Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 8613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bacuraryo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Γειά σε όλους και παρακαλώ αν μπορείτε λιγο help...

Παρακάτω γράφω κάποια στοιχεία που κατα πάσα πιθανότητα βοηθούν στην απάντηση της ερώτησης μου.

Music Genre που ακούω:
Alternative Rock,Alternative Metal,Hard Rock,Hardcore Punk,Metalcore,Melodic Hardcore,Melodic Death Metal,
Nu Metal,Pop Rock,Power Pop,Pop Punk,Post Grunge,Post Punk,Power Metal,Post Hardcore,Punk Rock

Κάποια Bands που ακούω:
Bullet for My Valentine,Disturbed,In Flames,Rise Against,Course Of Nature,Daughtry,Default,Drowning Pool,Egypt Central,Evanescence,Framing Hanley,Godsmack,Guano Apes,Linkin Park,The Offspring,The Red Jumpsuit Apparatus,Staind,Sum 41,System of a Down,Three Doors Down

List:
EPIPHONE LES PAUL SPECIAL II EBONY
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=1711
IBANEZ GRGR 121 BK
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=6237
ESP LTD EX-50 MS
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=6249
PAC-012 Yamaha
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=3981
STAGG H-300
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=3466
BEHRINGER IAXE629
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=5458

Budget:200+κάτι ( κάτι <=30Ε )

Ναι - Οχι - Γιατι?

Η σειρά παράθεσης είναι βάση επιλογής μέχρι στιγμής με κάποια ιδιαίτερη προτήμηση στην EPIPHONE LES PAUL SPECIAL II διότι μου έκανε click! ο ήχος που βγάζει.Κατα τα άλλα ακούω συμβουλές και ότι αλλο έχετε να προτείνετε.

Αν κάτι δεν το εκφράζω σωστά η αν πώ και καμιά βλακία παρακαλώ να μην με παραξηγήσετε είμαι άσχετος ;D

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
θα σου συνιστουσα μακρια απο τη yamaha και τη behringer κατ αρχην..ειναι κιθαρες διχως μελλον.δλδ και να τις φτιαξεις δεν πανε πολυ μακρια.βεβαια αποτι καταλαβα και μετα λεφτα που δινεις δε θες τπτ τρελο. Για τη Stagg δεν εχω ακουσει τπτ ουτε εχω παιξει ποτε. Η ibanez εχει πολυ καλα μοντελα στην τιμη αυτη. Αν κανεις μια βολτα απο τον Τριμη θα βρεις σιγουρα κατι που θα σου αρεσει πολυ. Εγω δεν ειμαι φαν της μαρκας παρολα αυτα πρεπει να παραδεχτω οτι τελευταια στα οικονομικα κομματια εχει πολυ καλη ποικιλια. Για την ltd μην πολυασχοληθεις αφου δεν εχει active μαγνητες και με τα ιδια λεφτα παιρνεις πολυ καλυτερη jackson πχ. βεβαια εξαρταται και τι παιζεις. Προσεχε παντως με την epiphone γιατι εχουν την ταση να κανουν τη ζωη δυσκολη. Ψαξτο λιγο ακομα και δοκιμασε και το ebay αν εχεις τη δυνατοτητα αυτη

πχ
http://cgi.ebay.com/ESP-Guitars-LTD-JH-200-Jeff-Hanneman-Electric-Guitar_W0QQitemZ200327243181QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item200327243181&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A3|39%3A1|240%3A1318
http://cgi.ebay.com/ESP-LTD-M-200FM-STBC-GEWA-Tasche-Gurt-Zubehoer_W0QQitemZ290307133402QQcmdZViewItemQQptZGitarren?hash=item290307133402&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A3|39%3A1|240%3A1318
http://cgi.ebay.com/Jackson-RR3-w-Lightning-Bolt-Graphics_W0QQitemZ270365709027QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item270365709027&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A3|39%3A1|240%3A1318
http://cgi.ebay.com/JACKSON-JS30-KELLY-METALLIC-BLUE_W0QQitemZ280327398542QQcmdZViewItemQQptZUK_Musical_Instruments_Guitars_CV?hash=item280327398542&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A3|39%3A1|240%3A1318

