Αποστολέας Θέμα: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€  (Αναγνώστηκε 8594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποιο ειναι η καλυτερη κιθαρα για metal και rock στα 2.000€;Τονιζω να μπορει να αποδωσει καλα και σε πιο καθαρα,οχι μονο σε βρωμικα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #1 στις: 07/05/10, 15:41 »
Κατα τα την γνωμη μου το "η καλυτερη κιθαρα" ειναι κατι εντελως υποκειμενικο.Η καλυτερη κιθαρα για εμενα ειναι η κιθαρα που μου καθεται καλυτερα στο χερι...

Ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη.Οποτε αν θες να βρεις την καλυτερη κιθαρα,αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να δοκιμασεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #2 στις: 07/05/10, 15:48 »
Με 2000Ευρώ, αναρωτιέσαι πια είναι η καλύτερη κιθάρα ?
 
Να σε ρωτησώ κάτι......υπάρχει κάνα μουσικό αυτί που στοιχίζει 2000 ευρώ και θέλει να σε ακούσει ?
 
Επίσης, αν η κιθάρα σου κάνει 2000ευρώ, πόσο θα κάνει ο ενισχυτής σου ή τα μηχανήματα που θα την συνδέσεις ?
 
Τέλος, πότε είναι η πρώτη ακρόασή σου με τον Θεό ?
 
Οι μαγνήτες που θα βάλεις επάνω, υπάρχει περίπτωση να ασκήσουν μαγνητική έλξη σε κάποιον πλανήτη ή μετεωρίτη και να πέσει πάνω στην γη ?
 
Φίλε μου, για να αγοράσεις μία κιθάρα των 2000 ευρώ, μπορείς απλά να έχεις τα φράγκα και να την αγοράσεις...η δική μου λογική όμως λέει, ότι ένας άνθρωπος που θέλει ένα τέτοιο όργανο, έχει τα ανάλογα προσόντα, την ανάλογη ενασχόληση με την μουσική και δεν χρειάζεται να ρωτήσει κανέναν τι κιθάρα να πάρει. Πάει σε μαγαζιά με ακριβές κιθάρες, τα παίρνει σβάρνα και εμπιστεύεται, τις εμπειρίες του, τις γνώσεις του, τα βίτσια του, την τρέλα το, το αυτί του, το σώμα του και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Σημαίνει ότι για να δώσει 2000 ευρώ ξέρει πολύ καλά τι θέλει και τι ψάχνει. Γι αυτό και ψάχνει κάτι ξεχωριστό. Το ξεχωριστό για εμάς, δεν περιμένουμε να μας το πούνε άλλοι. Τώρα, αν δεν έχεις όλα τα παραπάνω και πας να αγοράσεις μία κιθάρα των 2000ευρώ, ότι και να πάρεις θα αποδίδει καλά σε καθαρά και σε βρώμικα. Βέβαια, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με κάτι τέτοιο, οπότε μπορούν να μου τα χώσουν όλοι οι υπόλοιποι. Αλλά η δική μου κοινή λογική λέει ότι με 2000ευρά, απαγορεύεται μία μεταλλοκιθάρα να μην αποδίδει το ίδιο καλά σε βρώμικα και καθαρά. Κάτι ξέφυγε του Μάστορα!χαχαχα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #3 στις: 07/05/10, 15:51 »
Παράθεση
.η δική μου λογική όμως λέει, ότι ένας άνθρωπος που θέλει ένα τέτοιο   όργανο, έχει τα ανάλογα προσόντα, την ανάλογη ενασχόληση με την μουσική   και δεν χρειάζεται να ρωτήσει κανέναν τι κιθάρα να πάρει. Πάει σε   μαγαζιά με ακριβές κιθάρες, τα παίρνει σβάρνα και εμπιστεύεται, τις   εμπειρίες του, τις γνώσεις του, τα βίτσια του, την τρέλα το, το αυτί   του, το σώμα του και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Σημαίνει ότι για να δώσει   2000 ευρώ ξέρει πολύ καλά τι θέλει και τι ψάχνει. Γι αυτό και ψάχνει   κάτι ξεχωριστό. Το ξεχωριστό για εμάς, δεν περιμένουμε να μας το πούνε   άλλοι.

