Αποστολέας Θέμα: Επιτελους, ας γινει κατι με τις μουσικες σκηνες, η κοροιδια κυριαρχει  (Αναγνώστηκε 31047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
   Είναι ανάλογα με τη συμφωνία που θα κάνεις  ;) Απλά, είναι σπάνιο φαινόμενο να βρεις συγκεκριμένα το είδος που καλείται "μουσική σκηνή" που να κάνει συμφέρουσες συμφωνίες. Ο ίδιος, προτιμάω τα μπαράκια, τα οποία λειτουργούν όλη μέρα, όλη βδομάδα, που σημαίνει ότι βρέξει χιονίσει, δεν έχει δικαιολογία να μου πει "δε βγαίνω". Τα μπαράκια όμως, δε σηκώνουν μπάντες.
   Μερικοί, θεωρούν υποτιμητικό το παίξιμο σε μπαράκια, ή σε ταβέρνες. Πέρισυ, έπαιζα σε μία ταβέρνα έντεχνα και πήγα μετά να κλείσω δουλειά σε μουσική σκηνή, του πα ότι η ταβέρνα με πληρώνει στάνταρ ποσό (γιατί μου άρχισε τις ιστορίες) και μου 'πε "ναι αλλά εγώ έχω μουσική σκηνή, εσύ που δουλεύεις, σε μουσική ταβέρνα; ο όρος μουσική ταβέρνα δεν υπάρχει φιλαράκο".
   Κι όσο για τον άνθρωπο στην πόρτα, αν φτάσουμε στο σημείο να βάζουμε δικό μας άνθρωπο να μετράει τον κόσμο, καλύτερα να μην κλείσουμε τη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Στα μπαρακια ομως μονο ακουστικα σχηματα κολλανε. Δε χωρανε φουλ μπαντα. Αλλα κ εκει η λαμογια παει συννεφο κ εκει παλι παιζουν μπραβοι κλπ. Κ φυσικα ακομα κ αν βαλεις ατομο στη πορτα γινεται να σε κλεψει ανετα. Δε κοβει χαρτακια με νουμερα αλλα δινει καρτουλες οι οποιες φυσικα του τελειωνουν κ του δινει παλι πισω η γκαρσονα. Κ μετα σου λεει, εσυ μετρησες 50, αλλα ο δικος μου μετρησε 40 κ αν του πεις φερε τα εισητηρια, σου λεει οτι τελειωσαν κ ξαναδωσε καρτες η γκαρσονα κλπ κλπ κ οτι μονο αυτος γνωριζει το σωστο νουμερο. Ετσι μας την εφερε κ εμας ο μπα......δος.  Ο ορος μουσικη ταβερνα μπορει να μην υπαρχει, αλλα πληρωνε κανονικοτατα επρεπε να του πεις του λαμογιου. Γνωμη μου για τα γκρουπ ειναι απο δω κ περα οταν κανουν συμφωνια να μη δεχοντε πλαφον ατομων πχ απ τα 20 κ πανω πληρωνεστε. Κ οχι μονο αυτο, να του πουν , σε περιπτωση που δεν ερθουν πολλοι τι γινεται? Αν σας πουν ελα μωρε θα τα βρουμε κ αλλα λαμογιαρικα κολπα , απλα τη κοπανατε. Αν σας πει θα παρετε ψιχουλα κλπ, τα ψιχουλα δεκτα. Το τσαμπα πεθανε. Γιατι να ρισκαρουμε μονο εμεις ? ΟΙ μαγαζατορες ιδιοκτητες λαμογια να μενουν στην απ εξω? Δηλαδη αν εχει κοσμο σου δινω , αν δεν εχει δε παιρνεις τιποτα.  Κ φυσικα για το κοσμο εσυ πρεπει να τρεξεις κ αυτοι μονο να εισπραξουν κ να σε κλεψουν στη τελικη απο πανω. Ως ποτε θα τρεχουμε εμεις να κανουμε και τη δουλεια τους? Να κουβαλαμε κ ενισχυτες κ εξοπλισμο, να παιζουμε κ ποσες ωρες, ακομα κ να κοβουμε κ εμεις τα εισητηρια, κ αυτοι οι κυριοι μονο να εισπραττουν κ να κλεβουν  κ απο πανω?

Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Συγγνώμη brougos7, απλώς επειδή βλέπω ότι έχεις αρχίσει εκτός από την επανάληψη και τις επικίνδυνες γενικεύσεις...σε πόσα λάιβ σου έχει συμβεί αυτό ή κάτι ανάλογο;

Με τη δικιά μου μπάντα μόνο σε ένα (1) μαγαζί (μπορεί να λέμε το ίδιο), έγινε σκηνικό, και μάλιστα δεν αφορούσε τόσο τη δικιά μας πληρωμή, όσο την τιμή της εισόδου που είχαμε συμφωνήσει και διάφορες άλλες ασάφειες στην εφαρμογή της συμφωνίας που "βρώμαγαν". Οπότε δεν ξαναπατήσαμε.

Το "πλαφόν" (πληρώνεσαι από 20-30-40 και πάνω) δεν το έχω συναντήσει, και αν το συναντούσα δεν θα πηγαίναμε να παίξουμε εκεί.

Στα περισσότερα μαγαζιά της Αθήνας όπου παίζουν ερασιτεχνικές / ημι-επαγγελματικές/ όπως-θες-πες-το μπάντες έχω δει να εφαρμόζεται το απλό σύστημα του ποσοστού επί της εισόδου. Π.χ. 10 Ευρώ είσοδος με ποτό, η μπάντα παίρνει 4 ή 5, ή αλλού 6 Ευρώ είσοδος χωρίς ποτό, η μπάντα παίρνει 3,5 ή 4. Τώρα είτε έχει 15 άτομα είτε 100 το ποσοστό μένει το ίδιο. Έχω συναντήσει προφανώς "στρογγυλοποιήσεις" προς τα κάτω, αλλά και προς τα πάνω (συγκεκριμένα παραδείγματα ευχαρίστως σε π.μ., αν και είναι γνωστά).

Το ίδιο σύστημα έχω συναντήσει στην επαρχία, όπου όμως είναι συνηθέστερη η συμφωνία με προκαθορισμένη αμοιβή.

Σε κάθε περίπτωση, ξαναλέω ότι δε γίνεται μία πρωτοεμφανιζόμενη μπάντα να περιμένει ένα τέτοιου είδους μαγαζί να στηρίξει εξ ολοκλήρου το πρώτο λάιβ της, χωρίς έστω να φέρει μία "βάση" φίλων. Και από την ταπεινή μου εμπειρία, μετά τα πρώτα 5-10-20 λάιβ το concept "ο κόσμος μας" / "ο κόσμος του μαγαζιού" αρχίζει να θολώνει, καθώς αν αξίζει η μπάντα σιγά-σιγά δημιουργείται ένα fan base όλο και πιο άσχετο από "τον κόσμο της μπάντας".

Δεν μπαίνω στη θεωρητική συζήτηση αν θα έπρεπε να είναι αλλιώς τα πράγματα. Λέω απλώς: όπως είναι τώρα τα πράγματα, μία μπάντα που δεν εντάξει στοιχειωδώς τις δημόσιες σχέσεις στην καθημερινότητά της, δεν έχει και πολλές ελπίδες.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Φιλε Θεμο, πολυ θα θελα να ακουσω σε ποια μαγαζια πηγες κ δε σου ειπαν τιποτα για πλαφον. Εγω εχω συναντησει κ το αλλο, που δε το ανεφερα, να συμφωνησω με το μαγαζι στην εισοδο 50-50 , να χει κοσμο το μαγαζι , να πηγε καλα το live , και μολις παω να πληρωθω, να λεει αλλαζω τη συμφωνια σε 60-40. Κ απ την επομενη φορα που θα ρθετε 50-50 , με το ετσι θελω, κ φυσικα παλι δε ξαναπατησαμε. Εχεις δικιο για το πρωτοεμφανιζομενο γκρουπ κ το live. Aλλα απ την αλλη στο 1 live παντα ερχεται πολυς κοσμος του καθε γκρουπ, τα δυσκολα ειναι στο 2 live.  Κ βεβαια πρεπει να κανουμε δημοσιες σχεσεις, αλλα πρεπει κ το μαγαζι να σε προμοταρει για να κερδισει κ αυτο. Εαν υπηρχε ο κινδυνος να τη πατησουν κ οι 2 τοτε να δεις πως θα τρεχε κ ο μαγαζατορας. Με μελος που μιλησα εδω με πμ για το μαγαζι μου πε οτι ο εν λογω λαμογιος, εξελιξε το συστημα του κ εφευρε αλγοριθμο ολοκληρο . Ακουστε. " Απο 0-30 ατομα δε παιρνετε τιποτα, απο 30-50 για τα 20 αυτα Κ ΜΟΝΟ ατομα παιρνετε 4 ευρω το κεφαλι, και απο τα 50 κ πανω τζακ ποτ κ παιρνετε τα μισα απ ολες τις εισπραξεις. Κ το εισητηριο τιμη φιξαρισμενη στα 10 ευρω. " Οσο για την επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησης, κ αν επαναλαμβανομαι ειναι οτι εχω αγανακτισει, αηδιασει, νευριασει οσο δεν παει . Οχι μονο για μενα, αλλα για καθε ιστορια μουσικου που την παταει ετσι  κ βγαζει ο καθε μαγαζατορας μεροκαματακι κ τα πινει στην υγεια του μακακα του κοροιδου που νομιζει οτι εγινε Blackmore
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
   Το θέμα, δεν είναι το τι συμβαίνει, αλλά το πώς εμείς μπορούμε να το αλλάξουμε. Ένας φίλος, μου 'χε πει "μη συγκρίνεις με τα χειρότερα". Δηλαδή με τη λογική "τι παραπονιέσαι που σου 'δωσε 60€ η μουσική σκηνή; που να δεις τα πιτσιρίκια τι τραβάνε στα ορυχεία. Άρχοντας είσαι". Ωραία λογική. Ωραία πρότυπα εργασιακού περιβάλλοντος. Αφού δηλαδή δεν είμαστε τριτοκοσμικά, είμαστε άρχοντες και πρέπει να σταματήσουμε να παραπονιόμαστε σαν κακομαθημένα.
   Δεν ξέρω. Διαφωνώ μ' αυτή τη λογική και πρέπει κάτι να κάνουμε. Μόνο στα μαγαζιά που παίζουν λαϊκά έχει λεφτά. Εκεί όμως, δεν παίζουν συγκροτήματα. Όποιος παίζει ροκ, μέταλ, τζαζ, σκα, οτιδήποτε που να ορίζει "μπάντα", πρέπει να πάει να πνιγεί. "Η ροκ είναι χόμπυ, ενώ τα λαϊκά είναι δουλειά". Δε μ' αρέσει καθόλου αυτός ο τρόπος σκέψης. Το ένα είναι μουσική και το άλλο δεν είναι. Αυτή η αξιολόγηση. Αξιολόγηση ανόμοιων πραγμάτων. Επειδή κάτι δεν είναι έτσι όπως μας μάθανε, το απορρίπτουμε.

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Οι ιδιοκτήτες των μαγαζιών έχουν ξεφύγει!

Πλέον οι μουσικοί  παίζουν σχεδόν τζάμπα! Οκ..Δεν απαιτούμε τρελά μεροκάματα..αλλά δεν  δέχονται να δώσουν ούτε καν τα βασικά..η αυτά που δικαιούμαστε τέλος  πάντων!

Δεν δέχομαι να κάνω  πρόβες..εξάσκηση..μελέτη..soundcheck..κουβάλημα κτλ κτλ..Και να  πληρώνεται καλύτερα ο σερβιτόρος και ο μπάρμαν..

Βέβαια δεν μου  φταίνε αυτοί..αλλα μην ξεχνάμε ότι μια μουσική σκηνή  ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στην  μπάντα και στους καλλιτέχνες που παίζουν εκεί για να βγάλει τα κέρδη  της..δηλαδή δεν θα πας να πιεις ποτό εκεί χωρίς να έχει ζωντανή  μουσική..

Live bar/club/music/etc stage χωρίς live δεν υφίσταται...

'Ετσι δεν είναι?

Θα  έπρεπε να μην ξαναπαίξει κανένας μουσικός για να δουν όλοι αυτοί πόσο  ανάγκη μας έχουν...αναρωτιέμαι πότε θα έρθουν καλύτερες μέρες...

Αυτό  συμβαίνει σε όλους τους χώρους διότι η ελληνική νοοτροπία είναι να  θεωρείται "μάγκας" όποιος καταφέρνει να μην πληρώσει αυτούς που  εργάζονται γι'αυτόν. Και αυτό βρίσκει ως πρώτα θύματα όσους παράγουν  ένα πνευματικό έργο, το οποίο για τον κάθε άξεστο "επιχειρηματία" δεν  έχει υλική υπόσταση (όπως πχ ένα αυτοκίνητο), οπότε αυτοδικαιολογείται  για την προσπάθειά του να κλέψει τον άλλον.
Και βεβαια το κλασσικο  υφακι στεναχωριας οταν σου δειχνουν στις 5:00 το πρωι το μισοαδειο  μαγαζι και σου λενε "Δεν ειχαμε κοσμο σημερα..να σου δωσω τα μισα γιατι  ουτε κι εγω βγαινω;".

 

Βεβαια...στις 5:00 το πρωι λογικο  ειναι το μαγαζι να εχει 2-3 τραπεζια...Ομως γι'αυτον ειναι πιο λογικο  ειναι να κανει αυτη τη συζητηση στις 5:00 κι οχι στις 1:30-2:00 που  ολοι χορευουν απο κατω και συνηθως ανοιγουν και 2-3 κασονια σαμπανιες  {#emotions_dlg.blink}

 

Ευτυχως για το θεμα ηχου ειναι πιο standard τα πραγματα....σου δειχνει απο πριν ποσο σε εκτιμηση σε εχει:

"Κοιτα να δεις, με 15€ θα σε εχω 3 μερες την εβδομαδα..Εξαλλου καθεσαι ολη την ωρα"

 

Και παντα η συζητηση τελειωνει ως εξης:

"Μωρε  θα παρω εγω ενα φοιτητη απο τα ΙΕΚ εδω γυρω και θα του δωσω και  δουλιτσα και θα κανω και τη δουλεια μου. Σιγα μη σε εχω αναγκη"...

Να τους κάνουμε ένα σαμποτάζ που λέει και η Λένα Πλάτωνος, να μην  παίζει κανείς στίς σκηνές τους μπας και καταλάβουν ότι χωρίς εμάς δεν  θα υπήρχαν καν!! Να το οργανώσουμε διαδικτυακώς και να παίζουμε στις  πλατείες και στους ελεύθερους χώρους μόνο κ σαν διαμαρτυρία ενάντια σε  αυτή την κατάσταση...το προσωπικό που δουλεύει σε αυτούς τους χώρους θα  έπρεπε να το πληρώνουν με κάποιον άλλο τρόπο, όχι να βάζουν το μαχαίρι  στο λαιμό σε εμάς!!  Άσε που συνήθως δε βοηθάνε ούτε στο προμοτάρισμα  του λάιβ, όλα από εμάς τα περιμένουν...δηλαδή να γινόμαστε ψώνια και  κράχτες εμείς....Ξεζουμίστρες σκηνές έπρεπε να λέγονται όχι μουσικές!!  Με τα μηνύματα που στέλνουμε για να καλέσουμε εμείς κόσμο μπαίνουμε και  μέσα στην ουσία. Εκμεταλεύονται την δημιουργική/καλλιτεχνική μας ανάγκη  να μοιραστούμε τη δουλειά. Μη γελιόμαστε στην ουσία "νοικιάζουμε το  χώρο" όπου θα παρουσιάσουμε τη δουλειά μας...Χώρια που σε μερικές μουσικές σκηνές πληρώνει ο κόσμος κ την καρέκλα 10  ευρώ  ή η είσοδος είναι 15 ευρώ χωρίς το πρώτο ποτό  ή  το καραφάκι η ρακή  ...7 ευρώ!!!!!! Δεν πάνε να χαθούνε λέω εγώ;
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/10, 14:24 από brees21 »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Φιλε Θεμο, πολυ θα θελα να ακουσω σε ποια μαγαζια πηγες κ δε σου ειπαν τιποτα για πλαφον.

Σε π.μ. γιατί εκτός από δυσφήμηση, εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε και διαφήμηση.

Εγω εχω συναντησει κ το αλλο, που δε το ανεφερα, να συμφωνησω με το μαγαζι στην εισοδο 50-50 , να χει κοσμο το μαγαζι , να πηγε καλα το live , και μολις παω να πληρωθω, να λεει αλλαζω τη συμφωνια σε 60-40. Κ απ την επομενη φορα που θα ρθετε 50-50 , με το ετσι θελω, κ φυσικα παλι δε ξαναπατησαμε.

Ίσως δεν έγινα σαφής, αλλά προφανώς την έχω πατήσει κι εγώ όπως και πολλοί εδώ. Δεν έχει τύχει να μου κάνουν το συγκεκριμένο. Έχει τύχει, φυσικά, το άλλο: να έχουμε συμφωνήσει στάνταρ μεροκάματο και με την πρώτη φορά που δεν έχει κόσμο να μην υπάρχει πλέον τίποτα στάνταρ. Τη λύση την αναφέρεις και μόνος σου: δεν ξαναπατάς όπου νιώθεις ότι σε ρίχνουν αδικαιολόγητα. Βέβαια, να ξέρετε ότι αυτά συμβαίνουν και στο 100% "επαγγελματικό" επίπεδο (έχω συγκεκριμένα παραδείγματα), όπου οι μουσικοί παραμένουν εξίσου απροστάτευτοι- ίσως ακόμη περισσότερο, καθώς από το "νυχτοκάματο" πρέπει να επιβιώσουν.

Εχεις δικιο για το πρωτοεμφανιζομενο γκρουπ κ το live. Aλλα απ την αλλη στο 1 live παντα ερχεται πολυς κοσμος του καθε γκρουπ, τα δυσκολα ειναι στο 2 live. 

Και γι'αυτό πρέπει κανείς να σκέφτεται καλά κάθε πότε θα κάνει λάιβ σε μουσική σκηνή εντός Αθηνών. Με την μπάντα μου έχουμε καταλήξει ότι θα παίζουμε το πολύ 1 φορά το μήνα στην Αθήνα, ιδίως αν πρόκειται για μουσική σκηνή. Καλύτερα κάθε δίμηνο και το μαγαζί τίγκα, παρά κάθε βδομάδα με 10 άτομα από κάτω. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν ένα σωρό φεστιβάλ και events που μπορεί να συμμετάσχει κανείς, συνήθως αφιλοκερδώς βέβαια, αλλά όπου παρέχεται η ευκαιρία να παρουσιάσει μία μπάντα τη δουλειά της χωρίς άγχος περί πρόμο κλπ. Και φυσικά υπάρχει η επαρχία, όπου τα δεδομένα είναι διαφορετικά (όχι ότι κι εκεί βγάζεις φοβερά λεφτά, αλλά μία τζάμπα εκδρομή την κάνεις).


 
Κ βεβαια πρεπει να κανουμε δημοσιες σχεσεις, αλλα πρεπει κ το μαγαζι να σε προμοταρει για να κερδισει κ αυτο. Εαν υπηρχε ο κινδυνος να τη πατησουν κ οι 2 τοτε να δεις πως θα τρεχε κ ο μαγαζατορας.

Όσο στα μαγαζιά αυτά (ανεξάρτητα αν έχουν καλή ή κακή φήμη) συρρέουν μπάντες διατεθειμένες να παίξουν για την πλάκα τους και μόνο, αυτό είναι ουτοπικό. Αδυνατώ να σκεφτώ τρόπο με τον οποίο θα μπορούσαν να οργανωθούν όλα, μα όλα, τα χιλιάδες γκρουπ της Αθήνας ώστε να μη λειτουργούν έτσι. Που θα βρεις όλα τα παιδιά του λυκείου, που αντιμετωπίζουν το 1ο λάιβ σαν το προσωπικό τους Woodstock, να τους πείσεις ότι δεν πρέπει να παίξουν σε κανένα μαγαζί; Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πως θα αρχίσουν να "τρέχουν" οι μαγαζάτορες.

Με μελος που μιλησα εδω με πμ για το μαγαζι μου πε οτι ο εν λογω λαμογιος, εξελιξε το συστημα του κ εφευρε αλγοριθμο ολοκληρο . Ακουστε. " Απο 0-30 ατομα δε παιρνετε τιποτα, απο 30-50 για τα 20 αυτα Κ ΜΟΝΟ ατομα παιρνετε 4 ευρω το κεφαλι, και απο τα 50 κ πανω τζακ ποτ κ παιρνετε τα μισα απ ολες τις εισπραξεις. Κ το εισητηριο τιμη φιξαρισμενη στα 10 ευρω.

Εϊμαι 90% σίγουρος για ποιον πρόκειται...το τι θάψιμο πέφτει στην "πιάτσα" εδώ και πάνω από 1-1,5 χρόνο δε λέγεται, και δικαίως. Μήπως έχει και ακριβά, αμφιβόλου ποιότητας ποτά;  ;)

Οσο για την επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησης, κ αν επαναλαμβανομαι ειναι οτι εχω αγανακτισει, αηδιασει, νευριασει οσο δεν παει . Οχι μονο για μενα, αλλα για καθε ιστορια μουσικου που την παταει ετσι  κ βγαζει ο καθε μαγαζατορας μεροκαματακι κ τα πινει στην υγεια του μακακα του κοροιδου που νομιζει οτι εγινε Blackmore

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αντί να χαλάμε τα νεύρα μας πρέπει όμως να βρίσκουμε πρακτικές λύσεις- πρώτα για τη δική μας μπάντα και μετά για όλους τους μουσικούς.

