Αποστολέας Θέμα: Απλος προβληματισμος αρχαριου  (Αναγνώστηκε 7353 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Starrider

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kαλησπερα σας.

Πρωτο ποστ εδω και αρχιζω με εναν προβληματισμο! Παιζω ηλεκτρικη κιθαρα και ειμαι στο σταδιο του αρχαριου-αυτοδιδακτου, μελετω την μουσικη των Metallica και καπου εδω αρχιζει ο προβληματισμος μου, η κιθαρα μου ειναι μια squier bullet strat με τους κλασσικους single coil της και οπως διαπιστωσα δεν μπορω να ''ερθω''  εστω και κοντα στον ηχο τους, ο ενισχυτης μου ειναι ενας απλος μαθητικος stagg 10-GA 10W... Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης μπορω να ερθω κοντα στον ηχο τους με καποιο πεταλι? η θα πρεπει να παρω μια οικονομικη μαθητικη κιθαρα με humbucker στα 100-200€ ?
Γνωμες και συμβουλες ευπροδεκτες....μπας και βγαλω ακρη!
 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #1 στις: 15/06/15, 23:35 »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης μπορω να ερθω κοντα στον ηχο τους με καποιο πεταλι? 

Όχι και με τίποτα... το βασικό που χρειάζεσαι, όπως θα έχεις ήδη διαβάσει σε διάφορα σημεία του forum, είναι καλύτερος ενισχυτής και καμπίνα. Επειδή θα σου δώσει τεράστιο κίνητρο ένας καλύτερος ήχος, αν το χεις οικονομικά, κάνε το βήμα! :)

Αποσυνδεδεμένος Starrider

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #2 στις: 16/06/15, 02:05 »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης μπορω να ερθω κοντα στον ηχο τους με καποιο πεταλι? 

Όχι και με τίποτα... το βασικό που χρειάζεσαι, όπως θα έχεις ήδη διαβάσει σε διάφορα σημεία του forum, είναι καλύτερος ενισχυτής και καμπίνα. Επειδή θα σου δώσει τεράστιο κίνητρο ένας καλύτερος ήχος, αν το χεις οικονομικά, κάνε το βήμα! :)

Kαλος σας βρηκα!
Ειναι στα μακροπροθεσμα σχεδια ο καλυτερος ενισχυτης, εχω αντιληφθει πλεον οτι αυτος  δεν με καλυπτει ουτος η αλλος,αλλα απο το να παρω εναν λιγο καλυτερο λογω περιορισμενων οικονομικων αυτη την εποχη, προτιμω να καθηστερησω λιγο την αγορα και να παρω εναν της αρεσκειας μου,οποτε για την ωρα η θα πρεπει να βολευτω με τον μικρο μαθητικο η να βρω μεταχειρισμενο, λυση που σκεφτομαι σοβαρα. Βεβαια και παλι θα εχω θεμα στο πως θα ακουω τον ηχο... οι single coil θα μου κανουν τη ζημια!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #3 στις: 16/06/15, 08:05 »
Απο πειρα θα σου πω πως ολοι (και αν οχι ολοι τοτε το 99,9%) στην αρχη τρωγωμαστε να παρουμε καινουριο οργανο (κιθαρα μπασο κτλ) γιατι αυτο βλεπουμε και αυτο πιανουμε οποτε εκει παει το μυαλο μας με την μια.Ομως οταν ο ενησχητης εινα μαπα,δηλαδη μαπα μεγαφωνο,κατασκευη,κυκλωματα κτλ τοτε οσο καλο σημα και να μπει απο το σουπερ οργανο,θα βγει..αστα να παν.Εαν βολεβεσε εργονομηκα με αυτην την κιθαρα μην παρεις αλλη ακομα.Για μενα το πρωτο που θελει αλλαγη ειναι ο ενησχητης.Και το κυριοτερο μην μπεις στο τρυπακι να παρω αυτο μετα το αλλο και παει λεγωντας.Και εγω στην αρχη εψαχνα πιο σουπερ μπασο να παρω,με ειχε πιασει πονοκεφαλος και τελικα με το σετ ενησχητη-καμπινα που εχω τωρα λεω ευτυχος δεν πηρα κιαλλο μπασο (4 εχω και τα 3 τα τρωει η σκονη )γιατι βγαζω τον ηχο που παντα ηθελα.Οποτε επειδη για μενα ειναι κριμα να τρεχεις γυρω γυρο απο το στοχο και στο τελος να πας στο κεντρο κοιτα για ενησχητη.Αν το ηξερα απο την αεχη θα ειχα γλυτωσει πολυ χρονο στο ψαξε και χρημα.Ουτε αυτο το ηξερα ουτε εδω το φορουμ να ρωτησω και πηγενα στα τυφλα.Γιαυτο ακου γνωμες και σκεψου καλα τι θες και προχορα αποφασησμενος.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #4 στις: 16/06/15, 08:21 »
Στο στάδιο που βρίσκεσαι, και ESP Explorer με EMG 81/60, Boogie Triaxis προενίσχυση, Boogie poweramp και Βοοgie 4x12 να πάρεις, πάλι δε θα βγάλεις τον ήχο των Metallica, ο οποίος χωρίς καμία υπερβολή είναι 80% στο πόσο στακάτο ακούγεται το downpicking σου και πόσο  γεμάτο το palm mute σου.

Ωστόσο, επειδή έχω το συγκεκριμένο ενισχυτάκι και πολύ απλά το OD κανάλι του δεν ακούγεται, ένα μικρό ποσό για έναν τίμιο Modelling ενισχυτή για μελέτη δε θα πήγαινε χαμένο, ίσα ίσα που θα σε έκανε να ασχοληθείς πιο πολύ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #5 στις: 16/06/15, 08:36 »
Καλώς ήρθες φίλε!
Καταρχάς μόνο απλός δεν είναι ο προβληματισμός σου! ;D
Στο budget που συζητάς, μόνο μια modeling λύση θα σε καλύψει. Εγώ θα σου πρότεινα – σε περίπτωση που διαθέτεις ήδη ένα καλό PC με μια καλή κάρτα ήχου ή ενα οικονομικό audiointerface, και ένα αξιοπρεπές σύστημα ήχου ή το συνδέεις με HiFi – να δοκιμάσεις τη δωρεαν λύση των VSTs. Το ξέρω δεν είναι η πιο απλή λύση - μάλλον είναι η πολυπλοκότερη, και ίσως σε αποπροσανατολίσει στην αρχή από την εξάσκηση και το παίξιμο, όμως όταν πετύχεις τον ήχο που ψάχνεις, δεν θα σταματάς να παίζεις  ;) . Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε και στα παρακάτω links:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=84333.msg669860#msg669860
http://richardcookson.co.uk/Tattva/

Πάντως, με passive μονοπήνιους και strat κιθάρα δύσκολα θα πετύχεις τη χροιά των Μετάλλικα, ακόμα και με  modeling – θα χρειαστείς τουλάχιστον έναν διπλό μαγνήτη στη γέφυρα. Μια ανέξοδη ιδέα είναι να ανταλλάξεις την κιθάρα σου μέσω αγγελιών με μια LP style με 2 διπλους...  ;)

Τέλος +1 στον Μητσάκο από πάνω... practice makes perfect ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/15, 08:38 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #6 στις: 16/06/15, 10:34 »
...αν "πηξεις" με τα PC, VST κτλ και δεν βγάλεις άκρη, δες αυτούς τους 2 οικονομικούς combo ενισχυτές... θα σου δώσουν αρκετο gain για να πλησιάσεις με τις κατάλληλες ρυθμίσεις τον ήχο που θέλεις:


1. Modeling -ολα-σε-ενα- λύση:


http://www.artmusic.gr/enisxytis-ilektrikis-kitharas-peavey-vypyr-vip-1-p-1131.html


2. Οικονομικός practice solid-state amp:


http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=5617
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #7 στις: 16/06/15, 11:09 »
Βtw, αν στραφείς σε VSTs και ειδικά στο Pod Farm (με το Metal Shop), έχω δυο πολύ ωραίους Metallica ήχους να σου δώσω, ο ένας από τα χεράκια μου... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Starrider

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #8 στις: 16/06/15, 13:55 »
Κατ' αρχας να ευχαριστησω ολους σας για τις συμβουλες!

Απο πειρα θα σου πω πως ολοι (και αν οχι ολοι τοτε το 99,9%) στην αρχη τρωγωμαστε να παρουμε καινουριο οργανο (κιθαρα μπασο κτλ) γιατι αυτο βλεπουμε και αυτο πιανουμε οποτε εκει παει το μυαλο μας με την μια.Ομως οταν ο ενησχητης εινα μαπα,δηλαδη μαπα μεγαφωνο,κατασκευη,κυκλωματα κτλ τοτε οσο καλο σημα και να μπει απο το σουπερ οργανο,θα βγει..αστα να παν.Εαν βολεβεσε εργονομηκα με αυτην την κιθαρα μην παρεις αλλη ακομα.Για μενα το πρωτο που θελει αλλαγη ειναι ο ενησχητης.


Δεν σου κριβω οτι εχω πεσει και εγω στο τριπακι για αλλαγη της κιθαρας μου,κατι που πραγματικα δεν θελω για να πω την αληθεια αφου ειμαι ευχαριστημενος σε γενικοτερο επιπεδο απο αυτην,μερες τωρα εψαχνα κιθαρες χωρις ομως να εχω σκεφτει το θεμα του ενισχυτη,αν και οπως προειπα ειχα σχεδια για αλλαγη του επικεντρωνομουν στη κιθαρα λανθασμενα!

...αν "πηξεις" με τα PC, VST κτλ και δεν βγάλεις άκρη, δες αυτούς τους 2 οικονομικούς combo ενισχυτές... θα σου δώσουν αρκετο gain για να πλησιάσεις με τις κατάλληλες ρυθμίσεις τον ήχο που θέλεις:


1. Modeling -ολα-σε-ενα- λύση:


http://www.artmusic.gr/enisxytis-ilektrikis-kitharas-peavey-vypyr-vip-1-p-1131.html


2. Οικονομικός practice solid-state amp:


http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=5617

Με pc και VST  δεν θα βγαλω ακρη δυστυχως, με περιοριζει το laptop....
Θα κανω ερευνα αγορας και κριτικων στους παραπανω ενισχυτες,Αν και λιγο που εψαξα Νο1 νομιζω ειναι καλυτερη λυση...  :)

Επικεντρωνομαι λοιπων σε ενισχυτη στα επιπεδα των παραπανω! Προτασεις δεκτες!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #9 στις: 16/06/15, 15:56 »
ο peavey που σου πρότεινε ο @Kosthrash είναι αξιοπρεπέστατος και σκυλί . αν και λίγο ακριβός (την ίδια τιμή είχε και πριν 7-8 χρόνια που τον είχα αγοράσει) σε βγάζει για τον ηχο που θες σε εντάσεις δωματίου.

θα σου πρότεινα να πας σε μεταχειρισμένο ενισχυτή και διπλό μαγνήτη (σε μέγεθος μονού για να μη χρειαστείς μετατροπές) στη γέφυρα

για παράδειγμα:
http://smart.noiz.gr/details.php?id=250756
http://smart.noiz.gr/details.php?id=245433

ΥΓ.1 -ο μαγνήτης αυτος έχει πολύ μεγαλύτερο Οutput απο τους άλλους 2 που εχεις στην κιθάρα σου επομένως θα υπάρξει και μεγάλη ανισορροπία στον ήχο και στην ένταση
ΥΓ.2 - δεν είμαι ο πωλητής ουτε έχω κάποια σχέση με αυτούς
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/15, 16:06 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Starrider

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #10 στις: 16/06/15, 20:29 »
ο peavey που σου πρότεινε ο @Kosthrash είναι αξιοπρεπέστατος και σκυλί . αν και λίγο ακριβός (την ίδια τιμή είχε και πριν 7-8 χρόνια που τον είχα αγοράσει) σε βγάζει για τον ηχο που θες σε εντάσεις δωματίου. Εκει με βλεπω να καταληγω και εγω,ειδα και διαβασα αρκετα πραγματακια με μεγαλα ποσοστα και καλα λογια!

θα σου πρότεινα να πας σε μεταχειρισμένο ενισχυτή και διπλό μαγνήτη (σε μέγεθος μονού για να μη χρειαστείς μετατροπές) στη γέφυρα


 Με τους μαγνητες τωρα..... εχω βρει γεματα Pickguard στο ebay (Πχ http://www.ebay.com/itm/360774893694?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT  ή http://www.ebay.com/itm/191596786533?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT ) με αμφοιβολου ποιοτητας μαγνητες ηλεκτρικα κλπ... εχω βρει και μαγνητες διπλους στο μεγεθος του μικρου οπως αυτος που μου εστειλες, βεβαια οπως και να εχει θα κοψω και θα ραψω... το σκεφτομαι ομως!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #11 στις: 16/06/15, 21:26 »
Θα σου πρότεινα να μήν κάνεις κάποια αλλαγή η οποία δεν θα αναβαθμίζει ουσιαστικά τον εξοπλισμό σου, όπως τα pickguard που παρέθεσες, άσε που πάλι θα χρειαζόταν σκάψιμο η κιθάρα σου.

Μάζεψε χρήματα για να πάρεις αρχικά έναν καλό modelling ενισχυτή με τον οποίο θα μείνεις αρκετό καιρό λόγω της ευελιξίας που σου δίνει και αργότερα μαζεύεις εκ νέου χρήματα για να πάρεις μία καλύτερη κιθάρα.

Τέλος όπως αναφέρθηκε παραπάνω ο εξοπλισμός δε σου κάνει και δώρο την τεχνική, άρα μελέτη και εξάσκηση ώστε να μπορείς να αξιοποιήσεις τον εξοπλισμό που θα αποκτήσεις αργότερα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Starrider

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #12 στις: 17/06/15, 11:28 »
Λοιπων μετα απο σκεψη και μετα τις πολυ σωστες συμβουλες σας..... Κανω ερευνα αγορας ενισχυτη,μενω με την κιθαρα μου οπως ειναι και αργοτερα την αναβαθμιζω η ακομα καλυτερα περνω μια νεα στα δεδομενα που με βολευουν!
Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας,γλιτωσα χρονο...χρημα...και ψαξιμο!


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #13 στις: 17/06/15, 13:42 »
Καλές δοκιμές φίλε μου!
Δοκιμασε τους με την κιθάρα σου εννοείται!


Α, ρίξε και μια "αυτία" και στον Fender Mustang II (V2)... σχεδόν  ιδια τιμη με Vypyr και έιναι 40Watt με 12'μεγάφωνο. Απ'οτι θυμάμαι θα σε βγάζει για Μεταλλικα με το American 90's ή με το Metal 2000 μοντέλο.


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=39955
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Starrider

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #14 στις: 17/06/15, 14:17 »
Καλές δοκιμές φίλε μου!
Δοκιμασε τους με την κιθάρα σου εννοείται!


Α, ρίξε και μια "αυτία" και στον Fender Mustang II (V2)... σχεδόν  ιδια τιμη με Vypyr και έιναι 40Watt με 12'μεγάφωνο. Απ'οτι θυμάμαι θα σε βγάζει για Μεταλλικα με το American 90's ή με το Metal 2000 μοντέλο.


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=39955


Eυχαριστω φιλε!
Τωρα ξερω που και πως θα ψαχτω,θα τσεκαρω και αυτο το μοντελο!

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #15 στις: 17/06/15, 17:25 »
Καλησπέρα φίλε μου
Επίσης καλό είναι να ψάξεις και στις αγγελίες για να γλυτώσεις αρκετά χρήματα
Πχ στο noiz

Fender Mustang ii v2
http://smart.noiz.gr/details.php?id=248025


LANEY P35w Prism
http://smart.noiz.gr/details.php?id=220570
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος Starrider

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #16 στις: 17/06/15, 21:54 »
Kαλησπερα σας!

Μετα απο ενα απογευμα στο youtube και τσεκαρωντας τους ενισχυτες που μου στειλατε κατεληξα στους παρακατω με σειρα προτιμησης...

1. Peavey VYPYR VIP 1 ( μου εκανε το κλικ απο την αρχη...)
2. Fender Mustang ii v2 (διαβασα και για αυτον καλα λογια...παιζει και μεταχειρισμενος οπως μου εστειλε ο φιλος bathan)
3. Laney p35w prism (δεν μου εκανε κατι..αλλα τον θεωρω καλυτερο απο τους αλλους που τσεκαρα)

ακουσα και διαβασα  για ακριβοτερα μοντελα αλλα νομιζω οτι στα παραπανω θα ειμαι καλημμενος,το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τους ακουσω live... οποτε αν εχετε εμπειρια απο τους παραπανω θα την ακουσω με χαρα!


Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #17 στις: 18/06/15, 17:11 »
Tσέκαρε και τον παρακάτω blackstar αν είναι στο budget σου
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=37797
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #18 στις: 18/06/15, 17:40 »
Tσέκαρε και τον παρακάτω blackstar αν είναι στο budget σου
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=37797

Και εγώ θα τον πρότεινα αυτόν. Η τιμή της αγγελίας είναι αρκετά καλή επίσης.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Starrider

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #19 στις: 18/06/15, 21:27 »
Thank's !! θα κανω ενα τσεκ αυριο και σε αυτον!!

Αποσυνδεδεμένος Starrider

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απλος προβληματισμος αρχαριου
« Απάντηση #20 στις: 22/06/15, 22:12 »
Τελικα με πεισατε και σε λιγες μερες θα εχω στα χερια μου εναν Laney prism p35....
Εντυπωσεις συντομα!  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:57
από HeavyHead
16 Απαντήσεις
5614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 09:46
από vagtanplan
0 Απαντήσεις
3219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 03:14
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 18:28
από Υπνοβάτης...
20 Απαντήσεις
7814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:39
από Jezus
31 Απαντήσεις
9293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 16:55
από Tasos_G
12 Απαντήσεις
13825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 17:02
από Spyros Delta
89 Απαντήσεις
19490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/15, 22:30
από hot_sauce (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
7216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/16, 09:43
από saved
24 Απαντήσεις
21042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/17, 15:52
από vaig3