+1000

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #4 στις: 07/05/10, 15:58 »
Kαλα ρε, ο ανθρωπος μπορει να ρωταει για να δει γνωμες, δε σημαινει οτι στνταρ παει να παρει κιθαρα 2.000 ευρω...περαν τουτου, αν καποιος τα διαθετει αυτα τα λεφτα για μια κιθαρα, κ "κουλος" να ειναι, δικαιωμα του...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #5 στις: 07/05/10, 16:08 »
Κamelot, νομίζω, την γνώμη μου του είπα. Επίσης ανέφερα και ότι απλά μπορείς κάποιος να έχει αυτα τα λέφτα και να την πάρει χωρίς να συντρέχει κανένας άλλος λόγος. Τώρα να είναι κουλός, δεν ξέρω αν είναι δικαίωμά του, αλλά οκ αν είναι κουλός εκ γεννετής. Αλλά έαν είναι κουλός, να το ξέρουμε, για να του απαντήσουμε και εμείς κουλά και όχι με βάση τη λογική.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #6 στις: 07/05/10, 16:16 »
Κamelot, νομίζω, την γνώμη μου του είπα. Επίσης ανέφερα και ότι απλά μπορείς κάποιος να έχει αυτα τα λέφτα και να την πάρει χωρίς να συντρέχει κανένας άλλος λόγος. Τώρα να είναι κουλός, δεν ξέρω αν είναι δικαίωμά του, αλλά οκ αν είναι κουλός εκ γεννετής. Αλλά έαν είναι κουλός, να το ξέρουμε, για να του απαντήσουμε και εμείς κουλά και όχι με βάση τη λογική.

Ναι, απλα εσυ του λες οτι "η δική μου λογική όμως λέει, ότι ένας άνθρωπος που θέλει ένα τέτοιο όργανο, έχει τα ανάλογα προσόντα, την ανάλογη ενασχόληση με την μουσική και δεν χρειάζεται να ρωτήσει κανέναν τι κιθάρα να πάρει."

Γνωμη σου κ καλα κανεις κ τη λες απο τη μια κ απολυτα σεβαστο. Ομως,  ο Little Hendrix ρωτησε ποια θεωρουμε την καλυτερη κιθαρα για ροκ κ μεταλ στα 2000 ευρω...κατι που δν απαντησες...

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #7 στις: 07/05/10, 16:21 »
Η καλυτερη κιθαρα μεχρι τα 2000 ευρω ειναι αυτη που ειναι συνδεμενη στον καλυτερο ενισχυτη..

ή

Η καλυτερη κιθαρα μεχρι τα 2000 ευρω ειναι αυτη που ο χειριστης ξερει να παιζει...

Διαλεγετε και παιρνετε...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/10, 16:23 από ed_hunter »
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #8 στις: 07/05/10, 16:41 »
Ok Kamelot, να το πω λιγότερο περιφραστικά και αναλυτικά. Jimi η καλύτερη μεταλλοκιθάρα στα 2000ευρώ είναι όλες οι μεταλλοκιθάρες που κοστίζουν 2000ευρώ, γιατί όλες με τόσα λεφτά δεν είναι κιθάρες, αλλά έργα υψηλής τέχνης.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #9 στις: 07/05/10, 16:54 »
@ΧoLiDoXoS: Δν ειχα καμια διαθεση να σε διορθωσω, απλα μου φανηκε λιγο ειρωνικο το πρωτο ποστ σου...συγγνωμη αν το παρεξηγησα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #10 στις: 07/05/10, 16:57 »
Νομιζω οτι αυτο που ειπε ο Xoly (εστω λιγο ακομψα), ειναι σωστο.
Αν εισαι ετοιμος να σκασεις 2000€ για κιθαρα, θα επρεπε να σαι ετοιμος να ξερεις απο μονος σου τετοια πραγματα κι οχι να ρωτας...
Φτανεις σε χρηματικα υψη επαγγελματικων οργανων, πραγμα που σημαινει οτι για να πιασουν τοπο τα χρηματα σου, ΠΡΕΠΕΙ ν αξερεις τι παιρνεις και γιατι το παιρνεις και οχι να βασιζεσαι σε γνωμες αλλων, που στο κατω κατω ειναι αχρηστες, μιας και εσυ θα παιζεις με την κιθαρα που θα παρεις, οχι ο καθενας που σου λεει αποψη... Για παραδειγμα, αν εγω σου πω παρε την Χ κιθαρα επειδη εμενα μου αρεσει γιατι ταιριαζει στα χερια μου, στα αυτια μου, στην αντιληψη μου περι αισθητικης κτλ, καθως και γιατι ταιριαζει καλα με το υπολοιπο rig μου κι εσυ πας και την παρεις επειδη σε "επεισα", μπορει να απογοητευτεις οικτρα, οχι γιατι θα ειναι "κακη" κιθαρα, αλλα γιατι πολυ απλα μπορει να εχεις μεγαλυτερα ή μικροτερα χερια, να θες ταστιερα με μεγαλυτερο ή μικροτερο radius, να μη θες τρεμολο ενω εγω να θελω, να μην ταιριαζει με το υπολοιπο rig σου κοκ.
Εχε υποψην σου οτι σε οποια κατηγορια τιμης και να αγοραζεις (και ειδικα σε ακριβα οργανα) κατι, η ποιοτητα ειναι αν οχι ιδια, παρομοια, οποτε το "καλυτερο" ή "χειροτερο" μπορει να στηριχθει ΜΟΝΟ σε προσωπικα υποκειμενικα κριτηρια...
Με λιγα λογια, μονο εσυ μπορεις να αποφασισεις τι χρειαζεσαι και τι ειναι καλυτερο για σενα, κανενας αλλος.
Οποτε αν δεν γνωριζεις καποια πραγματα περι κιθαρας (περα απο το παικτικο κομματι, πρεπει να ξερεις και καποια βασικα πραγματα για το ιδιο το οργανο), καλο θα ηταν να μην δωσεις πανω απο 6-7 κατοσταρικα για μια κιθαρα, οχι για κανεναν αλλο λογο, αλλα γιατι ειναι κριμα να πας να σκασεις 2 χιλιαρικα και μετα να διαπιστωσεις με τον καιρο (οταν θα αρχισεις να παιρνεις μυρωδια) οτι τσαμπα λεφτα εδωσες για την συγκεκριμενη γιατι απλα δεν σε καλυπτει...

