Αποστολέας Θέμα: Magical moments  (Αναγνώστηκε 6322 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Magical moments
« στις: 08/02/06, 13:38 »
Χαιρετώ σας... ;D
Το τραγουδάκι είναι δικής μου σύνθεσης
περιμένω τα σχόλιά σας

http://rapidshare.de/files/12799290/magical_moments.mp3.html
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Magical moments
« Απάντηση #1 στις: 08/02/06, 14:15 »
φίλε μου..τα συγχαρητηρια μου....αν προσέξεις λίγο τον ήχο και λιγάκι την εκτέλεση θα έχεις ένα πολύ αξιοζηλευτο κομμάτι....το background σου ειναι πάρα πάρα πάρα πολύ καλο και το θέμα σου επίσης!...μπράβο...μπορείς να μου πεις τι χρησιμοποίησες; τα ντραμς , κιθαρες εφε κτλ...
πολύ καλο...Συνέχισε!!!
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Magical moments
« Απάντηση #2 στις: 08/02/06, 14:32 »
φίλε μου..τα συγχαρητηρια μου....αν προσέξεις λίγο τον ήχο και λιγάκι την εκτέλεση θα έχεις ένα πολύ αξιοζηλευτο κομμάτι....το background σου ειναι πάρα πάρα πάρα πολύ καλο και το θέμα σου επίσης!...μπράβο...μπορείς να μου πεις τι χρησιμοποίησες; τα ντραμς , κιθαρες εφε κτλ...
πολύ καλο...Συνέχισε!!!

thank u Σίμο
Το backround είναι δημιούργημα του Reason 3.0 (το οποίο κάνει θαύματα :o) και είναι εμπνευσμένο απο ένα sample που βρήκα
Τώρα όσον αφορά στην εκτέλεση όντως θέλει λίγη προσοχή ακόμη σε ένα δυο σημεία αν και δεν μπορώ να πώ πως μαρέσει στο σημείο που είναι η καθαρή κιθάρα καθώς το ηχογράφησα μόνο μια φορά απότε τα σημεία αυτά ήταν κάτι σαν αυτοσχεδιασμός σε αντίθεση με τα σημεία που μπαίνει παραμόρφωση τα οποία τα ήξερα απο πρίν.
Τέσπα νάσαι καλά
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Magical moments
« Απάντηση #3 στις: 08/02/06, 14:49 »
Συγχαρητηρια! Όντως το background είναι πολυ καλο και το ολο μουσικο θεμα ειναι πολυ καλο σαν ιδεα. Ενταξει το μοναδικο που δεν μου αρεσε, σαν ακροατης, ηταν η κιθαρα στο δευτερο ρεφρεν (2:00...2:30) που ήταν κάπως μονότονο σολάρισμα, και ισως μερικα λαθη στο 3:10, που ομως διορθωνονται! Keep it up !!

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Magical moments
« Απάντηση #4 στις: 08/02/06, 15:02 »
Συγχαρητηρια! Όντως το background είναι πολυ καλο και το ολο μουσικο θεμα ειναι πολυ καλο σαν ιδεα. Ενταξει το μοναδικο που δεν μου αρεσε, σαν ακροατης, ηταν η κιθαρα στο δευτερο ρεφρεν (2:00...2:30) που ήταν κάπως μονότονο σολάρισμα, και ισως μερικα λαθη στο 3:10, που ομως διορθωνονται! Keep it up !!
Black Sheep νάσαι καλά σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Ποιό λάθος παρατήρησες στο 3:10?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Magical moments
« Απάντηση #5 στις: 08/02/06, 15:17 »
Sory κατι ειχε το mp3 και με πηγαινε σε λαθος χρονο, στο 2:40 εννοουσα. εκει που παιζεις c#-b-c#-b- μετα βάζεις και μια f, που ειναι εκτος κλιμακας i think.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Magical moments
« Απάντηση #6 στις: 08/02/06, 15:32 »
Sory κατι ειχε το mp3 και με πηγαινε σε λαθος χρονο, στο 2:40 εννοουσα. εκει που παιζεις c#-b-c#-b- μετα βάζεις και μια f, που ειναι εκτος κλιμακας i think.


Μάλλον στο 3:25 εννοείς όπου όντως μου έχει ξεφύγει μια νότα... ;)
νάσαι καλά
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Magical moments
« Απάντηση #7 στις: 08/02/06, 17:26 »
To backround ειναι ομορφο...αλλα η σολο κιθαρα θελει δουλεια...και ειδικα τα bend της...
Σαν δουλεια εχει προοπτικες... καλη συνεχεια...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Magical moments
« Απάντηση #8 στις: 08/02/06, 17:48 »
Ειναι ενα εκπληκτικο κομματι, που το αδικουν σε καποια σημεια οι επιλογες της παραγωγης σου.
Καταρχας ενα μεγαλο συγχαρητηρια για το προγραμματισμο των backgrounds, αλλα θα ηθελα να μαθω αν δουλεψες μεσω rewire στο cubase ή απλα εκανες extract το audio file απο το Reason και μετα import στο Cubase. Τα ντραμς εχουν αψογο προγραμματισμο.
Το κομματι θυμιζει παραγωγες της εταιριας hi octave ή και peace through music. Chill out κομματακια με μικρογεμισματα εντασης! Δυστυχως, πιστευω οτι η μπουκωμενες κιθαρες ( ρυθμικες και σολο ) ειναι πολυ dry σε σχεση με την υπολοιπη συνθεση..Βαλε λιγο reverb, προσθεσε και delay για να γεμιζουν καποια μερη απο το σολο, και θα εισαι οκ.
Καλη ιδεα θα ηταν να προσθεσεις και "ασχετες" αρμονικες στα ησυχα μερη ( και ακομα καλυτερα αν μπορουσες να δημιουργησεις 2 καναλια αρμονικων..ενα δεξια και ενα αριστερα..το χρησιμοποιουν πολλοι συνθετες αυτου του ειδους ).
Παντως, ασχετα με τις παρατηρησεις μου ( ως κακος, ζηλοφθονος και αχρηστος Μουρατιδης ) το κομματι ειναι πολυ καλο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Magical moments
« Απάντηση #9 στις: 08/02/06, 19:02 »
Πολύ όμορφο κομμάτι, εμένα μου άρεσε πολύ.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι στο είδος της παραμόρφωσης  ;D

Πολύ καλό Αποστ. περιμένουμε και άλλα δείγματα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Magical moments
« Απάντηση #10 στις: 08/02/06, 19:22 »
  Ομορφο κομματι...με το μονο που διαφωνω ειναι η παραμορφωση...αλλα ειναι ομορφο κομματι!!!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Magical moments
« Απάντηση #11 στις: 08/02/06, 20:50 »
ακούγεται μελετημενο, και αυτο ειναι θετικο...η παραμόρφοση στην κιθαρα ειναι λιγο παρατραβηγμενη, επισης τα μπεντς σου θελουν λιγο δουλεια...συμφωνο με τον φρεε πωσ η παραγωγη αδικει το κομματι, ειναι λιγο μουντος ο ηχος, επίσης λίγο reverb και delay θα ηταν καλα για τις κιθαρες...από συνθετικη ειναι παρα πολυ καλο...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Magical moments
« Απάντηση #12 στις: 09/02/06, 13:31 »
To backround ειναι ομορφο...αλλα η σολο κιθαρα θελει δουλεια...και ειδικα τα bend της...
Σαν δουλεια εχει προοπτικες... καλη συνεχεια...
thanx Dave
νάσαι καλά
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Magical moments
« Απάντηση #13 στις: 09/02/06, 13:38 »
Αν εξαιρέσεις το σόλο(θα βελτιωθείς μην ανησυχείς) τότε το κομματάκι είναι πάρα μα πάρα πολύ καλό ;).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Magical moments
« Απάντηση #14 στις: 09/02/06, 13:42 »
Ειναι ενα εκπληκτικο κομματι, που το αδικουν σε καποια σημεια οι επιλογες της παραγωγης σου.
Καταρχας ενα μεγαλο συγχαρητηρια για το προγραμματισμο των backgrounds, αλλα θα ηθελα να μαθω αν δουλεψες μεσω rewire στο cubase ή απλα εκανες extract το audio file απο το Reason και μετα import στο Cubase. Τα ντραμς εχουν αψογο προγραμματισμο.
Το κομματι θυμιζει παραγωγες της εταιριας hi octave ή και peace through music. Chill out κομματακια με μικρογεμισματα εντασης! Δυστυχως, πιστευω οτι η μπουκωμενες κιθαρες ( ρυθμικες και σολο ) ειναι πολυ dry σε σχεση με την υπολοιπη συνθεση..Βαλε λιγο reverb, προσθεσε και delay για να γεμιζουν καποια μερη απο το σολο, και θα εισαι οκ.
Καλη ιδεα θα ηταν να προσθεσεις και "ασχετες" αρμονικες στα ησυχα μερη ( και ακομα καλυτερα αν μπορουσες να δημιουργησεις 2 καναλια αρμονικων..ενα δεξια και ενα αριστερα..το χρησιμοποιουν πολλοι συνθετες αυτου του ειδους ).
Παντως, ασχετα με τις παρατηρησεις μου ( ως κακος, ζηλοφθονος και αχρηστος Μουρατιδης ) το κομματι ειναι πολυ καλο!

Freemind σευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια
Δεν έχω ιδέα τί είναι το cubase ???, το δούλεψα μόνο με το Reason και με τη βοήθεια κάποιων samples που βρήκα κάπου σκόρπια... Ηπαραγωγή ήταν όντως λίγο πρόχειρη καθώς δεν πρόλαβα να σουλουπώσω λίγο την κιθάρα με κάνα εφεδάκι.
Πολύ καλή ιδέα οι αρμονικές, μόνο που δεν πολυκατάλαβα αυτό που είπες με τα 2 κανάλια των αρμονικών...αν θες αναλυσέ το λίγο παραπάνω...
Νάσαι καλά
Καλή συνέχεια
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Magical moments
« Απάντηση #15 στις: 09/02/06, 13:44 »
Πολύ όμορφο κομμάτι, εμένα μου άρεσε πολύ.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι στο είδος της παραμόρφωσης  ;D

Πολύ καλό Αποστ. περιμένουμε και άλλα δείγματα  ;)

 ;D
Thanx parlats
νάσαι καλά
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Magical moments
« Απάντηση #16 στις: 09/02/06, 13:46 »
ακούγεται μελετημενο, και αυτο ειναι θετικο...η παραμόρφοση στην κιθαρα ειναι λιγο παρατραβηγμενη, επισης τα μπεντς σου θελουν λιγο δουλεια...συμφωνο με τον φρεε πωσ η παραγωγη αδικει το κομματι, ειναι λιγο μουντος ο ηχος, επίσης λίγο reverb και delay θα ηταν καλα για τις κιθαρες...από συνθετικη ειναι παρα πολυ καλο...

Οντως θέλει σουλούπωμα η κιθάρα.... ;D
νάσαι καλά
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Magical moments
« Απάντηση #17 στις: 09/02/06, 15:06 »
Θα συμφωνησω με τους Freemind και Vangelis, oσο αφορα την παραγωγη...

Μου αρεσαν πολυ η ιδεες στο κομματι ομως...

Τυχαινει ομως να σε εχω γνωρισει απο τοτε που ακομα δεν ειχες καλα καλα κιθαρα...

Αρα ανετα μπορω να πω οτι το ταλεντο το εχεις... Δουλεια θες μονο...

Μην σταματας! Να παιζεις και να ηχογραφεις συνεχεια!

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Magical moments
« Απάντηση #18 στις: 10/02/06, 00:34 »
Θα συμφωνησω με τους Freemind και Vangelis, oσο αφορα την παραγωγη...

Μου αρεσαν πολυ η ιδεες στο κομματι ομως...

Τυχαινει ομως να σε εχω γνωρισει απο τοτε που ακομα δεν ειχες καλα καλα κιθαρα...

Αρα ανετα μπορω να πω οτι το ταλεντο το εχεις... Δουλεια θες μονο...

Μην σταματας! Να παιζεις και να ηχογραφεις συνεχεια!



Argo νάσαι καλά σευχαριστώ πολύ
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Magical moments
« Απάντηση #19 στις: 10/02/06, 01:36 »
Freemind σευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια
Δεν έχω ιδέα τί είναι το cubase ???, το δούλεψα μόνο με το Reason και με τη βοήθεια κάποιων samples που βρήκα κάπου σκόρπια... Ηπαραγωγή ήταν όντως λίγο πρόχειρη καθώς δεν πρόλαβα να σουλουπώσω λίγο την κιθάρα με κάνα εφεδάκι.
Πολύ καλή ιδέα οι αρμονικές, μόνο που δεν πολυκατάλαβα αυτό που είπες με τα 2 κανάλια των αρμονικών...αν θες αναλυσέ το λίγο παραπάνω...
Νάσαι καλά
Καλή συνέχεια
Καταρχας, θα ηθελα να μαθω πως πετυχες το rit στο τελος του ρυθμου, αφου το sequencer του Reason δεν μπορει να "αλλαξει" το τεμπο ενος κομματιου ενδιαμεσα!! Γι'αυτο ρωτησα πως το πετυχες! Μονο μεσω του Cubase μπορεις να το πετυχεις αυτο ( δηλαδη να τρεξεις το reason σαν slave του Cubase, οποτε χρησιμοποιεις το sequencer του Cubase )..
Οταν λεω αρμονικες, εννοω αρμονικες ακουστικης/κλασσικης κιθαρας, σε μια νοτα συνηθως που ταιριαζει με τη μελωδια. Γεμιζεις απλα τον ηχο, τιποτα παραπανω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Magical moments
« Απάντηση #20 στις: 10/02/06, 12:47 »
Freemind σευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια
Δεν έχω ιδέα τί είναι το cubase ???, το δούλεψα μόνο με το Reason και με τη βοήθεια κάποιων samples που βρήκα κάπου σκόρπια... Ηπαραγωγή ήταν όντως λίγο πρόχειρη καθώς δεν πρόλαβα να σουλουπώσω λίγο την κιθάρα με κάνα εφεδάκι.
Πολύ καλή ιδέα οι αρμονικές, μόνο που δεν πολυκατάλαβα αυτό που είπες με τα 2 κανάλια των αρμονικών...αν θες αναλυσέ το λίγο παραπάνω...
Νάσαι καλά
Καλή συνέχεια
Καταρχας, θα ηθελα να μαθω πως πετυχες το rit στο τελος του ρυθμου, αφου το sequencer του Reason δεν μπορει να "αλλαξει" το τεμπο ενος κομματιου ενδιαμεσα!! Γι'αυτο ρωτησα πως το πετυχες! Μονο μεσω του Cubase μπορεις να το πετυχεις αυτο ( δηλαδη να τρεξεις το reason σαν slave του Cubase, οποτε χρησιμοποιεις το sequencer του Cubase )..
Οταν λεω αρμονικες, εννοω αρμονικες ακουστικης/κλασσικης κιθαρας, σε μια νοτα συνηθως που ταιριαζει με τη μελωδια. Γεμιζεις απλα τον ηχο, τιποτα παραπανω.


Να σου πώ την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ποιο rit εννοείς...αλλά όσο για το αν μπορείς να αλλάξεις το τέμπο ενός κομματιού ενδιάμεσα νομίζω δεν είναι δύσκολο αν φτιάξεις διαφορετικά loops και τα ενώσεις. Ετσι τόκανα και όπως προανέφερα με τη βοήθεια κάποιων samples που βρήκα (π.χ τα drums στα σημεία πρίν και μετά το ρεφρέν ήταν σχεδόν έτοιμα).
Νάσαι καλά
Επι τη ευκαιρία απο που μπορώ να κατεβάσω το cubase?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Magical moments
« Απάντηση #21 στις: 10/02/06, 13:01 »
Βασικα, ηχογραφησες με το μετρονομο το κομματι; Επισης, πως περασες την ηλεκτρικη κιθαρα? Για να την περασεις, θα επρεπε να χρησιμοποιησεις καποιο multitrack recording προγραμμα! ( Cool edit? ) Και το Cubase ειναι ενα αντιστοιχο προγραμμα.
Στο Reason δεν μπορεις να κολλησεις μια λουπα που να εχει διαφορετικο ρυθμο..γιατι πολυ απλα το DR REX παιζει τις λουπες στη ταχυτητα που εχεις ορισει απο την αρχη, εως το τελος του κομματιου. Δηλαδη μια λουπα των 110bpm, θα παιχτει στα 200bpm εαν εσυ εχεις ορισει το μετρονομο σε αυτην την ταχυτητα...Το ιδιο ισχυει και για τις λουπες του redrum ( εαν περασες με το redrum τα drums ). Απλα, κατι δεν μου κολλαει καλα, αυτο ειναι ολο...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
19202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/13, 10:11
από bluezlick