Αποστολέας Θέμα: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!  (Αναγνώστηκε 66319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #200 στις: 11/02/11, 20:20 »
Ετσι οπως κανατε το θεμα θα "φυγουν" πολλα μηνυματα οχι για τον Καδο, αλλα για πληρη διαγραφη! Εαν συνεχιστει αυτο το κολπακι του "δηθεν" διαλογου που πεφτει θαψιμο με το φτυαρι, δε βλεπω αλλη λυση!

Μεγαλοι ανθρωποι ειστε, μπορειτε να κανετε ενα σοβαρο διαλογο, ακομα κι αν διαφωνειτε! Δεν χρειαζεστε ουτε "μπαμπουλα", ουτε το "νηπιαγωγο" για να μη ξεφευγετε!

Δεν ειναι δα και κανα γελοιο θεμα ο,τι συζητατε, ασχετα εαν το μετατρεψατε σε γελοιο ορισμενοι!

Οσον αφορα την παρακολουθηση δεν υπαρχει κανενας λογος να αναφερεται σε καθε συζητηση σας. Δεν ειναι παρα μια προειδοποιηση για τους admin/mod και τα μελη πως ενα συγκεκριμενο μελος συχνα "trollarei" ή εχει τη ταση να ξεφευγει απο τους κανονες του forum! Τιποτα ανησυχητικο για τα συνομωσιολογικα πνευματα ορισμενων!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #201 στις: 12/02/11, 14:09 »
Με κάθε σεβασμό στην κρίση των mods,

Υ.Γ. pappous, συγγνώμη, αλλά στον Kiratzoharris ή κι εγώ δεν κατάλαβα τι απάντησες, ή πράγματι δεν απάντησες. Η ερώτηση ήταν:

Πως σου φαινονται οι αλλαγες,αν ειναι δικαιες για τη πλειοψηφια,αν πιστευεις οτι θα αποδοσουν και με ποια κριτηρια αποδοσης και ποια θα πρεπει αν πρεπει να ειναι η αντιδραση του κοσμου..Απλα πραγματακια..

Με κάθε σεβασμό στην γνώμη σου Themos. Ο Κιρατζο δεν ρωτάει αυτά μόνο αλλά και αυτά:


Τα  αλλα περι υποστηριξης του παπου τα ακουω βερεσε.Αν θελει απανταει ο  ιδιος συ-γκε-κρι-με-να.Δεν ζητησα ουτε ποιηση,ουτε τις παραβολες του  γεροντα.Υποστηριζεις την συγκεκριμενη εκμεταλλευση των  δρμων?Υποστηριζεις την συνεχη αυξηση των τιμων?Υποστηριζεις την  αντιδραση της κυβερνησης?Υποστηριζεις,αν υποστηριζεις καποιο ειδος  αντιδρασης απο τους πολιτες που μπορει ,να μην εχουν λεφτα,να  μετακινηθουν?Αναλογες οι ερωτησεις και στα ΜΜΜ.Πες οτι ειμαι βλακας και  δεν καταλαβα,μια φορα θα τα επαναλαβει ;)

Λόγω του ότι ο όρος "αλλαγές" είναι πολύ γενικός και επίσης αόριστος, οι ερωτήσεις είναι πάρα πολλές, θα παρακαλούσα να διαβάσετε τι έχω γράψει από την σελίδα 3 αυτού του θέματος [για να μην επαναλαμβάνουμε ασκόπως τα ίδια και τα ίδια (όπως άλλωστε θα λέγαμε και στα μουσικά θέματα)] και κατόπιν να μου απευθύνετε και οι δυό σας συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Εκτός κι αν θέλετε να σας γράψω μανιφέστο, αλλά λόγω χρόνου δεν προλαβαίνω, δεν βοηθάει κι ο Μονόχειρας....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #202 στις: 12/02/11, 15:29 »
Σίγουρα δεν έχεις δώσει απάντηση για το ποια πρέπει να είναι αντίδραση των πολιτών, που είναι και το κυρίως θέμα. Πρέπει λες (σελ. 4) να είναι "συνειδητοποιημένοι" και να "γνωρίζουν ακριβώς τι κάνουν". Νωρίτερα έχεις χαρακτηρίσει το κίνημα "αμφιβόλων συμφερόντων" (που σημαίνει ότι θεωρείς το σύνολο του κινήματος "Δεν πληρώνω" ύποπτο και μη συνειδητοποιημένο;). Στην ίδια σελίδα λες ότι θα ήταν πιο υγιές "να δημιουργηθούν ομάδες πολιτών που θα ελέγχουν τα έργα, τις συμβάσεις   κλπ Να ελέγχεται δηλ το αν κατασκευάζεται αυτό που πληρώνεται". Υπάρχουν άπειρα δημοσιεύματα για τη νομιμότητα των συμβάσεων και για την πορεία των έργων. Ο ίδιος παρέθεσες τις συμβάσεις, και καλά έκανες. Ελέγχονται ήδη αυτά, από όποιον ενδιαφέρεται. Η βασική μου ερώτηση λοιπόν: Μετά τον έλεγχο, ποια μπορεί είναι η αντίδραση; Επίσης, ποιος κρίνει αν μία ομάδα πολιτών είναι "συνειδητοποιημένη" ή "αμφιβόλων συμφερόντων"; Μπορεί μία ομάδα "μη συνειδητοποιημένη" (όπως το "Δεν Πληρώνω", κατά τα λεγόμενά σου) να προκαλέσει παρόλα αυτά θετικές αλλαγές;

Από εκεί και πέρα ας θέσω και τις υπόλοιπες ερωτήσεις όσο πιο συγκεκριμένα μπορώ, γιατί διακρίνω μία τάση υπεκφυγής:

1) Πιστεύεις ότι η ύπαρξη διοδίων (γενικά) είναι δίκαιη, δεδομένων των φόρων και τελών κυκλοφορίας που πληρώνουμε όλοι στο κράτος για κατασκευή δημοσίων έργων;
2) Πιστεύεις ότι η λειτουργία διοδίων με την σύμπραξη δημοσίου και ιδιωτικού τομέα, είναι σωστή; Ευρύτερα πρέπει να εμπλέκονται ιδιωτικές εταιρίες στα δημόσια έργα; Αν όχι, ποια είναι η αντιπρότασή σου για την κατασκευή και συντήρηση των δρόμων;
3) Πιστεύεις ότι η τροπολογία στο νομοσχέδιο για τις συγκοινωνίες, η οποία προβλεπει ποινικές κυρώσεις για τη μη πληρωμή διοδίων (καθιστώντας την παράβαση του Κ.Ο.Κ.) είναι δίκαιη;
4) Συμφωνείς με τις αυξήσεις στα αντίτιμα των διοδίων σε καιρό ύφεσης;

Δεν βρήκα απάντηση σε αυτά από τη σελίδα 3 και μετά, με συγχωρείς. Αν υπήρξαν συγκεκριμένες απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα, μπορείς να τις παραθέσεις. Αν όχι, μπορείς να απαντήσεις τώρα, αν θέλεις φυσικά.

Φυσικά και εσύ αναφερόσουν στις ερωτήσεις του Kiratzo, αλλά πιστεύω ότι ρωτάω τα ίδια πράγματα ακριβώς, ίσως λίγο πιο συγκεκριμένα.
 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #203 στις: 12/02/11, 22:03 »
Οκ Themos αν και έχω ήδη απαντήσει αλλά εφόσον είμαι τόσο σημαίνον πρόσωπο ξανααπαντώ:

1) Δεν γνωρίζω αν η ύπαρξη διοδίων είναι δίκαιη σύμφωνα με το δίκαιο του Ελληνικού κράτους αλλά γνωρίζω πως είναι δίκαιη σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό δίκαιο. Άλλωστε αν είχατε τέτοια προβλήματα θα μπορούσατε να αποτανθείτε στο ΣτΕ. Και όχι τώρα, παλαιόθεν απ' ότι γνωρίζω επιβάλλονταν διόδια στις Εθνικές οδούς.
Αν μετά από 40 χρόνια πολιτικού βίου, το 2009 αναρωτηθήκατε αν τα διόδια είναι παράνομα, αντισυνταγματικά και όλα αυτά τα υπέροχα κάτι πρέπει να μην πηγαίνει καλά με τα σχολεία σας.

Θα μου πεις "κάλλιο αργά παρά ποτέ"? Σίγουρα, αλλά σ' αυτήν την περίπτωση να μια ακόμα συμβολή του ΔΝΤ στην πολιτική αγωγή των Ελλήνων. ;D

2) α) Πιστεύω γενικώς ότι οι συμπράξεις ιδιωτικού και δημοσίου τομέα αποδίδουν όταν γίνονται με τον σωστό τρόπο.
β) Πάντα τα δημόσια έργα τα επιτελούσαν ιδιωτικές εταιρείες. Ακόμα και επί Γερμανοϊταλικής κατοχής.  Εκτός από μερικά έργα στην εποχή της δικτατορίας του '67, αμυντικής σημασίας που τα εκτελούσε το σώμα μηχανικού του στρατού. Αν προτείνεις την σύσταση στρατιωτικού σώματος για την επιμέλεια και κατασκευή των δημοσίων έργων να το συζητήσουμε.

3) Δεν γνωρίζω, δεν έχω μελετήσει το θέμα. Δώσε περισσότερα στοιχεία.

4) Όχι βέβαια, όπως όμως δεν συμφωνώ και με τις αυξήσεις στο φόρο καυσίμων. Όταν όμως το κόστος χιλιομετρικής απόστασης στις Εθνικές οδούς έχει αυξηθεί κατά 50% λόγω αύξησης των καυσίμων και 5% λόγω αύξησης του αντιτίμου των διοδίων, θεωρώ τους "κινηματίες των διοδίων" υποκριτές  αν μη τι άλλο.
Εξαιρούνται οι κάτοικοι της περιοχής του Μαλιακού.

Στην ίδια σελίδα λες ότι θα ήταν πιο υγιές "να δημιουργηθούν ομάδες πολιτών που θα ελέγχουν τα έργα, τις συμβάσεις   κλπ Να ελέγχεται δηλ το αν κατασκευάζεται αυτό που πληρώνεται". Υπάρχουν άπειρα δημοσιεύματα για τη νομιμότητα των συμβάσεων και για την πορεία των έργων. Ο ίδιος παρέθεσες τις συμβάσεις, και καλά έκανες. Ελέγχονται ήδη αυτά, από όποιον ενδιαφέρεται.

Κάνεις λάθος φίλε μου, δεν ελέγχονται. Δεν ομιλώ για "έλεγχο συμβάσεων" στα χαρτιά και άλλα τέτοια διαφανή κολπάκια. Ομιλώ για έλεγχο επί τόπου των έργων, και μια και ομιλούμε για δρόμους, για έλεγχο του υποστρώματος, για έλεγχο της ασφαλτόστρωσης, για έλεγχο των υποδομών παροχέτευσης ομβρίων υδάτων, για έλεγχο υποδομών ηλεκτροδότησης κλπ.

Ξέρεις τι ποσά παίζονται εκεί φίλε? Και ξέρεις τι κέρδος σημαίνει μια "αμέλεια"? Αλλά βέβαια τέτοιοι ελέγχοι δεν συμφέρουν για να τους ζητήσουμε. Έχεις ακούσει ποτέ κάποιον απ' "τους δικούς σου" να το αναφέρει αυτό?

Άκουσα βέβαια ότι η Κυβέρνηση έχει κάποιες τέτοιες ενέργειες στα σκαριά. Ελπίζω να ευωδωθούν και τότε να δεις τι έχει να γίνει....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #204 στις: 12/02/11, 22:27 »
Κάνεις λάθος φίλε μου, δεν ελέγχονται. Δεν ομιλώ για "έλεγχο συμβάσεων" στα χαρτιά και άλλα τέτοια διαφανή κολπάκια. Ομιλώ για έλεγχο επί τόπου των έργων, και μια και ομιλούμε για δρόμους, για έλεγχο του υποστρώματος, για έλεγχο της ασφαλτόστρωσης, για έλεγχο των υποδομών παροχέτευσης ομβρίων υδάτων, για έλεγχο υποδομών ηλεκτροδότησης κλπ.

Ελέγχονται και παραελέγχονται, ιδίως στις "μικρές" κατασκευάστριες εταιρείες.
5 χιλιοστά να φύγεις από τη μέτρηση του "καρότου" στα έργα οδοποιίας, μπορεί να σε βάλουνε να ξηλώσεις και να ξαναφτιάξεις ολόκληρα χιλιόμετρα οδοστρώματος προκειμένου να πάρεις τα λεφτά της σύμβασης.
Δεν είναι όλα όπως τα παρουσιάζουν οι Τριανταφυλλόπουλοι.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #205 στις: 13/02/11, 02:11 »
Οκ Themos αν και έχω ήδη απαντήσει αλλά εφόσον είμαι τόσο σημαίνον πρόσωπο ξανααπαντώ:

1) Δεν γνωρίζω αν η ύπαρξη διοδίων είναι δίκαιη σύμφωνα με το δίκαιο του Ελληνικού κράτους αλλά γνωρίζω πως είναι δίκαιη σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό δίκαιο. Άλλωστε αν είχατε τέτοια προβλήματα θα μπορούσατε να αποτανθείτε στο ΣτΕ. Και όχι τώρα, παλαιόθεν απ' ότι γνωρίζω επιβάλλονταν διόδια στις Εθνικές οδούς.
Αν μετά από 40 χρόνια πολιτικού βίου, το 2009 αναρωτηθήκατε αν τα διόδια είναι παράνομα, αντισυνταγματικά και όλα αυτά τα υπέροχα κάτι πρέπει να μην πηγαίνει καλά με τα σχολεία σας.

Θα μου πεις "κάλλιο αργά παρά ποτέ"? Σίγουρα, αλλά σ' αυτήν την περίπτωση να μια ακόμα συμβολή του ΔΝΤ στην πολιτική αγωγή των Ελλήνων. ;D

2) α) Πιστεύω γενικώς ότι οι συμπράξεις ιδιωτικού και δημοσίου τομέα αποδίδουν όταν γίνονται με τον σωστό τρόπο.
β) Πάντα τα δημόσια έργα τα επιτελούσαν ιδιωτικές εταιρείες. Ακόμα και επί Γερμανοϊταλικής κατοχής.  Εκτός από μερικά έργα στην εποχή της δικτατορίας του '67, αμυντικής σημασίας που τα εκτελούσε το σώμα μηχανικού του στρατού. Αν προτείνεις την σύσταση στρατιωτικού σώματος για την επιμέλεια και κατασκευή των δημοσίων έργων να το συζητήσουμε.

3) Δεν γνωρίζω, δεν έχω μελετήσει το θέμα. Δώσε περισσότερα στοιχεία.

4) Όχι βέβαια, όπως όμως δεν συμφωνώ και με τις αυξήσεις στο φόρο καυσίμων. Όταν όμως το κόστος χιλιομετρικής απόστασης στις Εθνικές οδούς έχει αυξηθεί κατά 50% λόγω αύξησης των καυσίμων και 5% λόγω αύξησης του αντιτίμου των διοδίων, θεωρώ τους "κινηματίες των διοδίων" υποκριτές  αν μη τι άλλο.
Εξαιρούνται οι κάτοικοι της περιοχής του Μαλιακού.

Aπανταω για να μην δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις και μεχρι να ερθει κατι νεωτερο δεν το ξαναπειραζω το θεμα
1)Απλα πραγματα..Ο κομπος εφτασε στο χτενι,μεχρι να φτασει υπηρχαν και αλλα πραγματα να ασχοληθουμε.Επισης διοδια δεν εχουμε 40 αλλα περι τα 20 χρονια.Μεχρι να γινουν τα ΣΔΙΤ οι δρομοι ειχαν διοδια στα πλαισια του λογικου  η ισως και οχι..Στη καρμανιολα της Πατρας(σσσσσ παπου κουβεντα για αυτον..) τετοιες κινησεις υπαρχουν απο παλιοτερα..Τελος παντων η κατασταση με τα διοδια εχει φτασει στο απροχωρητο.Αντι να χαιρεσαι που ο κοσμος επιτελους ξυπναει και καταλαβαινει 5 πραγματα καθεσαι και κοροιδευεις..
2)Κανεις πως δεν καταλαβαινεις κλασικα..Δεν ζητησε κανεις τη ΜΟΜΑ(η οποια δεν ηταν μονο επι χουντας αλλα απο πιο πριν) πισω.Μιλαμε για την ιδιοκτησια και διαχειριση των δρομων.Αυτη πλεον γινεται απο ιδιωτες με ορους επικερδεις για αυτους(οπως καθε ΣΔΙΤ αλλωστε) αλλα και χωρις να τηρουνται ουτε τα προσχηματα.Και ω τι τυχαιο μιλαμε για μεταφορες και μετακινηση..Τομεα καθολου σημαντικο σε μια κοινωνια... ???
4)Α κατσε γιατι δεν ειδα την αντιδραση σου για τη βενζινη...Καπου θα την πηρε ο ανεμος.Η τιμη της βενζινης ανεβηκε(με αυτο το τροπο) λογω αυξησης των φορων και μονο οι οποιοι επιβληθηκαν λογω καποιου ΔΝΤ νομιζω.Και κατι κυβερνησεων.Δεν ξερω ετσι μου παν...Και ω τι τυχαιο υπαρχει ενα κινημα κατα της τροικας και των δυσβασταχτων μεταρρυθμισεων..Δεν σε βλεπω καπου μεσα σε αυτο.

Σε βλεπω ομως ολως τυχαιως αξιο σχολιαστη και κατακριτη οποιασδηποτε κινησης/αντιδρασης παιρνει μερος σε αυτο το τοπο με επιχειρηματα ελλειπη και απροσανατολιστικα ειτε αμπελοφιλοσοφιες που χυνουν δηλητηριο αλλα παραμενουν αμπελοσοφιες ωστε να μην δεχονται και απαντηση.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #206 στις: 13/02/11, 11:59 »
Ευχαριστώ που προσπάθησες να απαντήσεις συγκεκριμένα. Αν βρεις πάντως αυτά που απάντησες τώρα στις προηγούμενες σελίδες, θα χαρώ να τις παραθέσεις, γιατί επιμένω ότι δεν βρήκα αυτές τις απαντήσεις.

Στην ουσία: στα 1,2 και 4 με καλύπτει ο Kiratzo, στο 4 και ο elrich. Πρέπει βέβαια να διευκρινίσω ότι ρωτώντας στο 1) αν θεωρείς την ύπαρξη διδοδίων "δίκαιη" δεν εννοούσα τι προβλέπεται στο Ελληνικό και Ευρωπαϊκό δίκαιο, αλλά αν εσύ προσωπικά πιστεύεις ότι είναι δίκαιο να υπάρχουν διόδια. Αν σε διευκολύνει, αντικατέστησε το "δίκαιο" με το "σωστό".

Στο 3 η κυβέρνηση έχει ήδη γνωστοποιήσει τις προθέσεις της, καταθέτοντας σχετική τροπολογία: http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231078129 Και πάλι, ρωτώ αν εσύ προσωπικά πιστεύεις ότι είναι σωστή αυτή η τροπολογία. Γιατί έτσι όπως ερμηνεύεις το "δίκαιο", από τη στιγμή που θα γίνει νόμος του κράτους, θα μου πεις ότι ναι, είναι δίκαιο.

Έχεις ακούσει ποτέ κάποιον απ' "τους δικούς σου" να το αναφέρει αυτό?


Θα σε παρακαλούσα τέλος να μην κρίνεις αν ανήκω σε οποιαδήποτε ομάδα, χωρίς στοιχεία.

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #207 στις: 13/02/11, 14:01 »
4)Α κατσε γιατι δεν ειδα την αντιδραση σου για τη βενζινη...Καπου θα την πηρε ο ανεμος.Η τιμη της βενζινης ανεβηκε(με αυτο το τροπο) λογω αυξησης των φορων και μονο οι οποιοι επιβληθηκαν λογω καποιου ΔΝΤ νομιζω.Και κατι κυβερνησεων.Δεν ξερω ετσι μου παν...Και ω τι τυχαιο υπαρχει ενα κινημα κατα της τροικας και των δυσβασταχτων μεταρρυθμισεων..Δεν σε βλεπω καπου μεσα σε αυτο.

Σε βλεπω ομως ολως τυχαιως αξιο σχολιαστη και κατακριτη οποιασδηποτε κινησης/αντιδρασης παιρνει μερος σε αυτο το τοπο με επιχειρηματα ελλειπη και απροσανατολιστικα ειτε αμπελοφιλοσοφιες που χυνουν δηλητηριο αλλα παραμενουν αμπελοσοφιες ωστε να μην δεχονται και απαντηση.

Αγαπητέ δεν έχεις δει αντίδρασή μου για την βενζίνη λόγω του ότι τα τρακτέρ κινούνται με πετρέλαιο και γενικώς με έλαιο, ακόμα και με έξτρα παρθένο βιολογικό ελαιόλαδο!  ;) Όσο για το ΔΝΤ και το μνημόνιο... μην είσαι τόσο σίγουρος! Δες την γνωμοδότηση του ΣτΕ επί του θέματος!
Τώρα, θα σε πείραζε να αναφέρεις ποιές είναι οι αμπελοσοφίες στις οποίες δεν μπορείς να απαντήσεις, συγκεκριμένα όμως?

Αν δεν μπορείς ζήτα απ' τον κ. Καραγκουλέ να σε βοηθήσει!

edit:
 Erlich αν ελεγχόντουσαν και παραελεγχόντουσαν δεν θα είχαμε κάθε τρεις και λίγο καθηζίσεις σε καινούριους δρόμους. Όσο για τις μικρές εταιρείες, τις υπεργολαβίες κλπ, γνωρίζομεν τι γίνεται από πρώτο χέρι, δεν τα μαθαίνουμε απ' τα ΜΜΕ!

Και στο κάτω κάτω της γραφής τόσο κακό είναι να γίνει κι ένας ανεξάρτητος έλεγχος από πολίτες? Εδώ στις δημοκρατίες οι πολίτες ελέγχουν κυβερνήσεις και νομικό έργο, ένα απλό μηχανικό έργο δεν μπορούν να ελέγξουν? Κανονικά θα έπρεπε να βοηθήσετε να εντάξουμε κι αυτήν την απαίτηση στο κίνημα και όχι να με αποπαίρνετε για κάτι τόσο απλό που, όπως λέτε, γίνεται κιόλας ήδη και με τον καλύτερο τρόπο!!!

Εμένα τουλάχιστον ως απλό άνθρωπο αυτό με ενδιαφέρει: Να γνωρίζω πως διαχειρίζονται τα χρήματά μου, κι όχι να μην τα δίνω τώρα αλλά να τα δώσω μετά από εξαναγκασμό, για να λέω ότι προσπάθησα... Αυτήν την απαίτηση κανένας δημοκρατικός νόμος δεν μπορεί να μου την αρνηθεί.

Όσο για την ερώτηση Νο3 Themos, δεν μπορώ να μην απαντήσω πως ήταν αναμενόμενο. Έχει και πλάκα να ξαναεφαρμόζεται μια καταργημένη διάταξη από τον ίδιο που την ακύρωσε. Δεν το θεωρώ σωστό, με την έννοια όμως της λανθασμένης πολιτικής απόφασης στην υπάρχουσα συγκυρία. Όχι με την έννοια του δικαίου ή δίκιου. Διότι ως γνωστόν "Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη".
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/11, 18:01 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #208 στις: 16/02/11, 14:50 »
Έκατσα και διαβασα και τις 9 σελίδες γιατί μ ενδιαφέρει άμεσα το θέμα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω, να γελάσω, να πηδήξω απ το παράθυρο ή ν αλλάξω χώρα. Κάθε μέρα δυστυχώς διαπιστώνω γιατί είμαστε εδώ που είμαστε.

Διαβασα για τέλη κυκλοφορίας, διόδια και ακριβή βενζίνη τα οποία μας οδηγούν σε λιγότερα τροχαία.Πρέπει να σκεφτώ πολύ διεστραμμένα για να βρω λογική σε αυτή την πρόταση.ΕΑΝ το κράτος ήθελε λιγότερα τροχαία θα έβγαζε έξω τροχονόμους να μαζέψουν τους εγκληματίες που περνούν με κόκκινο, που πάνε ανάποδα στους δρόμους κλπ κλπ.Αλλά θα το συζητήσουμε σε άλλο θέμα αυτό. Είναι δυνατόν άνθρωπους που ζει στην Ελλάδα έστω και μία μέρα να πιστεύει ότι η βενζίνη αυξήθηκε για να τρακάρουμε λιγότερο? Δηλαδή ο κάφρος που περνάει συστηματικά τα φανάρια με κόκκινο(είτε με αμάξι είτε με μηχανή) αν βάζει λιγότερο συχνά βενζίνη θα σταματήσει να το κάνει? ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ?

Διάβασα ότι όσοι συμμετέχουν στο κίνημα - ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΕΝΕΡΓΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ- θέλουν να μπουν στις κοινοπραξίες και τότε θα ξεφουσκώσουν όλα. Ε όχι λοιπόν αυτή τη φορά δεν είναι έτσι.Το κίνημα αποτελείται από απλούς πολίτες σαν και μένα που ουδεμία σχέση έχουν με τα κόμματα άσχετα αν κάτι ΠΑΜΕ και ΚΚΕ προσπαθούν να καπηλευθούν όλη την προσπάθεια. Να προσέχετε αυτά που διατυπώνετε και μάλιστα με σιγουριά.

Πάμε παρακάτω τώρα.Να πληρώνουμε λέει κάποιος διόδια για να μη χάσουν τη δουλειά τους οι υπάλληλοι στις κοινοπραξίες. Είναι δυνατόν να σκεφτόμαστε έτσι? Λίγο αν παρακολουθούσατε το θέμα θα βλέπατε ότι οι συμβάσεις δεν έχουν όρια για τον αριθμό των διοδίων, για την ελάχιστη απόσταση που αυτά θα στήνονται καθώς επίσης και για τις αυξήσεις. Άρα αν αύριο μου ζητήσουν 100 ευρώ για να πάω στα Μέγαρα εγώ θα πω ναι ρε φίλε πάρτα για να μη χάσει τη δουλειά του ο ταμίας στο κιόσκι. Μεθαύριο 200? Πάρτα ρε φίλε για να μη χάσει τη δουλειά του ο υπάλληλος στο κιόσκι. Συγνώμη εγώ αρνούμαι όταν επί 3 μήνες πια πληρώνω βενζίνη ταξί κ κάρτα απεριορίστων (γιατί ειμαι καλό κορόιδο) και κανείς δε σκέφτεται αν θα απολυθώ να μου λέτε να πληρώνω τα κερατιάτικα μην τυχόν και χαθεί η θέση του ταμία στα διόδια. Δεν εννοώ φυσικά ότι θέλω να απολυθεί αλλά δε μπορούμε να προχωράμε με τέτοιες λογικές. Εδώ οι ίδιοι οι υπάλληλοι των κοινοπραξιών διαμαρτύρονται για εκμετάλλευση αφού βάζουν ακόμα και αυτούς να πληρώνουν τα διόδια στην ίδιο τους τον εργοδότη για να πάνε να δουλέψουν!

Θα ήθελα όποιος απο σας πιστεύει ότι μπορεί να κινηθεί σε όλη την Ελλάδα μέσω των παραπλεύρων (οι παρακατιανοί βλέπεις είμαστε εμείς), να μου πει πως μπορώ να πάω στην Κυλλήνη (που πήγα το καλοκαίρι) χωρίς να κάνω χρήση της ΕΟ (ο θεός να την κάνει). Να μου πει για ποιες παραπλεύρους οδούς μιλάει όταν πλέον οι κοινοπραξίες τις καταστρέφουν για να σε αναγκάσουν να πας μέσω διοδίων (http://www.tsantiri.gr/apokalypseis/apokalipsi-spane-tis-parakamptirious-gia-chari-ton-diodion.html).

Σε ποια χώρα της ΕΕ πληρώνουν οι πολίτες και διόδια και τέλη κυκλοφορίας.Απάντηση : σε καμία. Στην Αγγλία μόνο τέλη κυκλοφορίας, στη Γαλλία διόδια (σε δρόμους διαμάντια και με μεγάλη απόσταση ο ένας σταθμός από τον άλλο) κλπ κλπ κλπ. Για ποιο λόγο τα σκάω τα τέλη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ? Πόσο έξυπνοι θα το παίζετε όταν βάλουν σταθμούς διοδίων στην Κηφισιά?

www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #209 στις: 16/02/11, 14:51 »
ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ δεν έλαβε ειδοποιητήριο επειδή δεν πλήρωσε διόδια.Διαβάστε   κάτι πέρα από τους τίτλους των άρθρων ή τα παπαγαλάκια στα   κανάλια.Ειδοποιητήριο μηνύσεων έλαβαν μέλη του κινήματος με διάφορες   προφάσεις (διαφυγόντα κέρδη των κλεφτ.....εχμ κοινοπραξιών, φθορά ξένης   περιουσίας και διάφορα άλλα τέτοια ευφάνταστα). Δεν τους συμφέρει να   κυνηγήσουν κανέναν για το αντίτιμο αλλιώς αναρωτηθείτε γιατί δεν   κυνηγάνε 200000 οδηγούς κάθε μέρα? Θα είχαν πλουτίσει μόνο από το   πρόστιμο.Γιατί δεν το κάνουν?Γιατί αν πάνε στα δικαστήρια θα τους   ξεμπροστιάσουν με ό,τι κίνδυνο αυτό συνεπάγεται. Γιατί κανεις σας δεν   ασχολείται με την απόφαση της πολεοδομίας Καπανδριτίου που κύρηξε   παράνομα τα διόδια των Αφιδνών και διέταξε σφράγισμά τους? Εκεί δεν   είστε νομοταγείς αυτό δε σας νοιάζει?

Πραγματικά θα ήθελα να μαι   μαγαζάτορας να σας πουλάω τηλεοράσεις και να σας ζητάω να τις πληρώνετε   για όλη σας τη ζωή σαν καινούργιες. Το ίδιο είναι και με τα   διόδια.ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ πληρώνουμε διόδια, αμέτρητα δις και το   αντάλλαγμα?Αέρας κοπανιστός. Γιατί να πληρώσω διόδια για ένα δρόμο που   φτιάχνετα ας πουμε τώρα?Τόσα χρόνια τι πλήρωνα? Μη μου πεις κανείς   συντήρηση γιατί θα εκραγώ. Μου λένε πλήρωνες ναι, συνέχισε να πληρώνεις   και όταν τον φτιάξουμε θα συνεχίσεις να πληρώνεις.ΓΙΑΤΙ?

Δε   θυμάμαι ποια γέφυρα είναι αυτή που είχε όρο στη σύμβαση ότι μόλις ο   εργολάβος βγάλει τα έξοδά του και κέρδη έξτρα 13% θα αποσύρει τα   διόδια.Ο εργολάβος λοιπόν εδώ και δύο χρόνια έβγαλε τα λεφτά του, έβγαλε   πολύ περισσότερα από το 13% και μαντέψτε!όχι τα διόδια δεν εφυγαν.   Ποιος θα τους κυνηγήσει όταν μεγαλομέτοχος της Νέας Οδού είναι γενικός   γραμματέας στο Υπουργείο Μεταφορών?ΠΟΙΟΣ?

Πληρώνω τους φόρους μου   κανονικά, και απαιτώ με αυτούς να απολαμβάνω δημόσια αγαθά όπως είναι ο   δρόμος που πατάω. Και όχι δε μπορώ να πάω στη Θεσσαλονίκη με   ποδήλατο.Έλεος δλδ, λες και ακούω τους λαικισμούς του Παπαδάκη.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #210 στις: 16/02/11, 19:32 »
  Να σου κάνω μερικές ερωτήσεις FSL.
  Έστω ότι ένας άνθρωπος ή περισσότεροι, έχουν καταγγείλει στη δικαιοσύνη μία ενέργεια ως παράνομη. Η υπόθεση λοιπόν, έχει μπει στη διαδικασία να ξεκαθαριστεί, κατά πόσο είναι ή δεν είναι παράνομη. Η δικαιοσύνη λοιπόν κάνει το έργο της, προσπαθώντας να βγάλει μία απόφαση. Όμως καθυστερεί. Ξέρεις ποιοι είναι οι λόγοι που καθυστερεί ??
  Κατά τη διάρκεια λοιπόν αυτής της καθυστέρησης, κάποιοι από τους ανθρώπους, μερικοί από τους οποίους έχουν καταγγείλει την ενέργεια ως παράνομη, αποφασίζουν να επιβάλλουν την άποψή τους δρώντας παράνομα. Διότι δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία άποψη ή μία καταγγελία, εφόσον η δικαιοσύνη δεν έχει αποφασίσει ακόμη.
  Τι παραπάνω πετυχαίνει λοιπόν, αυτό το σύνολο ανθρώπων, που δρα παράνομα για να επιβάλλει το δίκαιό του, πέρα από το να επιβαρύνει το έργο της δικαιοσύνης ?? Θα υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα ? Θα υπάρχει γρηγορότερο αποτέλεσμα ? Θα λειτουργήσει κάπως βοηθητικά στην εκδίκαση της υπόθεσης ?
  Τέλος σκέφτομαι, πως έαν αυτό το σύνολο ανθρώπων, προσπαθεί να κάνει το πρόβλημα ευρέως γνωστό, δεν είναι ανάγκη να παρανομεί.
Εσύ όμως πιστεύεις ότι παρανομεί ? Παρανομεί για να βρει το δίκαιό του ?
  Μήπως τελικά και οι παράνομες εταιρίες στις οποίες έχετε εναντιωθεί, παρανομούν εδώ και χρόνια εις βάρος σας, για να βρουν το δίκαιό τους ? Για το οποίο, επίσης η δικαιοσύνη, έχει καθυστερήσει να βγάλει μία απόφαση ?
  Έχω παρατηρήσει το εξής. Όταν ο κόσμος βιάζεται, με σκοπό να κάνει κάτι γρηγορότερα, σπάνια βρίσκει έναν άλλο νόμιμο τρόπο, που είναι όντως γρήγορος ή γρηγορότερος. Τις περισσότερες φορές, αυτή η βιασύνη, καταφεύγει σε παράνομα μέσα, που γονατίζουνε τη δικαιοσύνη, το κράτος και τον άνθρωπο. Δεν είναι μόνο η παρανομία που το καταφέρνει αυτό, αλλά και η υπερβολική ταχύτητα με την οποία αναγκάζεται να τρέχει όλο το σύστημα, το οποίο και εξαντλείται στο τέλος, αφού η γλώσσα του έχει κατέβει στο πάτωμα και του έχουν βγει τα μάτια.
  Απλά επιλέγεις, αν θέλεις να είσαι με αυτούς που τρέχουν με όποια μέσα, για ένα γρήγορο αποτέλεσμα ή με αυτούς που πάνε αργά, σταθερά ίσως και καθυστερημένα, με νόμιμα μέσα αλλά με ένα πολύ πιο αργό αποτέλεσμα. Θεωρώ, πως στη πρώτη περίπτωση, σε φάση επανεξέτασης, το αποτέλεσμα αλλάζει πολύ εύκολα. Στη δεύτερη περίπτωση όμως, το αποτέλεσμα είναι πολύ σταθερό.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/11, 03:27 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #211 στις: 16/02/11, 19:34 »
  Τώρα στα δικά σου ποστ.
  Αν σκεφτώ τους μετανάστες, που φεύγουνε από πολύ χειρότερες χώρες, για να έρθουν να μείνουν στην Ελλάδα ή μέσω της Ελλάδας να περάσουν σε άλλες καλύτερες χώρες, χαλώντας τη ζωή τους στη πατρίδα τους ή ρισκάροντας τη ζωή τους, αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις φτάσει στο σημείο, να θέλεις να χαλάσεις τη ζωή σου στην Ελλάδα ή να ρισκάρεις τη ζωή σου, για να πας κάπου καλύτερα. Αυτό σημαίνει, ότι είσαι καλά εδώ στην Ελλάδα, παρ'όλο που δεν ξέρεις αν πρέπει να κλάψεις, ή να γελάσεις. Δεν είναι δα και τόσο σημαντικό αυτά, σε σχέση με την αυτοκτονία και τη μετανάστευση. Άλλωστε ακόμη και για την ίδια τη ζωή, λίγοι ξέρουνε αν θέλουνε να κλάψουνε ή να γελάσουνε. Συνήθως κάνουμε και τα δύο. Μία μερίδα μάλιστα κάνει και από τα 2, για να μη βαριέται.
 
  Βεβαίως θα ελαττωθούν τα τροχαία, εφόσον ελαττωθούν τα τροχοφόρα. Συμφωνώ ότι το κράτος πρέπει να μαζέψει τους εγκληματίες. Αλλά όπως έχουμε πει με το παππού σε παλαιότερο θέμα, εγκληματίας γίνεται κάποιος μόνο από ανάγκη. Οπότε, αυτός ο οποίος περνάει με κόκκινο, δεν είναι εγκληματίας, αλλά είτε λαμόγιο, είτε βλακόγιο. Πρέπει να λοιπόν να υπάρξει ένας τόπος μάζωξης για λαμόγια και βλάκες. Όταν λες το κράτος, να βγάλει έξω τροχονόμους, αυτόματα υποθέτεις, ότι το κράτος έχει τροχονόμους, αλλά τους έχει μέσα και μάλιστα είναι τόσοι πολλοί, ώστε περισσεύει αρκετή δύναμη, για να βγουν κάποιοι έξω και μάλιστα αυτοί είναι αρκετοί για να συμμαζέψουν ικανοποιητικά την κατάσταση. Στη δε περίπτωση, που παρακινείς το κράτος, να προσλάβει και άλλους τροχονόμους, υποθέτεις ότι το κράτος, έχει αυτή τη δυνατότητα. Με όλα αυτά τα μέτρα, δεν είναι σίγουρο, ότι θα μειωθούν τα τροχοφόρα τόσο, ώστε να περιοριστούν τα τροχαία ικανοποιητικά. Θα δείξει.
  Σίγουρα όμως η βενζίνη, δεν αυξήθηκε γι΄αυτό το λόγο. Εσύ για ποιο λόγο λες να αυξήθηκε ? αυξήθηκε άδικα ? Ή το κράτος την αύξησε για να τα μας τα πάρει χοντρά ?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/11, 03:28 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #212 στις: 16/02/11, 19:36 »
  Δεν ξέρω αν ένα υπολογίσιμο ποσοστό από τους ανθρώπους του κινήματος, θέλουν να μπουν στις κοινοπραξίες και τότε θα ξεφουσκώσουν όλα. Σίγουρα παίρνουν μέρος και απλοί άνθρωποι.

  Κάποιοι, υπέγραψαν τη σύμβαση, η οποία δεν έχει όρια σε κάποια θέματα, εφόσον αυτό υφίσταται και σίγουρα υπάρχουν λόγοι. Καλό είναι να λέμε, αυτό είναι στραβό, αλλά πρέπει να εξηγούμε γιατί υπογράφηκε στραβά ? Όταν σου ζητήσουνε 200 ευρώ να πληρώσεις, τότε θα μου το πεις αυτό το επιχείρημα. Προς το παρόν, θεωρείς, ότι η ποσοστιαία αύξηση των διοδίων, ακολούθησε δυσανάλογα τις υπόλοιπες αυξήσεις που γίνανε σε πολλά και διάφορα ?

  Για ποιο λόγο, δεν το συζήτησες με τον εργοδότη σου, να σου πληρώνει τα μεταφορικά που πηγαινοέρχεσαι στη δουλειά, ή στην ανάγκη να κάνετε ένα κίνημα όλοι οι εργαζόμενοι στη συγκεκριμένη εταιρία,να μη ξεκινάτε από το σπίτι σας μέχρι να σας τα πληρώσει ?? Ή τέλος πάντων παραιτηθείται και βρείτε έναν σωστό εργοδότη να σας πληρώνει τα μεταφορικά ή μια δουλειά κοντά στο σπίτι σας. Δεν μπορεί, επειδή ο εργοδότη σας, που στο κάτω κάτω, του κάνετε τη δουλειά του, να σας ζητάει να πληρώνετε και τα μεταφορικά που κάνετε για να φτάσετε στη δουλειά που σας προσέλαβε. Απλά αντί να διαμαρτύρεστε στον εργοδότη σας, διαμαρτύρεστε στις εταιρίες διοδίων. Σκύβετε όπου δεν σας παίρνει και σηκώνετε το κεφάλι, εκεί που άλλοι θα χάσουν τη δουλειά τους και όχι εσείς. Ποιος του είπε του εργοδότη σας, να προσλαμβάνει ανθρώπους από του διαόλου το κέρατο, για να κάνει τη δουλειά του, δίχως να τους πληρώνει τα μεταφορικά ? Εσείς βέβαια, για να πάρετε τη δουλειά.
     
  Εγώ, δε γνωρίζω τόσα μέρη της Ελλάδας, ώστε να σου πω, πως να πας μέσω παρακαμπτήριων οδών. Οι παρακαμπτήριες όδοι που καταστρέφουν οι κοινοπραξίες, το κάνουν νόμιμα ? Αν δεν το κάνουν νόμιμα, πολύ απλά καταγγελία και αναμονή. Βέβαια θα σε ρωτήσω, κάθε πότε πας Κυλλήνη ? Είναι ένα συχνό αναγκαίο έξοδο ? Όταν πήγες Κυλλήνη, πλήρωσες τόσα πολλά σε διόδια που πίεσε τη διαβίωσή σου ? Παρόμοια φέσια και ποσοστιαία ίσως μεγαλύτερα, δεν πληρώνεις σε αλλά πολύ πιο αναγκαία και καθημερινά έξοδα που πιέζουν τη διαβίωσή σου ? Εκεί έχεις αντιδράσει έντονα ? ή γνωρίζεις πως αν αντιδράσεις εκεί έντονα θα χάσεις το κόσμο κάτω από τα πόδια σου ? Βέβαια όταν αντιδράμε παράνομα για κάτι, που δεν είναι τόσο αναγκαίο και καθημερινό και που μόνο κάποιοι άλλοι θα χάσουν το κόσμο κάτω από τα πόδια τους, είμαστε δίκαιοι κινηματίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/11, 03:30 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #213 στις: 16/02/11, 19:37 »
  Δηλαδή, αν εγώ αύριο το πρωί, ξυπνήσω και μελετήσω, τι δεν κάνουν οι υπόλοιπες χώρες τη ΕΕ, την επόμενη μέρα μπορώ να ξεκινήσω διάφορα κινήματα, για το τι δεν πρέπει να κάνει η Ελλάδα. Μάλιστα αν δεν αποφασίσει γρήγορα η δικαιοσύνη, να ξεκινήσω την παράνομη δράση. Όπως κάποιος που του είπανε μη περάσεις το κόκκινο, αλλά επειδή εγώ βλέπω ότι στα 300μέτρα αριστερά και 300 μέτρα δεξιά, δεν περνάει κανένα αυτοκίνητο, να προπορευτώ με κόκκινο. Είμαι παράνομος, αλλα δίκαιος. Όταν όμως ο άλλος σκάσει επάνω μου με 260klm την ώρα. Θα πω εγώ, ότι στα 300 μέτρα, δεν έβλεπα αυτοκίνητο. Από που ξεφύτρωσε αυτός ? Άλλωστε ήταν παράνομος! Υπερέβει το ανώτατο όριο ταχύτητας.

  Εσύ λες, γιατί δεν κυνηγάνε 200.000 οδηγούς κάθε μέρα. Γιατί προσωρινά, δεν υπάρχει λόγος να τους κυνηγήσουν, θα σου απαντήσω εγώ. Αναμένουνε τη δικαιοσύνη, μαζεύουνε στοιχεία και την κατάλληλη στιγμή ή θα ξεμπροστιαστούνε ή κάποιοι άλλοι θα ξεψιλιαστούνε.
 
  Διότι στο Καπανδρίτι συγκεκριμένα, αποφάσισε η δικαιοσύνη, έφερε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα και δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κάποιος. Δηλαδή, εσύ βλέπεις τη παρανομία ή την απονομή δικαιοσύνης, ως θαύμα ?
Θεωρείς ότι σε αυτό βοήθησε το Κίνημα ? ή απλά και μόνο οι καταγγελίες κάποιων ανθρώπων έφτασαν, δίχως να χρειαστεί κάτι παραπέρα, όπως πχ. η δράση κάποιου κινήματος, παράνομης ή μη ?

  Η δικαιοσύνη βέβαια θα τον κυνηγήσει μέσω καταγγελιών. Πως μπορούμε να θεωρούμε συμμέτοχο το γενικό γραμματέα Υπουργείου Μεταφορών επειδή είναι μεγαλομέτοχος, στη παρανομία του εργολάβου ? Εφόσον υφίσταται η παρανομία. Για ποιο λόγο δεν έφυγαν τα διόδια ? Ξέρουμε ?
Μήπως ο γενικός Γραμματέας Υπουργείου Δικαιοσύνης, είναι φίλος του γενικού Γραμματέα Υπουργείου μεταφορών ? Σας παρακαλώ, κυρία πρόεδρε!Ενίσταμαι!

  Και εγώ τους πληρώνω κανονικά και με το παραπάνω. Θέλω να βρίσκει τόπο το ξεζούμισμά μου, παρόλο που δεν το έχω απαιτήσει, αλλά αν το απαιτούσα, θα το απαιτούσα νόμιμα. Θεσσαλονίκη, μπορείς να πας με ποδήλατο, αλλά δεν θέλεις. Επίσης στη Θεσσαλονίκη, μπορείς να πας πληρώνοντας διόδια, αλλά πάλι δεν θέλεις. Υπάρχουν όμως κάποιοι, που όντως δεν μπορούν να πάνε θεσσαλονίκη με ποδήλατο, που όντως δεν μπορούν να πάνε Θεσσαλονίκη, πού όντως δεν μπορούν να πληρώσουν διόδια, ακόμη και αν ήθελαν κάτι από όλα αυτά, γιατί δεν μπορούν να ικανοποιήσουν ούτε τις βασικές τους ανάγκες.
Ασχοληθείτε με αυτούς που χάνουν κάθε στιγμή τη ζωή τους και μετά ασχολείστε και με αυτούς που χάνουν κάθε στιγμή από την τσέπη τους. Μα τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας?? Μα αφού εσείς ζητάτε να απολυθεί κόσμος, για να γίνει η δική σας και η δική τους ζωή καλύτερη. Άλλωστε ήδη έχετε κανονίσει, να τους παρέχετε την απαραίτητη φροντίδα, μόλις απολυθούν από τις άθλιες συνθήκες, στις οποίες τους τραβήξανε από το αυτί, για να δουλέψουν. Σκέψου πόσο μεγάλη ανάγκη έχουνε,, για να δουλεύουνε υπό αυτές τις άθλιες συνθήκες, περιμένοντας εσάς να τους σώσετε. Σκέφτεσαι να μείνουν αυτοί οι άνθρωποι στο δρόμο ? Όχι βέβαια δεν το σκέφτεσαι, γιατί δεν έχεις τις ανάγκες τους. Γι΄αυτό άλλωστε, εσύ δεν έκανες κίνημα απέναντι στον εργοδότη σου, που δεν σου πληρώνει τα έξοδα για ΜΜΜ και διόδια, από και προς στη δουλειά σου και δέχτηκες έτσι ελαφρά, να σε εκμεταλλεύεται (ούτε καν εκμετάλλευση), αλλά δεν ανέχεσαι με τίποτα να εκμεταλλεύονται άλλοι εργοδότες τους υπαλλήλους τους και η λύση σε αυτό είναι η απόλυσή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/11, 03:33 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #214 στις: 16/02/11, 20:37 »
Τι έγινε Kiratzoharris? Δεν βρήκες τον Δημητράκη?

Διάβασα ότι όσοι συμμετέχουν στο κίνημα - ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΕΝΕΡΓΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ- θέλουν να μπουν στις κοινοπραξίες και τότε θα ξεφουσκώσουν όλα. Ε όχι λοιπόν αυτή τη φορά δεν είναι έτσι.


Δηλ. FSL, κάποια άλλη φορά ήταν έτσι? ??? Πότε καλέ? ???
Δεν το διάβασες σωστά...

Παράθεση
Να μου πει για ποιες παραπλεύρους οδούς μιλάει όταν πλέον οι κοινοπραξίες τις καταστρέφουν για να σε αναγκάσουν να πας μέσω διοδίων (http://www.tsantiri.gr/apokalypseis/apokalipsi-spane-tis-parakamptirious-gia-chari-ton-diodion.html).


Από την εμπειρία μου υποψιάζομαι ότι το οδόστρωμα της φωτογραφίας έχει διαλυθεί από εκρηκτική ουσία. Πρέπει να γίνει πραγματογνωμοσύνη στην περιοχή διότι υπάρχει υπόνοια τρομοκρατικής ενέργειας!

Εκτός των άλλων η απουσία παραπλεύρων οδών θέτει σε κίνδυνο την ασφάλεια της χώρας. Φανταστείτε... με τον Παλαιοκώστα ελεύθερο μπορεί να κοπεί η χώρα στα δύο. Αυτός είναι πραγματικά σοβαρός κίνδυνος! Χωρίς πλάκα.

Παράθεση
Σε ποια χώρα της ΕΕ πληρώνουν οι πολίτες και διόδια και τέλη κυκλοφορίας.Απάντηση : σε καμία.

Μην το λες αυτό και κάνει κανείς ταξίδι στην Ευρώπη και δεν έχει υπολογίσει τα διόδια σε Ιταλία, Γαλλία, Αυστρία και τον κρατήσουν σε κανένα Ευρωπαϊκό κρατητήριο. Εκεί δεν αστιεύονται!
 
Παράθεση
Πόσο έξυπνοι θα το παίζετε όταν βάλουν σταθμούς διοδίων στην Κηφισιά?

Όσο και οι Σουηδοί με τα διόδια στο κέντρο της Στοκχόλμης.


Τέλος πάντων, είμαι κύριος. Αν χάσω το στοίχημα, θα το παραδεχθώ δημοσίως. Εδώ που τα λέμε μακάρι να το χάσω. Τότε έχει ελπίδες η παλιότερή μου πρόταση για κοινωνικοποίηση του κράτους. Τώρα που πωλείται για 17 ψωροδισεκατομυριάκια... ευκαιρία...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #215 στις: 16/02/11, 22:57 »
Πριν 10 χρονια και η Ισπανια ειχε διοδια, δν ξερω τι γινεται τωρα...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #216 στις: 17/02/11, 07:29 »

Πραγματικά θα ήθελα να μαι   μαγαζάτορας να σας πουλάω τηλεοράσεις και να σας ζητάω να τις πληρώνετε   για όλη σας τη ζωή σαν καινούργιες.

Σωστος, αλλα υπαρχει και σωστοτερος.

Να δεις ποσοι και ποσοι αλλοι θα θελαν να ειναι πελατες σου, μελη του κινηματος "δε πληρωνω την τιβι μου " να παιρνουν τηλεοραση ωραια-ωραια απο σενα, οταν τους κανει κεφι, και μετα να λενε "δεν επιθυμω να την πληρωσω" και να φευγανε σα κυριοι με καμια συνεπεια. ;D Και οχι τιποτα αλλο... να το συστηνουν και σε φιλους τους, αλλους επαναστατες, να κανουν το ιδιο.
Ετσι φιλε μου δε κανεις μαγαζι, κλεινεις μαγαζι  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/11, 07:32 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #217 στις: 17/02/11, 09:02 »
Ναι φιλε μου, φανταζομαι οτι αυτο ζηταει και το ολο κινημα. Να κλεισει το μαγαζι που συνεχεια απαιτει να πληρωνεις  τις "τηλεορασεις" σαν καινουριες ενω στην πραγματικοτητα ειναι κατι σαν "χαλασμενα ραδιοφωνα" που εχεις ηδη ξεπληρωσει.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #218 στις: 17/02/11, 10:14 »
Και γιατί να το κλείσει και να μην το αγοράσει?

Πρέπει να μυρίζεστε αμέσως τις επιχειρηματικές ευκαιρίες. Για πρώτη φορά στην ιστορία της χώρας έχετε την δυνατότητα να αποκτήσετε το μαγαζί κι εσείς αντί ν' αρπάξετε την ευκαιρία πάτε να το κλείσετε?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #219 στις: 17/02/11, 14:47 »
Η Ισπανια εχει διοδια(δεν ξερω το υψος του αντιτιμου) αλλα δεν εχει σε ολες τις εθνικες οδους διπλης κατευθυνσης με μπαρα στη μεση.Και εκτος αυτου ουτε ξερουμε πως γιναν οι συμβασεις εκει(αν γιναν με ΣΔΙΤ και με τι ορους) ουτε παντα το καλο παραδειγμα σε ολα ειναι η Ευρωπη(βλεπε ΜΜΜ Βαρκελωνη η κατι αναλογο).

Λευτερια στη συντροφο-μητερα fsl ;D

Ελα παπου,ψαχνω τη γνωμοδοτηση του ΣτΕ για το ΔΝΤ ;D ;D ..Οσο για τις αμπελοφιλοσοφιες σε αναπληρωνει ο χολι αυτη τη στιγμη..Καπου εκει που τα τροχαια θα μειωθουν λογω μειωσης τροχοφορων και οταν η αστυνομια πιασει ολους τους βλακες και τα λαμογια καθρεφτιζονται..
Παράθεση
Από την εμπειρία μου υποψιάζομαι ότι το οδόστρωμα της φωτογραφίας   έχει διαλυθεί από εκρηκτική ουσία. Πρέπει να γίνει πραγματογνωμοσύνη   στην περιοχή διότι υπάρχει υπόνοια τρομοκρατικής ενέργειας!



 
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/11, 14:53 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #220 στις: 17/02/11, 17:04 »
Ναι φιλε μου, φανταζομαι οτι αυτο ζηταει και το ολο κινημα. Να κλεισει το μαγαζι που συνεχεια απαιτει να πληρωνεις  τις "τηλεορασεις" σαν καινουριες ενω στην πραγματικοτητα ειναι κατι σαν "χαλασμενα ραδιοφωνα" που εχεις ηδη ξεπληρωσει.

Δε ξερω αν οντως αυτο ζηταει το "κινημα"... να κλεισει δηαλδη το κρατος γιατι απαιτει να πληρωνουμε συνεχεια ... Αν οντως αυτο ζηταει το "κινημα", ηταν που ηταν ...μου φαιινεται πια και επικινδυνο....
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #221 στις: 17/02/11, 18:13 »
Ελα παπου,ψαχνω τη γνωμοδοτηση του ΣτΕ για το ΔΝΤ ;D ;D ..Οσο για τις αμπελοφιλοσοφιες σε αναπληρωνει ο χολι αυτη τη στιγμη.....οταν η αστυνομια πιασει ολους τους βλακες και τα λαμογια καθρεφτιζονται..

http://www.youtube.com/watch?v=8tUSno16z-g


Δεν ήξερες, δεν ρώταγες?
http://www.ste.gr/portal/page/portal/StE/PressReleases#a150

Φαντάζομαι ότι η κοπελίτσα του βίντεο θα είναι η λαμογιοεγγυοδιδασκάλισα που κυνηγάς μαζί με τον εξ' από 'δω διότι μαζί τα φάγανε τα 'μύγδαλα...

Τι γίνεται? Χαμένος σε αναζήτηση σύμβασης ο σύντροφος? Δεν του έκατσε η ΔΕΗ?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #222 στις: 17/02/11, 21:50 »
Eλα παπου η βλακεια εχει και ορια.Το ειπα 10.000 φορες οτι προφανως δεν ειμαι εναντια της δασκαλιτσας.Την εβαλα σαν παραδειγμα για ολους εσας τους μαζι τα φαγαμε.Η δασκαλιτσα δεν τα ετρωγε μαζι.Οκ τωρα?.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #223 στις: 18/02/11, 00:22 »
Μοnoxeiras φανταστηκα οτι θα ηταν κατανοητο οτι με το κλεισιμο αναφερομουν στην εισπραξη των διοδιων απο τις εταιριες. Απο εκει και περα, ακομα και το κρατος οταν σου ζηταει να πληρωσεις κερατιατικα δεν πρεπει να το δεχτεις ετσι αβιαστα.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #224 στις: 18/02/11, 08:49 »
Μοnoxeiras φανταστηκα οτι θα ηταν κατανοητο οτι με το κλεισιμο αναφερομουν στην εισπραξη των διοδιων απο τις εταιριες. Απο εκει και περα, ακομα και το κρατος οταν σου ζηταει να πληρωσεις κερατιατικα δεν πρεπει να το δεχτεις ετσι αβιαστα.


http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id=268478&nt=108&lang=1
Εγω βλεπω οτι μιλαμε για κατι πολυ πιο γενικο...περιλαμβανει  διοδια,  εισητηρια, μετρο, δημοσιους η και ιδιωτικους εισπρακτορες, αυτοματα εκδοτηρια, πολιτικα κομματα, δελτια τυπου, πανελλαδικες δρασεις κλπ. Επιμενω οτι μαλλον σαν χειραγωγισιμη εξεγερσουλα κατα καθε δηθεν "αδικης" εισπραξης  (Διοδια, εισητηρια, τελη ΔΕΗ, ΕΡΤ, ...)  προβαλεται (και γινεται εκμεταλευσιμο) ακομα και αν δε θες να το δεις και πιστευεις οτι η δραση στρεφεται κατα 3 υπαλληλων σε καποιο ιδιωτικο εκδοτηριο και μονο...
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
7 Απαντήσεις
2999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 04:16
από draned
0 Απαντήσεις
3278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 22:53
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
6019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης