Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul  (Αναγνώστηκε 8651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδω και καμια βδομαδα εχω διαβασει σχεδον ολοκληρο το forum...
Αποφασισα λοιπον να σας στειλω και να παρω και την γνωμη σας


Πριν 5-6 χρονια ειχα παρει μια Squier της πλακας....Ασχοληθηκα 1-2 χρονια μονος μου αφου πηγα στο ωδειο οπου και την εκανα στον τριτο μηνα και εν τελει παρατησα την κιθαρα.....Ελα ομως που ενα φιλαρακι πηρε μια Epiphone με εναν καλο Marshall ενισχυτη και μολις επαιξα εμεινα με το στομα ανοιχτο.....


Αργοτερα πηρε η αδερφη μου μια ηλεκτρακουστικη Ibanez και αρχισα να ασχολουμε παλι μιας και παντα μου αρεσε να κραταω τον ρυθμο.....


Μετα με εβαλε ο διαολος και επιασα παλι την Fender (Θεος να την κανει) και καταλαβα οτι ειχε τεραστια προβληματα
Απο που να αρχισω,απο μαγνητες,απο κουρδισμα απο ολα.....


Αφου σας ειπα την ιστορια της ζωης μου θελω να σας ρωτησω το εξης


Ενδιαφερομαι για καινουρια ηλεκτρικη
Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω ουτε κατα διανοια να ξεφυγω απο 150-180 ευρω


Παντα ηθελα μια Les Paul και ειδα καποια μοντελακια


π.χ


http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_special_ii_hcs.htm


http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_vb.htm


Για την epiphone διαβασα οτι δεν κανει και οτι καλυτερα να μην
Και για τις Harley Benton ακουσα οτι ειναι κακοκατασκευασμενες


Παρ ολα αυτα η Benton με τραβαει περισσοτερο πρωτον λογω μαγνητων  δευτερον για τον δεσιμο του λαιμου και τριτον για την εμφανιση


Εσεις τι λετε???

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #1 στις: 19/09/12, 23:11 »
H Harley Benton που αναφέρεις είναι ιδανική για την περίπτωσή σου και μάλιστα έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά! Όλα τα αρνητικά που λένε για τις συγκεκριμένες κιθάρες είναι γιατί περιμένουν από μια κιθάρα των 150 ευρώ να έχει την ίδια ποιότητα με μια των 700-1000 ευρώ, όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι αδύνατον! Διάβασε αυτό το thread --> http://www.noiz.gr/index.php?topic=190246.0 να πάρεις μια ιδέα! Εγώ έχω αυτή του link πιο πάνω αλλά σε άσπρη (αυτή δηλαδή --> http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500wh.htm) για δεύτερη κιθάρα, την πήρα 100 ευρώ μεταχειρισμένη και είναι μια χαρά, απλά θέλει ένα καλό σετάρισμα, όπως και όλες σχεδόν! Χτύπα αυτή που ανέφερες άφοβα, αυτή είναι η γνώμη μου ;)

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #2 στις: 19/09/12, 23:18 »
Το ειχα διαβασει αυτο  ;D  οπως και οτι σχετιζεται με τις δυο παραπανω.....
Οποτε αβλεπι εκει ετσι????
Δεν θα βρω κατι καλυτερο σ αυτα τα χρηματα????

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #3 στις: 19/09/12, 23:22 »
H συγκεκριμένη Epiphone κατά τη γνώμη μου δεν είναι καλή κιθάρα. Για την ακρίβεια, θα έλεγα ότι είναι κάτι ανάλογο με τη Squier που έχεις, και κατά πάσα πιθανότητα η Squier είναι ελαφρώς καλύτερη. Βέβαια με αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να περιμένεις κάτι ιδιαίτερο, αλλά καλό θα είναι να βρεις κάτι τουλάχιστον αξιοπρεπές.

Τώρα όσον αφορά την εμφάνιση, τους μαγνήτες (=εμφάνιση) και την ένωση μπράτσου-σώματος (=εμφάνιση), δεν είναι τα καλύτερα κριτήρια για επιλογή κιθάρας. Όχι ότι αυτά τα σημεία δεν κάνουν ουσιαστική διαφορά, απλά εσύ λόγω απειρίας δεν μπορείς να τα αξιολογήσεις σωστά και κρίνεις με βάση την αισθητική τους επίδραση.

Για να μη μακρηγορώ, από τις δύο κιθάρες που παραθέτεις εγώ θα προτιμούσα τη Harley Benton. Kατά γενική ομολογία πρόκειται για τη μόνη Harley Benton Les Paul που μπορεί να μην είναι χάλια. Σε αυτά τα λεφτά θα σού πρότεινα επίσης τις παρακάτω κιθάρες:

Jack & Danny LS100

Cort CR100

Peavey SC-1
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #4 στις: 19/09/12, 23:30 »
Τώρα όσον αφορά την εμφάνιση, τους μαγνήτες (=εμφάνιση) και την ένωση μπράτσου-σώματος (=εμφάνιση), δεν είναι τα καλύτερα κριτήρια για επιλογή κιθάρας. Όχι ότι αυτά τα σημεία δεν κάνουν ουσιαστική διαφορά, απλά εσύ λόγω απειρίας δεν μπορείς να τα αξιολογήσεις σωστά και κρίνεις με βάση την αισθητική τους επίδραση.

Mα διαχώρισε την εμφάνιση από τα υπόλοιπα. Μίλησε για μαγνήτες επειδή είναι wilkinson και για την ένωση μπράτσου-σώματος επειδή είναι set-neck, όχι λόγω εμφάνισης των 2 τελευταίων!

H Cort παρεπιπτόντως ξεφεύγει χρηματικά! Η Jack & Danny είναι καλή αλλά τα χαρακτηριστικά της Harley Benton είναι ανώτερα! Την Peavey δεν την γνωρίζω για να πω, αλλά κι αυτή από χαρακτηριστικά δε λέει και πολλά! Οπότε ναι, δε βλέπω κάτι καλύτερο από τη Harley Benton σε αυτά τα χρήματα!

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #5 στις: 19/09/12, 23:42 »
Νομιζω οτι η HB ειναι πιο κοντα σε μια Les Paul.....Σε σχεση με τις υπολοιπες εννοω......Αυτο που λεει ο metalmike με εκανε να την σκεφτομαι τοσο σοβαρα......Παντως αυτο που λες Απολλων για την Epiphone με κανει να την βγαλω εντελως απο το μυαλο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #6 στις: 19/09/12, 23:44 »
Mα διαχώρισε την εμφάνιση από τα υπόλοιπα. Μίλησε για μαγνήτες επειδή είναι wilkinson και για την ένωση μπράτσου-σώματος επειδή είναι set-neck, όχι λόγω εμφάνισης των 2 τελευταίων!

H Cort παρεπιπτόντως ξεφεύγει χρηματικά! Η Jack & Danny είναι καλή αλλά τα χαρακτηριστικά της Harley Benton είναι ανώτερα! Την Peavey δεν την γνωρίζω για να πω, αλλά κι αυτή από χαρακτηριστικά δε λέει και πολλά! Οπότε ναι, δε βλέπω κάτι καλύτερο από τη Harley Benton σε αυτά τα χρήματα!

H Cort κοστίζει 190 Ευρώ. Δεν μιλάμε για καμιά φοβερή διαφορά από τα 180. Και το ίδιο μοντέλο βγαίνει και σε μαύρο χρώμα, το οποίο είναι λίγο φτηνότερο.

Όσο για το σχόλιο περί εμφάνισης, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι προφανώς κρίνει τόσο τους μαγνήτες (οι οποίοι στην Harley Benton έχουν μεταλλικά καλύμματα σε αντίθεση με τους μαγνήτες της Epiphone που δεν έχουν) όσο και το neck joint με εμφανισιακά κριτήρια. Μπορεί να κάνω λάθος και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν λανθασμένα προεξόφλησα κάτι τέτοιο, αλλά με αυτό το επίπεδο εμπειρίας, αμφιβάλλω αν ξέρει τις ηχητικές διαφορές ανάμεσα σε έναν covered και έναν open μαγνήτη, ή σε μια κιθάρα με set neck από μία με βιδωτό μπράτσο. Και πού είδες εσύ κάποια αναφορά στη μάρκα των μαγνητών;

Eπίσης δεν πρέπει να παραλείψουμε την αναφορά στον ενισχυτή, ο οποίος είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας. Πολύ πιθανόν ο ήχος που έβγαλε ο φίλος να οφείλεται περισσότερο στον "καλό" Marshall παρά στην Epiphone...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #7 στις: 19/09/12, 23:50 »
Οχι πραγματικα οι διαφορες που λες για covered και opened δεν ξερω τι ειναι.....Απλα ξερω οτι θελω να εχω εναν πιο βαθυ ηχο...Πιο γεματο...Και απο οτι διαβασα ο λαιμος παιζει ρολο σ αυτο οπως και οι humbuckers......Τους μαγνητες με το καλυμμα πραγματικα σου μιλαω τωρα τους προσεξα...Απλα διαβασα οτι ειναι wilkison το googlara και ειδα οτι ειναι σχετικα γνωστοι.....


Η Cort εχει καλυτερα χαρακτηριστικα απο την HB???? :-\ ???

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #8 στις: 19/09/12, 23:53 »
Για 'μένα ανάμεσα σε J&D και HB είσαι, η Epiphone έφυγε από το παιχνίδι, έφαγε κόκκινη ;D

Δεν είναι διαφορά από τα 180 αλλά λίγο πιο μετά πάνε και οι Vintage που τις σκίζουν όσες έχουμε πει :P Αυτό που είπε για τους μαγνήτες το είπε (έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον) επειδή είναι επώνυμοι και όχι κάποιοι ανώνυμοι και εντελώς της πλάκας, δεν είχε να κάνει με την εμφάνιση, γιατί αν δεις πως το έγραψε την εμφάνιση της κιθάρας την έβαλε ξεχωριστά από τα άλλα δύο!  Μπορεί να κάνω και λάθος, ας το διεκρινίσει! Από αυτά που έγραψε το κατάλαβα, δεν είδα καμιά μάρκα! Επίσης κι εσύ γιατί προεξοφλείς ότι δεν θα ξέρει τις διαφορές αυτές που ανέφερε; Δηλαδή το ότι wilkinson>no name και set-neck> bolt-on;

EDIT: Με πρόλαβε ;D

Η Cort εχει καλυτερα χαρακτηριστικα απο την HB???? :-\ ???

Όχι!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/12, 23:55 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #9 στις: 20/09/12, 00:06 »
Το βασικο προβλημα μου ειναι οτι θελω να παρω μια αξιοπρεπη κιθαρα με πολυ λιγα χρηματα
Γιατι αν συνεχισω να παιζω με την Squier μαλλον θα ειναι η δευτερη φορα που θα την παρατησω την κιθαρα!!!


Για αυτο σας ρωταω και σας ξαναρωταω.....

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #10 στις: 20/09/12, 00:12 »
Mένεις Αθήνα; Θες να περάσεις από το σπίτι μου να δοκιμάσεις αυτή που έχω; Άμα σου αρέσει η δική μου, τότε θα σου αρέσει και αυτή που ανέφερες και περισσότερο κιόλας! Kυρίαρχο ρόλο παίζει και ο ενισχυτής που είπε ο Aπόλλων! Με τη Squier τι σε χαλούσε πιο πολύ δηλαδή; Ήταν κυρίως θέμα ήχου ή τεχνικών προβλημάτων της κιθάρας;
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/12, 00:13 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #11 στις: 20/09/12, 00:21 »
Καμια σχεση με Αθηνα  :-\ ....Ηρακλειο βρισκομαι.....Στην Squier με ενοχλουσε παρα πολυ οτι σε 2-3 λεπτα ξεκουρδιζοταν....Οποιες χορδες και αν δοκιμασα με χαλουσε.....Μετα ο ηχος που εβγαζε ηταν πολυ πιο ρηχος σε σχεση με την Epiphone που δοκιμασα....(Και παρεπιπτοντως την δοκιμασα και στον Marshall την Squier).....Και ο θειος μου που παιζει χρονια (ακουστικη) μου ειπε οτι με χειρωτερη κιθαρα δεν εχει παιξει ποτε....Κλειδια και λοιπα τα εχουν φτυσει οπως και η υποδοχη που βαζω το καλωδιο για τον ενισχυτη......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #12 στις: 20/09/12, 00:29 »
Η Cort εχει καλυτερα χαρακτηριστικα απο την HB???? :-\ ???

Aυτό δεν μπορώ να το κρίνω, γιατί δεν έχω δοκιμάσει καμία από τις δύο κιθάρες. Έχω αρκετή εμπειρία από κιθάρες Cort τις οποίες έχω σε μεγάλη εκτίμηση (έχουν περάσει 6-7 από τα χέρια μου, έχω ακόμα τρεις από αυτές). Έχω δοκιμάσει την CR250, η οποία είναι πιο ακριβό μοντέλο, αλλά είναι πολύ καλοφτιαγμένο και ποιοτικό όργανο. Η εντύπωσή μου ήταν ότι είναι πολύ πιο "Les Paul" από πλευράς ήχου σε σχέση με άλλες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά οι οποίες μπορεί εμφανισιακά να είναι πιο κοντά στο αυθεντικό μοντέλο (όπως π.χ. οι Εpiphone). ΜΕ βάση όλα τα παραπάνω, πιθανολογώ ότι και τα πιο φτηνά μοντέλα της ίδιας σειράς θα είναι τουλάχιστον ικανοποιητικά. Δεν θα περίμενα να έχει long tenon όπως έχω διαβάσει ότι έχει η HBL500. Απ' ότι ξέρω όμως τα χαρακτηριστικά κάποιων μοντέλων έχουν αλλάξει πρόσφατα, για παράδειγμα το nut width είναι πλέον 42,5 χιλιοστά αντί για 44 που ήταν παλιότερα. Θα σού έλεγα θα έστελνα ένα email στον Thomann ζητώντας να μάθεις τα ακριβή χαρακτηριστικά του μοντέλου, πριν αποφασίσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #13 στις: 20/09/12, 00:44 »
Καλα εννοειτε οτι θα το ψαξω.....
Θα ηθελα να μπορουσα να τις δοκιμασω και καπου αλλα δεν υπαρχει καποιο μαγαζι που να μπορω να δοκιμασω τις συγκεκριμενες.....


Παντως σας ευχαριστω παρα πολυ και τους δυο μου ξεδιαλυνατε το τοπιο και πολυ μαλιστα!!!!


Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #14 στις: 20/09/12, 00:50 »
Γεια χαρά και από εμένα.
Είχα την Harley Benton HBL 500 σε μαύρη όταν ακόμα είχε nut width 44mm.
Έχω πιάσει και τις παρακάτω σε τιμή Harley,έχω κάνει ακόμη και το Les Paul kit του Thomann..
Η μόνη Harley που διασώζεται ήταν η HBL 500

Είχα και Jack & Danny LC300 Les Paul και ήταν καλό value for money.
Μάλιστα μου έδινε αίσθηση πιο προσεγμένου και στιβαρού οργάνου από τις Harley.

Την epiphone που postαρες ούτε κατά διάνοια.Τις είχαμε στο ωδείο που δούλευα.Σκέτα καυσόξυλα...

Γνώμη μου είναι να πουλήσεις την squier έστω και για 50 ευρώ.
Μετά βάζεις εδώ και στο διπλανό forum αγγελία ζήτησης για φθηνή Les Paul στο Ηράκλειο(πάντα μιλάμε για set neck όχι βιδωτή).
Όλο και κάποιος θα σκεφτεί να δώσει καμιά μεταχειρισμένη Les Paul που μπορεί να την είχε αγοράσει 250-300 κατοστάρικα.
Τέλος, παίρνεις τον θείο,τσεκάρει την κατάσταση της κιθάρας(τάστα κ.λ.π.),την δοκιμάζεις και εσύ να δεις αν σε βολεύει-αρέσει.

Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/12, 08:25 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #15 στις: 20/09/12, 01:40 »
Καμια σχεση με Αθηνα  :-\ ....Ηρακλειο βρισκομαι.....Στην Squier με ενοχλουσε παρα πολυ οτι σε 2-3 λεπτα ξεκουρδιζοταν....Οποιες χορδες και αν δοκιμασα με χαλουσε.....Μετα ο ηχος που εβγαζε ηταν πολυ πιο ρηχος σε σχεση με την Epiphone που δοκιμασα....(Και παρεπιπτοντως την δοκιμασα και στον Marshall την Squier).....Και ο θειος μου που παιζει χρονια (ακουστικη) μου ειπε οτι με χειρωτερη κιθαρα δεν εχει παιξει ποτε....Κλειδια και λοιπα τα εχουν φτυσει οπως και η υποδοχη που βαζω το καλωδιο για τον ενισχυτη......

Κοίταξε να δεις τι γίνεται με αυτά που αναφέρεις! Το θέμα του ξεκουρδίσματος ίσως να λυνόταν με σφίξιμο των κλειδιών! Ο ήχος είναι φυσικό να σου φαινόταν ρηχός σε σχέση με την Εpiphone που δοκίμασες, οι LP έχουν πολύ πιο γεμάτο ήχο! Η υποδοχή του jack της κιθάρας μπορεί απλά να ήθελε σφίξιμο κι αυτή! Την είχες πάει για σετάρισμα; Πιστεύω πως αν την είχες πάει και τα έλεγες σε αυτόν που θα τη σέταρε θα ήταν οκ!

Άμα είναι να πουλήσει κάνα 50ρικο τη Squier μπορεί να κοιτάξει και καμία Vintage V100!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #16 στις: 20/09/12, 03:34 »
Κάνε 1-2 μήνες υπομονή και χτύπα μια Vintage V100.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #17 στις: 20/09/12, 08:00 »
Nick, αν θες πες μας ποιον ενισχυτή χρησιμοποιείς και ποιος Μαρσαλ ειναι του φίλου σου  ;) (ρωτάω επειδή με έναν ενισχυτή των περίπου 100 ευρώ και ένα σετάρισμα της squier - 30 euro? - μπορεί να βγάλεις πολύ καλύτερο ήχο από τον τωρινό σου). Και αργότερα φυσικά:

Γνώμη μου είναι να πουλήσεις την squier έστω και για 50 ευρώ.

Κάνε 1-2 μήνες υπομονή και χτύπα μια Vintage V100.

+100  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #18 στις: 20/09/12, 12:09 »
Καλημερα….Με χαρα διαβασα τις απαντησεις κι από αλλα μελη του forum….
Η ιδεα της μεταχειρισμενης δεν με τρελανε κιολας….Οχι επειδη δεν μπορω να βρω καλα κομματια…Αλλα σε περιπτωση που μου παρουσιαστει καποιο προβλημα μεσα στα 1-2 χρονια δεν θα μπορω να την φτιαξω…Ενώ με την εγκυηση είναι λιγο πιο ασφαλη τα πραγματα….Ε και άλλο να την βγαζεις από το κουτι και να εισαι ο πρωτος που την πιανεις και άλλο δευτερο η τριτο χερι….
 
Την squire την εχω ταξει σε ένα φιλαρακι μου…..Θελει να μαθει και επειδη δεν εχει την ανεση να αγορασει κατι θα του την δωσω….Δεν ξερω αυτην την κιθαρα την εχω παρει με πολύ στραβο ματι…Όλα μου φταινε πανω της…Για σεταρισμα δεν την πηγα μιας και στην πολη που μενω μονιμα (Γρεβενα) δεν υπαρχει καποιος που να ασχολειτε και στο Ηρακλειο που σπουδαζω εχω την ηλ/ακουστικη….Βασικα δεν θελω να την ξαναπιασω στα χερια μου και για αυτό σκεφτομαι κατι καινουριο…Αλλιως θα εψαχνα να βρω μαγνητες η να κανω τιποτα αναβαθμισεις στα ηλεκτρικα,αλλαγη κουρδιστιρια κλπ…Αλλα η κιθαρα δεν μου αρεσει….
 
Οσο για τον ενισχυτη που ανεφερε καποιος φιλος…
Εγω εχω έναν αστειο ενισχυτη (Stagg  CA-20G), με μια πολύ παλια πεταλιερα (την οποια όμως την λατρευω) KORG A4…Και ο ενισχυτης του φιλου μου ηταν ενας Marshall αν δεν κανω λαθος ο MG15FX….
Η Vintage V100 πεφτει πολύ σαν προταση…Παντου οπου βλεπω για αγορα καινουριας κιθαρας παντα αναφερεται…Τοσο value for money είναι η κιθαρα…
Υπομονη 1-2 μηνες θα κανω ετσι κι αλλιως μιας και τα λευτα που εχω στην ακρη δεν φτανουν να παρω ουτε χορδες που λεει ο λογος… :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #19 στις: 20/09/12, 12:23 »
η κιθάρα δεν παθαίνει πολλά....τα χτυπήματα στο σώμα και τα ραγίσματα φαίνονται με τη μία....αν δεν έχει όταν την αγοράσεις δεν θα αποκτήσει μετά αν δεν της κάνεις κάτι εσύ...

το μόνο επίφοβο είναι τα ηλεκτρικά,τα οποία, συνήθως, παθαίνουν κοκομπλόκο στις κολλήσεις τους που δεν είναι τίποτα να τις επαναφέρεις....

οπότε κοίτα και για μεταχειρισμένες...(+1 δλδ κι από μένα)

κοίτα και για κάποιο modelling ενισχυτή με εξομοιώσεις, ενισχυτών, καμπινών και φυσικά εφέ και εκεί να δεις πλάκα που θα πάθεις...απλά πρέπει να ανεβάσεις λίγο budget....X

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #20 στις: 20/09/12, 12:33 »
Το πιστευω αυτο που λες για τους ενισχυτες....
Βασικα κατα συμπτωση τωρα διαβαζα το αρθρο που ειχε γραψει ο Απολλων για τους modelling ενισχυτες...
Το θεμα ειναι οτι ολοι αυτοι οι ενισχυτες που παρουσιαζε ειναι στο budget που υπολογιζω για την κιθαρα....
Αρα μετα δεν μενει τιποτα για την κιθαρα....Ή κιθαρα ή ενισχυτη...Και μαλλον το κοβω για κιθαρα...
Τα Χριστουγεννα Θεου θελοντως μαλλον θα εχω τα λευτα και για ενισχυτη...Οποτε θα αρχισω να κανω ερευνα λιγο αργοτερα...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #21 στις: 20/09/12, 12:45 »
Ναι, οι Vintage V100 είναι τρομερό value for money, για ΄μένα είναι καλύτερες και από κάποιες πιο ακριβές epiphone!

Πάντως αν δεν πάρεις καμία Vintage V100, με τα ίδια λεφτά, μπορείς να πάρεις το παρακάτω πακετάκι και θα είσαι κομπλέ:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_vb.htm
http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm (ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι κλάσεις ανώτερος από το Μarshall MG που ανέφερες)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #22 στις: 20/09/12, 12:46 »
Σε αυτή την περίπτωση σε βλέπω για την Harley B ή την JD που προτειναν τα παιδια που θα την ακούς μεσα από την Korg (?!?)  και μετά από κανα-δυο μήνες παιρνεις και εναν modeling amp όπως αυτοί (ή πουλας την πεταλιερα και τον αγοραζεις πιο γρηγορα  ;) ):

http://www.artmusic.gr/product_info.php?products_id=911

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8476

http://www.musicmania.com.gr/music/s13917p

Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να δοκιμάσεις τουλάχιστον την κιθάρα πριν αγοράσεις για να δεις αν σου "κάθεται" καλά ή όχι.

EDIT: Με πρόλαβε ο Mike ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος NickGavanas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #23 στις: 20/09/12, 12:58 »
Την κιθαρα δυσκολα να βρω να την δοκιμασω εδω!!!!!!Αν και δεν νομιζω οτι δεν θα μου καθεται καλα.....Το βαρος δεν με νοιαζει και τοσο..Ο λαιμος πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα συνηθειας....Απλα επειδη δεν μπορω να την τσεκαρω απο κοντα ρωτησα εσας...
Απο οτι διαβασα απο τους περισσοτερους η λυση της Harley Benton δεν ειναι και τοσο χαλια!!!!Εφοσον δεν ψαχτω για μεταχειρισμενη μου αρεσει η ιδεα της HB...
Και μαλλον προς τα εκει κλινω....Η πεταλιερα δεν ξερω πραγματικα ποσο μπορει να πιασει!!!χαχαχαα....ασε που δεν νομιζω να υπαρχει αλλος τρελος να θελει να παιξει με αυτην την πεταλιερα εκτος απο εμενα!!!!!!!


Ο ενισχυτης θα με απασχολησει σε 2-3 μηνες οποτε θα σας πρηξω παλι με τις ερωτησεις!!!!Αυτοι οι 30αρηδες παντως που παρουσιασε ο Απολλων ειναι ενας κι ενας!!!!Και πραγματικα θα μου χρειαστει λιγο μεγαλυτερος ενισχυτης γιατι παιζω αρκετα συχνα με ενα φιλαρακι που παιζει ντραμς...Και δεν ακουγομαι καθολου με την πατατα που εχω!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για καινουργια ηλεκτρικη Les Paul
« Απάντηση #24 στις: 20/09/12, 13:44 »
Η ιδεα της μεταχειρισμενης δεν με τρελανε κιολας….Οχι επειδη δεν μπορω να βρω καλα κομματια…Αλλα σε περιπτωση που μου παρουσιαστει καποιο προβλημα μεσα στα 1-2 χρονια δεν θα μπορω να την φτιαξω…Ενώ με την εγκυηση είναι λιγο πιο ασφαλη τα πραγματα….

Όλες οι κιθάρες μαζικής παραγωγής πλέον με ένα καλό σετάρισμα παίζουν.
Πρόβλημα σοβαρό ή μη αναστρέψιμο, δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις εκτός αν την κοπανίσεις πουθενά ή αν αρχίσεις να γυρίζεις το παξιμάδι του truss rod χωρίς λόγο..

Επίσης ξέρω πολλά ελληνικά μαγαζιά που μετά την απομάκρυνση από το ταμείο,δε σε ξέρω-δε με ξέρεις..
Οπότε αυτό με την εγγύηση δεν έχει πολύ βάση.

Όσο για το "μεταχειρισμένο",σίγουρα σε όλους μας αρέσει η μυρωδιά του καινούργιου,απλά είναι ένας τρόπος να αποκτάμε αντικείμενα που καινούργια δεν μπορούμε να τα πλησιάσουμε.

Η Harley Benton HBL500 που λες ότι καταλήγεις, είναι και όμορφη κιθάρα από κοντά.
Άλλωστε είναι αισθητικά βασισμένη στην Gibson Black Beauty.

Καλόπαιχτη ότι και αν αποφασίσεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
9287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 04:42
από Jezus
18 Απαντήσεις
6667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 12:43
από adr1anos
9 Απαντήσεις
5020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
15 Απαντήσεις
3941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/12, 16:14
από alice_98
6 Απαντήσεις
3508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 01:38
από Απόλλων
31 Απαντήσεις
7258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 15:16
από Spyros Delta
22 Απαντήσεις
6821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/12, 14:22
από Edward The Great
8 Απαντήσεις
3383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/12, 16:32
από Archangel
9 Απαντήσεις
4840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/13, 22:57
από klaus77
17 Απαντήσεις
7622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/15, 01:23
από sfanfan