Αποστολέας Θέμα: Επιτελους, ας γινει κατι με τις μουσικες σκηνες, η κοροιδια κυριαρχει  (Αναγνώστηκε 31031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Πολυ θα θελα να ακουσω φιλαρακο τι θα κανες στη θεση μου, διοτι να του το κανεις καλοκαιρινο δε παιζει γιατι εχει μπραβους, να τον κατονομασεις δε παιζει γιατι θα κανει μυνηση για συκοφαντικη δυσφυμιση στο κιθαρα. ΠΟλυ θα θελα να ακουσω τη προταση σου
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κανεις δε μιλησε για να κανεις σαματα, απο τα λεγομενα σου μαλιστα ο ιδιος δεν ηταν επιθετικος ισα ισα που ηταν σα κλαμενο νινι οποτε το σεναριο του καβγα αποριπτεται. Συκοφαντικη δυσφημιση εννοειτε οτι δε σε περνει να κανεις διοτι τα λεγομενα σου μπορουν να αμφισβητηθουν μιας κ δεν εχεις μαρτυρες πλεον. Μαρτυρες ειχες οταν ειχε γινει το λαιβ αλλα δε τους χρησιμοποιησες επειδη σας <<τουμπαρε>> ο εν λογω κυριος με τη κλαψα του.
Δεν υπαρχει καμια προταση πλεον, ειναι μιση ντροπη δικια του που για καμποσα ευρω εγινε ξεφτιλα κ μιση ντροπη δικια σας που κανατε πισω κ φυγατε δεχομενοι την αποψη του,
πολυ απλα με αυτη τη σταση δειξατε οτι εγινε κατανοητο το οτι δεν <<εβγαλε>> κ συμφωνησατε να μη πληρωθητε. Στη προκειμενη το <<πληγμα>> για την ερασιτεχνικη μουσικη κοινωνια ειστε εσεις που ειχατε αυτη τη παθητικη δυναμικη.
Προταση δε μπορω να σου κανω διοτι εχω μια μονομερη ενημερωση για το αρχικο deal, σημειο στο οποιο υποβοσκει το οτι μπορει να υπηρχε εξ αρχης το σεναριο να μη πληρωθητε κ απλα να μην εγινε κατανοητο.
Παντως αν κ λυπαμαι για το γεγονος ειμαι σιγουρος οτι την επομενη φορα που θα παει να συμβει κατι τετοιο δεν θα εχεις αναγκη τη δικη μου προταση...

slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
το deal ηταν οτι μετα απο καποιο ορισμενο αριθμο ατομων πληρωνομαστε. Τον ξεπερασαμε, τσεκαδορο στη πορτα ειχαμε κλπ κλπ. Δε μπορεις να διεκδικησεις τα φραγκα γιατι δεν υπογραφεις συμβολαιο κ ποιος απο μας παει να παιξει νομιμα κ με δελτιο παροχης υπηρεσιων? Κανεις, οχι γιατι ειμαστε λαλακες , αλλα εαν πας στο οποιοδηποτε μαγαζι κ πεις οτι θα παιξουμε κ θελουμε τα νομιμα θα φας πορτα. Οχι φιλε μου, δε φταιμε εμεις που το δεχτηκαμε, φταιει καθενας απο μας που κανει λαμογιαρικες συμφωνιες κ δεν ζητα να γινουν ολα οπως προβλεπει ο νομος. Εχεις δει τη συλλογικη συμβαση για μουσικους? Οταν τη δεις θα φριξεις με το τι προυποθετει κ για τις 2 μεριες... Αλλα τα μαγαζια μας περασαν αυτη τη νοοτροπια να κανουμε μονο παρανομες συμφωνιες, γιατι ετσι τους βολευει να μη πληρωνουν...
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μη ξεφευγεις απ το θεμα, ασε το τι επρεπε κ το πως!
Δοξα το θεο εδω κ 10ετιες οι ερασιτεχνικες μπαντες λειτουργουν χωρις ενσημα, χωρις δικηγορους, χωρις συλλογικες συμβασεις, χωρις συνδικαλιστικα οργανα, χωρις εισαγγελεα και χωρις τον εφορο της αρμοδιας ΔΟΥ!
Δε χρειαζονται ολα αυτα για να παρεις ενα μικροποσο που εχεις κανονισει στο μιλητο.
Γιατι δε παραδεχεσαι οτι σας τουμπαρε απλα κ τωρα το εχετε μετανοιωσει?
Ειναι σα να μου λες οτι παρηγγειλες σουβλακια σε μαγαζι, τα πληρωσες ,δε στα εφεραν ποτε κ στη τελικη ειπες (ρε δε πα να γα....) κ σηκωθηκες κ εφυγες.
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Φιλαρακο, γιατι δε θες να το καταλαβεις οτι βρισκεσαι σε μειονεκτικη θεση. ΑΝ θελει σε πληρωνει, αν δε θελει σου λεει τις π....πες του κ αν πας να του κανεις μανουρα, θα βρεθεις ξυλοφορτωμενος.  Οταν μας μιλαγε ειχε απο διπλα 2 φουσκωτους, για περιπτωση που αμφισβητησουμε τα λεγομενα του. Αφου μας ρωτα αν εχουμε αντιρρηση κ κοιτα διπλα τους φουσκωτους. Εαν εκει μπορεσεις εσυ κ κανεις κατι διαφορετικο χωρις να τις φας, θα σε παραδεχτω.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Fuzzed πως μπορεις να αμφισβητεις το γεγονος πως πολλα μαγαζια της νυκτας εχουν το "προσωπικο ασφαλειας" που θα κανονισει οποιαδηποτε παρεξηγηση;

Κι εφοσον δεν υπαρχει επισημο συμφωνητικο, ειναι παρα πολυ δυσκολο να κινηθεις νομικα, διοτι κι αυτοι εχουν τα παρακλαδια τους στο δικαστικο συστημα να σε κανουν να χορεψεις στο ταψι ( εαν δε πας πρωτα απο το ξυλο ;D )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
freemind σε αυτα που εγραψα δεν αναφερομαι ΠΟΥΘΕΝΑ σε νομικες κινησεις!! Αναφερομαι σε συμφωνια face to face και οτι συναπεγεται της διεκδικησης αυτης
Φιλε brougo τωρα μας τα λες αυτα με τους φουσκωτος, δε νομιζω οτι ανεφερες κατι τετοιο στα παραπανω..... Μαλιστα εισαι πολυ παραστατικος στη συγκεκριμενη φαση! Αλλα πριν γιατι δε το ανεφερες??
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δυστυχως συμφωνιες που δεν εχουν γραφτει, δε θεωρουνται συμφωνιες! Και η οποιαδηποτε αρνηση μπορει να επιφερει μεγαλυτερη ζημια σε μια "γκλικα" βραδινων μαγαζιων που στοχοποιεισαι ;)

Εκτος εαν εισαι με τους "μεν" τοση ωρα και κανεις το δικηγορο του διαβολου για προσωπικο...κερδος ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Γιατι καθε φορα σε καθε deal κ σε τετοιοες κουβεντες με μαγαζατορες υπαρχουν αφτοι οι τυποι. Οσοι κανουν live το ξερουν πως ο ιδιοκτητης δεν ειναι μονος του ποτε τετοιες στιγμες. Το θεωρησα αυτονοητο κατα καποιο τροπο. Συμφωνω με τον freemind αλλα θελω να προσθεσω σε κατι που ειπες. Ναι εμεις φταιμε για τη καταντια , οσο υπαρχουν ατομα που κανουν παρανομες κ λαμογιαρικες συμφωνιες ανευ συμφωνητικου κ δελτιου παροχης υπηρεσιων, θα μας πιανουν τον λοκο οι μαγαζατορες κ θα παιζουμε με δικους τους ορους. Αλλα τη τελευταια φορα που πηγα κ ειπα οτι θελω να κλεισω deal με προσυμφωνο , μου ειπαν ευγενικα οτι εδω παιζουν γκρουπακια μονο που δε πληρωνοντε. Κοινως δε θελω να σε πληρωσω κ θελω να σε κλεψω με παρανομη κ λαμογιαρικη συμφωνια ωστε να χω το πανω χερι.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
freemind εχεις πολυ μυαλο εσυ......
εσυ οπου εχεις παιξει (αν εχεις παιξει βεβαια) ειχες κ συμφωνητικο??? σε πληροφορω λοιπον οτι ουτε το FUZZ δεν λειτουργει ετσι εκτος κ αν ειναι στη  γ-κλικα κ αυτοι..
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Να υποθεσω πως εαν καποια στιγμη εμεις, οι μουσικοι, αποφασιζαμε να παιζουμε μονο με συμφωνητικο, τα μαγαζια θα επελεγαν να κλεισουν απο το να κανουν μια νομιμη συμφωνια;

Νομιζω πως αρκετο καιρο εβγαλαν λεφτα εις βαρος τοσων καλλιτεχνων. Ειτε ειναι το Fuzz, ειτε το Μουσικο Γυαλινο Θεατρο, ειτε ενα μικρο μαγαζακι στην ακρη του κοσμου, πρεπει να μπουν καποια ορια στο τροπο συνεννοησης μουσικων και ιδιοκτητων!

