Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro  (Αναγνώστηκε 5359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος John13_wow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Παιδια,είμαι στην "δύσκολη" φάση αγοράς ενισχυτή και θα ήθελα την βοήθειά σας. Διαθέτω μέχρι  2000 euro. Παίζω κλασικο ροκ αλλά και αρκετό μέταλ. Ο ήχος που θα ήθελα να βγάλω θέλω να προσεγγίζει όσο το δυνατόν τον ήχου που έβγαζε ο κιθαρίστας Μάνος Μανουσέλης στα 3 μέταλ κομμάτια που είχε βγάλει με τον Μιχάλη Ρακιντζή:



Μήπως γνωρίζει κάνεις τι ενισχυτές χρησιμοποιούσε ο Μάνος τότε με τον Ρακινζτή, ή τότε (πιο πρόσφατα) που έπαιζε στην αρχιτεκτονική?


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #1 στις: 05/10/10, 20:06 »
Δεν εχεις αλλες προτιμησεις σαν παραδειγμα; Δεν τον ξερω τον κυριο και δεν εχω διαθεση να ακουσω Ρακιντζη, αλλα σιγουρα μπορω να βοηθησω αν μου πεις ορισμενα αγαπημενα σου συγκροτηματα στον χωρο του rock, hard rock, metal και αν μου πεις φυσικα και τι ευκολιες ζητας απο τον ενισχυτη ΚΑΙ σε τι εντασεις θα τον χρησιμοποιεις αλλα και αν θα τον κουβαλας συχνα κτλ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #2 στις: 06/10/10, 00:09 »


johhnie darko κανε μου τη χαρη και δες το ολο!!! Και εχει και αρκετα καλο ηχο.

Παρεμπιπτοντως σχετικα 80'ς o ηχος του μου φαινεται, απο marshall JCM 800 μεχρι mesa boogie ποιος ξερει. Laney AOR και GH πιστευω θα βγαζανε κοντινο ηχο?

Αποσυνδεδεμένος John13_wow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #3 στις: 06/10/10, 18:30 »

Εδώ είναι το ίδιο με πιο καλό ήχο και καλύτερη εικόνα. Από αυτόν το χρήστη μπορεί κανείς να δει ολόκληρη την συναυλία που είχε κάνει ο Ρακιντζής τότε και που συμμετείχε και ο Ian Gillan.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #4 στις: 06/10/10, 19:01 »
Εναν Peavey solid state ειδα βασικα. Το πιο πιθανο ειναι να χρησιμοποιει αυτον + πεταλιερα ή πεταλια.
Κανα αλλο συγκροτημα δεν σου αρεσει με πιο χαρακτηριστικο ηχο;
Με τα χρηματα αυτα παιρνεις πολυ σξιολογο μηχανημα... Μεχρι και axe fx χτυπας  :)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #5 στις: 06/10/10, 19:05 »
Ναι βασικά ο Johnie Darko έχει χίλια δίκια.....με τέτοιo budget χτυπάς ότι θες.....και δεν λεω...καλός ο ρακιντζής εκείνης της περιόδου....αλλά πες γενικά μουσικά ακούσματα να ξέρουμε πάνω κάτω τι να προτείνουμε....

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #6 στις: 06/10/10, 19:19 »
Παντως ο peavey εκεινος μπορει να ηταν μονο του ρακιντζη. Οπτικα μου θυμιζει πολυ peavey bravo αλλα και καποιους τρανζιστορ της εταιρειας. Ο bravo φαινεται να ταιριαζει με το στυλ, ειναι ενισχυτης της εποχης δε γεμιζει το ματι αλλα πολλοι το λατρευουν ηχητικα και θα τον βρεις κατω απο 300 ευρω στο ebay με ψαξιμο.

Αποσυνδεδεμένος John13_wow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #7 στις: 07/10/10, 15:19 »
Γενικά ακούω λίγο απ'όλα. Ίσως τείνω λίγο πιο πολύ στο κλασσικό ροκ και στο κλασσικό μέταλ παρά στο new age.
Έχω μια πεταλιέρα GT-6 και ένα δανεικό Marshall AVT100 (combo). Τα 2 OD δεν με ικανοποιούν καθόλου οπότε παίζω με την πεταλιέρα στο καθαρό.
Ωστόσο θα ήθελα να δοκίμαζα πάλι την τύχη μου πάλι με Marshall και σκέφτομαι ανάμεσα στον DSL100 και στον JCM800 2203.
O JCM800 ίσως έχει πιο αυθεντικό ήχο Marshall αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο ευέλικτός όσο DSL100.

Επίσης είχα και μια σκέψη για ENGL Powerball ή Fireball 100w αν και είναι πιο ακριβοί.
Αν πάρω Marshall ποιον από τους 2 προτέινετε? Ή να αφήσω τον Marshall και να παω για Engl?



Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #8 στις: 07/10/10, 15:27 »
http://www.thomann.de/gr/marshall_jvm410h.htm
http://www.thomann.de/gr/marshall_tslc212_gitarrenbox.htm

Προσπάθησε να ακούσεις κι αυτόν. Φαίνεται ικανός να παίξει τα πάντα με τις επιλογές που παρέχει.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/10, 18:13 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #9 στις: 07/10/10, 15:28 »
πρώτος ενισχυτής δικός σου θα είναι αυτός που πας να πάρεις με τα 2000Ε?

Αποσυνδεδεμένος John13_wow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #10 στις: 07/10/10, 15:45 »
Αν αξίζει ο κόπος γιατί όχι? Τα 2000 θα είναι max συμπεριλαμβανομένης της καμπίνας, ωστόσο θα προτιμούσα η τιμή να είναι κοντά στα 1500. Τον AVT τον έχω αρκετό καιρό και αν και ανήκει σε άλλον είναι σαν δικός μου.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #11 στις: 07/10/10, 17:17 »
Τα 2000 ευρω ειναι πολυ καλα λ7, μπορεις να αγορασεις πολυ καλα πραγματα με αυτα. Θα προτεινα τα 600 περιπου να τα δωσεις για να παρεις μια καλη καμπινα 2χ12, πραγμα που ειναι απαραιτητο να ειναι ποιοτικο για να ακους σωστα οποιδηποτε ενισχυτη βαλεις πανω. Και στη συνεχεια σου μενουν περιπου 1400... μπορεις να δοκιμασεις πολλα πραγματα (μην παρεις χωρις να δοκιασεις).
Εκτος βεβαια αν προτιμας κομπο, κατι με 1χ12 κτλ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #12 στις: 07/10/10, 17:41 »
απλά μου φαίνονται πολλά τα λεφτά..
τέτοιο ποσό θα έδινα μετά από χρόνια και αφού είχα δοκιμάσει πολλούς ενισχυτές, ήξερα τι ήθελα και μπλα μπλα μπλα...εγώ..!
γι αυτό και ρώτησα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #13 στις: 07/10/10, 18:20 »
Σε τι εντασεις θα παιζεις; Ρωταω γιατι πχ ο JCM 800 μονο πανω απο την μεση θα ακουγεται σαν αυθεντικος Marshall και ας εχει master volume...
Υπαρχουν αλλοι ενισχυτες πιο "φιλικοι" για τον μεσο χρηστη και με παρομοιο ή και καλυτερο ηχο αλλα και περισσοτερες δυνατοτητες (καναλια, midi, βαθος κτλ).
Προσδιορισε αν μπορεις τι θες να εχει ο ενισχυτης απο αποψη χαρακτηριστικων, ηχου και σε τι εντασεις θα παιζεις και αν θα μπορεις να κουβαλας ακομα και μεγαλες καμπινες κτλ.
Αυτα ειναι πολυ βασικα γι αν αμπορουμε να σου προτεινουμε κατι.
{αντως με βαση τον ηχο που θες, δεν θα κανες ασχημα να ακουγες καναν Diezel einstein, Καναν Marshall JVM (στα λεφτα σου, με πολυ καλο ηχο, πολλες δυνατοτητες, πολλους ηχους κτλ), καναν Peavey JSX...
Πες και αν θα σκεφτοσουν και μεταχειρισμενο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #14 στις: 07/10/10, 18:27 »
http://www.thomann.de/gr/marshall_jvm410h.htm
http://www.thomann.de/gr/marshall_tslc212_gitarrenbox.htm

Προσπάθησε να ακούσεις κι αυτόν. Φαίνεται ικανός να παίξει τα πάντα με τις επιλογές που παρέχει.


Οντως ο προενισχυτης του ειναι για σεμιναριο απο αποψη ευελιξιας, με εμφαση οπως παντα σε marshall ηχους. Απλα να παραθεσω οτι ο satriani π.χ. για το live, πλεον παιζει με αυτος, ωστοσο τους εχει καραμονταρει...Αν εβγαινε προενισχυτης με τα καναλια του 410h σε λογικη τιμη εστω και απο κινα πιστευω οτι η marshall θα ειχε καθαρισει πολλα πραγματα αλλα ειναι λιγακι παρωπιδικη στις επιλογες της και στον ηχητικο χαρακτηρα (κοινως, marshall, marshall, marshall, marshall μεχρι να παχυνει το τελευταιο λαμδα...) μεχρι και οι modelling που εβγαλε, marshalllllll προσομειωνουν. Το τελευταιο καναλι παντως κανει λιγο tribute σε soldano και recto που κατα βαση, πατανε σε...marshall!

Για την καμπινα γιατι οχι τη δικη του 212?

Αν παντως παρεις το combo υποψη οτι βγαινουν και κατω απο 800 στο ebay με προσοχη να αποφυγεις μικρα serial number λογω καποιων προβληματων που ειχαν (διορθωθηκαν, συμβαινει σε καινουρια προιοντα).

Αποσυνδεδεμένος John13_wow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #15 στις: 08/10/10, 05:09 »
Δεν έχω πρόβλημα ούτε με τα κουβαλήματα, ούτε με τις δυνατές εντάσεις. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να με ικανοποιεί ο ήχος.
Είχα αρχίσει να κατασταλάζω στον DLS100 ωστόσο βλέποντας την ευελιξία του JVM410Η (δεν θέλω combo) αρχίζω να τείνω προς αυτόν...
Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι σε διαφορα φόρουμ που συγκρίνανε τον Dls100 με τον JVM410Η λέγαν ναι μεν ότι ο JVM είναι πολυ ευέλικτος, ωστόσο ο DLS είχε καλύτερο ήχο από τον JVM (το λέω χοντρικά) και θα προτιμουσαν τον DLS από τον JVM.
Ισχύει άραγε κάτι τέτοιο?
Όπως είπα έχω ένα marshall AVT100(δεν είναι λαμπάτος) και τα OD1 και OD2 κανάλια που έχει δεν με ικανοποιούν καθόλου, ειδικά όταν ανεβάσω λιγο παραπάνω το gain. Λέτε τα πράγματα να είνα καλύτερα με τον DLS ή τον JMV, ή δεν θα έχει μεγάλη διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #16 στις: 08/10/10, 10:22 »
Φίλε John13_wow διαβλέπω μία προσκόληση με τους Marshall που στην θέση σου μάλλον σου προσφέρει ασφάλεια, μιας και έχεις εμπειρία με αυτούς, αλλά νομίζω δεν δίνεις στον εαυτό σου μία ευκαιρία, τώρα που έχεις την δυνατότητα, να διερύνεις τους ορίζοντες σου και να γνωρίσεις χροιές και ήχους που δεν τους έχεις ακόμα βιώσει, και που μπορεί να σου πηγαίνουν πολύ καλύτερα στην αισθητική σου και τις προτιμήσεις σου.
 
Στα λεφτά αυτά σε κεφαλή, μιάς και δεν θέλεις combo, υπάρχουν καταπληκτικοί ενισχυτές, που καμία σχέση δεν έχουν με Marshall, είναι πολύ ανώτεροι και ποιοτικότεροι, με χροιές μαγικές που δεν προσπαθούν να παραμείνουν σε έναν γενικότερο "signature" ήχο όπως οι Marshall, άρα είναι ελεύθεροι να περάσουν σε ανεξερεύνητες ηχητικές περιοχές και να τολμήσουν το διαφορετικό, πετυχαίνοντας πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #17 στις: 08/10/10, 12:42 »
Εγω θα πηγαινα για εναν JVM λοιπον αν ημουν στη θεση σου. Ο DSL δεν μου αρεσε ποτε, ενω αντιθετα ο JVM, νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει η Marshall απο την εποχη του Jubilee...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #18 στις: 08/10/10, 13:47 »
Αν ήμουν στην θέση σου......
Rivera Knucklehead ή κατι Brunnetti που σε κάποιες αγγελίες είδα (δε θυμάμαι σε ποιό φόρουμ).
Ο Ανδριανός έχει δίκιο 100%.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #19 στις: 08/10/10, 21:29 »
Παντως απο τη στιγμη που λες οτι εχεις εκει ηδη ενα μαρσαλ και δεν σε ικανοποιει, μην αγορασεις παλι μαρσαλ στα τυφλα χωρις να τον δοκιμασεις, μπορει και αυτος να μην σε ικανοποιει. Βρες καποιο μαγαζι που να τον εχει και δοκιμασε τον, και αν σου αρεσει ζητα να σου κανει μια καλη τιμη και παρ'τον.
Αλλα κατα τ'αλλα συμφωνω με αυτα που γραφει ο Αδριανός, με τοσα χρηματα μπορεις να παρεις καταπληκτικα μηχανηματα και να εχεις τον ηχο σου, μην  περιοριζεσαι μονο σε Μαρσαλ. Τωρα αν δοκιμασεις πολλα και διαφορα, και τελικα σου αρεσει ο Μαρσαλ, δεν το συζηταμε, παρ'τον!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια γα επιλογή ενισχυτή μεχρι 2000 euro
« Απάντηση #20 στις: 09/10/10, 00:15 »
Καταρχας το μοντελο λεγεται dual super lead, DSL.

Ο πιο δημοφιλης, ηταν ο 50ρης απο οσο θυμαμαι, λογω συνολικης ηχητικης ποιοτητας.

εδω ο 100ρης σε μια πολυ νορμαλ φτηνη καμπινα την framus 212 με 2 V30.


Οσοι ειναι marshallαδες και τιποτε αλλο μπορει και να προτιμησουν κατι τετοιο αφου ο τυπος απλα ποιανει σχεδον τους κλασσικους ηχους που κανανε αυτην την εταιρεια διασημη. Ωστοσο οσοι αγαπανε τον JVM ειναι γιατι ακριβως δεν ακουγεται (μονο) ετσι.


Παρεμπιπτοντως αν και τα μεγαλα μοντελα δεν ειχαν τοσα πολλα προβληματα η σειρα DSL/TSL θεωρειται ισως και η χειροτερη ποιοτικα απο τις συγχρονες marshall μη πω και γενικα. Κριμα. Ωστοσο σου ευχομαι αν παρεις να ειναι μονο καλοπαικτος!!!

Προσωπικα οποτε ακουω αλλη μια χροια marshall απο τις τυπικες μου βαραει στα νευρα ιδιαιτερα στα live...Παρολα αυτα ειναι ενας κλασσικος ηχος (που κατα βαση δεν ειναι καν μονο ενας marshall ηχος). Μη νομιζεις οτι οι εταιρειες δεν το ξερουν αυτο γιατι αρκετες σε πολυ ευελικτους ενισχυτες out-marshall την ιδια τη marshall...

Απο τη στιγμη που παιρνεις ανετα καλο παλιο plexi με το κιλο απο αγγλικο ebay δε θα ασχολιομουν καν με τα μοντερνα marshall και θα εμεναν και λεφτα για αλλα...αλλα πραγματικα παρα ειναι κτηνος.




Εγω αυτον θα επαιρνα με 2000 ευρω.  Ο τυπος εχει και κλιπακια με mesa boogie mark IIC+ και ο einstein ακουγεται κοντα με πλουσιο ηχο και πραγματικα ομορφες χροιες.



Παρε και ενα τρελο αυστραλο, πραγματικα σκιζει σε vintage rock κομματια με τον ιδιο ενισχυτη και τις αναλογες κιθαρες.




Μολις σου εδωσα τρια βιντεο στο οποιο ακους πολυ καθαρα, πολυ καλη βρωμια marshall στυλ, riff metallica και andy timmons με μια jonh petrucci κιθαρα...τι αλλο θες!!! Το μονο παραπονο απο τον ενισχυτη οτι ειναι δικαναλος...Παντως σκιζει. Ελπιζω να τον παρω μια μερα αλλα μονο με την προυποθεση να κανει παρεα στους mesa boogie μου και οχι να τους αντικαταστησει χα χα!!!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
100 Απαντήσεις
56808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/08, 09:55
από Crossroad
65 Απαντήσεις
22159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 19:57
από Jezus
4 Απαντήσεις
3136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
5 Απαντήσεις
4120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 13:40
από sokob
9 Απαντήσεις
4920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
41 Απαντήσεις
12828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
15 Απαντήσεις
6170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
12 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 12:53
από ibanezakias2
10 Απαντήσεις
4621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 20:22
από Απόλλων