Αποστολέας Θέμα: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ  (Αναγνώστηκε 7123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« στις: 07/03/08, 01:57 »
Μεταμεσονύκτια απορία... ::)

Yπάρχει κάποιος τρόπος, έστω και μη συμβατικός, να συνδέσω mp3 player/ipod/CDplayer σε έναν ενισχυτή ή πολυεφφέ αν αυτό δεν έχει κατάλληλη (aux) υποδοχή;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #1 στις: 07/03/08, 02:32 »
Ηλίθια απορία, αλλά εννοείς να παίζει ΚΑΙ η κιθάρα μαζί?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #2 στις: 07/03/08, 09:32 »
Ηλίθια απορία, αλλά εννοείς να παίζει ΚΑΙ η κιθάρα μαζί?

Ναι, να παίζει και η κιθάρα και το mp3 player. Γίνεται;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #3 στις: 07/03/08, 10:20 »
το πιο ευκολο που σκεφρομαι εγω αυτην την στιγμή είναι:
αγοραζεις ενα καλώδιο και 3 βύσματα (jack, 2 μεγάλα 1 μικρό) και με ενα κολλητήρι το τροποποιείς έτσι ώστε να παίρνει της δύο υποδοχές παράλληλα και να οδηγεί σε μια (στο input του ενισχυτή).




ετσι το σκέφτηκα... Μιλαμε ομως παντα για το καθαρο καναλι χωρις εφε...


Εκτός απο αυτό θα μπορούσες αν είχες εναν ενισχυτή (κανονικό ενισχυτή) να συνέδεες εκεί το mp3 κλπ και μετα να εβγαζες 2 καλώδια ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο μεγάφωνο του ενισχυτή κιθάρας σου. Ετσι θα ηταν πιο καλό γιατι θα είχες αναλλοίωτο το ηχο της κιθαρας και του mp3...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/08, 10:23 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #4 στις: 07/03/08, 10:24 »
Πολύ καλή απορία ;).. Πάρα πολύς κόσμος κάνει practice με backing tracks.. Εγώ το έχω λύσει αυτό με έναν άλλο ενισχυτή ο οποίος παίζει τα bt από το ipod αλλά δεν είναι αυτό που ρωτάς :D

Τι ακριβώς εννοείς όμως δεν έχει το κατάλληλο aux; Για ποιο ενισχυτή μιλάμε έτσι ώστε να σκεφτούμε λίγο τα inputs του;

@ sotoman, πολύ καλή η ιδέα σου (κάτι ανάλογο θα ήταν ένα y-splitter) αλλά το θέμα είναι να βρεις κάποιο τρόπο να χρησιμοποιείς ipod + κιθάρα μαζί ακόμα και στο βρώμικο κανάλι και το ipod να μην σου παραμορφώνει.. Κάτι είχε πάρει το μάτι μου κάπου αλλά τώρα δεν θυμάμαι, αν το βρω θα σας το πω..
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/08, 22:35 από faser »

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #5 στις: 07/03/08, 10:31 »
είναι να βρεις κάποιο τρόπο να χρησιμοποιείς ipod + κιθάρα μαζί ακόμα και στο βρώμικο κανάλι και το ipod να μην σου παραμορφώνει.. Κάτι είχε πάρει το μάτι μου κάπου αλλά τώρα δεν θυμάμαι, αν το βρω θα σας το πω..

κοιτα βλέπω 2 τρόπους:

να βαλεις παραμόρφωση απο πετάλι και το πετάλι να το βαλεις στο μερος της κιθάρας Ή να ανοίξεις τον ενισχυτή και να κολλήσεις μια είσοδο μεταξύ της προενίσχυσης και της τελικής ενίσχυσης.... πραγμα αδύνατο για καποιον που δεν πολυ ασχολείται...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #6 στις: 07/03/08, 11:01 »
Λοιπόν κάτι βρήκα :D (όχι αυτό που έψαχνα πάντως :()..

