Αποστολέας Θέμα: Amp settings  (Αναγνώστηκε 13942 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #25 στις: 07/09/08, 20:08 »
GiorgarasK.
Στο σχολειό θα σου πω και με τον τoτο να πέσεις κάτω απτά γέλια :P ::)
Να σου θυμίσω ότι εγώ τον νοέμβρη παίζω 4 χρονια και εσύ τον δεκέμβρη 3...I don't wan't to start a fight ;)
όσο για αυτό που λές ανδρέα metal detector εσύ παίζεις 4 χρόνια αλλα εγώ παίζω 3 χρόνια 5 ώρες την ημέρα και αν βάλω και τις κλασικής τότε παίζω και εγώ 4,5 χρόνια,τόχω λιώσει άσχημα ξέρεις
(δεν μετράω και όταν χασομεράω κάνοντας βόλτες στο σπίτι με την κιθάρα unplugged)
οπότε μην μου το παίζεις"ναι καλα αλλα ξέρεις παίζω καλήτερα απο σένα"
Έχετε τη καλοσύνη να τις μαζέψετε πάλι με το καρούλι, και να σηκώσετε και το φερμουάρ για να μην τις βλέπουμε? Όχι τίποτα άλλο, φοβάμαι μην πατήσω και καμία...
+1
Οχι τιποτα αλλο αλλα,μην γλιστρησουμε κιολας....
XAAXAXA
χαλαρά.. ;)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος AndreasD.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #26 στις: 07/09/08, 20:11 »
kala egw anoi3a ena 8ema na voh8hsw kapoious kai malwnoume
mpravo pantws egw dn apantaw pali >:D

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #27 στις: 07/09/08, 20:24 »
όσο για αυτό που λές ανδρέα metal detector εσύ παίζεις 4 χρόνια αλλα εγώ παίζω 3 χρόνια 5 ώρες την ημέρα και αν βάλω και τις κλασικής τότε παίζω και εγώ 4,5 χρόνια,τόχω λιώσει άσχημα ξέρεις
(δεν μετράω και όταν χασομεράω κάνοντας βόλτες στο σπίτι με την κιθάρα unplugged)
οπότε μην μου το παίζεις"ναι καλα αλλα ξέρεις παίζω καλήτερα απο σένα"

κορυφαιο σχολιο...χωρις πλακα εγραψε...μισο...θα βοηθισω 8212,5 ωρες κιθαρας εχεις φιλε μου μαζι με αργιες κ κυριακες..σαν ωρες πτησεις ενα πραγμα...
μου θυμισε ενα πραγμα "ο μπαμπας μου ειναι γιατρος κ αν ερθει θα σου κανει ενεση στο ματι, ναι αλλα ο δικος μου οδηγαει νταλικα κ αν ερθει θα σε πατησει"
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #28 στις: 07/09/08, 20:33 »
όσο για αυτό που λές ανδρέα metal detector εσύ παίζεις 4 χρόνια αλλα εγώ παίζω 3 χρόνια 5 ώρες την ημέρα και αν βάλω και τις κλασικής τότε παίζω και εγώ 4,5 χρόνια,τόχω λιώσει άσχημα ξέρεις
(δεν μετράω και όταν χασομεράω κάνοντας βόλτες στο σπίτι με την κιθάρα unplugged)
οπότε μην μου το παίζεις"ναι καλα αλλα ξέρεις παίζω καλήτερα απο σένα"

κορυφαιο σχολιο...χωρις πλακα εγραψε...μισο...θα βοηθισω 8212,5 ωρες κιθαρας εχεις φιλε μου μαζι με αργιες κ κυριακες..σαν ωρες πτησεις ενα πραγμα...
μου θυμισε ενα πραγμα "ο μπαμπας μου ειναι γιατρος κ αν ερθει θα σου κανει ενεση στο ματι, ναι αλλα ο δικος μου οδηγαει νταλικα κ αν ερθει θα σε πατησει"
μπραβο ρε ωραίος
δεν παίζω κάθε μέρα 5 ώρες απλά σου λέω το έχω λιώσει
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #29 στις: 07/09/08, 20:36 »
ντξ καντο 7000 ωρες...πλακα κανω μην αρπαζεσαι παντως ηταν παιδικη ατακα και απο τους δυο σας...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: Amp settings
« Απάντηση #30 στις: 07/09/08, 22:59 »
... μου θυμισε ενα πραγμα "ο μπαμπας μου ειναι γιατρος κ αν ερθει θα σου κανει ενεση στο ματι, ναι αλλα ο δικος μου οδηγαει νταλικα κ αν ερθει θα σε πατησει"

Άπαιχτο ...
 ;D ;D ;D :up:

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #31 στις: 07/09/08, 23:14 »
μου θυμισε ενα πραγμα "ο μπαμπας μου ειναι γιατρος κ αν ερθει θα σου κανει ενεση στο ματι, ναι αλλα ο δικος μου οδηγαει νταλικα κ αν ερθει θα σε πατησει"
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ1!!!

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #32 στις: 07/09/08, 23:50 »
παίδες τι να πω!!!!αφενός οι ατάκες δινουν και πέρνουν και κάποιος χωρίς την παραμικρή εμπάθεια με κάποιον από σας(όπως εγώ)απλώς γελάει με τις ατάκες και τα σχόλια(θα χω μερικά υπόψη μου για ώρα ανάγκης). Πέρα απ την πλάκα τώρα,δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος για κόντρες...ο άνθρωπος(metaldetector)άνοιξε ένα θεματάκι παραθέττωντας κάποιες ρυθμίσεις...σε κάποιους μπορεί να αρέσουν,σε άλλους όχι...οκ...δεν τρέχει κάστανο!όπως και να χει,σε καμία περίπτωση,δεν έκανε κανένα έγκλημα ούτε πούλησε μούρη...οπότε ας χαλαρώσουμε!!!κι αν κάποιος διαφωνεί(με την αφίσα προφανώς όχι με τον metaldetector)μπορεί να παραθέσει,κόσμια και ευγενικά,τη δική του άποψη σχετικά με τον ήχο ενός καλλιτέχνη,π.χ. εγώ νομίζω ότι ο Χ παίζει με Ψ...για ρίξτε μια ματιά και πείτε μου πως σας φαίνεται...Εν κατακλείδη...κάθε αυτί το τέρπει ένας διαφορετικός ήχος...(ποιός είναι ο Gary Moore που θα μου πεί πως να παίζω το still got the blues???εεεεεεεεε;πλακίτσα!)ας αποφασίσει το ακροατήριο του καθε ενός σας αν του αρέσει ο ήχος που βγάζει ή όχι!!!


Υ.Γ. το παιδι είχε σίγουρα καλή πρόθεση κι ως γνωστόν οι καλές προθέσει στρώνουν το δρόμο για...την κόλαση!τί άλλο θέλετε;;;ο καλύτερος προορισμός... ;Dχαχα ;) :P >:D >:D >:D
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #33 στις: 08/09/08, 10:29 »
κατ'αρχας μπραβο για την κινηση με την αφισα.οσο για το οτι γεμισαμε guitar gods εδω μεσα θα συμφωνησω.μερικοι κρινουν και δινουν υποτιθεται συμβουλες και τελικα ακους τον ηχο τους και τις ηχογραφησεις τους και ειναι μια μ*****α και μιση.τωρα ο ηχος ειναι μια αλυσιδα (κιθαριστας,κιθαρα,ενισχυτης,racks,ηχογραφηση κλπ κλπ)και οχι σκετο amp settings.καλο starting point παντως.βασικα αν ψαξεις θα βρεις 10 διαφορετικα settings για τον καθε κιθαριστα.καλο ειναι να βρεις τον δικο σου προσωπικο ηχο και οχι να προσπαθεις να αντιγραψεις ηχο αλλων.και το θεμα ειναι να 'δενει' ο ηχος σου με το υπολοιπο γκρουπ
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/08, 10:33 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #34 στις: 08/09/08, 13:40 »
δεν υπαρχει λογος για τετοια αντιπαραθεση,εγω οταν αρχισα να παιζω κιθαρα το 1992 δεν υπηρχαν ουτε internet ουτε περιοδικα το μονο που ειχαμε ηταν το αυτι μας,με βαση αυτο ρυθμιζαμε τα eq του ενισχυτη,μολις εμαθα τα βασικα καταπιαστηκα με διασκευες maiden ακουγα το κομματι και μετα εκανα προσομειωση του ηχου στον ενισχυτη
σιγουρα ο ηχος δεν ηταν ο ιδιος αλλα η διαδικασια αυτη με ικανοποιουσε.στην αφισσα αναφερονται ενισχυτες?







immortal

Αποσυνδεδεμένος AndreasD.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #35 στις: 08/09/08, 13:54 »
dysthxos oxi...to 3erw paidikh m@l@ki@ htan...sygnwmh

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #36 στις: 08/09/08, 16:32 »
κατ'αρχας μπραβο για την κινηση με την αφισα.οσο για το οτι γεμισαμε guitar gods εδω μεσα θα συμφωνησω.μερικοι κρινουν και δινουν υποτιθεται συμβουλες και τελικα ακους τον ηχο τους και τις ηχογραφησεις τους και ειναι μια μ*****α και μιση.

Ελπίζω να μην εννοείς εμένα...

Το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ είναι οτι δεν πρόκειται να σταματήσω να δίνω συμβουλές ....έστω βασιζόμενος στα τα 2-3 πραγματάκια που ξέρω...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #37 στις: 08/09/08, 20:35 »
κατ'αρχας μπραβο για την κινηση με την αφισα.οσο για το οτι γεμισαμε guitar gods εδω μεσα θα συμφωνησω.μερικοι κρινουν και δινουν υποτιθεται συμβουλες και τελικα ακους τον ηχο τους και τις ηχογραφησεις τους και ειναι μια μ*****α και μιση.

Ελπίζω να μην εννοείς εμένα...

Το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ είναι οτι δεν πρόκειται να σταματήσω να δίνω συμβουλές ....έστω βασιζόμενος στα τα 2-3 πραγματάκια που ξέρω...
οχι man.αναφερομαι σε συγκεκριμενα ατομα για τις συμβουλες.καλα κανεις και δινεις.και εγω δινω.μιλαω για αλλους που το παιζουν,οχι τοσο πολυ κιθαριστες,αλλα μεγαλοι παραγωγοι.εχει τυχει να κανει καποιος κριτικη για το demo καποιου αλλου,λεγοντας του οτι εχει πολλες 'μεσσαιες' ενω την προηγουμενη μερα με ρωταγε τι ειναι οι μεσσαιες.αλλος κοκορευοτανε για την παραγωγη του και το μονο που ειχε γραψει ηταν κατι midi πιανακια.αστα να πανε.η παραγωγη ειναι αλλο κεφαλαιο και επειδη ξεφυγαμε απο το θεμα το ληγω εδω.αυτο που θελω να πω ειναι οτι διαφωνω με το θεμα αρχαριος και εμπειρος και το τι post πρεπει να βαζει ο καθενας.καλυτερα να εισαι αρχαριος και να ρωτας για να μαθεις παρα να το παιζεις εμπειρος(γενικα μιλαω) και ουσιαστικα να μην εισαι τιποτα
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/08, 20:38 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #38 στις: 08/09/08, 20:59 »
οχι man.αναφερομαι σε συγκεκριμενα ατομα για τις συμβουλες.καλα κανεις και δινεις.και εγω δινω.μιλαω για αλλους που το παιζουν,οχι τοσο πολυ κιθαριστες,αλλα μεγαλοι παραγωγοι.εχει τυχει να κανει καποιος κριτικη για το demo καποιου αλλου,λεγοντας του οτι εχει πολλες 'μεσσαιες' ενω την προηγουμενη μερα με ρωταγε τι ειναι οι μεσσαιες.αλλος κοκορευοτανε για την παραγωγη του και το μονο που ειχε γραψει ηταν κατι midi πιανακια.αστα να πανε.η παραγωγη ειναι αλλο κεφαλαιο και επειδη ξεφυγαμε απο το θεμα το ληγω εδω.αυτο που θελω να πω ειναι οτι διαφωνω με το θεμα αρχαριος και εμπειρος και το τι post πρεπει να βαζει ο καθενας.καλυτερα να εισαι αρχαριος και να ρωτας για να μαθεις παρα να το παιζεις εμπειρος(γενικα μιλαω) και ουσιαστικα να μην εισαι τιποτα


+1000

Εννοείται ότι κι εγώ σε θέματα που δεν γνωρίζω καλά θα προτιμήσω να το παίξω αρχάριος και να μάθω κάτι καινούριο.
Ο μουσικός που θέλει να μαθαίνει συνεχώς είναι και ο μόνος που εξελίσσεται...

Αν κάποιος δεν θέλει να μαθαίνει τότε αυτό σημαίνει οτι έχει την εντύπωση πως γνωρίζει τα πάντα...
Κακό πράγμα αυτό για έναν μουσικό!...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #39 στις: 09/03/09, 20:13 »
cobain
slash
hendrix
plzzzz
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Amp settings
« Απάντηση #40 στις: 20/03/09, 02:26 »
παιδια... μήπως το θέμα στο περιοδικό είναι απλώς

τι ρυθμίσεις χρησιμοποιεί ο κάθε καλλιτέχνης στον αντίστοιχο ενισχυτή...

και όχι τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλεις στον ενισχυτή σου για να εχεις τον ήχο του καλλιτέχνη;

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #41 στις: 20/03/09, 11:46 »
παιδια... μήπως το θέμα στο περιοδικό είναι απλώς

τι ρυθμίσεις χρησιμοποιεί ο κάθε καλλιτέχνης στον αντίστοιχο ενισχυτή...

και όχι τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλεις στον ενισχυτή σου για να εχεις τον ήχο του καλλιτέχνη;

Mήπως ψιλοεννοείται, καθότι όλοι μας έχουμε διαφορετικους ενισχυτες?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Amp settings
« Απάντηση #42 στις: 20/03/09, 14:14 »
παιδια... μήπως το θέμα στο περιοδικό είναι απλώς

τι ρυθμίσεις χρησιμοποιεί ο κάθε καλλιτέχνης στον αντίστοιχο ενισχυτή...

και όχι τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλεις στον ενισχυτή σου για να εχεις τον ήχο του καλλιτέχνη;

Mήπως ψιλοεννοείται, καθότι όλοι μας έχουμε διαφορετικους ενισχυτες?
εννοείται ε; :Ρ:Ρ  ;D

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #43 στις: 30/03/09, 19:19 »
Βασικα το total guitar δε ξεκινησε σαν περιοδικο για αρχαριους απο το guitarist(λεμε τωρα ψαγμενο αλλα αλλη κουβεντα αυτο)?Αν ναι κ θυμαμαι καλα τοτε οι ρυθμισεις αναφερονται σε ενα marshall 15ρη που χρησιμοποιουν για να δινουν ετοιμα presets...Κατι τετοιο εκανε κ το guitar world αλλοτε για pod αλλοτε για digitech gnx.Aλλωστε ειναι ενας κοινος mg15 που ολο κ καποιος θα εχει. Μπορει κ να κανω κ λαθος...

Τωρα απο εκει κ περα, τι να πρωτο πεις για τα eq? Πιο μυστηριο πραγμα στον κοσμο της κιθαρας δεν υπαρχει! Στον tech21 μου ειναι ενεργα οποτε flat στη μεση κ 6 db -+ δεξια αριστερα(πραγματικα το καλυτερο πιο αποτελεσματικο κ μουσικο post eq που εχω βρε μεχρι τωρα κ plug and play!Τα knobs κανουν αυτο που λεει επανω!), στους mesa boogie μου παλι το χαος! Στο studio preamp παιζει τελεια με μεσαια στο 0 μπασα στο 0 πριμα στο 7 κ απο εκει κ πανω οσο ανεβαζεις πριμα ανεβαινει το gain...Στον f-30 εχει αντιγραφη tonestack απο δυο fender κ μαλιστα blakcface στο καθαρο κ tweed bassman στο βρωμικο ακριβως στη μεση του gain stage κ παιζει τελεια με...μεσαια στο τερμα κ πριμα μπασσα στο μηδεν...αν βγαλεις κ τα μεσαια κλεινει ομως ο ηχος(λογικο εκει που ειναι στο κυκλωμα)! Στον triaxis, βλεπουμε...γενικα φοβερα μυστηρια...

Στο τελος οπως λεει κ ο frank zappa shut up and play yer guitar!



Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Amp settings
« Απάντηση #44 στις: 30/03/09, 19:23 »
Παντως δε θα ηταν ασχημη ιδεα ενα thread με settings για post eq που βρισκει καποιος χρησιμα σε αρκετες περιπτωσεις...οχι για συγκεκριμενο ενισχυτη αλλα εστω για eq pedals post...Ακομη θυμαμαι στο sonar to φιλτρο fender strat στο τελος του Plug in του,,,ο,τι κ αν εβαζες στρατ το εκανε κ μαλιστα σου επετρεπε να διαλεκσεις το μγανητη σε ποια θεση!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
6650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 23:17
από petros1992
6 Απαντήσεις
3081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 13:33
από errikosmes
0 Απαντήσεις
1994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/12, 08:33
από stelios-z
18 Απαντήσεις
6277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 13:41
από @Morpheus@
18 Απαντήσεις
5535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/13, 13:10
από Seth21