Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?  (Αναγνώστηκε 39612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« στις: 26/05/08, 12:36 »
Επειδή λοιπόν αν περιμένετε να βρώ εγω χρόνο να συντάξω ένα τέτοιο κείμενο.....  :o χαθήκαμε!!! Σας παραθέτω την σαφέστερη εικόνα - κατα την δική μου ταπεινή άποψη πάντα..- που βρήκα καταγεγραμμένη απο το Σωματείο Ελλήνων Ρεφλεξολόγων. Για οποιεσδήποτε περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να με ρωτήσετε μέσω του topic ή με πμ και ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω.


Ρεφλεξολογία
κείμενο τού Σωματείου Ελλήνων Ρεφλεξολόγων


Τα πέλματα και οι παλάμες είναι ο καθρέπτης του σώματός μας!

Η ρεφλεξολογία είνα μια επιστήμη, η οποία βασίζεται στην ύπαρξη αντανακλαστικών σημείων στα πέλματα και στις παλάμες, που αντιστοιχούν σε κάθε όργανο και τμήμα του σώματος. Ονομάζεται και ζωνο-θεραπεία, διότι βασίζεται στην αρχή των δέκα αντανακλαστικών ζωνών που διαπερνούν το σώμα μας και απολήγουν στα πέλματα και στις παλάμες, όπου ο ρεφλεξολόγος ασκεί τις τεχνικές του, τη "θεραπεία" με την αρχική έννοια του όρου, που σημαίνει στην αρχαία ελληνική γλώσσα φροντίδα, περιποίηση, υπηρεσία του συνανθρώπου.

Η μέθοδος αυτή αντιμετωπίζει τον άνθρωπο σαν σύνολο. Ο/η ρεφλεξολόγος δεν θεραπεύει συγκεκριμένες παθήσεις, όμως χαλαρώνοντας και ενεργοποιώντας το σώμα, μέσω της διέργεσης των αντανακλαστικών σημείων με ειδικούς χειρισμούς και πιέσεις, απελευθερώνει τις θεραπευτικές δυνάμεις του σώματος. Ετσι, επιτυγχάνει την ενεργοποίηση, χαλάρωση και εξισορρόπηση του οργανισμού. Η εμπειρία των περισσότερων ανθρώπων είναι ένα αίσθημα βαθιάς χαλάρωσης, ξεκούρασης, ευεξίας και χαράς.

Ο/η ρεφλεξολόγος δεν κάνει διάγνωση ιατρικών καταστάσεων, αλλά τα ρεφλεξολογικά ευρήματα είναι πολύτιμα σ' αυτόν, για την εκτέλεση της δικής του εργασίας. Μπορεί να συνδυαστεί, ως συμπληρωματική μέθοδος, με οποιαδήποτε παραδοσιακή -ή μη- μέθοδο θεραπείας, καθώς είναι τελείως φυσική και ακίνδυνη, όταν εφαρμόζεται από άτομα που έχουν εκπαιδευτεί καταλλήλως.

Την πανάρχαια αυτή τεχνική (5.000 χρόνια εφαρμόζεται με τον ίδιο πάντα τρόπο) έρχεται να εκμεταλλευτεί πάλι ο σύγχρονος άνθρωπος, για να ξεπεράσει τα προβλήματα που τον απασχολούν. Αναφέρουμε ότι σε δύο εργοστάσια της Κίνας έχει καθιερωθεί, στο διάλειμμα, όλοι οι εργάτες να βγάζουν τα παπούτσια τους και να περπατούν με γυμνά πόδια σε ειδικά διαμορφωμένο μονοπάτι με βότσαλα, άμμο, πέτρες, νερό κ.λπ.. Επίσης, η εταιρεία "Unipart", στην Αγγλία, παρέχει στους εργαζομένους της την ευκαιρία να δέχονται τη βοήθεια των ρεφλεξολόγων, διότι έχει διαπιστωθεί ότι η απόδοση τους αυξάνεται, καθώς εργάζονται δίχως άγχος και ότι μειώνονται οι εργατοώρες απουσίας τους, εξαιτίας των συνηθισμένων προβλημάτων υγείας. Στο Ισραήλ 6.000 ρεφλεξολόγοι παρέχουν τις υπηρεσίες τους, ενώ στη Δανία το 10% του πληθυσμού δέχεται ρεφλεξολογία από 3.000 ειδικούς.

Γι' αυτό, συνιστούμε περισσότερη αγάπη στα πόδια μας. Η ενεργοποίηση, σωστή φροντίδα και περιποίησή τους, μας δίνει υγεία και μακροζωία.