Άν ο ενισχυτής σου έχει τη δυνατότητα παράλληλου loop, τότε μπορείς να συνδέσεις την κιθάρα σου στο input του ενισχυτή όπως θα έκανες κανονικά και έπειτα θα μπορούσες να συνδέσεις στο FX loop return το ipod.. Με αυτό τον τρόπο κάνεις blend την κιθάρα με το ipod.. Έπειτα έχεις 2 επιλογές.. Είτε βρίσκεις την κατάλληλη ένταση του ipod από το level του ίδιου ή πειράζεις την αναλογία wet/dry signal, έτσι ώστε να βρεις την αναλογία που το ένα δεν καλύπτει το άλλο.. Όπως το σκέφτομαι, με αυτό τον τρόπο, αν επιλέξεις το βρώμικο κανάλι, δεν θα έχεις πρόβλημα παραμόρφωσης του ipod γιατί το τελευταίο θα έχει συνδεθεί με το FX loop return, δηλαδή δεν θα επηρεάζεται από την προενίσχυση του ενισχυτή..

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #7 στις: 07/03/08, 13:46 »
Εγώ πάλι σκέφτηκα το πολύ απλό, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει. Υπάρχουν κάτι ανταπτοράκια σαν Τ, τα οποία έχουν ένα βύσμα για το input του ενισχυτή ή της πεταλιέρας, και βγαίνει σε δύο inputs, στα οποία μπορείς να βάλεις στο ένα την κιθάρα και στο άλλο το mp3/ipod, οτιδήποτε. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο ο ήχος θα βγαίνει της προκοπής, ή αν ο ενισχυτής θα μπορέσει να πάρει και τα δύο σήματα ταυτόχρονα... Το κακό είναι ότι αν όντως τα πάρει και τα δύο, αν το γυρίσεις στο βρώμικο κανάλι θα παραμορφωθούν και τα δύο σήματα, οπότε δεν πολυσυμφέρει.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #8 στις: 07/03/08, 14:07 »
Εγώ πάλι σκέφτηκα το πολύ απλό, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει. Υπάρχουν κάτι ανταπτοράκια σαν Τ, τα οποία έχουν ένα βύσμα για το input του ενισχυτή ή της πεταλιέρας, και βγαίνει σε δύο inputs, στα οποία μπορείς να βάλεις στο ένα την κιθάρα και στο άλλο το mp3/ipod, οτιδήποτε. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο ο ήχος θα βγαίνει της προκοπής, ή αν ο ενισχυτής θα μπορέσει να πάρει και τα δύο σήματα ταυτόχρονα... Το κακό είναι ότι αν όντως τα πάρει και τα δύο, αν το γυρίσεις στο βρώμικο κανάλι θα παραμορφωθούν και τα δύο σήματα, οπότε δεν πολυσυμφέρει.
Ναι, αυτό είναι το λεγόμενο y-splitter.. Αλλά αν συνδέσεις το ipod και την κιθάρα με ένα τέτοιο, σίγουρα θα παραμορφώνει το ipod στο βρώμικο κανάλι.. :(

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #9 στις: 07/03/08, 14:20 »
Χωρίς FX Loop όμως δεν νομίζω να γίνεται τίποτα παραπάνω... :-\

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #10 στις: 07/03/08, 14:28 »
Χωρίς FX Loop όμως δεν νομίζω να γίνεται τίποτα παραπάνω... :-\
Ναι.. Νομίζω ότι αυτό είναι το γενικό συμπέρασμα του topic.. :(

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #11 στις: 07/03/08, 15:35 »
Ο ενισχυτής μου (marshall mg) έχει cd in... μήπως μπορώ να συνδέσω το mp3player? ::)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #12 στις: 07/03/08, 15:44 »
Ο ενισχυτής μου (marshall mg) έχει cd in... μήπως μπορώ να συνδέσω το mp3player? ::)
Εγώ στον practice amp που έχω (Marshall MG15DFX) αυτό κάνω.. Συνδέω το ipod στο cd in & emulated line out και παίζει από εκεί.. Βέβαια δεν μπορείς να αλλάξεις το volume του ipod από τα knobs του Marshall, αλλά από το ίδιο το ipod, με αποτέλεσμα το level της κιθάρας στο 4 να "πνίγει" το ipod.. Τουλάχιστον η συγκεκριμένη υποδοχή (προσπαθεί να) κάνει emulation ενός full range ηχείου και έτσι το mp3 ακούγεται (κάπως) σαν να παίζει σε στερεοφωνικό και όχι σαν να παίζει μέσω ηχείων ενισχυτή κιθάρας.. Απ' το τίποτα ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #13 στις: 07/03/08, 22:15 »
Κατ' αρχήν ευχαριστώ όσους απάντησαν. :)

Εν συνεχεία να διευκρινίσω ότι ο ενισχυτής στον οποίο αναφέρομαι είναι ο Tech 21 Trademark 10. Επειδή παίζω συνήθως με τη συνοδεία backing track, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα για αυτό το σκοπό τον Microcube και πιο πρόσφατα το νεοαποκτηθέν amplug. Θα ήθελα λοιπόν να έχω και τη δυνατότητα να κάνω το ίδιο με τον "καλό" μου ενισχυτή, ο οποίος δεν έχει υποδοχή για CD ή mp3 player, έχει όμως FX loop. Πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να εφαρμοστεί αυτό που πρότεινε ο faser το οποίο και θα δοκιμάσω κάποια στιγμή. Την ιδέα του sotoman την είχα κι εγώ, και είναι σχετικά απλό με ένα Y-splitter. Υπάρχει βέβαια τo μειονέκτημα που ήδη αναφέρθηκε, ότι δηλαδή η παραμόρφωση του ενισχυτή αλλοιώνει και τον ήχο του mp3 player, εκτός και αν ο faser έχει βρει κάτι που να λύνει αυτό το πρόβλημα.

H δεύτερη αφορμή για το ερώτημα που έθεσα είναι ότι σκέφτομαι την αγορά ενός νέου πολυεφφέ, το οποίο θα ήθελα να χρησιμοποιώ τόσο συνδεδεμένο στον ενισχυτή όσο και με ακουστικά. Είχα υπόψη μου να αγοράσω κάτι με υποδοχή για mp3 player, αλλά σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθεί το mp3 player σε περίπτωση που το πολυεφφέ που θα επιλέξω δεν έχει τέτοια υποδοχή. Αφού λοιπόν υπάρχει εναλλακτική λύση στην περίπτωση του ενισχυτή, θα με ενδιέφερε να ακούσω ιδέες αν κάτι μπορεί να γίνει σε περίπτωση που παίζω χωρίς ενισχυτή.

Και πάλι ευχαριστώ για τη συνδρομή σας... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #14 στις: 07/03/08, 22:53 »
H δεύτερη αφορμή για το ερώτημα που έθεσα είναι ότι σκέφτομαι την αγορά ενός νέου πολυεφφέ, το οποίο θα ήθελα να χρησιμοποιώ τόσο συνδεδεμένο στον ενισχυτή όσο και με ακουστικά. Είχα υπόψη μου να αγοράσω κάτι με υποδοχή για mp3 player, αλλά σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθεί το mp3 player σε περίπτωση που το πολυεφφέ που θα επιλέξω δεν έχει τέτοια υποδοχή. Αφού λοιπόν υπάρχει εναλλακτική λύση στην περίπτωση του ενισχυτή, θα με ενδιέφερε να ακούσω ιδέες αν κάτι μπορεί να γίνει σε περίπτωση που παίζω χωρίς ενισχυτή.

Και πάλι ευχαριστώ για τη συνδρομή σας... ;)
Αν κατάλαβα καλά την απορία σου, θα ήθελες να παίξεις με το πολυεφφέ σαν προενισχυτή και να ακούς από τα ακουστικά, αποφεύγοντας έτσι τις εντάσεις και το "μπούγιο" ενός ενισχυτή..

Λογικά ότι πολυεφφέ και να διαλέξεις θα μπορέσεις να κάνεις blend την κιθάρα και το mp3 player σου.. Για παράδειγμα αν πάρεις κάποια Boss GTX, υπάρχει το FX loop που λογικά θα σου επιτρέπει να βάλεις το mp3 player στο return.. Από την άλλη, αν πάρεις κάποια Line 6, υπάρχει η υποδοχή για aux input.. Στην tonelab, υπάρχουν 2 υποδοχές Insert send & Insert return που λογικά θα λειτουργούν σαν το FX loop της Boss.. Πιστεύω ότι δεν θα συναντήσεις πρόβλημα στο να κάνεις blend κιθάρα & secondary source σε όποια πεταλιέρα και να αγοράσεις.. Πάντως για να θέλεις να παίζεις με ακουστικά, μάλλον θα φωνάζουν οι γείτονες, ε; ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #15 στις: 07/03/08, 23:37 »
Αν κατάλαβα καλά την απορία σου, θα ήθελες να παίξεις με το πολυεφφέ σαν προενισχυτή και να ακούς από τα ακουστικά, αποφεύγοντας έτσι τις εντάσεις και το "μπούγιο" ενός ενισχυτή...

Ακριβώς αυτό. Αν θέλω π.χ. (λέμε τώρα) να παίξω μέσα στη νύχτα, χωρίς να ξυπνάω ούτε τους γείτονες, ούτε τη γυναίκα.

Παράθεση
Λογικά ότι πολυεφφέ και να διαλέξεις θα μπορέσεις να κάνεις blend την κιθάρα και το mp3 player σου.. Για παράδειγμα αν πάρεις κάποια Boss GTX, υπάρχει το FX loop που λογικά θα σου επιτρέπει να βάλεις το mp3 player στο return.. Από την άλλη, αν πάρεις κάποια Line 6, υπάρχει η υποδοχή για aux input.. Στην tonelab, υπάρχουν 2 υποδοχές Insert send & Insert return που λογικά θα λειτουργούν σαν το FX loop της Boss.. Πιστεύω ότι δεν θα συναντήσεις πρόβλημα στο να κάνεις blend κιθάρα & secondary source σε όποια πεταλιέρα και να αγοράσεις.

Aυτό που σκεφτόμουν εγώ δεν είναι σε αυτό το επίπεδο. Δεν χρειάζομαι κάτι σε αυτή την κατηγορία και ούτε θέλω να μπλέξω με πολύπλοκα μηχανήματα. Θέλω κάτι μικρό ώστε να είναι φορητό, απλό και εύκολο στη χρήση, με δυνατότητα χρήσης mp3 και ίσως και με drums που πιστεύω ότι θα με βοηθήσουν στην εξάσκηση από πλευράς ρυθμού. Προσανατολίζομαι σε κάποια πεταλιέρα Digitech, και ήμουν ανάμεσα στην RP250 και την GNX1 που έχουν και οι δύο υποδοχή για mp3. Είδα όμως και την RP150, που έχει μικρές διαφορές από την 250 από πλευράς εφφέ και presets, δεν έχει όμως δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερική πηγή. Αυτό γέννησε και την απορία σχετικά με τη δυνατότητα σύνδεσης μιας τέτοια συσκευής σε πεταλιέρα που δεν έχει ανάλογη υποδοχή.

Παράθεση
Πάντως για να θέλεις να παίζεις με ακουστικά, μάλλον θα φωνάζουν οι γείτονες, ε; ;D

Προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα. Όταν όμως μπορείς να ακούσεις κάποιον να φταρνίζεται στο διπλανό διαμέρισμα, καταλαβαίνεις τι θα γίνει αν ανεβάσω την ένταση του ενισχυτή πάνω από το μισό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #16 στις: 08/03/08, 00:06 »
Κατάλαβα τι θες να κάνεις.. Θέλεις να παίζεις ας πούμε καθισμένος στο κρεβάτι και δίπλα να έχεις πάνω σε αυτό, ένα μικρό και πρακτικό πολυεφφέ το οποίο να το ελέγχεις με τα χέρια.. Κλασική λύση.. Όντως το RP150 δεν έχει επιλογή για aux line in και ως εκ τούτου (δεδομένου ότι η χρηματική διαφορά με τα άλλα μοντέλα που σκέφτεσαι είναι μικρή) αν ήμουν στη θέση σου θα το απέκλεια.. Δυστυχώς όταν δεν έχεις χρόνο να τρέξεις μια μπάντα λόγω δουλειάς, τα backing tracks είναι μονόδρομος οπότε καλό είναι ο εξοπλισμός μας να είναι κατά κάποιο τρόπο και λίγο bt-oriented :D..


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #17 στις: 08/03/08, 00:44 »
Ο ενισχυτής μου (marshall mg) έχει cd in... μήπως μπορώ να συνδέσω το mp3player? ::)
Εγώ στον practice amp που έχω (Marshall MG15DFX) αυτό κάνω.. Συνδέω το ipod στο cd in & emulated line out και παίζει από εκεί.. Βέβαια δεν μπορείς να αλλάξεις το volume του ipod από τα knobs του Marshall, αλλά από το ίδιο το ipod, με αποτέλεσμα το level της κιθάρας στο 4 να "πνίγει" το ipod.. Τουλάχιστον η συγκεκριμένη υποδοχή (προσπαθεί να) κάνει emulation ενός full range ηχείου και έτσι το mp3 ακούγεται (κάπως) σαν να παίζει σε στερεοφωνικό και όχι σαν να παίζει μέσω ηχείων ενισχυτή κιθάρας.. Απ' το τίποτα ;)
Το ήξερα πως κατά βάθος ο mg15dfx είναι ενισχυτάρα!! 8) :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #18 στις: 08/03/08, 01:04 »
Φίλε faser, με καταλαβαίνεις απόλυτα... ;D

Πάντως όσον αφορά στη χρηματική διαφορά του RP150 από τα άλλα μοντέλα, κι εγώ γι αυτό το είχα απορρίψει αρχικά. Τώρα όμως το βρήκα κάπου πολύ φτηνά και γι αυτό σκέφτομαι να το αρπάξω πριν τελειώσει η προσφορά. Το μόνο που με κάνει να διστάζω είναι ακριβώς η έλλειψη aux in υποδοχής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #19 στις: 08/03/08, 01:10 »
Φίλε Απόλλων να σε ρωτήσω,
δεν ενδιαφέρεσαι να συνδέσεις την πεταλιέρα στον υπολογιστή?
Προσωπικά, όταν δεν βρίσκομαι σπίτι που παίζω άνετα από άποψη έντασης αλλά στη Θεσσαλονίκη όπου στην πολυκατοικία ακούγονται τα πάντα, έχω το Digitech RP80 και το συνδέσω με τον υπολογιστή.
Έτσι παίζω άνετα, δεν ακούγομαι και το κυριότερο είναι συνδεδεμένο στο pc. Ούτε mp3 players ούτε τπτ και έχω και όλα τα mp3s μπροστά μου...
Δεν ξέρω αν δεν σε βολεύει ή αν απλά δεν το έχεις σκεφτεί, πάντως είναι καλή λύση...
Αν δεν έχω διαβάσει κάτι παραπάνω και είμαι off topic sorry...
cu

P.S Εννοείται πως βάζω ακουστικά στον υπολογιστή... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/08, 01:23 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #20 στις: 08/03/08, 01:52 »
Φίλε Απόλλων να σε ρωτήσω,
δεν ενδιαφέρεσαι να συνδέσεις την πεταλιέρα στον υπολογιστή?
Προσωπικά, όταν δεν βρίσκομαι σπίτι που παίζω άνετα από άποψη έντασης αλλά στη Θεσσαλονίκη όπου στην πολυκατοικία ακούγονται τα πάντα, έχω το Digitech RP80 και το συνδέσω με τον υπολογιστή.
Έτσι παίζω άνετα, δεν ακούγομαι και το κυριότερο είναι συνδεδεμένο στο pc. Ούτε mp3 players ούτε τπτ και έχω και όλα τα mp3s μπροστά μου...
Δεν ξέρω αν δεν σε βολεύει ή αν απλά δεν το έχεις σκεφτεί, πάντως είναι καλή λύση...
Αν δεν έχω διαβάσει κάτι παραπάνω και είμαι off topic sorry...
cu

P.S Εννοείται πως βάζω ακουστικά στον υπολογιστή... ;D

Δεν είσαι καθόλου εκτός θέματος. Και βέβαια έχω σκεφτεί την πιθανότητα σύνδεσης της πεταλιέρας στον ενισχυτή, μάλιστα ένας από τους λόγους που τείνω προς τις Digitech είναι το γεγονός ότι το X-edit software από το οποίο συνοδεύονται φαίνεται πολύ καλό και λειτουργικό για τις διάφορες ρυθμίσεις. Απλά η εμπειρία μου στον συγκεκριμένο τομέα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη. Η πρώτη φορά που η κιθάρα μου ήρθε σε επαφή με τον υπολογιστή ήταν όταν συνέδεσα το PC στην aux υποδοχή του amplug και έπαιζα τα backing tracks απευθείας από το PC. Οπότε ξέρω ότι υπάρει και αυτή η επιλογή. Aπλά το mp3 player σε συνδυασμό με ένα μικρό πολυεφφέ δίνουν και ένα βαθμό ελευθερίας σε μετακινήσεις, ταξίδια κλπ, πράγμα το οποίο επίσης θα ήθελα να έχω. Γενικά με ενδιαφέρει να έχω επιλογές και ευελιξία...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση mp3 player σε πολυεφφέ
« Απάντηση #21 στις: 15/03/08, 20:07 »
Mια τελευταία ενημέρωση στην παρούσα συζήτηση.

Η λύση τελικά βρέθηκε και για τα ακουστικά με αυτό το Y-splitter που βρήκα στο ebay. Tο ένα βύσμα μπαίνει στην υποδοχή για ακουστικά που έχει το πολυεφφέ και το άλλο βύσμα συνδέεται με το mp3 player, οπότε βάζοντας τα ακουστικά στο άλλο άκρο του splitter ακούγονται ταυτόχρονα και οι δύο πηγές (πολυεφφέ και mp3). Ουσιαστικά δηλαδή μάλλον το χρησιμοποιώ αντίστροφα, αφού κάνω μίξη δύο σημάτων αντί για splitting ενός σήματος. Περιέργως φαίνεται να κυκλοφορούν πολλά splitters με δύο υποδοχές που ενώνονται σε ένα βύσμα, ενώ το αντίθετο (δύο βύσματα σε μία υποδοχή όπως το παραπάνω) είναι μάλλον δυσεύρετο. Δυστυχώς τώρα που βρήκα τη λύση η προσφορά της οποίας ήθελα να επωφεληθώ δεν ισχύει πλέον, αλλά τουλάχιστον έμαθα κάτι καινούργιο.

Nα ευχαριστήσω και πάλι όσους συμμετείχαν στη συζήτηση και έδωσαν τα φώτα τους. :)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
67 Απαντήσεις
38411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/06, 03:35
από Sound of Rock
298 Απαντήσεις
109905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 21:20
από Sbiblerubleb
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
15 Απαντήσεις
6332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 23:17
από zebric
1 Απαντήσεις
2730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 20:30
από armagedon
7 Απαντήσεις
6187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 18:58
από Wise_One
17 Απαντήσεις
6100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 17:19
από Μπιφτέκι
10 Απαντήσεις
4655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
4146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/12, 18:19
από truepiece
27 Απαντήσεις
15332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos