Αποστολέας Θέμα: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zigo13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας.Ο γιός μου 13 χρονών κάνει 2 χρόνια ηλεκτρική κιθάρα με μια Aston φτηνή(2 μονούς & 1 διπλό) που του είχα πάρει για να ξεκινήσει καθώς και ενα ενυσχυτή roland 20x.Δείχνει έντονο ενδιαφέρον και αφιερώνει αρκετό χρόνο και έτσι αποφάσισα να του πάρω μία καλύτερη κιθάρα μιας και αυτή που έχει έχει γεμίσει χτυπήματα και δεν τον καλύπτει ηχητικά πλέον.Τα είδη που παίζει είναι rock,hard rock ,blues και λίγο metal.
Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, από λίγο διάβασμα σε διαφορα φόρουμ και από κάποια καταστήματα του άρεσαν αυτές οι 3 κιθαρες.:
http://www.thomann.de/gb/fender_deluxe_lone_star_strat_rw_bk.htm
http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_ultra_iii_vs.htm
http://www.thomann.de/gb/gibson_les_paul_studio_satin_eb_ch.htm
(Ίσως η καταληλότερη λύση θα ήταν και μια fender με 2 μονούς και ένα διπλό να σπλιτάρει γιατί του αρέσει να σολάρει συχνα με καθαρά

Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 600Ε +-50

α)Ποιά θα μου προτείνατε?
β)Κάνουν γιά το στύλ που παίζει?
γ)Μήπως έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά?

Η επόμενη κίνηση αλλά τα χριστούγενα θα είναι η αντικατάσταση του roland 20x με ένα Bugera 6260.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/12, 23:41 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 17/06/12, 22:36 »
Θες να με υιοθετήσεις; 0:)
Λοιπόν μπαμπα :P αν παίζει 2 χρόνια ο μικρός και έχει καταλλήξει σε στιλ θα σου πρότεινα να τον πάρεις αγκαζέ να δοκιμάσει όργανα και να διαλέξει αυτό που θα του κάτσει στο χέρι(όχι στο μάτι). Βέβαια αν ο κύριος λόγος τηςαναβάθμισης είναι ο ήχος μάλλον πρέπει πρώτα να πάρεις τον .bugera.

Αποσυνδεδεμένος zigo13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 17/06/12, 23:21 »
Πήγαμε σε 2 μαγαζια που υπάρχουν στα Χανιά, αλλα δυστυχώς είχαν πολύ λίγες επιλογές να δει γι΄αυτό αναγκάστηκα να απευθυνθώ στο φόρουμ. :-\

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 18/06/12, 01:19 »
Με 25 παραπάνω παίρνεις αυτή

http://www.thomann.de/gb/schecter_solo_custom_fsb.htm
ποιοτική κιθάρα, παίζει τα πάντα με τους seymour duncan που σπλιτάρουν-ευέλικτη και επειδή είχα δοκιμάσει μια παρόμοια κάποτε μου είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 18/06/12, 01:44 »
Φίλε zigo13, νομίζω ότι επιλογή κιθάρας ή σχετικές προτάσεις είναι δύσκολο να γίνουν αν δεν ξέρουμε λίγα πράγματα σχετικά με τις προτιμήσεις του γιού σου. Πριν δώσεις ένα τέτοιο ποσό για μια κιθάρα, καλό θα είναι να ξεκαθαρίσετε τουλάχιστον αν θέλετε κιθάρα τύπου strat, Les Paul ή κάτι άλλο. Θα έλεγα ότι πρέπει να επισκεφτείτε μαζί τα λίγα έστω μαγαζιά που υπάρχουν στην πόλη σου και να δοκιμάσει ο γιός σου όσο περισσότερες κιθάρες μπορεί, ώστε να δείτε ποιά είδη κιθάρας τού αρέσουν περισσότερο από πλευράς ήχου, αίσθησης και εμφάνισης. Μετά θα μπορούν να γίνουν πιο συγκεκριμένες προτάσεις. Αλλιώς θα λέει ο καθένας εδώ μέσα το μακρύ και το κοντό του με βάση τις δικές του προτιμήσεις και εσένα σίγουρα δεν θα σε βοηθήσουν σε αυτό που ψάχνεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 18/06/12, 02:01 »
Νομίζω ότι ο άνθρωπος είναι ξεκάθαρος σ' αυτά που ζητάει ο γιος του και από θέμα είδους μουσικής που θέλει να παιζει όσο και του στυλ κιθάρας που του αρέσει με βάση τις προτάσεις του,τώρα αν εσύ δεν το κατάλαβες .....Τώρα αν αναφέρεσαι σε μένα με το μακρύ και το κοντό του που αναφέρεις θα σε προέτρεπα να είσαι πιο ευγενικός με τα μέλη ως κιθαροσυντονιστής που είσαι.......

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 18/06/12, 04:34 »
Παίζω 8 χρόνια... αυτό που θυμάμαι ξεκάθαρα είναι πως στα 2 χρόνια με βόλευε οποιαδήποτε κιθάρα λίγο καλύτερα από το σκουπόξυλο που είχα για ξεκίνημα....:P Ωστόσο όσων αφορά τα σχόλια των υπολοίπων πιστεύω πως η Schecter είναι φοβερή επιλογή. Είναι σκέτος Χαμαιλέοντας. Έχω την εντύπωση πως έχει και coil split οπότε περνάς από μέταλ σε μπλουζ έτσι απλά...  άσε δε που είναι μια κιθάρα που πραγματικά θα κρατήσει για πολύ καιρό.
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 18/06/12, 10:13 »
...Τα είδη που παίζει είναι rock,hard rock ,blues και λίγο metal.

Προτείνω να κοιτάξετε σοβαρά τις PRS, διότι δεν έχουν την τάση να περιορίζονται ηχητικά όπως οι "σχολές" των Strat και LesPaul όσον αφορά το ευρύ φάσμα που παίζει το παιδί. Επίσης έχουν εξαιρετική μεταπωλητική αξία. Κάποια μοντέλα είτε signature είτε απλά που έχουν όμως μεγάλη ηχητική ευελιξία, που όταν έχεις ένα μόνο όργανο είναι μεγάλο πλεονέκτημα:
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-custom-24-limited-electric-guitar-whale-blue--89056
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-mikael-akerfeldt-electric-guitar-tortoise-shell--70816
..ή όποια επιέξετε από εδώ: http://www.dv247.com/search/3041/2064/ProductPrice/Ascending/-/1/
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 18/06/12, 13:36 »
Δεν ειναι λιγο νωρις για 2 χρόνια εκμάθηση κιθάρας να δώσετε 600 ευρω..?? αν ναι και του αρέσει του μικρού ΟΚ, να τα δώσετε αλλα δηλαδή η επόμενη κιθάρα ποσο θα κανει?? 1200 ευρω?
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 18/06/12, 13:53 »
Δεν ειναι λιγο νωρις για 2 χρόνια εκμάθηση κιθάρας να δώσετε 600 ευρω..?? αν ναι και του αρέσει του μικρού ΟΚ, να τα δώσετε αλλα δηλαδή η επόμενη κιθάρα ποσο θα κανει?? 1200 ευρω?
Αν μπορούν οι άνθρωποι γιατί να μην πάρουν κάτι καλό; Έχει καμία σχέση το πόσο καιρό παίζεις; 'Οταν έκανα την ίδια ερώτηση στο δάσκαλό μου (και για το ίδιο price range!) επειδή αναρωτιόμουν αν είναι πεταμένα λεφτά μετά απο 1,5 χρόνο μαθημάτων να πάρω καλύτερη κιθάρα, μου είπε πως κατά τη γνώμη του απο αυτήν την κατηγορία θα έπρεπε να ξεκινάμε. Τον άκουσα και δεν το μετάνιωσα! ;)
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος zigo13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 18/06/12, 16:37 »
Κατ΄αρχή ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Θα μελετήσω προσεκτικά όλες τις προτάσεις σας πριν αποφασίσωΞέρετε ότι όλα τα παιδιά φτιάχνουν ένα κουμπαρά για να πάρουν κάτι που τους αρέσει.
Λοιπόν ο μικρός με λίγα λόγια τις οικονομίες του κουμπαρά του τις φυλάει από πέρισι το καλοκαιρι που δούλευε (300 Ε) για να τις δώσει γιά τη τρέλα του που είναι η κιθάρα και εφόσον πέρασε και τα μαθήματά του είπα να του βάλω άλλα τόσα να πάρει κάτι καλό που θα του δώσει φτερά για περισσότερη ενασχόληση.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε atav το ίδιο είπε και σε εμένα ο δάσκαλός του.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 18/06/12, 20:18 »
Νομίζω ότι ο άνθρωπος είναι ξεκάθαρος σ' αυτά που ζητάει ο γιος του και από θέμα είδους μουσικής που θέλει να παιζει όσο και του στυλ κιθάρας που του αρέσει με βάση τις προτάσεις του,τώρα αν εσύ δεν το κατάλαβες .....Τώρα αν αναφέρεσαι σε μένα με το μακρύ και το κοντό του που αναφέρεις θα σε προέτρεπα να είσαι πιο ευγενικός με τα μέλη ως κιθαροσυντονιστής που είσαι.......

Kατ' αρχήν το μήνυμά μου δεν αφορούσε εσένα προσωπικά, ούτε κάποιον άλλον απ' όσους συμμετείχαν στη συζήτηση, και δεν κατάλαβα γιατί θεώρησες κάτι τέτοιο (αν μη τι άλλο πιστεύω ότι οι Schecter είναι μια χαρά κιθάρες και εγώ ο ίδιος τις έχω προτείνει πολλές φορές). Όπως επίσης δεν κατάλαβα γιατί εξέλαβες τη φράση "το μακρύ και το κοντό του" ως αγενή ή προσβλητική. Τέλος πάντων, δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με αυτό.

Όσον αφορά το θέμα μας, ο zigo13 μπορεί να αναφέρθηκε στις μουσικές προτιμήσεις του γιού του, αλλά δεν έκανε ουσιαστικά λόγο για τις κιθαριστικές. Και όταν κάποιος συμπεριλαμβάνει στις επιλογές του μία strat και δύο Les Paul, νομίζω ότι νομιμοποιούμαι να υποστηρίξω ότι ίσως δεν έχει αποκρυσταλλώσει άποψη σχετικά με τον τύπο κιθάρας που τού ταιριάζει. Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που το παιδί έχει εμπειρία από μία μόνο κιθάρα μέχρι τώρα, οπότε λογικό είναι να μην έχει σαφή άποψη ως προς αυτό το θέμα. Ουσιαστικά λοιπόν δεν είπα τίποτε παραπάνω από αυτό που πρότεινε και ο kkmspm, ότι δηλαδή αυτό που πρέπει να γίνει είναι να πάει ο γιός του να δοκιμάσει μερικές κιθάρες. Ακόμα και αν δεν καταλήξει σε κάποια από αυτές που είναι διαθέσιμες στα τοπικά καταστήματα, τουλάχιστον θα αρχίσει να αποκτά μια ιδέα προς τα πού κλίνουν οι προτιμήσεις του.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/12, 23:17 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zigo13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 18/06/12, 22:47 »
ok.Απόλλων με έπεισες και αύριο το απόγευμα θα ξαναπάω στο Κατάστημα μουσικής και θα αφιερώσω περισσότερο χρόνο έστω και σε αυτές τις λίγες κιθάρες που έχει ώστε να καταλήξει σε στύλ αν και τον βλέπω να κλίνει προς  Les Paul.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 18/06/12, 23:06 »
Και αν βρεις κάτι καλό κάνε κανένα παζάρι...αν σου κάνουν τιμή δεν εείναι κακό να στηρίξεις την τοπική αγορά ;)

Αποσυνδεδεμένος zigo13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 11/09/13, 01:51 »
Τελικά αφού άφησα να περάσει ένα διάστημα ,Αγοράστηκε η Παρακάτω κιθάρα από την οποία είναι απόλυτα ευχαριστημένος:

http://www.kourbismusic.com/michael-kelly-supreme-tigers-eye-el.html#.Ui-gRj_cC_I

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 11/09/13, 02:25 »
εξαιρετικη επιλογη,ειχα μια ιδια ενος φιλου που ηθελε να της αλλαξω μαγνητες και με το ζορι τη πηρε πισω!Καπως θα του τη καβατζωσω! ;D

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 11/09/13, 15:16 »
πολυ καλη επιλογη...και οι μαγνητες ειναι μια χαρα.....μονο σπλιταρισμα τους λειπει ;)


Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 11/09/13, 15:33 »
στα ίδια ακριβώς λεφτά είναι η patriot custom στην οποία splittάρουν οι μαγνήτες αλλά έχει ένα tone και ένα volume λιγότερο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος zigo13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Νέας Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 11/09/13, 17:19 »
Ναί το splittarisma είναι ένα θέμα αλλά παρότι του το πρότεινα να του βάλουν στου Κουρμπή ένα push-pull ποτενσιόμετρο αφού είχε αποφασίσει το συγκεκριμένο μοντέλο,δεν ήθελε να τη πειράξει προς το παρόν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
21 Απαντήσεις
7694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 16:09
από adr1anos
5 Απαντήσεις
5839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:25
από Stinky
26 Απαντήσεις
7154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 22:27
από Cowboy_fromhell
4 Απαντήσεις
3441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 13:23
από The Rocker
3 Απαντήσεις
3326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 00:59
από adr1anos
8 Απαντήσεις
4553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/16, 11:51
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
3472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 11:55
από Βραζίλης
13 Απαντήσεις
7746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 10:03
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
8861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/16, 13:58
από Kosthrash