Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 453088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #625 στις: 04/06/10, 12:14 »
Βλέπεις Johnie? Την βρήκες τελικά την σωστή έκφραση! Σαν ρομπότ, σαν μηχανή και όχι "σαν εργάτης".

Διότι στην δεύτερη περίπτωση απαξιώνεις και τον εαυτό σου που δουλεύει σαν εργάτης και δημιουργείς αντανακλαστικά ένα σύμπλεγμα κατωτερώτητας. Είσαι εργάτης και θέλεις να ξεφύγεις απ' αυτό, κι επειδή δεν τα καταφέρνεις μέσω του συσχετισμού ψυχικών δυνάμεων προτιμάς να καταστραφεί το σύμπαν. (Η γενική αφορά γενικότητα και δεν αναφέρεται προσωπικά σ' εσένα)

Καλύτερα δεν είναι το "είμαι εργάτης και είμαι περήφανος γι' αυτό, δεν έχω καμμιά διαφορά στην αξία από κανέναν, θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ για την καλυτέρευση της δικιάς μου ζωής και των συνανθρώπων μου και τελικά είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρω"?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #626 στις: 04/06/10, 13:42 »
Δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα τα καταφερω παππου... Ειμαι φοβερα απογοητευμενος και κουρασμενος και εχω ακομα να φαω πολλα στο κεφαλι οπως ολοι μας...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #627 στις: 04/06/10, 17:04 »
Mην ξεχναμε ομως οτι ολες οι μεχρι στιγμης μεγαλες κρισεις(οι εξης τρεις 29,73,08-09) ξεκινησαν απο την πραγματικη οικονομια και μεταφερθηκαν στο χρηματοπιστωτικο.

Χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα.... Ωραίος ο κιράτζος! Το έπιασα το υπονοούμενο... Καινούρια θεώρηση, μεταφιλεύθερη!!!

Η βασική και μόνη σύνδεση της πραγματικής με την χρηματιστηριακή οικονομία είναι το νόμισμα. Το οποίο παραμένει κοινό ενώ θα έπρεπε να διαχωρίζεται. Τουτέστιν άλλο νόμισμα για τον τζόγο και άλλο για την καθημερινότητα. Άλλο για την φαντασία και άλλο για την πραγματικότητα.

Λόγω του ότι όμως παραμένει κοινό οι αγοραίες χρηματικές φούσκες επηρεάζουν και το πραγματικό νόμισμα. Όταν σκάσει η φούσκα κλείνει και η στρόφιγγα παροχής πραγματικού νομίματος σε πραγματικές επιχειρήσεις παλιές ή νεοεισερχόμενες, σε πραγματικούς εργαζόμενους, σε πραγματικούς πολίτες, με τον ίδιο τρόπο που κλείνει και για την σφαίρα της φαντασίας. Μ' αυτόν τον τρόπο η φανταστική κρίση η οποία και δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν, γίνεται κρίση πραγματικότητας.

Οπότε η οικονομοτεχνική λύση είναι απλή, σαφής και βέβαιης επιτυχίας.



Καινουρια θεωρηση???Η κριση του 73 απο που ξεκινησε παπου?Μηπως ξεκινησε απο την ανοδο των τιμων του πετρελαιου και των τροφιμων και επηρεασε ολες τις ηδη χρεωμενες χωρες?
Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι το γελιο.Η ζητηση και η προσφορα ειναι η πραγματικη οικονομια και ιστορικα απο κει ξεκιναει μια κριση και επηρεαζει δρωντες και προσφορα ζητηση στο χρηματηστηριακο τομεα.Δεν ειπα εγω πουθενα οτι δεν υπαρχει συνδεση αυτων των 2.Αλληλοεξαρτωμενα ειναι απο κει ξεκιναει το προβλημα και απο κει θα τελειωσει.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #628 στις: 05/06/10, 01:59 »
Πως λοιπόν άρχισε αυτή η αδυναμία κατανόησης των διαστάσεων της πραγματικότητας? Κατά την γνώμη μου άρχισε όταν η διάρθωση της μόρφωσης έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε να μην σου "επιτρέπει" λάθη, το κυριότερο δηλ εργαλείο μάθησης και ωρίμανσης που διαθέτει το ανθρώπινο είδος.
Τώρα το πότε και ποιοί ξεκίνησαν αυτήν την "παραλαγή" νομίζω πως είναι γνωστόν, αλλά δεν έχει καθόλου σημασία.
 
Ποιοι και πότε ξεκίνησαν αυτήν την "παραλαγή" ? Ποιοι και πότε την δέχτηκαν και γιατί την δέχτηκαν και γιατί την διέδωσαν κιόλας οι μαθητές ?? Διότι τουλάχιστον εμένα μου είναι άγνωστο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #629 στις: 05/06/10, 09:16 »
Ξεφευγουμε εντελως απο το θεμα της συζητησης. Αν θελετε ανοιγουμε αλλου θεμα περι παιδειας και εκπαιδευσης.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #630 στις: 05/06/10, 14:24 »
http://tvxs.gr/news/%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/g20-%CE%B3%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7

Αφιερωμενο σε οσους ακομα πιστευουν οτι αυτο που γινεται στην Ελλαδα δεν ειναι η εξαιρεση (μια απειθαρχη χωρα), αλλα παγκοσμιο και δαχτυλοδειχνει ποιο ειναι το σχεδιο της αυριανης αυτοκρατοριας.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #631 στις: 05/06/10, 15:59 »
Ξεφευγουμε εντελως απο το θεμα της συζητησης. Αν θελετε ανοιγουμε αλλου θεμα περι παιδειας και εκπαιδευσης.

Δεν είναι καθόλου άσχετο φίλε Johnie! Δεν παραδέχθηκες άλλωστε ότι η είσοδός μας στις θερμές αγκάλες του ΔΝΤ ωφείλεται σε έλλειμα Παιδείας?

Λογικό να μην το γνωρίζεις Χοληδόχε, διότι όταν γεννήθηκες η παραλλαγή αυτή είχε ήδη εγκαθριδυθεί. Μεγάλωσες μ' αυτήν και δεν γνωρίζεις την προτέρα κατάσταση. Αλλά όπως ανέφερα δεν έχει καμμία σημασία. Το ζητούμενο της συζήτησης είναι το εξής: Συμφωνείς μ' αυτήν την θέση ή όχι. Αν δεν συμφωνείς πάλι δεν έχει κανένα νόημα η συνέχεια...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #632 στις: 05/06/10, 18:26 »
Γενικότερα, συμφωνώ..ειδικότερα όμως, όσον αφορά την παραλλαγή, απλά όπως είπες, δεν γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ ούτε να συμφωνώ, ούτε να διαφωνώ. Αλλά αφού δεν έχει σημασία, δεν υπάρχει λόγος να μου επιτραπεί το λάθος, γνωρίζοντάς την, να την θεωρήσω σημαντική. Ας προχωρήσουμεν λοιπόν τη συζήτηση στο σημαντικό.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #633 στις: 06/06/10, 11:47 »
Aπολύτως ακριβής Χοληδόχε! Εφόσον δεν γνωρίζεις δεν υπάρχει η πιθανότητα λάθους. Το σημαντικό αφορά στην υποκειμενική εκτίμηση η οποία είναι πάντα απολύτως σωστή μέσα στα όρια της ατομικότητας.

Άρα το υποκειμενικό στοιχείο απαγορεύει το λάθος.

Και συνεξεταζόμενα με τα προηγούμενα, συνεπάγεται ότι το υποκειμενικό στοιχείο απαγορεύει την μάθηση και τελικά την εύρεση λύσης.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #634 στις: 06/06/10, 16:15 »
Βέβαια παππού το υποκειμενικό για το οποίο μιλάς, είναι μάλλον ακατόρθωτο. Διότι είναι σημειακό και όχι αυτό το οποίο ονομάζουμε σήμερα ως υποκειμενικό. Τότε βεβαίως και συμφωνώ με όσα λες παραπάνω.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #635 στις: 07/06/10, 21:21 »
Κάτι που μου ήρθε σήμερα

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=335737&dt=06/06/2010                       

Ξεφεύγει απο την τροπή που έχει πάρει η συζήτηση αλλα, μάλλον μας ξαναβάζει στη συζήτηση  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #636 στις: 08/06/10, 00:08 »
Οτι η κυβερνηση ,αν δεν ηταν ανικανη και ειχε τα οποια συμφεροντα για αυτη τη κινηση,θα μπορουσε να ειχε διαχειριστει αλλιως τη κατασταση το ξερω αλλα η συνδεση με Το Ντουμπαι δεν ειναι λιγο ατοπη?Δηλαδη ποιες οι δυνατοτητες του ενος και του αλλου?Ποια τα κεφαλαια του?Ποια η θεση του παγκοσμια?ποιοι το στηριζουν κλπ?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #637 στις: 08/06/10, 12:25 »
Νομίζω ότι πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι το Ελληνικό πρόβλημα είναι ένα σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες. Εξ αιτίας αυτού και η τόσο επισταμένη ενασχόληση από δυνατά μυαλά της οικονομίας παγκοσμίως.

Το μεγάλο πρόβλημα για εμάς, ως κοινωνία, είναι ότι οι μέχρι τώρα προτεινόμενες εναλλακτικές, εκτός ΔΝΤ, λύσεις (πλήρης παύση πληρωμών, μερική αναδιαπραγμάτευση του χρέους, ολική αναδιαπραγμάτευση του χρέους, έξοδος από ευρώ και επιστροφή στην δραχμή, έξοδος από ευρώ και μερική επιστροφή στην δραχμή κλπ) είναι οικονομοτεχνικές και καμμία δεν αναφέρει καθαρά τις ακριβείς επιπτώσεις που θα έχει η κάθεμιά τους στην Ελληνική κοινωνία, στον απλό άνθρωπο.

Ο παραπάνω κύριος το είπε περιληπτικότητα: Απαλλαγή από τον κρατισμό (τουτεστιν ιδιωτικοποιήσεις), απαλλαγή απ' την γραφειοκρατεία (τουτέστιν πλήρης απουσία κρατικού ελέγχου) και απαλλαγή από την "ενδημική διαφθορά".

Για μένα, τον απλό άνθρωπο, όλες οι μέχρι τώρα προτεινόμενες λύσεις με οδηγούν στο ίδιο και το αυτό, άλλες πιο ομαλά και άλλες πιο βίαια. Αυτή η τελευταία είναι και η μόνη διαφορά τους. Όσο για την διαφθορά γνωρίζω ότι δεν είναι καθόλου "ενδημική", υπάρχει παντού απλά με άλλη μορφή. Οπότε απ' αυτήν είναι αδύνατον να ξεφύγω με τις μέχρι τώρα προτεινόμενες λύσεις.

Η δική μου πρόταση είναι απλή και για απλούς ανθρώπους: Δεν με ενδιαφέρει τι θα προσπαθήσουν να κάνουν και με ποιόν τρόπο, είναι η ώρα να πάρω την ζωή μου στα χέρια μου και να τους χτυπήσω με τα ίδια τους τα όπλα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #638 στις: 08/06/10, 12:33 »
Παππου πως εισαι σιγουρος οτι μπαινοντας στα "κολπα" και χρησιμοποιωντας τα οπλα τους, δεν θα διεφθαρθεις κι εσυ και θα αρχισεις να εκμεταλλευεσαι τους συνανθρωπους σου οπως κανει καθε σωστος καπιταλιστης τη σημερον ημερα;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #639 στις: 08/06/10, 14:12 »
Παππου πως εισαι σιγουρος οτι μπαινοντας στα "κολπα" και χρησιμοποιωντας τα οπλα τους, δεν θα διεφθαρθεις κι εσυ και θα αρχισεις να εκμεταλλευεσαι τους συνανθρωπους σου οπως κανει καθε σωστος καπιταλιστης τη σημερον ημερα;
Συμφωνώ! Άλλωστε η ίδια η ιστορία της εμφάνισης και εξέλιξης της αστικής τάξης ως και σήμερα αυτό μαρτυρούν. Απο εκμεταλλευόμενοι στη φεουδαρχία μετετράπησαν σε εκμεταλλευτές στην μετέπειτα πορεία
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #640 στις: 08/06/10, 14:47 »
Αγαπητοί μου, μπορώ να το βεβαιώσω με σιγουριά για τον εαυτό μου διότι είμαι ήδη "στα κόλπα" και δεν έχω διαφθαρεί. Μπορώ επίσης να το βεβαιώσω και για τους 300 περίπου συνεργάτες μου, διότι είναι κι αυτοί ήδη "στα κόλπα" και δεν έχουν διαφθαρεί.

Δεν μπορώ να το βεβαιώσω για ανθρώπους που δεν γνωρίζω και δεν έχω συνεργαστεί μαζί τους, όπως εσείς καλή ώρα.

Όμως είναι πανεύκολο να έχεις αυτοέλεγχο όταν έχεις όνειρα και όραμα. Αν δεν έχεις... χλωμό το βλέπω...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #641 στις: 08/06/10, 15:01 »
Pappou ελπιζω να μην νομιζεις οτι αμφισβητω την ακεραιοτητα του χαρακτηρα σου, δεν εννοουσα εσενα προσωπικα, αλλα αν ολοι ακολουθησουν το παραδειγμα σου, αναποφευκτα θα υπαρξουν αρκετοι που ουτε θα σεβαστουν τα δικα τους ονειρα ουτε των αλλων. Αυτο γινεται παγκοσμια και τωρα. Υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες που παροτι λειτουργουν μεσα στον καπιταλισμο, ειναι σωστοι και ηθικοι οσο μπορουν. Το θεμα ειναι πως πολλες φορες ολοι οι υπολοιποι δεν ειναι ηθικοι και "σωστοι" με αποτελεσμα για να μπορεσεις να τους συναγωνιστεις και να μη σε "σβησουν", να πρεπει να μπεις στο παιχνιδι τους... Ετσι, αλλοι θελοντας και αλλοι οντας "υποχρεωμενοι" απο το συστημα, ακολουθουν τελικα αργα η γρηγορα τακτικες που ξεφευγουν απο τα ορια ηθικης, ακεραιοτητας κτλ.
 Θελω να πω, οπως ειπες κι εσυ, μιας και το προβλημα ειναι κατα βαση ηθικο, αν δεν διορθωθει πρωτα η ηθικη, πως θα λειτουργησει καποιος ηθικα μεσα σε εναν ανηθικο κοσμο και συστημα λειτουργιας; Και ως ποτε θα αντεξει;
Εξαλλου τα ονειρα και τα οραματα τα δικα σου, τα δικα μου κτλ μπορει να μην συμπιπτουν με αυτα των υπολοιπων. Εγω πχ μπορει να ειμαι ακρως ικανοποιημενος με ενα Χ κερδος απο μια δραστηριοτητα μου, αλλα ο αλλος απεναντι μου να θελει πολυ πολυ περισσοτερα, σε σημειο που για να το πετυχει να πρεπει να "παρει" απο μενα...
Εδω ειναι που πιστευω οτι η λυση πρεπει να αναζητηθει στις ριζες του προβληματος, που ειναι ο ιδιος ο καπιταλισμος και ο τροπος λειτουργιας του.
Εαν δεν ειναι πχ ζητουμενο το κερδος και η αυξηση αυτου, τοτε εχουμε πιθανοτητες για ενα ηθικο συστημα ή εν παση περιπτωσει "ηθικοτερο" απο το υπαρχον, μιας και αν το κερδος δεν ειναι ζητουμενο, τοτε ουτε τακτικες μονοπωλιων θα εχουμε, ουτε ελεγχο αγορων και οικονομιων, ουτε χρηματισμους κτλ κτλ
Πρεπει δηλαδη να δημιουργηθει ενα συστημα μεσα στο οποιο ολοι θα προσφερουν και ολοι θα αμειβονται το ιδιο καλα και το μονο κερδος που θα μπορει να εχει καποιος, να ειναι αυτο της "δοξας" αν θες που θα προερχεται μεσα απο την προσφορα του καθενος προς το συνολο.
Τεσπα, νομιζω οτι κι αυτο το θεμα το εξαντλησαμε και ακρη δεν βρισκουμε... Εγω παντως δεν πιστευω οτι η λυση στο προβλημα πρεπει να αναζητηθει μεσα στο ιδιο το συστημα που διαιωνιζει και προμοταρει την "αναγκη" ελειψης ηθικης, γιατι αργα η γρηγορα το συστημα θα σε "καταβροχθισει" ή θα σε αφομοιωσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/10, 15:06 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #642 στις: 08/06/10, 19:35 »
"Είμαι στόχος  μιας πρωτοφανούς και συντονισμένης επίθεσης , κέντρων και συμφερόντων που   επιδιώκουν ακόμη και τη φυσική μου εξόντωση Η διαδρομή μου είναι κρυστάλλινη, αδιαπραγμάτευτη, που δεν μπορεί να μπει σε αναστολή".
(Άκης Τσοχατζόπουλος 7/6/2010)

Έγω πάντως δεν έχω καμία ηθική και δεν είμαι τίμιος.
Είναι ότι πιο έντιμο  μπορώ να πω μιλώντας με σιγουριά για μένα. Τα υπόλοιπα κρίνονται απο τους γύρω μου και κυρίως όχι απο τα λόγια μου αλλά απο τις πράξεις μου.


     
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/10, 19:38 από La Flic »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #643 στις: 08/06/10, 22:49 »
Παππού, τα όπλα ή τα κόλπα, τα χρησιμοποιήσατε, γιατί στην πορεία του σχέδιού σας, υπήρξανε κάποιοι που παράλογα σας εμποδίσανε να κάνετε σωστά και με διαφάνεια την δουλειά σας ? ή εξ' αρχής είσασταν προετοιμασμένοι για πόλεμο και γνωρίζατε ότι χωρίς όπλα-κόλπα δεν προχωράει το θέμα?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #644 στις: 09/06/10, 09:18 »
Καλα, ο Ακης οπως και  ολοι οι πολιτικοι που προελασαν απο τις κυβερνησεις μετα την χουντα, ειναι χωμενοι στο σκατο μεχρι εκει που δεν παει.
Οποτε οσα λενε, για μενα ειναι λογια του αερα και π**αρολογιες... Ακομα κι αν δεν εκανε τιποτα ο συγκεκριμενος, ΗΞΕΡΕ τι συνεβαινε και εφοσων ποτε δεν ειπε τιποτα, ειναι το ιδιο ενοχος με αυτους... Δεν αρκει να μην εχεις κανει κατι εσυ, αν εισαι παθητικος σε οσα κανουν οι αλλοι εισαι κι εσυ συνενοχος.
Για αυτο λεω πως ολοι οι πολιτικοι που περασαν απο κυβερνησεις ειναι αξιοι της μοιρας τους - που τπτ δεν θα παθουν δηλαδη, ενω θα επρεπε να ηταν ΟΛΟΙ στην ψειρου...
Αλλα ειμαστε κι εμεις συνενοχοι γιατι κι εμεις παθητικοι δεκτες ημασταν, οσο και να μην ξεραμε το βαθος της διαφθορας, ολοι την νιωθαμε στο πετσι μας τοσα χρονια, παρολα αυτα τους ανεχομασταν και υπο αυτη την εννοια ειμαστε κι εμεις ενοχοι. Η διαφορα ειναι πως πλεον εμεις ζηταμε δικαιοσυνη ενω αυτοι ζητανε να κουκουλωσουν για ακομη μια φορα τα φαγοποτια τους στην πλατη μας: http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8C-%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B9
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/10, 09:37 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #645 στις: 09/06/10, 10:47 »
Θελω να πω, οπως ειπες κι εσυ, μιας και το προβλημα ειναι κατα βαση ηθικο, αν δεν διορθωθει πρωτα η ηθικη, πως θα λειτουργησει καποιος ηθικα μεσα σε εναν ανηθικο κοσμο και συστημα λειτουργιας; Και ως ποτε θα αντεξει;
Δεν υφίσταται η έκφραση "διόρθωση ηθικής". Η ηθική δεν διορθώνεται διότι δεν μπορεί να αποδωθεί σ' αυτή η έννοια του σωστού ή του λάθους ανεξάρτητα παρά μόνο σε σχέση με το συλλογικό κέρδος. Το μόνο που μπορείς να επιζητήσεις από την ηθική είναι η συνταύτηση με το συλλογικό όραμα. Αν δεν υπάρχει συλλογικό όραμα ή είναι κατακερματισμένο τότε κατακερματισμένη είναι και η ηθική.
Παράθεση
Εξαλλου τα ονειρα και τα οραματα τα δικα σου, τα δικα μου κτλ μπορει να μην συμπιπτουν με αυτα των υπολοιπων. Εγω πχ μπορει να ειμαι ακρως ικανοποιημενος με ενα Χ κερδος απο μια δραστηριοτητα μου, αλλα ο αλλος απεναντι μου να θελει πολυ πολυ περισσοτερα, σε σημειο που για να το πετυχει να πρεπει να "παρει" απο μενα...
Οπωσδήποτε μπορεί να μην συμπίπτουν...
Αλλά δεν με απασχολεί ποσώς. Αν το όραμά μου, η πρότασή μου, δεν σ' αρέσει, μην την ακολουθήσεις. Δεν θα κάτσω να πολεμήσω για να επιβληθεί η άποψή μου, χέστηκα. Θα πολεμήσω όμως για να κερδίσω τα όνειρά μου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #646 στις: 09/06/10, 11:03 »
Παππου πρεπει ομως να βρεθει μια λυση που θα καλυπτει τους πολλους και οχι λιγους που μπορουν ή ξερουν πως να ξεφυγουν απο την κριση και την οποια κριση.
Οσο για το "διορθωση ηθικης", εννοω να μπορεσει να γινει πραξη το βασικο και κατ'εμε αυτονοητο, να σεβεται ο ενας τον αλλον...
Αν υπαρχει αυτο τοτε ολα διορθωνονται, αλλα δυστυχως οπως βλεπεις οι περισσοτεροι κοιτανε την παρτη τους και ακομα κι αυτοι αν προσκαιρα καταφερουν να κανουν κατι για τους εαυτους τους, αργα η γρηγορα θα τους καταπιει το συστημα που υποστηριζει μονοπωλια και πρακτικες ελεγχου αγορων, οικονομιων κτλ.
Αν δεν γινει κατι συλλογικα, την "μειονοτητα" οσων καταφερουν να κανουν κατι, ειτε θα την εξαλειψουν μεσω ανταγωνισμου, ειτε θα την διαφθειρουν.
Τα παραδειγματα ειναι απειρα και τα βλεπουμε συνεχεια γυρω μας... Το προβλημα μπορει να εχει ηθικη βαση, αλλα δεν το διορθωνεις με το να γινεσαι μερος του συστηματος θελοντας να το πολεμησεις εκ των εσω... Εκτος κι αν εισαι κανενας δισεκατομυριουχος και εχεις πραγματικη δυναμη (γιατι με το παρον συστημα το χρημα ειναι η δυναμη), απολυτως τιποτα δεν θα καταφερεις σε συλλογικο επιπεδο... Εσυ πχ και οι 300 συνεργατες σου μπορει να πηγαινετε καλα, αλλα αλλοι που ειτε δεν εχουν γνωσεις, ειτε ευκαιριες, ειτε δυνατοτητες για κατι αντιστοιχο, θα δεινοπαθησουν και τελικα θα στραφουν εναντιον οσων δεν δεινοπαθουν, ακομα κι εναντιον σου - παρολο που εσυ δεν εχεις κανει κατι μεμπτο...
Για αυτο πιστευω οτι η λυση που πρεπει να βρεθει θα πρεπει να ειναι συλλογικη, να "αγκαλιαζει" ολο τον πληθυσμο και ειδικα τους φτωχους και χαμηλοεισοδηματιες που πληττονται βαναυσα απο τετοιες πολιτικες...
Δεν διαφωνω οτι για σενα μπορει να δουλευει αυτο που κανεις, πιθανως και για αρκετους αλλους, αλλα για τους περισσοτερους δεν θα δουλεψει για πολλους λογους. Καταρχην η ελλειψη γνωσης και εμπειριας, η ελειψη χρηματων για επενδυσεις καθως και η ελειψη οργανωσης και μεταδοσης των ιδεων σου, φτανουν για να βαλουν εμποδια στην οποια γενικευμενη συλλογικη δραση, για να μην μιλησουμε για συμφεροντα που παιζονται απο πισω που δεν θα κατσουν με σταυρωμενα χερια...
Τεσπα, ο καθενας κανει αυτο που νομιζει και για τον εαυτο του και για ολους τους υπλοιπους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #648 στις: 09/06/10, 12:15 »
Δεν διαφωνω οτι για σενα μπορει να δουλευει αυτο που κανεις, πιθανως και για αρκετους αλλους, αλλα για τους περισσοτερους δεν θα δουλεψει για πολλους λογους. Καταρχην η ελλειψη γνωσης και εμπειριας, η ελειψη χρηματων για επενδυσεις καθως και η ελειψη οργανωσης και μεταδοσης των ιδεων σου, φτανουν για να βαλουν εμποδια στην οποια γενικευμενη συλλογικη δραση, για να μην μιλησουμε για συμφεροντα που παιζονται απο πισω που δεν θα κατσουν με σταυρωμενα χερια...