Οι ρεφλεξολόγοι της Ελλάδας έχουν οργανώσει από το 1992 το Σωματείο Ελλήνων Ρεφλεξολόγων (Σ.Ε.Ρ.), το οποίος έχει ως σκοπό του την ενημέρωση, την προώθηση και την κατοχύρωση της ρεφλεξολογίας. Πρωταρχικός, επίσης, στόχος του είναι η ενημέρωση των ρεφλεξολόγων και η προστασία των μελών του, καθώς και η προστασία του κοινού από άτομα που αυτοαποκαλούνται ρεφλεξολόγοι, δίχως να έχουν την απαιτούμενη εκπαίδευση, η οποία σήμερα απαιτεί εξειδίκευση τουλάχιστον ενός έτους. Ο Σ.Ε.Ρ. συνεργάζεται στενά με την Ευρωπαϊκή Οργάνωση των Ρεφλεξολόγων REN, καθώς και με το Παγκόσμιο Σύλλογο I.C.R. των οποίων είναι μέλος. Συμμετέχει ενεργά στα συνέδριά τους, που πραγματοποιούνται κάθε χρόνο σε διάφορα μέρη του κόσμου.


Τα κείμενα προέρχονται απο το site του Σωματείου Ελλήνων Ρεφλεξολόγων: http://www.therapeia.gr/reflexologia/themata/1.shtml

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #1 στις: 28/06/08, 10:33 »
sof1a, ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.
Ξέρεις οτι αυτά με τις ρεφλεξολογίες είναι τελείως χαζομάρες έτσι?
Για παράδειγμα, εγώ για να αισθανθώ καλύτερα σε ένα διαλειμα στη δουλειά, δεν χρειάζομαι μασάζ στην πατούσα αλλά στο σβέρκο.

(Για να μην πω τίποτα πιο προσωπικό)

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #2 στις: 28/06/08, 11:36 »
Αν και τώρα πλέον ο χρόνος μου είναι ελάχιστος και δεν προλαβαίνω να ενασχοληθώ με την Ρεφλεξολογία, το γεγονός οτι πίστεψα στην αποτελεσματικότητα και το σκοπό της και την σπούδασα με φέρνουν τώρα στη θέση να σου απαντήσω...

Είμαι πάνω απο 1000% σίγουρη οτι η ρεφλεξολογία είναι κάτι που απλώς έχεις ακουστά, ίσως να έχεις διαβάσει και κανένα άρθρο(όπως αυτό που έχω παραθέσει εγώ εδώ). Αυτό σε πρώτη φάση θα έπρεπε να σε είχε σταματήσει, όχι απο το να το σχολιάσεις αλλά απο το να είσαι τόσο απόλυτος... :-X :-X

Το γεγονός οτι η Ρεφλεξολογία είναι στην πραγματικότητα μια επιστήμη πολύπλευρη που συνδυάζει τόσο την ιατρική γνώση όσο και την θέληση του παθόντος να θεραπευτεί αλλά και πολύ ενέργεια έχει ως αποτέλεσμα(καλώς ή κακώς... ?) να μπορούν να την καταλάβουν αλλά και να την χρησιμοποιήσουν μόνο όσοι έχουν την ικανότητα να βλέπουν την ουσία του κάθε πράγματος.

Δυστυχώς πιστεύω πως δεν έχει κανένα νόημα να σου πω τι κάνει η ρεφλεξολογία και πόσο αποτελεσματική μπορεί να γίνει (για τους λόγους που προανέφερα), θα ήθελα όμως να σε ενημερώσω οτι το να "κάνεις μασάζ" (δηλαδή να ασκείς πίεση....) στην πάσχουσα περιοχή, είναι σαν να βάζεις το χέρι σου πάνω σε μια ανοιχτή πληγή, και ας μην τρέχει αίμα.... Γι' αυτό υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι θεραπείας...

Ελπίζω να βοήθησα, όχι στο να πιστέψεις στην ρεφλεξολογία , γιατί είναι κάτι που δεν με αφορά, αλλά στο να γίνεις λίγο πιο προσεκτικός την επόμενη φορά που θα αμφισβητήσεις κάτι για το οποίο στην πραγματικότητα δεν είσαι ενήμερος.

Καλή σου μέρα.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #3 στις: 28/06/08, 11:52 »
Μια ακομη αμφιλεγομενη (το λιγοτερο που μπορω να πω διατηρωντας κοσμια την συζητηση) μεθοδος την οποια οι διαφημιστες της εχουν ντυσει με το μανδυα της επιστημονικοτητας και του παραιατρικου επαγγελματος προκειμενου να μην κλεισει το μαγαζακι τους.

Και μονο που βλεπω σωματειο ελληνων ρεφλεξολογων κοντευω να κανω εμετο......Θα μου πεις εδω εχουμε σωματειο αστρολογων.....στους ρεφλεξολογους θα κολλησουμε?

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #4 στις: 28/06/08, 12:33 »
....
Ελπίζω να βοήθησα, όχι στο να πιστέψεις στην ρεφλεξολογία , γιατί είναι κάτι που δεν με αφορά, αλλά στο να γίνεις λίγο πιο προσεκτικός την επόμενη φορά που θα αμφισβητήσεις κάτι για το οποίο στην πραγματικότητα δεν είσαι ενήμερος.
...

Ποιός σου είπε ότι δεν είμαι ενήμερος?
Άκουσα (5λεπτά), έκρινα (3 sec) και αποφάσισα: Χαζoμάρες-Απατεωνιές.
Ασφαλώς και θα είμαι απόλυτος.
Ξέρω πολύ καλά τι μου τι μου γίνεται και πόσοι απατεώνες - κομπογιαννίτες κυκλοφορούν.
Guess what: Όταν τους πεις ότι λένε χαζομάρες ξέρεις τι απαντούν?
Οτι "το έχουν σπουδάσει και ότι δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο απόλυτος για κάτι που δεν γνωρίζεις".

