Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για επιλογή beginers set  (Αναγνώστηκε 8452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Βοήθεια για επιλογή beginers set
« στις: 02/01/10, 12:17 »
καλημέρα, είμαι σχετικά καινούριος στον χώρο της μουσικής και θα ήθελα την βοήθειά σας , επειδή ακόμη δεν έχω τηn paramiκρή ιδέα..
Θέλω να αρχίσω να μαθαίνω ηλεκτρική κιθάρα.. Έτσι ένας  γνωστός μου πρότεινε να ξεκινήσω με ένα σετ αρχάριων που περιλαμβάνει και ηλεκτρική κιθάρα και ενισχυτή.. εχω καταλήξει εδώ http://www.thomann.de/gr/thomann_gitarren_set_g13_sunburst.htm?sid=df4507180e06c18ce6961df3ea9af3c6  τι λέτε συμφέρει?? Λόγω οικονομικού θέματος μπορω να διαθέσω μόνο 100-120 ευρω το πολύ. :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #1 στις: 02/01/10, 12:50 »
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας και στον κόσμο της κιθάρας.

Αν ξεκινάς με τόσο μικρό budget, το συγκεκριμένο σετ μάλλον είναι από τα λίγα που μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά και το οποίο περιέχει όλα όσα χρειάζεσαι για να αρχίσεις. Θα πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου ότι δεν θα πάρεις κάτι καλό, και ειδικά ο ενισχυτής θα σε περιορίσει πάρα πολύ. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς την πιθανότητα να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω, καθώς γύρω στα 200 Ευρώ μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα πράγματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #2 στις: 02/01/10, 15:28 »
Πιστεύω και εγώ πως αν ανεβάσεις λίγο παραπάνω το budget σου θα έχεις καλύτερες επιλογές που θα σε βοηθήσουν στην αρχή αλλά και στην συνέχεια της πορείας σου.
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #3 στις: 02/01/10, 15:54 »
Είναι πολύ σημαντικό ο ενισχυτής που θα πάρεις να μην είναι τελείως σάπιος, γιατί θα σε αποθαρρύνει πάρα πολύ ο κακός ήχος.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #4 στις: 02/01/10, 16:11 »
Σας ευχαριστώ για τις συμβολύες σας!!  :)  θα ήταν καλύτερα ίσως να περιμένω λίγο εε? Έχετε να μου προτείνετε κάτι εως τα 200 ευρ'ω, ίσως με λίγη προσπάθεια να καταφέρω να τα συγκεντρώσω.. Η κιθάρα αυτή είναι καλή? ισως αν ξεκινούσα με αυτό το σετ να άλλαζα στην πορεία κομματια όπως ο ενισχυτής?? απλά η λαχτάρα μου είναι τόσο μεγάλη και περιμένω πως και πως να την παραγγείλω.. :P

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #5 στις: 02/01/10, 16:17 »
Καλησπέρα και καλή χρόνια.λοιπόν σε αυτά τα χρήματα δεν παιρνεις κάτι το καλό .οι περισσότεροι Harley benton βγζουν τρελό θόρυβο και στο overdrive ακούς ένα ήχο .ότι συνχορδια και σν παίξεις θα ακούγεται το ίδιο.θα πρότεινα λοιπόν να μαζέψεις 50 ευρώ ακόμα και να πάρεις κιθάρα μια squier bullet stratocaster  με κόστος 100-110 ευρώ και ενισχυτη roland cube 15 η αλλιώς τον cratte gt 15που είναι ποιο φθηνός και έχει τρομερά καθαρά.από εκεί και πέρα αν δεν μπορείς να μαζέψεις και αλλά καλό θα ήταν να κοιτάξεις σε μεταχειρισμένα .τέλος άμα θέλεις αποκλειστικά καινούργιο πάρε αυτό το πακέτο.αλλά είναι σίγουρο ότι σε 4-5 μήνες το πολύ θα ψάχνεται για καινούργιο

τώρα είδα το πόστ για τα 200
σε αυτά τα λεφτά αγοράζεις σίγουρα κάνει πιοτικοτερο .
Για κιθάρα τσεκαρε squier bullet stratocaster  και για ενισχυτη Roland cube 15.είναι ότι καλυτεροσε αυτά τα λεφτά.ασε που η τιμή τους είναι ίδια με αυτή του εξωτερικού οπότε μπορείς να τα πάρεις από εδώ
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #6 στις: 02/01/10, 16:20 »
Με πρόλαβε ο geo.

Δες:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_bk.htm
http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm

Με ένα καλώδιο 3 μέτρα κι ένα κουρδιστήρι βγαίνεις στα 210-215.

Πολύ καλύτερα απ' ότι το σετάκι που κοιτούσες, ο ενισχυτής κυρίως.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #7 στις: 02/01/10, 16:34 »
Με πρόλαβε ο geo.