Παντως γενικα να σου πω, μια κιθαρα με 2 μαγνητες διπλους που σπλιταρονται και εναν μονο ή 2 μονους και εναν διπλο, ειναι καλη λυση για αυτα που θες να παιξεις.  Ολα τα αλλα οπως τροπος κατασκευης της κιθαρας, ξυλα, γεφυρα, κλειδια, μπρατσο, ταστιερα κτλ, δυστυχως πρεπει να ξερεις καποια πραγματα πριν αποφασισεις τι ακριβως σου ταιριαζει.
Οποτε, η καλυτερη λυση, γυρνα τα μαγαζια, παιξε με οσες πιο πολλες μπορεις που να κανουν για τα ειδη που ψαχνεις και δες ποια σου καθεται καλυτερα στο χερι και στο ματι (στον ηχο να ξερεις οτι το 80% τον φτιαχνεις με ενισχυτη, ηχεια και πεταλια/εφφε και οχι με την κιθαρα).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #11 στις: 07/05/10, 17:12 »
Camelot, δεν έχεις άδικο ότι μπορεί να ήτανε και λίγο ειρωνικό. Η ειρωνεία δεν χρησιμοποιείται πάντα για να θίξουμε ή να κατακρίνουμε τον άλλο, αλλά για να τονίσουμε κάποια πράγματα, που θέλουμε να θίξουμε. Δεν ξέρω αν αυτό ειναι κατανοητό από όλους. Βεβαίως για κάποιους ή ειρωνεία είναι κάτι μόνο κακό, οπότε λογικό να παρεξηγούν οποιονδήποτε ειρωνεύεται. Αλλά ακόμη και αν ειρωνευτώ, θα κάτσω να εξηγήσω τι και πως, δεν ειρωνεύομαι για να ειρωνεύομαι.Πολύ κάλά έκανες και με διόρθωσες, γιατι αλλιώς δεν ξεκαθαρίζουν τα πράγματα. Ούτε λόγος για συγνώμη υπάρχει, απλά συζητάμε να βρούμε μια ακρή συνολικά. Παρεξηγήσεις πάντα υπάρχουν, είναι φυσιολογικό, είτε μέσα στο Forum, είτε εκτός Forum. Το θέμα είναι να συζητάμε πολιτισμένα, να τις λύνουμε και να μην αφήνουμε κενά και υπόνοιες μεταξύ μας. Δεν έγινε και τίποτα ! Χαίρομαι που συζητάμε.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #12 στις: 07/05/10, 19:20 »
Ρε παιδια το διευκρινιζω εγω δεν ειπα απαιραιτητα οτι θα παρω κιθαρα 2 χιλιαρικα,απλα ρωτησα ποιες ειναι οι καλυτερες σε τετοια λεφτα.Η ερευνα θα γινει οταν θα παω Αθηνα γιατι μενω επαρχια,απλα ρωταω αν υπαρχουν καποια καλυτερα μοντελα αναμεσα σε τετοια οργανα που να ειναι λιγο πιο all around αλλα με βασικο αξονα το metal.Δηλαδη αν καποια ξεχωριζουν.Τωρα οσον αφορα τους ενισχυτες το ξερω οτι ο ενισχυτης δινει το βασικο ηχο.Μην με φατε,δεν εκανα και τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #13 στις: 07/05/10, 21:01 »
Συμφωνω κατ'αρχας πως το θεμα ειναι καθαρα προσωπικο... Αφου λοιπον κανουμε υποθετικη κουβεντα, αν ειχα αυτα τα λεφτα θα επαιρνα:


http://www.thomann.de/gr/esp_horizon_ntii_dkbsb.htm


http://www.thomann.de/gr/ibanez_at100cl_sb.htm


http://www.prsguitars.com/starla/index.php


http://suhrguitars.com/proSeries.aspx?series=s1_s2


Την πρωτη μαλλον τωρα δε θα την επαιρνα, αφου metal πλεον δεν παιζω, αλλα οπως και να εχει ειναι απο τις καλυτερες που ειχα ποτε...


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #14 στις: 07/05/10, 21:41 »

http://www.thomann.de/gr/ibanez_at100cl_sb.htm



γιατί αυτή εδω να είναι τόσο άσχημη όμως...?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #15 στις: 07/05/10, 21:46 »

http://www.thomann.de/gr/ibanez_at100cl_sb.htm



γιατί αυτή εδω να είναι τόσο άσχημη όμως...?


Εμενα παλι, μου αρεσε πολυ, αλλα οχι για τα λεφτα της ;D

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #16 στις: 07/05/10, 21:57 »
G.K. σε ειχα για καλογουστο ρε φιλε :-\ Τι starla? Εχεις υποθετικα 2Κ να ξοδεψεις και θα πας για starla?

Oσο για την AT δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανει τοσο μια στρατ...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #17 στις: 08/05/10, 00:46 »
G.K. σε ειχα για καλογουστο ρε φιλε :-\ Τι starla? Εχεις υποθετικα 2Κ να ξοδεψεις και θα πας για starla?


Οντως δεν ειναι ομορφη κιθαρα. Αν και δε με χαλαει η διαφορετικοτητα της...
Αν συνυπολογιζεις ομως αυτα που προσφερει,τα features της και το οτι ειναι ΦΟΒΕΡΗ ΚΙΘΑΡΑ, τοτε τα αξιζει...


Αποσυνδεδεμένος ~Lef~

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #18 στις: 08/05/10, 13:38 »
Ρε guys τι κολημα υπαρχει σε αυτο το forum γενικα με τις ακριβες κιθαρες...το εχω δει σε αρκετες περιπτωσεις οταν αναφερει καποιος κιθαρα με πανω απο 1500 ευρω πεφτουν ολοι να τον φανε  :-\   Σε αντιθεση αν δουμε κανενα με μια porche η μια ferrari λεμε πωωω τι γ....το αμαξι εχει ο ατιμος και την ιδια στιγμη πιθανοτατα να μην εχει τις οδηγικες ικανοτητες να παει ουτε με 120. Η αν παρει ο φιλος μας ενα ακριβο pc τον επαινουμε....πωωω τι μηχανημα πηρες ρε φιλε!!!  :o  Ολα αυτα με φιλικη σταση απεναντυ σας...αλλωστε 4 μηνες εχω που ασχολουμε με την κιθαρα και πιθανοτατα να κανω και λαθος  :) 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #19 στις: 08/05/10, 16:18 »
Φίλε Lef, μην νομίζεις ότι και εμείς δεν μιλάμε φιλικά. Ένα μεγάλο pc αξίας 2000 ευρώ το αγοράζεις, γιατί εννοείται ότι τα προγράμματα - παιχνίδια που θέλεις να τρέξεις έχουνε κάποιες απαιτήσεις και δεν θέλεις να σέρνονται. Παρόλα αυτά δεν έχω ακούσει κάνενα ανθρωπάκο που θέλει pcaki για το σπίτι του, να δίνει 2000 ευρώ και να αγοράζει server για να παίξει Pacman ή LineAge. Βέβαια όταν θα το δω, θα πω φοβερό pc! όπως θα πω και φοβερή κιθάρα! από εξωτερική κυρίως εμφάνιση.....γιατί για να πεις φοβερή κιθάρα....θα πρέπει να παίξεις...και για να παίξεις και να έχεις υψηλές απαιτήσεις από το όργανο, πρέπει να έχουν υψηλές απαιτήσεις τα αυτιά σου και τα χέρια σου και το κοινό σου. Όταν λοιπόν το κοινό σου, τα αυτιά σου και τα χέρια σου, δεν έχουν αναπτύξει υψηλές απαιτήσεις...δεν μπορείς να κατανοήσεις και να καταλάβεις τις δυνατότητες ενός οργάνου, δεν μπορείς να καταλάβεις τι κρατάς....για πιο λόγο το αγοράζεις ? για πολλούς λόγους και δικαίωμά σου, αλλά αγοράζεις κάτι το οποίο σου είναι παραπανίσιο και άχρηστο, όσον αφορά την χρήση του. Τώρα όσον αφορά το ψώνιο και την αισθητική είναι απολύτως χρήσιμο. Για τον ίδιο λόγο μπορείς να πάρεις μία κιθάρα των 600 ευρώ και να δώσεις άλλα  1400 σε αερογραφίες και σκαλίσματα, στολίδια και να μην κλάνουν μία εμφανισιακά οι παραπάνω κιθάρες μπροστά στην δικιά σου που ουσιαστικά θα κάνει 600 ευρώ. Γούστα είναι αυτά. Αλλά εμείς μιλάμε για την ουσία της κιθάρας και όχι για τον φραμπαλά.΄Το ίδιο αφορά και τα αυτοκίνητα που λες. Ποια είναι η ουσία μιας Ferrari ? ή μιας Porsche ? Ο φραμπαλάς της ? όχι βέβαια. Η ουσία της είναι η μηχανή της και η σχεδίασή της, που στην ουσία είναι το τρέξιμο. Έαν λοιπόν δεν αξιοποιείς τις δυνατότητές της ποιος ο λόγος να το έχεις ? Για ψώνιο και φραμπαλά. Γούστο σου και δικαίωμά σου, αλλά ξεφεύγεις από την ουσία. Μάλιστα φίλε μου για να το προχωρήσω λίγο παραπέρα...η ουσία του να τρέξω, πρέπει να έχει επίσης ουσία. Έκανε ο άνθρωπος κάτι τόσο γρήγορο....για πιο λόγο ? για να διασκεδάζει ? όχι βέβαια. Αλλά και να διακσεδάζεις γούστο σου. Αυτό που λέμε είναι ότι όταν δεις ότι κάτι πλέον δεν σου κάνει, γιατί εσύ έχεις ανέβει επίπεδο και ξέρεις τι θέλεις να έχει το επόμενο επίπεδο, τότε πας σε κάτι πιο ανώτερο, γιατί ουσιαστικά το χρειάζεσαι και θα το χρησιμοποιήσεις ολοκληρωτικά.
   Εσύ ας πούμε πιστεύεις ότι στα 2000 ευρώ θα υπάρχει κιθάρα που δεν θα έχει καλά καθαρά αλλά και καλά βρώμικα ?
   'Η ας πούμε πιστεύεις ότι ένα αυτοκίνητο όπως η φερράρι ή η λαμποργκίνι ή η πόρσε θα έχει προβληματάκια στη μηχανή ? 
 
Βεβαίως και θα έχουνε πρόβλημα, γιατί τίποτα δεν είναι τέλειο! Αλλά για ποιους όμως ? Γι αυτόν που έχει μία μουσική αυτούκλα σαν Λαγάνα και έχει φτάσει να κρίνει το επίπεδο ενός οργάνου των 2000 ευρώ και ακούει αυτά τα προβλήματα ή του πέφτει λίγο και θέλει να πάει σε ένα όργανο των 4.000 ευρώ.
 
Παρόμοια και τα αυτοκίνητα θα πρέπει ο άλλος να το έχει γκαζώσει να το έχει φρενάρει να το έχει οδηγήσει πολύ, για να πει, δεν μου κάνει, θέλω μία φόρμουλα 1. Αλλιώς τι να πει ? ότι η φερράρι ή ι λαμποργκινι, δεν φρενάρουνε καλά ? ή δεν γκαζώνουνε καλά ? ή βγάζουνε κάτι προβληματάκια στη μηχανή όταν τα πας με 120 ?
 
Όταν λοιπόν εγώ δεν έχω φτάσει να νιώσω μέσα μου καλά καλά μία φθηνότερη κιθάρα και να κατανοήσω τα στραβά της ή αυτά που μου φαίνονται εμένα στραβά, πως ρωτάω πόσο στραβή μπορεί να είναι μία κιθάρα των 2000ευρώ ? Είναι τόσο στραβή, όσο το επίπεδο που έχεις εξελιχθεί πρώτα και μετά το γούστο σου. Το επίπεδο που έχεις εξελιχθεί είναι περισσότερο αντικειμενικό ενώ το γούστο σου υποκειμενικό.
Γι αυτό άλλωστε και στον μάστορα, στον κατασκευαστή το λογικό δεν είναι να πληρώνεις τόσο αυτά που αφορούν το γούστο σου ή το δικό του γούστο αλλά το επίπεδο μουσικής απόδοσης του οργάνου, το επίπεδο τεχνολογικής απόδοσης του pc ή του αυτοκινήτου. Αλλιώς ο μάστορας, θα σου έλεγε τι σου αρέσει περισσοτερο από την συλλογή μου ? και ότι σου άρεσε περισσότερο, θα σου το χρέωνε και περισσότερο επειδή έπεσε επάνω στο γούστο σου, αλλιώς θα τα έσκαγες τα λεφτά στον διπλανό μάστορα που θα είχε πιο γουστόζικο όργανο. Δεν φτιάχνουνε γουστόζικα όργανα στα 2000ευρά, αλλά όργανα αντάξιας ηχητικής απόδοσης, μέσω ανάλογης εργασίας, χρόνου, υπομονής και γνώσεων. Δικαιωμά σου ακόμη και να πάρεις ένα τέτοιο και να το κρεμάσεις στο τοίχο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #20 στις: 08/05/10, 18:57 »
Με 2 χιλιαρικα (πιθανοτατα και με αρκετα λιγοτερα) μπορει κανεις να βρει οργανο που θα καλυπτει 110% τις απαιτησεις του. Επομενως, το να δωσει τοσα λεφτα και να καταληξει με οτιδηποτε λιγοτερο απο την τελεια για τις αναγκες του κιθαρα ειναι πραγματικα αμαρτια.

Οταν δινουμε λεφτα για οποιοδηποτε κομματι του εξοπλισμου μας (ειτε πολλα ειτε λιγα) πρεπει να ξερουμε ΤΙ ακριβως παιρνουμε και ΓΙΑΤΙ ακριβως παιρνουμε το συγκεκριμενο προιον και οχι κατι αλλο. Αυτο σημαινει πως εχουμε κατανοησει τις αναγκες μας και οτι ειμαστε σε θεση να κρινουμε πως θα τις καλυψουμε. Ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να μην πιασουν τα λεφτα μας τοπο.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #21 στις: 08/05/10, 20:04 »
Ρε guys τι κολημα υπαρχει σε αυτο το forum γενικα με τις ακριβες κιθαρες...το εχω δει σε αρκετες περιπτωσεις οταν αναφερει καποιος κιθαρα με πανω απο 1500 ευρω πεφτουν ολοι να τον φανε  :-\   Σε αντιθεση αν δουμε κανενα με μια porche η μια ferrari λεμε πωωω τι γ....το αμαξι εχει ο ατιμος και την ιδια στιγμη πιθανοτατα να μην εχει τις οδηγικες ικανοτητες να παει ουτε με 120. Η αν παρει ο φιλος μας ενα ακριβο pc τον επαινουμε....πωωω τι μηχανημα πηρες ρε φιλε!!!  :o  Ολα αυτα με φιλικη σταση απεναντυ σας...αλλωστε 4 μηνες εχω που ασχολουμε με την κιθαρα και πιθανοτατα να κανω και λαθος  :)
Και όμως το παράδειγμά σου δεν είναι τόσο άστοχο...Αν επρόκειτο να πάρεις αμάξι 80.000€, θα ρώταγες σε φόρουμ?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #22 στις: 08/05/10, 20:50 »
Φιλε μου, δεν νομιζω οτι καποιος εδω μεσα εχει προβλημα με οποιονδηποτε  που αγοραζει / θελει να αγορασει  καποιο ακριβο οργανο. Οι διαφωνιες και παρατηρησεις που ακους, δεν ειναι αδικαιολογητες...  Οταν εισαι ετοιμος να διαθεσεις καποιο μεγαλο ποσο για οτιδηποτε, η λογικη λεει πως πρεπει να γνωριζεις καποια πραγματα για το αντικειμενο που θες να παρεις. Γιατι αν εισαι ψιλο-ασχετος με το θεμα, ειναι πολυ προτιμοτερο να ξοδεψεις λιγοτερα χρηματα σε κατι φθηνοτερο πανω στο οποιο θα "μαθεις" να διακρινεις ολα αυτα που σου αρεσουν και δεν σου αρεσουν σε ενα προϊον (στην συγκεκριμενη περιπτωση η κιθαρα πχ), ωστε να αρχισεις σιγα σιγα να αντιλαμβανεσαι τις αναγκες σου, τις ελειψεις σου και αρα τι χρειαζεσαι πραγματικα... Ετσι εχοντας αποκτησει αυτη την εμπειρια να μπορεις μετα να δωσεις ενα γεναιο ποσο για κατι που ξερεις εκ πειρας οτι θα σου ταιριαζει, θα σου αρεσει και θα σε καλυπτει.
Πχ αν παρεις τωρα μια σχετικα φθηνη κιθαρα αλλα που να κανει γενικα για αυτα που θες, θα εχεις την δυνατοτητα να την χρησιμοποιησεις, να δεις τα δυνατα της σημεια, τα αδυνατα και να αρχισεις να καταλαβαινεις τι θα ηθελες να αλλαξεις πανω της και τι οχι. Ετσι αποκτας μια σημαντικη εμπειρια που μπορει να μεταφραζεται ως εξης:
Πηρα μια κιαθαρα με μαονι σωμα, 2 διπλους emg, εβενο ταστιερα, super jumbo ταστα, 16 " radius χωρις τρεμολο...
Μετα απο καιρο χρησης και δοκιμων με αλλες κιθαρες φιλων, γνωστων και απο δοκιμες σε μαγαζια κτλ, εχω καταληξει στα εξης:
Η κιθαρα ειναι αρκετα καλη για metal και hard rock, αλλα φαινεται να υπολειπεται σε πιο ενδιαμεσους ηχους ημι-βρωμικους και πολυ καθαρους. Επισης μου φαινεται λιγο πλατια η ταστιερα και μερικες φορες με δυσκολευουν τα μπαρε οταν παιζω πολυ ωρα. Ταυτοχρονα, με ενοχλει το γεγονος οτι δεν μπορω να εχω χρηση τρεμολο και γενικα νομιζω οτι ο ηχος μου ακουγεται λιγο λασπωμενος...
Εαν δεν εχεις αποκτησει καποια πειρα τοτε προφανως καταρχην δεν θα μπορεις ευκολα να διακρινεις ολα τα παραπανω, αλλα ακομα κι αν τα διακρινεις, δεν θα ξερεις τι φταιει για καθε τι απο αυτα...
Εαν ομως εχεις αποκτησει καποια πειρα (απο την χρηση αυτης της κιθαρας, αλλαγες στο setup της, δοκιμες της με αλλους ενισχυτες και πεταλακια, δοκιμες αλλων κιθαρων με τον ενισχυτη σου), θα μπορεσεις να φτασεις σε καποια πολυ χρησιμα συμπερασματα οπως:
Καλοι οι EMG, αλλα δεν καθαριζουν ευκολα και δεν μου δινουν αυτη την αττακα που χρειαζομαι στα καθαρα και ημιβρωμικα και κομπρεσσαρουν πολυ τον ηχο μου με αποτελεσμα να χανονται αρκετα οι δυναμικες μου. Αρα πιθανως να μην χρειαζομαι EMG μαγνητες...
Καλο το μαονι, αλλα αρκετα βαρυ σαν ξυλο + μου δινει λιγο βαρια μεν χαμηλομεσαια και μπασσα αλλα κατα καποιο τροπο δεν αφηνει τα υψηλομεσαια μου και τα πριμα μου να "ανασανουν", αρα μπορει να πρεπει να κοιταξω καποια κιθαρα με πιο "πριμα" ξυλα
Τρεμολο μαλλον χρειαζομαι αφου μου λειπει σε σημεια η χρηση του, αλλα δεν θελω να παω σε λυση απλη για να μην ξεκουρδιζεται ευκολα, αρα ή θα παρω μια με πολυ καλα lock κλειδια και καλο τρεμολο ή μια με ενα καλο Lock τρεμολο.
Η ταστιερα ειναι πλατια κι εγω εχω μικρα σχετικα χερια, αρα μηπως πρεπει να παω σε μια κιθαρα με μικροτερο nut width απο αυτη που εχω τωρα; Και μηπως πρεπει να παρω μια με μικροτερο radius ειτε σταθερο ειτε προοδευτικο (compound radius) για να μπορω να κανω πιο ευκολα μπαρε στα πρωτα ταστα και να κανω κι ευκολα bends χωρις να σβηνει ο ηχος στα τελευταια ταστα;

Βλεπεις, ολα αυτα που ανεφερα σαν παραδειγμα πιο πανω, ειναι πραγματα που ειναι ουσιαστικα "απαραιτητα" να γνωριζει καποιος οταν παει να σκασει πολλα φραγκα για μια κιθαρα... Γιατι; Γιατι οσο ακριβαινουν τα μουσικα οργανα, τοσο πολυ περισσοτερη σημασια παιζουν οι λεπτομερειες στο τελικο ηχητικο/παικτικο αποτελεσμα που θα παρεις απο μια κιθαρα.
Σε τιμες κοντα στα 500€ πχ, θα εχεις πιο περιορισμενες επιλογες σε αυτες τις λεπτομερειες απο οτι σε μια κιθαρα των 2000+€, πραγμα που σημαινει οτι για να κανεις μια σωστη για σενα επιλογη σε καποια ακριβη κιθαρα, θα πρεπει να γνωριζεις αυτες τις "λεπτομερειες" ωστε να ξερεις τι παιρνεις με καθε χαρακτηριστικο που διαλεγεις να εχει πανω η κιθαρα.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/10, 20:55 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #23 στις: 08/05/10, 22:45 »
Ενταξυ χαλαρωστε λιγο, εγω π.χ. ειμαι φανατικος του ντιζαιν ας πουμε, ανετα εδινα κατι παραπανω για αυτη την κιθαρα που 8α μου αρεσει σε σχεση με μια ιδια εργονομικα και ηχητικα κιθαρα, μονο και μονο επειδη θα μου κανει πιο πολυ κεφι να την παιξω. Καταλαβαινω απολυτα πως λετε ολα τα παραπανω, αλλα και εγω τα επερνα ολα ορθολογιστικα πιο παλια και τελικα...
Επισης, να τονισω οτι δεν υπαρχει καλυτερη κιθαρα, απλα διαφορετικες κιθαρες, η κιθαρα που θα κανει για εμας προσωπικα ενα πραγματακι λιγο καλυτερα απο μια αλλη.
Επισης συμφωνω απολυτα με αυτο που λετε παραπανω, για να δωσει καποιος 2000 για κιθαρα πρεπει να ξερει τι θελει και οχι να παει στην τυχη. Αλλα αυτο πιστευω ισχυει και για μια κιθαρα 600 ευρω...
Τελος, αν ο φιλος θελει ακομα τη συμβουλη μας, ας μας πει αν θελει τρεμολο και τυπου, τι περιπου μουσικη παιζει (αλλα παουερ και αλλο ντεθ μεταλ), τι σχηματα του αρεσουν κτλ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #24 στις: 08/05/10, 22:59 »
Jezus μιας και εσύ είσαι μέσα στα πράματα πιο καλά......τι διαφορές μπορεί να έχει μία ηλεκτρική κιθάρα που κοστίζει 1000 ευρώ από μία άλλη που κοστίζει 2000 ευρώ ?? Εννοώ υπάρχει ουσιαστική διαφορά στον ήχο από τον ίδιο παίκτη ?? Γιατί θυμάμαι πιο παλιά είχε συζητηθεί ότι τέτοιες τιμές, δεν έχουν να κάνουν σχέση με την ποιότητα στον ήχο. Για εξήγησε μας και εσύ που κάνεις βόλτες με ακριβά μηχανάκια. Τελικά τι κάνει ο μάστορας ? κάνει βουντού στην κιθάρα, για μας δουλεύει ψιλό γαζί ? Διότι ας πούμε διαφορετικά παίζουν μεταξύ τους και οι κιθάρες των 1000 ευρώ και εμφάνιση έχουν διαφορετική και μπορούμε να πάρουμε των 1000, εμείς γιατί να προτιμήσουμε των 2000 ευρώ ? απλά γιατί δεν υπάρχει παρόμοια που να κάνει 1000 ?
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
9063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:01
από HeavyHead
0 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/03, 00:26
από xm
6 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)
77 Απαντήσεις
26938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
98 Απαντήσεις
28917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/08, 16:33
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
93 Απαντήσεις
31763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
0 Απαντήσεις
1525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/10, 19:35
από frank d
4 Απαντήσεις
5098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 05:40
από quickaras
0 Απαντήσεις
2376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/13, 16:10
από gers