Συμπυκνώνω ό,τι έχουμε ήδη πει και κάποια άλλα:

- Δεν πατάμε σε λαμόγια, ενημερώνουμε φίλους και γνωστούς μουσικούς
- Καλύτερα τζάμπα π.χ. σε φοιτητικό φεστιβάλ, παρά για 20 ευρώ στο κάθε δήθεν stage
- Καλύτερα μία φορά το 3μηνο στο ένα μαγαζί που ξέρω ότι θα φερθεί στοιχειωδώς σωστά, παρά κάθε τρεις και λίγο (πάλι) στο κάθε δήθεν stage
- Οι πρωτοεμφανιζόμενοι -και όχι μόνο- να ερχόμαστε σε επαφή με άλλες, γνωστότερες μπάντες, και να προτείνουμε να παίζουμε support. Ο καλύτερος τρόπος και να σε δει περισσότερος κόσμος, και να τσεκάρεις μία σκηνή πριν πας μόνος σου.
- Καλό demo, καλό promo και σβάρνα ιντερνετικώς και τηλεφωνικώς τα μαγαζιά και τα φεστιβάλ στην επαρχία. Σε γενικές γραμμές, άλλος κόσμος.

brees21, δεν ξέρω αν καλύπτεσαι κάπως από τα παραπάνω. Πρακτικές προτάσεις;

Anaximandros, παρομοίως.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Και ένας που ζει απ' αυτό, δεν έχει κανένα άλλο έσοδο, τι μπορεί να κάνει σε μπάντα, πέρα απ' τα λαϊκομάγαζα;

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Πολυ απλο Αναξιμανδρε. Να παρει καμια επιδοτηση η δανειο,  να ανοιξει μια τρυπα που να τη βαφτισει μουσικη σκηνη, κ να κλεβει οποιον παει εκει να παιξει. Ψωνια που θα παιζαν τσαμπα κ θα ετρωγαν τη φαπα, μιλιουνια.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
   Εμείς μιλάμε όμως για άνθρωπο που θέλει να ζήσει απ' αυτό που γουστάρει, και στην προκειμένη περίπτωση, για μουσικό. Όχι για κλέφτη.
   Ο Μυστακίδης, έχει απ' όσο ξέρω την Πριγκιπέσσα στη Θεσσαλονίκη. Ίσως είναι μια καλή ιδέα (αν και δεν ξέρω αν ο Μυστακίδης κλέβει) για καλά έσοδα απ' αυτό που γουστάρει κανείς. Παίζει τη μουσική του σε δικό του μαγαζί.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/10, 13:59 από Anaximandros »

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Δυστυχως ειμαι Αθηνα. Αν εκει εχεις να μου προτεινεις κατι ευχαριστως. Αλλα η νοοτροπια παει ως εξης, τοσα χρονια που ημουν μουσικος ετρωγα φαπα λενε. Τωρα καιρος να παρω πισω οτι εχασα με οποιοδηποτε τιμημα. Κ η ρεμουλα συνεχιζεται απο ατομα τα οποια μεχρι προτινος τη κατακρινανε. Οσο παει το πραμα βλεπω οτι προσχωρουν ολο κ περισσοτεροι μαγαζατορες στο κινημα της ρεμουλας.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Μια προσωπική ιστοριούλα:

Πριν απο χρόνια η Επιχείρηση Πολιτισμού της πόλης μου οργάνωνε κάθε καλοκαίρι Rock festival με κυρίως τοπικές μπάντες. Όλοι μας πηγαίναμε και παίζαμε αφιλοκερδώς για την ευχαρίστηση. Κάποια στιγμή, μάθαμε πως ο Δήμος έπαιρνε πολύ μεγάλες επιδοτήσεις για να οργανώνει "νεανικά φεστιβάλ". Έδινε πολύ λίγα χρήματα για έναν υποτυπώδη ήχο και κάποιες αφίσες και τα υπόλοιπα... στην τσέπη! Σημειωτέον: Πρίν ξεκινήσουν αυτές οι διοργανώσεις, είχα ζητήσει εγώ απο το Δήμο κάποιο χώρο για να συνδιοργανώσω rock festival με κάποιους χορηγούς και μου αρνήθηκαν με την πρόφαση πως "δεν υπάρχουν χώροι για να διαμορφωθούν κατάλληλα". Λίγες εβδομάδες αργότερα, βρήκε ο Δήμος τις οικονομικές "άκρες" και το οργάνωσε μόνος του το 1ο απο αυτά τα φεστιβάλ!

Σε κάποια συνάντηση που είχαμε οι εκπρόσωποι των συγγροτημάτων με τον υπεύθυνο του Δήμου, έθεσα το ζήτημα να πληρωθούν και οι μπάντες για τη συμμετοχή τους στο φεστιβάλ. Ο υπεύθυνος άρχισε να με ειρωνεύεται λέγοντάς μου "μην ξεχάσεις να υπολογίσεις και το ΦΠΑ στην αμοιβή σου" και πως "σας κάνουμε χάρη που σας αφήνουμε και παίζετε στην πόλη"!!! Εγώ του απάντησα πως ΕΜΕΙΣ του κάνουμε χάρη που παίζουμε στην πόλη ΜΑΣ, γιατί χωρίς εμάς δε θα έπαιρναν τις συγκεκριμένες επιδοτήσεις και πως αν θέλει να γίνει φεστιβάλ θα πρέπει να αμοιφθούν και οι μπάντες, έστω συμβολικά! Εκείνος συνέχισε να ειρωνεύεται και εν τέλει είπε σε όλους πως δεν πρόκειται να πληρωθεί κανείς και σε όποιον δεν αρέσει να μην παίξει! Αυτόματα, σηκώθηκα κι έφυγα καλώντας και τους υπόλοιπους να πράξουν το ίδιο...

Το αποτέλεσμα; Όλες οι υπόλοιπες μπάντες με βρήκαν και μου είπαν "καλά τους τα'πες, μπράβο σου, είμαστε μαζί σου!!" και εν συνεχεία, ΟΛΕΣ αυτές οι μπάντες πήγαν κι έπαιξαν!!!!

Άρα... για ποιά οργάνωση και κοινή στρατηγική των μουσικών μιλάμε;;;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Για να ρωτήσω και εγώ κάτι...Πέρα από τα ρεμπετάδικα που και αυτά έχουνε τις φίρμες τους...ακόμη και από τα σκυλάδικα που και αυτά επίσης έχουνε τις φίρμες τους...στα μαγαζιά που ακούνε λαϊκή μουσική, πάνε να ακούσουνε τους μουσικούς ή τους φιρμάτους τραγουδιστές ? Θα μου πείτε βέβαια θέλοντας και μη, ακούνε και τους μουσικούς εκτός από τον τραγουδιστή, αλλά το γερό μεροκάματο που παίρνουνε οι μουσικοί σε αυτά τα μαγαζιά, το παίρνουν για κάποιον άλλο ή άλλους ιδιαίτερους λόγους ή μόνο και μόνο επειδή είναι μπάντα των συγκεκριμένων φιρμάτων τραγουδιστών ?
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Το αξιοπρεπές μεροκάματο αυτών των μαγαζιών (που σιγά σιγά κι αυτό αρχίζει να εκλείπει), το παίρνου(μ)ε, όχι τόσο για τον τραγουδιάρη, όσο επειδή ο κόσμος εκεί πάει πιο πολύ για να διασκεδάσει, όχι και τόσο για να ακούσει. Κι ο κόσμος θα διασκεδάσει, είτε ακούει τη Μαριώ να τραγουδάει το μάγκα που ξεχωρίζει, είτε ακούει εμένα. Έχω παίξει σε μαγαζιά, σε πανηγύρια, σε διάφορα τέτοια με τραγουδιάρηδες που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους (και βάζω κι εμένα μέσα) κι έχουμε πάρει πολύ καλά λεφτά (της τάξεως των 100€ μεροκάματο σεζόν και 250€ μεροκάματο περιοδείας).
Όσο για τους δήμους και τα ροκ φεστιβάλ, ευτυχώς δεν ήμουν τόσο άτυχος. Το μόνο μου παράπονο, είναι ότι αργούν να πληρώσουν (έχουν κάνει κι ένα χρόνο μία φορά). Γι αυτό και έχω θέμα με τα καλοκαίρια (συνήθως τότε κάνουν πολλές εκδηλώσεις οι δήμοι). Απ' όσο ξέρω όμως, τώρα με τον Καλλικράτη, έχουν ζοριστεί αρκετά και φοβάμαι μην και αρκετοί καλλιτέχνες, μείνουν απλήρωτοι.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Οπότε, όταν ο μουσικός θέλει να πληρώνεται καλά και σε τακτά σχετικα χρονικά διαστήματα, θα πρέπει να προσανατολιστεί σε συγκεκριμένο είδος μουσικής και σε συγκεκριμένες εκδηλώσεις ? οι οποίες κυρίως αφορούν την διασκέδαση του κόσμου και λιγότερο την ίδια την μουσική.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
   Μέσα είσαι  ;) Και δεν είμαστε κι αθώοι, έχουμε κι εμείς μερίδιο της ευθύνης για το ότι ο κόσμος εκπαιδεύθηκε έτσι. Δεν κατακρίνω σε καμία περίπτωση τη διασκέδαση. Είναι κάτι που το θεωρώ ιερό. Κατακρίνω το πώς εμείς, βοηθήσαμε το όλο σύστημα, έτσι ώστε οι άνθρωποι, να έχουν στη συνείδησή τους κάποια συγκεκριμένα πράγματα ως "διασκέδαση", από είδος μουσικής, μέχρι και συμπεριφορές του κάθε καλλιτέχνη. Και πολλά άλλα που τώρα δε μου 'ρχονται.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ

Δεν δέχομαι να κάνω  πρόβες..εξάσκηση..μελέτη..soundcheck..κουβάλημα κτλ κτλ..Και να  πληρώνεται καλύτερα ο σερβιτόρος και ο μπάρμαν


Σαν πρωην σερβιτορος σαν πρωην μπαρμαν και σαν νυν ιδιοκτητης (οχι μουσικης σκηνης) εχω να σου πως οι μπαρμεν και οι σερβιτοροι παντα θα παιρνουν περισσοτερα απο εσενα και οι ιδιοκτητες στο τελος απλα μετρανε ταμειο. Toυς εισαι απλα αδιαφορος. Ετσι ηταν και ετσι θα ειναι.  Στην νυχτα υπαρχουν πολλοι αγραφοι νομοι και οποιος δεν τους ξερει απλα την παταει. Οπως απο τα λεγομενα σου φανηκε εσυ και η μπαντα σου πεσατε σε εξυπνο που σας την εφερε. Οσο περι φουσκωτους αυτοι ποτε δε φαινονται. Και οταν φαινονται δεν φαινονται για διαφορες της ταξεως μερικων Ευρω μεταξυ εσενα και του εκαστοτε μαγαζατορα. Αυτοι εμφανιζονται για χοντρα αδερφε. Συγνωμη αν σου φαινονται καπως αυτα που γραφω και ο τροπος που τα γραφω αλλα ετσι ειναι και οποιος εχει δουλεψει βραδυ ειτε σαν υπαλληλος ειτε  σαν συνεταιρος/ιδιοκτητης θα συμφωνησει με αυτα που λεω. Its just the way it is! Σταματα τη κλαψα λοιπον και την επομενη φορα να εισαι πιο προσεκτικος στα νταραβερια σου. Α! και κατι αλλο. Μη πεις ποτε σε κανα σερβιτορο η μπαρμαν μαιτρ κλπ οτι επειδη εσυ καθεσαι και εξασκεισαι κανεις soundcheck κλπ ομορφα οτι πρεπει να παρεις και περισσοτερα γιατι θα γινεις περιγελος το λιγοτερο. Μαλλον η νυχτα δεν ειναι για σενα απο τα λεγομενα σου παντα. Enough said!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Nisok

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπικά δεν έχω δουλέψει πολύ νύχτα, πάντα το απέφευγα.
Αλλά πολλοί φίλοι μου και φίλες μου το έχουν κάνει και το κάνουν.

Συμφωνώ, δυστυχώς, με τον woodaki.
Κάποια πράγματα είναι έτσι, και δυστυχώς (για κάποιους),
έτσι θα μείνουν.

Το παιχνίδι είναι αυτό, και οι κανόνες γνωστοί, όποιος θέλει παίζει.


Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
οι μπαρμεν και οι σερβιτοροι παντα θα παιρνουν περισσοτερα απο εσενα και οι ιδιοκτητες στο τελος απλα μετρανε ταμειο.


   Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι σε όσες δουλειές έχω κάνει, έχω πάρει κατά πολύ περισσότερα λεφτά από τους μπάρμεν και τους σερβιτόρους.
   Παρ' όλα αυτά όμως, δε συμφωνώ σε αυτό, γιατί βλέπω σε όλες τις δουλειές, τους σερβιτόρους και τους μπάρμεν, πέρα απ' τη δουλειά τους, να φορτώνονται ένα σωρό αγγαρείες, συνέχεια, να τρώνε στη μάπα και τον πιο περίεργο πελάτη κι άλλα πολλά. Απ' όσο γνωρίζω, στα παλιά τα χρόνια, οι σερβιτόροι, είχαν ισχυρό σωματείο κι είχαν διεκδικήσει να πληρώνονται απ' τα καταστήματα στα οποία εργάζονται με ποσοστά από τα έσοδα που είχε το κατάστημα όταν δουλεύανε. Σήμερα, δεν παίζει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
woodaki, χαιρομαι που ακουμε κ την αλλη πλευρα, αυτη τον ιδιοκτητων.  Λες να σταματησουμε τη κλαψα. Μηπως σε βολευει ετσι φιλαρακο? Γιατι κ απειλητικα μαιλ ελαβα που λενε σταματα το θεμα . Γιατι αραγε? Σας ενοχλει που κραζουμε τους απανταχου εξυπνακηδες? Μηπως τελικα διαβαζοντας αυτα θα ξυπνησουν περισοτεροι απ οσοι υπολογιζετε κ θα ειναι υποψιασμενοι? Ναι μας την εφερε το τυπακι, κ γι αυτο κλαψουριαζω, για να μη τη πατησει συμφορουμιτης, για να ακουστουν γνωμες κ να αποφευχθουν παρατραγουδα. Ωστοσο δε συμφωνω με τον bree γιατι κ οι σερβιτοροι επαγγελμα κανουν κ αυτοι παιζει να μη πληρωνοντε οπως κ οι ηχοληπτες κ να τους πει δεν ηπιε ο κοσμος, δε σου δινω τιποτα ουτε σου κολλαω ενσημα κλπ κλπ.  Τα ξερεις φανταζομαι καλυτερα απο μενα
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Κοίτα brougos7, αν και συμφωνώ μαζί σου σχεδόν σε όλα (πωωπω, αισθάνομαι λες και είμαι μαγαζάτορας τώρα που θέλει να καλοπιάσει συγκρότημα  :P ), ίσως το 'χουμε παρακάνει λίγο με το κράξιμο και το παρόν φόρουμ, θεσμικά, δεν υπάρχει για κράξιμο (σίγουρα πάντως, έτσι και κάτσει να βρεθούμε από κοντά, έχουμε να φτυαρίσουμε αρκετά).

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
woodaki, χαιρομαι που ακουμε κ την αλλη πλευρα, αυτη τον ιδιοκτητων.  Λες να σταματησουμε τη κλαψα. Μηπως σε βολευει ετσι φιλαρακο? Γιατι κ απειλητικα μαιλ ελαβα που λενε σταματα το θεμα . Γιατι αραγε? Σας ενοχλει που κραζουμε τους απανταχου εξυπνακηδες? Μηπως τελικα διαβαζοντας αυτα θα ξυπνησουν περισοτεροι απ οσοι υπολογιζετε κ θα ειναι υποψιασμενοι? Ναι μας την εφερε το τυπακι, κ γι αυτο κλαψουριαζω, για να μη τη πατησει συμφορουμιτης, για να ακουστουν γνωμες κ να αποφευχθουν παρατραγουδα. Ωστοσο δε συμφωνω με τον bree γιατι κ οι σερβιτοροι επαγγελμα κανουν κ αυτοι παιζει να μη πληρωνοντε οπως κ οι ηχοληπτες κ να τους πει δεν ηπιε ο κοσμος, δε σου δινω τιποτα ουτε σου κολλαω ενσημα κλπ κλπ.  Τα ξερεις φανταζομαι καλυτερα απο μενα
 

Φιλε σου ειπα αρχικα οτι δεν ειμαι ιδιοκτητης μουσικης σκηνης. Cafe/Bar εχω. Απλα εχω δουλεψει απο την Αρχιτεκτονικη μεχρι το Cavo Paradiso. Αυτο με κανει να γνωριζω πως λειτουργουν αυτου του ειδους οι επιχειρησεις και μαλλον δεν λες να το καταλαβεις. Εμενα να με βολευει τι απο τη περιπτωση σου???? Εγω τα νταραβερια μου με το προσωπικο τα κανονιζω και με βαση τι θελει ο υπαλληλος αλλα και με βαση τι ζηταω εγω. Οποτε με αλλους τα βρισκω  και συνεργαζομαι με αλλους οχι. Ναι ξερεις τωρα ολη η νυχτα της Αθηνας ειναι στο ποδι και σου στελνει απειλητικα μυνηματα μην τυχον και προκληθει λαικη εξεγερση για το θεμα σου. Ελα σοβαρεψου τωρα. Υπσρχουν ανθρωποι που θα τους δεις 5+ συνεχομενες σεζον στο ιδιο μαγαζι. Λες να δουλευουν τσαμπα? Ξεχωρισε κατι στο μυαλο σου. Αλλο το προσωπικο του μαγαζιου που ειναι εκει καθημερινα και αλλο μια μπαντα! Στο ειπα και στο ξαναλεω επειδη την εφεραν σε σενα δεν σημαινει οτι αυτο ειναι καθεστως. Μαθε απο τα λαθη σου ρωτα παλιοτερους απο σενα πως χειριζονται απο ΠΡΙΝ τις συμφωνιες με τους εκαστοτε ιδιοκτητες και ποιες ειναι οι παγιδες που πρεπει να αποφυγεις. Ασχετο: Θυμασαι μια παλια ταινεια με τον Ψαλτη (κλρεφτρονι και τζεντλεμαν) που πηγε αναμεσα στους κλεφτες με τις μηχανες να το παιξει μορτης και οταν τον ειδαν απο μακρια λεγαν αυτος κανει κρα για βουτα???  Κατι τετοιο επαθες και εσυ! Απλα προσεχε αλλη φορα!



I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
επειδη την εφεραν σε σενα δεν σημαινει οτι αυτο ειναι καθεστως...


   Σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα. Παίζει ρόλο κι η εμπειρία του καθενός βέβαια. Δηλαδή, αν κάποιος έχει κάνει πέρα απ' τ' άλλα και ωραίες δουλειές, μπορεί να κρίνει καλύτερα από κάποιον που η μόνη πείρα που έχει, είναι εξαπάτηση. Και μου 'χει τύχει σε δουλειές, να παίζω με άλλους, οι οποίοι έπαιζαν πρώτη φορά κι επειδή δεν πήγε καλά αυτή η δουλειά, τα παράτησαν. Και ήταν κρίμα, γιατί ήταν σπουδαίοι μουσικοί (ευτυχώς που με καλομάθανε τα κέντρα  :P  αλλιώς, παίζει και να 'μουν αρκετά απαισιόδοξος τύπος).

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Σκοπος του θεματος δεν ηταν απο μερους μου η κλαψα κ η γκρινια κ πραγματικα δεν ηθελα να κλαψουρισω τοσο. Σκοπος μου ηταν να ειπωθουν εδω ολα τα κολπα που κανουν οι λαμογιαρηδες μαγαζατορες κτροπους να αποφευχθουν. Κ να ειπωθουν τετοια ωστε οταν παω να κλεισω συμφωνια να μη κανω κρα για βουτα οπως λεει ο φιλος μας. Κ οχι μονο εγω , κ αλλοι να μαθουν διχως να παθουν σαν κ εμενα. ΑΥτα, οποιος εχει να προσθεσει κατι , ευπροσδεκτο
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
   Ντάξει, το καταλαβαίνω αυτό. Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι υπάρχουν και μαγαζιά που τηρούν τις συμφωνίες τους, καθώς και συγκροτήματα που δεν είναι εντάξει. Έχω ακούσει πολλές φορές για συγκρότημα που ήταν να παίξουν κι επειδή τσακώθηκαν μεταξύ τους, ή επειδή την προηγούμενη βγήκαν ήπιαν τα κέρατά τους, δεν πήγαν. Ή πάνε κι επειδή ο τραγουδιστής τσακώθηκε με τον κιθαρίστα, δεν τραγουδάει καλά (σαν αντίποινα) και αυτά τα πληρώνει και ο κόσμος. Ή το πολύ κλασικό που συμβαίνει με τις μπάντες, λένε στο μαγαζάτορα 7.00 μμ πρόβα ήχου και βλέπεις να αρχίσουν να μαζεύονται απ' τις 8.00 μμ και μετά. Έτσι όμως, η έναρξη κι η λήξη της βραδιάς, μετατοπίζεται μία ώρα αργότερα και βάλε. Και που να μιλήσουμε για Φεστιβάλ που είναι να παίξουν κι άλλα συγκροτήματα και είναι να γίνουν κι άλλες δραστηριότητες. Για κάθε τι που αργοπορεί, πάνε όλα πιο μετά και στο τέλος, φεύγει ο κόσμος για να προλάβει τα λεωφορεία και τα τρένα.
   Επίσης, συζήταγα μ' ένα παλικάρι που 'χει μπάντα και μου 'λεγε "και για 30€ να παίξουμε, δε μας χαλάει καθόλου, αρκεί να παίξουμε κάπου". Δεν πιστεύεις ότι έχουν ευθύνη κι αυτοί οι άνθρωποι που χαλάει η πιάτσα;
   Είναι κι αυτοί απ' τους λόγους που δε θέλω να φτιάξω μπάντα, ειδικά με παιδιά στην ηλικία μου. Γνωριμίες έχω, ξέρω πολύ καλούς μουσικούς (μεγαλύτερους κατά πολύ σε ηλικία), με πολλή εμπειρία στη νύχτα (όλα τα όργανα και τα ρεπερτόρια), οι οποίοι έρχονται να παίξουν μαζί μου και τσάμπα. Δε γουστάρω όμως. Επειδή τους έχω πολύ ψηλά στη συνείδησή μου, θέλω να πληρωθούν καλά. Θέλω να έχω την εκτίμησή τους και σε αυτόν τον τομέα, πέρα απ' τον μουσικό κι απ' τον τομέα της προσωπικότητας. Γι αυτό, όχι μπάντα τώρα. Πιο μετά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/04, 17:47
από Acanthor
9 Απαντήσεις
3194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/05, 14:09
από Tutankhamun
3 Απαντήσεις
4445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
96 Απαντήσεις
28640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 06:34
από GreekDudeCovers
49 Απαντήσεις
14082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/08, 23:01
από Jose
6 Απαντήσεις
3010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 21:11
από ilianthos-Kanlis
9 Απαντήσεις
4082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:19
από grmako
20 Απαντήσεις
5316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/11, 18:31
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
2 Απαντήσεις
2214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 14:57
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
4401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 21:35
από happydreamer