Αποστολέας Θέμα: Τι έχει αλλάξει στο κιθάρα και διάφοροι αγανακτούν;  (Αναγνώστηκε 6197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Λοιπόν για κάποιο παράξενο λόγο μπήκα σήμερα πάλι στο κιθάρα μετά απο σχεδόν 10 μήνες αποχής. Δεν ξέρω γιατί αλλά τότε κάτι με χάλασε. Παρακολουθούσα σχεδόν απ την αρχή το σάιτ, έστω και σα θεατής στην αρχή, και τουλάχιστον πριν απο ενάμιση χρόνο έμπαινα καθημερινά. Όμως πριν από 10 μήνες το έκοψα μαχαίρι. Εν τέλη είχα χαλαστεί πολύ απ την όλη κατάσταση που επικρατούσε με τα μπ3 και με το ότι ο κάθε καραγκιοζάκος έμπαινε έλεγε τη βλακεία του και έφευγε. Απ' ότι είδα τώρα τουλάχιστον το θέμα των μπ3 έχει εν μέρη τακτοποιηθεί. Αλλά πλέον ίσως δεν έχω την ίδια όρεξη να ασχοληθώ. Θυμάμαι πριν ενάμιση χρόνο περίμενα πως και πως να μπω και να συζητήσω ή και να καυγαθήσω ακόμα, αλλά τουλάχιστον για ουσιαστικά θέματα, με τα υπόλοιπα μέλη του κιθάρα. Τους τελευταίους μήνες όμως πλέον δεν έβρισκα κανένα ενδιαφέρον ίσως γιατι για να βρω ένα θέμα που να αξίζει απάντησης έπρεπε να κάνω κανα 10λεπτο γιατί τα περισσότερα μηνύματα που υπήρχαν ήταν του στυλ "καλα ρε δυο ώρες έχω πει να μου δώσει κάποιος το χ τραγούδι και ακόμα τίποτα!!! Καλά λαλάκες είστε όλοι" ή "τί είναι καλύτερο να καπνίζω με το δεξί ή με το αριστερό χέρι. Ψυφίστε τώρα και κερδίστε μια τηλεόραση". Ελπίζω τα πράγματα να άλλαξαν, παντα προς το καλύτερο τους τελευταίους μήνες. Όποιος θέλει λέει τη γνώμη του πάνω σε ότι είπα.

Κάποιες σκέψεις γράφω απλά γιατι ίσως και να με πήρε λίγο το παράπονο, για κάτι που αγαπούσα και εγκατέλειψα, και να με τρώει εδω και καιρό αυτό το γιατί!!
Δε κάνω επίθεση σε κανένα, απλά το ξεκαθαρίζω για να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα από το πουθενά, και ειδικά στα άτομα που κρατούν αυτή τη σελίδα ζωντανή εδώ και χρόνια.

Πραγματικά αναμαίνω να δω απαντήσης παλαιότερων μελών να δω τι έχου να που κι αυτοι. Έχω άδικο και κάτι αυτό που περιγράφω συνέβει μόνο στο κεφάλι μου ή έστω και εν μέρη έχω κάποιο δίκιο
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Θα έλεγα πως στη θέση σου δε θα χαλάλιζα πολύ φαιά ουσία για να διερευνήσω τι με κράτησε μακρυά από ένα forum 10 μήνες...είτε έφταιγε το χαμηλότερο πλέον επίπεδο των συζητήσεων, είτε η προσωπική μας αίσθηση των πραγμάτων κι οι προτεραιότητες της εποχής, το αποτέλεσμα θα ήταν κοινό.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απλά ρωτάω γιατί με απασχολεί το θέμα τις τελευταίες βδομάδες. Μπορεί και να έχεις και δίκιο αλλά προσωπικά αν μου έλεγες πριν από δυο χρόνια κάτι τέτοιο μάλλον θα γελούσα αλλά τώρα δυστηχώς θα συμφωνήσω. (Εννοώ ότι η σελίδα χάλασε πάντα)
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
είτε η προσωπική μας αίσθηση των πραγμάτων κι οι προτεραιότητες της εποχής

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω...

