Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με ESP  (Αναγνώστηκε 9464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ESPfan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Uhhhhh Yeeaaah
    • Προφίλ
Προβλημα με ESP
« στις: 27/04/11, 17:35 »
Γεια χαρα παιδες. Ειμαι καινουριος στο φορουμ σας - το οποιο παρεμπιπτοντως ειναι απ' τα καλυτερα που εχω επισκεφτει και σιγουρα το καλυτερο πανω στο θεμα κιθαρα - οποτε αν κανω κατι λαθος θα σας παρακαλουσα να με διορθωσετε. Λοιπον για να μπω κατευθειαν στο ψητο, προσφατα παραγγειλα μια κιθαρα μεσω ιντερνετ συγκεκριμενα την ESP KH-602 (EMG 81-60 active humbuckers) με την οποια αντιμετωπιζω καποια προβληματακια με τον ηχο απο την πρωτη μερα. Για να προλαβω μερικους ξερω την διαφορα μεταξυ active και passive μαγνητων και επισης εκανα και μια μικρη ''ερευνα αγορας'' πριν τη παραγγειλω (γιατι δεν εχω την πολυτελεια να σπαταλω 1200Ε). Περασα αμετρητες ωρες στο Youtube και σε διαφορα φορουμς και αφου απο παντου εισεπραττα το μηνυμα ''ειναι η καλυτερη κιθαρα που εχω παιξει'' την αγορασα. Λοιπον, το προβλημα μου εμενα ειναι στον ηχο. Ο ηχος στο distortion ειναι πολυ.. χμμ πως να το πω, δεν εχει βαθος, δεν ειναι πλουσιος τελοσπαντων. Αλλα δεν κολλαω εκει. Ξερω οτι αυτο ειναι μια απο τις ''ιδιοτητες'' (παρενεργειες θα ελεγα) των active μαγνητων. Σκοπευω ουτως η άλλως να αντικαταστησω τον ενισχυτη μου με κατι (αρκετα) καλυτερο οποτε πιστευω αυτο να φτιαξει. Το ΜΕΓΑΛΟ μου προβλημα ειναι στο clean. Ο ηχος ακουγεται πολυ παραμορφωμενος για να θεωρειται clean και γενικα ειναι αδυνατον να παιξεις συγχωρδιες γιατι ο ηχος ειναι επιεικως απαραδεκτος. Τωρα θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας. Ειναι προβλημα των μαγνητων; Ειναι προβλημα της κιθαρας γενικοτερα; Ειναι προβλημα του ενισχυτη; Ειναι κατι απ' ολα; Να τονισω οτι ο ενισχυτης μου δεν ειναι τιποτα το ιδαιτερο ενας φτηνος πλην τιμιος και αξιοπιστος Washburn, και οτι εχω και αλλη κιθαρα, επισης Washburn των 200 Ευρω η οποια πραγματικα μπροστα στην ESP ακουγεται κλασης ανωτερη (ειδικα στο clean). Επισης εχω δοκιμασει ολα τα πιθανα settings του ταπεινου μου ενισχυτη και τιποτα δεν φαινεται να διορθωνει το προβλημα. Επιπλεον πληροφοριες για τη εν λογω κιθαρα εδω http://www.espguitars.com/guitars/signature/kh-602.html. Να πω επισης οτι παιζω κιθαρα σχεδον 3 χρονια και ειμαι αρκετα απειρος σε οτι εχει να κανει με τα ''τεχνικα'' θεματα της κιθαρας, οπως ηλεκτρικα κτλ. Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το μακρυναρι που εγραψα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #1 στις: 27/04/11, 17:50 »
Καλως ήρθες παλίκαρε...

είχα τους ίδιους ακριβώς μαγνήτες σε esp eclipse αλλά πραγματικά δεν παρατήρησα ποτέ αυτό που περιγράφεις....τα βρώμικα ήταν γκαζιάρικα....τα καθάρα ήταν αξιοπρεπή (όσο μπορούν οι emg) και τελικά τους μαγνήτες τους άλλαξα απλά και μόνο για να πάω σε κάτι πολύ καλύτερο και όχι γιατί ήταν άσχημοι...

αν η άλλη σου κιθάρα παίζει στον ενισχυτή κανονικά..τότε σίγουρα δεν είναι πρόβλημα του ενισχυτή....το πιο πιθανό είναι να υπάρχει πρόβλημα στους μαγνήτες...δεν είναι άλλωστε πρώτη φορά που συμβαίνει σε μια εταιρεία να βγάλει ένα ελλατωματικό προιον....

αυτά απο μένα..τώρα θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν ακόμα πιο έμπειροι στον τομεα...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #2 στις: 27/04/11, 17:51 »
Καταρχάς καλωσήρθες και μπράβο για το καλογραμμένο και σαφές ποστ.  :)
Στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις τώρα, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία με emg μαγνήτες, μια κιθάρα που είχα δοκιμάσει και τους φόραγε, τα καθαρά απλά απουσίαζαν. Πρόσεξε όχι δεν ήταν κρυστάλλινα ή δεν ήταν του γούστου μου, αλλά δεν υπήρχαν! Η γνώμη που σχημάτισα από τη δοκιμή αυτή είναι ότι οι emg μαγνήτες κάνουν μόνο για crunch (και αυτό όχι σε πολύ υψηλό επίπεδο) και σίγουρα για metal (με thrash και όχι old school φιλοσοφία θα έλεγα). Εύχομαι να κάνω λάθος, γιατί είναι κρίμα μια τόσο ακριβή κιθάρα να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καθαρό, αλλά τέτοια είναι η (μικρή) εμπειρία μου με αυτού του τύπου τους μαγνήτες.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #3 στις: 27/04/11, 17:57 »
Καταρχάς καλωσήρθες και μπράβο για το καλογραμμένο και σαφές ποστ.  :)
+1

Η γνώμη που σχημάτισα από τη δοκιμή αυτή είναι ότι οι emg μαγνήτες κάνουν μόνο για crunch (και αυτό όχι σε πολύ υψηλό επίπεδο) και σίγουρα για metal (με thrash και όχι old school φιλοσοφία θα έλεγα). Εύχομαι να κάνω λάθος, γιατί είναι κρίμα μια τόσο ακριβή κιθάρα να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καθαρό, αλλά τέτοια είναι η (μικρή) εμπειρία μου με αυτού του τύπου τους μαγνήτες.
έχω διαβάσει πως γενικώς οι emg "έχουν" καθαρά...απλά όχι κρυστάλλινα και ζεστά όπως οι passive μαγνήτες....
πρότασή μου για ακόμη μια φορά είναι να την πας σε τεχνικό, μπορεί να φταίνε 1002 λόγοι...
με άλλο ενισχυτή τη δοκίμασες?

Αποσυνδεδεμένος ESPfan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Uhhhhh Yeeaaah
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #4 στις: 27/04/11, 18:14 »
μια κιθάρα που είχα δοκιμάσει και τους φόραγε, τα καθαρά απλά απουσίαζαν. Πρόσεξε όχι δεν ήταν κρυστάλλινα ή δεν ήταν του γούστου μου, αλλά δεν υπήρχαν!

Λοιπον μαλλον το εθεσες καλυτερα απο εμενα. Οντως το clean δεν υπαρχει, ομως το οτι ειδα αμετρητα βιντεο στο Youtube δεν το ανεφερα τυχαια. Υπαρχουν πολλα βιντεο με την ιδια κιθαρα (προφανως με τους stock EMG μαγνητες) να αποδιδει τελεια τα καθαρα χωρις καποιον ιδιαιτερα καλο εξοπλισμο. Αυτο ειναι που με προβληματιζει, το γεγονος δηλαδη πουθενα δεν ειδα κατι που να με δυσαρεστει με τη συγκεκριμενη κιθαρα συν το γεγονος οτι η αλλη μου κιθαρα, η φτηνη και φαινομενικα κατωτερη, ειναι στην ουσια (η τουλαχιστον ακουγεται) πολυ καλυτερη. Γενικα, για να πω την αληθεια, εκ του αποτελεσματος προτιμω πιο passive καταστασεις, αν και το ειδος που με τρελαινει ειναι σιγουρα to thrash. Η επισκεψη σε τεχνικο ειναι στο προγραμμα, απλα θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει τι φταιει για να ξερω και γω τι να κανω.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #5 στις: 27/04/11, 18:16 »
όταν λες "δεν υπάρχουν"
είναι μουντά? δεν είναι καθαρά αλλά crunchάρουν? τι ακριβώς?
πείραξες ΌΛΑ τα ποτενσιόμετρα?
με άλλο ενισχυτή δοκίμασες...?

Αποσυνδεδεμένος ESPfan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Uhhhhh Yeeaaah
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #6 στις: 27/04/11, 18:25 »
όταν λες "δεν υπάρχουν"
είναι μουντά? δεν είναι καθαρά αλλά crunchάρουν? τι ακριβώς?
πείραξες ΌΛΑ τα ποτενσιόμετρα?
με άλλο ενισχυτή δοκίμασες...?

Θα παρομοιαζα τον ηχο με μια κακη παραλλαγη crunch, σιγουρα οχι ομως clean οπως λεει το channel του ενισχυτη. Κοιτα να δεις, ναι εχω δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδιασμους και για να πω την αληθεια ο ηχος βελτιωνεται λιγο οταν μηδενισω σχεδον την ενταση του μαγνητη. Για να καταλαβεις βεβαια ο ηχος ειναι πανω κατω ιδιος με την αλλη κιθαρα μου σε distortion, αν κατεβασω και εκει την ενταση του μαγνητη. Εμμ οχι δεν εχω δοκιμασει σε αλλο ενισχυτη γιατι εφοσον η αλλη κιθαρα ακουγεται μια χαρα στον ιδιο ενισχυτη δεν το θεωρησα σκοπιμο, αλλα θα το κανω.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #7 στις: 27/04/11, 18:35 »
Παιδιά....οι EMG ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έχουν καθαρά...μην λέμε ότι να ναι...4 χρόνια τους είχα... ούτε λασπωμένα, ούτε crunch-αριστά..ούτε τπτ....καθαρά καθαρένια....δεν είναι κρύσταλλο καθαρά όπως τα fender-ίσια...αλλά την δουλειά τους την κάνουν άψογα..τόσα live και τόσες πρόβες με βγάλανε....


Αποσυνδεδεμένος eddie hazel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #8 στις: 27/04/11, 18:40 »
Δεν είχα ποτέ active μαγνήτες αλλά επειδή τέτοιο ήχο που περιγράφεις βγάζει το fuzz μου όταν η μπαταρία είναι ψόφια, μήπως αφήνεις το καλώδιο πάνω στην κιθάρα και τελειώνει η μπαταρία που τροφοδοτεί τους μανγήτες;
One of these days I'm gonna change my evil ways... One of these days...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #9 στις: 27/04/11, 18:43 »
Δεν είχα ποτέ active μαγνήτες αλλά επειδή τέτοιο ήχο που περιγράφεις βγάζει το fuzz μου όταν η μπαταρία είναι ψόφια, μήπως αφήνεις το καλώδιο πάνω στην κιθάρα και τελειώνει η μπαταρία που τροφοδοτεί τους μανγήτες;
τόση ώρα μιλαμε για active μαγνήτες και ένας δεν το σκέφτηκε αυτό...μπράβο ρε hazel!

υγ.τρελαίνομαι για το 1ο τραγούδι του δίσκου σου
« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/11, 19:05 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος ESPfan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Uhhhhh Yeeaaah
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #10 στις: 27/04/11, 18:57 »
Δεν είχα ποτέ active μαγνήτες αλλά επειδή τέτοιο ήχο που περιγράφεις βγάζει το fuzz μου όταν η μπαταρία είναι ψόφια, μήπως αφήνεις το καλώδιο πάνω στην κιθάρα και τελειώνει η μπαταρία που τροφοδοτεί τους μανγήτες;

Οχι δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο, το σκεφτηκα και γω οταν την πρωτοπηρα και την αλλαξα και προσφατα αλλαξα παλι την μπαταρια (επειδη ειχε οντως τελιωσει) χωρις να αλλαξει κατι στον ηχο.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #11 στις: 27/04/11, 19:17 »
Από όσα γράφτηκαν θεωρώ ότι μπορεί να υπάρχει θέμα του συγκεκριμένου Washburn με active μαγνήτες, δηλαδή να είναι ο συνδυασμός κιθάρας ενισχυτή που προκαλεί το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.
Οι active μαγνήτες έχουν κάποιες διαφορετικές ηλεκτρολογικές ιδιότητες από τους passive και ενδέχεται ο συγκεκριμένος Washburn να μην τιε δέχεται καλά (μιλάω για impedance mismatch για όσους καταλαβαίνουν την ορολογία).
Άρα συνιστώ πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή, να πας σε ένα καλό προβατζίδικο και να δοκιμάσεις 3-4 καλούς ενισχυτές, ακόμα και λαμπάτους αν γίνεται, ώστε να σχηματίσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Μετά εάν δούμε ότι υπάρχει όντως πρόβλημα μπορούμε να δούμε που οφείλεται και ποια θα ήταν η βέλτιστη λύση του.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ESPfan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Uhhhhh Yeeaaah
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #12 στις: 27/04/11, 19:27 »
Από όσα γράφτηκαν θεωρώ ότι μπορεί να υπάρχει θέμα του συγκεκριμένου Washburn με active μαγνήτες, δηλαδή να είναι ο συνδυασμός κιθάρας ενισχυτή που προκαλεί το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.
Οι active μαγνήτες έχουν κάποιες διαφορετικές ηλεκτρολογικές ιδιότητες από τους passive και ενδέχεται ο συγκεκριμένος Washburn να μην τιε δέχεται καλά (μιλάω για impedance mismatch για όσους καταλαβαίνουν την ορολογία).
Άρα συνιστώ πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή, να πας σε ένα καλό προβατζίδικο και να δοκιμάσεις 3-4 καλούς ενισχυτές, ακόμα και λαμπάτους αν γίνεται, ώστε να σχηματίσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Μετά εάν δούμε ότι υπάρχει όντως πρόβλημα μπορούμε να δούμε που οφείλεται και ποια θα ήταν η βέλτιστη λύση του.

Χμμ δεν ειχα υποψη μου οτι καποιοι ενισχυτες δεν ειναι συμβατοι με συγκεκριμενους μαγνητες (αυτο το αγγλικο δεν το πολυκαταλαβα  :D ) αλλα η αγορα καινουριου ενισχυτη θα γινει ουτως η αλλως. Μακαρι να 'ναι αυτο το προβλημα, ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω το συντομοτερο. 

Αποσυνδεδεμένος eddie hazel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #13 στις: 27/04/11, 20:09 »
Sorry που απλοποιώ λίγο τα πράγματα αλλά αν κατάλαβα καλά αυτό που θέλει να πει ο Αδριανός είναι ότι επειδή οι EMG έχουν υψηλό output o ενισχυτής σου πιθανώς δεν είναι σχεδιασμένος να δεχτεί όλο το φορτίο οπότε "μπουκώνει" και στέλνει το μπουκωμένο πλέον σήμα για ενίσχυση με τα... γνωστά αποτελέσματα  :)  (δεν συμφωνώ με την ορολογία μπουκωμένο... αλλά απλά θέλω να γίνω πιο παραστατικός). Πάρε τη κιθάρα σου στον ώμο και πήγαινε να δοκιμάσεις ενισχυτές από κοντά!


Παράθεση
υγ.τρελαίνομαι για το 1ο τραγούδι του δίσκου σου

είτε αναφέρεσαι στο California Dreaming από τον προσωπικό του είτε στο Maggotbrain μέσα είσαι ;D ;D  (πολύ παραγνωρισμένος αλλά τεράστιος κιθαρίστας)
One of these days I'm gonna change my evil ways... One of these days...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #14 στις: 27/04/11, 20:19 »
Sorry που απλοποιώ λίγο τα πράγματα αλλά αν κατάλαβα καλά αυτό που θέλει να πει ο Αδριανός είναι ότι επειδή οι EMG έχουν υψηλό output o ενισχυτής σου πιθανώς δεν είναι σχεδιασμένος να δεχτεί όλο το φορτίο οπότε "μπουκώνει" και στέλνει το μπουκωμένο πλέον σήμα για ενίσχυση με τα... γνωστά αποτελέσματα  :)
αν μείωνε το volume ή το tone της κιθάρας μήπως έφτιαχνε καθόλου τότε?

Παράθεση
υγ.τρελαίνομαι για το 1ο τραγούδι του δίσκου σου

είτε αναφέρεσαι στο California Dreaming από τον προσωπικό του είτε στο Maggotbrain μέσα είσαι ;D ;D  (πολύ παραγνωρισμένος αλλά τεράστιος κιθαρίστας)
δεν τον ξέρω από αλλού εγώ...μόνο απ'το maggot brain (φυσικά αυτό εννοώ!, το άλλο δεν το ξέρω! ;D )
αλλά το backing track του το έχω λιώσει....  :metal

Αποσυνδεδεμένος ESPfan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Uhhhhh Yeeaaah
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #15 στις: 27/04/11, 20:45 »
Και να προσθεσω και καποια σημαντικα πραγματα που κακως ξεχασα να αναφερω. 1ον) Οταν πειραζω τα ποτενσιομετρα της εντασης των μαγνητων ειτε του λαιμου ειτε της γεφυρας ακουγεται ενας σχετικα δυνατος και εντονος ηχος απο τον ενισχυτη. 2ον) Οι χορδες τριζουν αρκετα και γενικα δεν τις αισθανομαι ''σωστες'', εχουν μια περιεργη αισθηση και 3ον) Οντας απειρος και χρησιμοποιωντας για πρωτη φορα κιθαρα με τρεμολο εκανα ενα λαθος κατα το αλλαγα των χορδων. Δεν μου κοψε οτι δεν πρεπει να χαλασει αυτη η ταση μεταξυ των χορδων και του τρεμολο και αντι να αλλαξω τις χορδες 1-1 τις εβγαλα ολες με αποτελεσμα να ''βουλιαξει'' το τρεμολο λογω της δυναμης του ελατηριου, το οποιο αναγκαστηκα να βγαλω για να βαλω τις χορδες. Τελικα αποκατεστησα το τρεμολο, το οποιο ομως οπως βλεπω δεν ειναι παραλληλο με το σωμα της κιθαρας (αν αυτο παιζει ρολο). Να τονισω βεβαια οτι το προβλημα με τον ηχο υπηρχε και πριν απο αυτο το λαθος μου και δεν αλλαξε κατι μετα.
 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #16 στις: 27/04/11, 20:53 »
αυτά δεν πιστεύω πως μπορεί να επηρρεάσουν το καθαρό των μαγνητών εκτός και μόνο, αν τους έχεις παααρα πολύ κοντά στις χορδές....τότε ίσως αποκτά ένα gain...
αλλά για το τρέμολο υπάρχουν αρκετοί οδηγοί στο φόρουμ για να το φτιάξεις σωστά....

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #17 στις: 27/04/11, 22:31 »
Έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις τους μαγνήτες..?

Γενικά απο τα λεγόμενα σου όμως, θα σου πρότεινα να πας την κιθάρα σου για ένα καλό setup απο έναν έμπειρο τεχνικό,
γιατί και την πιο καλή κιθάρα να έχεις, αν δεν είναι σεταρισμένη σωστά, δεν αξίζει τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #18 στις: 28/04/11, 01:28 »
Παιδιά....οι EMG ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έχουν καθαρά...μην λέμε ότι να ναι...4 χρόνια τους είχα... ούτε λασπωμένα, ούτε crunch-αριστά..ούτε τπτ....καθαρά καθαρένια....δεν είναι κρύσταλλο καθαρά όπως τα fender-ίσια...αλλά την δουλειά τους την κάνουν άψογα..τόσα live και τόσες πρόβες με βγάλανε....


Νομίζω ότι περιέγραψα με σαφήνεια την εμπειρία μου με τους συγκεκριμένους μαγνήτες...Βάσει αυτής, οι κιθάρα που δοκίμασα με τους emg πάνω δεν είχε καθαρά. Οπότε η διαπίστωση ότι λέμε "ό,τι να ναι" είναι τουλάχιστον άκαιρη...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #19 στις: 28/04/11, 01:55 »
Δεδομένου ότι έχω παίξει κι εγώ (και πάρα πολλοί ακόμη λογικά εδώ πέρα) με κιθάρες με EMG (2 διαφορετικές και με μαγνήτες 81, 81/60) και στις 3 περιπτώσεις έβγαζα καθαρό -πεντακάθαρο- ήχο, μάλιστα με χροιά που μου άρεσε πολύ.


Οι κιθάρες ήταν Jackson RR24 και LTD EC-1000, δηλαδή μεταλοκίθαρα όσο δεν πάει. Ίσως να παίζει θέμα με τη ρύθμιση των μαγνητών όπως ειπώθηκε, ίσως αυτό που ανέφερε ο Αδριανός, ίσως ακόμη κι ελαττωματικός μαγνήτης. Πάντως, σε νορμάλ συνθήκες, οι EMG αποδίδουν ωραία καθαρά, ειδικά ο 60 σε neck θέση.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #20 στις: 28/04/11, 02:21 »
Παιδιά....οι EMG ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έχουν καθαρά...μην λέμε ότι να ναι...4 χρόνια τους είχα... ούτε λασπωμένα, ούτε crunch-αριστά..ούτε τπτ....καθαρά καθαρένια....δεν είναι κρύσταλλο καθαρά όπως τα fender-ίσια...αλλά την δουλειά τους την κάνουν άψογα..τόσα live και τόσες πρόβες με βγάλανε....



Νομίζω ότι περιέγραψα με σαφήνεια την εμπειρία μου με τους συγκεκριμένους μαγνήτες...Βάσει αυτής, οι κιθάρα που δοκίμασα με τους emg πάνω δεν είχε καθαρά. Οπότε η διαπίστωση ότι λέμε "ό,τι να ναι" είναι τουλάχιστον άκαιρη...


Είμαι πραγματικά περίεργος να μάθω σε ποια κιθάρα αναφέρεσαι και με τη εξοπλισμό τη χρησιμοποίησες.....

Και για να είμαι και ακριβής στα λεγόμενα μου....ορίστε δυο covers που είχα κάνει με την esp όταν φορούσε ακόμα τους emg (τους ίδιους που φοράει το παιδί)..και τα δύο covers έχουν μόνο καθαρά και χρησιμοποιούνται και οι δύο μαγνήτες....
wicked game cover
Anathema- Empty cover

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #21 στις: 28/04/11, 02:35 »
Είχα κι εγώ τον 81 αν θυμάμαι καλά σε bridge και παρότι δεν είναι ούτε gibson καθαρά (στυλ Les Paul ας πούμε) ούτε φυσικά Fender δεν είχα τα προβλήματα που αναφέρει ο φίλος. Μπορούσες να βγάλεις καθαρότατα καθαρά. Κλίνω προς αυτό που λέει κι ο Ανδριανός.


Μήπως ο ενισχυτής σου έχει High και Low (sensitivity) εισόδους να δοκίμαζες στο Low; Με χαμηλωμένο το volume διορθώνεται η κατάσταση;


 Αυτό πάλι είναι ύποπτο για πρόβλημα στα ηλεκτρονικά της κιθάρας σου:


Παράθεση
[/size]Οταν πειραζω τα ποτενσιομετρα της εντασης των μαγνητων ειτε του λαιμου ειτε της γεφυρας ακουγεται ενας σχετικα δυνατος και εντονος ηχος απο τον ενισχυτη. [/size]

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP ιδικα
« Απάντηση #22 στις: 28/04/11, 02:46 »
Παράθεση
Δεδομένου ότι έχω παίξει κι εγώ (και πάρα πολλοί ακόμη λογικά εδώ πέρα)   με κιθάρες με EMG (2 διαφορετικές και με μαγνήτες 81, 81/60) και στις 3   περιπτώσεις έβγαζα καθαρό -πεντακάθαρο- ήχο, μάλιστα με χροιά που μου   άρεσε πολύ.

+100000000

Έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις τους μαγνήτες..? (ιδικα τον neck πολυ)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/11, 02:48 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #23 στις: 28/04/11, 07:21 »
Ο κατασκευαστης λέει όσο πιό κοντά οι μαγνητες στις χορδές.
Η λύση σου είναι απλή.
18v στους EMG, τα ποτενσιόμετρα χαμηλότερα και αν συνεχίσει το πρόβλημα πάρε κανέναν σοβαρό ενισχυτή.
Πουθενά δεν δίαβασα τι ενισχυτή έχεις (Τυχαίο ? δε νομίζω...)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ESP
« Απάντηση #24 στις: 28/04/11, 10:18 »
Παιδιά....οι EMG ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έχουν καθαρά...μην λέμε ότι να ναι...4 χρόνια τους είχα... ούτε λασπωμένα, ούτε crunch-αριστά..ούτε τπτ....καθαρά καθαρένια....δεν είναι κρύσταλλο καθαρά όπως τα fender-ίσια...αλλά την δουλειά τους την κάνουν άψογα..τόσα live και τόσες πρόβες με βγάλανε....



Νομίζω ότι περιέγραψα με σαφήνεια την εμπειρία μου με τους συγκεκριμένους μαγνήτες...Βάσει αυτής, οι κιθάρα που δοκίμασα με τους emg πάνω δεν είχε καθαρά. Οπότε η διαπίστωση ότι λέμε "ό,τι να ναι" είναι τουλάχιστον άκαιρη...


Είμαι πραγματικά περίεργος να μάθω σε ποια κιθάρα αναφέρεσαι και με τη εξοπλισμό τη χρησιμοποίησες.....

Και για να είμαι και ακριβής στα λεγόμενα μου....ορίστε δυο covers που είχα κάνει με την esp όταν φορούσε ακόμα τους emg (τους ίδιους που φοράει το παιδί)..και τα δύο covers έχουν μόνο καθαρά και χρησιμοποιούνται και οι δύο μαγνήτες....
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=80502.0
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=80757.0



Καταρχάς ωραία covers  :up
H κιθάρα που δοκίμασα ήταν η εξής
http://www.dv247.com/guitars/washburn-wv66gt-greg-tribbett-electric-guitar-white--49187
πάνω σε ένα laney ενισχυτή, μοντέλο δε θυμάμαι, για τον οποίο ο πωλητής μου είπε πως έχει vintage χαρακτηριστικά. Εγω δεν είπα ποτέ πως έχω δίκιο. Προφανώς αφού είχες στην κατοχή σου EMG, ξέρεις πολλά περισσότερα για τη συμπεριφορά τους. Μπορεί πράγματι να μην έφταιγαν οι μαγνήτες αλλά το στήσιμο της κιθάρας ξερω γω...Αυτό που είπα είναι ότι είδα και άκουσα στη δοκιμή αυτή ότι οι μαγνήτες αυτοί δεν είχαν καθαρα, κοινώς δε το εβγαλα από το μυαλό μου. Γι' αυτό το "ο,τι να ναι" μου χτύπησε λιγάκι...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
73 Απαντήσεις
30089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
19 Απαντήσεις
6350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 13:07
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:52
από Ibanezακιας
19 Απαντήσεις
5747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 11:51
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 19:01
από norway
14 Απαντήσεις
5771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/09, 12:46
από Ogun-Sotis
12 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/09, 16:49
από ggeorgios
2 Απαντήσεις
3078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 16:26
από kaloferis
11 Απαντήσεις
4714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 10:06
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
2706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 12:50
από Nikolas66