Συμφωνώ ότι το μόνο που χρειάζεται ότι για να δουλέψει είναι γνώση των βασικών. Αυτό είναι και το μόνο που ενδιαφέρει.
Κατά τα άλλα αν μια πρόταση είναι αληθής θα δουλέψει από μόνη της. Δεν απαιτείται μεγάλη προσπάθεια και κανείς δεν μπορεί να την σταματήσει. Αν δεν είναι αληθής δεν θα δουλέψει.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #649 στις: 09/06/10, 12:33 »
Pappou σε βλεπω λιγο πιο αισιοδοξο πλεον ή μου φαινεται;  ;)
Και τι γινεται αν η προταση σου ειναι μεν αληθης αλλα ταυτοχρονα "ενοχλει" καποια ισχυρα συμφεροντα;
Πως θα αντιμετωπισεις τετοιες απειλες (εγχωριες και μη); Γιατι μην ξεχναμε οτι εσυ μπορεις να "παιζεις" ηθικα στο συστημα, αλλα αλλοι δεν ενδιαφερονται για ηθικες και νομιμες τακτικες κοκ.
Χωρια βεβαια που ακομα και για αυτη την βασικη γνωση που λες οτι ειναι απαραιτητη, θα πρεπει να υπαρξει καποιας μορφης οργανωση και ενημερωση για να μπορεσει να διαδωθει και η προταση αλλα και η γνωση του "πως" θα πρεπει να κινηθει καποιος για να γινει πραξη η προταση. Πως μπορει να γινει αυτο εκτος πολιτικης, κομματων, συνδικαλισμου κτλ; Και μην βαζεις εσενα για παραδειγμα ή την επαρχια μονο που οσο πιο μικρος ειναι ο πληθυσμος τοσο πιο ευκολη ειναι η γενικοτερη συνεννοηση... Στην Αθηνα πχ, πως μπορει να γινει κατι τετοιο γενικευμενα χωρις πραγματικη οργανωση και κινητοποιηση;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas