Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448384 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #675 στις: 12/06/10, 12:24 »
Κρατάω παππού "το πολύ αγαπημένο σου πρόσωπο". Είναι σημαντικό αυτό. Διότι όταν δεν είναι και πολύ αγαπημένο σου πρόσωπο, ε δεν καιγόμαστε και τόσο.
 
Σε κλείνουνε λοιπόν σε ένα δωμάτιο, που σιγά σιγά πνίγει το αγαπημένο σου πρόσωπο και σου λένε. Έαν δεν γυρίσεις ανάποδα έγκαιρα τον μηχανισμό, θα πεθάνει ο αγαπημένος σου. Έαν προσπαθήσεις να τον γυρίσεις έγκαιρα χωρίς να ξέρεις, κινδυνεύετε να πεθάνετε και οι 2. Έαν γυρίσεις ανάποδα έγκαιρα τον μηχανισμό, ξαγκιστρώνεται από το κεφάλι του αγαπημένου σου και αγκιστρώνεται στο δικό σου, ακριβώς από το σημείο περίσφιξης που βρισκότανε στον αγαπημένο σου.
 
Μέχρι λοιπόν να βρεθεί η λύση....Πολύς κόσμος πάει στα κυπαρίσσια. Υπάρχει αρκετός κόσμος ο οποίος είτε τον έχει βρει το κακό είτε όχι, ασχολείται με το πρόβλημα...για να βρει μια λύση. Τελικά όμως ποιο είναι το εργοστάσιο και οι άνθρωποι που κατασκευάζουν αυτόν τον μηχανισμό ?? Αν και υπάρχει ο ειρηνικός τρόπος, να βρεθεί απλά το αίνιγμα λύσης του μηχανισμού, πόσο ειρηνικός είναι, όταν μετράμε χιλιάδες θύματα που πεθαίνουν καθημερινά από το μηχανισμό ??
 
Το σύμπαν παππού μπορεί....άμεσα τον εαυτό μας όμως, δύσκολο. Δεν είναι τυχαίο, ότι τις περισσότερες φορές για τον μηδενισμό του εαυτού μας, ρίχνουμε το φταίξιμο στους άλλους ακόμη και στο σύμπαν. Θέλουμε να μας μηδενίζουνε άλλοι.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #676 στις: 13/06/10, 12:16 »
Εστω και αργα ομως, πρεπει xoli να ξυπνησει ο λαος και να φερει αναποδα τον ντουνια... Καλλιο αργα παρα ποτε ετσι δεν ειναι; Αυτα που περιγραφεις νομιζω ολοι μας τα εχουμε ζησει και ζουμε καθημερινα.
Και δυστυχως, πιστευω ακραδαντα, οτι το παρον συστημα εκμεταλλευεται μερικες απο τις μεγαλυτερες αδυναμιες του ανθρωπου οι οποιες βασιζονται στα ενστικτο της επιβιωσης... Φοβος ειναι το μυστικο σε ολη την υποθεση και το συστημα εκμεταλλευεται αυτον τον φοβο για να "επιβαλλει" μονοδρομους συμπεριφορας σε ολους τους τομεις της ζωης μας. Ειτε ακολουθεις το συστημα, ειτε σε καταπινει το συστημα.
Υπαρχει ομως και η εναλλακτικη λυση, που ειναι να ξεπερασουμε τους φοβους μας και να απαιτησουμε/εφαρμοσουμε ενα νεο συστημα που δεν θα βασιζεται στον ελεγχο του ανθρωπου μεσω του φοβου, του εκβιασμου, αλλα στον αμοιβαιο σεβασμο προς τους συνανθρωπους του, στην συνεργασια, στην συμβιωση, στην αλληλοσυμπληρωση, στην αδελφοσυνη...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #677 στις: 13/06/10, 15:54 »
Δεν είναι καιρός για τέτοια jOHNIE! Τώρα παίζει Mundial! Πρέπει να υποστηρίξουμε τις υπέρογκες πληρωμές των παιχτών και γενικότερα του αθλήματος! παρακολουθόντας και τζογάροντας για να δούμε καλό ποδόσφαιρο και ίσως βγάλουμε και κάνα φράγκο! Μόλις τελειώσει αυτό και πάμε και διακοπές, βλέπουμε τι γίνεται με το ΔΝΤ κτλπ, από Σεπτέμβρη.
 
Πληροφορία, γνωστή, αλλά ας πούμε πιο εξιδικευμένη. Άνθρωπος μέσα από το Υπουργείο Ανάπτυξης, επληροφόρησε τον μικρο-επιχειρηματία γαμπρό του, να προσέχει πολύ, γιατί από Σεπτέμβρη τα πράγματα θα αλλάξουν πολύ.
 
Ένα αρκετά ενημερωμένο Blog, που εκτός από το κλάδο του, ασχολείται και με την καθημερινότητα : http://typografeio.blogspot.com/
Σημαντικά είναι και τα σχόλια που γράφονται σε κάθε θέμα που δημοσιεύεται.
Ας πούμε, στο "Υπεύθυνη είναι η δικαιοσύνη...", ρίχτε μια ματιά στα σχόλια, τι έγινε στην Πάτρα.
Δεν ξέρω αν το έδειξαν οι ειδήσεις, μιας και δεν παρακολουθώ TV.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/10, 16:47 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #678 στις: 14/06/10, 00:10 »
Για αυτο ακριβως τον λογο ελεγα λιγο καιρο πιο πριν οτι δεν πρεπει με τπτ ο κοσμος να εφησυχαζει, ουτε εξαιτιας της συνεχους προπαγανδας των ΜΜΕ, ουτε επειδη εχουμε μαθει να αρκουμαστε στο "αρτος και θεαματα" και σε απατηλες ελπιδες οτι "παλι θα την γλυτωσουμε". Δυστυχως ειτε με προβοκατσιες, ειτε με αντιπερισπασμους, με προπαγανδα και τα ΜΜΕ και με μεγαλο συμμαχο τον "ωχαδερφισμο" μας, το αποτελεμσα ειναι οτι ο λαος αντι να ναι συνεχως στους δρομους, εχει κλειστει μεσα, φοβαται και ειναι μουδιασμενος και ακομα πιστευει αυτα που του λενε, οχι γιατι πραγματικα τα πιστευει, αλλα γιατι θελει να τα πιστεψει, γιατι το χρειαζεται...
Ειναι καιρος ομως να σταματησουμε να ζουμε στον κοσμο μας και να δουμε λιγο τι μας περιμενει και να αντιδρασουμε αναλογα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #679 στις: 14/06/10, 11:49 »
Πληροφορία, γνωστή, αλλά ας πούμε πιο εξιδικευμένη. Άνθρωπος μέσα από το Υπουργείο Ανάπτυξης, επληροφόρησε τον μικρο-επιχειρηματία γαμπρό του, να προσέχει πολύ, γιατί από Σεπτέμβρη τα πράγματα θα αλλάξουν πολύ.

Χόλι, αυτά τα ακούω βερεσέ. Δεν τα ακούμε για πρώτη φορά, και πέρσι τέτοια εποχή τα ίδια λέγανε. Τα ίδια μας είπε και ο La Flic, ότι τον Σεπτέμβρη θα έχουμε πτώχευση, πάγωμα καταθέσεων κλπ.

Για ποιόν λόγο τ' ακούω βερεσέ?
α) Αν ετοιμάζονταν να κάνουν κάτι τέτοιο, προφανώς και δεν θα το άφηναν να διαρεύσει.
β) Στην αρχή της κρίσης, ήδη από τον περασμένο Σεπτέμβριο, ανώτατο στέλεχος Γερμανικής τράπεζας είχε πει ότι δεν θα ήταν καθόλου άσχημο οι Έλληνες να ενισχύσουν τις τράπεζές τους με λίγο ρευστό. ( Έπειτα από μιά εβδομάδα άρχισε το πρώτο κύμα φυγής κεφαλαίων)
γ) Η έξοδος κεφαλαίου που έπεται τέτοιων φημολογιών αποδυναμώνει τις τράπεζές μας και ενδυναμώνει τις δικές τους, οπότε η εξαγορά τους θα γίνει στην χαμηλότερη τιμή, πράγμα για το οποίο ενδιαφέρονται πάρα πολύ Γερμανικές και Τουρκικές τράπεζες οι οποίες θέλουν να επενδύσουν στην περιοχή της Ανατολικής Ευρώπης και θα βρουν έτοιμα δίκτυα.
δ) Αν πετύχουν να διαρεύσει το μεγαλύτερο ποσοστό των κεφαλαίων τότε τα σχέδιά τους θα επαληθευτούν και η Προφητεία του Σεπτεμβρίου θα είναι απλώς αυτοεκπληρούμενη...
ε) Σ' όλα τα παραπάνω συνηγορεί και μια φήμη που κυκλοφόρησε την προηγούμενη εβδομάδα, ότι δήθεν τα ευρώ που κρύβονται αυτήν την στιγμή σε χρηματοκιβώτια και δεν εξάγονται δεν θα περνούν σε ενδεχόμενη πτώχευση διότι ο σειριακός αριθμός τους είναι Ελληνικός.
Απ' αυτές τις απονενοημένες προσπάθειες φαίνεται πόσο ανάγκη έχουν το ρευστό μας για να μας χτυπήσουν. Τρελλαίνονται...

Οπότε στην περίπτωση που εξάγεις χρήμα κινείς την μηχανή κατά την διεύθυνση του πνιγμού και όχι αντίστροφα. Θα μου πεις: "Και γιατί να περιμένω τις εξελίξεις και να μην εξασφαλιστώ?" Εδώ αδερφάκι μου είσαι έτοιμος να δώσεις την ζωή σου για την αλλαγή του συστήματος και δεν δέχεσαι να χάσεις μερικά ψωροεκατομύρια?

Στην περίπτωση όμως που είστε σίγουροι ότι θα επέλθει πτώχευση τον Σεπτέμβριο πέξτε πάνω της. Αν κερδίσετε θα βγάλετε πολλά δις ώστε να συνεχίσετε τον αγώνα σας. Αν χάσετε να ξέρετε ότι θα έχετε χάσει από εμένα. Μην χαλάμε όμως τις καρδιές μας, για να κερδίσω πρέπει να χάσετε!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #680 στις: 14/06/10, 12:12 »
Δεν ξέρω παππού, αν εννοούσε τόσο χοντρά μέτρα αυτός ο άνθρωπος. Εγώ μιας και δεν ξέρω και πολλά από οικονομικά, θεώρησα πως απλώς τον προειδοποίησε, να είναι όσο πιο σφιχτός γίνεται, μέχρι να εφαρμοστούν στην πραγματικότητα τα μέτρα τα οποία συζητιούνται, γιατί θα είναι πολύ επώδυνα για την αγορά. Παραπάνω από όσο ίσως προβλέπει ένας μικροεπιχειρηματίας, που δεν ασχολείται ίσως και τόσο πολύ με τα οικονομικά, παραπάνω από τα οικονομικά της επιχείρησής του.
 
Τώρα βέβαια όσον αφορά τα παραπάνω που λες, όσοι είναι να τζογάρουνε σε πτωχεύσεις και άλλα παρόμοια δεν νομίζω να περιμένουνε την διαρροή κάποιας τέτοιας πληροφορίας σε ευρύτερο κοινό. Άλλωστε νομίζω, ότι μια τέτοια πληροφορία, έαν είναι τόσο σίγουρη, θα διέρρεε σε πολύ λίγα άτομα. Όσοι δε, τζογάρουν και κινούνται προς την πτώχευση μιας χώρας και πόσο δε, της χώρας τους, για να βγάλουν χρήμα, είναι για ξυλοφόρτωμα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #681 στις: 14/06/10, 14:08 »
Έλα τώρα χόλι... Αφού τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα! Και βέβαια ποντάρουν στο ευρύτερο κοινό διότι αυτό έχει και την δύναμη, απλά δεν το γνωρίζει. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι λόγω του ότι είναι πολυπληθές είναι δύσκολο να συννενοηθεί, ενώ 10, 15 άνθρωποι συννενοούνται πιο εύκολα.

Οι οικονομικές συνθήκες παράγονται από το ευρύ κοινό και όχι από τον τζόγο. Ο τζόγος δεν παράγει τίποτε άλλο εκτός από ευχαρίστηση ή δυστυχία. Για να κερδίσω από τον τζόγο πρέπει να δυστυχήσει κάποιος. Αν αυτός είναι το ευρύ ή το λιγότερο ευρύ κοινό λίγο ενδιαφέρει.

Ο τζόγος πάντα ποντάρει στην πτώχευση. Αλλιώς δεν μπορεί να επιβιώσει. Αν δεν είναι η πτώχευση ενός κράτους θα είναι η πτώχευση μιας εταιρείας, κι αν δεν είναι η πτώχευση μιας εταιρείας θα είναι η πτώχευση κάποιων ανθρώπων, κι αν δεν είναι η πτώχευση κάποιων ανθρώπων θα είναι ο θάνατός τους.

Αν δεν με πιστεύεις ρώτα και τον Παπαντωνίου...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #682 στις: 14/06/10, 14:17 »
Αυτά για τον Σεπτέμβρη παίζουν πολύ, είναι της μόδας. Όπως λίγο πριν μπει το ΔΝΤ που παίζαμε στοιχήματα σε πόσες μέρες θα πτωχεύαμε και περιμέναμε και λέγαμε "σήμερα στο διάγγελμα θα πεί ο Γιωργάκης ότι πτωχεύσαμε" έτσι και με τον Σεπτέμβρη, ο καθένας ητν παραφιλολογία του. Και εγώ άκουσα από επιχειρηματία του εξωτερικού ότι από Σεπτέμβρη ετοιμάζονται για πειραματική κυβένρηση επιχειρηματιών στην Ελλάδα.

Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει παιδιά, να ποντάρουμε τι θα συμβεί σε μια τέτοια περίοδο είναι αρκετά επίφοβο. Αν όντως κάποιος φοβάται τόσο πολύ την πτώχευση και τις καταθέσεις του ας τσιμπήσει κάποια χιλιάρικα απο τις καταθέσεις του να τις θάψεις στο πίσω μέρος της πιλοτής (σιγά μην έχουμε και κήπους στο κέντρο της Αθήνας) ή κάτω απο το στρώμα για να έχει για λίγο το κεφάλι του ήσυχο ότι δεν θα χάσει όλα του τα λεφτά.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #683 στις: 14/06/10, 20:52 »
Σίγουρα παππού ποντάρουν στο κοινό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ποντάρουν, δίνοντας την ίδια και ακέραια πληροφορία που διέρευσε αρχικά μεταξύ τους και της πηγής ή παρόμοιας πληροφορίας αλλαγμένης έτσι, ώστε να κατευθύνουν το κοινό προς το δικό τους μεγαλύτερο όφελος. Δεν είναι τυχαίο, ότι πολλές ιστορίες που έχουν διαρεύσει περί χρηματιστηρίου, δεν έχουν παρά να κάνουν με την
εμπιστοσύνη που θα αποκτήσει κάποιος προς κάποιο πρόσωπο/πρόσωπα, επιχείρηση κ.ο.κ. Με αποτέλεσμα να δίνουν συνέχεια κέρδος
και μάλιστα άμεσα προβλεπόμενο κέρδος, πολλές φορές σίγουρο κέρδος, μέχρι να κάνουν ένα μπαμ, να χαθεί κάθε εμπιστοσύνη, αλλά
μαζί οι καταθέσεις αλλά και το υποτιθέμενο κέρδος να έχει πετάξει μαζί με τα λαμόγια. Πράγμα το οποίο βέβαια ξέρανε, πολύ καιρό πριν.
Ενώ αντίθετα οι υπόλοιποι το μαθαίνουν τελευταία στιγμή το κόλπο-πληροφορία, ολοκληρωτικά.
 
Εγώ θα ποντάρω την κλασσική μου κιθάρα ότι θα πάρω σύνταξη στα 210 μου της τάξεως τον 100ευρώ.
Δώστε τα στην καντιλανάφτησα να φροντίζει το μνήμα μου.
 
Και ένα ανέκδοτο...κρατάω τα κοπιράιτς! για να μου την πει ο KingMob..
 
                          Συναντάει ένας φίλος τον φίλο του...Ωπ! του λέει μεγάλε τι κάνεις ? καλά ???
                          - Καλά μωρέ, είχα πάει να δώσω αίμα!
                          - Πως και έτσι ? εξετάσεις ή εθελοντικά ??
                          - Όχι ρε φίλε! απλά συμμετείχα σε μια πορεία κατά των μέτρων ΔΝΤ...
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #684 στις: 14/06/10, 21:18 »

 
                          Συναντάει ένας φίλος τον φίλο του...Ωπ! του λέει μεγάλε τι κάνεις ? καλά ???
                          - Καλά μωρέ, είχα πάει να δώσω αίμα!
                          - Πως και έτσι ? εξετάσεις ή εθελοντικά ??
                          - Όχι ρε φίλε! απλά συμμετείχα σε μια πορεία κατά των μέτρων ΔΝΤ...


Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #685 στις: 15/06/10, 11:33 »
Καλά Χόλι, εάν έχεις κλασσική κιθάρα δεν έχεις πρόβλημα, οι μουσικοί μπορούν να δουλεύουν άνετα και μέχρι τα 70. Αλλά φαντάσου να ήσουν οικοδόμος, ή γεωργός, ή χειρουργός! Καλά, εσύ δεν θα είχες πρόβλημα θα δούλευες, αλλά ποιός θα σου έδινε δουλειά είναι το θέμα...

Οπωσδήποτε για τίποτα δεν είμαστε σίγουροι, αλλά εάν είμαστε αυτοδύναμοι και ανεξάρτητοι δεν μας πολυενδιαφέρει το μέλλον, μπορούμε να κάνουμε τα πάντα, εάν δεν είμαστε αυτά τα δύο παραπάνω πάλι δεν μας πολυενδιαφέρει. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Καλό το ανέκδοτο, θα το παραλλάξω λιγάκι:
Συναντάει ένας Πασόκος τον φίλο του...Ωπ! του λέει, μεγάλε τι κάνεις? καλά?
- Καλά μωρέ, είχα πάει να δώσω αίμα!
- Πως και έτσι ? Ιατρικές εξετάσεις ή εθελοντής αιμοδότης ??
- Όχι ρε φίλε!!! Απλά πήγα στην εξεταστική για την διαφθορά...

(Ξέρετε, κατά το: Θα ματώσουμε...)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #686 στις: 15/06/10, 13:44 »
http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD

Για αλλη μια φορα φαινεται για ποιον λογο δανειζομαστε και για ποιον λογο ο λαος πληρωνει τα κερατιατικα...
Κοβουν απο τον λαο για να τα παρουν τραπεζιτες και βιομηχανοι, ειτε αμεσα ειτε εμεσα...
Εδω προσπαθουν με νυχια και με δοντια να διαψευσουν το οτι εχουμε ηδη πτωχευσει, αλλα οι εξοπλισμοι εξοπλισμοι... Μειωσανε βεβαια το λειτουργικο κοστος των ενοπλων δυναμεων (οι φανταροι δηλαδη θα την πληρωσουν εκει την νυφη, παλι ο λαος δηλαδη), αλλα οι φρεγατες και τα αεροπλανα δεν ακυρωνονται... Εμ βεβαια, πως να ακυρωσεις συμφωνιες που αν δεν τηρηθουν, χρηματα για "δανεια" δεν θα παρεις; Πως θα ανασυνταχθει η Γαλλικη και Γερμανικη οικονομια αν δεν συνεχισουμε εμεις να παιρνουμε με ληστρικους ορους δανεια για να συνεχισουμε τις αγορες απο αυτες τις χωρες (και οχι μονο); Αν ξαφνικα ολοι σταματαγανε τους εξοπλισμους τι θα κανανε οι καημενοι οι Γερμανοι και οι Γαλλοι τις φρεγατες τους, τα σαπι αυποβρυχια τους, τα αεροπλανα τους κτλ;
Αλλα εμεις... κοιμομαστε... Ο καθενας το τομαρι του κοιταει και πως θα την βγαλει καθαρος απο την κριση... Αλλα δεν βλεπουμε την πραγματικοτητα... Κανεις δεν μπορει να ειναι ανεξαρτητος και αυτοδυναμος ατομικα σημερα, εκτος αν ειναι αποφασισμενος να αποτραβηχτει απο τα εγκοσμια και να γινει ασκητης... Απο την αλλη για να γινει η χωρα μας αυτοδυναμη και ανεξαρτητη, πρεπει να ξεφυγει απο την παγιδα του ΔΝΤ και ΕΕ, αλλα αυτο προϋποθετει θυσιες, δουλεια, συνεργασια... και ο μεσος Ελληνας δεν τα θελει αυτα... Οποτε περιμενει ειτε ενα "θαυμα", ειτε προσπαθει με τον γνωστο λαμογιστικο τροπο του να "σωθει ο ιδιος", μην βλεποντας την ματαιοτητα των πραξεων του.
Οσο δεν υπαρχει μαζικη κινητοποιηση, οσο υπαρχει ετσιθελικη "συναινεση" και υπνος, η χωρα θα συνεχιζει να σκαβει τον πατο στον οποιο εχει φτασει εδω και τουλαχιστον 10 χρονια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #687 στις: 15/06/10, 14:38 »
ΧΑχαΧΑ Παππού, τυχαίνει να έχω, ξάδερφο επαγγελματία μουσικό και πολύ μέσα στα πράγματα!! Ο άνθρωπος ψάχνει απεγνωσμένα να βρει οποιαδήποτε δουλειά να ζήσει την οικογένεια του! Έχει πελαγώσει που λέμε!
 
Όσο για μένα, είμαι τεχνικός υπολογιστών εμπειρικά, έχω δουλέψει σε μηχανουργείο 2 χρόνια, τώρα είναι περίπου μισός χρόνος που φτιάχνω μακέτες, πολύ μικρότερος έχω δουλέψει και φασόν παραγωγή και βλέπουμε στη πορεία τι άλλο θα κάνω! Μουσική είναι ένα πολύ ερασιτεχνικό μου χόμπι και μάλιστα είμαι ερασιτέχνης με την κακιά έννοια! δηλαδή πολύ χαμηλού επιπέδου, για να περνάει η ώρα μου.
 
Το έχω πει όμως και πολλές άλλες φορές, ότι εδώ και 10 χρόνια, για να μην πω και παραπάνω! ότι και να είσαι, είναι δύσκολο να βρεις δουλειά και όχι δουΛΕΙα και όταν τύχει να βρεις, για να σε πληρώσουνε πρέπει να κάνεις μερικές προσευχές στον Αλλάχ.
Δεν λέω να βρεις δουλειά, επειδή είσαι ο ξάδερφος του Λαλάκη ή το παιδί της Μαίρης, αλλά επειδή έχεις κάποια προσόντα και είσαι εργατικός και συνεπής.
 
Βέβαια παππού υπάρχουνε και αυτά --> http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79231.msg620606#msg620606
 
Συμφωνώ και εγώ με το ανεξάρτητος. Όσο ανεξάρτητος δηλαδή γίνεται. Διότι Johnie, μπορείς σε μεγάλο ποσοστό να είσαι ανεξάρτητος και έχει μεγάλη διαφορά έστω και το λίγο ανεξάρτητος από το απόλυτα εξαρτημένος. Αλλά δεν είναι πέσε πίτα να σε φάω.
 
Χεχεχε παππού! Θα μας πάει αίμα! Μου θύμισες και το καλό φαγητό του Ε.Σ.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #688 στις: 15/06/10, 15:11 »
H ανεξαρτητοποιηση του ατομου ειναι πλεον κατι ανεφικτο για τον μεσο ανθρωπο. Ολοι εξαρτωνται απο καποιον αλλο, απο υπηρεσιες αλλων κτλ.
Το μερικως ανεξαρτητος ειναι πολυ πολυ σχετικο και παλι και βεβαια δεν διορθωνει τιποτα... Να θυμισω οτι στην "ανεξαρτησια και αυτοδυναμια του ατομου" βασιστηκε η ιδεολογια των ΗΠΑ απο την εποχη του αγωνα της γι αανεξαρτησια... Ειδαμε που ειναι σημερα η Αμερικη... Ισως το πιο στρατοκρατουμενο-αστυνομοκρατουμενο και ελεγχομενο "κρατος" που υπαρχει μαζι με αλλα φασιστικα καθεστωτα. Η διαφορα των ΗΠΑ σε σχεση με αλλα φασιστοειδη κατασκευασματα, ειναι οτι στις ΗΠΑ εφαρμοσανε με πολυ επιστημονικο τροπο τον ελεγχο που ασκουν... Αντι να εχουν τα τανκς στους δρομους, χρησιμοποιουν think tanks (ειδικοι, πολιτικοι, προβοκατορες, ΜΜΕ) για να αναγκαζουν τον λαο να ζηταει στερηση δικαιωματων και ελευθεριων, ολα στο ονομα της χωρας και της "ασφαλειας"...
Με το να πιστευει κανεις σημερα οτι μπορει να ειναι ελευθερος και ανεξαρτητος, αλλα να συνεχισει να ζει και να λειτουργει κανονικοτατα στο υπαρχον συστημα, μαλλον απλα ψευδεται στον εαυτο του... Αν καποιος ειναι αυτοδυναμος και ανεξαρτητος δεν χρειαζεται κανεναν, ουτε περιθαλψη, ουτε δουλεια, ουτε καταναλωτικα αγαθα (και γενικοτερα αγαθα)... Για την ακριβεια, δεν χρειαζεται καν την αναγκη αλλων ανθρωπων για οτιδηποτε. Δεν χρειαζεται καν τις κοινωνιες επομενως, γιατι ακομα κι αν αυτος ειναι αποφασισμενος να παραμεινει ανεξαρτητος και αυτοδυναμος, οι υπολοιποι δεν θα τον αφησουν (αμεσα ή εμμεσα).
Πραγματικη πληρη ελευθερια και ανεξαρτησια δεν μπορει να εχει καποιος οταν ζει σε μια κοινωνια που ακολουθουνται θελοντας και μη καποιοι κανονες, οι οποιοι θεσπιζονται απο τα μελη της κοινωνιας (και καλα) και επιβαλλονται παλι απο την ιδια την κοινωνια...
Το μονο μετρο ανεξαρτησιας και ελευθεριας στις μερες μας ειναι το ποσα χρηματα και εξουσια εχεις και αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι η κεντρικη ιδεα του καπιταλισμου... Αν εισαι αποφασισμενος να εισαι "ελευθερος και ανεξαρτητος", θα κανεις τα παντα για να το πετυχεις αυτο, με θεμιτους και αθεμιτους τροπους, χωρις τυψεις, χωρις προβληματισμους, χωρις συναισθηματισμους...
Εαν πραγματικα θελουμε κατι να διεκδικουμε αυτο δεν ειναι η πληρη ατομικη ανεξαρτησια και αυτοδυναμια, αλλα ενα συστημα που θα μας επιτρεψει να συζουμε οσο πιο αρμονικα γινεται σε συνεργασια με τους συναθρωπους μας, με ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις για ολους ανεξαιρετως, με τις ιδιες ευκαιριες και δυνατοτητες για ολους κτλ.
Γιατι ειτε το θελουμε, ειτε οχι, ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ζωο και μονο μεσα απο συνεργασια και συμβιωση με αλλους ανθρωπους μπορει να αναπτυχθει, να εξελιχθει κτλ σε ολα τα επιπεδα και σε πνευματικα και σε υλικα...
Καθε τι που εχει σκεφτει, δημιουργησει, φανταστει ο ανθρωπος, δεν θα ειχε καμια αξια πραγματικη αν δεν μπορουσε να εφαρμοστει σε / χρησιμοποιηθει απο αλλους ανθρωπους.
Ποιο το νοημα πχ της φιλοσοφιας αν τα συμπερασματα αυτης τα κραταμε για τον εαυτο μας; Ποιο το νοημα ενος μαθηματικου αξιωματος αν το κραταμε για εμας; Ποιο το νοημα μιας μουσικης που γραφουμε αν ακουγεται μονο απο τον εαυτο μας; Ποιο το νοημα οτιδηποτε κι αν κανουμε στη ζωη μας, αν δεν εχουμε με καποιον να το μοιραστουμε;
Το οτι τα παντα στις μερες μας πουλιουνται και αγοραζονται, απλα δειχνει για ακομη μια φορα το ποσο "αντιθετος" στην ανθρωπινη φυση ειναι ο καπιταλισμος και οι στρεβλωσεις του... Απλα σκεφτειτε ποσο πιο μπροστα θα ημασταν εαν δεν υπηρχε στη μεση το κερδος, αλλα η αλληλοβοηθεια, αν δεν υπηρχε ο ανταγωνισμος αλλα η συνεργασια, αν δεν υπηρχε η εκμεταλλευση αλλα η σωστη διαχειριση για το κοινο καλο...
Ο ανθρωπος δεν μπορει να ειναι μονος του και για να μπορει καποιος να θεωρει εαυτον ανεξαρτητο και πραγματικο ελευθερο, πρεπει να ειναι μονος του.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/10, 15:14 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #689 στις: 15/06/10, 15:47 »
Όταν είσαι σημειακά μόνος σου. Δεν μπορείς να είσαι ούτε ελεύθερος, αλλά ούτε και μη ελεύθερος, ούτε ανεξάρτητος αλλά ούτε και εξαρτημενός. Μην πάμε όμως Johnie σε ακρότητες, γιατί νομίζω πως πρέπει να έχει κάποιος πολύ φαντασία για να μπορεί να τις ορίσει.
Εξού και μίλησα για ποσοστό ανεξαρτησίας. Έαν στο ποσοστό μοναχικότητας που λες, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για να μπορέσεις έστω να επιβιώσεις, θα προτιμήσεις να μην είσαι ούτε ελεύθερος αλλά ούτε και ανεξάρτητος. Για να μην συζητάμε λοιπόν, περί φαντασίας.
Ένας άνθρωπος, ο οποίος είναι υπάλληλος κάπου, είναι πολυ πιο εξαρτημένος από κάποιον που έχει είτε δική του επιχείρηση και είναι μόνος του, είτε έχει υπαλλήλους. Έαν άνθρωπος ο οποίος καλλιεργεί τα δικά του προιόντα, είναι πολύ λιγότερο εξαρτημένος, από αυτόν που πάει να τα αγοράσει από τον μανάβη. Ένας άνθρωπος όπως ας πούμε ο παππούς που λέει ότι παράγει δικά του καύσιμα, είναι πολύ λιγότερο εξαρτημένος από κάποιον που αγοράζει απέξω. Ένας άνθρωπος που χτίζει μόνος του το σπίτι του, είναι πολύ λιγότερο εξαρτημένος από κάποιον που θα πάρει μάστορες, ή από κάποιον που είναι στο ενοίκιο Δεν είναι βέβαια και ανέφικτο, τέτοιοι άνθρωποι να συνεργάζονται μεταξύ τους. Ναι μεν πληρώνουνε ΔΕΗ (αν και μπορεί να κόβουνε ξύλα για να ζεσταίνονται), πληρώνουνε ΕΥΔΑΠ και ΟΤΕ, αλλά φίλε μου δεν τα περιμένουνε όλα έτοιμα, δεν υποηστηρίζουν παραπανίσιες ανέσεις και έχουνε φροντίσει να δουλεύουν αρκετές ώρες για την μερική ανεξαρτησία τους. Έχει λοιπόν φίλε μου μεγάλη διαφορά, ένας υπάλληλος ή μια ομάδα υπαλλήλων που κάνουνε μια εντελώς διαφορετική ζωή, από έναν άνθρωπο ή μία ομάδα ανεξαρτητοποιημένων ανθρώπων, που προσπαθεί καθημερινά για πολύ περισσότερα πράγματα.
Από κάποια ίσως και να μην ανεξαρτητοποιηθούνε ποτέ..αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις.
Αντίθετα κάποιος που πάει στη δουλειά του και επιστρέφει σπίτι του και αυτό είναι το όνειρο της ζωής του, άντε και μια καλύτερη θέση με έναν καλύτερο μισθό, οτιδήποτε συμβαίνει τριγύρω του, θα τον ταρακουνάει από τα θεμέλια και θα χάνει την γη κάτω από τα πόδια του.
Και νομίζω, ότι όχι όποιος δεν πράττει τα παραπάνω, αλλά όποιος δεν τα σκέφτεται στο ελάχιστο, είναι είτε χαζός είτε τεμπέλης.
Όσο για το να πράξεις ανάλογα, πιστεύως ότι χρειάζονται κάποια εφόδια και κάποιες κινήσεις που χρειάζονται ρευστό και κάποιοι συνάνθρωποι μας, δεν έχουν καλά καλά να πληρώσουν το νοίκι τους.
Σε κάποια πράγματα, δεν μπορούν να μην σε αφήσουν να είσαι ανεξάρτητος, απλά όμως θα σε κοιτάνε σα να είσαι εξωγήινος, γιατί θα είσαι πολυ διαφορετικός, ακόμη και αν πληρώνεις τα παραπάνω που πληρώνουν όλοι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #690 στις: 15/06/10, 16:05 »
Για να μπορεσεις ομως να εισαι εστω και μερικως οπως λες ελευθερος, πρεπει εξαρχης να μπορεις να "υποστηριξεις" την "μερικη ανεξαρτησια σου" με ρευστο ΚΑΙ προσωπικη δουλεια (που παλι εξαρταται απο τις γνωσεις και την εμπειρια που εχεις, την προσβαση σε αυτες κτλ).
Αρα και παλι σου λεω, οτι απευθυνεσαι ξανα σε λιγους που ισως μπορουν να κανουν κατι για να ειναι "μερικως ανεξαρτητοι".
Ακομα κι αυτοι οι λιγοι ομως, αργα η γρηγορα θα επηρεαστουν οταν η κοινωνια θα καταρρεει... Κανεις δεν ειναι μονος του και δεν ζει στον κοσμο του προστατευμενος και ασφαλης...
Και να μην σκαει πχ ο παππους χρηματα (αρα και να εξαρταται απο αυτο) στην ΔΕΗ, τα σκαει στον ΟΤΕ, τα σκαει στους μαστορες που θα του κανουν μετατροπη στα μηχανηματα του για να μπορουν να καψουν εναλλακτικα καυσιμα, τα σκαει σε αυτον απο οπου αγοραζει σπορους, σε αυτον απο οπου παιρνει φυτοφαρμακα, στους κτηνιατρους, στους γιατρους για τον ιδιο και την οικογενεια του (παππου μακρυα απο σενα, δεν το πα με αυτον τον τροπο, ελπιζω να καταλαβαινεις) κτλ... Και ολα αυτα δεν τα κανει μονος του καν, αλλα μεσω καποιου ειδους συνεταιρισμου φανταζομαι (απο οσο εχει πει κι ο ιδιος), σε συνεργασια με τους συνεργατες του τους οποιους και εμπιστευεται και ζουν και δουλευουν αρμονικα.
Με λιγα λογια, ισως ο παππους να ειναι περισσοτερο "ανεξαρτητος" απο εμενα πχ που ζω στην Αθηνα και ειμαι υπαλληλος (μιας και αλλες δυνατοτητες δεν εχω), αλλα στην ουσια, ουτε ανεξαρτητος ειναι, ουτε αυτοδυναμος... Εξαρταται κι αυτος, οπως ολοι μας ΚΑΙ απο τον εαυτο του αλλα κυριως απο τους αλλους γυρω του...
Οσο και να θελουμε να προστατεψουμε την ατομικοτητα μας, την ανεξαρτησια μας και αυτοδυναμια μας, στην ουσια δεν θα καταφερουμε τιποτα, γιατι μονο μεσα σε μια κοινωνια (μικρη η μεγαλη, ακομα και παγκοσμια δεν εχει σημασια) μπορει ο ανθρωπος να ακμασει...
Και η λυση των προβληματων μιας κοινωνιας δεν μπορει να βρεθει μεσα σε ενα ατομικο πλαισιο, αλλα σε κοινωνικο...
Πρωτα πρεπει να θεσουμε τις βασεις για μια κοινωνια δικαιη για ολους, ωστε να μπορεσουμε μετα να "απελευθερωσουμε" τον ανθρωπο οσο το δυνατον γινεται...
Το αναποδο δεν γινεται, γιατι ειναι αδυνατον ενας ανθρωπος που ζει μεσα σε μια σκλαβωμενη κοινωνια να ειναι ΟΝΤΩΣ ελευθερος και ανεξαρτητος (το αν θεωρει τον εαυτο του ελευθερο, αν το νιωθει, ειναι αλλη ιστορια με το αν πραγματικα ειναι)...
Η ισχυς βρισκεται στην ενωση, οχι στην απομονωση... Together we stand, divided we fall οπως λενε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #691 στις: 15/06/10, 17:02 »
Η μόνη διαφορά σε αυτά που λέμε Johnie, είναι ότι εγώ λέω πως υπάρχει διαβάθμιση και έντονη μάλιστα ενώ εσύ όχι.
Από την άλλη, πέρα από τους συνανθρώπους μας που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, υπάρχουν πολλοί οι οποίοι έχουν στον
ήλιο μοίρα, αλλά λόγω είτε τεμπελιάς είτε χαζομάρας, είτε νοοτροπίας απολαμβάνουν το καλοκαίρι χωρίς να νοιάζονται για
τον χειμώνα που έρχεται. Επειδή λοιπόν κάποιοι νοιάζονται για τον χειμώνα, αντί να τα ξύνουν, με μπόλικη προσωπική εργασία
αλλά και αλληλοβοήθεια αλλά και μερική συνεργασία με εκτός του συναφιού τους ανθρώπους και υπηρεσίες, θα καταφέρουν
να την βγάλουν καθαρή ακόμη και αν πιεστούνε. Οι υπόλοιποι λοιπόν, που μένουν στάσιμοι, στην απόλαυση του παρόντος
και δεν εξελίσσονται, θα ψοφήσουν. Η ιδέα λοιπόν όλου αυτού έχει ως εξής. Μέχρι να συμβεί αυτό το οποίο λέει ο Johnie
και όλοι να βάλουν μυαλό, κάποιοι θα έχουν βάλει και θα προσπαθούν να εξελιχθούν, κάποιοι δεν θα βάζουν με τίποτα
αδιαφορώντας για την εξέλιξη και κάποιοι που δεν θα μπορούν καν να ζήσουν, θα ψοφάνε είτε χειμώνας είναι, είτε καλοκαίρι.
Νομίζω δε, ότι το καλύτερο είναι, να προσπαθήσεις να εξελιχθείς Διότι σε αντίθετη περίπτωση, είτε θα πρέπει να περιμένουνε
όλοι, πότε θα αποφασίσουνε όλοι να κουνήσουνε τα πόδια τους, είτε θα πρέπει όλοι να αποφασίσουνε να πάνε στα κυπαρίσσια.
Επειδή αυτά τα 2 μάλλον είναι ακραία, κάποιοι εξελίσσονται οριακά, αδιαφορώντας για το αύριο, κάποιοι εξελίσσονται αρκετά
ενδιαφερόμενοι για το αύριο. Δυστυχώς όπως είδες παραπάνω, πρώτος ανέφερα, ότι κάποιοι δεν έχουν τα εφόδια.
Όμως είναι πολύ μικρό το ποσοστό σε σχέση με αυτούς που τα έχουν και τα καταναλώνουν - τα χρησιμοποιούν για να περνάνε
καλά στο τώρα, αδιαφορώντας για το αύριο.
Θέλω λοιπόν να πιστευώ, ότι οι ανθρώποι που εξελίσσονται, είναι ευαισθητοποιημένοι σε ανθρώπους που δεν έχουν τα βασικά
για να προχωρήσουν την ζωή τους. Διότι αν δεν συμβαίνει αυτό, πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος για εξέλιξη, πέρα από τη καλή
διαβίωση και το κέρδος. Όμως ακόμη και αυτή η ευαισθητοποίηση, δεν μπορεί να γίνει ολοκληρωτικά αλλά αναλογικά.
Διότι αν ευαισθητοποιηθείς εντελώς, μπορείς να χάσεις όχι μόνο την εξέλιξη αλλά και να πας στα κυπαρίσσια.
Ποιος λοιπόν ο λόγος να εξελιχθείς, για να μην εξελιχθείς ?
Από εκεί και πέρα, σε περίπτωση που έσκαγε η περίπτωση να συμφωνήσουν όλοι, θεωρητικά και πρακτικά, έχω γράψει ένα
παράδειγμα με πορτοκάλια, σε παλαιότερο ποστ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #692 στις: 15/06/10, 17:23 »
Kαι παλι ομως ρε xoli, οι περισσοτεροι δεν ειναι οπως λες "ψιλοκαλα" και προτιμουν να περνανε καλα το καλοκαιρι... Οχι οτι δεν υπαρχουν και πολλοι τετοιοι, αλλα η πλειοψηφια του κοσμου, εχει μονο τα απαραιτητα για να επιβιωσει (και αν τα χει κι ολας). Κι αν περιμενεις απο οσους εχουν να ευαισθητοποιηθουν για αυτους που δεν εχουν, τοτε γιατι δεν το κανουν τοσα χρονια; Σιγουρα αυτο που προτεινεις δεν ειναι κατι νεο ή πρωτοποριακο, παρολα αυτα ελαχιστοι το ακολουθουν, ειτε γιατι δεν μπορουν αντικειμενικα, ειτε γιατι δεν θελουν (λογω βλακειας, ακομα και λογω κερδους)
Θελω να πω, προς το παρον, κινησεις σαν αυτες του παππου πχ, περνανε σχετικα απαρατηρητες απο τα μεγαλα ψαρια, για αυτο και επιβιωνουν τετοιες κινησεις. Αν αυτο γινοταν μαζικα απο τους περισσοτερους, παλι θα ειχαμε γατες και ποντικια... Δεν θα σε αφησουν να τους παρεις την μπουκια απο το στομα, ειτε κανεις συνεταιρισμους, ειτε οχι...
Για αυτο λεω πως πρεπει να στραφουμε προς μια λυση ριζικη που θα αλλαζει το κατεστημενο σε ολες του τις εκφανσεις, πολιτικα, οικονομικα, κοινωνικα κτλ. Για να χτισεις κατι νεο πρεπει να γκρεμισεις το παλιο και να ξεκινησεις απο την βαση... Αλλιως, εκει που πας να φτιαξεις ενα αυθαιρετακι μαζι με 100 ατομα διπλα στον ουρανοξυστη, θα στην πεσουν οι σεκιουριταδες του ουρανοξυστη και θα φυγεις νυχτα...
Αν ομως αντι για αυθαιρετο, μαζεψεις 1.000.000 λαο κατω απο τον ουρανοξυστη, οσοι σεκιουριταδες και να κατεβουν θα σου κλασουν...
Αρα πρωτα απο ολα εχει πολυ μεγαλη σημασια να αφυπνιστει ο κοσμος και να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ την δυναμη που εχει σαν μαζα, να την ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ... Εαν αυτο επιτευχθει, τοτε μπορουμε να μιλαμε για ενα νεο ξεκινημα...
Αλλιως, ναι μεν θα υπαρχουν πολλα φωτεινα παραδειγματα σαν τον παππου πχ, αλλα ελαχιστοι θα ειναι αυτοι που θα ακολουθουν τα βηματα του.
Και οπως βλεπεις, ο ανηλεης πολεμος που γινεται καθημερινα και οι επιθεσεις φοβου προς τους λαους ολου του κοσμου, απο αυτους που εχουν αρχισει να φοβουνται οτι χανουν το "παιχνιδι", συνεχιζεται αμειωτος και με ολοενα αυξανομενη ενταση...                          http://tvxs.gr/news/%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C-%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%8C%CE%B6%CE%BF

Γιατι αραγε; Γιατι απλουστατα εχουν καταλαβει πλεον οτι οπως ολα, ετσι κι αυτοι, εχουν ημερομηνια ληξης...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #693 στις: 15/06/10, 18:29 »
Ετσι θα βγουμε απο την κριση... Με την βοηθεια ΕΕ και ΔΝΤ:

http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/277380.html
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #694 στις: 15/06/10, 18:35 »
Κοίτα Johnie, στις περιοχές που τριγυρίζω εγώ, Δυτικά Προάστια, που υποτίθεται έχουν και ένα όνομα για την "φτωχολογιά τους". Η αλήθεια είναι ότι φτωχολογιά δεν βλέπω, μάλιστα οι περισσότεροι περνούν καλά, μόνο τα απαραίτητα δεν είναι αυτά τα οποία έχουν
αλλά και καταναλώνουν. Τώρα, έαν χρεωθήκαν όλοι τους με ένα κάρο δάνεια, για να κάνουν την ζωή που ονειρευόντουσαν με ένα
κάρο πολυτέλειες και καλοπεράσεις και ξαφνικά βρέθηκαν και χρεωμένοι από πάνω. Είναι άλλο θέμα.
Διότι άλλο να μην έχεις, γιατί τα πράγματα τριγύρω είναι άσχημα και άλλο επειδή κάνεις ένα σωρό βλακείες χειρισμούς στη ζωή σου.
Η ζωή δεν είναι Κυριακάτικη εξομολόγηση, που κάνεις ότι σου καπνίσει και μετά πας στο Παππά και σου λέει Συγχωρεμένος και όλα καλά.
Τις βλακείες σου τις πληρώνεις και με τόκο.
Να με συγχωρείς λοιπόν αν κυκλοφοράω σε λάθος μέρη, αλλά ακόμη και σε άλλα που κυκλοφορώ, δεν βλέπω Έλληνα να ζει με τα απαραίτητα. Οπότε ή κρυμμένοι είναι ή πολύ λίγοι.
Μα δεν περιμένω να ευαισθητοποιηθούν αυτοί που τα έχουν. Περιμένω να είναι ευαισθητοποιημένοι, αυτοί οι οποίοι εξελίσσονται, όπως
ανέφερα παραπάνω. Ούτε λοιπόν τέτοιοι υπάρχουνε πολλοί. Πως λοιπόν να περιμένω να βλέπω μεγάλη ανταπόκριση, όταν είναι λίγες
αυτές οι ομάδες ???
Μήπως θα πρέπει να βγω έξω και να ψάχνω κάθε γειτονιά, γιατί τα ΜΜΕ και οι ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ή και οι ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΟΥ, μου τα κρύβουν όλα ???
Ακόμη και στο διαδίκτυο, που είναι πιο ελεύθερο και ο καθένας γράφει την γνώμη του, δεν είδα κάπου να αναφέρουνε, γειτονιές ελλήνων
που πεινάνε ή ζούνε με τα απαραίτητα.
Άντε ας πούμε το μόνο που έχω ακούσει είναι για τις γυναίκες που είναι μόνες τους με ένα παιδί και δεν τις βοηθάει καθόλου το κράτος
αλλά και κάποιους συνταξιούχους που παίρνουνε 3 και 60.
Όλα τα σχολικά μου χρόνια, δεν είχα τίποτα φτωχά παιδιά.
Να με συγχωρείς που θα το πω, αλλά οι μικρομεσαίοι, την ψωνίσανε και είναι ακόμα ψωνισμένοι και παρά τα άσχημα που τρώνε στην
μάπα, ακόμη ψωνισμένα λειτουργούν. Στη μάπα δε, τα τρώνε και θα τα φάνε τα παιδιά τους.
 
Τώρα αυτό που λες, για το μέλλον, μπορεί όντως να ισχύει. Ότι αργότερα θα το καταπολεμήσουνε και αυτό που ονομάζεις συνεταιρισμό.
Αλλά όπως και να έχει πιστεύεις ότι θα σταματήσει να υπάρχει αυτή η πολεμική κατάσταση ???
Τουλάχιστον αφού ξέρουμε ότι κάτι τέτοιο δεν σταματάει, θα πρέπει κάθε φορά να κοιτάμε να ανήκουμε στους καλύτερα προετοιμασμένους, στους πιο εξελιγμένους, για να ακολουθούμε έναν καινούριο τρόπο, για το χειμώνα που έρχεται, με πιο εξελιγμένα επίσης καιρικά φαινόμενα.
 
Τώρα η ριζική λύση για την οποία λες, είναι σα να φτιάχνεις αυθαιρετάρα δίπλα στον ουρανοξύστη. Οπότε θα φοβηθούν να στην πέσουν οι σεκιουριτάδες ή και να στη πέσουν θα έχεις λίγες απώλειες. Το πρόβλημα λοιπόν φαίνεται από αυτά που λες, να μην είναι η έννοια του συναιτερισμού, αλλά πόσο μεγάλο πλήθος θα απαρτίζει αυτό το συναιτερισμό. Επειδή λοιπόν από τη μία μέρα στην άλλη, δεν γίνεται να μαζευτούνε όλοι μαζί για την αυθαιρετάρα, ίσα ίσα που θα πρέπει να επικροτούμαι και να στηρίζουμε αυτούς που φτιάχνουνε το αυθαιρετάκι, γιατί μόνο έτσι θα μεγαλώσει και θα γίνει αυθαιρετάρα.
 
Οπότε δεν μιλάμε για ένα νέο ξεκίνημα, αλλά για ένα παλιό σχέδιο, που χρειάζεται περισσότερο κόσμο. Κι αυτό σημαίνει κόσμο με ανάλογη νοοτροπία.
 
Βέβαια επειδή εγώ δεν έχω κάνει ή συμμετάσχει σε κάτι τέτοιο, δεν ξέρω κατά πόσο είναι και θα είναι επιβιώσιμο για τα επόμενα χρόνια.
Όμως είναι κάτι το οποίο δείχνει ότι είσαι ένας πιο εξελιγμένος και πιο ανεξάρτητος άνθρωπος.
 
Εγώ φίλε Johnie, κρατάω και μια πισινή απέναντι στον κόσμο. Στο έχω πει πολλές φορές άλλωστε, ότι αν δεν δω πράματα και θάματα, δεν πιστεύω κανέναν. Προτιμώ να ακούω ένα κάρο λόγια, παρά να δω μια πράξη που ισούται με μία πορδή. Είμαι του, ή κάνω ή δεν κάνω.
 
Συμφωνώ ότι γίνεται πόλεμος, εναντίον του λαού, αλλά ο πόλεμος που κάνει ο λαός απέναντι στον ίδιο του τον εαυτό είναι επίσης σημαντικός. Έχεις δηλαδή να πολεμήσεις τον εχθρό σου, ως εχθρό, έχεις να πολεμήσεις και τον εαυτό σου ως εχθρό.
Έαν λοιπόν εχθρό με τον εαυτό μας, μας κάνανε οι μεγάλοι με διάφορα τεχνάσματα, να με συγχωρείς αλλά θα πρέπει να είμαστε
βλάκες.
Αν μου έλεγες λοιπόν ότι είμαστε έξυπνοι, αλλά κάναμε μαλ***ες, θα σου έλεγα οκ, έχουμε μια ελπίδα να διορθωθούμε.
Αλλά έαν είμαστε βλάκες.....να σου βάλω υπογραφή ότι γιατρειά δεν έχει.
 
Και όταν αγαπητέ Johnie, καταλάβουν πως ήρθε η ημερομηνία λήξης τους και χάσουν, τότε θα έχεις να κάνεις με τον λαό.
Όλο και κάπου θα βρεθούμε να τα συζητήσουμε, όταν γίνει αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/10, 08:33 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #695 στις: 16/06/10, 11:20 »
Αν όντως κάποιος φοβάται τόσο πολύ την πτώχευση και τις καταθέσεις του ας τσιμπήσει κάποια χιλιάρικα απο τις καταθέσεις του να τις θάψεις στο πίσω μέρος της πιλοτής (σιγά μην έχουμε και κήπους στο κέντρο της Αθήνας) ή κάτω απο το στρώμα για να έχει για λίγο το κεφάλι του ήσυχο ότι δεν θα χάσει όλα του τα λεφτά.

Βρε παιδιά, τελικά θε τρελαθώ μ' αυτήν την χώρα!!! Τι γίνεται επιτέλους? Άλλος λέει ότι είναι όλοι χρεωμένοι, άλλος ότι δεν πεινάει κανείς, άλλος ότι παρόλο που είναι όλοι χρεωμένοι δεν έχουν βασικές ανάγκες, και άλλος ότι θα κρύψουν τις καταθέσεις τους κάτω από το στρώμα. (προφανώς για να μην χαλάσουν οι διαρήκτες όλο το σπίτι στην αναζήτηση των τούβλων).

Αν ακόμα και εν μέσω κρίσης υπάρχουν άτομα που δεν έχουν αποβάλει το στερεότυπο της σωτηρίας μέσω του ατομικού περιχαρακωμένου χώρου που τους παρέχει την ψευδαίσθηση της ασφάλειας, τι να πω! Οι περισσότεροι άνθρωποι το έχουν κατανοήσει, αλλά δεν γνωρίζουν τον συμφερότερο τρόπο αντίδρασης.

Οι τρόποι που ακολουθούνται δεν είναι οι ενδεδειγμένοι, κατά την γνώμη μου. Φανταστείτε αύριο η Ελλάδα να δηλώσει πτώχευση, να ακολουθήσουν Ουγγαρία, Πορτογαλία, Σλοβενία, Ιρλανδία, Ρουμανία, Ιρλανδία και Ισπανία. Θα βλέπεις τότε κραταιές τράπεζες όπως η UBS, η CA, η CG, να κλείνουν η μία μετά την άλλη και το ευρώ να παίρνει την θέση του προσανάματος στην σόμπα όπου θα καίμε τα ρουστίκ έπιπλα για να ζεσταθούμε.

Το χρηματοπιστωτικό σύστημα θα αλλάξει εντελώς μορφή και δεν θα είναι λίγοι εκείνοι που θα νοσταλγούν τις παλιές καλές και αιμοβόρες τράπεζες.

Η λύση είναι μία: Επενδύστε όσο είναι καιρός και πριν σας προλάβουν οι εξελίξεις. Και επενδύστε στην παραγωγή όχι στην κατανάλωση. Διότι αν κλειδωθείτε κι εσείς στην παγίδα δεν υπάρχει έξοδος.

Χοληδόχε, αν ήσουν μηχανικός θα μπορούσα να σου προτείνω μια εργασία. Να φτιάχνεις μπεκ μηχανών τρακτέρ που θα τους επιτρέψει να καίνε λάδι αντί για πετρελαιο. Τώρα που τα καύσιμα θα φτάσουν τα 2Ε το λίτρο σίγουρα θα συμφέρει να χρησιμοποιούμε ελαιόλαδο, ακόμα και έξτρα παρθένο.

Αν θες να δεις ανθρώπους στην εξαθλίωση μπορείς να πας στον Κολωνό. Μπορείς επίσης να πας σε σπηλιές στον Υμμητό, στα Τουρκοβούνια και σε άλλα όρη, μπορείς να πας στους σκουπιδότοπους, μπορείς να πας σε πολλά μέρη στον πραγματικό κόσμο....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #696 στις: 16/06/10, 12:14 »
Papoy 2 ερωτησεις...Με τι κεφαλαιο θα επενδυσει ο κοσμος?Οι καταθεσεις της πλειονοτητας ειναι μικρου υψους?Και τι επενδυσεις πιστευεις εσυ οτι θα πρεπει να κανουμε?Απο τη στιγμη μαλσιτα που υπαρχει και ο φοβος της ανεργιας ο καθενας ζηταει να εχει καποια λεφτα στην ακρη ειναι ενα αποδοτικο κεφαλαιο καπου(αυτο θα θελα να ξερω)..

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C

Στηστε κ***,στοχευσατε,πυρ.
Και οι ΓΣΕΕ ΑΔΕΔΥ απαντανε με συγκεντρωσεις διαμαρτυριας στις 7 το απογευμα μια μερα που δεν εχει μετρο.Τελικα αφεντικα εργατοπατερες ολοι μαζι ε?...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #697 στις: 16/06/10, 13:03 »
υπόψιν: Ο δανειστής είναι χειρότερος από τον ιδιοκτήτη σκλάβων.Γιατί ο δουλοκτήμονας κατέχει μόνο το άτομό σου, ενώ ο δανειστής   κατέχει την αξιοπρέπειά σου και την ορίζει.           
         

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Δείτε μια καταπληκτική δουλεία σε τέσσερα μέρη για το πως τα ΜΜΕ τρομοκράτησαν και συνεχίζουν να τρομοκρατούν τον κόσμο ώστε να δεχτεί τη θηλιά των μέτρων χωρίς διαμαρτυρίες παράλληλα με τα ασύστολα ψέματα τους:

ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΜΜΕ (1o) ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ.ΜΕΡΟΣ 1/4   

ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΜΜΕ (2o) ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ.ΜΕΡΟΣ 2/4   

ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΜΜΕ (3o) ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ.ΜΕΡΟΣ   3/4

ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΜΜΕ (4o) ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ.ΜΕΡΟΣ 4/4
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/10, 14:51 από La Flic »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #699 στις: 16/06/10, 15:04 »
"Αν θες να δεις ανθρώπους στην εξαθλίωση μπορείς να πας στον Κολωνό. Μπορείς επίσης να πας σε σπηλιές στον Υμμητό, στα Τουρκοβούνια και σε άλλα όρη, μπορείς να πας στους σκουπιδότοπους, μπορείς να πας σε πολλά μέρη στον πραγματικό κόσμο...."
 
Πρώτα από όλα παππού πρόσεξες ότι μιλάω για Έλληνες.
Παππού αυτές είναι περιπτώσεις που έχουνε δημοσιευτεί κάπου ?? Έχει μιλήσει ο κόσμος γι αυτούς?? Επρόκειται για πρόσφατο γεγονός ??
Θα ψάξω στο Ίντερνετ να δω, τι παίζει. Απλά αναρωτιέμαι, γιατί δεν το γνωρίζω από κάπου μέχρι τώρα. Άντε το κρύβουνε επιμελώς ας
πουμε τα ΜΜΕ, που δεν νομίζω...Το κρύβουνε και οι γείτονες ??
 
 
Όσον αφορά εμένα παππού, δεν είπα ότι δεν πεινάει κανείς. Είπα ότι είναι λίγοι οι Έλληνες που πεινάνε, από όσα γνωρίζω, βλέπω και ακούω. Βασικές ανάγκες έχει όλος ο κόσμος, αυτό που είπα όμως είναι ότι, άλλο να μην έχεις να φας, γιατί υπάρχει ανεργία και δεν έχεις δουλειά, άλλο γιατί δουλεύεις, αλλά επειδή θέλεις σώνει και καλά να αγοράσεις καλό αυτοκίνητο, να πας διακοπές, να στείλεις τα παιδιά σου στο μπαλέτο, να αγοράζεις κάθε μέρα καινούρια ρούχα και ούτε καθεξής...να έχεις πάρει ένα κάρο δάνεια, να μην έχεις να τα πληρώσεις, να σε πιέζουν οι τράπεζες και στο τέλος να μην σου μένουν χρήματα, ούτε για να φάς. Διότι αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει
ακόμη και αν όλοι είχανε μία δουλειά και βγάζανε 5 φράγκα για την διαβίωσή τους αλλά τα τρώγανε οπουδήποτε αλλού εκτός από τη διαβίωσή τους!
 
Νομίζω King, ότι ο παππούς εννοεί, επενδύστε ΟΜΑΔΙΚΑ στην παραγωγή και δεν εννοεί μόνο προσφέροντας χρήμα, αλλά εργασία.
 
Χαχαχα παππού! Εσύ λές ότι έχουν αποβάλλει το συγκεκριμένο πρότυπο σωτηρίας αλλά δεν ξέρουν από που να ξεκινήσουν. Εγώ πάλι λέω ότι δεν το έχουν αποβάλει και καθένας κοιτάζει το σπίτι του και την οικογένεια του. Ο δε συμφερότερος τρόπος αντίδρασης, είναι αυτός που θα τους εξασφαλίσει ακριβώς αυτό το οποίο θα έπρεπε να αποβάλλουν.
 
La Flic, εγώ αναρωτιέμαι αν είναι χειρότεροι, αυτοί που δανείζονται, από αυτούς που δανείζουν. Πρέπει βέβαια να ξέρουμε ποιος είναι ο λόγος για τον οποίο φτάσανε να δανειστούν. Διότι για να δανείσεις, φτάνει κάποιος να στο ζητήσει, για να δανειστείς όμως, μπορούν να συντρέχουν πολλά και διάφορα.
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas