Αποστολέας Θέμα: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου  (Αναγνώστηκε 60849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #250 στις: 05/10/09, 17:09 »
mac θενκς για την ιστορική αναδρομή με κάλυψες.Μια διόρθωση:στο πρώτο μου ποστ δεν είχα πει ότι ο Μητσοτάκης είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος για την χούντα αλλά ένας από τους υπαίτιους για αυτήν.Προφανώς και πολλά άλλα πρόσωπα και καταστάσεις οδήγησαν στην 21η απριλίου.

Χθές βράδυ πήγα να δω τον "αντίχριστο" σε ένα σινεμά στην Κοτζιά.Δίπλα στην Κλαυθμώνος πανυγήριζαν οι πασόκοι.Πέρα των πολλών είδα 19χρονα παιδιά με τεράστιες σημαίες να φωνάζουν και να έχουν μια αίσθηση ευτυχίας στα πρόσωπά τους.Είδα άπειρους 25αρηδες  στο αμάξι να έχουν κρεμάσει την σημαία απ'έξω και νακορνάρουν σαν τρελοί.Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα αρκετά μόνος και χαζός,πιθανώς να μην αντιλαμβάνομαι κάτι εγώ καλά και να κάνω το λάθος.Τέσπα η όλη κατάσταση με συγκλόνισε πιο πολύ από το αριστούργημα του Τρίερ.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #251 στις: 05/10/09, 19:03 »
ο καραμανλης την πηρε...νωπή και λα'ι'κή...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #252 στις: 05/10/09, 22:39 »
ο καραμανλης την πηρε...νωπή και λα'ι'κή...
ραδιο αρβυλα copyright ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #253 στις: 05/10/09, 23:15 »
Παππού, επειδή τους διπλανούς μου πάντα τους ρωτάω, αλλά και από παρέες και από φίλους, απο δημιουργικότητα δεν παίζει σχεδόν τίποτα αλλά και από ποιηματάκια.
Σίγουρα εδώ πέρα έχει αρκετό κόσμο που γράφει, αλλά μη ξεχνάς ότι έχει και ταμπέλα, που λέει όσοι γράφεται ποιήματα ελάτε εδώ και μιλάμε και για κόσμο από διάφορες περιοχές. Αν σκεφτείς ότι εδώ είναι ένας χώρός που μπορεί να τον πλησιάσει κάθε ποιητής και δεις το ποσοστό αναλογικά με το πληθυσμό της χώρας, θα αναλογιστείς για πόσους λίγους στιχουργούς μιλάμε.

Έαν δε αναλογιστείς πόσος κόσμος είναι βολεμένος με βύσμα - λάδωμα και παρεμεφερείς τρόπους, θα αντιληφθείς επίσης για πόσα καθίκια μιλάμε. Αν και καθίκια δεν είναι μόνο αυτοί που μπήκαν σε μια θέση τοιουτοτρόπος.

Συνεχίζοντας με το τελευταίο παραπάνω, το λέω και το ξαναλέω, πως όσο υπάρχει το Δημόσιο, ο Στρατός και οι Επιδοτήσεις που δίνει το Κράτος, πάντα θα ψηφίζονται 1 από τα 2 μεγάλα κόμματα. Να μην πάρω σβάρνα και ένα κομμάτι του Ιδιωτικού Τομέα.

Τέλος πιστεύω, ότι πάντα υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι που είναι σωστοί και αξιοπρεπείς, αλλά σε πολύ μικρό ποσοστό.

Να ευχηθώ σε όλους, όταν φτάσουν στα 50 τους, ή αν καταφέρουν ακόμη και νωρίτερα, να απολαύσουν μία ζωή, όπως αυτή που θα επακολουθήσει μετά την παραίτηση του Κύριου Καραμανλή, εφόσον δεν του συμβεί κάτι απρόσμενο και άσχημο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #254 στις: 06/10/09, 00:27 »
Επειδή ανήκω κι εγώ στους παλιούς , να συμπληρώσω κάτι για το πώς  φτάσαμε στο οικονομικό μπάχαλο του '89 . Κατά τη δεκαετία του ΄80 ,υπουργός Οικονομίας διετέλεσε και 
ο Κων/νος Σημίτης ,ο οποίος ως τεχνοκράτης πρότεινε μία "σφιχτή πολιτική " για τα δεδομένα της εποχής. Εννοείται ότι ο ίδιος δεν ευθυνόταν για τα αδιέξοδα που είχε παραλάβει, καθότι είχαν προηγηθεί  3 ή 4 πρώην υπουργοί  Οικονομικών (Αρσένης , Λάζαρης κ.ά) . Ένα βράδυ του Νοέμβρη ο Σημίτης ανακοίνωσε την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης στα κρατικά τότε κανάλια και τα μεσάνυχτα ο Αντρέας τον απέπεμψε και κατήγγειλε τα αντιλαϊκά μέτρα του Σημίτη. Τότε παραιτήθηκε ή διαγράφηκε ο Σημίτης (όποιος θυμάται καλύτερα ας με διορθώσει)  για να επιστρέψει αργότερα και να γίνει ο ηγέτης της χώρας για οχτώ χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #255 στις: 06/10/09, 11:31 »
Χοληδόχε, χαίρομαι για τις πραγματικά πολιτικές σου απόψεις.

Οι αντιρρήσεις μου: Ας κοιτάξουμε το πρόβλημα των διεφθαρμένων συνανθρώπων μας με σαφείς πραγματικούς αριθμούς και όχι με την ασάφεια της αοριστίας.
Ας υποθέσουμε κατ' αρχήν ότι όλοι οι Δημόσιοι υπάλληλοι κατέλαβαν τις θέσεις τους αναξιοκρατικά και όχι μόνο αυτό αλλά και το ότι είναι όλοι διεφθαρμένοι και αγιογδύτες. Ότι δηλ όλοι παίρνουν γρηγορόσημο για να δουλέψουν, φακελάκι για να γιατρέψουν κοκ. Πόσοι είναι συνολικά οι Δημόσιοι υπάλληλοι? 750.000
Ας υποθέσουμε επίσης ότι όλοι οι επιχειρηματίες είναι διεφθαρμένοι και κοιτούν να "βγάζουν το μάτι του άλλου", να "φάνε" τους υπόλοιπους για να επιβιώσουν κοκ. Πόσοι είναι συνολικά οι επιχειρηματίες? 586.206
Ας υποθέσουμε επίσης ότι όλοι οι βουλευτές είναι διεφθαρμένοι και κοιτούν να πάρουν μια θέση στην Βουλή μόνο και μόνο για να "τ' αρπάξουν" με κάποιο τρόπο.