Αλλα εδω τα κανουν μεταξυ τους, τους μουσικους θα προσεξουν;


( αληθεια το Fuzz εχει καμια δουλεια με το nickname σου Fuzzed? )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Για να λειτουργησει το συστημα πρεπει να γινουν πολλα.
Για αρχη πρεπει να υπαρχει σωστη νομοθεσια, σωστη εφαρμογη του νομου και λοιγκη φορολογηση.
Να καταργηθει ο συλλογος μουσικων και να στηθει απο την αρχη με σωστη διαχειριση και λειτουργια.
Ο "μαγαζοταρας" αν θελει να εχει ερασιτεχνικες μπαντες να εχει και  τιμες στα ποτα που αντιστοιχουν σε ερασιτεχνικη διασκεδαση και οχι σαν  να παιζουν οι ACDC στο μαγαζι του  .
Το ιδιο και οι μπαντες  να εχουν απαιτησεις λογικες αναλογα της  θεσης τους (και οχι μονο αξιοκρατικα αλλα και αν πληρωνουν φορολογια  ασφαλεια και γενικα ειναι "νομιμοι").
Ολα αυτα επειδη δεν μπορουν να αφεθουν στο φιλοτιμο κανενος, πρεπει να υπαρχει σωστη νομοθεια και τιμολογηση.
Πουλας 10 ευρω το ποτο θα δινεις τοσα στη μπαντα.
Πουλας πιο φτηνα ή πιο ακριβα? θα δινεις λιγοτερα ή αντιστοιχα περισσοτερα απο "τοσα" στην μπαντα.
Και ολα θα ερθουν μονο τους.
Αν αναγκαζεται να πληρωνει και καλα θα ζηταει και να ειναι και καλη  η μπαντα και να κοβει και τιμολογιο και να εχει ασφαλεια κλπ κλπ
Στο τελος ο αποδεκτης της σωστης λειτουργιας ποιος θα ειναι?
Το κοινο, που θα παιρνει οτι πληρωνει.
Απλα και ομορφα.
Μονο που σε αυτα που λεω δεν εχω βαλει και δρακο στο παραμυθι.
Και ο δρακος ειναι οι μιζαδοροι και οι νταβατζηδες. {#emotions_dlg.biggrin}
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
brougo τι να σου πω αδελφε μου, εγω εχω παιξει σε τουλαχιστον 30 μαγαζια τετοιου τυπου κ δε με γνωρισε ποτε κανεις με το..... σουγκλακο!!
Τωρα αμα πηγατε κ σεις να παιξετε σε καμπαρε που κανει κ εμποριο οπλων και πνευμονων.... τοτε παω πασο.
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πράγματι, το θέμα είναι πολύπλοκο, με τον μουσικό σε δυσμενή θέση, μετά την συναυλία/βραδυά.

Αλλά ας διδαχθούμε από τους μαιτρ του είδους:
Τι γίνεται τώρα γύρω μας? Απεργούν οι μεταφορείς, με ένσταση στην απελευθέρωση του επαγγέλματος, και δημιουργούν χάος στους δρόμους, με την βενζίνη να τελειώνει, Απεργούν οι Ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας, και κυρήσσεται η απρεγία τους καταχρηστική, και δηλώνουν ότι δεν θα εξυπηρετούν πέραν των νομίμων ορίων τα αεροπλάνα, εν τω μέσω τουριστικής σαιζόν. Το ίδιο κάνουν όλοι: ΟΠΟΥ ΣΕ ΠΟΝΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΣΕ ΣΦΑΖΕΙ.

Αφου λοιπόν πρέπει να σε χρειάζονται για να μαχηθείς για τα δικαιώματα σου, κάνε την κίνηση σου όταν ακόμα σε χρειάζονται.
Τι προτείνω:
Κατά την φάση της διαπραγμάτευσης με τον μαγαζάτορα, δηλώστε ότι θεωρείτε λογικό η πληρωμή να γίνεται στην μέση της βραδυάς, στο διάλειμα.
Και είναι μία πολύ δίκαιη συμφωνία, διότι έχει ήδη φανεί η ποιότητα της μουσικής του γκρούπ, και έχει διαφανεί και η πληρότητα του μαγαζιού.
Μην δεχθείτε να παίξετε αν δεν συμφωνήσετε σε αυτό.
Εάν έρθει η ώρα ζητήστε με ευγένια να πληρωθείτε στο διάλειμα και μην ξεκινήσετε καθόλου το 2ο μέρος αν δεν σας δώσει τα συμφωνηθέντα. Αν δεν σας πληρώσει, απλά μαζέψτε τα και φύγετε!!!..
Είμαι σίγουρος ότι έτσι τουλάχιστον σε αρκετά μέρη θα πληρωθείτε!..

 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Kαι σε οποιον του αρεσουν τα νουμερα : Ιάκωβος Δανιήλ (κοινώς Jack Daniels):  Περίπου 20€ το λίτρο με 21% ΦΠΑ(πλέον) =24,20€ δημοτικός φόρος είπες  κάτι για 20%? =29,04€ και να βάλουμε λειτουργικά και κέρδος 200%?  =87,12€ Δια 19 μερίδες (Ελληνικές) που βγάζει=4,35€/μερίδα με όλα τα  του τα έξοδα, προς τι λοιπόν τα 9-10-12€ το τζάκ?  Μπουκάλι Αμστελ 330ml:  Μέγιστη τιμή ανα μπουκάλι 38 λεπτά με 21% ΦΠΑ=0,45€, 20% δημοτικός  φόρος=0,55€ και εδώ θα βάλω λειτουργικά και κέρδος 300%!!!, όλα μαζί  μας κάνουν 2,20€/μπουκάλι 330ml, μέχρι τα 5-6-7€ που το δίνουν....?  Αυτά στα γράφω με τιμολόγια αυτή τη στιγμή στα χέρια μου.  Γενικά, τα μαγαζιά μας βλέπουν σαν λεφτά και μόνο. Δεν υπάρχουν φιλιές,  δεν υπάρχουν συμφωνίες, αν θέλει θα τηρήσει τη συμφωνία αν δεν θέλει,  απλά αποτρέπουμε άλλες μπάντες στο να πάνε εκεί και να του δώσουν  δουλειά.  Τα μαγαζία μπορούν να δώσουν μέχρι 3 ποτά δωρεάν ανά μουσικό.  Τα μαγαζιά μπορούν να πληρώσουν και ΙΚΑ για 1 ημέρα, αλλά δεν το κάνουν  (εδώ δεν το κάνουν στο υπόλοιπο προσωπικό που δουλεύει όλο το χρόνο)  Το καλύτερο είναι να λες, "παίζουμε αυτό, ήμαστε αυτοί, θέλουμε τα  συμφωνηθέντα, έχει δεν έχει κόσμο". Το κουβάλημα,  στήσιμο-ξεστήσιμο-παίξιμο έγινε και ουσιαστηκά γι'αυτό πληρώνετε ο  μουσικός.  Δηλαδή ένας μουσικός δεν θα πληρωθεί επειδή το μαγαζί μπορεί να τον  έκλεισε Πέμπτη πχ και οι φίλοι έπρεπε να πάνε δουλειά την άλλη μέρα και  έφυγαν νωρίς ή δεν ήρθαν?  Αυτά είναι χαζές δικαιολογίες των νεοελλήνων  επιχηρηματιών-λαμόγιων-"φοροδιαφυγάδων" και οτι άλλο τους έχει  προικίσει αυτή η ζωή...
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Πιστεύω ότι στην ουσία  από την άποψη ότι κάθε μισθωμένη εργασία αποτελεί κομμάτι  επαγγελματικής σχέσης. Φυσικά, ετούτο συνεπάγεται κανονικά και μερική  ασφάλιση, φορολόγηση εσόδων κλπ. τα οποία εντέχνως παραβλέπουμε. Γι'  αυτό και αναφέρw  πώς ο 'ημι-ερασιτεχνισμός' είναι  χειρότερος από τον 'επαγγελματισμό', καθώς αφενός συντηρεί το καθεστώς  της παραοικονομίας (αφορολόγητα έσοδα-έξοδα), αφετέρου δίνει επιλογές  και πατήματα εκμετάλλευσης στους επιχειρηματίες.
 
Φυσικά, τόσο ο ημι-ερασιτεχνισμός όσο και ο επαγγελματισμός μπαίνουν  σε εισαγωγικά, γιατί στην τέχνη είναι αδύνατο να ορίσεις ποιο το προϊόν  ή η υπηρεσία επ' ακριβώς που προσφέρεται ή απολαμβάνεται αντίστοιχα.
 
Για να το κάνω προφανές, θα δώσω ένα ακραίο παράδειγμα. Είναι  δυνατόν μία ιερόδουλη να ζητήσει να υπαχθεί στο υπουργείο πολιτισμού  γιατί επιδίδεται στην τέχνη του ερωτισμού, όσο κι ένας στρατηγός επειδή  κατέχει την τέχνη του πολέμου. Ακραία μεν τα παραδείγματα, ενδεικτικά  δε του χάους των εκφράσεων της τέχνης σε κάθε της μορφή.
 
Επίσης, οι ίδιοι οι μουσικοί έχουν σταματήσει να αναζητούν, να  εκφράζονται και να επιδιώκουν την ολοκλήρωσή τους, και απλά στρέφουν το  σύνολο της προσοχής τους στον εύκολο πλουτισμό και την εφήμερη δόξα. It  takes two to tango, λένε οι φίλτατοι αγγλοσάξωνες.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Επίσης, οι ίδιοι οι μουσικοί έχουν σταματήσει να αναζητούν, να  εκφράζονται και να επιδιώκουν την ολοκλήρωσή τους, και απλά στρέφουν το  σύνολο της προσοχής τους στον εύκολο πλουτισμό και την εφήμερη δόξα. It  takes two to tango, λένε οι φίλτατοι αγγλοσάξωνες.

Δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο φιλε μου για τα πιο πολλα γκρουπακια του επιπεδου "εχω μερικα δικα μου, εχω και χ διασκευες και γουσταρω να παιζω live". Ο τροπος σκεψης ειναι πιο πολυ "ναι, γουσταρω και δεν παιζω για να βγαλω χρηματα, αλλα αφου βγαζει χρημα το μαγαζι στην πλατη μου, γιατι να τα καβατζωσει ο μαγαζατορας και να μην παρω και εγω οτι μου αναλογει;" Αποδειξη αυτου ειναι οτι διαφορα γκρουπακια παιζουν σε φεστιβαλ που δεν εχουν εισοδο χωρις να ζητησουν χρηματα. Φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις...
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Εγώ πάλι δεν πολυαποδέχομαι τον όρο "ημι-ερασιτέχνης". Δέχομαι απόλυτα όμως τον όρο "ημι-επαγγελματίας". Αν τον δεχόταν και το κράτος, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Δηλαδή, ας υποθέσουμε πως ερχόταν αύριο κάποιος νόμος που θα υποχρέωνε όλους τους μουσικούς που θέλουν να παίξουν σε κάποιο μαγαζί=επιχείρηση να έχουν δηλώσει την ιδιότητα του "ημι-επαγγελματία" το οποίο θα σήμαινε πως θα είναι υποχρεωμένοι να έχουν μπλοκ παροχής υπηρεσιών και να υπάρχει έγγραφη συμφωνία σε ΟΠΟΙΑ επιχείρηση και αν παίξουν (βεβαίως και σε Δήμο), ΧΩΡΙΣ να φορολογούνται και ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται να έχουν ξεχωριστή ασφάλιση μέχρις ενός ποσού ετήσιων αποδοχών (ας πούμε 6.000 ευρώ).

 Αν ξεπερνούσαν αυτό το ποσό βεβαίως, θα έπρεπε μετά να δηλώσουν "επαγγελματίες" με ό'τι αυτό συνεπάγεται..

Τι θα γινόταν τότε;

1ον. Το κάθε μαγαζί ή Δήμος θα γνώριζε πως ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ, θα αναγκαστεί να συνεργαστεί με μουσικούς, μέσω έγγραφων συμφωνιών και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Δε θα έχει άλλη επιλογή για να κάνει τις "μαγκιές" του! Να πούμε όμως και του στραβού το δίκιο, υπάρχουν και μαγαζιά που ενώ έχουν όλη την καλή διάθεση να βάλουν π.χ. μια κιθαρίτσα και ένα μπουζουκάκι στο μαγαζί τους, τρέμουν στην ιδέα του ΣΔΟΕ και του ΙΚΑ που θα τους αντιμετωπίσει λες και έφεραν στο μαγαζί τους το Νταλάρα και θα τους ταράξει στα πρόστιμα! Θα μπορούσαν λοιπόν να φέρνουν ΑΝΕΤΑ μουσικούς στο μαγαζί τους, με την υποχρέωση όμως να τους πληρώνουν τα συμφωνηθέντα, ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!

2ον. Διάφοροι "εξυπνάκηδες" μουσικοί δε θα μπορούν να το παίξουν "ερασιτέχνες" και να χτυπάνε δουλειές "μαύρες"  γιατί με μια απλή καταγγελία του "Συλλόγου Ημιεπαγγελματιών Μουσικών" (δεν υπάρχει... το ξέρω, αλλα φαντάζομαι θα δημιουργείτω αυτόματα) θα έτρωγαν ένα ωραιότατο πρόστιμο και αυτοί και ο καταστηματάρχης. Και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του!!

3ον. Τα μαγαζιά που θα δήλωναν πως φέρνουν ημι-επαγγελματίες, θα αναγκάζονταν να έχουν και "ημι-επαγγελματικές" τιμές προς όφελος του καταναλωτή. Και ίσως να έπεφταν και σε διαφορετική φορολογική κλίμακα κάτι που μπορεί να συνέφερε και τους ίδιους.

4ον. Το κράτος θα έχανε απο τον αφορολόγητο ημι-επαγγελματία; Βεβαίως και όχι! Γιατι ο μουσικός, ό'τι χρήματα θα βγάλει απο τα λίγα liveάκια του το χρόνο, εδώ θα τα ξοδέψει και θα πληρώσει το ΦΠΑ στο κράτος. Ούτε στο σεντούκι θα τα κρύψει, ούτε σε off-shore θα τα βγάλει. Όταν όμως τα χρήματα (είτε πληρωμένα στο μουσικό είτε όχι) παραμένουν "μαύρα" το κράτος δε βγάζει τίποτα.

Κατα τη γνώμη μου αυτό θα μπορούσε να δουλέψει προς όφελος των μουσικών αλλα και κάποιων μαγαζιών που θέλουν να κινηθούν σωστά και νόμιμα. Και αν σήμερα αυτά τα μαγαζιά είναι λίγα, αύριο θα γίνουν περισσότερα.

