Αποστολέας Θέμα: Ο Κεμάλ - Experimental Cover  (Αναγνώστηκε 4433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σώζος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« στις: 17/04/10, 18:04 »
Από Μάνο Χατζιδάκi, βεβαίως βεβαίως.
Ξέρω πως η φωνή μου δεν λέει και πολλά, απλώς ακούστε το.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/10, 09:42 από SozosMichael »

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #1 στις: 17/04/10, 18:14 »
Εμένα μου άρεσε πολύ η φωνή σου, για αυτό το τραγούδι!Σου ταιριάζει ,νομίζω, το κομμάτι φωνητικά. Η μουσική; Εφτιαξες εσύ το backing track?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #2 στις: 17/04/10, 22:49 »
Σύνελθε Μιχάλη! Η φωνή σου αλλά και το όλο επιχείρημα είναι ωραιότατα! Δεν βρήκα εγώ κάτι λάθος ή κάτι άσχημο! Εμένα τουλάχιστον η φωνή σου σε αυτό που ακούω αλλά και λίγο παραπέρα μου λέει πολλά! Τώρα αν θέλεις να μας πει και περισσότερα! Διάλεξε ένα πιο δύσκολο κομμάτι με δυσκολότερα φωνητικά και ξαναστείλε μας ένα βιντεάκι να σε ακούσουμε! Καλό θα μας κάνεις!  ;D
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #3 στις: 18/04/10, 05:32 »
Ωραίος φίλε, μου άρεσε η διασκευή σου. Στο ροκ (μέταλ μάλλον) σημείο βρήκα λίγο υπερβολικές τις τσιρίδες, θα προτιμούσα να έμενες στην ίδια οκτάβα ώστε να μην είναι τόσο απότομη η αλλαγή. Πάντως τα καταφέρνεις εξαιρετικά και στα χαμηλά και στα ψηλά σου.

Και προς Θεού ρε παιδιά, είναι ΧατζιδάκΙς, όχι Χατζιδάκης...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #4 στις: 18/04/10, 08:57 »
Καλημέρα φίλε,
πάρα πολύ καλή η προσπάθειά σου..μου άρεσε πως το απόδωσες αν και δεν είμαι fan του είδους...
Περιμένουμε να ακούσουμε και άλλες διασκευές σου..

Αποσυνδεδεμένος Σώζος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #5 στις: 18/04/10, 09:54 »
@gkou: το backing track το ηχογράφησα εξ ολοκλήρου, με τη βοήθεια του Edirol Orchestral, του ez drummer, ενός πεταλιού Digitech RP350 και μιας εξάχορδης Yamaha Pacifica. Α, και το SM58 ;D
@XoLiDoXoS: Σώζος είναι το μικρό μου :) συχνό λάθος, μην ανυσηχείς. Ευχαριστώ για τα σχόλια!
@TheVrachnoprofiter: Το δοκίμασα χωρίς τα ψηλά φωνητικά, μα δεν με έκφραζε... Δεν πήγαινε βρε παιδί μου τόσο μεγάλη αλλαγή στην ενορχήστρωση χωρίς να αλλάξουν τα φωνητικά. Δοκίμασα και αρμονίες 1ης-3ης-5ης αλλά και πάλι δεν μου άρεσε. Οπότε... ;D
@Theoharris: Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ;)

Μπορείτε να μου εισηγηθείτε άλλα τραγούδια να διασκευάσω; Ξέρω ότι υπάρχουν διαμάντια εκεί έξω, μα επειδή τα ελληνικά τραγούδια που ακούω είνα μετρημένα, θα ήθελα τις εισηγήσεις σας. Εννοείται πως αν του πάει το metal, το τραγουδι θα διασκευαστεί σε metal >:D

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #6 στις: 18/04/10, 12:32 »
Μπορείτε να μου εισηγηθείτε άλλα τραγούδια να διασκευάσω; Ξέρω ότι υπάρχουν διαμάντια εκεί έξω, μα επειδή τα ελληνικά τραγούδια που ακούω είνα μετρημένα, θα ήθελα τις εισηγήσεις σας. Εννοείται πως αν του πάει το metal, το τραγουδι θα διασκευαστεί σε metal >:D

Σαββόπουλος - Δημοσθένους Λέξις
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #7 στις: 18/04/10, 13:25 »
Μπράβο!! Μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη διασκευή και τη βρήκα ιδιαίτερα εμπνευσμένη.. Για να πω την αλήθεια, και εγώ σκεφτόμουν από καιρό να διασκευάσω (όχι με φωνή αλλά με instumental solo κιθάρα) κάποιο κλασικό δίσκο (π.χ. Επιτάφιος-Θεοδωράκης ή Χαμόγελο της Τζοκόντα-Χατζιδάκις) με metal όμως τεχνοτροπία.. Δεν μπορούσα να το φανταστώ αλλά ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι κάτι δεν θα πήγαινε καλά.. Παρόλα αυτά, ακούγωντας την διασκευή σου διαπίστωσα ότι με καλή ενορχήστρωση και με την αποφυγή υπερβολών, όλα γίνονται και μάλιστα με επιτυχία..

Στα επιμέρους τώρα, μου άρεσαν τα φωνητικά σου αν και νομίζω ότι η άρθρωση σε κάποιες λέξεις σου "έφυγε" ελάχιστα.. Αυτό το διαπίστωσα γιατί στην αρχή άκουσα το κομμάτι χωρίς να παρακολουθώ το video όπου περιέχει τους στίχους και κάποιες λέξεις τις έχασα.. Η φωνή σου στα χαμηλά μου θύμισε αρκετά Λέκκα ενώ στα ψηλά Hansi Kursch!! Πολύ καλός συνδυασμός θα έλεγα :).. Η ενορχήστρωση ήταν καλή (αν την έκανες εσύ, που φαντάζομαι ότι έτσι είναι) αλλά η μίξη της φωνής δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.. Στην αρχή είχε πολύ βάθος, μετά όταν μπήκαν τα πρώτα κουστά έπεσε "πίσω", μετά στην metal στροφή "βγήκαν" πολύ μπροστά.. Γενικά παρατήρησα μία ανισορροπία στην ένταση της φωνής.. Δεν λέω ότι εγώ μπορώ να μιξάρω φωνές για πλάκα (οπότε δεν μπορώ να σου δώσω και κάποιο tip) απλά επικεντρώνω τη προσοχή σου σε κάποια πράγματα έτσι ώστε την επόμενη φορά να γνωρίζεις τι να προσέξεις λίγο περισσότερο.. Μου άρεσε επίσης και η lead κιθάρα που έπαιζε τη μελωδία της φωνής και θα ήθελα να την άκουγα λίγο δυνατότερα.. Και ένα σολάκι δεν θα ήταν άσχημο πάντως.. Σε γενικές γραμμές το cover σου ήταν πάρα πολύ καλό, με ωραίες ιδέες και με σεβασμό στο πρωτότυπο (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα)..

Keep it up!

Αποσυνδεδεμένος Σώζος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #8 στις: 18/04/10, 13:43 »
@faser:

Ευχαριστώ πολύ! ;D
Πράγματι, κατάφερες να ανιχνεύσεις όσα λάθη με ενοχλούν με την εκτέλεση του τραγουδιού. Η άρθρωση (ας πούμε "Μα ένας νέος" αντί "Κι ένας νέος") καθώς και το mixing των φωνητικών δεν μου άρεσαν, μα είχα αφιερώσει ολόκληρη μέρα στο τραγούδι και άκουσα την ανισορροπία αυτή αφού το είχα μετατρέψει σε mp3, οπότε είπα "δε βαριέσαι..." Γενικά είμαι κάπως άσχετος από mixing, ειδικά όταν περιλαμβάνει πολλά όργανα (οι 8 κιθάρες+ τα χάλκινα πνευστά+ το φλάουτο που παίζουν στην τελευταία στροφή για παράδειγμα)

Btw ο Hansi είναι θεός ;D χαίρομαι που βρήκες κάποια ομοιότητα στις φωνές μας

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #9 στις: 18/04/10, 14:14 »
πολυ ενδιαφερουσα προσπαθεια Σωζο ! μου αρεσε το εγχειρημα σου να δωσεις μια αλλη διασταση σε ενα τετοιο κομματι..μακαρι να σε δουμε και σε αλλο τραγουδι  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/10, 14:27 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #10 στις: 18/04/10, 14:54 »
Well done απο μενα! Ομολογω μου αρεσε πολυ και η αλλαγη στο τελος κατα τη γνωμη μου ταιριαζε!
Μπραβο!

Αποσυνδεδεμένος kostas1994

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #11 στις: 18/04/10, 15:58 »
με εκανες και ανατριχιασα.........απλα ΓΑΜΑΤΟ

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #12 στις: 18/04/10, 16:15 »
Πωπω μεγαλε holy fuck τ ηταν αυτο ρε συ ειδικα στο σκληρο σημειο ηταν σαν το Child In Time (του μεγιστου Ritchie για να μν ξεχνιομαστε  ;D)
Εχεις πολυ καλη φωνη κ εγω προσωπικα δν εντοπισα καποιο λαθος κ γενικα μου φανηκε πολυ καλοδουλεμενη η προσπαθεια σου με σημασια στην λεπτομερεια κ με πολυ συναισθημα
Συνεχισε ετσι

ΥΓ επειδη ειδα οτι ψαχνεσαι για τραγουδι τετοιου στιλ για να το διασκευασεις σε ροκ-μεταλ ύφος μια πολυ καλη επιλογη θα ηταν το "Υπαρχω" του Στελιου Καζαντζιδη στο οποιο οπως φανηκε κ απο την ταινια "Ο Δρακουλας των Εξαρχειων" με το cover του Πουλικακου ταιριαζει πολυ ωραια μια ροκ μουσικη

Αυτα ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ο Κεμάλ - Experimental Cover
« Απάντηση #13 στις: 03/01/12, 10:16 »
Πολύ καλή και πειστική ερμηνεία στο "απαλό" μέρος του τραγουδιού, και πρωτότυπο το ξέσπασμα στο "σκληρό" μέρος που μπήκε λίγο απότομα αλλά μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα μ'άρεσε πολύ. Μπράβο και για τα δύο "μέρη" του τραγουδιού.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
9 Απαντήσεις
3555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/07, 18:01
από blueb
2 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/07, 16:50
από mariocaster
0 Απαντήσεις
2198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 21:23
από jorje
3 Απαντήσεις
3419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 11:47
από bluezlick
16 Απαντήσεις
5522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 17:16
από Chris2004
0 Απαντήσεις
1528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 22:48
από vasse
10 Απαντήσεις
4642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 19:34
από Serviani
10 Απαντήσεις
3983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/09, 11:24
από GermanRock
3 Απαντήσεις
2564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/13, 19:43
από Καθόδιος (φλουτσ)