Αποστολέας Θέμα: Τorrents.. Τί είναι ;  (Αναγνώστηκε 18077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #25 στις: 26/09/06, 22:56 »
το μtorrent ειναι καλο; ξερετε τιποτα...; κανενα σαιτ με ελληνικα τορεντς υπαρχει; ματς του πρωταθληματος πχ και σειρες κτλ;
επισης αν μπορει καποιος να πει αναλυτικα τι κανουμε αφου κατεβασουμε το αρχειακι με τους υποτιτλους για να το ενσωματωσουμε σωστα στη ταινια θα ηταν πολυ καλα... :)

α zeppelin απο τα 3 σαιτς που λες κανενα δεν δεχεται αλλα ατομα. ολα ειναι φουλ...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/06, 23:07 από DHMHTROS »

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #26 στις: 26/09/06, 23:48 »
Διευκρίνισα ότι κάθε λίγο καιρό "ανοίγουν κ κλείνουν" τις εγγραφές οπότε θα πρέπει να τα παρακολουθείτε!
Ειδικά το www.blue-whitegt.com έχει τα πάντα από ελληνικές σειρές μέχρι ότι μπορείτε να φανταστείτε cult ταινίες του '80  ;D
Υπομονή λοιπόν!
Το utorrent ή μtorrent είναι το ίδιο πράγμα!
Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς για την μετατροπή από avi σε dvd?
Ή απλώς θέλεις να τους ενσωματώσεις στο .avi?
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #27 στις: 27/09/06, 00:29 »
απλα να τους ενσωματωσω αλλα για πες και κανενα προγραμμα να το κανω απο avi σε dvd...
στο blue white ειχα μπει πριν καμια βδομαδα και δε με εβαλε. το ιδιο και σημερα. απλα μου εκανε εντυπωση οτι κανενα απο τα σαιτ που ειπες δε δεχεται... συμπτωση, ή πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να μπεις;

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #28 στις: 27/09/06, 00:45 »
Δεν είναι τυχαίο απλώς ήδη τα συγκεκριμένα διαθέτουν >20.000 χρηστών έκαστο, οπότε καταλαβαίνεις για τί μεγέθη μιλάμε!
Λοιπόν απαραίτητα προγράμματα για ενσωμάτωση υποτίτλων σε .avi:
1)VirtualDub Mp3Freeze
2)VSO ConvertXToDVD
3)GSpot
4)Time Adjuster
5)VobSub

Για μετατροπή .avi σε dvd χρησιμοποιείς τα 2+4. Με το 4 συγχρονίζεις τους υπότιτλους με βάση το .avi. Αποθηκεύεις το αρχείο στον ίδιο φάκελο με το .avi κ το κάνεις convert με το 2. Λογικά στο μενού του θα σου εμφανίζει στην επιλογή subtitle stream το όνομα του υπότιτλου!
Η ενσωμάτωση υποτίτλων στο .avi είναι λίγο πιο πολύπλοκη! Χρησιμοποιείς το 1+3. Η περιγραφή της διαδικασίας δεν μπορεί να γίνει παρά βήμα βήμα με καθοδήγηση πάνω στο πρόγραμμα!
Μπορείς να αποφύγεις όλα τα παραπάνω, εφόσον βλέπεις ταινίες στο pc, με τη χρήση του 5!Απλώς τοποθετείς το συγχρονισμένο αρχείο υποτίτλων στον ίδιο φάκελο με το .avi κ τρέχεις την ταινία!Αν όλα δούλεψαν σωστά κάτω δεξιά στο panel θα εμφανιστεί ένα πράσινο βελάκι, που σημαίνει ότι το VobSub έχει τεθεί σε λειτουργία!Τα προγράμματα που έχω δοκιμάσει για αναπαραγωγή .avi  είναι το Winmedia player κ το Intervideo WinDVD 4!
Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες για το Vdub, ίσως θα ήταν καλύτερα να σου περιγράψω τη διαδικασία μέσω του chat αφού έχεις εγκαταστήσει τα παραπάνω προγράμματα!
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #29 στις: 27/09/06, 01:03 »
Λοιπόν η λογική με την μπινιά που ανέφερα πριν είναι η εξής(με το BitComet, χωρίς να αποκλείεται να δουλεύει και στα άλλα):
1) Κατεβάζεις από κάποιο site(mininova etc.) το torrent που θες και αρχίζεις το download.
2) Πας στην σελίδα www.torrentz.com και αντιγράφεις το όνομα του torrent στο πλαίσιο του search πάνω αριστερά. Η σελίδα αυτή λειτουργεί σαν οδηγός εύρεσης των torrents από όλες τις σελίδες που τα περιέχουν.
3) Πατάς search.  ;D
4) Από τα αποτελέσματα διαλέγεις εκείνο με τους περισσότερους seeders/leechers (αντίστοιχα U/D).
5) Στην επόμενη σελίδα κάνεις κλικ στο λεγόμενο Hash (ένας λεξάριθμος του στυλ safakjhk343598lkahkfq093ohfads). Είναι στην κατηγορία Statistics.
6) Από την σελίδα που θα σε πάει αντιγράφεις τις διευθύνσεις των trackers και
7) στο BitComet κάνεις δεξί κλικ στο torrent, πας Ιδιότητες>Για προχωρημένους και τις κολλάς εκεί, στον κατάλογο των trackers(να αφήνετε κενό ανάμεσα για να κάνει σωστή διαχώριση).

Έτσι το πρόγραμμα θα κατεβάζει από τους seeders όλων των σελίδων που περιέχουν το torrent και των οποίων οι trackers βρίσκονται στο tracker list, και όχι μόνο από mininova, bluewhite κτλ.! Έτσι η ταχύτητα download αυξάνεται σημαντικά!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/06, 01:06 από Unknown Artist »
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #30 στις: 27/09/06, 01:06 »
Χμμμ έξυπνο!Θα το δοκιμάσω!
Δεν θα χρειαστεί στο blue-whitegt διότι αποκλείεται να μην κατεβάζεις με την μέγιστη ταχύτητα.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #31 στις: 27/09/06, 10:24 »
ευχαριστω zeppelin... πιστευω θα βγαλω ακρη... ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #32 στις: 27/09/06, 13:45 »
Φιλε Zeppelin σε ψιλοζαλισαμε λιγο σε αυτο το θεμα αλλα θελουμε τα φωτα σου!!! ::)
Τα επεισοδια λοστ που εχω εγω ειναι σε μορφη MKV!Κατεβασα ενα προγραμμα για τα μετατρεψω σε avi αλλα μου βγαζει σφαλμα οτι δεν μπορει να προσδιορισει το μεγεθος της ταινιας!Με το time adjuster προσπαθησω να διορθωσω την κατασταση αλλα οι υποτιτλοι παιζουν συγχρονισμενα μονο για λιγα λεπτα και μετα αρχιζουν παλι να "βιαζονται" ή να καθυστερουν...
Τι παιζει ρε γ**ωτο?
Ουτε ενα επεισοδιο δεν μπορω να δω σαν ανθρωπος????? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/06, 13:47 από astaroth »

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #33 στις: 28/09/06, 00:59 »
Παράθεση
Ουτε ενα επεισοδιο δεν μπορω να δω σαν ανθρωπος?

το νοικιαζεις απ το βιντεο κλαμπ και ξεμπερδευεις... ;)
και αν θες τον 2ο κυκλο περιμενεις να βγει στο βιντεο κλαμπ, το νοικιαζεις και ξεμπερδευεις...   :)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #34 στις: 28/09/06, 02:01 »
Φιλε Zeppelin σε ψιλοζαλισαμε λιγο σε αυτο το θεμα αλλα θελουμε τα φωτα σου!!! ::)
Τα επεισοδια λοστ που εχω εγω ειναι σε μορφη MKV!Κατεβασα ενα προγραμμα για τα μετατρεψω σε avi αλλα μου βγαζει σφαλμα οτι δεν μπορει να προσδιορισει το μεγεθος της ταινιας!Με το time adjuster προσπαθησω να διορθωσω την κατασταση αλλα οι υποτιτλοι παιζουν συγχρονισμενα μονο για λιγα λεπτα και μετα αρχιζουν παλι να "βιαζονται" ή να καθυστερουν...
Τι παιζει ρε γ**ωτο?
Ουτε ενα επεισοδιο δεν μπορω να δω σαν ανθρωπος????? ???

Εδώ οι γνώσεις μου στενεύουν.Τα μοναδικά αρχεία που είχα συναντήσει τέτοιου format ήταν το Nightwatch (μια ρώσικη ταινία με βρυκόλακες) κ απόσο ξέρω δεν είναι συμπιεσμένα αρχεία...Δηλαδή ήταν ένας τρόπος αποθήκευσης της ταινίας (matroska λεγόταν ή κάπως έτσι), αλλά απόσο θυμάμαι είχε ενσωματωμένους υπότιτλους κ ήχο!Εγώ το έτρεχα με το winmedia player κ επέλεγα αγγλικούς υπότιτλους από το μενού, όπως κάνεις για ένα κανονικό dvd!
Τώρα στην δικιά σου περίπτωση νομίζω δεν μπορούν να γίνουν πολλά. Εκτός κ αν βρεις κάποιο πρόγραμμα που μετατρέπει τα .mkv σε .avi!Δεν γνωρίζω περαιτέρω!
Καλά θα κάνεις όταν κατεβάζεις οτιδήποτε να προσέχεις σε τί μορφή είναι κτλ...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #35 στις: 28/09/06, 21:39 »
Να'μαι παλι.... ::)
Προσπαθω να κατεβασω το BitComet και η ταχυτητα κατεβασματος πεφτει κατω απο 1kb !!!!!!!!!!!!!!!!
Συγκεκριμενα αρχιζει να κατεβαζει με 622 bytes!!!!!!!!!!!!!!!!!!ενω αλλες σελιδες στι ιντερνετ τις ανοιγει κανονικοτατα!!
Μονο με το bitcomet συμβαινει αυτο....Τι παιζει ρε παιδια?
Ολα τα προβληματα σε μενα τυχαινουν???

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #36 στις: 28/09/06, 21:46 »
Πάρε τηλέφωνο τον ISP σου και ρώτα τον αν η dsl που έχεις είναι 1Kbit. :p

Αν όχι, κάνε ό,τι σου πρότειναν στο προηγούμενο post που ξαναρώτησες για τις χαμηλές ταχύτητες. Δοκίμασε άλλον client. το γεγονός πως κατεβάζεις με τόσο χαμηλή ταχύτητα μπορεί όμως να μην έχει να κάνει με τον client, αλλά με τον tracker και τους συνδεδεμένους seeders/leechers. Μην επαναλαμβανόμαστε...

Το BitComet δεν είναι κι ό,τι καλύτερο. Προτίμησε uTorrent ή Azureus.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/06, 22:07 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #37 στις: 28/09/06, 22:05 »
Παράθεση
Προσπαθω να κατεβασω το BitComet και η ταχυτητα κατεβασματος πεφτει κατω απο 1kb

προσπαθησα και γω να το κατεβασω και ειχα το ιδιο προβλημα. η σελιδα φταιει μαλλον... ;)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #38 στις: 28/09/06, 23:14 »
Γιατί ωρέ κατεβάζετε το BitComet;;;Αφού σας είπα utorrent!
To 1ο δεν επιτρέπεται από αρκετά site!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #39 στις: 29/09/06, 01:08 »
τωρα το μtorrent χρησιμοποιω... ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #40 στις: 08/10/06, 14:15 »
Που μπορει καποιος να βρει ελληνικα αρχεια μεσω torrent?
δισκογραφιες π.χ.

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #41 στις: 08/10/06, 14:20 »
φιλε μου εγω ελληνικα αρχεια μουσικη κα. βρισκω πολλα με το azureus.μπορει να σε βοηθησει αρκετα.αλλα για ελληνικα αρχεια δεν ψαχνομαι και πολυ..για οτι καλυτερο πειτε το και σε εμενα αν παιζει κατι καλυτερο
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #42 στις: 08/10/06, 15:06 »
Χμμ...εκτός κι αν πρόσφατα συμπεριέλαβε κάποια τέτοια σχετική λειτουργία, μια κι έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω, το Azureus δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένας client. Ελληνικά αρχεία θα βρεις ως επί το πλείστον σε ελληνικούς trackers. Δυστυχώς το blue-whitegt έχει κατεβάσει ρολά, όσον αφορά την αποδοχή νέων χρηστών, αν και μέσα στον Οκτώβρη δεν αποκλείεται τελικά να δεχτεί και νέους.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #43 στις: 09/10/06, 20:22 »
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση επί του θεματος.

Εγώ δεν διαθέτω DSL (τουλάχιστον ακόμα). Όμως δεν έχω απαιτήσεις για μεγάλα αρχεία, παρά μόνο για μεμονωμένα mp3, άντε και κανένα βιντεάκι αστείο. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα torrents μιας και σαν πηγή είναι ανεξάντλητη? Θα μου φανεί πιο αποτελεσματικό από το Limewire που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα?

Και κάτι άλλο. Συχνά πυκνά θα μπορώ να έχω πρόσβαση με τον λάπτοπ μου σε γραμμή DSL, οπότε και θα μου είναι χρήσιμο να ξέρω αν το μtorrent που έχω κατεβάσει είναι η καλύτερη λύση, όπως επίσης και αν μπορείτε να μου προτείνεται link για ταινίες κυρίως παιδικές μεταγλωτισμένες (δηλαδή να έχουν βγει στα βιντεοκλαμπ και να είναι μεταγλωτισμένες)
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #44 στις: 09/10/06, 20:51 »
Για μεμονωμένα mp3 αρχεία συνεχίζω να πιστεύω πως p2p προγράμματα τύπου Soulseek, DC++ υπερτερούν σαφώς των public trackers σε επίπεδο μάλιστα ποιοτικών κομματιών. Και λέω public όχι private, γιατί στους τελευταίους το ratio που πρέπει να διατηρείς δεν είναι παίξε γέλασε. Αν λοιπόν δεν είσαι διατεθειμένος να στέλνεις επίσης, ό,τι κατεβάζεις, τότε παρέμεινε στα p2p (δε θα επέλεγα το Limewire, αλλά περί ορέξεως...).

Τσέκαρε το The Pirate Bay αν σου καλύπτει κάποιες ανάγκες.

Όσον αφορά μεταγλωττισμένες σειρές, μονάχα οι ελληνικοί trackers μπορεί και να σε καλύψουν, αλλά νομίζω πως προς το παρόν δεν δέχονται νέα μέλη.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #45 στις: 09/10/06, 21:39 »
Επειδή γίνεται πολύ κουβέντα για τους ελληνικούς trackers, απλώς αναφέρω ότι το www.blue-whitegt.com ΔΕΝ δέχεται μέλη τη στιγμή που γράφεται αυτό το μήνυμα...Ο λόγος είναι ότι προσπαθούν τα παιδιά να αναδιαρθρώσουν το site με νέο υλικό, υποστηριζόμενο 24h το 24ωρο, καθώς κ να προσθέσουν έναν νέο server.Κοινώς το site βρίσκεται υπό κατασκευή...
Καλό είναι όσοι έχουν την δυνατότητα να προσφέρουν κάποιο ποσό ή γρήγορες συνδέσεις κ μεράκι να ασχοληθούν να επισκεφτούν εδώ:
http://www.blue-whitegt.com/vb/fora.php

Τώρα σχετικά με ελληνικές παιδικές σειρές (πχ. Αστερίξ, Λούκυ Λουκ κτλ.) καθώς κ ταινίες υπάρχουν πληθώρα κ αναμένεται να ανεβούν και άλλα...Υπομονή κ μια ματιά καθημερινή μήπως έχουν ανοίξει οι εγγραφές θα λύσει το πρόβλημα...
Τα ελληνικά torrents είναι εδώ κ χρειάζονται υποστήριξη από όλους!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/06, 21:44 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #46 στις: 10/10/06, 00:32 »
Το μόνο που φοβάμαι Zeppelin είναι πως η μεγένθυση του φαινομένου, αναπόφευκτα θα οδηγήσει και στη μεγαλύτερη έκθεση, με αναμενόμενη εξέλιξη. Το έχω ξαναδεί το έργο δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #47 στις: 10/10/06, 00:58 »
Ρε παίδες διάβασα τη συζήτηση αλλα νομίζω οτι ξεχάσατε κάτι σημαντικό: τον ορισμό της upload speed! Όταν είχα αρχίσει να κατεβάζω torrents (με Azureus, bitcomet) δεν κατέβαζε πολύ γρήγορα. Όταν όμως πείραξα την upload speed απο unlimited σε 8kbps(όταν είχα 384) και τώρα με 768 στα 12kbps το κατέβασμα έφτανε στα όρια της γραμμής. Πιστεύω οτι αυτό βοηθάει ειδικά αυτούς που δεν έχουν και πολύ μεγάλες γραμμές.
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #48 στις: 10/10/06, 01:11 »
Σωστή η παρατήρηση σου...
Η ταχύτητα του upload ΔΕΝ επηρεάζεται διόλου από αυτές τις ρυθμίσεις που αναφέρεις...Μάλλον είναι συμπτωματικές...
Αυτό το γνωρίζω κ από φίλους στο εξωτερικό που διαθέτουν πολύ καλύτερες συνδέσεις από μας...
Η ουσία είναι η εξής:
H ταχύτητα του upload εξαρτάται αποκλειστικά από τον αριθμό των seeders/leechers.
Αν διαθέτεις ένα αρχείο σπάνιο, που παράλληλα το διατηρείς ανοιχτό προς upload τότε η ταχύτητα αυξάνεται προς το άνω όριο...
Αντίθετα, αν κατεβάζεις ένα αρχείο χιλιοκατεβασμένο που το έχουν ανοιχτό πολλοί προς upload αυτόματα μοιράζεται η ταχύτητα στους εκάστοτε seeders.
Πιο απλά, φροντίζετε να διατηρείτε torrents ανοιχτά προς upload για μεγάλο διάστημα.Αυτό γιατί τον πρώτο καιρό μάλλον η ταχύτητα σας θα είναι μικρή, όσο όμως περνάει ο καιρός όλο κ περισσότερα άτομα θα παύουν να seedάρουν, συνεπώς περισσότερα άτομα θα κατεβάζουν από σας, συνεπώς θα έχετε μεγαλύτερη ταχύτητα upload...
Τώρα στις δικές μας συνδέσεις το αν θα κατεβάζεις με 10kb/sec ή με 15 νομίζω λίγη αξία έχει...
Γι'αυτό ίσως φίλε μου μάλλον παρατηρείς αυτές τις διαφορές, καθώς το ίδιο το πρόγραμμα καταναλώνει κάποιο bandwidth για τις συνδέσεις που πραγματοποιεί.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #49 στις: 16/10/06, 14:23 »
Ρε παίδες διάβασα τη συζήτηση αλλα νομίζω οτι ξεχάσατε κάτι σημαντικό: τον ορισμό της upload speed! Όταν είχα αρχίσει να κατεβάζω torrents (με Azureus, bitcomet) δεν κατέβαζε πολύ γρήγορα. Όταν όμως πείραξα την upload speed απο unlimited σε 8kbps(όταν είχα 384) και τώρα με 768 στα 12kbps το κατέβασμα έφτανε στα όρια της γραμμής. Πιστεύω οτι αυτό βοηθάει ειδικά αυτούς που δεν έχουν και πολύ μεγάλες γραμμές.

Ωραίος ρε! Μόλις το έκανα η ταχύτητες από 10-12 KB φτάναν σε 70-75KB!

Ρε παιδιά, τί εννοούμε όταν λέμε Dead Torrents?
Αρχίσαν περιορισμένες εγγραφές στο BlueWhitegt...  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/06, 14:33 από Unknown Artist »
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/02, 15:44
από GothicCrusader
10 Απαντήσεις
6125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/08, 22:33
από Jezus
142 Απαντήσεις
76824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 19:40
από Lo.Lee.Ta
12 Απαντήσεις
4506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/06, 17:43
από Stergios Kourou
6 Απαντήσεις
2678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 12:52
από GIORGOS KANLIS
25 Απαντήσεις
29864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 04:53
από diwattos
21 Απαντήσεις
7984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/13, 16:48
από STEFANOS604
4 Απαντήσεις
3294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/14, 10:31
από RedWhite83
10 Απαντήσεις
14060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/17, 20:54
από vegos
3 Απαντήσεις
3865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/17, 14:12
από Βραζίλης