Αποστολέας Θέμα: Μπάσο: Δάχτυλα ή πένα;  (Αναγνώστηκε 41695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zack_Blanc_Jones

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • My Eyes are Bleeding, and my Heart is Weeping...
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο: Δάχτυλα ή πένα;
« Απάντηση #50 στις: 12/12/07, 18:59 »
Αν και ξέρω πιο πολύ μουσική από όσο ξέρω μπάσο, εγώ παίζω με τα δάχτυλα. Δαχτυλα-δάχτυλα, όμως καθώς γράφω αυτό το μήνυμα πονά τα δάχτυλά μου.
υπάρχουν τραγούδια που θέλουν πένα και άλλα που θέλουν δάχτυλα. π.χ αν θες να παίξεις μεταλιές, θα παίξεις με πένα. Εγώ γουστάρω δάχτυλα γιατί έχει πιο πλάκα, αλλά αναγνωρίζω την αξία της πένας αν θελεις να βγάλεις πιο καθαρό και "πλαστικό" ήχο (αντίθετα με τα δάχτυλα που βγάζεις πιο βαθύ) ή να παίξεις πιο γρήγορα. Αυτά! Δαχτυλα ftw!
...and as we wind on down the road...
                       .:Led Zeppelin - Stairway to Heaven:.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Π Ε Ν Α
« Απάντηση #51 στις: 22/05/09, 22:58 »
Προφανώς αναφέρομαι στο παίξιμο του μπάσου με πένα. Στο είδος που ασχολούμε τώρα πολύ παίζουν με πένα (εχω ένα άλοθι). Δεν διαφωνώ ότι δείχνει περισσότερη τεχνική το παίξιμο με δάχτυλα ειδικότερα σε άλλα στυλ, άλλα δεν μπορώ να πιστέψω πως όσοι παίζουν με πένα είναι είτε κουλάδια είτε είναι χειρότεροι μουσικοί. Παραθέστε τις γνώμες σας παρακαλώ επι του θέματος γιατί με έχουν φάει τα μηδενικά στα αλλα μου θέματα! ευχαριστωωωωωωωωω

Αποσυνδεδεμένος dimgall

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #52 στις: 23/05/09, 00:30 »
για μενα δεν μετραει το πωσ παιζεισ αλλα τι παιζεις οποτε δεν εχω κανενα προβλημα με μπασσιστες με πενα και γω πιο πολυ με πενα παιζω :) :)
εχω ακουσει μπασισταραδες που παιζουν με πενα και μπασιστες που δε μου αρεσαν καθολου και επαιζαν με δακτυλα .αυτα ειναι κολληματα της πλακασ...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #53 στις: 23/05/09, 00:56 »
Συμφωνώ. Ορισμένες φορές ο ήχος της πένας απλά κάνει κλικ και ένα κομμάτι πρέπει να παιχτεί έτσι. Παίζω με δάχτυλα, αλλά παρόλα αυτά έχω πίσω από το headstock θήκη για πένα. Το όλο θέμα είναι αν θες όγκο δηλαδή δάχτυλα ή ατάκα δηλαδή πένα. Την ατάκα της πένας δεν την πιάνεις ούτε με jazz bass με βαρύ compression που να έχει λίγο πιο μεγάλο attack ώστε να προλαβαίνει ο ήχος να "σκάει".Έχει τύχει αρκετές φορές σε ηχογράφηση να παίξω με πένα γιατί απλά έτσι ήταν καλύτερα, ενώ την έχω και για ώρες ανάγκης, όταν μετά από 5 ώρες συνεχόμενου jamming στο στούντιο τα δάχτυλα κοντεύουν να βγάλουν φουσκάλες και στο κόκκαλο.

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #54 στις: 23/05/09, 10:06 »
Συμφωνώ! Η χρήση πένας στο ηλεκτρικό μπάσο επ' ουδενί δεν έχει να κάνει με θέμα ικανοτήτων. Πρόκειται αμιγώς για ζήτημα επιθυμητού ηχοχρώματος.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #55 στις: 23/05/09, 16:09 »
Καλά τα λένε τα παιδιά man, δεν είναι θέμα ικανότητας τόσο πολύ όσο του ήχου που θες εσύ να βγάζεις σαν μουσικός. Προφανώς το να ξέρεις να παίζεις με δάχτυλα είναι μια αδιαμφισβήτητη δεξιότητα αλλά το γεγονός ότι ίσως δεν ξέρεις να παίζεις με δάχτυλα δε σε κάνει χειρότερο μουσικό από κάποιον που ξέρει. Το θέμα είναι τι γουστάρεις εσύ.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #56 στις: 24/05/09, 14:37 »
Θα ορκιζομουν οτι το θεμα αυτο εχει ξανασυζητηθει.Για καποιο λογο δεν το βρισκω.Ισως λογω ηλικιας... ;D

Λοιπον..ωραιο θεμα ωστοσο.Ασχολουμαι με το μπασο εδω κ καποια χρονια.Αν και εμαθα με δαχτυλα το γυρισα στην πενα λογω τενοντιτιδας.Ετσι μπορω να παιξω και 4 ωρες συνεχομενα με πενα χωρις να κουραζομαι καν.Βεβαια for old times sake..παιζω και λιγο με δαχτυλα η κανα ευκολο κομματακι με slap.

Μιας και ακουω πιο πολυ ροκ κ μεταλ μου αρεσει πιο πολυ η πενα.Μου προσφερει και ταχυτητα επισης.Ομολογω να πω οτι σε μερικα κομματια που χρειαζονται cross-string τεχνικες(δλδ π.χ. να πρεπει να πας απο την 1η στην 4η χορδη σε ενα ριφ κι γρηγορα) ειναι πιο δυσκολο με την πενα.Ομως με εξασκηση ολα γινονται.Δλδ σχεδον ολα γιατι υπαρχουν πραγματα που δεν παιζονται με την πενα οσο να ναι.

Εχω δει μπασιστες που παιζαν και τζαζ με πενα και ηταν μια χαρα.Για μενα..εξαρταται παντα τι θελει να παιξει ο καθενας..τι εχει ακριβως στο μυαλο του.Υπαρχουν και μπασιστες που ειναι πολυ αρνητικοι οσον αφορα το θεμα της πενας.Εμενα μου χει συμβει και σε μαγαζι και συγκεκριμενα στο Νακα..να μου την πουν με τροπο επειδη επαιζα με πενα..οτι και καλα οι σοβαροι μπασιστες δεν παιζουν με πενα κλπ. :o -Μπουρδες!

Οτι και να σας λενε..για μενα δεν εχει νοημα.Το τι εκφραζει τον καθενα μας ..το οριζει ο ιδιος μονος του.

:up

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #57 στις: 24/05/09, 15:11 »
μήπως λες αυτό?
το χες ξεκινήσει εσύ κιόλας πριν 6 χρόνια!! :P

EDIT: ενίοτε στις παραθέσεις πρέπει να βάζω και το λινκ....!

Μπάσο: Δάχτυλα ή πένα;
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/09, 23:34 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #58 στις: 24/05/09, 15:12 »
Συμφωνω με ολους τους παραπανω (bassman το θεμα εχει συζητηθει ξανα στο "μπασσα-εκμαθηση,αγορα" αν θυμαμαι καλα.
Ειναι γεγονος οτι υπαρχουν αξιολογοι μπασιστες που παιζουν με πενα (roger glover, duff και οχι μονο...). Ο πολυς κοσμος φανταζομαι οτι θεωρει το μπασο=δακτυλα γιατι το εχει συνδεσει με funkιες και slap και τα συναφη... και γιατι κανει το συνειρμο πεννα+μπασιστας=αποτυχημενος κιθαριστας
 Θυμαμαι οτι ειχα διαβασει και ενα αρθρο σε καποιο περιοδικο (bass player, bassist...δεν θυμαμαι) απο ενα τυπο που ξεκινησε να παιζει με τα δαχτυλα επειδη απαξιουσε την πενα, μεχρι τη στιγμη που δοκιμασε και με καποια δυσκολια στην αρχη, σωστη εξασκηση και υπομονη μπορεσε να εκμεταλλευτει τα πλεονεκτηματα που προσφερει η πεννα. Το ρεζουμε του αρθρου ηταν οτι ενοιωθε λιγο ηλιθιος γιατι ηταν κοντοφθαλμος στο θεμα της πενας και μας συμβουλευε να μην κανουμε το ιδιο λαθος.

