Αποστολέας Θέμα: Sustain  (Αναγνώστηκε 12264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Sustain
« Απάντηση #25 στις: 05/03/08, 17:20 »
Jezus, Ο GL οντως ειχες τα περισσοτερα custom κιθαρονια του με bolt on και οχι neck through... Αυτη που εχεις ειναι μια απο τος τελευταιες που εβγαλε και αν δεν κανω λαθος ειναι baritone (παντως εχει βγαλει και μια ιδια νομιζω που ειναι baritone)... Aπο κει και περα οι παλιες του αμικαζι ηταν απο οσο θυμαμαι ολες bolt on...

Το ξερω οτι οι περισοτερες ειναι μπολτ-ον, αλλα το παληκαρι πιο πανω ειπε οτι ειναι ΟΛΕΣ, κατι που δεν ισχυει, γι'αυτο ειπα για την βαρυτονη (το γραφω κατω-κατω) και τις σινγκλ-κατ.
Οσον αφορα τις κυρτες καστιερες, στις πιο πολλες κιθαρες μπορεις να βαλεις και τις χορδες να ακολουθουν αυτο το σχημα, με ρυθμισεις στη γεφυρα. Επισης μπορεις να τις παιξεις πιο ευκολα και με δοξαρι  ;D
Συμφωνω και με αυτο που ανελυσες και που ειχα αναφερει πιο πανω, οτι δηλαδη αλλοι παραγοντες (στρινγκ-θρου, γεφυρα, χορδες, σετινγκ κτλ) εχουν πολυ μεγαλυτερη επιδραση απο τον τροπο εφαρμογης του λαιμου στο σωμα.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Sustain
« Απάντηση #26 στις: 05/03/08, 19:54 »
άκουσα σ ένα μαγαζί μια Stratocaster που δεν είχε υποτίθεται καμία διαφορά από τις άλλες stratocaster!! λοιπόν αυτή η κιθάρα είχε τόσο sustain που από Bolt-on όργανο δεν έχω ξανακούσει!! κι όχι μόνο αυτό αλλά είχε παραπάνω απ όλα τα neck through του μαγαζιού!! πολύ απλά μάλλον ήταν τόσο καλή α κατασκευή της και έτσι είχαμε καλό sustain!
μήπως ήταν Fernandes ?:D

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #27 στις: 26/03/08, 18:10 »
Fernandes fsk 401 η 101 η jackson sustainiac, οταν φιλε μου μιλας για δεκαλεπτα και βαλε sustain η κιθαρα που ακουσες σιγουρα ειχε καποιον απο αυτους τους μαγνητες,μπορεις να ανατρεξεις στα σχετικα site ,ειδικα της fernandes , για να δεις τι κανουν η στο youtube.

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #28 στις: 26/03/08, 21:03 »
άκουσα σ ένα μαγαζί μια Stratocaster που δεν είχε υποτίθεται καμία διαφορά από τις άλλες stratocaster!! λοιπόν αυτή η κιθάρα είχε τόσο sustain που από Bolt-on όργανο δεν έχω ξανακούσει!! κι όχι μόνο αυτό αλλά είχε παραπάνω απ όλα τα neck through του μαγαζιού!! πολύ απλά μάλλον ήταν τόσο καλή α κατασκευή της και έτσι είχαμε καλό sustain!
μήπως ήταν Fernandes ?:D

όχι.. fender usa κανονικότατα!! δεν ξέρω τι μαγικό είχε αυτό το συγκεκριμένο μοντελάκι αλλά ήταν η μόνη strat που δοκίμασα ποτέ και μου άρεσε!!
πάντως τυπικά και στα specs δεν είχε διαφορά απο μια κανονική strat!

(και τώρα ο κολλημένος θα πει ότι μου άρεσε γιατί πρώτη φορά έπαιξα με strat.. κούνια που σε κούναγε αν το σκέφτηκες!!) :o :-X

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #29 στις: 27/03/08, 21:25 »
τα παραπανω που σου εγραψα δεν ειναι κιθαρες αλλα ειδικα συστηματα μαγνητων που τοποθετουνται σε κιθαρες για ατελειωτο sustain ,εννοειται σε οποιαδηποτε κιθαρα μπορει να τοποθετηθει,μπορει η fender που δοκιμασες να ειχε τετοιο συστημα sustainer.

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #30 στις: 28/03/08, 01:21 »
δεν είχε.. σίγουρα.. ήταν μία απλή fender strat απλά έτυχε η συγκεκριμένη να έχει πολύ (όχι 10άλεπτο όμως) sustain!

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #31 στις: 24/04/08, 00:30 »
Εχω την εντυπωση οτι το μεγαλυτερο sustain μπορεις να το πετυχεις με ελεγχομενο φιντμπακ (μικροφωνισμο) αλλα παιζουν πολλα οπως η γωνια που εχεις τα ηχεια σου τα μπασα που θυσιαζεις αλλα οπως πολυ σωστα ειπαν και τα παιδια πιο πανω δαχτυλα, μηχανηματα κτλ

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #32 στις: 06/06/08, 02:12 »
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, αδελφια συνφορουμίτες...Πιστεύω πως το sustain εξαρτάται από το ξύλο φυσικά, μετά τα δάκτυλα του καθενός και τέλος πιστεύω πως βοηθάει πολύ ένα Boss OD-3...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #33 στις: 06/06/08, 09:30 »
 Και το action της κιθάρας είναι σημαντικότατος παράγοντας...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #34 στις: 06/06/08, 10:55 »
Όλα αυτά βοηθούν! αλλά ας εξετάσουμε ΜΟΝΟ το φυσικό sustain! χωρίς βοήθεια ενισχυτή κτλ κτλ κτλ κτλ!! ;)
Δηλαδή αυτό που ορίζεται ως sustain!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #35 στις: 06/06/08, 11:02 »
Φιλε μου αυτο ειναι λιγο ακυρο οσον αφορα μια ηλεκτρικη κιθαρα... Γιατι ΠΑΝΤΑ θα την χρησιμοποιεις plugged. Ενταξει, αν εχει καλο sustain unplugged, σιγουρα θα εχει και καλο plugged, αλλα στην τελικη πιστευω οτι 3 πραγματα παιζουν το σημαντικοτερο ρολο στο sustain:
1) Σεταρισμα της κιθαρας
2) Μαγνητες και ηλεκτρικα γενικοτερα
3) Ενισχυτης (και δεν ενοοω τονους distortion με πεταλακια και αηδιες...)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #36 στις: 06/06/08, 12:11 »
Το θέμα είναι όμως να δούμε από πού πηγάζει το sustain για να ξέρουμε τι κιθάρα πρέπει να πάρουμε αν θέλουμε sustain! αλλιώς παίρνουμε ότι να ναι και με ελεγχόμενο feedback έχουμε άπειρο sustain! από την πιο φθηνή squier μέχρι την πιο  ακριβή les paul του 57! ;)

και επίσης το plugged δεν βοηθάει πάντα! π.χ. με καθαρό θα φανεί η διαφορά της μιας κιθάρας απ την άλλη! ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Sustain
« Απάντηση #37 στις: 06/06/08, 12:29 »
Μα δεν χρειαζεται παραμορφωση οπωσδηποτε οταν εισαι plugged για να δεις το sustain... Εγω με εναν Plexi εχω το ιδιο sustain ειτε με βρωμικο ειτε με καθαρο ηχο. Φυσικα με ελεγχομενο feedback στην παραμορφωση μπορεις να εχεις περισσοτερο "τεχνητο" sustain, αλλα ετσι κι αλλιως δεν εχει καμια απολυτως σημασια. Τι νοημα εχει αν εχεις μια κιθαρα που εχει απο μονη της καλο sustain απο την στιγμη που θα την χρησιμοποιεις plugged, οποτε και θα μπορεις να εχεις καλο sustain ακομα και με μια που δεν ειναι τοσο καλη οσο αυτη στο "φυσικο"/unplugged sustain; Θελω να πω, μια καλα σεταρισμενη κιθαρα με οχι "ψοφιους" μαγνητες, πανω σε εναν καλο ενισχυτη θα εχει καλο sustain. Ενταξει, μπορει αν ειναι neckthrough να εχει λιιιγο καλυτερο sustain, ή αν εχει fixed bridge σε σχεση με μια που ειναι bolt on και με τρεμολο, αλλα στην τελικη οπως και να χει, πανω σε ενισχυτη θα παιζουν και οι 2... Οι διαφορες δεν θα ειναι τετοιες που να δικαιολογουν μια αγορα κιθαρας μονο και μονο επειδη η μια εχει καλυτερο unplugged sustain. Και ενα απλο παραδειγμα ειναι οτι μια κιθαρα που λογω κατασκευης εχει unplugged καλο sustain, μπορει να την βαλεις πανω σε ενισχυτη και λογω κακων ηλεκτρικων να σβηνει ο ηχος πιο γρηγορα απο οτι στην πραγματικοτητα. Ενω αντιθετα μια κιθαρα που φαινεται να εχει μετριο sustain, να την βαλεις πανω σε εναν ενισχυτη και λογω ηλεκτρικων να μην σταματαει... Με λιγα λογια, στις ηλεκτρικες κιθαρες, δεν εχει τελικα τοσο μεγαλη σημασια το ποσο sustain εχει μια κιθαρα... ακριβως γιατι μπορει ο καθενας να το κανει οσο θελει το sustain και αρα δεν θα πρεπε να ειναι σοβαρο κριτηριο επιλογης. Απλα εχει γινει και διαφημιστικο τρικ εταιριων οπως η Gibson που χρησιμοποιει τον μυθο του sustain στις Les Paul σαν πανακεια για ολες τις αλλες αδυναμιες της κιθαρας της. Και τα λεω αυτα γιατι ειχα για χροναι και Les Paul standard USA και Jackson Soloist neck through, και Stratocaster και squier, και Lag και και και.... Και καταλαβα οτι πανω απο ολα σημασια εχει το σεταρισμα, ο ενισχυτης, τα ηλεκτρικα της κιθαρας και βεβαια ο παιχτης (πανω απο ολα)...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/08, 12:31 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
15833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/02, 08:39
από Thanocaster
0 Απαντήσεις
2331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/07, 17:52
από Θοδωρής
6 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 11:25
από blue_harris
28 Απαντήσεις
10757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 22:11
από zeromancer
1 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 11:02
από freemind
13 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
15 Απαντήσεις
5337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 21:54
από GEO_ZZZZ
4 Απαντήσεις
4703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/15, 07:13
από panixgr
4 Απαντήσεις
4363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/16, 22:02
από saved
8 Απαντήσεις
17752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/17, 10:06
από saved