Δες:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_bk.htm
http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm

Με ένα καλώδιο 3 μέτρα κι ένα κουρδιστήρι βγαίνεις στα 210-215.

Πολύ καλύτερα απ' ότι το σετάκι που κοιτούσες, ο ενισχυτής κυρίως.


1000 ευχαριστώ παιδιά! πραγματικά αρκετά καλύτερο μου φαίνεται αυτή η επιλογή.. θα μαζέψω τα χρήματα που λείπουν και θα το επιχειρήσω,, :D

Για κιθάρα τσεκαρε squier bullet stratocaster  και για ενισχυτη Roland cube 15.είναι ότι καλυτεροσε αυτά τα λεφτά.ασε που η τιμή τους είναι ίδια με αυτή του εξωτερικού οπότε μπορείς να τα πάρεις από εδώ

αυτό μόλις το είδα.. δηλαδή μπορώ να την πάρω και από ελλάδα ?? Σε ποιο κατάστημα μπορώ να τις βρώ , γιατί μόνο και μόνο από τα μεταφορικά γλιτώνω πόσα λεφτά έτσι..

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #8 στις: 02/01/10, 19:09 »
Κοίταξε και αυτή την κιθάρα την έχω δοκιμάσει και μου αφησε πολύ Καλές εντύωσεις ειδικά για αυτά τα λεφτά http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=75&Product=101493
τώρα οσο για την squier εδώ http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=6844&pcode=H002_I006844
και ο ενισχυτης εδώ.     
http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=24285&pcode=H002_I0024285

για οτι άλλο θέλεις ρωτά.·!!!
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #9 στις: 02/01/10, 20:54 »
Κοίταξε και αυτή την κιθάρα την έχω δοκιμάσει και μου αφησε πολύ Καλές εντύωσεις ειδικά για αυτά τα λεφτά http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=75&Product=101493
τώρα οσο για την squier εδώ http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=6844&pcode=H002_I006844
και ο ενισχυτης εδώ.     
http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=24285&pcode=H002_I0024285

για οτι άλλο θέλεις ρωτά.·!!!

Σε ευχαριστώ, η βοήθεια στην επιλογή και στα καταστήματα ειναι σωτήρια. :D Ελπίζω σύντομα να την αποκτήσω ;)

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #10 στις: 02/01/10, 21:05 »
Επίσης σε περίπτωση που θα μάθεις μόνος σου,κάτι το οποίο δεν είναι δύσκολο,στείλε μου ένα πμ να σε ενημερώσω !
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #12 στις: 03/01/10, 11:03 »
Ναι είναι πολύ καλό ξεκίνημα πιστεύω και κατά  πάσα πιθανότητα θα ασχοληθώ μόνος μου για αρχή.., με την πρώτη ευκαιρία και το πολύ σε 4-5 μερουλες θα την παραγκeiλω!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/10, 12:36 από kxs14 »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #13 στις: 03/01/10, 13:52 »
Αν και όπως σωστά σου απάντησαν τα παιδιά, η πρώτη επιλογή του πακέτου (ειδικά επειδή προέρχεται από τη συγκεκριμένη εταιρία) είναι πεταμένα χρήματα, πηγή εκνευρισμού και τίποτε περισσότερο.. Η Harley Benton κατά τη γνώμη μου (και βάσει των εμπειριών μου) είναι μία κακή εταιρία με πολύ κακής ποιότητας εμπορεύματα που το μόνο καλό που προσφέρει είναι ότι δείχνει στις άλλες εταιρίες που έχουν σηκώσει ψηλά τον αμανέ ότι υπάρχει ανταγωνισμός και ότι θα πρέπει να ρίξουν τις τιμές τους αν θέλουν να συνεχίσουν να κάνουν πωλήσεις.. Θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα, μέχρι να μαζέψεις ένα ποσό κοντά στα €300 όπου εκεί μπορείς να βρεις κιθάρες οι οποίες θα παίζουν τουλάχιστον αξιοπρεπώς και θα είναι λειτουργικές.. Δεν νομίζω ότι στη φάση που είσαι χρειάζεται να δίνεις σημασία στη λεπτομέρεια και στα χαρακτηριστικά της κάθε κιθάρας, απλά επιβάλλεται να δοκιμάσεις όσες περισσότερες μπορείς για να δεις αν σου κάθονται καλά στο χέρι.. Σε αυτό το range τιμών και σαν αρχάριος που είσαι ούτε επώνυμους μαγνήτες χρειάζεσαι, ούτε "μουσικά" ξύλα χρειάζεσαι, αλλά τουλάχιστον χρειάζεσαι κλειδιά με τα οποία δεν θα ξεκουρδίζεται η κιθάρα σου κάθε 10 λεπτά, γέφυρα τη οποία δεν θα τη νιώθεις ότι είναι έτοιμη να ξυλωθεί όταν κατεβάζεις το tremolo, cavities στα οποία το χέρι σου δεν θα παλεύει για να πατήσει το 17ο τάστο, κλπ.. Όλα αυτά δεν πρόκειται να τα δεις σε κανένα specs sheet αλλά μόνο σε ένα κατάστημα.. Τώρα όσον αφορά την Squier Bullet, η συγκεκριμένη κιθάρα πάσχει από τις κλασικές ασθένειες μιας φθηνής κιθάρας (εδώ πάσχει η Fender MIM, η Squier δεν θα έπασχε).. Θα σου έλεγα να την απέφευγες και όπως σου πρότεινα να ανέβεις σε ένα range τιμών (€250 - €350), όπου εκεί θα βρεις κάτι πολύ καλύτερο, αναλογικά..

Τώρα όσον αφορά τον ενισχυτή.. Αν και είμαι ένας από αυτούς που πιστεύουν ότι το μερίδιο του ενισχυτή στον τελικό ήχο είναι μεγάλο (το τοποθετώ χονδρικά στο 70%), εν τούτοις για τους αρχάριους ποτέ δεν θα πρότεινα να αγοράσουν το καλύτερο ενισχυτή που υπάρχει.. Καλώς ή κακώς, ένας αρχάριος δεν είναι σε θέση να καταλαβαίνει πότε ένας ενισχυτής έχει καλό tone και πότε όχι.. Τον νοιάζει απλά, να βγαίνει ένας ήχος από τον ενισχυτή του.. Προσωπικά δεν νομίζω ότι είχε καμία επίδραση στην εξέλιξη μου το πόσο κακός ήταν ο πρώτος ενισχυτής που είχα.. Για την ακρίβεια έπρεπε να περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι ο ενισχυτής μου ήταν κακός.. Παρόλα αυτά ποτέ μου δεν σκέφτηκα ότι "δεν έχω όρεξη να παίξω κιθάρα επειδή ο ενισχυτής μου βγάζει χάλια ήχο".. Στο τελευταίο βέβαια κρατώ μια επιφύλαξη για το πόσο σήμερα, ένας αρχάριος μπορεί να καταλάβει το πόσα ψάρια πιάνει ο ενισχυτής του διότι πλέον με το internet, τα samples και το youtube, μπορείς να ακούσεις καθημερινά δεκάδες ήχους ενισχυτών και να συγκρίνεις το δικό σου με αυτό που ακούς στα samples.. Στις μέρες μου, ακούγαμε μόνο τους ενισχυτές που είχαν τα μαγαζιά (όταν και αν σε άφηναν να παίξεις), τους ενισχυτές των άλλων παιδιών στα συγκροτήματα μας και τίποτε άλλο.. Εν πάσει περιπτώσει, αν εξαιρεθεί η εταιρία Harley Benton, όλοι οι άλλοι ενισχυτές θα σου κάτσουν κουτί για τις ανάγκες σου.. Απλά μια σημείωση.. Επειδή παρατήρησα ότι 2 μέλη πρότειναν τον Cube θα ήθελα να πω τη γνώμη μου πάνω στον συγκεκριμένο ενισχυτή.. Το hype του Cube λόγω πεταλιών Boss είναι δεδομένο.. Υποτίθεται ότι ο Cube "φοράει" τους ήχους των Boss, των πιο πολυδιαδεδομένων πεταλιών στον κόσμο.. Ηχητικά για τα λεφτά του είναι καλός.. Τρελή παραμόρφωση δεν θα πάρεις ποτέ από αυτό τον ενισχυτή.. Ειδικότερα αν τον συνδυάσεις με μια κιθάρα που θα φορά low output μαγνήτες, το αποτέλεσμα θα είναι ένα σκληρό overdrive και τίποτα παραπάνω (τουλάχιστον όχι κάτι το οποίο να χαρακτηρίζεται μουσικό).. Τις προάλλες έτυχε να παίξω με τον Peavey Vypyr 15.. Μου έκανε αρκετά καλή εντύπωση.. Πειστικοί ήχοι και αρκετές δυνατότητες.. Σαφώς μεγαλύτερη γκάμα ήχων από τον Cube 15 (για να γίνουν συγκρίσιμα τα μοντέλα πρέπει να ανέβεις στο Cube 30) αλλά κυρίως προσοχή στη ηχητική λεπτομέρεια.. Για παράδειγμα, ο ήχος του gain διατηρούταν σε όλη τη διάρκεια του sustain ή όταν έπαιζες lead δεν ακουγόντουσαν τα ψηφιακά artifacts άλλων μοντέλων όπως και του Cube, κλπ.. Επειδή και οι δύο (Cube και Vypyr) είναι στα ίδια χρήματα, θα σου πρότεινα να προτιμήσεις τον Vypyr..
Επειδή διαβάζοντας το κείμενο μια τελευταία φορά για διόρθωση λαθών παρατήρησα ότι δεν σε βοήθησα και τόσο πολύ με αυτά που σου είπα, για να επανορθώσω σου γράφω μαζεμένα τα guidelines αγοράς εξοπλισμού, όπως τα έχω αποκομίσει εγώ, από την εμπειρία μου..

1. Αν είσαι εντελώς αρχάριος επιβάλλεται να κατέβεις στα καταστήματα με έναν εμπειρότερο κιθαρίστα (αν δεν μιλάμε για κάποιο music wonderkid, κάποιος με ελάχιστη εμπειρία 5 ετών θα σου έδινε σωστές συμβουλές).. Αν στη παρέα σου δεν υπάρχει κάποιος, μπορείς να ποστάρεις στο forum την επιθυμία σου να κατέβεις στα μουσικά καταστήματα και ότι ψάχνεις παρέα.. Σίγουρα κάποιος θα "ψηθεί" να σε ακολουθήσει, ειδικότερα αν είναι και αυτός στο ψάξιμο..

2. Τη πρώτη σου κιθάρα (σε αντίθεση με τον πρώτο σου ενισχυτή) θα πρότεινα να την αγοράσεις από Ελλάδα.. Υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες η κιθάρα να έρθει με κάποια κατασκευαστικά λάθη τα οποία ένας μάστορας (συνήθως ο ίδιος ο καταστηματάρχης) να μπορεί να διορθώσει ή να εξαλείψει εντελώς.. Είναι πολύ ψυχοφθόρο το να περιμένεις να σου απαντήσουν από το εξωτερικό για το πότε θα έρθουν να παραλάβουν τη κιθάρα σου, να περιμένεις να πάει εκεί, να επιδιορθωθεί, να σου σταλεί πίσω (1 μήνας αναμονή) μόνο για να αποδειχθεί ότι ήταν απλά μια ρύθμιση του 5λεπτου.. Μπορεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω, αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο από την άποψη της αμεσότητας..

3. Αν δοκιμάσεις ο ίδιος τη κιθάρα σου φρόντισε να παίξεις σε όλα τα τάστα, όχι μόνο σε αυτά που παίζεις συνήθως.. Τσέκαρε για τριξίματα, ανωμαλίες, σφυρίγματα, την κατάσταση των κλειδιών, το πόσο άνετη τη νιώθεις, αν έχει το βάρος στα κλειδιά (κλασικό κατασκευαστικό λάθος φθηνών κιθάρων), αν σου είναι άνετη η πρόσβαση στα κάτω τάστα, αν το χέρι σου γλιστράει καλά στο maple του μπράτσου, κλπ.. Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν η κιθάρα βγάζει ωραίο ήχο ή όχι με το να την ακούσεις σε ένα κατάστημα κουμπωμένη σε έναν Χ ενισχυτή του εμπόρου.. Τσέκαρε τη κιθάρα καθαρά εργονομικά/κατασκευαστικά και όχι ηχητικά..

4. Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά δεν είναι.. Πολλές φορές μας έχει τύχει να προτιμήσουμε μια κιθάρα έναντι μιας άλλης ισάξιας ή σχεδόν ισάξιας, καθαρά λόγω εμφάνισης.. Δεν είναι κακό.. Μια κιθάρα που σου αρέσει εμφανισιακά ενδέχεται να σου δίνει περισσότερα ερείσματα να ασχοληθείς μαζί της σε σχέση με μια κιθάρα που δεν σου αρέσει εμφανισιακά.. Το τελευταίο είναι και το σημαντικότερο.. Δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις μια κιθάρα που δεν σου αρέσει εμφανισιακά μόνο και μόνο επειδή ο καταστηματάρχης ή ο φίλος σου λένε ότι "βάζει κάτω όλες τις άλλες κιθάρες εδώ μέσα, κλπ.".. Στο μέλλον θα αποδειχθεί κακή αγορά..

5. Αν δεν έχεις πρότερη εμπειρία με κιθάρες, θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις ηλεκτρική με floating γέφυρα.. Περισσότερο μπελάς θα σου φανεί παρά extra χαρακτηριστικό.. Με την πρώτη σου κιθάρα θα μάθεις εκτός των άλλων τις πρώτες σου μικροεπισκευές, το πως να αλλάζεις χορδές, το πως να κουρδίζεις, κλπ.. Όλα αυτα τα εύκολα tasks γίνονται 10 φορές πιο δύσκολα αν η κιθάρα έχει floating γέφυρα.. Αν δεν νιώθεις την ανάγκη να την έχεις στη κιθάρα σου απέφυγε το..

6. Θα πρέπει να καταλάβεις ότι το price range ενός αρχάριου δεν επιτρέπει τη παρουσία πολλών χαρακτηριστικών στις αντίστοιχες κιθάρες.. Είναι πολύ πιθανό να ακούσεις από πολλούς και διάφορους : "καλή η κιθάρα αλλά δεν έχει Gotoh κλειδιά" ή "οι μαγνήτες της θα ακούγονται σαν λάσπη, πάρε μία με Seymour Duncan", κλπ.. Είναι πολύ λογικό μια κιθάρα €250 - €350 να στερείται πολλών χαρακτηριστικών αλλά αυτό δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί.. Αν σκεφτείς ότι ο μέσος όρος μια καλής κιθάρας είναι στα €1300 - 1400 τότε καταλαβαίνεις ότι η σύγκριση δεν είναι δίκαιη.. Μην ξεχνάς ότι είσαι αρχάριος και υπάρχει μια πολλή μικρή πιθανότητα στο μέλλον να ασχοληθείς με κάτι άλλο και τα χρήματα που θα έδινες σε μια πολύ καλή κιθάρα να πάνε χαμένα.. Τουλάχιστον τώρα με τα €400 - 500 δεν θα έχεις μεγάλες τύψεις..

7. Τέλος, όταν επιλέξεις την κιθάρα σου, να ζητήσεις από τον καταστηματάρχη να σου δώσει μια καινούργια (όχι αυτή της έκθεσης), να στην ανοίξει και να στη σετάρει.. Όταν τελειώσει, ζήτησε του να την δοκιμάσεις, επισήμανε τις όποιες παρατηρήσεις σου και ενημέρωσε τον καταστηματάρχη σχετικά.. Αν είναι σωστός στη δουλειά του, θα μπορέσει να "αποκρυπτογραφήσει" τις παρατηρήσεις σου (π.χ. νιώθω τις χορδές ότι είναι πολύ ψηλά) με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (π.χ. θέλει χαμηλότερο action).. Savoir vivre mode: Αν νιώθεις ότι έκανε καλή δουλειά, μπορείς να του δώσεις και ένα μικρό tip για τον κόπο του..

Ελπίζω να βοήθησα..

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #14 στις: 03/01/10, 14:28 »
faser είναι το πιο κατατοπιστικό σχόλιο που διάβασα και με βοήθησε πολύ στο να σκεφτώ κάποια πράγματα.. Η κιθάρα είναι ο καημός μου από μικρός και τώρα που μεγάλωσα και μπόρεσα ν αμαζέψω ένα ποσό ώστε να μπορώ να αρχίσω ήρθε η ώρα για το επόμενο βήμα.. Επειδή δεν κατέχω τίποτα πάνω στο θέμα ηλεκτρική κιθάρα και πολλά από όσα μου είπες μου είναι άγνωστα :Ρ .. Θέλω να πιστεύω ότι με την ενασχόληση μου σιγά σιγά θα μπορώ να τα μάθω όλα αυτα.. Επειδή όπως προείπα είμαι ασχετος, η πρώτη μου κιθάρα θα είναι για να μπορέσω να μπω στον κόσμο της μουσικής και να μάθω, για αυτό και δεν έχω τρομερες απαιτήσεις για αρχή.. Στο μυαλό μου έχω να πάρω  την fender και μετά από κανένα χρόνο ανάλογα πως θα είμαι σε επίπεδο μουσικό και ανάλογα με τα λεφτά μου να πάρω κάτι καλύτερο..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #15 στις: 03/01/10, 14:41 »
Σωστές σε γενικές γραμμές οι παρατηρήσεις του faser. Θα διαφωνήσω μόνο στο θέμα του ενισχυτή, γιατί εγώ τουλάχιστον είχα την ακριβώς αντίθετη εμπειρία από την πρώτη ηλεκτρική κιθάρα (μια Squier Affinity Strat) την οποία πήρα πακέτο μαζί με έναν ενισχυτή Squier SP-10. Ο ενισχυτής αυτός ήταν επιεικώς απαράδεκτος, ειδικά στο distortion, αλλά και το καθαρό κανάλι κάθε άλλο παρά αξιοπρεπές ήταν. Όχι απλά δεν με ενθάρρυνε να παίξω, αλλά ουσιαστικά με έκανε να επιστρέψω στην ακουστική κιθάρα μέχρι κάποια χρόνια αργότερα, όταν πλέον είχα την εμπειρία να διακρίνω κάπως καλύτερα την ποιότητα και το tone ενός ενισχυτή.

Η διαφορά είναι ότι τώρα υπάρχουν πολύ καλύτεροι ενισχυτές σε τιμές που πριν 10-15 χρόνια δεν θα μπορούσαμε να ελπίζουμε ούτε στα πιο τρελλά μας όνειρα. Με λιγότερο από 100 Ευρώ παίρνεις τον Peavey Vypyr 15, o oποίος αναφέρθηκε ήδη. Είναι ένας πολύ καλός ενισχυτής, ευέλικτος, ποιοτικός και γενικά απείρως καλύτερος από τους ενισχυτές με τους οποίους ήταν υποχρεωμένοι να συμβιβαστούν οι αρχάριοι κιθαρίστες στο παρελθόν. Θα τον συνιστούσα ανεπφύλακτα σε σχέση όχι μόνο με τον Cube 15X, αλλά ακόμα και σε σχέση με τον μεγαλύτερο και ακριβότερο 20Χ. Με λιγότερο από 100 Ευρώ παίρνεις επίσης και τον Line 6 Spider 15, o οποίος εμένα δεν μού αρέσει καθόλου σε σχέση με τους υπόλοιπους της κατηγορίας, αλλά είναι μια ακόμα επιλογή. Στα 110 Ευρώ υπάρχει ο Vox VT15, ίσως ο καλύτερος modelling ενισχυτής σε αυτά τα λεφτά, και ο Laney Prism 20. Xωρίς να χρειαστεί να ξοδέψεις περισσότερα έχεις μια αρκετά μεγάλη γκάμα αξιοπρεπέστατων ενισχυτών που θα σού δώσουν πολλούς ήχους και εφφέ για να πειραματιστείς και θα κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον σου για πολύ καιρό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #16 στις: 03/01/10, 15:00 »
Φίλε kxs14, καταλαβαίνω ότι όντας αρχάριος, όπως και όλοι μας άλλωστε όταν ξεκινούσαμε, θέλαμε να αγοράσουμε τη πρώτη κιθάρα που θα βρίσκαμε μπροστά μας.. Και εγώ σε αυτό το "σφάλμα" υπέπεσα και με πολύ λιγότερη πληροφόρηση (ελέω ελλείψης internet) απ'ότι αν έψαχνα σήμερα.. Απλά έγραψα τα ανωτέρω για να μην περάσεις και εσύ αυτά που τράβηξα.. Σε καταλαβαίνω επίσης στο ότι η Squier λόγω ονόματος σου εμπνέει κάποια σιγουριά αλλά θα έλεγα ότι δεν έχεις τίποτε να χάσεις από το να δοκιμάσεις μερικές κιθάρες στα καταστήματα.. Αν νιώθεις ότι δεν θα καταλάβεις τίποτα από μια τέτοια επίσκεψη και δεν υπάρχει κάποιος φίλος σου να σε βοηθήσει τότε ΟΚ, η Squier μοιάζει μια καλή λύση για το σκοπό που τη θες.. Απλά θα πρέπει να οπλιστείς με αρκετή υπομονή και να μην τα παρατήσεις με τη πρώτη δυσκολία (ειδικά το κούρδισμα μπορεί να σε παιδέψει ή αν δεν ακούγονται καλά κάποιες lead ασκήσεις).. Όπως και να 'χει, εύχομαι καλή αρχή στην ενασχόληση σου με το μαγικό χώρο της μουσικής :D..

Απόλλων δεν τον γνωρίζω τον συγκεκριμένο ενισχυτή αλλά πιστεύω ότι σε ένα αρχάριο τον απασχολούν ηχητικά κυρίως απλά πράγματα όπως το αν παράγει "φύσημα" (που θα έχει, απλά το πόσο ανεκτό είναι), το αν το distortion κανάλι βγάζει ήχο με gain (τώρα το τι ποιότητας gain δεν νομίζω να τον πολυαπασχολεί) και αν θα παίζει δυνατά ή όχι (ειδικότερα αν παίζει σε μπάντα με drummer θα έχει το γνωστό πρόβλημα "τον σκεπάζω-με σκεπάζει"), κλπ.. Τώρα το ότι εσύ μπορούσες να καταλάβεις ότι ο ενισχυτής είχε πολύ κακό ήχο, φαντάζομαι ότι οφείλεται στο ότι όταν ξεκίνησες τα πρώτα σου βήματα στη κιθάρα είχες ακούσει αρκετή μουσική και ήξερες να αναγνωρίζεις το καλό rock ήχο (προσωπικά όταν αγόρασα τον πρώτο μου ενισχυτή άκουγα Nirvana και Soundgarden), είτε ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι επιπέδου HB οπότε λογικά και αναμενόμενα ακούγεται σαν τενεκές ξεγάνωτος.. Όπως και να'χει πάντως το θέμα πιστεύω ότι περισσότερο θα αποθαρρυνθεί κάποιος με το αν η κιθάρα του φαλτσάρει στα κάτω τάστα επειδή το intonation δεν φτιάχνεται με τίποτα, παρά με το αν ο ενισχυτής του ακούγεται αρκετά κακός..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #17 στις: 03/01/10, 15:17 »
Απόλλων δεν τον γνωρίζω τον συγκεκριμένο ενισχυτή αλλά πιστεύω ότι σε ένα αρχάριο τον απασχολούν ηχητικά κυρίως απλά πράγματα όπως το αν παράγει "φύσημα" (που θα έχει, απλά το πόσο ανεκτό είναι), το αν το distortion κανάλι βγάζει ήχο με gain (τώρα το τι ποιότητας gain δεν νομίζω να τον πολυαπασχολεί) και αν θα παίζει δυνατά ή όχι (ειδικότερα αν παίζει σε μπάντα με drummer θα έχει το γνωστό πρόβλημα "τον σκεπάζω-με σκεπάζει"), κλπ.. Τώρα το ότι εσύ μπορούσες να καταλάβεις ότι ο ενισχυτής είχε πολύ κακό ήχο, φαντάζομαι ότι οφείλεται στο ότι όταν ξεκίνησες τα πρώτα σου βήματα στη κιθάρα είχες ακούσει αρκετή μουσική και ήξερες να αναγνωρίζεις το καλό rock ήχο (προσωπικά όταν αγόρασα τον πρώτο μου ενισχυτή άκουγα Nirvana και Soundgarden), είτε ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι επιπέδου HB οπότε λογικά και αναμενόμενα ακούγεται σαν τενεκές ξεγάνωτος.. Όπως και να'χει πάντως το θέμα πιστεύω ότι περισσότερο θα αποθαρρυνθεί κάποιος με το αν η κιθάρα του φαλτσάρει στα κάτω τάστα επειδή το intonation δεν φτιάχνεται με τίποτα, παρά με το αν ο ενισχυτής του ακούγεται αρκετά κακός...

Φίλε faser, το πρόβλημα με τον συγκεκριμένο ενισχυτή δεν ήταν το φύσημα, θόρυβος ή κάτι τέτοιο. Ήταν απλά ότι ο ήχος του ήταν κακής ποιότητας και έβγαινε από ένα ηχείο 6 ιντσών με αποτέλεσμα να είναι πολύ λασπωμένος, τριζάτος (αυτό που λέμε "τζιτζίκι") και γενικά μουντός και μονοδιάστατος. Όπως τον θυμάμαι ήταν χειρότερος ακόμα και από κάποιους Harley Benton που έχω ακούσει. Μάλιστα στην αρχή νόμιζα ότι φταίει η κιθάρα, πράγμα το οποίο φυσικά δεν ήταν αλήθεια. Γι αυτό και λέμε συχνά ότι μια μέτρια κιθάρα με έναν καλό ενισχυτή μπορεί να δώσει καλό ήχο, ενώ το αντίθετο δεν ισχύει.

Όσο για το τι απασχολεί έναν αρχάριο κιθαρίστα, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και ίσως είναι περιττό να το συζητήσουμε. Αυτό που θέλω να πώ τελικά είναι το εξής: κάποιος που κάνει τα πρώτα του βήματα στην κιθάρα σήμερα, δεν χρειάζεται να συμβιβαστεί με έναν αμφίβολης ποιότητας, μονοδιάστατο ενισχυτή (που ακόμα και αν έχει καλό ήχο, δεν έχει καμία ευελιξία) όταν υπάρχουν φτηνοί και πολύ καλοί ενισχυτές όπως αυτοί που ανέφερα παραπάνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #18 στις: 04/01/10, 11:50 »
παιδιά δεν ξέρω πως να σας ευχριστήσω που μπαίνετε στη διαδικασία να με βοηθήσετε.. Σχετικά με την κιθάρα επειδή μένω προσωρινά στην Καβάλα οι επιλογές καταστημάτων δεν ειναι και οι καλύτερες δυνατές από αυτές που θα μπορούσα να έχω αν ήμουν Αθήνα ή θεσσαλονίκη.. Από μια βόλτα που έκανα απογοητεύτικα γιατί η πιο φθηνή κιθάρα, που να εννοειται για κιθάρα ,ήταν στα 250 ευρώ , κάτι που όπως και προείπα δεν είμαι σε θέση να πάρω τουλ σε αυτή την τιμή.. Είχαν κιθάρες και με 100 ευρώ , αλλά πιο πολύ με παιδικές μου φαινόταν παρά με κάτι αξιόλογο, και ήταν πραγματικά απελπιστικό :S .. Γι  αυτό και στρέφομαι κυρίως στο ιντερνετ και τη δική σας βοήθεια για να κάνω μια αξιοπρεπή επιλογή για τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.. Όσον αφορά το θέμα του ενισχυτή σήμερα ένας φίλος μου μου έστειλε ότι μπορεί να μου πουλήσει έναν δικό του μεταχειρισμένο ενισχυτή 35-40watt  σε καλή τιμή , περίπου σε αυτά που διαθέτω  ... Τώρα θα δω τι ακριβώς ειναι και θαξαναγράψω ;)

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #19 στις: 04/01/10, 13:52 »
Tελικά μετά απο συζήτηση και με τη βοήθεια του geo134 σκεφτηκα ότι για αρχή θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως ενισχυτή τον υπολογιστή μου , έτσι ώστε να εξασφαλίσω αρκετά λεφτά για κιθάρα και μετά όταν ξαναμαζεψω κι άλλλα  θα πάρω και τον ενισχυτή! με αυτό περνάω σε κιθάρα από 150-200 ευρώ.. και μάλλον σε αυτη http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=13126&pcode=H002_I0013126.. Ελπίζω να είναι καλή κίνηση  ;D ;D ;D ;D
Ξέρω ότι σας έχω ζαλίσει , αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο να πάρεις κιθάρα από όσο πίστευα .. :P
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/10, 13:55 από kxs14 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #20 στις: 04/01/10, 19:02 »
Για να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή ως ενισχυτή θα πρέπει να έχεις κάποια κάρτα ήχου ή παρόμοιο interface και φυσικά ένα ζευγάρι στοιχειωδώς καλά ηχεία. Αν αυτά τα έχεις ήδη, καλώς. Αν όχι, θα πρέπει να ξοδέψεις κάποια επιπλέον χρήματα για να τα αγοράσεις, οπότε ούτε πολλά λεφτά γλυτώνεις σε σχέση με την αγορά ενισχυτή, ούτε τόσο καλό ήχο και ευελιξία θα έχεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #21 στις: 04/01/10, 19:31 »
Για να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή ως ενισχυτή θα πρέπει να έχεις κάποια κάρτα ήχου ή παρόμοιο interface και φυσικά ένα ζευγάρι στοιχειωδώς καλά ηχεία. Αν αυτά τα έχεις ήδη, καλώς. Αν όχι, θα πρέπει να ξοδέψεις κάποια επιπλέον χρήματα για να τα αγοράσεις, οπότε ούτε πολλά λεφτά γλυτώνεις σε σχέση με την αγορά ενισχυτή, ούτε τόσο καλό ήχο και ευελιξία θα έχεις.
Σωστά , αλλά ευτυχώς το pc  μου διαθέτει πολύ καλη καρτα ήχου, και έχω ηχεία με woofer μαζί 40 watt με ρυθμιστές μπάσων.. Οπότε το σκέφτομαι για προσωρινή λύση, κανένα δύμηνο μέχρι να μαζέψω 150 ευρώ και να πάρω έναν 40W ενισχυτή από ένα φίλο μου.. Σιγά σιγά αρχίζουν τα πράγματα να μπαίνουν σε μια σειρά. :Ρ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #22 στις: 04/01/10, 21:21 »
Τα ηχεία με το woofer δε σου λένε τίποτα, χρειάζεσαι 2 καλούτσικα monitor ηχεία και ΣΙΓΟΥΡΑ τπτ λιγότερο από μια mainstream κάρτα ήχου όπως η Creative Xtreme Audio X-Fi, η οποία και πάλι δεν ενδείκνυται, καθώς υπάρχουν πιο εξειδικευμένες εταιρείες για αυτή τη δουλειά.

Γνώμη μου, άσε τα πειράματα και πάρε μια κιθάρα κι έναν ενισχυτή στα 200.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #23 στις: 04/01/10, 21:26 »
φιλε Mits@kos εγω του το προτεινα καθως εγω εχω μικροτερο σε επιδοσεισ συστημα και εβγαζε πολυ ικανοποιητικο ηχο.αλλωστε ετσι θα μποει να παρει και μια καλυτερη κιθαρα.
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος kxs14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή beginers set
« Απάντηση #24 στις: 06/01/10, 13:02 »
τελικά οταν θες κάτι πάρα πολύ τελικά το αποκτάς.. Χάρη στην καλη μου τύχη βρέθηκε κιθάρα από ένα φίλο μου σε πολύ καλή τιμή. Ετσι γλυτώνω αρκετά χρήματα και θα έχω καπόιον να μου δείξει τα βασικά  στο θέμα κιθάρα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
268 Απαντήσεις
97367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/07, 15:59
από hsinn3r
1 Απαντήσεις
2971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 20:43
από apressas
4 Απαντήσεις
3141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
14 Απαντήσεις
5975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
12 Απαντήσεις
10105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 22:10
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
4925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
12 Απαντήσεις
4415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 14:57
από tech21man
41 Απαντήσεις
12848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
20 Απαντήσεις
5360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 00:15
από tech21man
19 Απαντήσεις
5839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/10, 10:57
από afterforever