Υπάρχουν άλλοι που μπορούμε να τους κατηγοριοποιήσουμε ως "καθίκια"? Δεν νομίζω. Ποιον θα ονομάσουμε έτσι, τους αγροτοκτηνοτρόφους, τους εργάτες, τα γκαρσόνια, τους ψαράδες, τους ξενοδοχουπάλληλους, τους ναυτικούς?

Οπότε ακόμα κι αν όλοι οι Δ.Υπαλ., οι επιχειρηματίες και οι Βουλευτές είναι καθίκια, συνολικά έχουμε: 750.000+586.206+300= 1.336.506 τουτέστιν το 14,85% του ενεργού πληθυσμού.

Καταρίπτεται λοιπόν ο μύθος της υπάρξεως πλειοψηφίας καθικιών σ' αυτήν την χώρα. Αν δε κάνουμε μια έρευνα ουσιαστική και σ' αυτές τις κατηγορίες που καταχρηστικά υποθέσαμε ότι αποτελούνται από καθίκια, θα δούμε το ποσοστό αυτό να περιορίζεται σημαντικότατα, και να φτάνει σε μονοψήφια νούμερα (και μάλιστα κάτω του 2) που είναι ο πραγματικός αριθμός και είναι αυτό που αποκαλούμε "βαθύ κράτος". Αυτό λοιπόν το ελάχιστο ποσοστό είναι στο χέρι της κοινωνίας να το περιθωριοποιήσει.

Αν βέβαια στην κοινωνία αρέσει να παραμυθιάζεται μ' ότι της προσφέρουν τότε....

Βέβαια πρέπει να ορίσουμε και τι ονομάζουμε καθίκια. Ο ορισμός που έδωσα παραπάνω νομίζω πως είναι επαρκής. Δεν μπορούμε να ονομάζουμε όμως καθίκι αυτόν που καπνίζει, αυτόν που βρίζει στον δρόμο και τσακώνεται χωρίς αιτία, αυτόν που κάνει μια παράβαση του κοκ, κλπ. Η απουσία και των παραπάνω ταιριάζει σε κοινωνία αγίων. Αν λοιπόν κανείς επιζητεί μια τέτοια κοινωνία μπορεί να πάει στο Άγιο Όρος, ή στο Θιβέτ, ή όπου αλλού νομίζει ότι υπάρχει τέτοια.



Όσον αφορά την συγγραφή ποιημάτων που ανέφερες δεν μπορώ να σε καταλάβω ίσως λόγω του ότι έχω την εξής εμπειρία: σε όποια κοινωνική εκδήλωση ξεκινώ διαγωνισμό μαντινάδας το μεγαλύτερο ποσοστό συμμετέχει.
Μήπως πρέπει να προπονηθείς για να βοηθάς τους ανθρώπους να βγάζουν τον πραγματικό τους εαυτό ώστε κι εσύ να τους καταλαβαίνεις καλύτερα?

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #256 στις: 06/10/09, 12:20 »
Παρακολουθώ αυτό το θέμα από όταν άνοιξε αλλά δεν θέλησα να κάνω κανένα σχόλιο. Είμαι κι εγώ από τους παλιούς και έντονα πολιτικοποιημένους που έζησε τη μεταπολίτευση με τη ΝΔ στην κυβέρνηση, την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, την κάθοδο των ονείρων του κόσμου, την οικουμενική, τις εναλλαγές των δύο κομμάτων στην εξουσία, την αριστερά στα ίδια και τα ίδια, κλπ.

Απογοητευμένος εδώ και χρόνια από την αμείλικτη ιδιοτέλεια των πολιτικών και την εξωφρενική ανεπάρκειά τους, απέχω από κάθε μορφή πολιτικής δραστηριότητας. Δεν παρεξηγώ τον κόσμο που τους κατηγορεί, απλά θα σας αναφέρω ένα συμβάν που έγινε σήμερα το πρωί και αναπόφευκτα με έβαλε σε κάποιες σκέψεις.

Ήταν γύρω στις 7 και κάτι το πρωί και ετοιμαζόμουν να φύγω για δουλειά. Ακούω ένα απίστευτο θόρυβο από έξω και βγαίνω στο μπαλκόνι να δω τι γίνεται. Ένας τύπος γύρω στα 35-40 προσπαθεί με πολύ ζόρι να παρκάρει το αμάξι του σε μια θέση που άνετα χωράει 2 τέτοια αμάξια. Τα παράθυρα του αυτοκινήτου είναι ανοιχτά κι όλη η γειτονιά ακούει μαζί με το παλικάρι μας το άσμα: "ζήτω τα παράλογα ζήτω η Ελλάς, ζήτω τα παλιόπαιδα ζήτω μας κι εμάς!". Κάνει όπισθεν με μεγάλη ταχύτητα, δίνει μια στη μηχανή που ήταν παρκαρισμένη πίσω του, τη ρίχνει κάτω και τη διαλύει. Κάνει μια μπρος, η μηχανή του σβήνει και αφήνει το αμάξι όπως είναι. Βγαίνει έξω και είναι τόσο λιώμα από το ποτό που με δυσκολία στέκεται όρθιος. Εννοείται ότι δεν πήρε χαμπάρι για τη μηχανή που έριξε. Απομακρύνεται ακουμπώντας σε όλα τα αυτοκίνητα που είναι παρκαρισμένα στη σειρά.

Αυτός είναι ο μέσος Έλληνας ( ; ) ( ! )
Αυτός που στην ηλικία των 35-40 ξενυχτάει τις καθημερινές στα μπουζούκια μέχρι τις 7 το πρωί.
Αυτός που η έννοια της παραγωγικότητας εξαντλείται στο πόσα λουλούδια θα πετάξει στην τραγουδιάρα.
Αυτός που θα γλύψει τον υποψήφιο βουλευτή για να τον διορίσει στο δημόσιο και για την υπόλοιπη ζωή του θα κοιτάει τον απέναντι τοίχο στο γραφείο του σαν να είναι το υπερπέραν.
Αυτός που οδηγεί μεθυσμένος.
Αυτός που καπνίζει όπου γουστάρει.
Αυτός που θα χτίσει παράνομα το σπίτι του σε μπαζωμένο ρέμα και μετά θα βρίζει την ανίκανη κυβέρνηση που πλημμύρισε με την πρώτη βροχούλα.


Να συνεχίσω; Δεν έχει νόημα. Θα γράφω για πολλές μέρες…

Μου ήρθαν δύο (αντικρουόμενα ίσως) πράγματα στο μυαλό: τα λόγια του J.F. Kennedy "μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η πατρίδα σου για σένα, αναρωτήσου τι μπορείς να κάνεις εσύ γι’ αυτή" και το γνωστό αντιεξουσιαστικό μότο "οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους ταιριάζουν".
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/09, 12:22 από indie-anos laternative »
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #257 στις: 06/10/09, 12:56 »
Αυτός που θα γλύψει τον υποψήφιο βουλευτή για να τον διορίσει στο δημόσιο και για την υπόλοιπη ζωή του θα κοιτάει τον απέναντι τοίχο στο γραφείο του σαν να είναι το υπερπέραν.

Ινδιάνε, έχεις χάσει επεισόδια απ' την αγορά εργασίας.

Τώρα πια παρακαλάνε όχι μόνο τον Βουλευτή αλλά τον οποιοδήποτε έχει την δυνατότητα για μια θέση εργασίας οπουδήποτε. Σ' εμένα έρχονται τουλάχιστον 20 άτομα την εβδομάδα γι' αυτήν την δουλειά.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #258 στις: 06/10/09, 13:23 »
Αυτός που στην ηλικία των 35-40 ξενυχτάει τις καθημερινές στα μπουζούκια μέχρι τις 7 το πρωί.

Επίσης, μάλλον έχεις χάσει την επαφή με τον χώρο.

Αλλιώς θα ήξερες ότι ελάχιστα ξενυχτάδικα λειτουργούν πια τις καθημερινές.


Να συνεχίσω?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #259 στις: 06/10/09, 13:39 »
Επίσης, μάλλον έχεις χάσει την επαφή με τον χώρο.
Αλλιώς θα ήξερες ότι ελάχιστα ξενυχτάδικα λειτουργούν πια τις καθημερινές.
Να συνεχίσω?
Όχι όχι!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #260 στις: 06/10/09, 13:44 »
Αυτός που θα γλύψει τον υποψήφιο βουλευτή για να τον διορίσει στο δημόσιο και για την υπόλοιπη ζωή του θα κοιτάει τον απέναντι τοίχο στο γραφείο του σαν να είναι το υπερπέραν.
Ινδιάνε, έχεις χάσει επεισόδια απ' την αγορά εργασίας.
Τώρα πια παρακαλάνε όχι μόνο τον Βουλευτή αλλά τον οποιοδήποτε έχει την δυνατότητα για μια θέση εργασίας οπουδήποτε. Σ' εμένα έρχονται τουλάχιστον 20 άτομα την εβδομάδα γι' αυτήν την δουλειά.

Αν κάποιος έχει διάθεση και ικανότητα να δουλέψει θα βρει δουλειά.
Εγώ μίλησα για βόλεμα στο δημόσιο ώστε να κάθεται και να πληρώνεται. Σε αυτή την αγορά εργασίας αναφέρθηκα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #261 στις: 06/10/09, 13:51 »
Παππού, έτσι δεν καταρίπτεται ο αριθμός καθικίων σε αυτήν την χώρα, δίοτι έχουμε να αναλογιστούμε πάρα πολλά. Πρώτα από όλα αυτούς που δεν είναι διορισμένοι και το παλεύουνε με κάθε τρόπο να βρούνε μία θέση. Δεύτερον, πόσα μωρά υπάρχουν στην ελλάδα, τρίτον πόσα παιδιά υπάρχουν στην ελλάδα, τέταρτον πόσοι άντρες-γυναίκες δεν δουλεύουν γιατί δεν το έχουν ανάγκη, πόσοι έφηβοι σπουδάζουν, πόσοι κανονικά θα έπρεπε να είναι σε σύνταξη αλλά δεν είναι, πόσοι είναι σε σύνταξη. Τέλος, πόσοι από όλους αυτούς, δεν έχουν ανάγκη να διοριστούν οι ίδιοι, αλλά ελίσονται αναλόγος για να διοριστούν οι διπλανοί τους, ή οι απόγονοί τους.
Μόνο λοιπόν γι αυτούς, που δύναται να μπούνε στο δημόσιο ο αριθμός, δεν παραμένει στο 1 εκατομμύριο αλλά τρέχαγυρευόπουλος. Όσο μόνο για το νούμερο των δημοσιων υπαλλήλων στην Ελλάδα --> http://societystats.blogspot.com/2009/05/blog-post_1167.html

Τώρα όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα, άσχετα με το αν δεν παρέχει τις πολυτέλειες του Δημοσίου, πέραν από τους ίδιους τους επιχειρηματίες, ακόμη και το προσωπικό, μπαίνει με παρεμφερή τρόπο με τον οποίο μπαίνει και στο δημόσιο. Αυτό που λέμε βιογραφικό, έχει σχεδόν καταργηθεί.

Όσον αφορά το Στρατό, ακόμη και εκεί για να μπει κάποιος Επαγγελματίας Οπλίτης, πάλι χρειάζεται Βύσμα, χώρια τους Μονιμάδες που για να είναι ευνοημένοι ακολουθούν πάγιες στρατηγικές δημοσίου.

Τώρα όσον αφορά αγρογαιοκτήμονες, εκεί να δεις τι χαμός γίνεται με επιδοτήσεις και αν δεν έχεις το ΒΥΣΜΑ, δεν παίρνεις επιδότηση. Χώρια ότι πολλά από τα χωράφια, βρέθηκαν στα χέρια τους, με μαγικούς τρόπους. Κονόμα από το πουθενά. Όσον αφορά τους ψαράδες, έννοια σου και παίζουν και εκεί πολλά και διάφορα, αρκεί να έχεις τον κατάλληλο άνθρωπο με επιδοτήσεις και ούτε καθεξής και με ναυτικούς μιας και το ξέρω αρκετά αυτό, πριν μπαρκάρουνε πρέπει να λαδώσουνε χοντρά , χώρια ότι μετά αρκετοί μπαίνουν σε μία συνήθεια γλυψίματος καπεταναίων και εφοπλιστών ώστε να έχουνε πάντα δουλειά.

Τώρα όσον αφορά τα παραδείγματα που ειπες για το μπινελίκι ή για τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας αυτά παίζουνε 50-50. Γιατί κάποιος το μπινελίκι του, μπορεί να το προχωρήσει πολύ παραπέρα, τουτέστιν σφαλιάρες αλλά και περί ΚΟΚ, να παραβιάσει συγκεκριμένα σηματα, όπως κόκκινο και στοπ, παραπέρα δεν το πάω, γιατί για να παραβιάσει άλλα θα πρέπει να είναι είτε σχιζοφρενής είτε μεθυσμένος. Αν και κατά την άποψή μου, έαν υπήρχε ο κατάλληλος αριθμός τροχαίας έξω και παραβιάζονταν τα σήματα πολύ λιγότερο, τα πράματα θα ήτανε πολύ καλύτερα στους δρόμους. Δεν μιλάω για άγιους, μιλάω για σωστούς ανθρώπους που δεν προκαλούν προβλήματα στους άλλους, από τη στιγμή που λογικά είναι τακτοποιημένα έτσι ώστε να μην συμβούν. Όσο γι αυτόν που καπνίζει γούστο του και καπέλο του, μιας και υπάρχουνε τρόποι να τον αποφύγεις αν θέλεις να τον αποφύγεις. Αν πάλι είσαι σε κάποιο συγκεκριμένος μέρος ακολουθείς πολύ απλά την πολιτική αυτού του μέρους. Είτε λοιπόν τον ανέχεσαι, είτε πρέπει να αποχωρήσει ο ίδιος, είτε ο μη καπνιστής.

Όσο για το θέμα περι ποιήματος, αλλά όχι μόνο, μιας και μιλούσαμε περί δημιουργικότητας, πίστεψε με παππού ότι είμαι από αυτούς που ότι ξέρουν προσπαθούνε να το περάσουνε στους διπλανούς τους και αφιλοκερδός. Απλά με τους ανθρώπους που έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα, ένα πολύ μικρό ποσοστό έχει όρεξη να δημιουργήσει, ή αν έχουνε όρεξη δεν θέλουνε να κοπιάσουν, ή δεν έχουνε την υπομονή. Πιστεύω δε, ότι ζούμε και σε μία εποχή, που δεν αντιλαμβάνεται το βάθος του να είσαι δημιουργικός, πιστεύει ότι η δημιουργικότητα είναι ένας τομέας που αφορά κυρίως την παιδική ηλικία. Ενώ η δημιουργικότητα των Μεγάλων, έχει συνηφαστεί με την παραγωγικότητα...Δεν γνωρίζω αν καταφέρνω να βγάζω τον πραγματικό εαυτό των ανθρώπων δίπλα μου, αλλά γνωρίζω ότι είμαι ένας πολύ άνετος και χαλαρός άνθρωπος που πάντα έχει όρεξη να δείξει και να ασχοληθεί με τον διπλανό του, ιδιαίτερα όταν δείχνει ενδιαφέρον σε κάτι που γνωρίζω, ή σε κάτι που μπορώ να ψάξω και να μάθω για να του προσ΄φερω την άποψη μου, εφόσον ο ίδιος δεν μπορεί για τους λόγους του.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #262 στις: 06/10/09, 13:56 »
Υπάρχει λόγος να παρακαλέσει κάποιος για να βρει δουλειά  ? Δηλαδή θεωρείται προσόν στο Βιογραφικό για να παρακαλέσεις ?  Σημαίνει ότι αυτοί οι άνθρωποι, μάθανε ότι με το παρακαλετό, βγαίνει διαφορετικό αποτέλεσμα από το να στείλεις ένα βιογραφικό. Αλλιώς πολύ απλά θα στέλνανε τα βιογραφικά τους, θα πηγαίνανε να κάνουνε τις συνεντευξούλες τους, ή θα περνάγανε από το όποιο μαγαζί και σαν Κυρίες και Κύριοι, θα ρωτούσανε ένα υπάρχει θέση για δουλειά ? Όχι. Σας ευχαριστώ πολύ, Γειά σας.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #263 στις: 06/10/09, 13:59 »
Υπάρχουν άλλοι που μπορούμε να τους κατηγοριοποιήσουμε ως "καθίκια"? Δεν νομίζω. Ποιον θα ονομάσουμε έτσι, τους αγροτοκτηνοτρόφους, τους εργάτες, τα γκαρσόνια, τους ψαράδες, τους ξενοδοχουπάλληλους, τους ναυτικούς?

Κι όμως! Ανάμεσα σε αυτούς δε συμβάλλει κανείς στη διαφθορά, στην διαπλοκή, στη μόλυνση του περιβάλλοντος;
Π.χ. οι αγρότες ζουν επί δεκαετίες αποκλειστικά από Ευρωπαικές επιδοτήσεις, και απαιτούν να συνεχίσουν να ζουν από αυτές...λες και η Ε.Ε. μοιράζει λεφτά για να παράγει ο καθένας ότι θέλει, και το κράτος υποχρεούται να αγοράζει τα πλεονάσματα κάθε χρόνο. Ταυτόχρονα αρνούνται να αλλάξουν παραγωγή ή να στραφούν στις βιολογικές/οικολογικές καλλιέργειες. Και κλείνουν τουλάχιστον 2-3 φορές το χρόνο την εθνική με το "έτσι θέλω".
Φυσικά, όχι όλοι (πολλοί όμως!). Φυσικά, φταίει και ο συνδικαλισμός τους (αλλά για πόσο θα ακούν τους "αγροτοπατέρες"; ).
Με μαθηματικίστικους υπολογισμούς δεν μπορούμε να καταλήξουμε στο "το πολύ Χ% είναι καθίκια, και όλοι οι άλλοι καθόλου".

edit: με πρόλαβε και o Χοληδόχος.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #264 στις: 06/10/09, 17:04 »
Πραγματικά παιδιά, χαίρομαι που επιτέλους γίνεται μια αμιγώς πολιτική συζήτηση!

Πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά σκεφθείτε και τα εξής:

Οι άνθρωποι, όπως τουλάχιστον τους ξέρουμε σήμερα, χωρίζονται σε δύο γενικούς τύπους όσον αφορά την εργασιακή τους ικανότητα. Σ' αυτούς που μπορούν να ή μάλλον φτιάχνονται όταν πέρνουν ρίσκα, και σ' αυτούς που επιθυμούν την ασφάλεια του σταθερού εργασιακού περιβάλλοντος.
Λοιπόν για τους δεύτερους η εύρεση εργασίας γίνεται και γινόταν πάντα και παντού με τον τρόπο που προαναφέρθηκε. Δεν σημαίνει ότι επειδή σ' εμάς αρέσει να ρισκάρουμε λοιδωρούμε αυτούς που δεν τα καταφέρνουν. Χρειάζονται κι αυτοί και μάλιστα όταν βρουν το κατάλληλο εργασιακό περιβάλλον με την ασφάλεια και την ηθική ικανοποίηση που ζητούν έχουν υπερβάλουσα δημιουργικότητα. Εκεί άλλωστε βασίζεται και η σύγχρονη διοίκηση.

