Αποστολέας Θέμα: Ποια κλασσική για αρχάριο?  (Αναγνώστηκε 27447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #25 στις: 20/10/12, 11:37 »

(αυτό με το βάρος στην πολύωρη πολύλεπτη  ;D εξάσκηση θα πρέπει να είναι ένα θέμα,  όμως μου την πρότειναν για όργανο που θα το κρατήσω και μετά τα πρώτα μου βήματα...)
τώρα που το ξανασκέφτομαι (νομίζω πως ειπώθηκε και από τον adoni) η κλασσική στηρίζεται στο πόδι, δεν τη σηκώνει το αριστερό χέρι, έτσι δεν είναι;

Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/09/13, 16:28
Παραθέτω σημερινές τιμές μήπως ενδιαφέρουν και κάποιον άλλον...

Almansa  (spain) solid κέδρος 270 με θήκη.
Alhambra 1C  270.
Ibanez G100 (Japan-china) solid κέδρος 170 με θήκη ώμου
Ibanez G200 (Japan-China) solid κέδρος  με θήκη ώμου & tuner ενσωματωμένο 195.
Moreno M-508  (spain, solid κέδρος) 240
Alvaro 41 (spain)  solid κέδρος 269
Alvaro 60 (spain) solid κέδρος 316
Alvaro 290 (spain) solid cedar 519 και 709 ηλεκτροκλασσική με cutaway.

Εγώ το σκέφτομαι... (είδα και κινέζικες no name solid cedar στα 200€ αλλά μου φάνηκαν πολύ ψεύτικες, όπως και οι Ibanez)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/13, 16:28 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #26 στις: 21/10/12, 01:19 »
Παράθεση
Πάντα μιλάμε για λουρίδες(strip reinforcment),είτε εβένου,είτε αναθρακονημάτων,
με όποια τεχνική και αν κάνουμε ενίσχυση


Λεγοντας "λουριδες εβενου" ηθελα να ξεχωρισω ενα απλο κομματι ξυλου σε σχεση με αυτο που προοριζεται για κοντρα, το οποιο οπως εγραψα παραπανω για να ειναι οσο το δυνατον αποδοτικο και ποιοτικο πρεπει να αποτελειται απο τουλαχιστον 2 κομματια κολλημενα μεταξυ τους με αντιθετη φορα.

Παράθεση
"Άλλα",χωρίς βέργα δεν υπάρχουν όταν την συγκρίνεις ως προς ηλεκτρικές και ακουστικές.
Οπότε,συγκρίνεις μπράτσο κλασσικής,με μπράτσο ηλεκτρικής και ακουστικής.
Το μπράτσο της κλασσικής πάντα είναι πιο ελαφρύ λόγω απουσίας βέργας.


Δεν σε καταλαβαινω. Υπαρχουν και μοντελα κλασικης με βεργα -αμεσως αμεσως στο παρον θρεντ αναφερεται αυτο- αφενος, και αφετερου μην παραγνωριζουμε οτι το μπρατσο της κλασικης ειναι μιαμιση φορα φαρδυτερο απο το αντιστοιχο της ακουστικης, με οτι αυτο συνεπαγεται και για το παχος του.

Παράθεση
Ωραία,δεν έχεις πάρα να το αποδεχθείς αυτό και για τις καλές κλασσικές. ;D
Με καλό reinforcement και σωστή επιλογή υλικών,δεν υφίσταται λόγως ανησυχίας.


Μα το αποδεχομαι ηδη! αυτο εγραψα εξαλλου, οτι αν και δεν το εχω ψαξει, θεωρω σιγουρη την εφαρμογη αυτης της τεχνικης με τα ανθρακονηματα ;)

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #27 στις: 21/10/12, 11:43 »
Παράθεση
Πάντα μιλάμε για λουρίδες(strip reinforcment),είτε εβένου,είτε αναθρακονημάτων,
με όποια τεχνική και αν κάνουμε ενίσχυση

Λεγοντας "λουριδες εβενου" ηθελα να ξεχωρισω ενα απλο κομματι ξυλου σε σχεση με αυτο που προοριζεται για κοντρα, το οποιο οπως εγραψα παραπανω για να ειναι οσο το δυνατον αποδοτικο και ποιοτικο πρεπει να αποτελειται απο τουλαχιστον 2 κομματια κολλημενα μεταξυ τους με αντιθετη φορα.

Γράφω "λουρίδες" γιατί strip σημαίνει λουρίδα.Όταν κάνουμε strip reinforcement σε κλασσική πάντα μιλάμε για ένα ξύλο,όχι 2 κολλημένα αντίρροπα.
Σε όσες κιθάρες έχω πιάσει στη ζωή μου,σε αυτή που έχω δίπλα μου,ένα τεμάχιο ξύλου έχει για ενίσχυση όπως στις φωογραφίες που παρέθεσα.
Η μέθοδος που γράφεις είναι κυρίως για ηλεκτροενισχυμένη neck through projects όπου κολλάμε διάφορες "λουρίδες" ξύλου κάνοντας σάντουιτς.
Εννοείται ότι αν έχεις άρθρο ή φωτογραφία με αυτό το αντίρροπο σε κλασσική,το postάρεις και το ξανασυζητάμε.

Παράθεση
"Άλλα",χωρίς βέργα δεν υπάρχουν όταν την συγκρίνεις ως προς ηλεκτρικές και ακουστικές.
Οπότε,συγκρίνεις μπράτσο κλασσικής,με μπράτσο ηλεκτρικής και ακουστικής.
Το μπράτσο της κλασσικής πάντα είναι πιο ελαφρύ λόγω απουσίας βέργας.

Δεν σε καταλαβαινω. Υπαρχουν και μοντελα κλασικης με βεργα -αμεσως αμεσως στο παρον θρεντ αναφερεται αυτο- αφενος, και αφετερου μην παραγνωριζουμε οτι το μπρατσο της κλασικης ειναι μιαμιση φορα φαρδυτερο απο το αντιστοιχο της ακουστικης, με οτι αυτο συνεπαγεται και για το παχος του.

Υπάρχουν μοντέλα κλασσικής με βέργα για να καλύψουν την αδυναμία των φθηνών ξύλων,κακής κοπής,που χωρίς τη βέργα θα σκεβρώσουν.
Με λίγα λόγια,έβαλαν ένα αρχιτεκτονικό στοιχείου ηλεκτροενισχυόμενου οργάνου,σε κλασσική,γιατί ηξεραν ότι τα ξύλα τους είναι μάπα,
και επειδή ποτέ κανένας σοβαρός παίκτης δε θα έπαιρνε μια τέτοια κιθάρα ώστε να τον πειράξει η διαφορά βαρους ή η αίσθηση diveneck.

Δε θα βρεις κλασσική κιθάρα,με τιμή καταλόγου πάνω από 600-700 ευρώ με βέργα.
Άλλωστε αν ένας Κινέζος προκειμένου να ενισχύσει το καυσόξυλο που βάζει για μανίκι σε ένα τσέλο και του κοτσάρει ένα truss rod
εννοείται ότι δεν σημαίνει κάτι...Ο καθένας κάνει ότι θέλει και προσπαθεί να καλύψει τις αδυναμίες του..

Επίσης 1 3/4 ίντσα,είναι το μέσο Nut width ακουσικής και το 2 της κλασσικής,
η διαφορά σε φάρδος ταστιέρας είναι 7 χιλιοστά,δηλαδή 0,7 εκατοστά.

To προφίλ του μπράτσου της κλασσικής είναι συνακόλουθα και αυτό πιο χοντρό.

Τα παραπάνω όμως δεν σημαίνουν ότι είναι πιο βαρύ,
μιας και όποιος συγκρίνει κλασσική με ηλεκτρική/ακουσική,
παίρνει ως δεδομένο ότι η κλασσική είναι χωρίς βέργα..





« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/12, 11:48 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #28 στις: 21/10/12, 12:05 »
Υπάρχουν μοντέλα κλασσικής με βέργα για να καλύψουν την αδυναμία των φθηνών ξύλων,κακής κοπής,που χωρίς τη βέργα θα σκεβρώσουν.
Με λίγα λόγια,έβαλαν ένα αρχιτεκτονικό στοιχείου ηλεκτροενισχυόμενου οργάνου,σε κλασσική,γιατί ηξεραν ότι τα ξύλα τους είναι μάπα,
και επειδή ποτέ κανένας σοβαρός παίκτης δε θα έπαιρνε μια τέτοια κιθάρα ώστε να τον πειράξει η διαφορά βαρους ή η αίσθηση diveneck.

Δε θα βρεις κλασσική κιθάρα,με τιμή καταλόγου πάνω από 600-700 ευρώ με βέργα.
Άλλωστε αν ένας Κινέζος προκειμένου να ενισχύσει το καυσόξυλο που βάζει για μανίκι σε ένα τσέλο και του κοτσάρει ένα truss rod
εννοείται ότι δεν σημαίνει κάτι...Ο καθένας κάνει ότι θέλει και προσπαθεί να καλύψει τις αδυναμίες του..

Επίσης 1 3/4 ίντσα,είναι το μέσο Nut width ακουσικής και το 2 της κλασσικής,
η διαφορά σε φάρδος ταστιέρας είναι 7 χιλιοστά,δηλαδή 0,7 εκατοστά.

To προφίλ του μπράτσου της κλασσικής είναι συνακόλουθα και αυτό πιο χοντρό.

Τα παραπάνω όμως δεν σημαίνουν ότι είναι πιο βαρύ,
μιας και όποιος συγκρίνει κλασσική με ηλεκτρική/ακουσική,
παίρνει ως δεδομένο ότι η κλασσική είναι χωρίς βέργα..

Δηλαδή μια Alhambra 1C των 300ευρώ (ακόμη και μια Yamaha c70 των 170ευρώ) που δεν έχουν βέργα, είναι εγγυημένο πως δεν θα σκευρώσουν; Άρα αποτελούν καλύτερη επιλογή από μία πχ. Α...... (ισπανού άγνωστου κατασκευαστή) των 300 ευρώ, με βέργα, που την φέρνει και προωθεί καθαρό κιθαρομάγαζο και ακούγεται - στα δικά μου αυτιά - πολύ ωραία;

Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/09/13, 16:28
Το ψάξιμό μου για το diveneck δεν μου έφερε κάτι. Υποθέτω πως προέρχεται από το dive + neck.
Θα ήθελα να ξαναρωτήσω: πόσο αισθητό είναι αυτό όταν η κιθάρα στηρίζεται στο πόδι, και,
προκειμένου για πρώτη κιθάρα σε αρχάριο, μπορεί να τον συνοδέψει χωρίς προβλήματα στα πρώτα του 5 χρόνια σπουδών ή όχι;
(πέραν του υποκειμενικού παράγοντα ενός ειδικού που μπορεί να βγάζει σπυράκια στο άκουσμα της λέξης βέργα).

Γιατί θα μπορούσαμε να το δούμε και σαν ένα extraδάκι όταν προσφέρει ρύθμιση του μπράτσου και + και -ώστε να ρυθμίσεις την απόσταση των χορδών από την ταστιέρα. (δεν μου ακούγεται και πολύ σωστό - πόση πια ευλυγισία έχει αυτό το μπράτσο - αλλά επειδή μου το είπαν το μεταφέρω προς συζήτηση).
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/13, 16:28 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #29 στις: 21/10/12, 14:24 »
Το ψάξιμό μου για το diveneck δεν μου έφερε κάτι. Υποθέτω πως προέρχεται από το dive + neck.
Θα ήθελα να ξαναρωτήσω: πόσο αισθητό είναι αυτό όταν η κιθάρα στηρίζεται στο πόδι, και,
προκειμένου για πρώτη κιθάρα σε αρχάριο, μπορεί να τον συνοδέψει χωρίς προβλήματα στα πρώτα του 5 χρόνια σπουδών ή όχι;
(πέραν του υποκειμενικού παράγοντα ενός ειδικού που μπορεί να βγάζει σπυράκια στο άκουσμα της λέξης βέργα).

Γιατί θα μπορούσαμε να το δούμε και σαν ένα extraδάκι όταν προσφέρει ρύθμιση του μπράτσου και + και -ώστε να ρυθμίσεις την απόσταση των χορδών από την ταστιέρα. (δεν μου ακούγεται και πολύ σωστό - πόση πια ευλυγισία έχει αυτό το μπράτσο - αλλά επειδή μου το είπαν το μεταφέρω προς συζήτηση).

To dive neck(σωστά το κατάλαβες) το συναντάμε κυρίως στα ηλεκτροενισχυόμενα όργανα,όχι στα εργοαστασιακά που υπακούνε σε patterns του cnc,
αλλά κυρίως σε χειροποίητες κατασκευές όχι και τόσο έμπειρων κατασκευαστών.
Απλά υπάρχει ένα στάδιο στην κατασκευή, που πρέπει να προσέξεις,ώστε να αποφύγεις πιθανό dive neck.

Παραπάνω έγραψα για "αίσθηση" diveneck,μην φανταστείς ότι θα την πάρεις και έχει τάση να βουτήξει στο πάτωμα και όντως η στάση σώματος βοηθά σε μια εξισορρόπιση.
Το dive neck είναι καταστροφικό στις ηλεκτρικές,σκέψου να παίζει όρθιος και να "βουτάει" η κιθάρα..

Εμένα προσωπικά αν μου προσθέσεις +150gr στο μανίκι της κλασσικής,τη στιγμή που ολόκληρη η κιθάρα μου ζυγίζει 1440gr θα το καταλάβω και θα με επηρεάσει.
Εσύ που ξεκινάς τώρα και δεν έχεις προηγούμενο κριτήριο,δεν θα σε επηρεάσει.

Απλά να θυμάσαι ότι η βέργα στην κλασσική,εφαρμόστηκε για να "εξισορροπήσει" κατασκευαστικές αδυναμίες.

Το truss rod στην κλασσική δεν είναι ρυθμιστής του ύψους  των χορδών από την ταστιέρα,όπως καταλαβαίνω ότι το αντιλαμβάνεσαι.
Μην συγκρίνεις με την ακουστική/ηλεκτρική.
Σε ίσιο μανίκι κλασσικής αν θέλουμε να επέμβουμε στο ύψος χορδών προηγείται το κόκκαλο στη γέφυρα,το κόκκαλο ψηλά(Nut),κ.λ.π.

Τέλος,θα σου πρότεινα όταν θα αλλάζεις χορδές(δηλαδή όλο το σετ χορδών) στην κλασσική,να της αλλάζεις μία-μία και όχι  να βγάζεις ταυτόχρονα και τις έξι αφήνοντας το μανικι χωρίς τάση

Να προσέχεις την συντήρηση,υγρασία και μεγάλες αυξομειώσεις θερμοκρασίας.

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις σετ,που να είναι πάνω από το normal tension δηλαδή(hard tension,extra hard tension).
Σκέψου ότι ο Paco de Lucia,που μάλιστα παίζει flamenco,φοράει χορδές Luthier-Normal Tension.

A, και αν όταν διαλέξεις τελικά μοντέλο πας σε μαγαζί,να ξέρεις ότι όσες κιθάρες του ίδιου μοντέλου και αν πιάσεις,
έχουν διαφορές.
Μικρές ίσως, αλλά έχουν,κι ας είναι εργοστασιακές.
Οπότε αν τις αντιληφθείς και μόνος σου,μην σου κάνει εντύπωση.

Επίσης στις φτηνές κατηγορίες τιμών μην πολυεπηρεάζεσαι από laminated back & sides και μη.
Ψάξε τον ήχο και την αίσθηση στο χέρι που σου αρέσει.

Άλλωστε οι εταιρείες έχουν μεγάλες κολυμβήθρες για να βαφτίζουν μαόνι,κάθε μαονοειδές
και indian rosewood ότι παλλίσανδρο τους έρθει κατά νου.

Εν κατακλείδι,θα σου πρότεινα να πάρεις μια κιθάρα χωρίς βέργα και απλά να την προσέχεις λίγο.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/12, 14:27 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #30 στις: 21/10/12, 16:19 »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε rodort1!!!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/09/13, 16:28
Μια και αναφέρθηκε το ίσιο μανίκι, τσεκάρωντας μία ολοκαίνουρια κλασσική των 300 ευρώ χωρίς βέργα σε μαγαζί, οι άκρες των τάστων (κοιτώντας τα από το μέρος των κλειδιών) δεν σχημάτιζαν απόλυτη ευθεία  αλλά έκαναν μια ελαφριά καμπύλη με υπερυψωμένες τις άκρες της ταστιέρας και χαμηλωμένο το μέσον της (σαν να την τραβούσε η τάση των χορδών, δηλαδή κοίλη προς τα εμπρός). 
Ο πωλητής μου είπε πως όχι μόνο είναι φυσιολογικό αλλά έτσι πρέπει κι'όλας!
Στην ακουστική μου (η οποία όμως είναι μια crucianelli του 1971) είναι μικρότερη αυτή η υποψία καμπύλης...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/13, 16:28 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #31 στις: 21/10/12, 21:51 »
Μια και αναφέρθηκε το ίσιο μανίκι, τσεκάρωντας μία ολοκαίνουρια κλασσική των 300 ευρώ χωρίς βέργα σε μαγαζί, οι άκρες των τάστων (κοιτώντας τα από το μέρος των κλειδιών) δεν σχημάτιζαν απόλυτη ευθεία  αλλά έκαναν μια ελαφριά καμπύλη με υπερυψωμένες τις άκρες της ταστιέρας και χαμηλωμένο το μέσον της (σαν να την τραβούσε η τάση των χορδών, δηλαδή κοίλη προς τα εμπρός). 
Ο πωλητής μου είπε πως όχι μόνο είναι φυσιολογικό αλλά έτσι πρέπει κι'όλας!
Στην ακουστική μου (η οποία όμως είναι μια crucianelli του 1971) είναι μικρότερη αυτή η υποψία καμπύλης...

Αν ξαναπάς στο εν λόγω μαγαζί,ρώτα τον πωλητή αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κιθάρα και σαν τόξο μιας και είναι ήδη back bowed.

Οι κλασσικές κιθάρες στην πλειοψηφία τους(ΟΛΕΣ οι Ισπανικές) έχουν μάλιστα neck angle στο μανίκι τους δηλαδή ελαφριά γωνία προς τα εμπρός,
και φυσικά όχι back bow, όπως αυτό που περιγράφεις.

(Και εγώ σαν φοιτητής ήμουν πωλητής σε 2 μουσικομάγαζα του κέντρου και έχουν δει τα μάτια μου πολλά %( )

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #32 στις: 22/10/12, 00:27 »
Back-bow in a guitar neck is a slight curvature in the neck bringing the center of the fretboard closer to the strings. Back-bow, in almost all cases, causes the guitar to play improperly and is almost never desired in a guitar neck. Because back-bow causes the strings to become closer to the frets, back-bow can cause string buzzing and the inability to play on certain frets. Also, intonation may be affected by back-bow. The truss rod will need to be loosened to adjust the back-bow or flatten the neck/fretboard. By loosening the truss rod, you are allowing the neck to assume a more natural shape under the tension from the strings. The headstock/ peghead will once again be pulled toward the body of the guitar. Please see the truss rod adjustment page for more detailed information about adjusting back-bow.

Το αντίθετο από το back-bow είχε η κιθάρα που ανέφερα, οπότε μάλλον καλά τα είπε ο πωλητής, εγώ ίσως δεν το περιέγραψα σωστά: οι χορδές στο κέντρο της ταστιέρας είχαν μεγαλύτερη απόσταση από τα τάστα απ'ότι στις άκρες.


Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #33 στις: 22/10/12, 01:15 »
Back-bow in a guitar neck is a slight curvature in the neck bringing the center of the fretboard closer to the strings. Back-bow, in almost all cases, causes the guitar to play improperly and is almost never desired in a guitar neck. Because back-bow causes the strings to become closer to the frets, back-bow can cause string buzzing and the inability to play on certain frets. Also, intonation may be affected by back-bow. The truss rod will need to be loosened to adjust the back-bow or flatten the neck/fretboard. By loosening the truss rod, you are allowing the neck to assume a more natural shape under the tension from the strings. The headstock/ peghead will once again be pulled toward the body of the guitar. Please see the truss rod adjustment page for more detailed information about adjusting back-bow.

Το αντίθετο από το back-bow είχε η κιθάρα που ανέφερα, οπότε μάλλον καλά τα είπε ο πωλητής, εγώ ίσως δεν το περιέγραψα σωστά: οι χορδές στο κέντρο της ταστιέρας είχαν μεγαλύτερη απόσταση από τα τάστα απ'ότι στις άκρες.


Α,τότε τον αδίκησα..
Νόμιζα ότι μιλάμε για back bow.

Λες δηλαδή ότι π.χ.η 3η και η 4η χορδή είναι πιο ψηλά από τα τάστα,κατά μήκος της ταστιέρας,συγκεριτικά με το ύψος που έχουν οι χορδές που έιναι στα άκρα τις ταστιέρας;
Αν είναι αυτό,δεν δικαιολογείται για κανέναν λόγο...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #34 στις: 22/10/12, 10:33 »
Όχι!
Όλες οι χορδές απέχουν το ίδιο από κάθε τάστο. Στα μεσαία τάστα όμως (6,7,8,9,10) απέχουν περισσότερο απ'ότι στα τάστα 1,2,3 και 19,20,21. : Παρουσιάζουν δηλαδή το παρακάτω:

Relief in a guitar neck, also called forward-bow, is a slight curvature in the neck bringing the center of the fretboard away from the strings. This curvature is caused by the tension of the strings pulling the headstock or peghead toward the body of the guitar. Severe relief in the neck can cause high action, uncomfortable playing, and may affect the intonation of the guitar. Unlike back-bow, a small amount of relief is usually desired in guitar setups. The reason for this is that we still want there to be enough distance between the strings and the frets to allow the strings to vibrate without buzzing on the frets. When I say small, I mean small. Relief is usually not a good thing is a guitar neck. A slight amount of relief is fine and with some playing techniques it is advantageous; however, the general rule of thumb is that we want the neck/fretboard to be flat—no back-bow and no relief. The truss rod will need to be tightened to adjust the relief or flatten the neck/fretboard. Tightening the truss rod will force the neck to flatten out and bring the center of the fretboard closer to the strings. Tightening the truss rod too much can cause back-bow. Please see the truss rod adjustment page for more detailed information about adjusting relief.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #35 στις: 22/10/12, 10:52 »
Όχι!
Όλες οι χορδές απέχουν το ίδιο από κάθε τάστο. Στα μεσαία τάστα όμως (6,7,8,9,10) απέχουν περισσότερο απ'ότι στα τάστα 1,2,3 και 19,20,21. : Παρουσιάζουν δηλαδή το παρακάτω:

Α,τώρα μάλιστα..
Άλλωστε αυτό που περιέγραψα παραπάνω δεν το έχω δει ποτέ σε κιθάρα.

Αυτό όμως που περιγράφεις, το έχω δει πολλές φορές και φυσικά δεν είναι κατασκευαστικό χαρακτηριστικό της κλασσικής.
Είναι back bow και προκλήθηκε από διάφορους παράγοντες.

Δεν νοείται σωστό intonation με τις χορδές να απέχουν στο μέσο της ταστιέρας περισσότερο από ότι στα άκρα αυτής.

Έχω δει πολλές φορές να έρχονται κιθάρες για παραλαβή και να είναι ήδη σκεβρωμένες.
Στις ηλεκτρικές μάλιστα,μου έχει τύχη να έρθει Gibson Les Paul 2.500 ευρώ,να είναι ήδη σκεβρωμένη και να θέλει αρκετή δουλειά για να έρθει.
Και φυσικά δεν ήταν η μοναδική περίπτωση αυτής η ηλεκτρική,απλά μου έχει μείνει στο μυαλό.

Να δίνεις 2.500 ευρώ και να σου στέλνουν ότι να 'ναι..



Αποσυνδεδεμένος Christy Dourou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #36 στις: 25/10/12, 11:18 »
Τί μου προτείνετε για την κόρη μου που είναι 9 χρονών και ξεκινάει τώρα? Μέχρι 200ευρώ διαθέτω.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #37 στις: 25/10/12, 21:54 »
Νομίζω πως στα προηγούμενα  έχουν αναφερθεί μερικές προτάσεις, και ίσως δεν υπάρχουν καλύτερες γι'αυτό και δεν υπάρχει νεώτερη απάντηση στο θέμα.
Εγώ είμαι αναποφάσιστος:
Από τη μία καλό είναι να αρέσει εξ'αρχής ο ήχος της στη μικρή σου (ανάμεσα σε περίπου ίδιας τιμής κιθάρες).
Από την άλλη, μήπως ένα έμπειρο αυτί (δασκάλου ή άλλου)  μπορεί να κρίνει καλύτερα τι θα συμβεί σε βάθος χρόνου; (μήπως δηλαδή ένας ήχος που στην αρχή μας αρέσει, γίνει κουραστικός με τις ώρες παιξίματος, ενώ ένας λιγότερο εντυπωσιακός αρχικά, διατηρήσει ξεκούραστες τις ώρες μελέτης που θα ακολουθήσουν; )
Εγώ για την ώρα τη γλύτωσα: μου δάνεισαν μιά ελληνική χειροποίητη για να δώ πως θα τα πάω...
Όμως ήμουν διατεθειμένος να εξαντλήσω το χρηματικό όριο που μπορούσα να διαθέσω.
Η επιλογή μου θα κριθεί μάλλον περισσότερο από το κατάστημα παρά από την προέλευση της κιθάρας.
Δηλ. θα προτιμήσω το κατάστημα που "θεωρώ"  (όσο γίνεται για έναν εκτός χώρου) πως έχει τίμιες επιλογές (ακόμη και άγνωστες) και δυνατότητα service,
παρά μία επώνυμη λύση (ίσως του σωρού) από έμπορο που δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη.
(πχ. δεν πρόκειται να αγοράσω τίποτα και ποτέ από μαγαζί που μου εκθείαζε καινούρια κιθάρα των 300 ευρώ, σε προσφορά λόγω παλαιότητας (στοκ) στα 250, που όμως μάλλον ήταν επισκευασμένη σε βαθμό που να το βλέπω ακόμη και εγώ...)
 
 

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #38 στις: 27/10/12, 19:30 »
Τί μου προτείνετε για την κόρη μου που είναι 9 χρονών και ξεκινάει τώρα? Μέχρι 200ευρώ διαθέτω.
Καλησπέρα Christy και καλώς ήλθες στην παρέα μας. :) Στην περίπτωση της κόρης σου είναι πio σημαντικό ζήτημα η σωματική της διάπλαση (αν είναι πχ. ψηλό κορίτσι ή πιο μικροκαμωμένο) προκειμένου να δούμε τι μεγέθος κιθάρα θέλει. Εκ πείρας σου λέω πως ηλικιακά βρίσκεται στο όριο μεταξύ κιθάρας 3/4 (κάπως μικρότερη απο την κανονική) και 4/4 (κανονική). Αν η κόρη σου είναι πιο μικροκαμωμένη, καλύτερα να πάρει μια κιθάρα 3/4, αν και εκεί δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές (αλλα οι τιμές είναι πιο κάτω απο 100 ευρώ), αλλά αν είναι ψηλή και αναπτύσσεται, καλύτερα να πάει κατ'ευθείαν σε μια 4/4 και ας της φανεί κάπως δύσκολη την 1η χρονιά της στην κιθάρα. Καλύτερα να μας πεις λοιπόν γι'αυτό. Τα υπόλοιπα, θα τα βρούμε! ;)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/09/13, 16:28
Τελικά τι έγινε με τον φίλο cbk; Πήρε κιθάρα;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/13, 16:28 από ((Korgy)) »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #39 στις: 15/03/13, 18:39 »
Γειά σας και πάλι!
Με φόβισαν πως οι περισσότεροι μεγαλούτσικης ηλικίας τα παρατάνε σύντομα και έτσι δεν αγόρασα καινούρια κιθάρα.
Έχω στα χέρια μου δανεική μια Ελληνική κιθάρα φτιαγμένη στο εργαστήριο του Παύλου Γύπα από τον Δημήτρη Πιπερίδη.
Μου αρέσει πολύ ο ήχος της, δεν έχω όμως ακόμη προχωρήσει τόσο ώστε να μπορώ να την αξιοποιήσω. 


Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/09/13, 16:28
Υπάρχει κάποια γνώμη για τη σύγκριση μιας Αlhambra 1C και μιας Yamaha CG-142C (έχουν σχεδόν ίδια τιμή).
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/13, 16:28 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #40 στις: 04/07/13, 18:54 »
Γειά σας και πάλι!
Με φόβισαν πως οι περισσότεροι μεγαλούτσικης ηλικίας τα παρατάνε σύντομα και έτσι δεν αγόρασα καινούρια κιθάρα.
Έχω στα χέρια μου δανεική μια Ελληνική κιθάρα φτιαγμένη στο εργαστήριο του Παύλου Γύπα από τον Δημήτρη Πιπερίδη.
Μου αρέσει πολύ ο ήχος της, δεν έχω όμως ακόμη προχωρήσει τόσο ώστε να μπορώ να την αξιοποιήσω.
Αν η κιθάρα είναι σε καλή κατάσταση και μπορείς, κράτησέ την ;) Αλλιώς, πήγαινε προς τη Yamaha που αναφέρεις στο άλλο σου Post. Σε αυτή την κατηγορία τιμής, θεωρώ τις Yamaha ανώτερες απο τις Alhambra και στον ήχο τους και στην ευκολία τους στο παίξιμο.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #41 στις: 08/09/13, 01:07 »
΄Εχουν οι καινούριες κιθάρες ημερομηνία κατασκευής;
Θα πάω να δώ μία Alhambra 3C και θα ήθελα να ξέρω πόσο παλιά είναι.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/09/13, 16:27
Ξέρει κανείς κάτι για αυτήν: Miguel J. Almeria 1-CM
http://www.gewamusic.com/uk/miguel-j-almeria-konzertgitarre-classic-select-1-cm-4-4-zeder-mahagoni.html
αλλά και αυτήν : http://www.pcmajor.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=4663&category_id=60&option=com_virtuemart&Itemid=110
για 2η στο εξοχικό;

Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/09/13, 16:27
Όσο κι'αν έψαξα, δεν βρήκα κιθάρες με μπράτσο από σφένδαμο (maple) και ταστιέρα από οξιά (beech), εκτός από του thomann που μάλλον είναι του ιδίου κατασκευαστή.
Έχει κανεία κάτι υπ'όψη του για τα παραπάνω ξύλα σε κλασικές κιθάρες;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/13, 16:27 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #42 στις: 19/09/13, 10:44 »
Βρε!!!!!!!! Ακόμα ψάχνεις για κιθάρα;;;;;;;;;;;

Μην το ψειρίζεις και τόσο πολύ φίλε μου! Πάρε μία απο αυτές που σου έχουν προταθεί ( κάνοντας τις δοκιμές σου παρέα με το δάσκαλό σου ή κάποιον που να καταλαβαίνει καλύτερα κάποια πράγματα) και μετά απο κάποια χρόνια θα καταλαβαίνεις και μόνος σου τι σε καλύπτει και εκφράζει καλύτερα! Άλλωστε, το μόνο σίγουρο είναι πως ΔΕΝ θα μείνεις με μία κιθάρα σε όλη σου τη ζωή! ;)

Όχι τίποτε άλλο, αλλά στο τέλος απο το πολύ ψάξιμο θα σιχαθείς και την ίδια την κιθάρα!!! :P


Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/09/13, 16:27
΄Εχουν οι καινούριες κιθάρες ημερομηνία κατασκευής;
Θα πάω να δώ μία Alhambra 3C και θα ήθελα να ξέρω πόσο παλιά είναι.
Αν βρεις πάντως καμμία κατασκευασμένη στα μέσα του προηγούμενου αιώνα άγνωστου κατασκευαστή (πχ Hauser), μην την πάρεις!!! Άσε, θα την πάρω εγώ!!!! :P :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/13, 16:27 από ((Korgy)) »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #43 στις: 19/09/13, 16:59 »
Καλά, κορόϊδευε εσύ!  ;D
Αφού έχω τη χειροποίητη δανεική δε βιάζομαι, γι'αυτό και το ψειρίζω για να μαθαίνω ταυτόχρονα.
Πήγα και είδα την c40 (δεν είχαν την  c70) και δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να δεις πόσο φτηνή κατασκευή είναι.
Δεν θα πώ περισσότερα τώρα, περιμένω απαντήσεις και ασε άλλο νήμα και τότε θα μιλήσω...  >:D
(Πάντως οι συμβουλές σου είναι πάντα ευπρόσδεκτες και σε ευχαριστώ! )
 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #44 στις: 24/09/13, 21:27 »
Όσο κι'αν έψαξα, δεν βρήκα κιθάρες με μπράτσο από σφένδαμο (maple) και ταστιέρα από οξιά (beech), εκτός από του thomann που μάλλον είναι του ιδίου κατασκευαστή.
Έχει κανείς κάτι υπ'όψη του για τα παραπάνω ξύλα σε κλασικές κιθάρες;
Μοιάζει με την απορία κάποιου που βλέπει στο δρόμο ένα πανάκριβο super duper sport αυτοκίνητο και ρωτάει:
"Φιλαράκι, σου βγήκε καλό; γιατί δεν έχω δει να κυκλοφορούν και πολλά..."
 