Και ο λύκος απάντησε στην Κοκκινοσκουφίτσα: "Για να σε βλέπω καλύυυυτερα"!!!! ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
fuzzed, συμφωνα με τα λεγομενα σου πρεπει στανταρ να εισαι ενας απο τους ιδιοκτητες μαγαζιων, μπορει εσυ να εισαι το καλυτερο παιδι κ ενταξει στις συμφωνιες σου, αλλα ετσι δε χαλας τη πιατσα ? Κ δε στην εχουν πεσει ακομα οι αλλοι? ΦΙλοι μου γεγονος ειναι οτι τα μαγαζακια αυτα βγαζουν μεροκαματακι κλεβοντας εμας τους μουσικους, κλεβοντας το κρατος με μη αποδοση ΦΠΑ ουτε κολλοντας ενσημα στο ΙΚΑ κλπ, κ φυσικα κλεβοντας το κοσμο με υπερβολικες τιμες. Κ αυτο το νταβατζιλικι πρεπει να σταματησει. Εμεις οι ιδιοι οι μουσικοι να μη παιζουμε ποτε χωρις προσυμφωνο κ δελτιο παροχης υπηρεσιων κλπ κλπ. Γιατι σε αντιθετη περιπτωση μονο ο μαγαζατορας ειναι εξασφαλισμενος. Δηλαδη εαν γινει ενα gig κ ερθουν λιγα ατομα, ετσι ο μαγαζατορας δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει το γκρουπ κ τη κανει με λαμογιαρικο τροπο. Εαν ομως μπει δε μπει κοσμος πρεπει να πληρωσει τοτε κανει οτι μπορει να προμοταρει το γεγονος ωστε να ρθει κοσμος γιατι δε μπορει να εμπιστευεται τους μουσικους. Ομως με τη σημερινη κατασταση το status quo επιβαλλει στους μουσικους να εκτελουν κ χρεη μανατζερ ωστε να κλεινουν συμφωνιες κ να πιανοντε κοτσο , να προμοταρουν κ να διαφημιζουν οι ιδιοι το γεγονος κ τα μαγαζια να καθοντε με σταυρωμενα χερια απλα να εισπραξουν μονο γιατι σε αντιθετη περιπτωση τη κανουν κ δε πληρωνουν. 

Εφ οσον το status quο μας επιβαλλει να γινουμε κ μανατζερς, ας βρουμε τροπο να κλεισουμε χωρους κ σε συνεργασια με αλλα γκρουπακια να δημιουργησουμε εμεις live χωρις τα νταβατζιλικια των μαγαζατορων, μονο ετσι θα στρωσουν εαν δουν οτι πλεον κανενα ερασιτεχνικο η ημιεπαγγελματικο γκρουπ δε κανει gigs στα μαγαζια τους. ΓΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥς ΤΗ ΠΛΑΤΗ , ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ


 ας υποθέσουμε πως
 μέχρις ενός ποσού ετήσιων αποδοχών (ας πούμε 6.000 ευρώ).

 Αν ξεπερνούσαν αυτό το ποσό βεβαίως, θα έπρεπε μετά να δηλώσουν "επαγγελματίες" με ό'τι αυτό συνεπάγεται..
Και ο λύκος απάντησε στην Κοκκινοσκουφίτσα: "Για να σε βλέπω καλύυυυτερα"!!!! ;)

Νομιζεις πως οι επαγγελματιες δηλωνουν  περισσοτερα ετσι οπως τα μαγειρευουν τα μαγαζια για να γλυτωνουν φορους  και εισφορες στο ΙΚΑ?
Ξανακανε τους συλλογισμους σου τωρα παλι αλλα με το δεδομενο οτι ενας μεσος επαγγελματιας μουσικος δηλωνει το χρονο 4-5000 ευρω.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ


 ας υποθέσουμε πως
 μέχρις ενός ποσού ετήσιων αποδοχών (ας πούμε 6.000 ευρώ).

 Αν ξεπερνούσαν αυτό το ποσό βεβαίως, θα έπρεπε μετά να δηλώσουν "επαγγελματίες" με ό'τι αυτό συνεπάγεται..
Και ο λύκος απάντησε στην Κοκκινοσκουφίτσα: "Για να σε βλέπω καλύυυυτερα"!!!! ;)

Νομιζεις πως οι επαγγελματιες δηλωνουν  περισσοτερα ετσι οπως τα μαγειρευουν τα μαγαζια για να γλυτωνουν φορους  και εισφορες στο ΙΚΑ?
Ξανακανε τους συλλογισμους σου τωρα παλι αλλα με το δεδομενο οτι ενας μεσος επαγγελματιας μουσικος δηλωνει το χρονο 4-5000 ευρω.
Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλα εδώ το θέμα μας είναι οι ερασιτέχνες/ημι-επαγγελματίες μουσικοι και πως τους συμπεριφέρονται οι μουσικές σκηνές. Το αν οι επαγγελματίες (και τα μαγαζιά που συνεργάζονται μαζί τους) φοροδιαφεύγουν και πως θα τους ελέγξει το κράτος, είναι άλλο ζήτημα...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
BREES21  απο που συμπερανες ρε φιλε  οτι εχω μαγαζι??

