Αποστολέας Θέμα: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!  (Αναγνώστηκε 66184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #250 στις: 22/02/11, 14:24 »
Εκανα λαθος ως προς τη χωρα ζητω συγνωμη.Αλλα και παλι τον κεφαλικο φορο δεν τον βλεπω.Αυξηση στο φορο εισοδηματος βλεπω και με δικαιολογια την βελτιωση των κοινωνικων υπηρεσιων(εδω αντιστοιχα γινεται για εξυγιανση διαλυση 8) )..

Και σου ξαναλεω.Κοιτα ενα χαρτη.Για να πας Θεσσαλονικη-Αθηνα(περι τα 460χλμ) μεσω εθνικης οδου ή τελος παντων χρησιμοποιοντας εθνικη οδο,Τεμπη και τις μπαλοματιες μετα τα Καμενα Βουρλα χρειαζεσαι περι τα 23 ευρω +23 ευρω=46 ευρω(η αυξηση απο το 2005 ειναι περι τα 200%)..Θα κανεις γυρω στις 4 ,30 ωρες.Για να πας απο παραπλευρεςοδους..Ποιες παραπλευρες?Δεν υπαρχουν!Η λυση ειναι η παλια εθνικη οδος απο Μαγουλα,Θηβα,Λειβαδια,Μπραλο,Λαμια,Δομοκο,Τρικαλα Λαρισα αναγκαστικα πληρωμη στα Τεμπη(εκτος αν πας γυρω γυρω απο τον Ολυμπο) Κατερινη Θεσσαλονικη.Τον χρονο ταξιδιου δεν τον ξερω,οι περισσοτεροι δρομοι απο αυτους ομως ειναι χαραξη 1940 με μια λωριδα ανα κατευθυνση σε πολλα σημια κακο οδοστρωμα και στριφογυριζουν γυρω απο καθε βουνο και πλαγια.
Για να κανεις μια αντιστοιχη διαδρομη στην Ισπανια (πχ Μαδριτη-Βαρκελωνη) σου κοστιζει γυρω στα 55 ευρω αλλα μπορεις αντ'αυτων να χρησιμοποιησεις παραλληλους δρομους χωρις να πληρωσεις διοδια.

Ωραια κοιτα την Αυστρια αντι για την Ελβετια..

Aντισταση ειναι να μην αγορασεις i pod η παντεσπανι.Οχι να μην χρησιμοποιεις την εθνικη οδο ή να αγοραζεις ψωμι..Καταλαβαινεις τη διαφορα φανταζομαι.

Παρακαμψεις σαν και αυτες που παρεθεσες υπηρχαν παλιοτερα παρα πολλες.Οσο ομως κατασκευαζεται ο δρομος απο τον ιδιωτη αυτες κλεινονται η τοποθετουνται πλευρικα διοδια..Σε αλλες περιπτωσεις ακομα και σπαζεται ο δρομος :P

Επισης να σου θυμισω οτι δεν ανηκω ουτε στα συντονιστικα ουτε σε καποια απο τις κινησεις πολιτων(αλλωστε ειμαι στο εξωτερικο τωρα,και να ηθελα)..Εγω υποστηριζω το δικιο μιας τετοιας κινησης και συμμετειχα ως ατομο στη δραση του ανοιγματος.Δεν καταλαβαινω γιατι θα χρεωθω την ενδεχομενη αποτυχια.

Για τον Παρνωνα θα το ψαξω..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #251 στις: 22/02/11, 16:08 »
Aντισταση ειναι να μην αγορασεις i pod η παντεσπανι.Οχι να μην χρησιμοποιεις την εθνικη οδο ή να αγοραζεις ψωμι..Καταλαβαινεις τη διαφορα φανταζομαι.


Κοίτα να δεις... δεν μιλάμε εδώ, φαντάζομαι, για περιπτώσεις Γιάννη Αγιάνη... Κι εγώ αν δω έναν Βορειοαφρικανό παράνομο μετανάστη να κόβει πορτοκάλια απ' το χωράφι μου διότι πεινάει όχι απλώς δεν θα τον μπρογκάρω αλλά θα τον καλέσω σπίτι να του κάνω το τραπέζι. Αν όμως δω έναν τύπο με porche να τα κόβει και να τα βάζει σε σακούλες στο πορτ μπαγκάζ θα πάρω το δίκανο και θα του γεμίσω το αμάξι τρύπες.... Καταλαβαίνεις την διαφορά φαντάζομαι.

Παράθεση
Δεν καταλαβαινω γιατι θα χρεωθω την ενδεχομενη αποτυχια.


Oύτε εγώ καταλαβαίνω τι λες...

Παράθεση
Για τον Παρνωνα θα το ψαξω..


Δεν χρειάζεται να το ψάξεις, στο έχω δώσει έτοιμο:

Βέβαια καμμιά φορά και η "αντίσταση" εκπορεύεται από ασαφείς φορείς και απευθύνεται όλως περιέργως σε προεπιλεγμένους προορισμούς.
Σου θυμίζω την Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα κατά των ανεμογεννητριών στον Πάρνωνα το 2001:
http://www.gianniskofinas.com/showsection.php?sectionID=302
http://www.gianniskofinas.com/showsection.php?sectionID=304
http://www.gianniskofinas.com/showsection.php?sectionID=305
http://www.gianniskofinas.com/showsection.php?sectionID=306

Είχε γίνει και επερώτηση στην Βουλή:
http://www.gianniskofinas.com/showsection.php?sectionID=307