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #45 στις: 25/09/13, 13:19 »
Καλά, κορόϊδευε εσύ!  ;D
Αφού έχω τη χειροποίητη δανεική δε βιάζομαι, γι'αυτό και το ψειρίζω για να μαθαίνω ταυτόχρονα.
Πήγα και είδα την c40 (δεν είχαν την  c70) και δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να δεις πόσο φτηνή κατασκευή είναι.
Δεν θα πώ περισσότερα τώρα, περιμένω απαντήσεις και ασε άλλο νήμα και τότε θα μιλήσω...  >:D
(Πάντως οι συμβουλές σου είναι πάντα ευπρόσδεκτες και σε ευχαριστώ! )
Αφού έχεις ακόμα την άλλη και βολύεσαι, οκ! :) Όσο για τη C40 είναι μία ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ κιθάρα για ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ. Γι'αυτό και η τιμή της είναι περίπου στα 150 ευρώ. Δε θα τη συγκρίνεις με μία άλλη της τάξης των 300+ ευρώ. Όμως, για τα λεφτά της και για αυτό για το οποίο προορίζεται είναι μία πάρα πολύ καλή κιθάρα! Και ως κατασκευή και ως ήχος και ως ευκολία στο παίξιμο. Αν τώρα θες να πας σε κάτι ακριβό, οκ. Πάω πάσο. Υπάρχουν και κιθάρες των 12.000 ευρώ οι οποίες δε χρειάζεται να είσαι ειδικός για να καταλάβεις πόσο ακριβές κατασκευές είναι!! ;)

Απο εκεί και πέρα όμως, όσα χρήματα και να μαζέψεις, όσα και να μάθεις για τα ξύλα που χρησιμοποιούνται σε μία κιθάρα, αν δε μάθεις να ΠΑΙΖΕΙΣ, διαφορά δε θα δεις! Τουλάχιστον διαφορά που να δικαιολογεί τα χρήματα που θα δώσεις ή το χρόνο που έφαγες για να μάθεις τι σημαίνει παλίσσανδρος, έβενος, έλατο ή κέδρο ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #46 στις: 25/09/13, 13:29 »
By the way μιας και το θυμήθηκα, πρόσφατα μια μαθήτριά μου έφερε μία Walden N660 η οποία ήταν αξιοπρεπέστατη. Ψάξε την αν θες. Η τιμή της είναι στα 215 ευρώ αλλά απο ό'τι είδα κυκλοφορεί μία και εδώ στις αγγελίες.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #47 στις: 25/09/13, 22:30 »
By the way μιας και το θυμήθηκα, πρόσφατα μια μαθήτριά μου έφερε μία Walden N660 η οποία ήταν αξιοπρεπέστατη. Ψάξε την αν θες. Η τιμή της είναι στα 215 ευρώ αλλά απο ό'τι είδα κυκλοφορεί μία και εδώ στις αγγελίες.
Σε ευχαριστώ πολύ! Όντως δείχνει πολύ καλύτερο value for money από την c40 (αν μη τι άλλο, λέει μασίφ καπάκι).
Κρίμα που δε μπορώ να έχω τη γνώμη σου (αφού δεν τις έχεις δεί) για τις παραπάνω υποψηφιότητες για το εξοχικό .

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ποια κλασσική για αρχάριο?
« Απάντηση #48 στις: 28/05/14, 23:29 »
ποία είναι η άποψη σας για αυτήν την κλασσική;
Προσέξτε ότι έχει nut width 46mm και όχι 52mm που έχουν συνήθως οι κλασσικές.
Αυτό σε τι παίζει ρόλο, θα είναι πιο εύκολη στο παίξιμο;


http://www.thomann.de/gr/ibanez_ga5tce_nt.htm



I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
14 Απαντήσεις
5506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 00:29
από dany17
7 Απαντήσεις
7821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
2681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/10, 11:35
από Blue Wizard
39 Απαντήσεις
9784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
11 Απαντήσεις
4102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
16 Απαντήσεις
6327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/10, 18:05
από p0z3r
6 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 23:33
από ibanezbass
19 Απαντήσεις
10154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
19 Απαντήσεις
5217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus