Αποστολέας Θέμα: Aγορά μεσο ebay  (Αναγνώστηκε 26255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #25 στις: 20/02/08, 20:39 »
Παράθεση
Παράθεση
Παράθεση
Η ελλειψη ονοματος στην κλειδιερα παιζει ρολο...
...σαφως αν και σε καποιες εταιριες και μοντελα οντως κανει τη διαφορα....αντιθετως σε καποια αλλα μοντελα πληρωνουμε καργα φιρμα (ειδικα σε καποια gignature μοντελα)

Μιλαω για Φεντερ... Ασφαλως και υπαρχουν μαρκες που δεν παιζουν με το ονομα τους.

Παράθεση
πως σου φαινεται ο ορος 'Strakenstein''

Νομιζω η φραση που εψαχνες ειναι Frankenstrat ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #26 στις: 20/02/08, 21:54 »
Παράθεση
Νομιζω η φραση που εψαχνες ειναι Frankenstrat

...χμμμμ....δεν ειχα ακριβως τον Eddie στο μυαλο μου


...μαλλον ο φιλος μας ψαχνει κατι πιο ''παραδοσιακο''....

οσον αφορα το υπολοιπο του ποστ σου φιλε mech,δυστυχως δεν ειναι μονο η fender αλλα και το ''αντιπαλον δεος'' της,η Gibson, δεινει οργανα σε τιμες αρκετων χιλιαδων ευρο που με τιποτα δεν αξιζουν τα λεφτα τους...προς θεου δε μιλαω για ολα τα οργανα τους,ετσι?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #27 στις: 21/02/08, 00:27 »
Παράθεση
κιόμως η τιμή συμπεριλαμβάνει και τα μεταφορικά
...η τιμη που δηλωνει ο πωλητης (declared price η D.C) ειναι παντα η ''καθαρη τιμη'' του αντικειμενου χωρις μεταφορικα...αν ισχυε το αντιθετο θα πληρωναμε παντα φορους εκτελωνισμου και δε θα τους γλιτωναμε ουτε στα λεγομενα gifts.

πράγματι έχεις δίκιο. μπέρδεψα τους κανονισμούς. ο κανονισμός λέει οτι πρέπει να πληρώσεις για τον εκτελωνισμό αν και εφόσον η τιμή του προιόντος + των μεταφορικών ξεπερνα τα 100 δολλάρια (διορθώστε με αν κάνω λάθος, ίσως είμαι out of date)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #28 στις: 21/02/08, 00:47 »
....και πολυ σωστα τα λες φιλε cyclo...παντως γενικα στα τελωνεια επικρατει ενα μπαχαλο και ποτε δε ξερεις τι θα σου ''σκασει'' και απο που  :-\ :-\.Eχω να πω πολλες "Ιστοριες Τρομου Απο Τα Τελωνεια"  :)
Προσωπικα προτιμω παντα αποστολες με USPS/EMS και αποφευγω UPS οπως ο Διαολος το λιβανι...αποδεδειγμενα καλυτερες οι FedEx και DHL...παντως ολο και λιγοτεροι Αμερικανοι sellers δεχονται να κανουν undercosting  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #29 στις: 21/02/08, 01:39 »
Αυτο το warmoth.com μου κίνησε τησ περιεργεια λετε να χτυπήσω καμια strat . Θα αξίζει ;; H συναρμολόγηση γινετε από αυτούς ή πρεπει να βρω τεχνικό απο εδώ; Πόσα Θα κοστίζει ένα σχετικά καλο όργανο απο εκεί;; Μεχρι 800$ (που σημαίνει μαζι μετα μεταφορικά να μου ερθει στα 800 euro)... Εχει πάρει κανείς από εκεί;;

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #30 στις: 21/02/08, 11:31 »
Warmoth μεχρι 800$ δεν συζηταμε....Για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οικονομικη καστομ κατασκευη, ειπαμε, κοιτας Ροκινγκερ.
Επιπλεον, σχετικα με το routing, δεν ειμαι σιγουρος αν η Ροκ δεν πουλαει και HSS ρουταρισμενα σωματα. Ισως απλα εχει στη βιτρινα τα ΣΣΣ, επειδη απο ενα ΣΣΣ προκυπτει κι ενα ΗΣΣ, αλλα το αντιθετο δυσκολα...Και το να παρεις ενα σωμα απο δω και πχ. ενα μπρατσο απο κει, δεν το συνιστω. Ειμαι σιγουρος πως και τεχνικος στον οποιο θα απευθυνθεις για συναρμολογηση θα στο επισημανει πρωτο πρωτο αυτο.

Τεσπα, αν σε ενδιαφερει το ζητημα, o Common Cunning και το treloagori εχω την εντυπωση πως το χουν ψαξει αρκετα. Πες τα μαζι τους.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #31 στις: 21/02/08, 17:01 »
Η αληθεια ειναι οτι η Warmoth δεν ειναι ''οικονομικη'' εταιρια....τα οργανα της παντως θεωρουνται απο τα πολυ καλα...δινει ιδιαιτερη προσοχη στην επιλογη των ξυλων
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #32 στις: 21/02/08, 22:34 »
Για μενα, παραειναι καλη στην ποιοτητα των ξυλων. Τα φινιρισματα και τα γενικοτερα εμφανισιακα φτιασιδια που προσφερει, με κανουν να νιωθω οτι καπου εχουμε χασει και την ουσια...Μουσικο οργανο ειναι η κιθαρα, δεν ειναι ουτε παρκε ουτε τραπεζακι του τσαγιου. Με τοση ποικιλια χρωματων, finishes και υλικων εκει μεσα, χανεις τη μπαλα.
Αυστηρα με μονο κριτηριο τον ηχο, δεν νομιζω οτι το ΑΑΑΑΑ alder (λεμε τωρα) της Warmoth θα ναι καλυτερο απο το (μονο)AAA της Rockinger, ουτε το Pau Ferro πιο μαλακο η γρηγορο απο το παλιο καλο Rosewood...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/08, 22:36 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #33 στις: 22/02/08, 12:39 »
http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=GIT0011053-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList
Για να γίνω πιο σαφής στο παραπάνω link ειναι η κιθάρα που θελω να φτιάξω (στα ιδια χρώματα με maple ταστιερα) η οποία δεν υπάρχει ουτε στο thomman ούτε στο music store ούτε στο e-bay  . Aν πάρω τα υλικά απο warmoth  ποσο θα μου κοστίσει η ολη κατασκευή μαζι με τα μεταφορικά-συναρμολόγιση....

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #34 στις: 22/02/08, 14:38 »
παντως αυτό με το rockinger που ειχαμε πει ρωτησα αν μπορούν να μετατρέψουν ένα SSS body σε HSS και μου είπαν όχι. Λέτε ο τεχνικό που θα πάω να μπορεί;; , ή να το αφήσω καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #35 στις: 22/02/08, 16:15 »
...ενα ρουταρισμα για διπλο κοστιζει περιπου 50 ευρω σε εναν τεχνιτη...ισως λιγο παραπανω
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/08, 16:41 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #37 στις: 22/02/08, 17:18 »
παιδιά τι είναι τα SSS και τα HSS σώματα?  ???

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #38 στις: 22/02/08, 17:22 »
Ειπάρχει ένα ebay shop που πουλάεις κόμμάτια fender. Θα άξιζε να πάρω από εκεί Body-neck  (Stratosphere καπως ετσι)
Δες για παράδειγμα
body
http://cgi.ebay.com/2007-Fender-HSS-Fat-Stratocaster-Strat-BODY-Guitar_W0QQitemZ200201519915QQihZ010QQcategoryZ41406QQtcZphotoQQcmdZViewItem

neck
http://cgi.ebay.com/2007-American-Standard-Fender-Stratocaster-Strat-NECK_W0QQitemZ360024993811QQihZ023QQcategoryZ41423QQtcZphotoQQcmdZViewItem

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #39 στις: 22/02/08, 17:24 »
 SSS-> 3 μονοί
 HSS-> 2 μονοί 1 διπλός μαγνήτης

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #40 στις: 22/02/08, 17:52 »
έτσι και τα σώματα, SSS body αυτό που έχει σκαφτεί για 3 μονούς (s-->single και h-->humbucker) και HSS αυτό που έχει σκαφτεί για  1 διπλό και 2 μονούς.. Πλέον οι περισσότερες κιθάρες (ανεξαρτήτως τι μαγνήτες φοράνε) είναι σκαμμένες για H-S-H!

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #41 στις: 22/02/08, 18:04 »
σκαμμένες για H-S-H!

Δηλαδή αμα πάρω ένα σώμα Η-Σ-Η μπορώ να βάλω Η-Σ-Σ θα ειναι ΟΚ;; Θα κάθονται καλά οι μαγνήτες η θα τρίζει τιποτα;;;

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #42 στις: 22/02/08, 18:06 »
...οι μαγνητες κρατιουνται πανω στο pickguard οποτε δε θα χεις προβλημα  ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #43 στις: 22/02/08, 18:11 »
για αυτο που είπα παραπάνω για το ebay στορ τι λες;;;

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #44 στις: 22/02/08, 19:10 »
Μη σου πω οτι οι κουφαλες που θα μεινουν ακαλυπτες απο τους μονους που θα μπουν σε θεση διπλου, θα σου βγουν και σε καλο....
Καπου ειχε ποσταρει ενας μια ακτινογραφια Γκιμπσον Λεςπολ, και ηταν τιγκα στις εσωτερικες κουφαλες ;D

Αποσυνδεδεμένος io667

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #45 στις: 22/02/08, 22:31 »
Παιδια υπαρχει πουθενα στο φορουμ απο ποια μερη ακριβώς (μεχρι και την τελευταία βίδα) αποτελείται μια κιθάρ;;;

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #46 στις: 22/02/08, 22:56 »
Παιδια υπαρχει πουθενα στο φορουμ απο ποια μερη ακριβώς (μεχρι και την τελευταία βίδα) αποτελείται μια κιθάρ;;;
δεν ξέρω για το φόρουμ, πάντως κάθε κιθάρα απο διαφορετικά μέρη:)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #47 στις: 23/02/08, 00:01 »
SSS-> 3 μονοί
 HSS-> 2 μονοί 1 διπλός μαγνήτης

thnx io667!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #48 στις: 23/02/08, 07:44 »
Παράθεση
Καπου ειχε ποσταρει ενας μια ακτινογραφια Γκιμπσον Λεςπολ, και ηταν τιγκα στις εσωτερικες κουφαλες
...ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ ρε συ Mech.... :D :D :D :D :D :D......''κουφαλες'' τα champers...χααααααααααα

Παράθεση
για αυτο που είπα παραπάνω για το ebay στορ τι λες;;;
....χμμμμ...οχι κι ασχημα....παλι κοντα στο 700αρι σε βλεπω ομως  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορά μεσο ebay
« Απάντηση #49 στις: 23/02/08, 16:07 »
 :-X :-X :-X

Παντως για να μη γινω ρεζιλι, να ξεκαθαρισω οτι δεν εννοουσα οτι ειναι "κουφαλες" με την εννοια οτι δημιουργηθηκαν φυσικα μεσα στο κομματι μαονιου, απο το δεντρο ακομα. Προφανως και εχουν δημιουργηθει τεχνητα.
Τωρα οσο για την ορολογια, σορρυ αλλα δεν τα παω και πολυ καλα μ αυτα ;D
Ουτως η αλλως γι αστειο το ειπα ολο αυτο....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 13:17
από heavyaris
2 Απαντήσεις
2253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 10:23
από FSL
31 Απαντήσεις
17331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 12:15
από MACMISIAS
29 Απαντήσεις
10071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 11:44
από kavoyras
18 Απαντήσεις
6388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 17:47
από proToolsLe
16 Απαντήσεις
5318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 15:07
από Hillbert
7 Απαντήσεις
7748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 13:56
από MiXoLydian
3 Απαντήσεις
2336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 00:06
από Ιππέας
2 Απαντήσεις
3151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 17:07
από sofitia
17 Απαντήσεις
5780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 16:09
από jeffpapadopoulos