Καθε περιπου δυο βδομαδες καποιος βρισκεται που λεει οτι το κιθαρα εχει χαλασει και δεν εχει το επιπεδο που ειχε παλια...τις περισσοτερες φορες ομως δεν φταει το κιθαρα αλλα ο ιδιος ο χρηστης που ξεκινα με ενθουσιασμο και ορεξη αλλα στην διαδρομη τα χανει... εχει συμβει δεκαδες φορες, και θα συμβει και πολλες ακομα... ως '' παλιος'' που εχω ζησει το κιθαρα σε ολες τις εποχες του θα ελεγα οτι διαφορες ειναι μικρες... η ορεξη μας αλλαζει....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Είναι ακριβώς αυτό που λέει ο Dave. Ο αρχικός ενθουσιασμός φθίνει, σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν τα'χουμε φτιάξει με την ομορφότερη γυναίκα του πλανήτη, ή βρήκαμε μια καλή δουλειά, ή ένα ενδιαφέρον χόμπυ...
Αναρωτηθείτε πρώτα αν αλλάξατε εσείς και μετά αν άλλαξε το αντικείμενο του ενθουσιασμού σας.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Δε νομίζω πως κάτι συγκεκριμένο έχει αλλάξει.Τα πρόσωπα και το περιβάλλον μας αλλάζει.
Κάποιοι δε μπαίνουν πια καινούργιοι έρχονται αλλάζουν όλα.
Πάντα όμως κάτι ενδιαφέρον βρίσκουμε.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Εννοείται ότι το Κιθάρα πέρασε μία φορά μόνο την εποχή της αθωότητας (όπου κανείς δεν ήξερε κανέναν και όλα ήταν αγγελικά πλασμένα), αλλά δε νομίζω ο guitarlover να την πρόλαβε, όπως δεν την πρόλαβα κι εγώ.

Από κει και στο εξής νομίζω ότι το site παραμένει το ίδιο με κάποιες διακυμάνσεις ως προς τους καυγάδες μόνο. Καλά θέματα υπάρχουν πάντα. Και επίσης σε όποιον δεν αρέσουν τα καινούρια θέματα που ανοίγονται, πάντα μπορούν να ανακινήσουν τα παλιότερα που είναι θαμμένα στις πίσω σελίδες. Πάντα υπάρχει όρεξη να ξανασυζητηθούν φλέγοντα ζητήματα από ό,τι έχω δει.

Τέλος, υπάρχουν μέλη που έχουν αριθμό εγγραφής  μέχρι 500 (οι βετεράνοι του φόρουμ) και ακόμα μπαίνουν και συμμετέχουν ενεργά και πηγαίνουν σε συναντήσεις χωρίς να έχουν ξενερώσει. Αυτό επιβεβαιώνει αυτό που είπανε τα παιδιά παραπάνω περί προσωπικής αντίληψης των πραγμάτων.

Επομένως guitarlover και εγώ θα σου πω να αναζητήσεις τους λόγους που ψάχνεις κάπου στα "ενδότερα".
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Τα πραγματα παντα αλλαζουν και πρεπει να αλλαζουν, ειναι φυσικος νομος... Αν και στην περιπτωση του site μας δεν εχω δει τραγικες αλλαγες... Εχω οντως δει αλλαγες λειτουργικες και στο πως φτιαχνονται οι θεματικες ενοτητες συζητησεων κτλ και να πω την αληθεια, νομιζω οτι τωρα ειναι καλυτερα τα πραγματα... Ομως, οπως ειπαν και οι προηγουμενοι, ακομα και εμεις οι ιδιοι αλλαζουμε, με αποτελεσμα κατι που πριν το θεωρουσαμε "καλο" , τωρα να το θεωρουμε "βαρετο" κτλ...
Κι εγω δεν γραφω τοσο συχνα πλεον στο forum, οχι γιατι βαρεθηκα η με χαλαει κατι, αλλα επειδη θελω να μιλαω μονο οταν εχω κατι να πω που δεν εχει ηδη ειπωθει απο αλλους, η που γενικα μπορει να βοηθησει σε κατι ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Βασικα μετα τη διαγραφη των δημοψηφισματων εχει αλλαξει λιγο το κλιμα γιατι εκει λεγαμε διαφορα ασχετα η τσακωνομασταν για ασχετους λογους και στις υπολοιπες συζητησεις η μασταν πιο ηρεμοι. Γενικα εγω παρατιρω οτι εχει αρχισει να μην εχει την ιδια απηχησει που ειχε στους χρηστες τους και πολυ το συζητανε και μεταξυ τους οτι το κιθαρα εχει γινει "βαρετο" ισως χρειαζεται κατι καινουριο που θα το ανανεωσει. Θα προτεινα να ανοιξει ενα θεμα που να προτεινουμε κατι καινουριο για το κιθαρα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ιδέες υπάρχουν πολλές. Χέρια, χρόνος και χρήμα, συνήθως δεν υπάρχει.
Όλα είναι εύκολα για αυτούς που βάζουν τους άλλους να τα κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος elsa1988

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πάντως υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα θέματα για όλα τα γούστα. Συναυλίες, δισκοκριτικές, χιουμοριστικά αλλά και σοβαρά θέματα, στίχοι, συνθέσεις, και πολλά άλλα, ώρα να έχεις να ψάχνεις!  :D

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό που δίνει ψυχή είναι οι άνθρωποι που συμμετέχουν. Οι κρίσεις τους, οι απόψεις τους, οι διαφωνίες τους, η διαφορετικότητά τους, η προσωπικότητά τους, ο λόγος τους. Όταν οι συμμετέχοντες είναι ενδιαφέροντες και το φορουμ έχει ενδιαφέρον. Αυτό που παρατηρώ κι εγώ είναι ότι αυτοί που είχαν κάτι να πουν, που ο λόγος τους και οι απόψεις τους έχουν βαρύτητα και ενδιαφέρον, γράφουν όλο και σπανιότερα. Συμμετέχουν όλο και λιγότερο. Τουλάχιστον όπως εγώ το βλέπω. Θεωρώ πιθανό αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω, ότι δηλαδή ίσως να τους πέρασε ο ενθουσιασμός της αρχής, ίσως βαρέθηκαν κλπ. Όπως επίσης θεωρώ πιθανό να βαρέθηκαν (μερικοί) να έρχονται συνέχεια σε αντιπαράθεση με "κάποιους" άλλους και σιγά σιγά αποστασιοποιούνται. Εύχομαι να είναι το πρώτο γιατί αν ισχύει το δεύτερο τότε τελικά και το φόρουμ αυτό (ή το κάθε άλλο αν θέλετε) είναι ακόμα ένας καθρέφτης της κοινωνίας μας. Η βλακεία καταφέρνει και πάλι να κερδίσει εκτοπίζοντας ότι άλλο βρεθεί στο δρόμο της. Η δεύτερη υπόθεση εξάγεται ως πιθανό συμπέρασμα αν κάποιος παρατηρήσει στα θέματα των αντιπαραθέσεων όπου συνήθως την τελευταία κουβέντα αρέσκονται να την έχουν οι "κάποιοι", οι "φίλοι" τους και οι των αυτών (κατά σύμπτωση πάντα) απόψεων με τους "κάποιους". Τέλος πάντων, το σημαντικό είναι ότι όποιος θέλει μπαίνει, όποιος θέλει απομακρύνεται, όποιος θέλει μιλάει και όποιος βαριέται δε μιλάει. Δε μπορεί να γίνει κάτι για να είμαστε ευχαριστημένοι όλοι. Κι αφού εμείς δίνουμε την κατεύθυνση με το λόγο μας εδώ, τότε εμείς είμαστε υπεύθυνοι, είτε γιατί δεν έχουμε να πούμε σοβαρά πράγματα είτε γιατί αφήνουμε τους "κάποιους" να μας παίρνουν φαλάγγι και παραιτούμαστε δίνοντάς τους πεδίο δράσης.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ιδέες υπάρχουν πολλές. Χέρια, χρόνος και χρήμα, συνήθως δεν υπάρχει.
Όλα είναι εύκολα για αυτούς που βάζουν τους άλλους να τα κάνουν.

Θα πρότεινα να πει όποιος έχει κάποια ιδέα τι ακριβώς προτείνει και τι χρειάζεται για να υλοποιηθεί για να δούμε αν υπάρχουν χέρια, χρόνος και χρήμα. Που ξέρεις, μπορεί και να βρεθούν.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Τι να πω ρε παιδια ίσως και να έχεται δίκιο. Παντως για ενθουσιασμό που έφυγε δε νομιζω ότι ισχύει. Πόσο να κρατήσει ένας ενθουσιασμός; Σα ενεργό μέλος είμαι στο κιθάρα κοντά 2μιση χρόνια και απλός παρατηριτής περίπου 3. Ε δε πιστεύω λοιπόν ότι κράτησε ο ενθουσισμός μου 2 χρόνια. Τωρα σ αυτό που είπε ο φάτσες αστείες στην περίπτωση μου δε ισχύει. Καυγάδες υπήρχαν αλλά ελάχιστοι και ποτέ δεν ξεφεύγαν απ' τα όρια. Ίσα ίσα που πιστεύω ότι οι διαφονίες πάντα φέρνουν κάτι το καλύτερο. Πάντως όντως το κιθάρα άλαξε. Έγιναν πολλές αλαγές οπότε ένα μεγάλο μπράβο στους συντονιστές και σε όσους βοηθάν όπως μπορούν αυτό το σάιτ. Τες πα thnx για τις απαντήσεις ολων σας.
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 22:03
από Γιάννης [nOiz]
0 Απαντήσεις
1340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 14:13
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
6226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 09:02
από JP.M
15 Απαντήσεις
5014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/11, 18:11
από ibanezbass
1 Απαντήσεις
2202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 10:24
από Rockdude
87 Απαντήσεις
26777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:39
από hot_sauce (φλουτσ)
22 Απαντήσεις
6963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
16 Απαντήσεις
5751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 20:18
από panosv10
0 Απαντήσεις
2028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 22:17
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
5608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 15:57
από panicX