Τελικα πιστευω οτι η επιλογη πενας η οχι εχει να κανει με το ηχοχρωμα και ανεση στο παιξιμο για τον καθενα.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #59 στις: 25/05/09, 02:35 »
Εξω παιζω με τα δακτυλα γιατι με βολευει πιο πολυ (και πιο παλια κιθαρα με τα δακτυλα επαιζα!), και ενιοτε αφηνω και νυχακι για να βγαζω το αναλογο ηχοχρωμα  ;D
Οσο αφορα το θεμα της πενας, ναι οντως καποια πραγματα ακουγοντε καλυτερα/διαφορετικα με πενα, και αν καποιον τον βολευει ετσι φυσικα και να παιζει με πενα, σε τετοια θεματα δεν θα επρεπε να υπαρχει σνομπισμος.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #60 στις: 25/05/09, 12:19 »
Το να παιζεις με πενα ειναι αλλη μια τεχνικη, τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο. Το να μπορει κανεις να παιξει με πενα εναι το ιδιο χρησιμο με το να μπορει να σλαπαρει η να παιξει με two-handed tapping. Οπως καθε αλλη τεχνικη εχει (ηχητικα και παικτικα) τις εφαρμογες της και καλο ειναι να μπορει καποιος να την χρησιμοποιησει οταν χρειαστει.

Προσωπικα, επειδη εμαθα κατευθειαν με δαχτυλα, "χανω" σε ταχυτητα και ευελιξια οταν παιζω με πενα και γενικα την αποφευγω (και κιθαρα οταν πιανω στα χερια μου με δαχτυλα γρατζουναω). Αναγνωριζω ομως οτι το να αποκαλεσει κανεις π.χ. τον Chris Squire "κουλαδι" λογω πενας ειναι το λιγοτερο κοντοφθαλμο.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #61 στις: 25/05/09, 19:48 »
μήπως λες αυτό?
το χες ξεκινήσει εσύ κιόλας πριν 6 χρόνια!! :P

EDIT: ενίοτε στις παραθέσεις πρέπει να βάζω και το λινκ....!

Μπάσο: Δάχτυλα ή πένα;

συγνώμη για το διπλό ποστ, προφανώς δεν έψαξα καλά για να βάλω το νέο θέμα. αν θέλει ο τσιφ ας το σβήσει. εγώ πάντως έχω καλυφθει απο τα παίδια. ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος warchief

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Π Ε Ν Α
« Απάντηση #62 στις: 07/07/09, 15:36 »
koita egw proswpika pezw 4 xronakia kai pena epixeirisa elaxistes fores kai auto logo taxythtas alla dyskoletika kai arxisa texnikh me 3 daxtyla kai etc exw kai pio fysiko kata thn tapeinh mou gnwmh hxo....
fysika den kathgorw bassistes me pena gt an pezoun a3iologa kommatia h texnikes(exw dei sweep picking) gt na min to kanoun(vlepe cannibal corpse).h an 8es kapws aixmiro hxo typou rickenbacker h pena leei alla kai auto me to nyxaki kalo einai :P

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο: Δάχτυλα ή πένα;
« Απάντηση #63 στις: 08/09/09, 18:22 »
φιλε πρεπει να παιζεις οπως εσυ γουσταρεις και αντιστοιχα να βγαζεις τον ηχο που εσυ γουσταρεις κτλ το παν ομως ειναι να μπορεις να παιξεις και με τοθς δυο τροποθς και σε καθε τραγοθδι να βλεπεις πως ταιριαζει να παιζεις καλιτερα...ετσι τουλαχιστον πιστευο εγω ;D...

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο: Δάχτυλα ή πένα;
« Απάντηση #64 στις: 08/09/09, 19:40 »
και τα δυο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/02, 14:21
από Σωτήρης
13 Απαντήσεις
10785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/05, 22:32
από profsokin
24 Απαντήσεις
45213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 17:24
από kyriakos_t
10 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 09:35
από GEO_ZZZZ
5 Απαντήσεις
3347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:35
από kostas80
2 Απαντήσεις
3051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 22:02
από AIDONOGLOU NEKTARIA
32 Απαντήσεις
52491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/12, 23:51
από metalmike
0 Απαντήσεις
4152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/19, 14:52
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/21, 17:46
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/22, 01:00
από Ioannis Anastassakis