Αποστολέας Θέμα: Τσάμπα ηχογράφηση;  (Αναγνώστηκε 4496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrg98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Τσάμπα ηχογράφηση;
« στις: 16/05/11, 13:23 »
Παιδιά, δεν έχω ιδέα από home studio γι' αυτό μπρείτε να με βοηθήσετε λίγο;
Έχω το HP ProBook 4514s, και έναν ενισχυτή Kustom 12 Gauge και θέλω να ηχογραφήσω την κιθάρα στον υπολογιστή.... Υπάρχει τρόπος χωρίς να αρχίσω να ξοδεύω τα μαλλιά της κεφαλής μου;; :-\
Ευχαριστώ πολύ, γεια σας!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #1 στις: 16/05/11, 14:48 »
ψάξε για τα άπειρα θέματα για κάρτες ήχου...αν δεν έχει line out ο ενισχυτής σου (ή έστω senc/return) θα χρειαστείς μικρόφωνο...
αλλά με κάρτα ήχου μπορείς να γράφεις κατευθείαν στον υπολογιστή χωρίς ενισχυτή...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #2 στις: 16/05/11, 16:15 »
Ο ενισχυτής σου πιθανότατα θα έχει κάποια έξοδο (συνήθως συμβολίζεται με ακουστικά ή θα λέει πχ headphones ή record out). Απο εκέι τράβα ένα τέτοιο καλώδιο και βάλτο στην είσοδο του μικροφώνου του υπολογιστή σου (ροζ). Μετά ηχογραφείς με κάποιο πρόγραμμα όπως το Audacity βάζοντας ως πηγή το μικρόφωνο.

Βέβαια τίθεται θέμα με την ποιότητα αν δεν έχεις καλή κάρτα ήχου αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

Αυτά για να ηχογραφείς τον ήχο του ενισχυτή, που είναι και το πιο "ελαφρύ" για τον υπολογιστή.

Μπορείς όμως να βάλεις κατευθείαν την κιθάρα στον υπολογιστή και μετά να παίζεις με προγράμματα όπως το Guitar Rig για τα εφφέ. Αν όμως δεν έχεις καλή κάρτα ήχου νομίζω δεν έχεις ελπίδες για καλά αποτελέσματα.

Στην περίπτωση που δεν έχει έξοδο ο ενισχυτής όπως είπε ο hot_sauce μάλλον μονόδρομος είναι η ηχογράφηση με μικρόφωνο αλλά εκεί θες καλό εργαλείο για να βγάλεις αξιοπρεπή ήχο.

Αποσυνδεδεμένος giwrg98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #3 στις: 16/05/11, 17:15 »
1. Στην λύση με τον ενισχυτή, εκεί που πρέπει να βάλω ακουστικά, μπορώ να χρησιμοποιήσω αντάπτορα; Και για το Audacity, πώς μπορώ να το ρυθμίσω να παίρνει σήμα από τον εινισχυτή;;
2. Με αυτό εδώ μπορώ να ηχογραφήσω;http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=98965&Category=1809

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #4 στις: 16/05/11, 17:27 »
1. Τι είδους αντάπτορα? Αντάπτορα θα χρειαστείς τέτοιου στυλ μόνο αν το βύσμα που έχεις είναι μεγάλο (σαν αυτό που μπαίνει στην κιθάρα) και πρέπει να γίνει μικρό για να μπει στο μικρόφωνο ( η να βγει από την έξοδο του ενισχυτή).
Επίσης θα χρειαστείς αντάπτορα αν πας στην λύση του software και καρφώσεις την κιθάρα κατευθείαν στο μικρόφωνο του υπολογιστή, μιας και το βύσμα της είναι μεγάλο. Άρα με το καλώδιο που είχα ποστάρει πριν (για να συνδέσεις ενισχυτή με υπολογιστή) + το κανονικό καλώδιο της κιθάρας σου για να την βάλεις στον ενισχυτή είσαι κομπλέ.

Το Audacity πάνω δεξιά στο κυρίως παράθυρο έχει ένα drop down menu, νομίζω το μικρόφωνο είναι προεπιλεγμένο έτσι κι αλλιώς.

2.Δεν έχω ιδέα από τέτοια μηχανήματα  ;D

Αποσυνδεδεμένος giwrg98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #5 στις: 16/05/11, 18:50 »
1. Τι είδους αντάπτορα? Αντάπτορα θα χρειαστείς τέτοιου στυλ μόνο αν το βύσμα που έχεις είναι μεγάλο (σαν αυτό που μπαίνει στην κιθάρα) και πρέπει να γίνει μικρό για να μπει στο μικρόφωνο ( η να βγει από την έξοδο του ενισχυτή).
Επίσης θα χρειαστείς αντάπτορα αν πας στην λύση του software και καρφώσεις την κιθάρα κατευθείαν στο μικρόφωνο του υπολογιστή, μιας και το βύσμα της είναι μεγάλο. Άρα με το καλώδιο που είχα ποστάρει πριν (για να συνδέσεις ενισχυτή με υπολογιστή) + το κανονικό καλώδιο της κιθάρας σου για να την βάλεις στον ενισχυτή είσαι κομπλέ.

Το Audacity πάνω δεξιά στο κυρίως παράθυρο έχει ένα drop down menu, νομίζω το μικρόφωνο είναι προεπιλεγμένο έτσι κι αλλιώς.

2.Δεν έχω ιδέα από τέτοια μηχανήματα  ;D

Ok, όλα καλά, το audacity ηχογραφεί, αλλά κάθε φορά που χτυπάω νότα κάνει κάτι σαν βουητό.......

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #6 στις: 16/05/11, 19:06 »
Βουητό σαν τι? Κάποιος θόρυβος είναι λογικός λόγω κάρτας ήχου αλλά σε τι βαθμό το κάνει?

Αποσυνδεδεμένος giwrg98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #7 στις: 16/05/11, 19:16 »
Η νότα δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου ??? ???

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #8 στις: 16/05/11, 20:35 »
2. Με αυτό εδώ μπορώ να ηχογραφήσω;http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=98965&Category=1809

φυσικά....κάτι τέτοιο σου χρειάζεται και σου δίνει και πρόγραμμα με εφέ της Line 6 νομίζω.....

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #9 στις: 16/05/11, 20:40 »
Είναι τόσα πολλά αυτά που μπορεί να συμβαίνουν (αν θεωρήσουμε πως απο κάρτα ήχου είσαι καλά) που μάλλον πιο αποδοτικό για σένα θα ήταν να παίξεις με τις ρυθμίσεις, volumes και τα λοιπά (διπλό κλικ στο ηχειάκι κάτω δεξιά για XP). Κοίτα επίσης στα advanced settings του μικροφώνου να μην είναι τικαρισμένο το +20dB boost.

Α, κοίτα ακόμα  τα καλώδια που χρησιμοποιείς (και ότι έχουν μπει καλά αλλά και ότι δεν είναι χαλασμένα). Πχ κούνα τα λίγο ενώ ακούγεται ήχος να δεις αν αλλάζει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #10 στις: 16/05/11, 20:48 »
οι μαμίσιες κάρτες ήχου των λάπτοπ, θεωρώ από προσωπική εμπειρία αλλά και απ'ότι έχω ακούσει, πως δεν κάνουν καθόλου για να παίρνουν τέτοιο σήμα....
εξωτερική κάρτα ήχου λοιπόν, όπως αυτή που πόσταρε ο giwrg98 για αρχή και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #11 στις: 16/05/11, 21:03 »
Προσοχή στην ένταση του σήματος που στέλνετε στην είσοδο μικροφώνου! Το line-out & headphones του ενισχυτή στέλνουν δυνατό σήμα, ενώ η είσοδος mic του Η/Υ είναι ευαίσθητη, για ασθενές σήμα. Αν ο Η/Υ δεν έχει Line-in (όπως συνήθως δεν έχουν τα laptop), τότε τουλάχιστον βάλτε τον ενισχυτή σε πολύ χαμηλή ένταση... αλλιώς στον Η/Υ θα πάρετε ένα απίστευτα παραμορφωμένο ήχο... και υπάρχει κίνδυνος να κάψετε την είσοδο mic.

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #12 στις: 16/05/11, 21:31 »
Ισχύει αυτό, εγώ τον ενισχυτή τον έχω 3/13, την ένταση του μικροφώνου λίγο κάτω από τη μέση, και το overall του PC κάπου στη μέση κι αυτό ώστε να παίρνω λογική ένταση. Μπορεί κι από εκεί να είναι η φασαρία.

ΥΓ. Όντως είχα ξεχάσει πως είναι λάπτοπ...άρα συμφωνώ για εξωτερική κάρτα.

Αποσυνδεδεμένος giwrg98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Τσάμπα ηχογράφηση;
« Απάντηση #13 στις: 16/05/11, 21:39 »
Ισχύει αυτό, εγώ τον ενισχυτή τον έχω 3/13, την ένταση του μικροφώνου λίγο κάτω από τη μέση, και το overall του PC κάπου στη μέση κι αυτό ώστε να παίρνω λογική ένταση. Μπορεί κι από εκεί να είναι η φασαρία.

ΥΓ. Όντως είχα ξεχάσει πως είναι λάπτοπ...άρα συμφωνώ για εξωτερική κάρτα.
Εξωτερική κάρτα είναι το προϊόν που είχα πει προηγουμένως;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
45664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/05, 13:44
από xadoulis
6 Απαντήσεις
5547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/05, 18:49
από freemind
0 Απαντήσεις
2365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/05, 15:21
από freemind
2 Απαντήσεις
2929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/06, 14:01
από freemind
1 Απαντήσεις
3089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/07, 02:33
από tug
5 Απαντήσεις
3686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:11
από BluesMe
2 Απαντήσεις
2396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/09, 11:23
από AtticanSky
29 Απαντήσεις
7933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 22:32
από groovymood
3 Απαντήσεις
2389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 17:37
από gers
1 Απαντήσεις
1796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 15:12
από jim.ni