Εσύ δηλαδή που την έχεις σπουδάσει?

Duh....

Στα είπε και ο fenderiarhs....(πολύ ήπια θεωρώ....)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #5 στις: 28/06/08, 14:01 »
Αγαπητοί φίλοι,
Η ρεφλεξολογία έχει 3500 χρόνια ιστορία καθώς συνδέεται άμεσα με τον κινέζικο βελονισμό και ευτυχώς δεν έχει ανάγκη να πιστοποιηθεί από κανέναν ιδιώτη, για τον λόγο αυτόν υπάρχουν οι σχολές τριετούς φοίτησης, οι εξετάσεις, η εφαρμοσμένη πρακτική, τα σχετικά πτυχία και οι διεθνώς διαπιστευμένοι σύλλογοι.
Αυτό που με ενοχλεί είναι άτομα με ελαφρά την καρδία και χωρίς την στοιχιώδη κατάρτιση ή καν κάποια επιχειρήματα να πλαισιώσουν την άποψη τους, να καταφεύγουν σε σοβαρούς χαρακτηρισμούς και προσβολές όπως "μαγαζάκι" και "χαζoμάρες-απατεωνιές" για την έντιμη, κοπιώδη και -ναι- επιστημονική εργασία άλλων ανθρώπων.
Τετοιες συμπεριφορές απαξίωσης και αποκλεισμού δεν βοηθούν νέους ανθρώπους να συμμετέχουν και να μας ανοίγουν τα μάτια σε φρέσκιες ιδέες και απόψεις.
Δεν πειράζει αν δεν είστε έτοιμοι ή ανοιχτοί να ακούσετε κάτι νέο ή διαφορετικό.
Πειράζει όμως η έλλειψη σεβασμού προς τους συνανθρώπους σας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #6 στις: 28/06/08, 14:09 »
για τον λόγο αυτόν υπάρχουν οι σχολές τριετούς φοίτησης, οι εξετάσεις, η εφαρμοσμένη πρακτική, τα σχετικά πτυχία και οι διεθνώς διαπιστευμένοι σύλλογοι.
 

Για πες μας καμια σχολη ρεφλεξολογιας, κανα αναγνωρισμενο πτυχιο κ.λ.π.
Να δουμε και που σπουδασαν ολοι αυτοι οι ελληνες ρεφλεξολογοι του σωματειου.

Θα μου πεις, αμα υπαρχουν άτομα που τα σκάνε για θεραπευτικό μασαζ στην πατουσα, καλά κάνουν οι άλλοι και τα παιρνουν. Χαζοί είναι?  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/08, 14:19 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #7 στις: 28/06/08, 14:31 »
Σχολες υπαρχουν για ενα σωρο πραγματα.........

Αφου θεωρεις εαυτον καταρτισμενο και θεωρεις υμας ασχετους χωρις να ξερεις καν τη δουλεια κανουμε, θελω να μου δωσεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ συμπερασματα για την αποτελεσματικοτητα της....Αν θελεις και καποιες διευκρινισεις για το τι ειναι επιστημονικο ευχαριστως να στις δωσω......εν ταχει.....επαναλαψιμοτητα, σχεση αιτιου αιτιατου, η υπαρχη μηχανισμου που να δικαιολογει τα ευεργετικα αποτελεσματα της κ.λ.π κ.λ.π......και φυσικα αυτα να προερχονται οχι απο το σωματειο.

Και κατι τελευταιο........η επιστημονικη κοινοτητα ακομα αμφισβητει την αποτελσματικοτητα της ομοιοπαθητικης.....και οι μεχρι στιγμης ενδειξεις δεν ειναι ιδιαιτερα ενθαρυντικες για τους οπαδους της............μη βιαζεσαι λοιπον να καταταξεις και τη ρεφλεξολογια στην ιδια κατηγορια.....

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #8 στις: 28/06/08, 14:36 »
...
Τετοιες συμπεριφορές απαξίωσης και αποκλεισμού δεν βοηθούν νέους ανθρώπους να συμμετέχουν και να μας ανοίγουν τα μάτια σε φρέσκιες ιδέες και απόψεις.
Δεν πειράζει αν δεν είστε έτοιμοι ή ανοιχτοί να ακούσετε κάτι νέο ή διαφορετικό.
Πειράζει όμως η έλλειψη σεβασμού προς τους συνανθρώπους σας.

Ρε φιλαράκι μας δουλεύεις? Τι φρέσκιες ιδέες και χαζομάρες.... μόνος σου είπες ότι είναι 3500 ετών (ή άλλη είπε 5000).  
Καιρός δεν είναι η ανθρωπότητα να ξεκολλήσει από μαγείες και δεισιδαιμονίες του παρελθόντος?

Εκτός αυτού.... απατεώνες είναι.  Γιατί να τους σεβαστώ? Αυτοί σέβονται την ασχετοσύνη (και πολλές φορές το πρόβλημα υγείας) των "πελατών" τους?

Πάτως δεν αντιλέγω, ωραίο το μασάζ και στην πατούσα.

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #9 στις: 28/06/08, 14:44 »
....θελω να μου δωσεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ συμπερασματα για την αποτελεσματικοτητα της....Αν θελεις και καποιες διευκρινισεις για το τι ειναι επιστημονικο ευχαριστως να στις δωσω......εν ταχει.....επαναλαψιμοτητα, σχεση αιτιου αιτιατου, η υπαρχη μηχανισμου που να δικαιολογει τα ευεργετικα αποτελεσματα της κ.λ.π κ.λ.π.........

Καλά.... εδώ υπάρχουν σωματεία ( :P ).... και αναγνωρισμένα πτυχία (  ;D ) και όλο αυτό βασισμένο στη σφαίρα της ψευδοεπιστήμης.....
Περιμένεις πραγματικά να ακούσεις τέτοιου είδους επιχειρήματα?

Είναι φανερό ότι (είτε εσκεμμένα είτε από άγνοια) δεν έχουν ιδέα για το πως θεμελιώνεται η γνώση στην επιστήμη.


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #10 στις: 28/06/08, 15:16 »
Είναι φανερό ότι (είτε εσκεμμένα είτε από άγνοια) δεν έχουν ιδέα για το πως θεμελιώνεται η γνώση στην επιστήμη.

Χρήσιμο είναι επίσης να ξέρεις το πως θεμελιώνεται και η συζήτηση σε ένα forum. Δεν μπορώ να ξέρω αν είσαι εσκεμμένα ή εν άγνοια τόσο αγενής, αλλα καλό είναι να κρατάμε λίγο τους τόνους χαμηλούς.

Αν θέλεις να αποδείξεις οτι η ρεφλεξολογία είναι για τα πανηγύρια, χώρος για επιχειρήματα, ή αντεπιχειρήματα υπάρχει. Οχι όμως για προσβολές.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #11 στις: 28/06/08, 15:32 »
Είναι φανερό ότι (είτε εσκεμμένα είτε από άγνοια) δεν έχουν ιδέα για το πως θεμελιώνεται η γνώση στην επιστήμη.

Χρήσιμο είναι επίσης να ξέρεις το πως θεμελιώνεται και η συζήτηση σε ένα forum. Δεν μπορώ να ξέρω αν είσαι εσκεμμένα ή εν άγνοια τόσο αγενής, αλλα καλό είναι να κρατάμε λίγο τους τόνους χαμηλούς.

Αν θέλεις να αποδείξεις οτι η ρεφλεξολογία είναι για τα πανηγύρια, χώρος για επιχειρήματα, ή αντεπιχειρήματα υπάρχει. Οχι όμως για προσβολές.

Όοοοοοχι. Δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω εναντίον καμμίας ρεφλεξολογίας. Η ρεφλεξολογία (και οι λοιπές)  είναι εκείνες που χρειάζεται να επιχειρηματολογήσουν ουσιαστικά υπέρ τους. Μέχρι να αρθρωθεί ουσιαστικός λόγος (και όχι απλή επισήμανση ότι είναι -δεν-ξέρω-πόσων-χιλιάδων-ετών) έχω κάθε δικαίωμα να λέω ότι είναι χαζομάρες. Αυτοί είναι που πρέπει να πείσουν ότι ευσταθούν. Μεχρι να το κάνουν, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είναι για τα πανηγύρια.
Δηλαδή αν εγώ πω ότι εσύ είσαι πράσινος και έχεις 4 ουρές..... είσαι υποχρεωμένος εσύ να επιχειρηματολογήσεις λογικά για το αντίθετο? Με τέτοια θα ασχολείσαι?


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #12 στις: 28/06/08, 15:49 »
Με το δικό σου συλλογισμό, δε με πείθεις για ποιο λόγο πρέπει να γράφεις τις προσβολές που γράφεις, αρα είσαι για τα πανηγύρια?

Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αν πράγματι είσαι. Μπορώ όμως να πώ το εξής: Αν σκοπό έχεις να γράφεις προσβολές, ήδη έγραψες πάρα πολλά. Ναι χρειάζεται να επιχειρηματολογήσεις γιατι όπως προανέφερα, χώρος για προσβολές δεν υπάρχει.

Μέχρι να αρθρωθεί ουσιαστικός λόγος (και όχι απλή επισήμανση ότι είναι -δεν-ξέρω-πόσων-χιλιάδων-ετών) έχω κάθε δικαίωμα να λέω ότι είναι χαζομάρες.
Ξεκίνησες τις προσβολές ακετά νωρίτερα.Μη κοροϊδευόμαστε.

Δηλαδή αν εγώ πω ότι εσύ είσαι πράσινος και έχεις 4 ουρές..... είσαι υποχρεωμένος εσύ να επιχειρηματολογήσεις λογικά για το αντίθετο? Με τέτοια θα ασχολείσαι?
Θα σου πώ οτι έχεις πρόβλημα αντίληψης με τη πραγματικότητα, και επίσης οτι δεν με έχεις δει ποτέ σου. Αν εσύ το βλέπεις έτσι, γιατί ασχολήθηκες εξ'αρχής με το παρόν ζήτημα?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #13 στις: 28/06/08, 15:53 »
ΟΚ, σιγά μην ασχοληθώ κι άλλο. :P :P :P
Εγώ ξέρω ότι είναι απατεώνες. Εσεις πηγαίνετε να σας μαλάξουν τις πατούσες. :)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #14 στις: 28/06/08, 16:34 »
kk.roukou αν πιστεύεις ότι κάποιες επιστήμες ή κάποια επαγγέλματα είναι κοροϊδία ή απατεωνιά, δικαίωμα σου.

Το να προσβάλλεις έτσι και να μηδενίζεις το καθετί χωρίς κανένα επιχείρημα, είναι τουλάχιστον αγενές μη πω τπτ χειρότερο.

Η ρεφλεξολογία και ο βελονισμός γενικότερα η ανατολική ιατρική, χλευάζεται εδώ και πολλά χρόνια αλλά η αλήθεια είναι ότι η σύγχρονη δυτική ιατρική δε μπόρεσε ποτέ να αποδείξει κάποιες εναλλακτικές θεραπείες που είχαν αποτέλεσμα και τις οποίες δε μπόρεσαν ποτέ να προσφέρουν.

Υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια που διδάσκουν και δίνουν ακόμα και Master of science degree στις επιστήμες αυτές.
Απλά να αναφέρω το Concordia university του Καναδά όπου φίλος και συνάδελφος φυσιοθεραπευτής έχει πάρει το master του και όπου είδα μπροστά μου να εφαρμόζονται οι επιστήμες αυτές σε τραυματισμούς και να έχουν πραγματικό αποτέλεσμα.

Το γεγονός ότι είμαστε καχύποπτοι, δε πάει να πει ότι οι επιστήμες αυτές είναι απατεωνιές ή ψεύτικες.

Επίσης είναι μέγιστο λάθος να μπερδεύουμε αναγνωρισμένες επιστήμες με την αστρολογία κλπ. Τα ζώδια, οι κάρτες ταρό κλπ κλπ δεν έχουν καμία σχέση με το ανθρώπινο σώμα, με τις ανατομικές λειτουργίες και γενικότερα την λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού.
Δε μπορούμε να μηδενίζουμε αποδεδειγμένα πράγματα τόσο εύκολα ειδικότερα όταν δεν έχουμε ιδέα για ποιο πράγμα μιλάμε.

Μέχρι σήμερα εν έτει 2008, γνωρίζουμε μόνο το 12% του ανθρώπινου εγκεφάλου και των δυνατοτήτων του.
Ποιος ξέρει να μας πει τι δυνατότητες και τι λειτουργίες έχει το υπόλοιπο 88%? ΚΑΝΕΙΣ!!!

Το πέλμα, η παλάμη, το αυτί, ο κρόταφος και πολλά άλλα σημεία, αποδεδειγμένα έχουν κάποια σημεία τα οποία όταν πυροδοτηθούν, έχουν αποτελέσματα σε χρόνιες ημικρανίες, ζαλάδες από λαβυρινθική δυσλειτουργία, απορρόφηση αιματωμάτων κλπ κλπ

Επειδή δεν έχετε σπουδάσει ή δεν είστε γνώστες των συγκεκριμένων επιστημών, δεν σας επιτρέπει πιστεύω να τις ακυρώνετε και να θεωρείτε ότι όποιος τις εφαρμόζει είναι απατεώνας.

Κομπογιαννίτες υπάρχουν πολλοί, χειρουργοί, παθολόγοι, ορθοπαιδικοί, φυσιοθεραπευτές, λογοθεραπευτές και η λίστα είναι ατελείωτη.

Η λέξη κομπογιαννίτης δεν περιγράφει κάποιον αναλόγως επιστήμης αλλά αναλόγως πράξεων.

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #15 στις: 28/06/08, 17:04 »
kk.roukou αν πιστεύεις ότι κάποιες επιστήμες ή κάποια επαγγέλματα είναι κοροϊδία ή απατεωνιά, δικαίωμα σου.

Σαφώς και είναι δικαίωμά μου.

Το να προσβάλλεις έτσι και να μηδενίζεις το καθετί χωρίς κανένα επιχείρημα, είναι τουλάχιστον αγενές μη πω τπτ χειρότερο.

Μα δεν μίλησα απαξιωτικά για "το κάθε τι". Για τη ρεφλεξολογία συγκεκριμένα λεμε.

Η ρεφλεξολογία και ο βελονισμός γενικότερα η ανατολική ιατρική, χλευάζεται εδώ και πολλά χρόνια αλλά η αλήθεια είναι ότι η σύγχρονη δυτική ιατρική δε μπόρεσε ποτέ να αποδείξει κάποιες εναλλακτικές θεραπείες που είχαν αποτέλεσμα και τις οποίες δε μπόρεσαν ποτέ να προσφέρουν.

Λάθος. Δεν είναι αλήθεια ότι η σύγχρονη δυτική ιατρική αδυνατεί να προσφέρει θεραπείες εκεί που μπορεί να είναι αποτελεσματική η εναλλακτική ιατρική.

Υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια που διδάσκουν και δίνουν ακόμα και Master of science degree στις επιστήμες αυτές.
Απλά να αναφέρω το Concordia university του Καναδά όπου φίλος και συνάδελφος φυσιοθεραπευτής έχει πάρει το master του και όπου είδα μπροστά μου να εφαρμόζονται οι επιστήμες αυτές σε τραυματισμούς και να έχουν πραγματικό αποτέλεσμα.

Πάντως, (αν και αυτό δεν έχει σημασία) τη ρεφλεξολογία/εαλλακτική ιατρική κλπ δεν την έχουν ούτε στη λίστα με τα προπτυχιακά ούτε στη λίστα με τα μεταπτυχιακά προγάμματα.
http://www.concordia.ca/info/futurestudents/undergraduate/programs/subjects/
http://www.concordia.ca/info/futurestudents/graduate/programs/subjects/
Σε άλλο αντικείμενο πήρε μάστερ ο φίλος σου έτσι? Ίσως στη "recreational therapeutics"?


...
Επίσης είναι μέγιστο λάθος να μπερδεύουμε αναγνωρισμένες επιστήμες με την αστρολογία κλπ. Τα ζώδια, οι κάρτες ταρό κλπ κλπ δεν έχουν καμία σχέση με το ανθρώπινο σώμα, με τις ανατομικές λειτουργίες και γενικότερα την λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού.
Δε μπορούμε να μηδενίζουμε αποδεδειγμένα πράγματα τόσο εύκολα ειδικότερα όταν δεν έχουμε ιδέα για ποιο πράγμα μιλάμε.

Αναγνωρισμένες... από ποιούς? Από τους συλλόγους τους? Χρειάζεται κάτι περισσότερο.. έτσι δεν είναι?

Μέχρι σήμερα εν έτει 2008, γνωρίζουμε μόνο το 12% του ανθρώπινου εγκεφάλου και των δυνατοτήτων του.
Ποιος ξέρει να μας πει τι δυνατότητες και τι λειτουργίες έχει το υπόλοιπο 88%? ΚΑΝΕΙΣ!!!

http://www.snopes.com/science/stats/10percent.asp

Το πέλμα, η παλάμη, το αυτί, ο κρόταφος και πολλά άλλα σημεία, αποδεδειγμένα έχουν κάποια σημεία τα οποία όταν πυροδοτηθούν, έχουν αποτελέσματα σε χρόνιες ημικρανίες, ζαλάδες από λαβυρινθική δυσλειτουργία, απορρόφηση αιματωμάτων κλπ κλπ

Κάτι τέτοιο δεν έχει λόγο να ισχύει, λόγω αυτού δεν έχει αφιερώσει κάποιος το χρόνο να το ελέγξει επιστημονικά και ως εκ τούτου προφανώς δεν είναι αποδεδειγμένο.  Τι εννοείς ακριβώς "όταν πυροδοτηθούν"?

.....
Η λέξη κομπογιαννίτης δεν περιγράφει κάποιον αναλόγως επιστήμης αλλά αναλόγως πράξεων.


ΟΚ, τώρα λοιπόν πες μου: Αυτός που σου τρίβει την πατούσα για να απορροφηθεί ένα αιμάτωμα στο κεφάλι...... τι είναι?


Ρε μη με τσιγλάτε...  :D
Δεν θέλω ν' ασχοληθώ άλλο με τις πατούσες  ;D Δημοκρατια έχουμε, όποιος θέλει ας πάει να του τις μαλάξουν.  ;D


Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #16 στις: 28/06/08, 17:12 »

Μέχρι σήμερα εν έτει 2008, γνωρίζουμε μόνο το 12% του ανθρώπινου εγκεφάλου και των δυνατοτήτων του.
Ποιος ξέρει να μας πει τι δυνατότητες και τι λειτουργίες έχει το υπόλοιπο 88%? ΚΑΝΕΙΣ!!!



αυτο ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του urban legend!και προφανως με επιστημονικη αποδειξη,δεν ισχυει!
απειρες πηγες(αληθινες) στο internet,μην τυχον και νομισεις οτι εχω αδικο...μπορεις να επικοινωνησεις με τους ιδιους καθηγητες πανεπιστημιου,που εχουν αποδειξει πως αυτο ειναι μια βλακεια που λεγετε! ;)

για το συγκεκριμενο θεμα τωρα,ερχομαι να συμφωνησω με τον kk.roukou!
επιπλεον http://en.wikipedia.org/wiki/Reflexology
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/08, 17:34 από Spell@lchemist! »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #17 στις: 28/06/08, 19:51 »
Παιδες...
να πω κ εγω την αποψη μ...πιστευω οτι η σοφια εκανε ενα λαθακι...μιλησε για συνδιασμο ιατρικης γνωσης με θεληση του ασθενους κ για να μη λεω κ ανακριβιες


Το γεγονός οτι η Ρεφλεξολογία είναι στην πραγματικότητα μια επιστήμη πολύπλευρη που συνδυάζει τόσο την ιατρική γνώση όσο και την θέληση του παθόντος να θεραπευτεί αλλά και πολύ ενέργεια έχει ως αποτέλεσμα

ΟΧΙ η ρεφλεξολογια πρωτα απ ολα δεν ειναι επιστημη...νομιζω πολυ σωστη αναφορα εγινε απο τον fenderiarhs...επισης δεν μπορουμε να λεμε πως υπαρχει ιατρικη γνωση γιατι κ αν δεχτω πως ο καθε ρεφλεξολογος εχει γνωσεις πχ για τα νευρα(πραγμα δυσκολο)δεν παει να πει πως εχει ιατρικες γνωσεις...δλδ εγω που ξερω τι ειναι το mouse μπορω να φτιαχνω υπολογιστες???(πιστευω πως το ιατρικη γνωση ηταν λιγο κινηση εντυπωσιασμου)

ειναι στην σφερα του εναλλακτικου..οκ..καποια αποτελσεσματα θα υπαρχουν αλλα ειλικρινα ΛΥΠΑΜΑΙ καποιον που θα γυρισει την πλατη του στην κλασσικη ιατρικη κ θα στραφει σε τετοιου ειδους τεχνασματα...ειλικρινα θα εχει μεγαλο προβλημα...

Θελω κ εγω πολυ να μαθω που κ πως ΣΠΟΥΔΑΖΕΤΑΙ(οπως ειπες σοφια) η ρεφλεξολογια..αν γινεται με ενα προγραμμα σπουδων για να δω κ κατα ποσο υπαρχει βαθος στις σπουδες αυτες...δεν ειναι επιθεση σε σενα απλα με βρισκουν αντιθετο τα λεγομενα σου κ οι λεξεις σου...κ το κακο ειναι πως εγω αν μου πεις οτι εχεις ιατρικες γνςσεισ θα μπορεσω να εχω μια αμυνα κ να μην ερθω να δωσω τα λεφτακια μου αλλα αν οτ πεις στην γιαγιακα απο το χωριο αυτη θα πει πηγα στην ΓΙΑΤΡΕΣΑ..κ δεν λεει αληθεια...πιο πολυ εμπειρικη γνωση μου κανει παρα ιατρικη...


σορρυ το ξεχασα με το ιδιο σκεπτικο που λενε/λετε οι ρεφλοξολογοι πως οι παλαμες κ τα πελματα ειναι ο καθρεφτης της ψυχης το ιδιο δεν μπορουν να ισχυριστουν κ οι ιριδολογοι???εγω τελικα που να παω???
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/08, 19:53 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #18 στις: 01/07/08, 10:43 »
Κύριοι, θα ήθελα να γνωρίζω ποιός από όλους τους κατωτέρω φίλους που εκφράζουν αρνητικές και απορριπτικές απόψεις για την ρεφλεξολογία έχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία ο ίδιος και έχει επιχειρήματα από την εμπειρία του να τα μοιραστεί μαζί μας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #19 στις: 01/07/08, 11:05 »
οσο και αν σου φανει περιεργο η γιαγια μου πηξε σε ρεφλεξολογο για πονο στο ποδι κ εφυγε με ταχυκαρδια που κρατησε αρκετη ωρα μετα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #20 στις: 01/07/08, 11:19 »
Το ότι κάποια δραστηριότητα δεν έχει πανεπιστημιακή(?) σχολή δεν σημαίνει ότι είναι εντελώς άκυρη. Αλλιώς θα έπρεπε να απαγορέψουμε και το μασάζ, τον βελονισμό, την γιόγκα, τις πολεμικές τέχνες, το κάμα σούτρα, το σκι, το σερφ, κλπ κλπ.

Και δεν ισχυρίστηκε κανείς ότι η ρεφλεξολογία είναι άμεση θεραπεία. Βοηθάει όπως πχ. βοηθάει το μασάζ σε άλλα μέρη του σώματος, ή τα ιαματικά/ζεστά λουτρά, ή η καλή διατροφή, ή η καλή ψυχολογία, κλπ.

Γι'αυτό χαλαρώστε και προσέχετε τις εκφράσεις σας. Αν δεν έχετε κάτι χρήσιμο να πείτε, καλύτερα να σιωπήσετε, αλλιώς οι ειρωνίες και οι προσβολές θα αρχίσουν να διαγράφονται. Θα ήθελα να δω και κάποιου είδους συγγνώμη για την κακή φορουμική συμπεριφορά κάποιων...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #21 στις: 01/07/08, 11:31 »
κατσε ρε συ βραζιλη....οταν ομως πανε σου το περασουν σαν κατι το ιατρικο κ οταν εσυ εχεις φαει την ζωη σου για να πιστοποιησεις τις γνωσεις σου πιστεψε δεν ειναι κ οτι καλυτερο...κ σαφως πιο καλο θα ηταν να αναφερθεις προσωπικα ποια ατομα πιστευεις πως εθιξαν καποιους αλλους...εγω προσωπικα δεν πιστευω πως το εκανα....ντξ μικρη δωση ειρωνια παντου χωραει
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #22 στις: 01/07/08, 16:56 »
Το ότι κάποια δραστηριότητα δεν έχει πανεπιστημιακή(?) σχολή δεν σημαίνει ότι είναι εντελώς άκυρη. Αλλιώς θα έπρεπε να απαγορέψουμε και το μασάζ, τον βελονισμό, την γιόγκα, τις πολεμικές τέχνες, το κάμα σούτρα, το σκι, το σερφ, κλπ κλπ.

Και δεν ισχυρίστηκε κανείς ότι η ρεφλεξολογία είναι άμεση θεραπεία. Βοηθάει όπως πχ. βοηθάει το μασάζ σε άλλα μέρη του σώματος, ή τα ιαματικά/ζεστά λουτρά, ή η καλή διατροφή, ή η καλή ψυχολογία, κλπ.

Γι'αυτό χαλαρώστε και προσέχετε τις εκφράσεις σας. Αν δεν έχετε κάτι χρήσιμο να πείτε, καλύτερα να σιωπήσετε, αλλιώς οι ειρωνίες και οι προσβολές θα αρχίσουν να διαγράφονται. Θα ήθελα να δω και κάποιου είδους συγγνώμη για την κακή φορουμική συμπεριφορά κάποιων...

Aντι να εγκαλεις εμας που αμφισβητουμε το αρχικο ποστ με επιχειρηματα, (και αν θελεις εσυ η αυτος που ξεκινησε το thread αυτο να γινω αναλυτικοτερος, ευχαριστως), θα ηταν καλυτερο να απευθυνθεις στον/στην δημιουργο του thread ο οποιος/α αφου εγραψε κατι το οποιο, στην καλυτερη των περιπτωσεων, χωραει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ (για να μην πω τιποτα χειροτερο) δεν μπηκε καν στον κοπο να ξαναμπει και να υποστηριξει τις θεσεις του, η εστω να ασχοληθει...........για εμενα αυτο απο μονο του λεει πολλα..........


Κανεις επιπλεον ενα λαθος.......κανιες δεν μιλησε για παν/κη σχολη..............απλα θελω να μου φερεις δημοσιευσεις σε εγκυρα επιστημονικα περιοδικα που να αποδεικνυουν την αποτελεσματικοτητα της.....αν θελουμε να μιλησουμε σε σοβαρη βαση και οχι επι τη βαση δοξασιων η απο εμπειριες της γειτονισας μας που θεραπευτηκε..........
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/08, 17:11 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #23 στις: 01/07/08, 17:22 »
+φωνω με τον  fenderiarhs η κοπελα που εκανε το θεμα δεν εχει μπει στον κοπο να ασχοληθει καν...εβγαλε ενα αρθρο διαφημιζοντας αυτο που κανει κ μετα δεν την ενοιξε τιποτα...οχι κ η καλυτερη σταση ε? εβγαλε κ ενα ανακοινωθεν με τις αποψεις της κ τπτ...σε παρακαλω
 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #24 στις: 01/07/08, 19:14 »
fenderiarhs,
Για ποια επιχειρήματα μιλάς; Από τα άτομα με αντίθετη άποψη βλέπω μόνο απόλυτη άρνηση και ειρωνεία.

Και αν είναι ένα θέμα που "χωράει πολύ συζήτηση", κάντε την πολιτισμένα. Αυτό είναι το ζητούμενο σε ένα φόρουμ.

Δεν θέλω να υποστηρίξω με απόλυτο τρόπο την μία ή την άλλη άποψη, ούτε προλαβαίνω να ψάξω για να βρω πληροφορίες. Αλλά αν επιμένετε, μπορώ να εκφράσω την ταπεινή άποψη ότι ένα μασάζ σχεδόν οπουδήποτε θα με έκανε να νιώσω καλύτερα, όπως και λίγη γυμναστική και μια αγκαλιά και ένα κατοικίδιο, κλπ. Αλλά δεν λέω ότι είναι ιατρική, ούτε άμεση θεραπεία νόσων, ούτε όμως κανείς μπορεί να με πείσει ότι αποκλείεται να νιώθω καλά επειδή αυτό που κάνω δεν είναι σαφώς αποδεδειγμένο και πλήρως κατανοητό ή επειδή κάποιος άλλος δεν ένιωσε τίποτα ή ένιωσε χειρότερα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
142 Απαντήσεις
76274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 19:40
από Lo.Lee.Ta
12 Απαντήσεις
5633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/06, 03:35
από Jose
12 Απαντήσεις
4463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/06, 17:43
από Stergios Kourou
5 Απαντήσεις
10654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 16:43
από gers
6 Απαντήσεις
2661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 12:52
από GIORGOS KANLIS
58 Απαντήσεις
17992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/07, 16:47
από Zeppelin
0 Απαντήσεις
1656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/06, 01:18
από louloudenia
47 Απαντήσεις
16324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/06, 10:43
από parlats
18 Απαντήσεις
4882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/07, 20:30
από Arcturus
14 Απαντήσεις
5096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 17:58
από Neikos