Όταν στηνόντουσαν το 2006 κάποιοι πήγαν να ρίξουν τις ευθύνες στον κ. Μπόμπολα:
http://http://www.stephanion.gr/aiolika/epathlo_lakonia.htm

Αλλά όταν πουλήθηκαν στην ΔΕΗ.Αν καμμιά συντονιστική επιτροπή αγώνα δεν βγήκε να πει τίποτα. Έτσι, για τα μάτια του κόσμου βρε αδερφέ!
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=204465#
Υπήρξε βέβαια απάντηση της εταιρείας:
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=206921#

Αλλά κανείς από τους "δικούς μας"? Προσέχετε λίγο ρε παιδιά, βγάζει μάτι...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #252 στις: 23/02/11, 12:22 »
Kαι οπως ειναι γνωστο ολα τα κινηματα και οι διαμαρτυριες γινονται απο ''πορσατους''..Αλλωστε πρωτα φτανεις στο επιπεδο να μην εχεις να φας και μετα δεν πληρωνεις τα διοδια..Τουλαχιστον συμφωνησαμε οτι διαφωνουμε(one more time)

Nαι αυτο εννοουσα Παπου..Τα λινκ σου θα κοιταξω μην χαονεσαι..Και που ξερεις μπορει να χω και καμια αλλη πηγη..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #253 στις: 24/02/11, 09:58 »
Ακόμα κι αν διαφωνούμε όπως λες, δέχομαι ευχαρίστως να συνεργαστούμε.

edit:
Επισης να σου θυμισω οτι δεν ανηκω ουτε στα συντονιστικα ουτε σε καποια απο τις κινησεις πολιτων

Μήπως γνωρίζεις τον τρόπο με τον οποίο μπορεί κανείς να εισέλθει στα συντονιστικά? Πως δηλ γίνονται οι αρχαιρεσίες, πως εγγράφεσαι, πως διαλέγεις τον καλύτερο αντιπρόσωπο, πως συμμετέχεις στις επιτροπές κλπ. Δύο μέρες προσπαθώ να βρω μια άκρη και δεν τα καταφέρνω.

« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/11, 03:19 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #254 στις: 13/03/11, 14:38 »
Τι γίνεται kiratzoharris? Ακόμα να βρεις μια άλλη πηγή για τις ανεμογεννήτριες στον Πάρνωνα? Μήπως θέλεις να σου δώσω χείρα βοηθείας?

Προς Θεού... ο τόπος σου είναι...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #255 στις: 13/03/11, 14:42 »
Τι γίνεται kiratzoharris? Ακόμα να βρεις μια άλλη πηγή για τις ανεμογεννήτριες στον Πάρνωνα? Μήπως θέλεις να σου δώσω χείρα βοηθείας?

Προς Θεού... ο τόπος σου είναι...
Σου πήρανε το παιχνιδί και έβαλες τα κλάμματα?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #256 στις: 13/03/11, 14:54 »
Τι γίνεται kiratzoharris? Ακόμα να βρεις μια άλλη πηγή για τις ανεμογεννήτριες στον Πάρνωνα? Μήπως θέλεις να σου δώσω χείρα βοηθείας?

Προς Θεού... ο τόπος σου είναι...
Σου πήρανε το παιχνιδί και έβαλες τα κλάμματα?

Έχασα επεισόδια?

Μήπως έχεις εσύ καμμιά απάντηση στο ερώτημα? Δεν έχω πρόβλημα να δοθεί, απ' όπου και αν προέρχεται! Περιμένω....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #257 στις: 13/03/11, 20:12 »
Τι γίνεται kiratzoharris? Ακόμα να βρεις μια άλλη πηγή για τις ανεμογεννήτριες στον Πάρνωνα? Μήπως θέλεις να σου δώσω χείρα βοηθείας?

Προς Θεού... ο τόπος σου είναι...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Παπου δεν εχω πολλα στοιχεια για αυτο
http://lakonia-gr.blogspot.com/2011/03/blog-post_03.html

αλλα απο οτι μαθαινω πρεπει να χετε τρελο δοντι.
Τεσπα ο τοπος μου ειναι καμια 100 αρια χμ βορειως και εγω βρισκομαι καμια 4000 βορειο δυτικως αυτη τη στιγμη για να εχω τη δυνατοτητα να σου δωσω πληροφοριες απο τα μεσα(και απο την αλλη πλευρα ;D )
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #258 στις: 20/04/11, 19:34 »
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=267991#

Σαν να διαφαίνεται αχνά που πάει το πράγμα με τα διόδια και ποιός πάει το γράμμα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #259 στις: 07/05/11, 03:10 »
Νεες εξελιξεις οσον αφορα το θεμα των διοδιων:

Ο γνωστος δημοσιογραφος Μπαξεβανης στελνει ερωτημα στη Βουλη για τις "κλειδωμενες" ( με πυρους ) μπαρες της εταιριας "Ολυμπια Οδος" ( Κορινθου-Πατρων ), υστερα απο προσωπικο επεισοδιο που ειχε υστερα απο την αρνηση του να πληρωσει τα διοδια και τη διαπιστωση πως η μπαρα...ειναι κλειδωμενη:

http://www.koutipandoras.gr/?p=6243

Προφανως προκειται για παρακωλυση συγκοινωνιων!

Το απιθανο ειναι ομως πως ενω ο αστυνομικος που ηρθε να γραψει το δημοσιογραφο δηλωσε αρμοδιος για την παρακωλυση που προκαλει το αυτοκινητο του δημοσιογραφου ( αφου δε μπορουσε να περασει απο τις μπαρες ), οταν ο τελευταιος του ζητησε να γινει καταγραφη και μηνυση για παρακωλυση συγκοινωνιων απο την εταιρια, ο αστυνομικος δηλωσε.....αναρμοδιος! Αρμοδιος δηλαδη για τη "παραβαση" του πολιτη, αναρμοδιος για την ΠΡΟΦΑΝΗ παραβαση παρακωλυσης απο τον εργολαβο!

Κατοπιν ερευνων ο Μπαξεβανης διαπιστωσε πως η αστυνομια των εθνικων οδων οχι μονο απλα προφυλασει απολυτα τα συμφεροντα των παρανομων εργολαβων, αλλα δεχεται δωρεες περιπολικων ( και της συντηρησης τους ) τα οποια...φυλανε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα διοδια!
Με λιγα λογια, η Αστυνομια Εθνικων Οδων ειναι απλως ενα πληρωμενο οργανο των παρανομων εταιριων! Κι αντι τα αμαξια αυτα να βρισκονται εκει που πρεπει ( στην προστασια του πολιτη ), απασχολουνται στα κατα τοπους διοδια, παρουσια αξιωματικου της ΕΛ.ΑΣ σε καθε αμαξι!

Και γιατι λεω παρανομη την Ολυμπια οδο;

Διοτι συμφωνα με νομο, η Ολυμπια Οδος εχει παραβει κατα παρα πολυ το χρονο παραδοσης του εργου και συμφωνα με τη συμβαση ( αυτη που μας υποχρεωνε να πληρωνουμε το χαρατσι ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΔΙΟΔΙΑ!



Αυτα για οσους αμφιβαλουν για τη νομιμοτητα του κρατους και ειναι ετοιμοι να σχισουν τα ιματια τους για να προστατεψουν τα συμφεροντα τους!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/11, 03:13 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #260 στις: 07/05/11, 09:05 »
Aν αναφερόταν σε άλλη χώρα θα με εξεπλητε....Εφόσον όμως αναφέρεται στην Μπανανία μας δεν με εκπλήσει καθόλου.

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #261 στις: 08/05/11, 15:39 »
Παράθεση
Ξέροντας ότι συμμετέχεις σε   αυτό το κίνημα τι θα είχες να απαντήσεις στους κυβερνητικούς ή όποιους   άλλους θα σου έλεγαν ότι μη πληρώνοντας διόδια πρώτον επιβαρύνεις το   εθνικό μας χρέος, δεύτερον -και όπως οι φοροδιαφεύγοντες- κλέβεις τους   συμπολίτες σου και τρίτον συμβάλλεις στην περαιτέρω υποβάθμιση της ζωής   στη χώρα;
Η συμμετοχή μου στο κίνημα   δηλώνει ανυπακοή απέναντι σε άδικους νόμους. Δεν πρέπει να σκύβουμε το   κεφάλι και να σεβόμαστε νόμους που είναι αποτέλεσμα συναλλαγής μεταξύ   ξεφτιλισμένων πολιτικών και άπληστων μεγαλοτάδε. Δεν είναι καμιά μεγάλη   επανάσταση το κίνημα κατά των διοδίων. Είναι όμως μιά αρχή, ένας πυρήνας   που θα μας εθίσει στην ακηδεμόνευτη αλληλεγγύη, ένα δοκιμαστήριο για να   ξεπεράσουμε τον φόβο που τόσο επίμονα σταλάζουν μέσα μας οι   εξουσιάζοντες.

Θανασης Παπακωνσταντινου απο συνεντευξης του στον τυπο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #262 στις: 23/05/11, 21:49 »
Καλησπερα ;D ...επαναφερω το θεμα γιατι θα ηθελα να μου λυθουν μερικες αποριες πανω στο θεμα των ΜΜΜ γιατι ακουω διαφορα αλλα δεν ξερω ακριβως τι γινεται... ???

Για καιρο χρησημοποιουσα πασο για τα ΜΜΜ μεχρι που ανεβηκαν τα εισητηρια και σταματησα να βγαζω και πασο και εισητηριο...
Αλλα τελευταια βλεπω μεγαλη κινηση με τους ελεγκτες μεχρι τωρα εχω καταφερει να ξεφυγω αρκετες φορες (πιος ξερει ομως καποτε θα την παθω) :-X

Το ερωτημα μου λοιπον χωρις να το κουραζω ειναι το εξης :ακουω οτι οι ελεγκτες δεν εχουν δικαιωμα να παρουν τα στοιχεια μου ουτε να με κρατησουν στο λεωφοριο παρα την θεληση μου..αυτο ισχυει?και αμα ισχυει θα μπωρουσα να τους κανω μηνυση σε περιπτωση που με κρατησουν?το χω ακουσει πολλες φορες αλλα εναν φιλο μου τον μπαγλαρωσαν και τον πηγαν στο τμημα και του κοψαν προστιμο τελικα... :o

Οποτε: υπαρχη καποιος νομικος η καποιος εδω μεσα που να ξερει περισσοτερα?

(δεν στελνω αυτο το ποστ για να συζητηθει η σταση μου αλλα για να μου λυθουν καποιες αποριες)... ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #263 στις: 23/05/11, 22:01 »
Το ερωτημα μου λοιπον χωρις να το κουραζω ειναι το εξης :ακουω οτι οι ελεγκτες δεν εχουν δικαιωμα να παρουν τα στοιχεια μου ουτε να με κρατησουν στο λεωφοριο παρα την θεληση μου..αυτο ισχυει?και αμα ισχυει θα μπωρουσα να τους κανω μηνυση σε περιπτωση που με κρατησουν?το χω ακουσει πολλες φορες αλλα εναν φιλο μου τον μπαγλαρωσαν και τον πηγαν στο τμημα και του κοψαν προστιμο τελικα... :o

Δεν είμαι νομικός αλλά επιβεβαιώνω τα όσα έχεις ακούσει.
- Όντως δεν έχει δικαίωμα ο ελεγκτής να πάρει τα στοιχεία σου χωρίς τη θέλησή σου. Μόνο αστυνομικός μπορεί να το κάνει αυτό.
- Δεν έχουν δικαίωμα να σε κρατήσουν μέσα στο λεωφορείο χωρίς τη θέλησή σου.

Κάτι πήρε το αυτί μου, ότι τώρα οι έφοδοι των ελεγκτών γίνονται μαζί με αστυνομικούς. Έτσι είναι καλυμμένοι, δυστυχώς έχουν κάθε δικαίωμα να σε κρατήσουν. Σε περίπτωση πάντως που δεν υπάρχουν αστυνομικοί, φέρσου έξυπνα και λογικά θα τη γλιτώσεις!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #264 στις: 23/05/11, 23:03 »
Αναπαραγετε και ωθειτε σε παρανομες πραξεις βλεπω..Εξω ολοι τωρα >:D :-*
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #265 στις: 24/05/11, 08:30 »
Καλησπερα ;D ...επαναφερω το θεμα γιατι θα ηθελα να μου λυθουν μερικες αποριες πανω στο θεμα των ΜΜΜ γιατι ακουω διαφορα αλλα δεν ξερω ακριβως τι γινεται... ???

Για καιρο χρησημοποιουσα πασο για τα ΜΜΜ μεχρι που ανεβηκαν τα εισητηρια και σταματησα να βγαζω και πασο και εισητηριο...
Αλλα τελευταια βλεπω μεγαλη κινηση με τους ελεγκτες μεχρι τωρα εχω καταφερει να ξεφυγω αρκετες φορες (πιος ξερει ομως καποτε θα την παθω) :-X

Το ερωτημα μου λοιπον χωρις να το κουραζω ειναι το εξης :ακουω οτι οι ελεγκτες δεν εχουν δικαιωμα να παρουν τα στοιχεια μου ουτε να με κρατησουν στο λεωφοριο παρα την θεληση μου..αυτο ισχυει?και αμα ισχυει θα μπωρουσα να τους κανω μηνυση σε περιπτωση που με κρατησουν?το χω ακουσει πολλες φορες αλλα εναν φιλο μου τον μπαγλαρωσαν και τον πηγαν στο τμημα και του κοψαν προστιμο τελικα... :o

Οποτε: υπαρχη καποιος νομικος η καποιος εδω μεσα που να ξερει περισσοτερα?

(δεν στελνω αυτο το ποστ για να συζητηθει η σταση μου αλλα για να μου λυθουν καποιες αποριες)... ;)


"Διατηρω εμπορικη επιχειρηση. Για καιρο κατεβαλα το ΦΠΑ μεχρι που αυξηθηκε και δε γουσταρα. Τωρα σταματησα να τον πληρωνω εντελως και τον βαζω στην τσεπη μου. Πολλες φορες με εικονικα τιμολογια, ακαλυπτες επιταγες, λαδωνοντας η διατηρωντας διπλα βιβλια την εχω γλιτωσει μεχρι σημερα. Αλλα το ΣΔΟΕ ολο και πιεζει και καποτε θα την παθω. Υπαρχει νομικος? Μπορω να ασκησω μυνηση αν με βαλουν μεσα? την πατησε ετσι φιλος μου και πληρωσε προστιμο  "

Εγω αντιθετα, γραφω το παραπανω οχι για να σου δωσω νομικες συμβουλες σε σαιτ για κιθαρες για το πως να αποφευγεις το αυτοφωρο οταν παρανομεις, αλλα για να δηλωσω οτι η σταση αυτη ΔΕΝ ειναι η μονη που μπορεις να εχεις και οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι που δεν την ακολουθουν στη ζωη τους, τους ξενιζει/σοκαρει, και σε προτρεπουν να μην το κανεις και εσυ. Θελω να πιστευω οτι ειναι αρκετοι...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/11, 08:36 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #266 στις: 24/05/11, 09:18 »



"Διατηρω εμπορικη επιχειρηση. Για καιρο κατεβαλα το ΦΠΑ μεχρι που αυξηθηκε και δε γουσταρα.

Διατηρω εμπορικη επιχειρηση και καταβαλω κανονικα το ΦΠΑ προς το κρατος. Δυστυχως το κρατος δε μου επεστρεψε ποτε το απαραιτητο ποσοστο επι του ΦΠΑ, ουτε ομως με εχει πληρωσει για τις υπηρεσιες και τα προϊοντα που του εχω προσφερει.

Ως αποτελεσμα δε μπορω να ξεπληρωσω το χρεος μου προς τα ασφαλιστικα ταμεια των εργαζομενων μου, προς τους προμηθευτες μου και το τελευταιο καιρο αδυνατω να συμπληρωσω και το απαραιτητο ποσο για το ΦΠΑ. Με κυνηγανε τα ασφαλιστικα ταμεια και οι ελεγκτες της Εφοριας, ομως οταν τους εξηγω πως μου χρωσταει λεφτα το ιδιο το κρατος, μου λενε να κοψω το κεφαλι μου και πως εκεινοι ηρθαν για εισπραξη κι οχι για πληρωμη!

Να κλεισω την επιχειρηση μου, παρολο που εγω ημουν νομιμος απεναντι στο κρατος ( σε αντιθεση με το κρατος που μου χρωσταει μηνες ολοκληρους );


( Υποθετικη ερωτηση μικροεπιχειρηματια που προσφερει υπηρεσιες και προς το κρατος, καταβαλει το ΦΠΑ και τις ασφαλιστικες υποχρεωσεις, ομως ποτε δεν ελαβε πισω αυτα που το ιδιο το κρατος του οφειλει... )



Εγω αντιθετα, γραφω το παραπανω οχι για να σου δωσω νομικες συμβουλες σε σαιτ για κιθαρες για το πως να αποφευγεις το αυτοφωρο οταν παρανομεις


Σωστο monoxeiras, γι' αυτο για πες μας αφου εισαι εναντιον της παρανομιας...Ενα κρατος που αρνειται να επιστρεψει φορους ΦΠΑ σε επιχειρηματιες, αρνειται να πληρωσει τις υπηρεσιες και τα προϊοντα τους, ομως απο την αλλα απαιτει απο αυτους την πληρη νομιμοτητα τους....ειναι ορθο;  ::)


Οταν το ιδιο το κρατος εχει καταπατησει τη νομιμοτητα που απαιτει απο τους αλλους και τηρει μια σιωπηρη σταση πληρωμων προς τους εσωτερικους προμηθευτες κι επιχειρηματιες, πως περιμενει καποιος οι πολιτες να βγαλουν μονοι τους το φιδι απο την τρυπα;

Ιδιαιτερα οταν αυτο το φιδι περιλαμβανει αυξησεις εισιτηριων των ΜΜΜ ( δημοσιο αγαθο, αλλα για λιγους πλεον ), αυξησεις στα τελη κυκλοφοριας ( αρα τα διοδια ας καταργηθουν, αφου τα πληρωνουμε μια χαρα απο τα τελη ), αυξησεις στο φορο καταλαναλωσης....αναψυκτικων και νερων ( ουτε ενα μπουκαλακι νερο δε θα μπορουμε να αγορασουμε ), μεταβαση στην υψηλη κλιμακα ΦΠΑ προϊοντων βασικης αναγκης ( ρυζια, μακαρονια, κλπ ), μειωση του αφορολογητου οριου, κλπ...

Με λιγα λογια, αυτες οι προπαγανδες καποιων να εξυψωνουν τη νομιμοτητα των πολιτων απεναντι σε μια ανομη κυβερνηση, ας παψουν! Και να μη ξεχναμε πως οταν απεργουσαν οι κυριοι οδηγοι των ΜΜΜ ( κανοντας μια Αθηνα, οικο ανοχης ) προετασαν ως κυριο συνθημα τους το ενδιαφερον του επιβατικου κοινου!

Πως ξαφνικα ολοι οι ελεγκτες εγιναν "σκληροι" κι "αδυσωπητοι", παρολο που πριν την αυξηση του εισιτηριου εσκιζαν τα ιματια τους συνολικα οι εργαζομενοι των ΜΜΜ πως δε θελουν την αυξηση γιατι θα επιβαρυνει το επιβατικο κοινο;

Συγνωμη που καποιοι προπαγανδιστες εχουν διαθεσιμο το 1.40€/1,20€ για τη μετακινηση τους ( με τις ευλογιες της σοσιαλιστικης κυβερνησης μας ). Υπαρχουν ομως κι αλλοι ανθρωποι που μετα βιας βγαζουν το μηνα, απολυμενοι, ανεργοι, συνταξιουχοι, χαμηλομισθοι....Μια ολοκληρη κοινωνια που μαλλον δεν περιεχεται στους αριθμους σας, ετσι;
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/11, 09:24 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ



"Διατηρω εμπορικη επιχειρηση. Για καιρο κατεβαλα το ΦΠΑ μεχρι που αυξηθηκε και δε γουσταρα.

Διατηρω εμπορικη επιχειρηση και καταβαλω κανονικα το ΦΠΑ προς το κρατος. Δυστυχως το κρατος δε μου επεστρεψε ποτε το απαραιτητο ποσοστο επι του ΦΠΑ, ουτε ομως με εχει πληρωσει για τις υπηρεσιες και τα προϊοντα που του εχω προσφερει.

Ως αποτελεσμα δε μπορω να ξεπληρωσω το χρεος μου προς τα ασφαλιστικα ταμεια των εργαζομενων μου, προς τους προμηθευτες μου και το τελευταιο καιρο αδυνατω να συμπληρωσω και το απαραιτητο ποσο για το ΦΠΑ. Με κυνηγανε τα ασφαλιστικα ταμεια και οι ελεγκτες της Εφοριας, ομως οταν τους εξηγω πως μου χρωσταει λεφτα το ιδιο το κρατος, μου λενε να κοψω το κεφαλι μου και πως εκεινοι ηρθαν για εισπραξη κι οχι για πληρωμη!

Να κλεισω την επιχειρηση μου, παρολο που εγω ημουν νομιμος απεναντι στο κρατος ( σε αντιθεση με το κρατος που μου χρωσταει μηνες ολοκληρους );


( Υποθετικη ερωτηση μικροεπιχειρηματια που προσφερει υπηρεσιες και προς το κρατος, καταβαλει το ΦΠΑ και τις ασφαλιστικες υποχρεωσεις, ομως ποτε δεν ελαβε πισω αυτα που το ιδιο το κρατος του οφειλει... )



Εγω αντιθετα, γραφω το παραπανω οχι για να σου δωσω νομικες συμβουλες σε σαιτ για κιθαρες για το πως να αποφευγεις το αυτοφωρο οταν παρανομεις


Σωστο monoxeiras, γι' αυτο για πες μας αφου εισαι εναντιον της παρανομιας...Ενα κρατος που αρνειται να επιστρεψει φορους ΦΠΑ σε επιχειρηματιες, αρνειται να πληρωσει τις υπηρεσιες και τα προϊοντα τους, ομως απο την αλλα απαιτει απο αυτους την πληρη νομιμοτητα τους....ειναι ορθο;  ::)

Οταν το ιδιο το κρατος εχει καταπατησει τη νομιμοτητα που απαιτει απο τους αλλους και τηρει μια σιωπηρη σταση πληρωμων προς τους εσωτερικους προμηθευτες κι επιχειρηματιες, πως περιμενει καποιος οι πολιτες να βγαλουν μονοι τους το φιδι απο την τρυπα;

Ιδιαιτερα οταν αυτο το φιδι περιλαμβανει αυξησεις εισιτηριων των ΜΜΜ ( δημοσιο αγαθο, αλλα για λιγους πλεον ), αυξησεις στα τελη κυκλοφοριας ( αρα τα διοδια ας καταργηθουν, αφου τα πληρωνουμε μια χαρα απο τα τελη ), αυξησεις στο φορο καταλαναλωσης....αναψυκτικων και νερων ( ουτε ενα μπουκαλακι νερο δε θα μπορουμε να αγορασουμε ), μεταβαση στην υψηλη κλιμακα ΦΠΑ προϊοντων βασικης αναγκης ( ρυζια, μακαρονια, κλπ ), μειωση του αφορολογητου οριου, κλπ...

Με λιγα λογια, αυτες οι προπαγανδες καποιων να εξυψωνουν τη νομιμοτητα των πολιτων απεναντι σε μια ανομη κυβερνηση, ας παψουν! Και να μη ξεχναμε πως οταν απεργουσαν οι κυριοι οδηγοι των ΜΜΜ ( κανοντας μια Αθηνα, οικο ανοχης ) προετασαν ως κυριο συνθημα τους το ενδιαφερον του επιβατικου κοινου!

Πως ξαφνικα ολοι οι ελεγκτες εγιναν "σκληροι" κι "αδυσωπητοι", παρολο που πριν την αυξηση του εισιτηριου εσκιζαν τα ιματια τους συνολικα οι εργαζομενοι των ΜΜΜ πως δε θελουν την αυξηση γιατι θα επιβαρυνει το επιβατικο κοινο;

Συγνωμη που καποιοι προπαγανδιστες εχουν διαθεσιμο το 1.40€/1,20€ για τη μετακινηση τους ( με τις ευλογιες της σοσιαλιστικης κυβερνησης μας ). Υπαρχουν ομως κι αλλοι ανθρωποι που μετα βιας βγαζουν το μηνα, απολυμενοι, ανεργοι, συνταξιουχοι, χαμηλομισθοι....Μια ολοκληρη κοινωνια που μαλλον δεν περιεχεται στους αριθμους σας, ετσι;

Οχι ουτε το κρατος ειναι σωστο φυσικα. Οποιος παρανομει ειναι παρανομος. Απλα ειναι τα πραγματα. Ολα τα αλλα και απο πλευρας κρατους και απο πλευρας ιδιωτων ειναι τριχες. Ολοι καποιο λογο θα εχουν να βαλουν τα λεφτα στην κωλοτσεπη αντι να τα δωσουν σε φορο/ΦΠΑ/εισητηριο/μισθο/δανειο/ΙΚΑ/διοδια. Κανεις δε κλεβει απο χομπι (εξαιρεση οι κλεπτομανεις που και αυτο δεν ειναι χομπι ειναι στα ορια της παθησης).

Αλλη μια εξαιρεση κανω στην περιπτωση ανθρωπου που πεθαινει απο πεινα και κλεβει για να επιβιωσει (αστεγοι, Σομαλια, πολεμος...) αλλα προς θεου μη θεωρησει κανεις απο τους ιντερνετικους μας φιλους με τους Η/Υ και τα κινητα μας οτι εμπιπτει η περιπτωση που συζηταμε σε αυτο... θα ηταν τεραστια υποκρισια να λεμε οτι ειμαστε στη θεση τους και να καπηλευομαστε/επικαλουμαστε το προβλημα τους για να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα (γλιτωνω εισητηριο και αγοραζω το φρεντο, την αθλητικη εφημεριδα, τις χορδες ανα 2 βδομαδες και το ιντερνετ μας δλδ)
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #268 στις: 24/05/11, 13:38 »
Παράθεση
"Διατηρω   εμπορικη επιχειρηση. Για καιρο κατεβαλα το ΦΠΑ μεχρι που αυξηθηκε και   δε γουσταρα. Τωρα σταματησα να τον πληρωνω εντελως και τον βαζω στην   τσεπη μου. Πολλες φορες με εικονικα τιμολογια, ακαλυπτες επιταγες,   λαδωνοντας η διατηρωντας διπλα βιβλια την εχω γλιτωσει μεχρι σημερα.   Αλλα το ΣΔΟΕ ολο και πιεζει και καποτε θα την παθω. Υπαρχει νομικος?   Μπορω να ασκησω μυνηση αν με βαλουν μεσα? την πατησε ετσι φιλος μου και   πληρωσε προστιμο  "

Εγω αντιθετα, γραφω το παραπανω οχι για να   σου δωσω νομικες συμβουλες σε σαιτ για κιθαρες για το πως να αποφευγεις   το αυτοφωρο οταν παρανομεις, αλλα για να δηλωσω οτι η σταση αυτη ΔΕΝ   ειναι η μονη που μπορεις να εχεις και οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι που   δεν την ακολουθουν στη ζωη τους, τους ξενιζει/σοκαρει, και σε προτρεπουν   να μην το κανεις και εσυ. Θελω να πιστευω οτι ειναι αρκετοι...
                            

monoxeiras  δεν ανεβασα το ποστ για να σχολιαστει η σταση μου και ποσο μαλιστα να κοροιδευτη  ..αμα θες ομως πολυ ευχαριστως να το συζητησουμε χωρις προσωπικες επιθεσεις γιατι ειναι και αυτο ενα θεμα που προβληματιζει πολους....

και επισης ενα +1 στον Freemind ;)
 (δεν χρειαζετε να γραψω πολλα και γω καταλαβενεται την αποψη μου)

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #269 στις: 24/05/11, 13:59 »
Παράθεση
"Διατηρω   εμπορικη επιχειρηση. Για καιρο κατεβαλα το ΦΠΑ μεχρι που αυξηθηκε και   δε γουσταρα. Τωρα σταματησα να τον πληρωνω εντελως και τον βαζω στην   τσεπη μου. Πολλες φορες με εικονικα τιμολογια, ακαλυπτες επιταγες,   λαδωνοντας η διατηρωντας διπλα βιβλια την εχω γλιτωσει μεχρι σημερα.   Αλλα το ΣΔΟΕ ολο και πιεζει και καποτε θα την παθω. Υπαρχει νομικος?   Μπορω να ασκησω μυνηση αν με βαλουν μεσα? την πατησε ετσι φιλος μου και   πληρωσε προστιμο  "

Εγω αντιθετα, γραφω το παραπανω οχι για να   σου δωσω νομικες συμβουλες σε σαιτ για κιθαρες για το πως να αποφευγεις   το αυτοφωρο οταν παρανομεις, αλλα για να δηλωσω οτι η σταση αυτη ΔΕΝ   ειναι η μονη που μπορεις να εχεις και οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι που   δεν την ακολουθουν στη ζωη τους, τους ξενιζει/σοκαρει, και σε προτρεπουν   να μην το κανεις και εσυ. Θελω να πιστευω οτι ειναι αρκετοι...
                           

monoxeiras  δεν ανεβασα το ποστ για να σχολιαστει η σταση μου και ποσο μαλιστα να κοροιδευτη  ..αμα θες ομως πολυ ευχαριστως να το συζητησουμε χωρις προσωπικες επιθεσεις γιατι ειναι και αυτο ενα θεμα που προβληματιζει πολους....

και επισης ενα +1 στον Freemind ;)
 (δεν χρειαζετε να γραψω πολλα και γω καταλαβενεται την αποψη μου)

Και ομως δεν σε κοροιδευω για τη σταση σου. Εξηγω (αν και απο οτι καταλαβαινω deep down   το ξερεις και γιαυτο ισως ακομα να εχεις καποιο προβληματισμο) οτι ειναι παρανομη. Και οχι γιατι δεν εχεις επιλογη (πχ πεινας και ειναι θεμα επιβιωσης, αμαρτησα για τα παιδια μου κλπ). Το πιο ευκολο πραγμα ειναι το να χασει κανεις καθε ηθικο φραγμο και να δικαιολογει το καθε τι, γιατι το κανουν και αλλοι στην οικογενεια του, στο φιλικο του περιβαλλον η γυρω του. Οι Νταλντον δεν νιωθουν τυψεις οταν ληστευουν τραπεζες. Μαλιστα οταν  η γιαγια Νταλντον τους βοηθαει να μετρανε τα κλοπιμαια η οταν περνανε οικογενειακα ολοι μαζι το απογευμα τους διασκεδαζοντας γεμιζοντας τις σφαιρες μπαρουτι. Μαλιστα, στο χωρο τους θα εχουν και καποια δικαιολογια ετοιμη (κ*λοσυστημα, αδικη ζωη, τοσα λεφτα εχουν εκει μεσα και ο κοσμος εξω τιποτα, κουφ*λα ανεργια, εμ τοσο που πηγε το CD σιγα μη το αγορασω κλπ) που οχι μονο θα τους δινει ενα ηθικο ερισμα για αυτο που κανουν αλλα ισως και να θεωρουν οτι τους ηρωοποιει κιολας.

Αλλα δεν ειναι ολοι Νταλντον. Αν μπορεις λοιπον να εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις σου να εισαι, και ας σε λενε και μ*λκα που δεν πετας κατω ξερω γω το χαρτι απο την τυροπιτα, παρολο που ο διπλανος το κανει και παινευεται για αυτο και παρα του οτι οι σκουπιδιαραιοι δεν κανουν καλα τη δουλεια τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/11, 14:03 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οχι ουτε το κρατος ειναι σωστο φυσικα. Οποιος παρανομει ειναι παρανομος. Απλα ειναι τα πραγματα.

Αλλα επειδη στο forum μπαινουν μονο πολιτες που παρονομουν τα ακουν μονο αυτοι, αλλα αν εμπαιναν και εκπροσωποι του κρατους θα τους ειχες βαλει και αυτους στην θεση τους με τα λαβρα posts σου και θα τους εκανες σκουπιδια (ενα βημα πριν απο την αυτοκτονια θα του εφερνες για μην λεμε μαλακιες).
Μουλαροαγορινα μου εσυ.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Οχι ουτε το κρατος ειναι σωστο φυσικα. Οποιος παρανομει ειναι παρανομος. Απλα ειναι τα πραγματα.

Αλλα επειδη στο forum μπαινουν μονο πολιτες που παρονομουν τα ακουν μονο αυτοι, αλλα αν εμπαιναν και εκπροσωποι του κρατους θα τους ειχες βαλει και αυτους στην θεση τους με τα λαβρα posts σου και θα τους εκανες σκουπιδια (ενα βημα πριν απο την αυτοκτονια θα του εφερνες για μην λεμε μαλ***ες).
Μουλαροαγορινα μου εσυ.

Δεν υπαρχει τροπος αν καποιος παρανομει συστηματικα εις γνωσιν του να ντραπει (εως να γινει σκουπιδι) και ξαφνικα να γινει σωστος επειδη ειδε το φως το αληθινο (ακουσε εμενα ως προφητη). Εχει νοτισει ξετσιπωσια. Αυτη ειναι η περιπτωση του κρατους και των δικων του παρανομιων.

Εμεις ομως (η αλλη πλευρα, οι πολιτες) που τωρα αρχιζουμε το κολπο, κανουμε τα πρωτα βηματα στην συνειδητη ασυνεπεια  (διοδια, ΦΠΑ, εισητηρια, νοικια, δοσεις δανειων) ισως να μπορουμε να συγκρατηθουμε. Ισως παλι οχι.

Δεν καταλαβα ομως τι ζητας? Να μη λεμε οτι η κλοπη ειναι κακο γιατι κλεβουν και πολλοι αλλοι και δεν συγκινουνται?
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #272 στις: 24/05/11, 16:41 »
ε λοιπον ναι, και εγω δεν πληρωνω! και ειπα να το ξεκινησω χθες! πηρα λεωφορειο και δεν ειχα εισιτηριο...μπηκε ελεγκτης δυστυχως...ε και τωρα θα πεταχτω μεχρι τα ελτα να ξεμπερδευω για να μην περασουν 20 μερες και διπλασιαστει το προστιμο μου.

για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα...οι ελεγκτες ειναι λειτουργοι του κρατους...απ' οτι ξερω κι εγω δεν μπορουν να σε υποχρεωσουν να δωσεις τα στοιχεια σου, αλλα ρε παιδια, τη δουλεια τους προσπαθουν να κανουν κι αυτοι...  ;D
πολλοι απο αυτους ειναι ηθελαν να γινουν μπατσοι αλλα δεν τα καταφεραν και γι αυτο προσπαθουν να ξεζουμισουν οση εξουσια τους προσδιδει η θεση τους.

οσον αφορα τα διοδια, ηταν ειναι και θα ειναι παρανομα. στα δημοτικα τελη (που εχουν φτασει πλεον στο θεο) συμπεριλαμβανεται και ενα ποσο που προοριζεται για οδικα εργα, συνεπως το ποσο των διοδιων μαλλον παει στην τσεπη του επιχειρηματια που εχει την κατασκευαστικη εταιρια των δρομων...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/11, 16:50 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #273 στις: 24/05/11, 18:30 »
οσον αφορα τα διοδια, ηταν ειναι και θα ειναι παρανομα. στα δημοτικα τελη (που εχουν φτασει πλεον στο θεο) συμπεριλαμβανεται και ενα ποσο που προοριζεται για οδικα εργα, συνεπως το ποσο των διοδιων μαλλον παει στην τσεπη του επιχειρηματια που εχει την κατασκευαστικη εταιρια των δρομων...

Αυτα υποτιθεται πανε για την επισκευη/κατασκευη δρομων του Δημου (που και παλι σε ολη την Ελλαδα χαλια ειναι), δεν εχουν σχεση με τις εθνικες οδους, οπου και ζητουμαστε να πληρωσουμε διοδια.
Δεν ξερω με τους νεους δημους και περιφερειες τι ισχυει, αλλα παλια για αλλους δρομους ηταν υπευθυνος ο δημος, για αλλους η νομαρχια, και αλλα ισχυαν για τις εθνικες οδους.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/11, 18:31 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #274 στις: 25/05/11, 02:11 »
οσον αφορα τα διοδια, ηταν ειναι και θα ειναι παρανομα. στα δημοτικα τελη (που εχουν φτασει πλεον στο θεο) συμπεριλαμβανεται και ενα ποσο που προοριζεται για οδικα εργα, συνεπως το ποσο των διοδιων μαλλον παει στην τσεπη του επιχειρηματια που εχει την κατασκευαστικη εταιρια των δρομων...

Αυτα υποτιθεται πανε για την επισκευη/κατασκευη δρομων του Δημου (που και παλι σε ολη την Ελλαδα χαλια ειναι), δεν εχουν σχεση με τις εθνικες οδους, οπου και ζητουμαστε να πληρωσουμε διοδια.
Δεν ξερω με τους νεους δημους και περιφερειες τι ισχυει, αλλα παλια για αλλους δρομους ηταν υπευθυνος ο δημος, για αλλους η νομαρχια, και αλλα ισχυαν για τις εθνικες οδους.
Τα δημοτικα τελη πανε στον δημο.Τα τελη κυκλοφοριας ειναι για αυτο το σκοπο και αυτα θα αυξηθουν επισης ενω με δηλωσεις των αξιοτιμων εξουσιαστων μας τα διοδια θα μειωθουν,με τις αναλογες αλλαγες στις συμβασεις βεβαια(οπως και το αεροδρομιο πχ ;) )..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
7 Απαντήσεις
2986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 04:16
από draned
0 Απαντήσεις
3273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 22:53
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
5992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης