Αποστολέας Θέμα: Εθνική Μπάσκετ  (Αναγνώστηκε 13087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #25 στις: 20/08/08, 20:20 »
Ρε παιδια...νομιζω αρχιζουμε κατευθειαν την γκρινια. Το θεμα σημερα νομιζω κριθηκε στα τριποντα της Αργεντινης και κατι που γενικα εχουμε προβλημα εμεις, δηλαδη τα τριποντα και κυριως τις βολες. Λαθη παντα γινονται, απλα θεωρω οτι με καλυτερα στατιστικα στις βολες, τους ειχαμε. Εδω καναμε στο τελος τοσα λαθη και χασαμε με 2 ποντους μολις.

Δεν νομιζω οτι γκρινιαξα αν αναφερεσαι σε μενα...Ουτε καν αναλυση του παιχνιδιου εκανα.Ειναι γεγονος οτι στο μπασκετ εχουμε μια απο τις καλυτερες ομαδες στον κοσμο και δεν ειναι σωστο να το παιζουμε προπονητες και να γκρινιαζουμε αν χανουμε απο μια τοσο καλη ομαδα σαν την Αργεντινη (ολα στο παιχνιδι ειναι)...Απλως μια απορια εξεφρασα που την ειχα απο το προολυμπιακο...Ελπιζω να εγινα σαφης ;)

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #26 στις: 20/08/08, 21:24 »
Οχι ρε δεν το λεω για σενα. Γενικα μην αρχιζουμε τα "ο ταδε δεν επαιξε καλα, ο δεινα εκανε εκεινο και το αλλο." Παντως αυτο που πιστευω για το σημερινο παιχνιδι ειναι οτι η Ελλαδα και η Αργεντινη ειναι σχεδον ισοδυναμες ομαδες. Ιδιες, παιζουν με παρομοιο τροπο κτλ. Στο τελος ο νικητης θα κρινοταν απο ελαχιστες λεπτομερειες, και σε πολλες τετοιες μειναμε πισω, πχ βολες, η πχ πιεση εξω απο την γραμμη κτλ
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #27 στις: 21/08/08, 10:37 »
...Οι Αργεντίνιοι είχαν ένα παίχτη σε εκπληκτική μέρα (δεν νομίζω να έχει κάνει καλύτερο παιχνίδι στην καριέρα του -- μιλάω για τον Delfino) ο οποίος ολοκληρωτικά μας κατέστρεψε...

...ο Γιαννάκης έκανε αρκετά λάθη τακτικής...

Δεν είμαι ειδήμονας στο μπάσκετ (ούτε στην κιθάρα  ;D) αλλά ακούγοντας τη συνέντευξη του Delfino μετά το ματς στον Σκουντή, τον άκουσα να επαναλαμβάνει πολλές φορές ότι το scouting της Εθνικής μας ήταν φοβερό, τους ανάγκασε να παίζουν το μπάσκετ που δεν τους αρέσει, κλπ.

Συμφωνώ ότι ο Delfino μας κατέστρεψε. Ότι έχει "χέρι" φάνηκε και από τα άλλα παιχνίδια της Αργεντινής, αλλά αυτά που έκανε χθες ήταν από άλλο πλανήτη για το επίπεδό του.
Όπως από άλλο πλανήτη ήταν και το καλάθι του Ginobili προς το τέλος που άλλαξε χέρι στον αέρα μπροστά στους ψηλούς μας...

Πιστεύω ότι ο Γιαννάκης είναι πολύ καλός προπονητής και τα όποια λάθη (που είναι φυσικό να γίνουν σε ένα παιχνίδι) δεν μειώνουν καθόλου την προσφορά του. Το μεγαλύτερο ίσως είναι που πήρε τον Σχορτσιανίτη που δεν είναι έτοιμος. Εγώ το παραβλέπω γιατί έχει δώσει τόσα στην Εθνική σαν παίχτης και προπονητής που μόνο ευχαριστώ θα πρέπει να του λέμε.

...Δεν πειράζει όμως.. Αυτά τα παιδιά αξίζουν τα θερμότερα συγχαρητήρια μας για τις επιτυχίες που μας έχουν χαρίσει..

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Καμία άλλη ομάδα δεν έχει σταθεί τόσο ψηλά για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Είμαστε μια χώρα με 10 εκατομμύρια κόσμο (+/-) και από το 1987 έχουμε 2 χρυσά - 1 αργυρό - 2 χάλκινα (ελπίζω να τα θυμάμαι καλά) στην Ευρώπη και 1 αργυρό στον κόσμο.
Οι υπόλοιπες Εθνικές ομάδες ούτε όνειρο δεν επιτρέπεται να το δουν αυτό.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #28 στις: 21/08/08, 11:49 »
Γεια χαρά σας παίδες. Μπήκα στον πειρασμό να σχολιάσω και γω την είδηση γιατι κάποιοι λένε πράγματα για την Ελλάδα χώρις να είναι γνώστες του αντικειμένου...Αναφέρομαι στο φίλο RAZ o οποίος εντελώς λανθασμένα ανέφερε οτι η ομάδα της Αμερικής που νικήσαμε το 2006 δεν έχει καμία σχέση με αυτη του 2008 καθώς τότε δεν έπαιζαν οι Λεμπρόν και Αντονι...Φίλε ΡΑΖ με όλο το σεβασμό αλλα το 2006 μάλλον άλλον αγώνα θε είχες δει...Μια χαρά έπαιζε και ο Τζειμς και ο Καρμέλο και ο Χάουαρντ και ο Γουέιντ και όλα τα αστέρια...Η νίκη μας αυτη πιστεύω πως είναι παρομοίου αν όχι μεγαλύτερου βεληνεκούς από το έπος της Λισσαβώνας...
Χωρίς να θέλω να ανοίξω βεντέτα με το φίλο αλλα μερικα τρανταχτα πραγματα καλυτερα να τα διορθωνουμε ετσι..?


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #29 στις: 21/08/08, 12:29 »
Κριμα αν και φαινοταν οτι δεν θα πηγαιναμε πολυ μακρια..Ατυχια εκει με τα συνεχομενα λαθη Σπανουλη,θα μπορουσαμε να το ειχαμε το παιχνιδι.. :-\..Ο Ντελφινο ξεσκιστηκε και εβαλε οτι υπηρχε..

Το θετικο απο την υποθεση ειναι οτι επιτελους στηριζομαστε παλι στη ρακετα μας με την ελευση του Φωτση και δεν χρειαζεται να προσπαθουμε ολη την ωρα με τα τριποντα..
Οι περιφερειακοι μας σε αυτο το τουρνουα εκτος Σπανουλη δεν επιαξαν οπως μπορουσαν(ο Διαμαντιδης με απογοητευσε προσωπικα)..Η ομαδα παντως πεχει μελλον πιστευω.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #30 στις: 21/08/08, 12:52 »
Καλά ντε!! Μας τα είπε και ο MACMISIAS! Ένα λάθος έκανα, το είχα δει το παιχνίδι απλώς τα είχα μπερδέψει λίγο.. Πράγματι, πριν 2 χρόνια δεν παρακολουθούσα και πολύ μπάσκετ για να ξέρω τους παίχτες του ΝΒΑ, και μου είχε μείνει ιδέα ότι τα αστέρια δεν ήταν εκεί (μάλλον διότι έλειπε ο Κόμπυ).. Δεν χρειάζεται τέτοια επίθεση (κάποιοι λένε πράγματα για την Ελλάδα χώρις να είναι γνώστες του αντικειμένου..) για να το καταλάβω.. Άνθρωπος είμαι λάθος έκανα είπαμε..

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #31 στις: 21/08/08, 14:38 »
Παντως το οτι ο Delfino η οποιοσδηποτε αλλος μας κατεστρεψε οφειλεται κυριως στο οτι τον ψιλοαφησαμε να μας καταστρεφει. Με εκεινα τα τριποντα ειδικα..ελεος
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #32 στις: 21/08/08, 14:42 »
Χίλια συγγνωμη φιλε RAZ δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να σε προσβαλω ή να στην "πω"!
Απλα επειδη παρακολουθω πολυ μπασκετ και ειδικα ΝΒΑ μου εκανε εντυπωση που το εγραψες αυτο!
Ισως το εκανα με πιο εντονο τροπο...Αλλα δεν εχει πια σημασια, ο που... ο Ντελφινο την εκανε τη ζημια...
Ελπιζω να δεχτεις τη συγγνωμη μου...
Και παιδες οχι σκυμμενα κεφαλια αυτη η Ελλαδα εχει μελλον, μην ξεχναμε του χρονου εχει Ευρωμπασκετ παλι και φυσικα θα ειμαστε στα φαβορι...


Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #33 στις: 21/08/08, 14:53 »
Ο.Κ δεν πειράζει, δεν σου κρατάω και μούτρα  :P Απλώς με πείραξε λιγάκι που είπες ότι δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου κλπ κλπ δεν πειράζει όμως  οκ  :)
Όντως με την Αργεντινή, ειδικά Delfino και ginobili σχεδόν ελεύθερα τρίποντα σούταραν συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #34 στις: 21/08/08, 16:19 »
Παράθεση
Δεν είμαι ειδήμονας στο μπάσκετ (ούτε στην κιθάρα  ;D) αλλά ακούγοντας τη συνέντευξη του Delfino μετά το ματς στον Σκουντή, τον άκουσα να επαναλαμβάνει πολλές φορές ότι το scouting της Εθνικής μας ήταν φοβερό, τους ανάγκασε να παίζουν το μπάσκετ που δεν τους αρέσει, κλπ.
Αυτό είναι ότι πιο ψευδές έχω ακούσει.. Οι Αργεντίνιοι αρέσκονταν σε αυτό το παιχνίδι, δηλαδή εκείνο του αργού ρυθμού, διότι στην ουσία έχουν 5-6 παίχτες πρώτης κλάσεως και από εκεί και πέρα ξηρασία, σε αντίθεση με εμάς που έχουμε 8-9 παίχτες έτοιμους για την πρώτη πεντάδα.. Αν θέλαμε να τους παρασύρουμε στο μπάσκετ που δεν τους άρεσε τότε θα έπρεπε να τους τρέξουμε, να τους εξουθενώσουμε έτσι ώστε να μπουν και άλλοι παίχτες για να ξεκουράσουν τη πρώτη πεντάδα, γεγονός που θα μείωνε τη ποιότητα της Αργεντινής.. Για τον α ή β λόγο κάτι τέτοιο δεν έγινε και το αποτέλεσμα κρίθηκε στο καλάθι διότι πολύ απλά οι ομάδες αυτές (αυτή τη στιγμή που μιλάμε) είναι απόλυτα ισοδύναμες.. Το μόνο που μας ξεχωρίζει λίγο είναι ότι εμείς δεν έχουμε τον killer (μιλάω για τον Ginobili) τον παίχτη δηλαδή που θα βάλει είτε στην καλή του είτε στην κακή του βραδιά 20-25 πόντους και θα οδηγήσει την ομάδα.. Έναν Νίκο Γκάλη δηλαδή..

Από εκεί και πέρα, οι παίχτες της Αργεντινής ήρθαν στο τουρνουά με το υφάκι του Χρυσού Ολυμπιονίκη, ως ένα βαθμό δικαιολογημένα.. Δεν νομίζω ότι έπαιξαν κανένα αξιόλογο μπάσκετ ενώ είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τα βρούνε σκούρα απέναντι στους Αμερικανούς, δεδομένου ότι ό,τι ίσχυε περί ρεβάνς με τους Έλληνες, ισχύει και με την Αργεντινή (σ.σ. η Αργεντινή απέκλεισε στα ημιτελικά τις Η.Π.Α. στους Ολυμπιακούς της Αθήνας)..

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #35 στις: 21/08/08, 17:29 »
Συμφωνώ με αυτά που λες. Έτσι θεωρούσα κι εγώ ότι είναι τα πράγματα, έτσι λέγανε και οι δύο που μεταδίδανε τον αγώνα, έτσι διαβάζαμε και στις εφημερίδες.
Αυτά όμως που έγραψα o Delfino τα είπε έτσι ακριβώς και μαρτυράς μου είναι η τηλεόραση...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #36 στις: 21/08/08, 17:42 »
Συμφωνώ με αυτά που λες. Έτσι θεωρούσα κι εγώ ότι είναι τα πράγματα, έτσι λέγανε και οι δύο που μεταδίδανε τον αγώνα, έτσι διαβάζαμε και στις εφημερίδες.
Αυτά όμως που έγραψα o Delfino τα είπε έτσι ακριβώς και μαρτυράς μου είναι η τηλεόραση...
Ναι βρε, το ξέρω.. Στις δηλώσεις του Delfino αναφερόμουνα και όχι σε εσένα, γι΄αυτό αν προσέξεις έχω boldάρει και τις λέξεις "συνέντευξη του Delfino" στο post μου ;)..

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #37 στις: 21/08/08, 19:52 »
Προσωπικά είμαι πολύ υπερήφανος για αυτή την Εθνική, δεν επιλέγει αντίπαλο, δεν διαλέγει τον εύκολο δρόμο, παλεύει μέχρι το τέλος, δεν τα παρατάει, έχει κάνει απίστευτες ανατροπές, έχει διάρκεια...

Στεναχωριέμαι όταν βλέπω να λένε ότι έπρεπε να επιλέξουμε να παίξουμε με Λιθουανία, ότι η συμμετοχή του τάδε ήταν λάθος, ότι ο Γιαννάκης έκανε λάθος τακτικής κλπ...  Μακάρι όλοι οι Έλληνες αθλητές να ακολουθούσαν το παράδειγμα των παιδιών της εθνικής ομάδας μπάσκετ και ας μην έχουν και καμιά επιτυχία. Αυτή η συμπεριφορά από παιδιά που αγωνίζονται με αυτόν τον τρόπο πρέπει να μας κάνει περήφανους, και όχι τα χρυσά/αργυρά/χάλκινα μετάλλια.
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #38 στις: 22/08/08, 22:59 »
Η Εθνική  του μπάσκετ είναι η καλύτερη και μακροβιότερη ομάδα που πρωταγωνιστεί σε τόσο υψηλό επίπεδο.Το μόνο "λάθος" είναι ότι ο κόουτς "αφαίρεσε" από αυτή την ομάδα μία ταχύτητα.Έπρεπε να έχει περισσότερη εμπιστοσύνη στο ταλέντο των παικτών. Γι΄αυτό συμφωνώ με το Βασιλόπουλο,που είπε πως δεν είναι ευχαριστημένος με την 5η θέση. Η ομάδα αυτή δικαιούνταν συμμετοχή στην τετράδα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #39 στις: 24/08/08, 11:34 »
Ωραιος τελικος..Δεν ηθελα να νικησει κανεις :P..Οι Ισπανοι επειδη μας εχουν καραξεσκισει τον τελευταιο καιρο και οι Αμερικανοι γιατι απλα ειναι οι καλυτεροι ολων..Παντως ειδαμε ωραιο μπασκετ,ανοιχτο(ειπαμε αμερικανοι παιζαν) και σκορ σε τρελα επιπεδα..Ηταν οντως οι 2 καλυτερες ομαδες..Δεν πιστευω να αδικηθηκαμε ιδιαιτερα απο τη θεση μας τελικα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #40 στις: 24/08/08, 12:52 »
Ωραιος τελικος..Δεν ηθελα να νικησει κανεις :P..Οι Ισπανοι επειδη μας εχουν καραξεσκισει τον τελευταιο καιρο και οι Αμερικανοι γιατι απλα ειναι οι καλυτεροι ολων..Παντως ειδαμε ωραιο μπασκετ,ανοιχτο(ειπαμε αμερικανοι παιζαν) και σκορ σε τρελα επιπεδα..Ηταν οντως οι 2 καλυτερες ομαδες..Δεν πιστευω να αδικηθηκαμε ιδιαιτερα απο τη θεση μας τελικα.

Βασικα θα συμφωνησω... Αλλα νομιζω οτι μπορουσαμε και 4οι η Χαλκινο. Απλα επειδη με τις αλλες δυο ομαδες ειμαστε ισαξιοι.
Εγω βασικα ηθελα την Ισπανια. Μου αρεσει ποιο πολυ οπως παιζουν σε σχεση με τα κακομαθημενα του NBA..
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #41 στις: 24/08/08, 13:36 »
Ωραιος τελικος..Δεν ηθελα να νικησει κανεις :P..Οι Ισπανοι επειδη μας εχουν καραξεσκισει τον τελευταιο καιρο και οι Αμερικανοι γιατι απλα ειναι οι καλυτεροι ολων..Παντως ειδαμε ωραιο μπασκετ,ανοιχτο(ειπαμε αμερικανοι παιζαν) και σκορ σε τρελα επιπεδα..Ηταν οντως οι 2 καλυτερες ομαδες..Δεν πιστευω να αδικηθηκαμε ιδιαιτερα απο τη θεση μας τελικα.

Βασικα θα συμφωνησω... Αλλα νομιζω οτι μπορουσαμε και 4οι η Χαλκινο. Απλα επειδη με τις αλλες δυο ομαδες ειμαστε ισαξιοι.
Εγω βασικα ηθελα την Ισπανια. Μου αρεσει ποιο πολυ οπως παιζουν σε σχεση με τα κακομαθημενα του NBA..
Περί γούστων δεν θα πρέπει να γίνεται συζήτηση απλά εγώ πιστεύω ότι οι Αμερικανοί είχαν μακράν την καλύτερη ομάδα φέτος.. Μου έκανε εντύπωση ότι σε σχέση με τις προηγούμενες συμμετοχές τους σε Παγκόσμια Τουρνουά και Ολυμπιακούς Αγώνες, φέτος έπαιξαν άμυνα-σίτα (δεν πέρναγε κουνούπι).. Πίεζαν σε όλο το μήκος του γηπέδου τις περισσότερες φορές και έκλεβαν συνέχεια μπάλες.. Για μια ομάδα που ξέρει ότι θα βάλει 100+ πόντους το να σκίζεται στην άμυνα είναι πολυτέλεια.. Οι Αμερικανοί όμως το έκαναν.. Η Ισπανία είναι μια αρκετά καλή ομάδα με πολλά αστέρια και μεγάλα ποσοστά ευστοχίας.. Ούτε fantasy ομάδα είναι, ούτε σε κάθε παιχνίδι κάνει τις τρελές φάσεις, σίγουρα όμως έχουν το κάτι που λείπει από την Ελλάδα και γι'αυτό το λόγο τα τελευταία χρόνια μας έχουν πάρει τον αέρα.. Αν και εγώ τους Αμερικανούς δεν τους πηγαίνω, όχι επειδή έχουν υφάκι, απλά αυτή η ιστορία που δεν δέχονται να δεχθούν ελέγχους ντόπινγκ μου τη δίνει στα νεύρα (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, μέχρι και την Αθήνα πάντως ίσχυε για την ομάδα μπάσκετ των Η.Π.Α.)..

Εν κατακλείδι η Ελλάδα θα μπορούσε να είναι στο μικρό τελικό, αλλά σε γενικές γραμμές η 5η θέση σε παγκόσμιο τουρνουά είναι η συνηθισμένη μας θέση (εξαιρείται η Σαϊτάμα).. Σε ευρωπαικό επίπεδο τα πράγματα αλλάζουν άρδην σε σημείο που η μη συμμετοχή μας στο τελικό να είναι αποτυχία.. Μην απογοητευόμαστε πάντως.. Κοιτάξτε τι έπαθε η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρωσία....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εθνική Μπάσκετ
« Απάντηση #42 στις: 24/08/08, 15:49 »
Ο Ελληνικός αθλητισμός έχει φτάσει πια σε πολύ υψηλό επίπεδο.Ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.sporting-heroes.net/
και θα δείτε ότι από το 1992 και έπειτα βρισκόμαστε ανάμεσα στις πρώτες 16 χώρες στον κόσμο στο στίβο και επειδή μιλάμε για μπάσκετ αυτό ισχύει από το 1987.Για μένα αυτό είναι το βασικότερο.Να διατηρούμαστε ψηλά και κάθε τόσο να φέρνουμε και τις κορυφαίες επιτυχίες,όπως μετάλλια ,οποιουδήποτε χρώματος.Αν δείτε πίσω από το 1992 σπάνια θα βρείτε μια απλή είσοδο στην 8άδα.Μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε ούτε τις επιλογές πληθυσμιακά που έχουνε χώρες όπως οι Η.Π.Α και η Ρωσία,αλλά ούτε και την οικονομική επιφάνειά τους.Αυτά για όσους "γκρινιάζουν".Από εκεί και πέρα πάντα μπορούμε να πάμε καλύτερα και το βασικότερο πρέπει κάποια στιγμή να αναπτύξουμε τον ερασιτεχνικό αθλητισμό,γιατί μπορεί να μας προσφέρει πάρα πολλά σε θέματα υγείας σαν λαό.Έχουμε από τις πρώτες θέσεις σε παιδική παχυσαρκία στην Ευρώπη και φυσικά είμαστε και πρωταθλητές στο κάπνισμα.Εγώ ο ίδιος ανήκω στη γενιά εκείνη που άρχιζε το τσιγάρο στα 14...και το θεωρούσε και μεγάλο επίτευγμα!!! :P.Στην αρχαία Ελλάδα (δεν είμαι αρχαιολάγνος σας διαβεβαιώ) η γυμναστική ήταν βασικό και αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαίδευσης ενός νέου.Δεν τα πήγανε και άσχημα πάντως με τα μυαλά που είχανε,δεν νομίζετε;
Μπράβο στην Εθνική μπάσκετ,που διατηρεί το άθλημα σε τόσο υψηλό επίπεδο...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
91 Απαντήσεις
26819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/07, 08:27
από Chris2004
5 Απαντήσεις
2936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 16:39
από Valantis
8 Απαντήσεις
3999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 14:42
από sakman
0 Απαντήσεις
1229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 19:28
από ilianthos-Kanlis
7 Απαντήσεις
9156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/11, 18:00
από zeromancer