κλπ
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aν και τείνω να συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τον ConstantinM, παρατηρώ ότι έχεις παραθέσει πολύ διαφορετικές κιθάρες συμπεριλαμβανομένων κάποιων τύπου strat (Yamaha, Behringer), Les Paul (Epiphone), καθώς και κιθάρες με καθαρά metal προσανατολισμό (Ibanez, Stagg). Γνώμη μου είναι ότι οι τελευταίες ίσως να είναι καλύτερες επιλογές για το στυλ που θέλεις να παίξεις, και η προτίμησή μου θα ήταν αναμφισβήτητα για την Ibanez σε σχέση με τη Stagg. Για τον ίδιο λόγο θα απέκλεια τις strat που μάλλον δεν θα σού δώσουν εύκολα τον ήχο που ψάχνεις. Πάντως ψάξε λίγο πιο συγκεκριμένα σε μάρκες όπως η Ibanez και η ESP, και σκέψου και το θέμα του ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
βγες μια βολτα στα μαγαζια και δοκιμασε οσες περισσοτερες μπορεις
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος bacuraryo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω έχω κάποιες απορίες και με την βοήθεια σας θα προσπαθήσω να σχηματίσω μια γνώμη.

Active - Passive μαγνήτες
Κοίταξα λίγο να βρω τι διαφορές έχουν αλλά δεν πολυκαταλαβα. Μια ελληνική διαφώτιση θα ήταν ευπρόσδεκτη.
Εγώ προσωπικά από φίλους φίλων έχω πάρει γνώμες για να επιλέξω η Ibanez η ESP. Την Les Paul Epiphone όμως την άκουσα και με κάλυψε χωρίς παράπονα. Από την άλλη όμως δεν έχω δοκιμάσει μοντέλα Ibanez η ESP. Εγώ όταν ρώτησα για ‘’metalικά’’ ακούσματα γενικά ήρθαν απαντήσεις Ibanez η ESP.

Δεδομένου του ότι είμαι αρχάριος και μη γνωστής της αγοράς για ηλεκτρική κιθάρα όλα μου φαίνονται ιδία και μπερδεύομαι.

Κάποιοι από το forum θα μπορούσαν να μου πουν προσωπικές εμπειρίες όταν και αυτοί ήταν ίσως σε αυτήν την κατάσταση η τουλάχιστον έχουν μια ολοκληρωμένη γνώμη σαν γνώστες από την ενασχόληση τους με το αντικείμενο.

Δεν σκοπεύω να ξοδέψω πολλά χρήματα όπως διαβάσατε παραπάνω αλλά πιστεύω ότι μπορώ να αγοράσω κάτι που να μην με απογοητεύσει.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπερα κ καλως ορισες  ;D

καταρχας το budget που μας δινεις περιλαμβανει και ενισχητη? γιατι αν ναι, τα >=230ε που διαθετεις δεν φτανουν με ουτε με αιτηση στον δημο.  :P
αν θες τη γνωμη μου κανε λιγη υπομονη, και μαζεψε μερικα χρηματα ακομα κ ξανακανε μια ερυνα αγορας, επισης θα σου προτεινα να ριξεις τα λεφτα σου για εναν σχετικα καλο ενισχητη, και μια μετρια κιθαρα (αν θα διαθεσεις τοσα χρηματα για κατι τετοιο), τωρα το θεμα ειναι οτι μιλωντας για κιθαρες κατω των 300ε , τη μονη διαφορα που θα βρεις ειναι στην εμφανηση , στη μαρκα, και και στο playability (πια σε βολευει στο χερι καλυτερα) ο ηχος ειναι πανω κατω ο ιδιος.

εγω που παιζω ακριβως οτι παιζεις κι εσυ, απο pop punk μεχρι metalcore κ post hardcore εχω βρει την υγεια μου με αυτη τιν Ibanez :
http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsa6j_jb_jumpstart.htm

ειμαι απολυτα ευχαριστιμενος παρα την χαμηλη της τιμη.