Όσον αφορά τις αγροτικές επιδοτήσεις, η επιχειρηματολογία σας παραπαίει. Κατά την γνώμη μου δείχνει τον τρόπο που έχετε μάθει να σκέφτεστε. Καθ' υποβολή.
Οι αγροτικές επιδοτήσεις είναι θεσμοθετημένες και ο νομοθέτης και ο κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος γνωρίζει τον λόγο. Δεν χρειάζεται να γλύψεις κανέναν για να τις λάβεις, και τα προγράμματα τρέχουν κανονικά.
Επίσης υπάρχουν θεσμοθετημένες επιδοτήσεις για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, για την ενέργεια εν γένει, για θερμοηλεκτρικά εργοστάσια, όπου εκεί πράγματι παίζει ρόλο το "βαθύ κράτος" (αυτό το περίπου 2% που λέγαμε) για να προχωρήσεις. Και παρόλο που μιλάμε για πάρα πολλά δις ευρώ τα οποία είναι 100πλάσια των αγροτικών επιδοτήσεων, δεν είδα ούτε κανέναν από εσάς να το αναφέρει ούτε και καμμιά τηλεόραση...

Άλλωστε το 2013 σταματά ο θεσμός των αγροτικών επιδοτήσεων. Οπότε μην σκάτε.....


Και επιτέλους εάν δεν δέχεστε τον δικό μου ορισμό για τα "καθήκια" προτείνετε τον δικό σας, ώστε να ξέρουμε για τι ακριβώς πράγμα ομιλούμε.


edit: Xolidoxos & Themos, αν θέλετε να προσμετρήσουμε στα καθήκια και όσους είναι στα στέιτζ, και τις καθαρίστριες με σύμβαση αορίστου χρόνου, και το ενοικιαζόμενο προσωπικό, και τους μεταπτυχιακούς και μεταδιδακτορικούς συνεργάτες, το συζητάμε..........
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/09, 17:19 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #265 στις: 06/10/09, 19:42 »
Παππού, τα ίδια περίπου λέμε, αλλά εσύ είσαι πιο επιεικής, σε κάποια θέματα...Εγώ δεν περιμένω, ας πούμε, πότε θα βρει κάποιος την κατάλληλη θέση ώστε να μην είναι καθήκι. Ούτε θα δικαιολογήσω τις πράξεις του, με βάση τον εαυτό του, εφόσον βαραίνουν συνάνθρωπούς του και όχι μόνο τον εαυτό του. Όσο για τις επιδοτήσεις, όπως πολλά άλλα πράγματα είναι θεσμοθετημένα και τα γνωρίζουν ακόμη περισσότερο όσοι ψάχνονται με αυτά, αλλά γνωρίζουν επίσης πως με το κατάλληλο βύσμα και λάδωμα, αλλάζουν τα νούμερα στα χαρτιά και εύκολα το παράνομο γίνεται νόμιμο και το λάθος σωστό. Βεβαίως δεν έχω λόγο να σταματήσει ο οποιοσδήποτε θεσμός βοηθάει τους σωστούς συνάνθρωπούς μου.

Παππού, το να παίξουμε το ρόλο του Σωκράτη, δεν είναι ότι πιο απλό. Καθήκια πρώτα από όλα είναι αυτοί που δεν φέρονται σύμφωνα με την δικαιοσύνη. Βεβαίως υπάρχει η ανθρώπινη δικαιοσύνη ενός κράτους και της ανθρώπινης δικαιοσύνης Ήλιε Νοητέ. Εδώ καλά καλά όμως γράφουνε στα @@ τους, τους γραπτούς νόμους, τους άγραφους λες να ακολουθούν ? Και αυτό για να μην λέω εγώ τα δικά μου και ο άλλος τα δικά του και ο παράλλος τα δικά του, το οποίο θα μπορούσε να ισχύσει κάλλιστα, αν αναφέραμε τους άγραφους νόμους, αλλά πιστεύω με ανάλογη συζήτηση και μεθοδολογία και οι άγραφοι νόμοι, μπορούν να γίνουν γραπτοί. Τα μεγαλύτερα καθίκια όμως, είναι αυτοί που κάνουνε στους άλλους, αυτό που δεν θα άρεσε να κάνουν στους ίδιους. Τούτο χρειάζεται αρκετή διορατικότητα, γιατί μερικοί κοιτάζουν μέχρι εκεί που τους συμφέρει.'Αλλοι, δεν την κατέχουν καθόλου ως χαρακτηριστικό αλλά και όταν τους ανοίγεις τα μάτια και βλέπουν μπροστά τους, σε γράφουνε κανονικά διότι είναι βολεμένοι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #266 στις: 06/10/09, 20:48 »
Aκριβώς τα ίδια λέμε, εστιάζουμε διαφορετικά. Απλά δε θεωρώ την ενόχληση σοβαρό "κοινωνικό αδίκημα". Η αγένεια κάποιων δεν καταστρέφει την κοινωνία, ο παραδόπιστος δάσκαλος όμως το κάνει. Εξάλλου κάτι που κάποιον τον ευχαριστεί πχ να τραγουδάει δημοσίως κάποιον άλλον μπορεί να τον ενοχλεί.

Άλλωστε είπες και το καταληκτικό. Αυτοί που κάνουν τα σοβαρά κοινωνικά αδικήματα είναι κι αυτοί οι ίδιοι που παράγουν τις απεχθέστερες ενοχλήσεις.

Για όλους τους άλλους: "Αγάπα τον φίλο σου με τα ελλατώματά του"

Γι' αυτό που είμαι πραγματικά χαρούμενος είναι ότι ξεκινήσαμε την συζήτηση με το "όλοι εμείς είσαστε χάλια" και καταλήγουμε σε σύγκλειση απόψεων. Αυτό πραγματικά δείχνει την δύναμη της συζήτησης και νίκη της σκέψης!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #267 στις: 06/10/09, 22:34 »
Μπορώ να πω παππού, ότι ιδιαίτερα στις μικροενοχλήσεις ακόμη και ενοχλήσεις ο κόσμος έχει γίνει αρκετά εώς πολύ ανεκτικός....το θέμα όμως είναι ότι, έχει γίνει και σε πολύ πιο σοβαρά θέματα ανεκτικός, όχι τόσο γιατί δεν είναι ενοχλητικά, αλλά γιατί τα θεωρεί δεδομένα αλλά κοιτάζοντας και τον εαυτό του, προσπαθεί να βρίσκεται πάντα σε επίπεδο ανταγωνιστικό παίρνοντας την πρωτιά, στην απατεωνιά, στην "μαγκιά", στην "εξυπνάδα", στην λαμογιά, σε βαρέου τύπου ενοχλήσεις - παρενοχλήσεις και πάει λέγοντας. Εγώ αυτούς που ενοχλούνται με μικροπράγματα τους αποφεύγω τόσο , όσο αποφεύγω και τα καθίκια.
Το όλοι εμείς είσαστε χάλια βέβαια είναι πολύ σχετικό, γιατί υπάρχει μία ιεραρχία στο τι χάλι προκαλεί ο καθένας, καθώς και κάποιοι προσπαθούνε πάρα πολύ, για να μένουν καθαροί.Τέλος δεν νομίζω να ανέφερα κάπου παραπάνω ελαφριά κοινωνικά αδικήματα. Τουλάχιστον για μένα όσα ανέφερα θεωρώ πως έχουν μεγάλο βάρος , στο κράτος στο συνάνθρωπο αλλά και στο μέλλον μας, γιατί καλλιεργείται μία νοοτροπία, που όσο δυναμώνει, είναι δύσκολο να την αποφύγει κανείς και αν καταφέρει να την αποφύγει θα πρέπει να αλλάξει ρότα σε πολλά σχέδια του, μιας και τα περισσότερα θα υλοποιούνται μόνο με "καθικίστικους τρόπους".
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #268 στις: 06/10/09, 23:22 »
αλλά γιατί τα θεωρεί δεδομένα

Eίπες την φράση κλειδί. Γιατί τα θεωρεί δεδομένα? Διότι του το λένε. Έκατσε κανείς απ' αυτούς που θεωρούν δεδομένη την λαμογιά να ψάξει τον τρόπο με τον οποίο πέτυχαν τον σκοπό τους οι πραγματικά καταξιωμένοι συνάνθρωποί μας? Δεν νομίζω. Του το λένε και το πιστεύει διότι είναι εύκολο.

Είπε κάτι ο Ινδιάνος το οποίο βγάζει πολύ γέλιο από μόνο του αν το καλοσκεφτείς. Όχι πως τον κακολογώ τον άνθρωπο, απλά είναι δείγμα για το τι παθαίνουμε όταν δεχόμαστε στερεότυπα ανέλεγχτα:

"Αυτός είναι ο μέσος Έλληνας ( ; ) ( ! )
..............................................................
Αυτός που θα χτίσει παράνομα το σπίτι του σε μπαζωμένο ρέμα και μετά θα βρίζει την ανίκανη κυβέρνηση που πλημμύρισε με την πρώτη βροχούλα."

Αν το καλοσκεφτούμε τι λέει? Ότι ο μέσος Έλληνας χτίζει το σπίτι του επάνω στα ρέματα. Αν το άκουγε αυτό ένας Αμερικάνος - ο οποίος δεν ξέρει και πολλά από γεωγραφία - θα έλεγε ή ότι η Ελλάδα είναι μια χώρα γεμάτη ρέματα και οι άνθρωποι δεν έχουν που αλλού να χτίσουν ή ότι ο μέσος Έλληνας είναι μαλ**ας εφόσον χτίζει το σπίτι του πάνω στο ρέμα και δεν προτιμάει την πλαγιά.

Οπότε δεν τίθεται θέμα διαφθοράς, απατεωνιάς ή λαμογιάς αλλά βλακείας. Οπότε, σύμφωνα με το στερεότυπο που αναπαραγάγει ο Ινδιάνος, ο μέσος Έλληνας είναι ηλίθιος. Το οποίο έρχεται σε αντίθεση βέβαια με τα στερεότυπα περί υπεροχής της Ελληνικής φυλής, πνεύματος κλπ.

Αυτό μπορεί να μην το καταλαβαίνει ο Ινδιάνος συνειδητά αλλά το υποσυνείδητό του το αντιλαμβάνεται και γι' αυτό βρίσκεται συνεχώς σε μια εσωτερική σύγκρουση που δεν τον αφήνει ούτε να ησυχάσει, ούτε να συμπαθήσει τον εαυτό του και την κοινωνία του.

Χτίζει όμως ο μέσος Έλληνας πάνω στα ρέματα? Έχτιζαν οι πρόγονοί μας πάνω σε ρέματα πριν 100 χρόνια, όταν ήταν κατά πλειοψηφία αναλφάβητοι?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #269 στις: 07/10/09, 02:28 »
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4539876
Τι λέμε γι΄αυτό?Αν και οι απάντηση των ΟΠ είναι ψιλοτίμια θεωρώ ότι δεν ήταν και κάτι τόσο σύνθετο το συγκεκριμένο ζήτημα για να αρνηθούν.Και ειδικότερα άμα επιτελούσαν έργο θα ανέβαζαν κατα πολύ τα ποσοστά τους στις επόμενες βουλευτικές.Τώρα χλωμά τα πράγματα

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #270 στις: 07/10/09, 06:50 »
ο καραμανλης την πηρε...νωπή και λα'ι'κή...
ραδιο αρβυλα copyright ::)

garvin copyright απο ραδιο αρβυλα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #271 στις: 07/10/09, 08:58 »
Όποιος παραπονιέται για τα "καθίκια" και τα κακώς κείμενα αλλά αδρανεί, τότε έμμεσα συμβάλλει στην διαιώνιση της κατάστασης, γίνεται "συνεργός στο έγκλημα".
Όταν κάποιος αντιδρά, μέσα σε μια κοινωνία σε ύπνωση, ίσως στην αρχή φαντάζει "γραφικός". Όμως αργά ή γρήγορα θα ξυπνήσουν και οι διπλανοί του, και έτσι όλοι θα ζουν πια σε μια κοινωνία συνειδητοποιημένη και σε εγρήγορση.
Π.χ.: άλλη βαρύτητα θα δοθεί από το κράτος σε μια καταγγελία 1 πολίτη και άλλη σε μία 10-100-1000-10000 πολιτών. Ή ας ξεκινήσουμε από τα απλά: όταν κάποιοι παρκάρουν συστηματικά στο πεζοδρόμιο αναγκάζοντας μας να κάνουμε σλάλομ ως πεζοί, αντί να περνάμε μηχανικά (σαν να είναι κάτι φυσιολογικό) ή βρίζοντας από μέσα μας, να το καταγγείλουμε εκεί που πρέπει και να απαιτήσουμε από τους αρμόδιους να επέμβουν. Και αν οι αρμόδιοι δεν το κάνουν, να το απαιτήσουμε από τους προϊσταμένους τους (συν την τιμωρία των υφισταμένων τους), κ.ο.κ. Δοκιμάστε έστω μια φορά να διεκδικήσετε τα δικαιώματά σας, και την επιβολή του νόμου. Θα δείτε ότι σε πολλά θέματα έχετε περισσότερη δύναμη απ'όση φαντάζεστε. Η κοινωνία μας ίσως δεν είναι τελικά τόσο κοιμισμένη όσο φαντάζεστε.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #272 στις: 07/10/09, 10:33 »
Είπε κάτι ο Ινδιάνος το οποίο βγάζει πολύ γέλιο από μόνο του αν το καλοσκεφτείς. Όχι πως τον κακολογώ τον άνθρωπο, απλά είναι δείγμα για το τι παθαίνουμε όταν δεχόμαστε στερεότυπα ανέλεγχτα:

"Αυτός είναι ο μέσος Έλληνας ( ; ) ( ! )
..............................................................
Αυτός που θα χτίσει παράνομα το σπίτι του σε μπαζωμένο ρέμα και μετά θα βρίζει την ανίκανη κυβέρνηση που πλημμύρισε με την πρώτη βροχούλα."

Αν το καλοσκεφτούμε τι λέει? Ότι ο μέσος Έλληνας χτίζει το σπίτι του επάνω στα ρέματα. Αν το άκουγε αυτό ένας Αμερικάνος - ο οποίος δεν ξέρει και πολλά από γεωγραφία - θα έλεγε ή ότι η Ελλάδα είναι μια χώρα γεμάτη ρέματα και οι άνθρωποι δεν έχουν που αλλού να χτίσουν ή ότι ο μέσος Έλληνας είναι μαλ**ας εφόσον χτίζει το σπίτι του πάνω στο ρέμα και δεν προτιμάει την πλαγιά.

Οπότε δεν τίθεται θέμα διαφθοράς, απατεωνιάς ή λαμογιάς αλλά βλακείας. Οπότε, σύμφωνα με το στερεότυπο που αναπαραγάγει ο Ινδιάνος, ο μέσος Έλληνας είναι ηλίθιος. Το οποίο έρχεται σε αντίθεση βέβαια με τα στερεότυπα περί υπεροχής της Ελληνικής φυλής, πνεύματος κλπ.

Ξέχασες μια λέξη. Το "παράνομα". Οπότε αντίθετα απ' ότι λες τίθεται θέμα "διαφθοράς, απατεωνιάς ή λαμογιάς". Τώρα αν τίθεται και θέμα βλακείας εγώ δεν θα το κρίνω.

Αυτό μπορεί να μην το καταλαβαίνει ο Ινδιάνος συνειδητά αλλά το υποσυνείδητό του το αντιλαμβάνεται και γι' αυτό βρίσκεται συνεχώς σε μια εσωτερική σύγκρουση που δεν τον αφήνει ούτε να ησυχάσει, ούτε να συμπαθήσει τον εαυτό του και την κοινωνία του.

Ευχαριστώ για τη δωρεάν ψυχανάλυση. Δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι θα τη χρειαζόμουν αλλά εσύ μάλλον ξέρεις καλύτερα. :)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #273 στις: 07/10/09, 10:47 »
Ινδιάνε, κι αυτός ο οποίος παίρνει ηρωίνη παράνομος είναι αλλά είναι συγχρόνως και ηλίθιος. Και να με συγχωρείς αλλά εγώ θα τον κρίνω. Εδώ άλλοι γενικεύουν και μας κατακρίνουν όλους, δεν θα κρίνω αυτόν που του αξίζει?

Μην το παίρνεις προσωπικά Ινδιάνε, δεν σε κακολογώ. Νομίζω ότι έχεις πέσει κι εσύ στην παγίδα που έχει πέσει ο μέσος Έλληνας που αναφέρει και ο Βραζίλης. Και το ψυχογράφημα αναφερόταν στο μέσο Έλληνα....

Συμφωνώ με Βραζίλη, και επαυξάνω!

edit: Παραθέτω ένα περιστατικό που έχει σχέση με όλα αυτά που έχουμε πει:

Επισκέπτομαι το σπίτι ενός Άγγλου φίλου μου που μένει μόνιμα στην Ελλάδα. Παρατηρώ ότι το μπαλκόνι του έχει πολύ μεγάλα ανοίγματα. Αυτή η κατάσταση, όπως φαντάζομαι ότι γνωρίζετε, απαγορεύεται από τον πολεοδομικό κανονισμό με την λογική ότι μπορεί να γίνει υπαίτια ατυχήματος ιδίως ανηλίκου.
"Μα, του λέω, αυτό που έκανες είναι παράνομο!!!" "Κοίτα να δεις, μου λέει, αν είμασταν στην Αγγλία θα έδινα πρώτα τα σχέδια στην πολεοδομική υπηρεσία να τα εγκρίνει και αργότερα θα ερχόταν ένας ελεγκτής κατά την κατασκευή και μετά την ολοκλήρωση, και εάν το έβλεπε θα μου έκοβε τον κώλο. Εδώ κανείς δεν σε ελέγχει, δεν έχω παιδιά για να φοβάμαι, τα έχω καλά με τους γείτονες και δεν με καταγγέλει κανείς, γιατί λοιπόν να χάσω την θέα?"

Όπως έχουμε ξαναπεί στην Ελλάδα έχουμε ημιεφαρμογή των νόμων. Αυτό ισχύει για όλους και δεν έχει καμμία σχέση με την Εθνικότητα, την Παιδεία, και την κοινωνία στην οποία μεγάλωσε κανείς. Είναι ένα σύστημα που ταιριάζει σε ελεύθερους ανθρώπους. Κανονικά θα έπρεπε να είμαστε περήφανοι γι αυτό και να το εξάγουμε, όχι να μεμψιμηρούμε. Η μόνη προϋπόθεση είναι ότι θα πρέπει οι άνθρωποι να είναι πραγματικά ελεύθεροι με την ευρεία έννοια του όρου. Ελεύθεροι και από εξαρτήσεις δηλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/09, 11:34 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκλογές στις 4 Οκτωβρίου
« Απάντηση #274 στις: 07/10/09, 15:53 »
Αναλογιστείτε αγαπητοί μου, πόσα χρόνια εξέλιξης έχουμε σαν ανθρώπινο είδος. Όπως λέει και στην υπογραφή του ο αγαπητός Άνεμος, παλεύουμε για τα ευνόητα και ανεχόμαστε τα ανόητα. Διότι ανόητος είναι αυτός που δεν εφαρμόζει τους νόμους. Διότι ένας νόμος έχει μια ολόκληρη ιστορία ξωπίσω του. Τώρα το κατά πόσο σύγχρονοι είναι κάποιοι νόμοι και δεν θα έπρεπε να ισχύουν σήμερα δεν θα το εξετάσω εγώ, αλλά οι αρμόδιοι.
Βραζίλη συμφωνώ σε όσα λες, αλλά δεν μπορεί ο άνθρωπος να παλεύει, να προσπαθεί, να κοπιάζει , να σκέφτεται, να φτιάχνει νόμους για να έχουν όλοι οι επόμενοι μια απλή οδηγία να την τηρούνε και τελικά όλο αυτό να πηγαίνει φούντο και να πρέπει να ξαναπροσπαθήσει να ξαναπαλέψει να ξανακοπιάσει να ξανασκεφτεί, για τα ίδια. Το θέμα είναι να εξελισόμαστε και όχι να βρισκόμαστε συνέχεια σε βρόγχους και φωλιασμένους βρόγχους των ίδιων θεμάτων. Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να κρατήσουμε μία οδηγία που μας έδωσε το κράτος και να προχωρήσουμε στην επεξεργασία και εφαρμογή κάποιας καλύτερης ? Κάτι δεν πάει καλά.
Απλά οι παρτάκηδες και οι ηλίθιοι κάνουνε πάρτυ γιατί δεν υπάρχει άμεση και επίπονη αντίδραση. Έαν κάθε μια από αυτές της οδηγίες, νόμους, ήτανε σαν τη φωτιά, ούτε ο ηλίθιος δεν θα έβαζε το χέρι του πάνω από 2 φορές. Πρέπει ο άνθρωπος να εξελίσσεται και όχι να ασχολείται όλο με τις ίδιες καταστάσεις. Δικό μου πιστεύω είναι ότι ο περισσότερος κόσμος μπορεί να μάθει. Οι ανθρώποι όμως είναι χωρισμένοι σε είδη. Ούτε άσπροι , ούτε μαύροι, ούτε Έλληνες ούτε Ιάπωνες, ούτε χριστιανοί , ούτε μωαμεθανοί, αλλά πολλά και διάφορα είδη. Κάποια από αυτά τα είδη δεν πρόκειται να συμμορφωθούν ποτέ, γιατί το μόνο που τους πείθει σε αυτό το κόσμο είναι κάτι αντανακλαστικό και δεδομένο όπως το παράδειγμα της φωτιάς.
Έαν ας πούμε, δεν αδρανούσα για το παράνομο παρκάρισμα, θα έπρεπε να πάρω αγκαζέ το κινητό μου σε μια βόλτα μου, να καλέσω την τροχαία και να ξεκινήσω να αναφέρω οδούς, πινακήδες, περιοχές, λες και εγώ είμαι η τροχαία. Και σε κάθε στραβή που θα γινότανε σε κάθε καθικιά, λαμογιά και απατεωνιά, να το παίζω τριανταφυλλόπουλος, ιδιωτικός ντέτεκτιβ, δικηγόρος και ούτο καθεξής. Τέλος δεν θα είχα δική μου ζωή γιατί θα έπρεπε να κυνηγάω όλους τους ηλίθιους. Όπως καταλαβαίνεις δεν διαφωνώ στο να αντιδράει ένας πολίτης σε κάποιες μπούρδες και να τις καταγγέλλει, αλλά υπάρχουν οι ανάλογοι αρμόδιοι για να τα κάνουν αυτά.
Τώρα αν και οι αρμόδιοι είναι ηλίθιοι, μιας και αν κρίνω μόνο απο το παρκάρισμα, θα έπρεπε να πέφτουνε 5.000.000 κλήσεις καθημερινώς αλλά και να πληρώνονται, αν και θα προτιμούσα να αφαιρούνε μπαμ πινακίδες και απαγόρευση κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Άντε και μετά να πάω στο διευθυντή και έαν ο διευθυντης
 είναι τόσο έξυπνος και μετά συον υπουργό που θα είναι ακόμη πιο έξυπνος και τέλος στον "ΘΕΟ" που θα είναι ακόμη πιο έξυπνος, ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟΣ και ΣΩΣΤΟΣ που ποτέ δεν έχει κυκλοφορήσει στο δρόμο να δει ότι από το παράνομο παρκάρισμα γινεται της Π Τ Κ και πρέπει να παω να του το πω εγώ. Όταν υπάρχουν απλές οδηγίες που λέγονται Νόμοι.

Τέλος το παράνομο παρκάρισμα για εμένα μέχρι στιγμής, δεν είναι κάποια μεγάλη ενόχληση, όσον αφορά είτε την οδήγηση μου είτε το περπάτημα στο πεζοδρόμιο. Όμως γνωρίζω ότι ενοχλεί πολύ άλλους ανθρώπους, συμπολίτες μου, ίσως να τους έχει αποβεί και επιζήμιο ή μοιραίο, αλλά περισσότερο ενοχλεί εμένα ιδεολογικά, διότι είμαι σίγουρος, ότι και το κράτος, αλλά και οι άνθρωποι θα είχαν ακολουθήσει διαφορετική πορεία εξέλιξης και πολιτικής έαν και μόνο τηρούσανε αυτόν το Νόμο του παρκαρίσματος. Μέχρι και τα κτίρια θα ήταν αλλιώς και τα Παρκινγκ θα ήταν αλλιώς και η πολεοδομία και τα μεταφορικά μέσα θα ήταν αλλιώς και ένα κάρο αχρησιμοποίητες περιοχές της ελλάδας θα ήταν αλλιώς και πολλά μα πολλά θα ήταν αλλιώς. Που τώρα πρόχειρα εγώ εικάζω, γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς τι θα πυροδοτούσε τις εξελίξεις. Είμαι σίγουρος όμως πως πολλά πράματα θα ήτανε αλλιώς.

Δεν είναι απλώς ένα παράνομο παρκάρισμα, είναι ένα κάρο ιστορίες!
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
15918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 00:59
από Arg0
47 Απαντήσεις
15828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 12:52
από Snowy
5 Απαντήσεις
3661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 14:29
από parlats
6 Απαντήσεις
3095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 08:28
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 03:02
από LuNaFrEaK
3 Απαντήσεις
2785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 12:47
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 14:59
από Athens A Go Go
0 Απαντήσεις
3303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/14, 11:15
από Korgy
0 Απαντήσεις
4091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/15, 13:01
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
6046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/16, 11:06
από Βραζίλης