Απλα λεω οτι φταινε που επετρεψαν στο τυπο να μη τους πληρωσει,
επειτα ο φιλος μετα απο 15 post  διευκρινησε οτι η κουβεντα κ η αρνηση της πληρωμης εγινε παρουσια γοριλων κ μαλιστα αρχικα δε θεωρησε σκοπιμο να το αναφερει στην αρχικη του περιγραφη διοτι οπως λεει κατι τετοιο εξυπακουεται κ ειναι κ δεδομενο, πραμα που εγω δε το δεχομαι διοτι εμενα ποτε δε μου ετυχε να με απειλησουν ουτε εχω ακουσει κατι τετοιο (εκτος απο σκυλαδικα τριτοδευτερα).
Αν για εσας ειναι τοσο συνηθισμενη κατασταση να μη σας πληρωνουν κ να σας τη πεφτουνε αυτοφοριακηδες κ νταβαδες τοτε τι το κανουμε θεμα???

επειδη δεν υπερασπιστικα τον παθων παει να πει οτι ειμαι κ μαγαζατορας????
Ο φιλος στο μισο post μας παρουσιαζει ενα μαγαζατορα που το επαιζε κλαμενος και μετα θυμαται να μας αναφερει οτι ειχε κ 2 φουσκωτους μαζι!!
Ποιος δε καταλαβαινει τι???
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Fuzzed, εσυ δηλαδη οπου κ αν παιζεις δεν εχεις δει φουσκωτους να σκανε μολις ο κοσμος φυγει για να προστατεψουν τον ιδιοκτητη απο κατι τετοιες μανουρες ε? Η δεν εχεις παιξει ποτε σε μαγαζια που τα χουν απατεωνες κ λαμογια ε? Μακαρι ρε φιλε να σου πανε ολα ροδινα σ αυτο το θεμα κ να μη πεσεις ποτε σε τετοια. Εγω τον καταλαβαινω τον brougo κ επειδη μιλησαμε κ σε πμ, του ειπα αυτολεξη , κοιτα ο μπαγασας ο μαγαζατορας που σας εκλεψε χρησιμοποιοντας αυτο το παλιο κολπο, επειδη κ πριν 10 χρονια οταν επαιζα εγω τα ιδια σκ.....τα εκαναν κ τοτε. Ουδεμια πρωτοτυπια.  Κ επισης μου αποκαλυψε κ το μαγαζι , για το οποιο κ εγω εχω ακουσει διαφορα παρατραγουδα, ο εξυπνακιας που το εχει δε θα ειναι για πολυ στη πιατσα γιατι μεταξυ μας οσο μιλαμε , θα αποτρεπουμε γνωστους μας.  Η καλυτερη λυση ειναι πλεον να συνεργαστουμε τα γκρουπ μεταξυ μας κ να διοργανωνουμε εμεις τις συναυλιες μας. Ωστοσο fuzz δε με επεισες οτι δεν εισαι ιδιοκτητης μαγαζιου. ΓΙατι πολυ ροδινα τα παρουσιαζεις ρε αδερφε τα πραγματα ( με το συμπαθειο)

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το προφίλ του μαγαζιού. Γιατί η ταβέρνα στη γειτονιά μου που δεν έχει ζωντανή μουσική έχει κόσμο; Και πας στο τάδε μαγαζί-μουσική σκηνή και σου λέει "φέρε κόσμο για να σε πληρώσω".
Όταν ο μαγαζάτορας αλλάζει κάθε μία μέρα συγκρότημα και βασίζεται μόνο στον κόσμο που θα φέρει, λογικό είναι να πλακώνουν ένα σωρό συγκροτήματα που βαράνε στο γάμο του καραγκιόζη και το μαγαζί να χάνει το προφίλ του.
Και δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που σκάμε. Στο καπιταλιστικό σύστημα, ο μόνος τρόπος να σου δείξει ο μαγαζάτορας ότι σε υπολογίζει, είναι με τα χρήματα που θα σου δώσει. Δεν πα να λέει "σ' εκτιμάω, θέλω να συνεργαστούμε, είσαι το στυλ μου" κι άλλα τέτοια που 'χω ακούσει. Αν δεν πέσει το ρευστό, γι αυτόν ο μουσικός, είναι ένα τίποτα! Και μη μου πείτε "δε μ' αρέσει ο καπιταλισμός, δε λειτουργώ με καπιταλιστικές μεθόδους" γιατί αυτό είναι αδύνανο να συμβεί σε μία χώρα που υπάρχει μόνο αυτό το σύστημα. Δε γίνεται να εργαστείς πάνω στην Ευκλείδεια γεωμετρία με τα αξιώματα της γεωμετρίας του Ρίμαν!

Αν θέλει ποσοστά, η πρότασή μου είναι να υπάρχει ένα πλαφόν σε όποια λεφτά θέλει ο μουσικός για να τα 'χει καλά με τον εαυτό του [θα 'ναι 60€; θα 'ναι 80€; θα 'ναι 250€ (μην το γελάτε, μερικοί θέλουν να ξεπλύνουν, ειδικά δήμοι);] κι από κει κι έπειτα, για παραπάνω κόσμο, παίρνει και το ποσοστό. Γιατί, είτε έρθουν 30 άτομα, είτε 300, ο μουσικός θα παίξει το πρόγραμμά του, μα αυτό είναι 3 ώρες, μα 4, μα ώσπου να βγει ο ήλιος. Ο μουσικός θα φάει απ' τη ζή του χρόνο, που θα μπορούσε να μελετάει το όργανό του ή θεωρία ή αγγλικά ή να είναι σ' ένα ερημικό νησί με τη γκόμενά του και την κιθάρα του κάτω απ' τον έναστρο ουρανό με τα τριζόνια να τρίζουν  :P .
Στο κάτω κάτω, μελετάμε μουσική, σύνθεση, διάφορα άλλα τέτοια ανώμαλα κι όχι μάρκετιγκ. Αυτό, έρχεται από μόνο του μέσα απ' τη μουσική και σίγουρα όχι με το να πω στην παρέα μου ελάτε στο Γυάλινο να με ακούσετε και να πληρώσετε για να πληρωθώ. Μου 'χει τύχει να παίξω σε μαγαζί, πρόγραμμα 3,5ωρο, κιθάρα-φωνή, να 'χουμε κλείσει συμφωνία 100€ κι επειδή οι μαγαζάτορες (ήταν δύο), δεν ήθελαν να εκτεθούν και τους άρεσε το πρόγραμμα, παρ' όλο που 10 άτομα είχε όλο το μαγαζί, μου έδωσαν 100€, όπως τα συμφωνήσαμε. Μάλιστα, όταν ρώτησα τον μπάρμαν πόσο καιρό ήταν σ' αυτό το μαγαζί, μου 'πε 5 χρόνια. Τυχαίο; δε νομίζω!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/10, 22:30 από Anaximandros »

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Αναξιμανδρε , αυτο που λες αποτελει ουτοπια. Να βρεθει μαγαζι να σου πει παρ οτι δεν του φερες κοσμο, οριστε παρε οσα συμφωνησαμε. Την εχουν βολεψει ωραια οι τυποι, σου λενε " δε πα να παιζεις κ τσιγκολελετα κοσμο να μου φερεις" .  Αν ομως φιλαρακο λαμογιαρη μαγαζατορα καιγοταν ο λωκος σου κ επρεπε να πληρωσεις στανταρ καποιο ποσο , να δεις ποτε για ποτε θα εβγαινες στους δρομους να βρεις κοσμο, θα ριχνες κ διαφημιση. Αλλα  πλεον το κακο εδραιωθηκε. Αν σε δουν να τους φερεις κοσμο, ανεξαρτητως αν βαρας στο γαμο του καραγκιοζη θα σου πουν ενα σωρο ψευτιες, κ τι καλο γκρουπ που ειστε κλπ κλπ. Κ φυσικα αν δε φερεις κοσμο, δε παιρνεις φραγκο.  Αλλα κ αν φερεις , παλι θα στη κανουν, γιατι ετσι τους καλομαθαμε , μα θα σου πουν ναι μου φερες ατομα αλλα δεν ηπιαν κ μπηκα μεσα κ δε μπορω να σου δωσω. Μα θα σου πουν ελα μεθαυριο κ μετα του αγιου ανημερα. Μα θα σου πουν εσυ μετρησες 70 ατομα , εγω 65 που ηταν το πλαφον αρα δε παιρνεις. Μα αν αμφισβητεις τη γνωμη τους υπαρχουν κ οι φουσκωτοι φιλαρακια τους με μεγαλες ρητορικες ικανοτητες πειθους. Κ μετα ακους κ τη γκρινια των φιλων σου, " ρε μητσο 10 ευρω για να σε δουμε? ουτε ο Πλουταρχος να σουν" . Κ μετα απορεις κ αναρωτιεσαι ... Ετσι τους μαθαμε κ μας πουλανε νταβατζιλικι, βγαζουν μεροκαματακι απο τη ταβλα μας, κ εμεις σα χαιβανια τους παρακαλαμε κ απο πανω.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/04, 17:47
από Acanthor
9 Απαντήσεις
3193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/05, 14:09
από Tutankhamun
3 Απαντήσεις
4384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
96 Απαντήσεις
28623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 06:34
από GreekDudeCovers
49 Απαντήσεις
14076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/08, 23:01
από Jose
6 Απαντήσεις
3008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 21:11
από ilianthos-Kanlis
9 Απαντήσεις
4078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:19
από grmako
20 Απαντήσεις
5312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/11, 18:31
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
2 Απαντήσεις
2213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 14:57
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 21:35
από happydreamer