οι active μαγνητες δουλευουν με τη βοηθεια μιας μπαταριας την οποια ενσωματωνεις στιν κιθαρα, και ο ηχος βγαινει κατ ευθειαν μεσα απο αυτους, χωρις να επηρεαζεται απο τα ξυλα της κιθαρας

οι passive μαγνητες διαμορφωνουν τον ηχο τους αναλογα και με τα ξυλα της κιθαρας, δεν χρειαζοντα καποια μπαταρια  (στα λεω χοντρικα τωρα, ψαξε στο forum και θα βρεις πολλα αναλυτικα threads πανω στο θεμα)

ελπιζω να βοηθησα , καλη αρχη οπως κ να'χει  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/09, 17:02 από Alexisonfire »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
εγω που παιζω ακριβως οτι παιζεις κι εσυ, απο pop punk μεχρι metalcore κ post hardcore εχω βρει την υγεια μου με αυτη τιν Ibanez :
http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsa6j_jb_jumpstart.htm


Πολύ καλή η πρόταση του Alexisonfire για την Ibanez GSA 60. Είναι μια κιθάρα που θα σού δώσει μεγάλη ευελιξία λόγω των HSS μαγνητών, αλλά και γιατί ο humbucker στη γέφυρα είναι αρκετά δυνατός και γκαζιάρης, επιθετικός θα έλεγα. Έτσι έχεις πολλές ηχητικές επιλογές από διάφορους συνδυασμούς μαγνητών, ο καθένας εκ των οποίων έχει το δικό του χαρακτήρα. Δεν θα την είχα σκεφτεί σαν επιλογή για τα συγκεκριμένα είδη μουσικής αλλά είναι μέσα στον προϋπολογισμό σου, νομίζω ότι θα σε καλύψει και παράλληλα θα σού δώσει τη δυνατότητα να εξερευνήσεις και άλλα μουσικά ιδιώματα. Kαι πίστεψέ με, κάποια στιγμή θα θέλεις να το επιχειρήσεις... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
οι active ................. και ο ηχος βγαινει κατ ευθειαν μεσα απο αυτους, χωρις να επηρεαζεται απο τα ξυλα της κιθαρας

οι passive μαγνητες ....διαμορφωνουν τον ηχο τους αναλογα και με τα ξυλα της κιθαρας

ότι να ναι  :(
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
οι active ................. και ο ηχος βγαινει κατ ευθειαν μεσα απο αυτους, χωρις να επηρεαζεται απο τα ξυλα της κιθαρας

οι passive μαγνητες ....διαμορφωνουν τον ηχο τους αναλογα και με τα ξυλα της κιθαρας
δεν πρέπει να ισχύει αυτό....

Αποσυνδεδεμένος bacuraryo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Το budget δεν περιλαμβανει και ενισχητη.

Τωρα αυτη η διαφωνία με τους μαγνήτες σαν ασχετο θα ελεγα οτι με προβληματιζει.Αν γινετε καποιος να εκφέρει μια γνωμη η οποια δεν θα είναι αντίθετη με άλλα ατομα στο forum θα ηταν καλα.

Η Ibanez GSA 60 που μου λέτε παραπανω ειναι καλυτερη με την ευρεια ενοια απο την IBANEZ GRGR 121 BK που είδα εγώ?Α και γιατι δεν σχολιάσατε καπως την EPIPHONE LES PAUL SPECIAL II.Εμενα μου αρεσε πολύ.

Ενα παλικάρι που παίζει με αυτήν τα σπάει... αλλα σε metal προσανατολισμό.

Παρακαλώ να το συζητήσουμε λιγο γιατι η αγορα προορίζετε να γίνει σε καμια εβδομαδα.

Μεχρι στιγμης σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 05/04/09, 19:12 »
Τωρα αυτη η διαφωνία με τους μαγνήτες σαν ασχετο θα ελεγα οτι με προβληματιζει.Αν γινετε καποιος να εκφέρει μια γνωμη η οποια δεν θα είναι αντίθετη με άλλα ατομα στο forum θα ηταν καλα.

