Αποστολέας Θέμα: "Stargazer" Ritchie Blackmore's Rainbow solo - impro -  (Αναγνώστηκε 4428 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι,

Αρχικά θεώρησα ιεροσυλία να ακουμπήσω έστω,  εναν τέτοιο ύμνο .... αλλά πήρα θάρρος απο τα πολύ καλά σας σχόλια για το άλλο μου upload ( I surrender) και το επιχείρησα.
Για να σας εξηγηθώ λοιπόν πριν το ακούσετε... Δεν θα ακούσετε προσπάθεια αντιγραφής  στο σόλο του Blackmore (τουλάχιστον στο σύνολό του). Προσπάθειά μου είναι μία και μοναδική: Να κινηθώ όσο πιο κοντά στο δημιουργό, να αποδώσω το κομμάτι στη δεκαετία του 70 και να προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω φράσεις του ανθρώπου για τον οποίο έπιασα στα χέρια μου τη πρώτη μου κιθάρα.
Στη μίξη το κομμάτι δεν έχει πολύ "χρώμα" ενώ προσπάθησα να του δώσω ένα τόνο "live..."
Με λίγα λόγια παιδιά αν αξιωνόμουν ποτέ να παίξω live το συγκεκριμένο τραγούδι (πράγμα που δεν το βλέπω... ) κάπως έτσι θα ήθελα να το αποδώσω...
Αφού λάβετε τα παραπάνω υπόψιν σας θα σας θερμοπαρακαλούσα για τα σχόλιά σας....

Εοπλισμός : Fender Sambora Mexico -  Toneport Ux2

Καλή ακρόαση

http://www.box.net/shared/1vc6o2cj9k


Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: "Stargazer" Ritchie Blackmore's Rainbow solo - impro -
« Απάντηση #1 στις: 18/03/10, 16:42 »
ωραίοςςςςςςςςς σου είχα πει στο post του I Surrender ότι αν έβγαζες αυτό το μέγιστο σόλο θα σε παραδεχόμουνα ε ναι ρε μάγκα σε παραδέχομαι μπράβο άντε να το δούμε και με φωνή :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Stargazer" Ritchie Blackmore's Rainbow solo - impro -
« Απάντηση #2 στις: 18/03/10, 19:40 »
...πωπω ρε φιλε τι μου θυμισες? και εγω εξαιτιας αυτου του σολο αποφασισα να μαθω κιθαρα...πολυ καλος...keep rocking... >:D

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Stargazer" Ritchie Blackmore's Rainbow solo - impro -
« Απάντηση #3 στις: 18/03/10, 22:52 »
ειναι ενα πολυ σημαντικο τραγουδι στην ιστορια του classic rock απο εναν πολυ μεγαλο κιθαριστα.
ασπαζομαι απολυτα την γνωμη σου οτι καλο ειναι να παρουσιαζεται ενα σολο ή ακομα και ολο το τραγουδι
με λιγο διαφορετικο τροπο απο τον original.

θα σου πω λοιπον οτι μου αρεσε και ο τροπος που παιζεις αλλα και οπως το παρουσιασες το σολο. :up

και για παραδειγμα το temple of the king απο
Angel Dust

μου αρεσει πιο πολυ απο το original.εδω εχει χαλια ηχο αν το θες στο στελνω να ακουσεις ηχο που τα σπαει.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Stargazer" Ritchie Blackmore's Rainbow solo - impro -
« Απάντηση #4 στις: 19/03/10, 21:25 »
Κι εμενα μου αρεσε πολυ!

Μπραβο!

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Stargazer" Ritchie Blackmore's Rainbow solo - impro -
« Απάντηση #5 στις: 19/03/10, 23:18 »
ωραίοςςςςςςςςς σου είχα πει στο post του I Surrender ότι αν έβγαζες αυτό το μέγιστο σόλο θα σε παραδεχόμουνα ε ναι ρε μάγκα σε παραδέχομαι μπράβο άντε να το δούμε και με φωνή :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar :guitar



Σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά φίλε μου...να 'σαι καλά
...πωπω ρε φιλε τι μου θυμισες? και εγω εξαιτιας αυτου του σολο αποφασισα να μαθω κιθαρα...πολυ καλος...keep rocking... >:D


άσε φίλε..... μερόνυκτα πάνω απο τη fender για να προσπαθήσω να πιάσω έστω και λίγο απο το συναίσθημα που βγάζει ο θεός...

σε ευχαριστώ
ειναι ενα πολυ σημαντικο τραγουδι στην ιστορια του classic rock απο εναν πολυ μεγαλο κιθαριστα.
ασπαζομαι απολυτα την γνωμη σου οτι καλο ειναι να παρουσιαζεται ενα σολο ή ακομα και ολο το τραγουδι
με λιγο διαφορετικο τροπο απο τον original.

θα σου πω λοιπον οτι μου αρεσε και ο τροπος που παιζεις αλλα και οπως το παρουσιασες το σολο. :up

και για παραδειγμα το temple of the king απο Angel Dust
μου αρεσει πιο πολυ απο το original.εδω εχει χαλια ηχο αν το θες στο στελνω να ακουσεις ηχο που τα σπαει.



φίλε μου αν θυμάμαι καλά η διασκευή είναι απο ενα  tribute που είχε γίνει για τους Rainbow πριν λίγα χρόνια και έχει κυκλοφορήσει σε cd . Πραγματικά πάρα πολύ καλή δουλειά και πιο "σύγχρονη" προσέγγιση του τραγουδιού. Εγώ θα σου πώ για τον παρακάτω ύμνο "dream on" όπου η εκτέλεση απο το dio είναι κατά τη γνώμη μου συγκλονιστική

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..
Κι εμενα μου αρεσε πολυ!

Μπραβο!


σε ευχαριστώ πολύ φίλε...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Stargazer" Ritchie Blackmore's Rainbow solo - impro -
« Απάντηση #6 στις: 20/03/10, 14:51 »
φίλε μου αν θυμάμαι καλά η διασκευή είναι απο ενα  tribute που είχε γίνει για τους Rainbow πριν λίγα χρόνια και έχει κυκλοφορήσει σε cd . Πραγματικά πάρα πολύ καλή δουλειά και πιο "σύγχρονη" προσέγγιση του τραγουδιού. Εγώ θα σου πώ για τον παρακάτω ύμνο "dream on" όπου η εκτέλεση απο το dio είναι κατά τη γνώμη μου συγκλονιστική

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..



ειναι ενα tribute στον DIO  με ονοματα μεσα  :-X  '' AXELL RUDI PELL ,HAMMERFALL ,MALMSTEEN ,BLIND GUARDIAN κ,α.
και αυτο το βιντεο που παραθετεις ειναι πολυ καλο.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: "Stargazer" Ritchie Blackmore's Rainbow solo - impro -
« Απάντηση #7 στις: 26/03/10, 11:35 »
Μπράααβο βρε συνομίληκο κιθαρόνι!
Άντε, και με το ..."Ariel" :beer :beer :beer ;)

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Stargazer" Ritchie Blackmore's Rainbow solo - impro -
« Απάντηση #8 στις: 27/03/10, 02:05 »
Μπράααβο βρε συνομίληκο κιθαρόνι!
Άντε, και με το ..."Ariel" :beer :beer :beer ;)

Ευχαριστώ...ετοιμάσου..μόλις βρώ χρόνο θα το βάλω μπρός..(μπορεί να αργήσει λίγο..αλλά δεν πειράζει...α θα είναι και ένα ημιτόνιο κάτω.... 8) 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
14968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/06, 14:39
από Alex Flouros
25 Απαντήσεις
9845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 23:06
από Stelios Sovolos
25 Απαντήσεις
9396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 04:37
από KostasVap
6 Απαντήσεις
4816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 14:40
από indie-anos laternative
13 Απαντήσεις
5360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 12:46
από AtticanSky
12 Απαντήσεις
4266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 17:40
από let me know 796
9 Απαντήσεις
4704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 00:22
από kopaniamento
12 Απαντήσεις
4094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 00:06
από ed_hunter
6 Απαντήσεις
3851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 14:15
από Mike Moss
7 Απαντήσεις
3493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/12, 14:18
από Gus Drax