δεν ειναι διαφωνια, απλα εγω πεταξα μλκια μαλλον  :-X ???, τεσπα εγω ετσι νομιζα οτι δουλευαν. ας μιλησει καποιος με μεγαλυτερη πειρα.

οσο αφορα την les paul ειναι made in China οποτε δεν θα στη συνιστουσα, εφοσον μπορεις με τα ιδια ή και λιγο παραπανω λεφτα να παρεις κατι ποιο ''ποιοτικο'' οπως οι ibanez  που εναι made in indonisia. 

γενικα να ξερεις οτι πανω κατω ισχυει, made in:  China < Indonisia < Korea < USA/Japan

αυτες οι 2 ibanez συγγεκριμενα ειναι made in indonisia και η βασικη τους διαφορα ειναι στο ευρος ηχου που μπορεις να πιασεις, θεωριτικα με το jupmstart που σου προτειναμε θα εχεις περισσοτερες επιλογες στον ηχο αφου εχεις περισσοτερους μαγνητες (3) , σε αντιθεση με αυτη που μας εδειξες εσυ που εχει 2, νταξι τωρα σε τετοιες τιμες δεν υπαρχει ''κιθαρα για μεταλ'' η για jazz , blues,  παρα την εμφανηση τους ολες ειναι πανω κατω το ιδιο

ps: sorry  κ παλι για την μλκια π ειπα για τους μαγνητες. 

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 05/04/09, 19:25 »
Alexis είσαι λάθος. Το ότι κάτι φτιάχνεται στην Κίνα δε σημαίνει ότι είναι και κακό. Όλα εξαρτώνται από τον ποιοτικό έλεγχο. Τόσες εταιρίες ηλεκτρονίκών ειδών που πλέον φτιάχνουν προιόντα ΜΟΝΟ στην Κίνα είναι άσχετες?

Η Epiphone είναι υπό την εποπτεία της Gibson και έτσι έχει αρκετά ως πολύ καλό ποιοτικό έλεγχο. Η Κορέα δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά, απλά οι ιαπωνικές εταιρίες λειτουργούν τόσα χρόνια στην Κορέα που υπάρχει πλέον μεγάλο εργατικό δυναμικό με εμπειρία. Δεν βλέπω γιατί στην Ινδονησία θεωρείς ότι τα πράγματα είναι καλύτερα από την Κίνα. Αν μη τι άλλο το καθεστώς εκεί είναι πιο "πρωτόγονο", με φουλ παιδική εργασία και εργάτες που πληρώνονται μισθούς πείνας...

Ας πάμε στο θέμα των μαγνητών. Οι active μαγνήτες επί της ουσίας διαθέτουν ένα είδος "προενίσχυσης" σήματος που δίνει πιο υψηλή ηχητική στάθμη χωρίς θόρυβο, ο οποίος είναι συχνά ενοχλητικός πχ σε high output passive μαγνήτες. Λόγω αυτής της λειτουργίας τους, παρατηρείται αρκετές φορές οι active μαγνήτες να δίνουν καλά ηχητικά αποτελέσματα σε πιο "φτηνές" κιθάρες, με μέτρια ξύλα κτλ. Σε μία "φτηνή" κιθάρα, συνήθως δεν έχει νόημα να βάζεις ακριβούς passive μαγνήτες. Γενικά, αν τα ξύλα και το hardware είναι φτηνιάρικα, δεν παίζει κανένα ρόλο ο μαγνήτης (active ή passive). Σκουπίδια βάζεις, σκουπίδια θα πάρεις. Αυτό να το θυμόμαστε όταν προσπαθούμε να αναβαθμίσουμε κιθάρες των 150 ευρώ ώστε να ακούγονται σαν κιθάρες των 2-3000. Τώρα, κατά πόσο πχ μια Epiphone με σώμα από μαόνι μπορεί να θεωρηθεί φτηνιάρικη είναι άλλο θέμα.

Από την άλλη, τα τελευταί χρόνια ακόμα και το πλέον καρμίρικο εργοστάσιο στην Άπω Ανατολή διαθέτει εργαλειομηχανές και εκπαιδευμένο προσωπικό οπότε η κατασκευή και συναρμολόγηση κιθαρών έχει κάνει άλματα και πραγματικά μπορεί κάποιος να βρει αξιοπρεπέστατες κιθάρες με 150-200 ευρώ.

Αυτά :)

Edit:

Όσο για την Ibanez με τον επιπλέον μαγνήτη, ρε παιδιά πόσο συχνά παίζετε με middle μαγνήτη? :P
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/09, 19:26 από Guitarero 240bpm »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 05/04/09, 21:00 »
Alexis είσαι λάθος. Το ότι κάτι φτιάχνεται στην Κίνα δε σημαίνει ότι είναι και κακό. Όλα εξαρτώνται από τον ποιοτικό έλεγχο. Τόσες εταιρίες ηλεκτρονίκών ειδών που πλέον φτιάχνουν προιόντα ΜΟΝΟ στην Κίνα είναι άσχετες?

Πολύ σωστό αυτό. Εξάλλου έχω δει πολύ καλά όργανα (για τα λεφτά τους) από Κίνα, Ινδονησία, ακόμα και από το Βιετνάμ και την Ινδία...

Παράθεση
Η Epiphone είναι υπό την εποπτεία της Gibson και έτσι έχει αρκετά ως πολύ καλό ποιοτικό έλεγχο.

Eδώ θα διαφωνήσω. Κατ' αρχήν το γεγονός ότι η Epiphone είναι πλέον θυγατρική της Gibson, δεν σημαίνει ότι τα όποια συστήματα ποιοτικού ελέγχου υπάρχουν στη Gibson εφαρμόζονται και στην Epiphone. Aν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο επ' αυτού, θα ήταν καλό να το αναφέρεις. Από τη δική μου εμπειρία, oι Epiphone Les Paul Standard και πάνω είναι αξιοπρεπή όργανα, αλλά τα υπόλοιπα μοντέλα δεν είναι ό,τι καλύτερο. Εκτός αυτού, αν έχεις παίξει με μερικές Gibson Les Paul Studio των τελευταίων ετών θα ξέρεις ότι η ποιότητα κατασκευής τους είναι μάλλον ασταθής, πράγμα που δημιουργεί τουλάχιστον αμφιβολίες για τον ποιοτικό έλεγχο της εταιρίας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 05/04/09, 21:15 »

Eδώ θα διαφωνήσω. Κατ' αρχήν το γεγονός ότι η Epiphone είναι πλέον θυγατρική της Gibson, δεν σημαίνει ότι τα όποια συστήματα ποιοτικού ελέγχου υπάρχουν στη Gibson εφαρμόζονται και στην Epiphone. Aν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο επ' αυτού, θα ήταν καλό να το αναφέρεις. Από τη δική μου εμπειρία, oι Epiphone Les Paul Standard και πάνω είναι αξιοπρεπή όργανα, αλλά τα υπόλοιπα μοντέλα δεν είναι ό,τι καλύτερο. Εκτός αυτού, αν έχεις παίξει με μερικές Gibson Les Paul Studio των τελευταίων ετών θα ξέρεις ότι η ποιότητα κατασκευής τους είναι μάλλον ασταθής, πράγμα που δημιουργεί τουλάχιστον αμφιβολίες για τον ποιοτικό έλεγχο της εταιρίας.

Δεν θυμάμαι το όνομα για να το γράψω, αλλά έχω διαβάσει σε άρθρο για την αναδιάρθρωση της Epiphone ότι διευθύνων σύμβουλος ανέλαβε ένα από τα διευθυντικά στελέχη της Gibson, ο οποίος εδρεύει πλέον στην Κίνα για να μεταφέρει και να επιβλέπει την εφαρμογή του know-how της Gibson στην Epiphone.

Επίσης, πέρα από τα budget μοντέλα των 100-150 ευρώ (που σε καμμία εταιρία δεν είναι σούπερ), διακρίνεται μια στροφή της Epiphone σε μοντέλα ποιότητας και πιο ψηλής τιμής, κάτι σαν επιστροφή στις ρίζες. Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε ότι κάποτε η Gibson έτρωγε τη σκόνη της -σε ελληνικά χέρια τότε- Epiphone!!!

Όσο για την αστάθεια στον ποιοτικό έλεγχο, κατά περιόδους όλες οι μεγάλες εταιρίες το έχουν περάσει λίγο πολύ. Άλλωστε, με τα σκαμπανεβάσματα της διεθνούς οικονομίας, δεν υποφέρουν μόνο τα μουσικά όργανα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 05/04/09, 22:15 »
Δεν θυμάμαι το όνομα για να το γράψω, αλλά έχω διαβάσει σε άρθρο για την αναδιάρθρωση της Epiphone ότι διευθύνων σύμβουλος ανέλαβε ένα από τα διευθυντικά στελέχη της Gibson, ο οποίος εδρεύει πλέον στην Κίνα για να μεταφέρει και να επιβλέπει την εφαρμογή του know-how της Gibson στην Epiphone.

Επίσης, πέρα από τα budget μοντέλα των 100-150 ευρώ (που σε καμμία εταιρία δεν είναι σούπερ), διακρίνεται μια στροφή της Epiphone σε μοντέλα ποιότητας και πιο ψηλής τιμής, κάτι σαν επιστροφή στις ρίζες. Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε ότι κάποτε η Gibson έτρωγε τη σκόνη της -σε ελληνικά χέρια τότε- Epiphone!!!

Όσο για την αστάθεια στον ποιοτικό έλεγχο, κατά περιόδους όλες οι μεγάλες εταιρίες το έχουν περάσει λίγο πολύ. Άλλωστε, με τα σκαμπανεβάσματα της διεθνούς οικονομίας, δεν υποφέρουν μόνο τα μουσικά όργανα...


Αν όντως συνέβη κάτι τέτοιο, θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε σε τι κατεύθυνση θα κινηθεί η εταιρία στα επόμενα χρόνια. Γιατί με εξαίρεση τη Les Paul Ultra, που ήταν ένα από τα πιο ενδιαφέροντα και πρωτοποριακά μοντέλα αυτού του στυλ που έχουμε δει την τελευταία δεκαετία, γενικά η Epiphone μάλλον διέρχεται μια κάμψη. Πάντως ως προς τον ποιοτικό έλεγχο της Gibson και τη γενικότερη πολιτική της (παραγωγική, τιμολογιακή κλπ), θα μού επιτρέψεις να διατηρώ ορισμένες επιφυλάξεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 05/04/09, 22:24 »
Την Ultra την έχω και είναι πραγματικά πολύ καλή. Μην κολλάς όμως εκεί. Η signature του Slash θεωρείς ότι δεν είναι καταπληκτική κιθάρα? Έχω και μια Gibson του '94 που είναι άψογη, αλλά έχω ακούσει και άλλους να γκρινιάζουν για πιο πρόσφατα μοντέλα (δεν έχω όμως προσωπική άποψη).

Εντούτοις, για την Epiphone παρατηρώ ότι βγάζει ακριβά signature μοντέλα και reissues  που δείχνουν ότι προσπαθεί να ξεφύγει από φτηνή απομίμηση της Gibson. Και επαναλαμβάνω για να μην είμαστε ανιστόρητοι, η Les Paul (ως "The log"- η πρώτη solid body electric) εξελίχθηκε στο εργοστάσιο της Epiphone αλλά με την οικονομική κατρακύλα τελικά παράχθηκε από την Gibson...

Όσο για τα πολύ φθηνά μοντέλα, το βρίσκω πανέξυπνο. Όντας γνωστή εταιρία, δίνει στον πιτσιρικά ένα πάμφθηνο όργανο με "ονοματεπώνυμο", οπότε θα τον κρατήσει πιο εύκολα όταν θα θελήσει κάτι πιο ακριβό.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 06/04/09, 00:53 »
Την Ultra την έχω και είναι πραγματικά πολύ καλή. Μην κολλάς όμως εκεί. Η signature του Slash θεωρείς ότι δεν είναι καταπληκτική κιθάρα? Έχω και μια Gibson του '94 που είναι άψογη, αλλά έχω ακούσει και άλλους να γκρινιάζουν για πιο πρόσφατα μοντέλα (δεν έχω όμως προσωπική άποψη).

Την Slash signature της Epiphone δεν έτυχε να την βρω πουθενά όταν κυκλοφορούσε. Πάλι όμως φαίνεται να είναι στο ίδιο στυλ απομίμησης του αντίστοιχου μοντέλου της Gibson, το οποίο λόγω απαγορευτικής τιμής και σπανιότητας δεν είχαν πολλοί την ευτυχία να πιάσουν στα χέρια τους. Και επειδή και οι δύο ήταν Limited Editions, δεν ξέρω αν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από αυτό και μόνο το μοντέλο, ούτε για την Εpiphone ούτε για Gibson.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bacuraryo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 06/04/09, 01:09 »
...μαλιστα. Ετσι οπως τα σχολιασατε τα πραγματα παραπανω η γνωμη που εχω μεχρι τωρα ειναι:
δεν εχει σημασια ποιας εταιριας κιθαρα θα παρω αρκει να εχει active humbucker μαγνητες.

Αν καπου παρερμηνευσα πειτε το μου.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 06/04/09, 02:29 »
bacuraryo ναι, περίπου έτσι είναι για την μουσική που θέλεις αλλά με 200€ που θέλεις να δώσεις για κιθάρα αποκλείεται να έχει
επάνω καλούς και επώνυμους μαγνήτες (ειτε active, ειτε passive) γιατί τόσο (100-200€)κάνουν μονό οι μαγνήτες.

Τωρα για το τι είναι  active και τι passive. Θα το πω όσο ποιο απλά γίνετε! Ο active είναι ένας κανονικός μαγνήτης με την διαφορά
ότι έχει ενσωματωμένο ένα κυκλωματάκι προενίσχυσης το οποίο τροφοδοτείτε με μια εξωτερική 9V μπαταριά.
Για της ηχητικές ιδιότητες του δεν θέλω να ανοίξω θέμα (αν επηρεάζετε απ τα ξύλα και τα σχετικά) γιατί θα σκοτωθούμε πάλι. Ψάξε
στο forum και θα βρεις πολλές απόψεις. Το θέμα είναι ότι είτε είσαι με το ένα στρατόπεδο που λέει ότι παίζουν ρόλο τα ξύλα, είτε
με το άλλο (με 'μας δηλαδή ;D), οι passive και active επηρεάζονται (αν και όσο επηρεάζονται) το ίδιο απ τα ξύλα. ;)

Alexisonfire μην ζητάς συγνώμη. Το κακό αυτό "διαιωνίζεται". Εσυ το άκουσες απο κάποιον, που το είχε ακούσει απο κάπου κτλ κτλ 
Δεν ήθελα να σου την "πω" αλλά δεν μπορώ και την παραπληροφόρηση.

υγ. ζητώ συγνώμη για το άσχετο με το θέμα κείμενο μου, αλλά έπρεπε να δώσω μια απάντηση για την χθεσινή "επίθεση" μου
στον Alexisonfire και να μην αφήσω κάποια πράγματα να αιωρούνται.
υγ2. (προς αυτούς που θα πέσουν να με φάνε) ζήτω η Κορέα  :D :D :D :D :D

« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/09, 02:32 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/10, 21:24
από loukask6
21 Απαντήσεις
7651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 16:09
από adr1anos
5 Απαντήσεις
5821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:25
από Stinky
36 Απαντήσεις
14961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 12:39
από geokorg
3 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 21:37
από theodoropoulos
18 Απαντήσεις
6783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 17:19
από zigo13
4 Απαντήσεις
3417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 13:23
από The Rocker
3 Απαντήσεις
3302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 00:59
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 11:55
από Βραζίλης
13 Απαντήσεις
7707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 10:03
από Kosthrash