Ψηφοφορία

Κλείνω ραντεβού σε ένα Μαγαζί Δοκιμαστήριο για να δοκιμάσω κάτι. Για ένα τέταρτο θα πλήρωνα:

Για Πεταλάκι: €2
Για Πεταλάκι: €5
Για Πεταλάκι: €10
Για Ενισχυτή: €5
Για Ενισχυτή: €10
Για Ενισχυτή: €20
Για Κιθάρα: €5
Για Κιθάρα: €10
Για Κιθάρα: €20
Θα πλήρωνα 1% του κόστους του εξοπλισμού. ΠΧ. για ενισχυτή των €1000 θα έδινα €10
Θα πλήρωνα 2% του κόστους του εξοπλισμού. ΠΧ. για κιθάρα των €800 θα έδινα €16

Αποστολέας Θέμα: Επιχειρηματική Ιδέα: Μαγαζί Δοκιμαστήριο - you buy it?  (Αναγνώστηκε 13883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ακούω τις εναγώνιες κραυγές πάρα πολλών φίλων στο φορουμ που ψάχνουν απεγνωσμένα να "ακούσουν" και να "δοκιμάσουν" κάποιον εξοπλισμό, πετάλια, ενισχυτές, κλπ.
Αλλους επίσης πάρα πολλούς διαβάζω/ακούω που παραπονούνται για την έλλειψη service από τα υπάρχοντα καταστήματα..
 
Θα ήθελα λοιπόν να ρίξω την εξής ιδέα και θα διευκρινήσω εξ'αρχής ότι αναφέρομαι στην ιδέα καθαρά ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ για την έρευνα του ενδιαφέροντος και μόνον. Επαγγελματικά έχω άλλη κατεύθυνση και δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά να δημιουργήσω κάτι τέτοιο, εάν κάποιος φίλος ενδιαφερθεί να το υλοποιήσει, δώρο η ιδέα από εμένα, με όλη μου την αγάπη και καλή επιτυχία, χρειαζόμαστε νομίζω ειδικά νέους ανθρώπους με όρεξη για δουλειά να κάνουν την διαφορά στους καιρούς που διανύουμε.
 
Η Ιδέα:
Μαγαζί Δοκιμαστήριο που ΔΕΝ που πουλάει εξοπλισμό, παρά προσφέρει εξοπλισμό για ΔΟΚΙΜΗ, επί πληρωμή..
 
To Concept:
Πηγαίνετε αφού κλείσετε ένα ραντεβού για να δοκιμάσετε συγκεκριμένο εξοπλισμό. Εχετε προσδιορίσει από πρίν τι θέλετε να δοκιμάσετε και το μαγαζί τα έχει διαθέσιμα όπως τα θέλετε.
Για ενισχυτές, υπάρχει μία χρέωση ανά κάποιο χρονικό διάστημα. Το ίδιο και γα τα πετάλια, πελαλιέρες, κλπ.
Εάν θέλετε να αγοράσετε κάτι, το μαγαζί ΔΕΝ σας πουλάει τον εξοπλισμό του, παρά απλά σας προτείνει τρόπους και σας συστήνει προμηθευτές να το παραγείλετε από το εξωτερικό (ή το εσωτερικό αν συμφέρει) σε χαμηλό κόστος.
 
Η Ουσία:
Θα πληρώνατε για την υπηρεσία αυτή? Για να μπορείτε να δοκιμάσετε κάτι πριν το αγοράσετε από μακρυά?
 
Πόσο θα πληρώνατε για ένα τέταρτο της ώρας, αποκλειστικής δοκιμής σε ιδιαίτερο χώρο:
  1. Για Ενισχυτή
  2. Για Πεταλιέρα
  3. Για Πεταλάκια
  4. Για Κιθάρες
 
Ανοίγω το θέμα προς γενική συζήτηση, χωρίς κανένα πλαίσιο ή περιορισμό, απλά αν θέλετε απαντήστε ειλικρινά μαζί με τα σχόλια σας και στην   ερώτηση.

ΕΧΕΤΕ 3 ΨΗΦΟΥΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, χρησιμοποιήστε τους όλους.
 
   
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/10, 12:36 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Ανοίγεις ένα μεγάλο θέμα adr1ane που δεν έχει να κάνει μόνο με το μουσικό εξοπλισμό. Επειδή είσαι επαγγελματίας, είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πως στην Ελλάδα η υπηρεσία ΔΕΝ πληρώνεται.
 
Δεν ξέρω αν είναι ζήτημα αντίληψης, παιδείας, συνήθειας, οικονομικής δυσχέρειας ή οτιδήποτε άλλο, το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Δεν νομίζω ότι ένα τέτοιο μαγαζί θα μπορούσε να σταθεί απο μόνο του, μόνο σαν δοκιμαστήριο...Και αυτό γιατί για να κάνεις απόσβεση μόνο στα πράγματα που έχεις πάρει, θέλεις κοντά 10.000 δοκιμαστές (και βάλε...). Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να γίνει σαν παράρτημα υπάρχοντος μουσικού καταστήματος (εφόσον υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που διατηρούν τέτοιο κατάστημα), και να λειτουργούσε εν είδη στούντιο, δηλαδή να πηγαινε πχ μια μπάντα, να πλήρωνε 20-30-40 ευρώ για καμιά ωρίτσα και να δοκίμαζαν ενισχυτές και όργανα (βεβαια σε ελεγχόμενο περιβάλλον και με ελεγχόμενες συμπεριφορές...μην αρχίσει και κοπανάει ο άλλος την κιθάρα στον ενισχυτή πάνω...).Το κόνσεπτ γενικά είναι πολύ καλό!! εννοείται οτι όλοι αν ξέραμε πως ο Χ έχει ένα μαγαζί που μπορούμε να δοκιμάσουμε τα πάντα με ελάχιστο κόστος, θα πηγαίναμε..!Επίσης θα μπορούσε να υπάρξει και μια συννενόηση ώστε πχ να φέρνει ο επιχειρηματίας τον εξοπλισμό στον καθένα που θα ήθελε τελικά να τον αγοράσει, είτε είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος, είτε όχι (βέβαια και εδώ υπάρχουν και άλλου είδους προβλήματα..)
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Ανδριανε πραγματικα να σε συγχαρω για την ιδεα.Εγω προσωπικα μιας και ειμαι αριστεροχειρας και η επιλογη του να μπορω να δοκιμασω ενα μπασο πριν το αγορασω αποτελει πραγματικα ΑΝΕΚΔΟΤΟ,θεωρω οτι θα τα εδινα για πλακα τα λεφτα για να δοκιμασω το οργανο που θα θελα ετσι ωστε να παραγγειλω το καταλληλο απο εξω.Τωρα το ποσο εφικτο ειναι,αυτο πραγματικο δεν το ξερω.Αλλα υποθετω οτι υπο τις καταλληλες συνθηκες ολα ειναι πιθανα.Επαγγελματισμος και ορεξη να υπαρχει...και πιστευω οτι κατι θα γινοταν.Για εμενα ειδικα λογω της αριστεροχειριας μου αυτη η ιδεα κυριολεκτικα θα με εσωζε.

:up
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Η ιδέα αυτή θα μπορούσε να εφαρμοστεί ιδιαίτερα στην δοκιμή μαγνητων. Δε νομιζετε?

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
OXI! θεωρώ πολύ λάθος την κατεύθυνση αυτή.
 
Για τον έμπορο- καταστηματάρχη δεν το συζητάμε είναι αδύνατο να έχει και να συντηρεί όλους τους ενισχυτές του κόσμου και μαγνήτες και όργανα.
 
Επιπλέον έρχεται σε αντίθεση με την οποιαδήποτε εμπορική πρακτική κάτι τέτοιο, δε νοείται να καταβάλεις αντίτιμο για να έρθεις σε επαφή με το προιόν που σου προσφέρει μια εταιρεία. δηλαδή θα πληρωσεις για να το δοκιμάσεις και μετά θα ξαναπληρώσεις να το αποκτήσεις?
 
είναι σα να δίνεις λεφτά για να αγοράσεις ένα πουκάμισο και να έχεις δώσει λεφτά για να το δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είμαι της εντύπωσης (τουλάχιστον εκει που πηγαίνω εγω) οτι αν πας και ζητήσεις ευγενικά απο τον υπάλληλο να δοκιμάσεις κάτι, δεν θα σου αρνηθεί.

Βέβαια μπορεί κάποιος να θέλει να δοκιμάζει συνέχεια πράγματα, όχι για να κάνει αγορά αλλά για να εμπλουτίζει συνεχώς τις γνώσεις του. (και μάλλον αυτό το σκεπτικό βλέπω σε αυτά που γράφει ο Ανδριανός...)

Δεν μπορώ δυστυχώς να ψηφίσω γιατί θεωρώ οτι το να "ντεμάρω" ένα όργανο είναι μιά παροχή που έτσι κι αλλιώς την έχω ήδη...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βέβαια μπορεί κάποιος να θέλει να δοκιμάζει συνέχεια πράγματα, όχι για να κάνει αγορά αλλά για να εμπλουτίζει συνεχώς τις γνώσεις του.
Μπράβο που έπιασες αυτό το παράπλευρο νόημα.

Ας δούμε και άλλα σχόλια όπως θα εξελίσεται η συζήτηση..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
να πω κάτι παιδιά? στο παράπλευρο και βαθύ προαναφερθέν σχόλιο να σας πω το εξής. Όταν αγοράζεις μια κιθάρα ή/και έναν ενισχυτή ποιες είναι οι πιθανότητες να πας την επόμενη μέρα ή μετά από ένα χ διάστημα και να θες πάλι να πάρεις ενισχυτή ή κιθάρα. εκτός αν το έχεις μετανιώσει. εδώ ένα σκατό θες να πάρεις και το ψάχνεις και μετά αγοράζεις κάτι επειδή δεν έχεις κουραγιο να ψάξεις άλλο πιο πολύ, παρά επειδή βρήκες το τέλειο προιόν. Είναι σαν τα αυτοκίνητα, θα αγοράσεις κάτι και θα ξαναψάχνεις ή θα έχεις τη διάθεση να συνεχίζεις να ψάχνεις μετά? καλά δε λέμε περί ορέξεως δεν υπάρχει λόγος, αλλά μόνο που το σκέφτομαι ολο αυτό να δοκιμάζεις μαγνήτες και πένες και κιθάρες και ηχεία όλην την ώρα.........ουφ! κουράστηκα

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εσυ μπορεί να κουράστηκες, άλλοι όμως βρίσκουν μεγάλο ενδιαφέρον στο να γνωρίζουν απο 1ο χέρι όσο το δυνατόν περισσότερο gear.
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Πολυ καλο θεμα αυτο που ανοιγεις adr1ane...εγω θα εδινα 5 € για πεταλακι και απο 10 € για κιθαρα και ενισχυτη (βεβαια πιστευω οτι θα επρεπε να ειναι και λιγο κλιμακουμενο ολο αυτο γιατι ποιος θα δωσει 10 € για εναν ENGL και τα ιδια για εναν Marshall MG?)

Τωρα να περασω στα επιμερους που αναφερθηκαν πιο πανω...απο τη μια καποιος (-οι) ειπαν οτι η δοκιμη ειναι υποχρεωση του καταστηματος που σου πουλαει την κιθαρα...ναι δεν διαφωνω...αλλα (χωρις να ειμαι σιγουρος γι αυτο που γραφω), φαντασου πριν απο σενα να εχουν δοκιμασει την κιθαρα αλλα 15 ατομα? ουσιαστικα θα αγορασεις μια μεταχειρισμενη στην τιμη της καινουριας...τωρα βεβαια αν τα μαγαζια εχουν τα προϊοντα σε ζευγαρια δλδ ενα για δοκιμες και ενα η περισσοτερα για πουλημε τοτε ΟΚ...επισης ειναι πολυ δυσκολο για ενα καταστημα να εχει ικανοποιητικη γκαμα προϊοντων για δοκιμη...θα επρεπε να ειναι στο υψος του Empire State Building με εμβαδο οσο 2 γηπεδα ποδοσφαιρου σε καθε οροφο...ο παραδεισος του κιθαριστα με αλλα λογια!!! :D ;D οσο το σκεφτομαι....μπρρρρρρρρρρρρ...το ονειρο μου... ;D ;D ;D επισης καποιος (-οι) αναφερθηκε (-αν) στο κοστος οτι θα πληρωσεις για να μην αγορασεις τελικα κλπ...μιλαμε παιδες για ενα κοστος αμελητεο σε συγκριση με το κοστος αλλων πιο βασικων ειδων....και οπως και να 'χει τα 10 € για ενα ολοκληρο τεταρτο (χοντρικα 3 με 4 τραγουδια) practice ισοδυναμουν με περιπου 3 πακετα τσιγαρα (δεν βγαινει τελεια η διαιρεση  ;D )...ε προτιμοτερο το να παιξεις λιγη μουσικη παρα να παρεις ενα-δυο-χ-ψ πακετα καρκινο...αποψη μου παντα...οποτε μια χαρα καλο θα ηταν ενα τετοιου τυπου μαγαζι απλα το σημαντικο προβλημα (ουσιαστικα αλυτο) ειναι η ευρεση χωρου και η συγκεντρωση-ταξινομηση τοσου εξοπλισμου (μιλαμε για απειρες μαρκες ενισχυτων, κιθαρων, εφε, μαγνητων...οχι αστεια πραγματα)...μια λυση ως προς το δευτερο θα ηταν καθε εταιρεια να κατασκευαζε ενα κομματι απο το καθε μοντελο της σαν show-off (δεν ειμαι σιγουρος οτι χρησιμοποιησα το σωστο ρημα...) και να το εστελνε εδω για αυτον ακριβως τον σκοπο....

ΥΓ +1 σε groovymood για το απο πανω post  ;)

Αυταααααααα...και παλι μπραβο adr1ane.... ;)

Αντε να λυσω τωρα και καμια ασκηση φυσικης...οποιος εχει γνωσεις δυναμικης σε μια διασταση και δυναμικης στο επιπεδο ευπροσδεκτος  ;D ;D ;D
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Γενική παράθεση: Μακάρι να υπήρχε ένα υπέρ-πολυκατάστημα σαν τον Τhomann εδώ στην Ελλάδα!Το θέμα δοκιμής οποιoυδήποτε εξοπλισμού σε τέτοιου είδους μαγαζί ειναι "must" της πολιτικής του ιδιοκτήτη και των πωλητών του,φυσικά για την προώθηση ή και ακόμη διαφήμιση κάποιας ενδεχόμενης αγοράς απ'αυτούς. Αλλά δύσκολοι καιροί για τέτοια ανοίγματα στήν χώρα μας.Και ακόμα δεν έχουμε δεί τίποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/10, 19:23 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γενική παράθεση: Μακάρι να υπήρχε ένα υπέρ-πολυκατάστημα σαν τον Τhomann εδώ στην Ελλάδα!Το θέμα δοκιμής οποιoυδήποτε εξοπλισμού σε τέτοιου είδους μαγαζί ειναι "must" της πολιτικής του ιδιοκτήτη και των πωλητών του,φυσικά για την προώθηση ή και ακόμη διαφήμιση κάποιας ενδεχόμενης αγοράς απ'αυτούς. Αλλά δύσκολοι καιροί για τέτοια ανοίγματα στήν χώρα μας.Και ακόμα δεν έχουμε δεί τίποτα...
Χαίρομαι που αποφάσισες να το σχολιάσεις σοβαρά.. και είναι χρήσιμη και η τοποθέτηση σου.

Άλλες ιδέες/σχόλια/σκέψεις κύριοι?

ΠΧ για να πυροδοτήσω περαιτέρω προβληματισμούς: -Πόσοι από εσάς:

1. Δεν έχετε παίξει ποτέ με λαμπάτο
2. Δεν έχετε δοκιμάσει ποτέ πεταλιέρα
3. Δεν έχετε παίξει με Shur/PRSCustom/Huber/Parker κλπ/
4. Δεν έχετε παίξει ποτέ με DIY modded πετάλι
?
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/10, 19:52 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η ιδέα, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι πολύ καλή!! Νομίζω όμως ότι για να υλοποιηθεί έχει ένα βασικό πρόβλημά,τα λεφτά...
Θα πρέπει είτε να το ξεκινήσει κάποιος με πολύ μεγάλο κεφάλαιο,είτε να βρεθούν τουλάχιστον 5-6 σπόνσορες ώστε να υποστηρίξουν το όλο εγχείρημα.
όπως προείπαν και άλλοι απαιτείται όχι μόνο μεγάλος αριθμός οργάνων αλλά και διαφόρων τύπων(κλασσικές,ακουστικές,ηλεκτρικές,πυρηνικές... ;D ).Το ίδιο ισχύει τόσο για τους ενισχυτές όσο και φια τα εφφέ.
Για να μην μακρυγορώ πιστεύω ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει αλλά όχι σαν επιχείρηση.Τί εννοώ:
Μπορεί να βρεθει ένας χώρος στον οποιον εκτός του ότι θα δοκιμάζουν κάποια όργανα θα μπορούν να ανταλλάσουν απόψεις,γνώσεις,ιδέες. Να μπορούν να πιουν έναν καφέ,μια μπύρα με μουσική-,όχι νταμπ-ντουμπ...
Βέβαια το πρόβλημα είναι και πάλι τα λεφτά, αλλά αν γίνει συλλογικά μια κίνηση πιστεύω θα είναι πολύ πιο εφικτό.Τώρα αυτό το μαγαζί πώς θα χαρακτιριστεί δεν γνωρίζω... :)
Ίσως ξέφυγα τελείως αλλά αυτό μου ήρθε.Συγνώμη αν κούρασα ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανδριανέ, αν πάντως το φτιάξεις ποτέ φρόντισε να έχει μέσα εναν dumble και έναν matchless και θα με πιάσεις πελάτη!! (πλάκα κάνω... ;D :D )
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Ή γιατι οχι να μπορουν και τριτοι να "δανειζουν" τυχον εξοπλισμο που εχουν στο μαγαζι για καποιο διαστημα και μετα να μοιραζονται σε ενα ποσοστο τα εσοδα. Outsourcing με αλλα λογια.
Ετσι κ το μαγαζι γλυτωνει τα λεφτα του κοστους αγορας του συγκεκριμενου εξοπλισμου, και εσυ βρισκεις ενα τροπο να σου φερει λιγα εσοδα εκεινη η κιθαρα/ενισχυτης/πεταλι που δε πολυχρησιμοποιεις και μενει στη θηκη του.

Οι τιμες επισης δε πρεπει να ειναι flat κατα τη γνωμη μου αλλα να πηγαινουν αναλογα με την τρεχουσα αξια του καθε προιοντος, γιατι προφανως δε χτυπαει καλα στον πελατη να πρεπει να πληρωσει το ιδιο για να δοκιμασει εναν JCM800 και εναν MG15.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/10, 22:53 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Θεωρώ ότι για ενισχυτή ή πεταλάκι, το ένα τέταρτο είναι υπερβολικά λίγο, αλλά για κιθάρα φτάνει, θέλω να πω με το που την κρατάς και παίζεις λίγο καταλαβαίνεις αν σου κάνει ή όχι.


Εγώ ψήφισα τα εξής:
Πετάλι - 5
Ενισχυτής - 10 (είναι για το κόστος των λυχνιών που αν πηγαίνει κόσμος συνέχεια, θα 'χουν μεγάλη φθορά)
Κιθάρα - 5


Το θέμα τώρα ποιο είναι; Εγώ, θα πάω μια φορά, θα δοκιμάσω κάτι που θέλω να πάρω και τέρμα. Κιθάρα θα είναι, ενισχυτής θα είναι, το παίρνω τελείωσε. Το να πηγαίνω δηλαδή και να δοκιμάζω αβέρτα ό,τι κιθάρα ή ενισχυτή βρίσκω μπροστά μου, όχι δε θα το κάνω. Ίσως κάποια κιθάρα ή ενισχυτή που γουστάρω (Engl Powerball) ναι να πάω μερικές φορές.


Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα πάντως. Ειδικά για κάποιους σαν κι εμένα που δε μπορούμε να δοκιμάσουμε το rig που ονειρευόμαστε, θα ήταν ευχής έργο μια τέτοια προσπάθεια...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Καταρχάς, η ιδέα με μια πρώτη ματιά φαίνεται αναμφίσβητητα πρωτοποριακή.. Συνήθως κάτι τέτοιες ιδέες είναι εκείνες που πετυχαίνουν, διότι πλέον το να κάνεις ότι κάνει και ο άλλος δεν βγάζει πουθενά.. Πρακτικά προβλήματα υπάρχουν σίγουρα, αλλά με σκέψη μπορούν να βρεθούν λύσεις σε αρκετά από αυτά..

Πάντως, για να πω την αλήθεια, όσες φορές έχω επισκεφθεί μουσικά καταστήματα, σχεδόν ποτέ δεν αντιμετώπισα προβλήματα που σχετιζόντουσαν με κακής ποιότητας service.. Αυτό που είχα αναφέρει σε ένα παρόμοιο θέμα είναι ότι με προβλημάτισε αρκετά η έλλειψη ποικιλίας κομματιών στα καταστήματα.. Δεν ξέρω, αλλά 9 στις 10 φορές που θα επισκεπτώ κάποιο μουσικό κατάστημα, θα μπορέσω να δοκιμάσω το όργανο που ψάχνω.. Μια-δυο εξαιρέσεις συνέβησαν όταν το μαγαζί ήταν φίσκα από παρέες και δεν μπορούσες καν να σταθείς μέσα, πόσο μάλλον να δοκιμάσεις.. Παρόλα αυτά, για να υπάρχουν τόσα άτομα τα οποία στοχοποιούν το κακό service, κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχει..

Το μεγάλο ερώτημα στην ιδέα του φίλου Adrianou είναι ότι, ΟΚ, η ιδέα είναι καλή, αλλά είναι οικονομικά βιώσιμη; Προσωπικά πιστεύω ότι περισσότερες πιθανότητες έχει ένα τέτοιο ενοικιαστήριο να αποτύχει παρά να επιτύχει.. Ο λόγος είναι, όπως ειπώθηκε, το ότι η αγορά όλων αυτών των οργάνων/ενισχυτών/πεταλιών απαιτεί αρκετό κεφάλαιο και ακόμα και η τελευταία να γίνει με δανεισμό, το ενοίκιο και τα καθημερινά λειτουργικά έξοδα δεν θα μπορέσουν να καλυφθούν από τα έσοδα.. Σκεφθείτε απλά:

Άμεσα Μηνιαία Έξοδα:
Ενοίκιο: € 15.000 για ένα κατάστημα 100 τ.μ.
Λειτουργικά Έξοδα (ΔΕΚΟ, συντήρηση): € 1.000
Αποπληρωμές Δανείου (θεωρώντας δάνειο ύψους € 100.000 πληρωτέο σε 120 μηνιαίες δόσεις και επιτόκιο 6%): € 883
Μισθοδοσία 1 υπαλλήλου (εφόσον ο ιδιοκτήτης δουλεύει και αυτός, αλλιώς χρειάζονται minimum 2 υπάλληλοι): € 1.600 (μιλάω για κόστος, όχι για "καθαρά")
Σύνολο κοντά στα € 18.500 ή € 740 ανά εργάσιμη ημέρα

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πρέπει το κατάστημα για να είναι βιώσιμο να "βγάζει" κανά € 100 παραπάνω από τα ημερήσια έξοδα δηλαδή κοντά στα € 850 / εργάσιμη ημέρα.. Αυτό σημαίνει ότι για ένα 12ώρο καταστήματος διαιρεμένο σε 4 τέταρτα, θα πρέπει να χρεώνει € 17,70 το τέταρτο.. Θεωρώ ότι δεν θα βρεθούν πολλοί να πληρώσουν αυτό το  € 17άρι για ένα τέταρτο, επομένως αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν τα προβλήματα..

Πάντως αν το φαινόμενο θεωρείται γενικευμένο, θα μπορούσαν οι μαγαζάτορες (όχι οι ενοικιαστές του παραδείγματος του Adrianou) να χρεώνουν ένα συμβολικό ποσό (π.χ. € 3 για μέχρι 1 ώρα δοκιμής), όπου τελικά αν ο πελάτης αποφάσιζε να το αγοράσει από το κατάστημα του να του επιστρεφόντουσαν αυτά τα χρήματα.. Σε αυτή την περίπτωση, ο πελάτης θα μπορούσε πλέον να δοκιμάσει κάτι (έστω και επί πληρωμής) και ο μαγαζάτορας να μην μπορεί να του το αρνηθεί γιατί θα πληρώνεται.. Νομίζω όμως ότι αυτή η κουβέντα πάει λίγο μακρυά γιατί λίγο-πολύ, με λίγη ευγένεια, όλοι καταφέρνουμε να δοκιμάσουμε τα όργανα μας πριν τα αγοράσουμε..

Πάντως Adriane μια λύση θα ήταν αντί κάποιος "ενοικιαστής" να αγοράσει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει από μουσικό εξοπλισμό, να συμβεβληθεί με μια ή δύο εταιρίες (π.χ. Boogie και Diezel) όπου θα αγόραζε όλους τους ενισχυτές αυτών των εταιριών στη μισή τιμή, με τη συμφωνία μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (1-2 χρόνια) να τους επέστρεφε τα μηχανήματα.. Σαν δηλαδή κάποιος να ενοικιάζει τα μηχανήματα από τις εταιρίες και αυτός με τη σειρά του να τα ενοικιάζει στους πελάτες του).. Με μια τέτοια προοπτική, το σενάριο που προηγήθηκε ίσως να περπατούσε καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
    Είναι πολύ ωραίο μια όμορφη (έτσι κι αλλίως ) ιδέα όπως αυτή  του Ανδριανού να ωριμάζει μέσα από την συζήτηση...
 
Εγώ θα πετάξω στο τραπέζι προς συζήτηση μια επέκταση/  παραλlαγή της ανωτέρω ιδέας του Ανδριανού, χωρίς να γνωρίζω το κατά πόσο είναι  υλοποιήσιμη και ρεαλιστική (αυτό θα το κρίνουν άλλοι). Προτείνω το ίδιο το site Kithara.gr να διαφημίζει  οποιαδήποτε εταιρεία / κατάστημα του  χώρου το επιθυμεί (όχι άσχετα με το αντικείμενό μας) και ως χρηματικό αντάλλαγμα να ζητάει  εξοπλισμό αντίστοιχης αξίας με αυτό που εμπορεύεται / παράγει η αντίστοιχη  διαφημιζόμενη εταιρεία. Οπότε, σε ένα (ή δύο?) κοινόχρηστο/στους  χώρο/ χώρους, πχ ένα στη Αθήνα και ένα στη  Θεσσαλονίκη, να συγκεντρώσει αυτό τον εξοπλισμό έτσι ώστε ο οποισδήποτε από εμάς  να μπορεί να τον δοκιμάζει ΔΩΡΕΑΝ ή με ένα αντίτιμο να τον νοικιάζει στο ΧΩΡΟ  του (σπιτι του, studio κτλ) για να το δοκιμάζει με τον υπολοιπο δικο του εξοπλισμό (κάτι σαν δανειστική βιβλιοθήκη,  αλλα με ένα χρηματικό αντίτιμο ανά ημέρα, πχ 1-5% της λιανικής τιμής του προς  ενοικιαση εξοπλισμου). Έτσι πιστεύω πως όλοι θα είναι κερδισμένοι: Και οι μαγαζάτορες  / εταιρειες που θα διαφημίζουν φθηνα (γι’αυτους) την γκαμα τους στους ΑΜΕΣΑ  ενδιαφερόμενους (και σε μερικές περιπτώσεις να γλιτώνουν εξοδα από διατήρηση demo rooms στο  χώρο τους), ΚΑΙ εμείς που θα μπορούμε να δοκιμάζουμε άμεσα οτιδήποτε κυκλοφορεί, ακόμα και στο χώρο μας με τον υπόλοιπο εξοπλισμό μας.  Και για να την προχωρήσω λίγο παραπέρα, μπορεί το site μετά από πάροδο  ενός χρονικού διαστήματος πχ κάθε 3-6 μήνες να ανανεώνει τον εξοπλισμό αυτό με  νέο (από τις εταιρείες / εμπόρους με την ίδια διαδικασία με την παραπάνω, αντι δηλαδη  χρηματικής ανταμοιβής για την διαφήμιση στο site), διαθέτωντάς τα «παλιά» στις αγγελίες ως μεταχειρισμένα στη  μιση τιμή λιανικής (λέω εγώ τώρα...), με τα έσοδα απο τις πωλήσεις αυτές να  πηγαίνουν στη συντήρηση των «κοινόχρηστων» χώρων του Kithara.gr, οπότε πάλι κερδισμένοι θα είμαστε  ;) Τι λέτε???
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και την προσφορά σχολίων και ιδεών, πολλές εκ των οποίων είναι αξιόλογες και εμπεριστατωμένες.
Ήρθε η ώρα να επεκτείνω λίγο την ιδέα και να απαντήσω στις ιδέες και προβληματισμούς σας.

Η Υπηρεσία τελικά πληρώνεται?
@indie είπες ότι στην Ελλάδα η υπηρεσία δεν πληρώνεται.. όμως εγώ βλέπω γύρω μου προβατζίδικα να ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια και μάλιστα να επιβιώνουν οικονομικά ακόμα και μέσα στην κρίση. Φίλοι μου η εποχή του κλασσικού εμπορίου έχει παρέλθει. Η νέα εποχή ειδικά στην Ελλάδα είναι η εποχή της έξυπνης και ποιοτικής παροχής υπηρεσιών. Θυμηθείτε το και θα το δείτε να αποδεικνύεται στο μέλλον.

Θα είναι πολύ ακριβός ο χώρος?
@faser έκανες πολύ χρήσιμη ανάλυση, όμως το αρχικό σου αξίωμα για το ενοίκιο θέλει ρύθμιση. Στην ευρύτερη οικογένεια μας, έχουμε ένα μαγαζί επί της Αχαρνών, γωνιακό, πρώην έκθεση αυτοκινήτων, 120τμ, με πρόσθετα 60 τμ πατάρι και 90τμ υπόγειο. Πάντοτε νοικιαζόταν και συνεχίζει να νοικιάζεται για περίπου €3000. Τέτοιοι χώροι υπάρχουν παντού, όμως εμείς θα επιλέγαμε για το μαγαζί μας μία λιγότερο ακριβή περιοχή, που όμως θα είχε πολύ εύκολο πάρκινγκ. 

Θα είναι οικονομικά βιώσιμο?
Την στιγμή που τα προβατζίδικα χρεώνουν €8-€15 την ώρα και επιβιώνουν, με αντίστοιχα πολύ υψηλά επίπεδα αρχικού κόστους για τον εξοπλισμό και το στήσιμο, δεν βλέπω γιατί όχι και το δικό μας μαγαζί. Ψηφίσατε ποσά που δείχνουν ότι θα μπορούσαμε να χρεώνουμε €15-€40 ευρώ σύνολο την ώρα, χωρίς να υπολογίσουμε ότι κάποιοι θα είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν για πολλά πράγματα μαζί σε συνδυασμό πχ. συγκεκριμένο ενισχυτή με συγκεκριμένη κιθάρα.   

Παράλληλα, καθώς θέλουμε αίθουσες για δοκιμαστήρια και όχι για συγκροτήματα, εκεί που στον ίδιο χώρο τα προβατζίδικα έχουν 4 αίθουσες, εμείς θα έχουμε 6-7 ηχομονωμένα δωμάτια, με καναπέδες και τον εξοπλισμό.

Επίσης το μαγαζί μας θα έχει πλήρες μπάρ που θα δίνει καφέδες και μικρά σνάκ, με άνθρωπο μόνιμο (όσοι έχετε πάει στο Provato ξέρετε..), που θα κάνει την αναμονή πιο ευχάριστη και παρεϊστικη, θα ενθαρρύνει τον κόσμο να μείνει, να ανταλλάξει απόψεις και να δοκιμάσει και άλλα πράγματα.

Ο Εξοπλισμός δεν θα είναι πολύ ακριβός?
Πολλοί από εσάς θίξατε σωστά το θέμα του κόστους του εξοπλισμού. @J.P. DiMaggio είπες τρίτοι να "δανείζουν" τυχόν εξοπλισμό, @pipokas99 μίλησες για σπόνσορες, @faser είπες να συμβληθεί με μια ή δύο εταιρίες, @Kosthrash είπες να δοκιμάζει με τον υπόλοιπο δικό του εξοπλισμό κάτι σαν δανειστική βιβλιοθήκη  και πολλοί μίλησαν για χορηγίες από εταιρείες.

Είστε όλοι πολύ κοντά: Φυσικά θα έχουμε αρχικό και βασικό εξοπλισμό, ΟΜΩΣ: Θα έχουμε ΚΑΙ Μεταχειρισμένο εξοπλισμό που είναι προς Πώληση. Σκεφτείτε προς στιγμήν ότι είχατε πρόσβαση να δοκιμάζατε ΟΛΟ τον εξοπλισμό, hands on, από τις Αγγελίες εδώ στο κιθάρα.. δεν θα σας άρεσε?

Όποιος θέλει να πωλήσει κάτι, θα μπορεί να φέρνει τον εξοπλισμό του στο μαγαζί μας, το οποίο θα τον φιλοξενεί Δωρεάν (όπως γίνεται σε πολλά υπάρχοντα καταστήματα) –με μία διαφορά: εμείς ΔΕΝ θα παίρνουμε Μερίδιο από την πώληση. Την Τιμή θα την καθορίζει ο ιδιοκτήτης και στην περίπτωση που ο επισκέπτης θέλει να το αγοράσει, όλο το ποσό θα πηγαίνει στον ιδιοκτήτη όπως γίνεται και με τις αγγελίες.

Η μόνη δέσμευση του ιδιοκτήτη θα είναι η επιτόπια δοκιμή του εξοπλισμού του, με ευθύνη του μαγαζιού μας, πράγμα που θα γινόταν έτσι και αλλιώς στο σπίτι του από κάποιον ενδιαφερόμενο, μόνο που στο μαγαζί μας η προσέλευση κόσμου θα είναι πολύ μεγαλύτερη και η δοκιμή άμεση. Ο εξοπλισμός δοκιμάζεται και φέρνει έσοδα στο μαγαζί, πωλείται και φέρνει έσοδα στον ιδιοκτήτη και όλοι κερδίζουν.

Πως θα γίνεται η διαχείριση του εξοπλισμού?
Θα υπάρχει σύστημα Stock Control για την ανά πάσα στιγμή καταγραφή του εξοπλισμού, το οποίο θα είναι και Online, Live στο Internet. Ότι εξοπλισμός αγοράζεται/φιλοξενείται στο μαγαζί μας, θα μπαίνει σε online λίστα, ΜΑΖΙ με το Κόστος του για δοκιμή. Ο ενδιαφερόμενος θα ξέρει ΠΡΙΝ έρθει στο κατάστημα τι θέλει να δοκιμάσει,  μαζί με τι άλλο, και μάλιστα θα μπορεί από πριν να ΚΛΕΙΣΕΙ ένα συνδυασμό εξοπλισμού για συγκεκριμένη ημ/νία και ώρα για Ραντεβού, ο οποίος εξοπλισμός θα είναι πλέον δεσμευμένος μόνο για αυτόν, την χρονική περίοδο που επέλεξε.

Κάθε κομμάτι που πωλείται θα διαγράφεται από το Stock Control και θα ειδοποιείται ο ιδιοκτήτης για να πληρωθεί, ενώ κάθε εισερχόμενο νέο κομμάτι θα μπαίνει στο σύστημα.

Παράλληλα από το Internet, χρήστες θα μπορούν να εκδηλώνουν την επιθυμία τους να δοκιμάσουν είδη εξοπλισμού που δεν υπάρχουν σε wish list τα δεδομένα της οποίας θα μας δείχνουν και τι θα ήταν πιο κατάλληλο να αγοραστεί/αποκτηθεί από το μαγαζί μας μελλοντικά.
 

Τώρα που το κάναμε λίγο πιο συγκεκριμένο, πως σας ακούγεται?
Κάντε ελεύθερα τα σχόλια σας..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
εμείς θα επιλέγαμε για το μαγαζί μας μία λιγότερο ακριβή περιοχή, που όμως θα είχε πολύ εύκολο πάρκινγκ.
    Συνήθως οι περιοχές με εύκολο παρκινγκ, βρίσκονται εκτός  κέντρου και δεν είναι φθηνότερες. Άσε που δεν εξυπηρετούνται τόσο καλά από τις συγκοινωνίες.


Τα υπόλοιπα που αναφέρεις/προτείνεις, μπορούν με κάποιον  τρόπο και πολλή καλή θέληση/διάθεση να υλοποιηθούν.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Ρε adr1anos, έτσι όπως το παρουσιάζεις το κάνεις πολύ δελεαστικό! Και τώρα που ρίχνεις στο τραπέζι και το θέμα των μεταχειρισμένων πωλήσεων, γίνεται ακόμα καλύτερο αφού το αντικείμενο μένει στο μαγαζί κι όποιος ενδιαφέρεται πάει και το βλέπει εκεί.


Καθαρά σαν ιδέα μου φαίνεται πολύ καλή, γιατί κοίτα αν θες να δοκιμάσεις το τάδε πράγμα πας και το δοκιμάζεις. Αν θες να τζαμάρεις με φίλους σου πας στο στούντιο, δε νομίζω ότι η μία επιχείρηση μπαίνει στα νερά της άλλης. Μπαίνει όμως στα νερά του μουσικού καταστήματος; Όχι, γιατί μιλάμε για δοκιμαστήριο κι άντε μεταχειρισμένες πωλήσεις (εκτός αν κατάλαβα λάθος), οπότε ρε παιδί μου τσεκάρω τι θέλω να πάρω και πάω στο μουσικό κατάστημα να το αγοράσω.


Δε ξέρω αν το βλέπω λίγο "ιδανικά" τ' όλο θέμα, απλά νομίζω ότι και τα μουσικά καταστήματα θα χαλαρώσουν απ' τους "δοκιμαστές" και ο κόσμος θα μπορεί να δοκιμάζει τα πάντα αν τον ενδιαφέρει η "εκπαίδευση"...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
    Πάντως κάτι εναλλακτικό με αυτό που πρότεινα παραπάνω  γίνεται χρόνια τώρα πχ με τα Video Clubs.  Πηγαίνεις, ενοικιάζεις την ταινία, την βλέπεις στο χώρο σου με την ησυχία σου  και με τις ανέσεις σου (και με καλή παρέα), την επιστρέφεις, πληρώνεις.  Αντίστοιχα, επιλέγεις τον (διαθέσιμο την  δεδομένη στιγμή) εξοπλισμό που θες να δοκιμάσεις (πεταλάκι, πεταλιέρα,  κιθάρα, ενισχυτή, κάρτα ήχου κτλ), τον ενοικιάζεις από το κατάστημα για μια-δυο  μέρες, τον ακούς/δοκιμάζεις στον χώρο σου με την ησυχία σου και ΚΥΡΙΩΣ με τον  δικό σου εξοπλισμό, τον επιστρέφεις και πληρώνεις το ανάλογο τίμημα (σε σχέση  με το κόστος κτήσης του εξοπλισμού που νοικιάζεις). Μπορεί να λειτουργήσει και  συνδρομητικά κάτι τέτοιο, πχ πληρώνοντας μια  μηνιαία συνδρομή να μπορείς να ενοικιάζεις όσο εξοπλισμό θέλεις (με ένα  περιορισμό ταυτόχρονων ενοικιάσεων ανά πελάτη, να μην σηκώνει δηλαδή όλο το  μαγαζι  :) ).  Δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην είναι βιώσιμη μια τέτοια επιχείρηση. Δεν  χρειάζεται καν βιτρίνα και στρατηγική θέση του (φυσικού) καταστήματος, μόνο  πολύ καλή οργάνωση (όπως ανέφερε και ο Ανδριανός παραπάνω).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ναι, βεβαια αν εγω πχ θελω να δοκιμασω μια suhr modern των 4000 και της κανω καμια γρατζουνια κτλ, μετα πως και ποιος βρισκει καποιος ακρη;
Θα πρεπει ολα τα προς ενοικιαση μηχανηματα και εξοπλισμος να ειναι πληρως ασφαλισμενα ακομα και για τετοιες φθορες (και οχι μονο για ολικη απωλεια ή καταστροφη), γιατι κακα τα ψεματα, το dvd αν το χαλασεις το πληρωνεις με κανα 20αρικο... Την suhr, αστο καλυτερα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Kosthrash
δεν είναι το ίδιο με τις βιντεοκασέτες και τα dvd....
σκέψου πως αυτά τα νοικιάεις....τα βγάζεις απ τη θηκούλα τους...τα βάζεις στο μηχάνημα.....και τέλος....
ελάχιστες πιθανότητες φθοράς.....
με τα μουσικά όργανα μπορεί να τα πας σε λάιβ....να βολτάρεις φορώντας τα...να τα αφήσεις στο πάτωμα...να τα πας σε παραλία....και τέλος πάντων πολλών φύσεων ζημιές μπορεί να πάθουν των οποίων η επισκευή κοστίζει πολύ πιο ακριβά από την αντικατάσταση μιας βιντεοκασέτας....
και επίσης....
υπάρχουν ήδη μαγαζιά που νοικιάζουν μουσικό εξοπλισμό....δεν είναι καινούρια ιδέα.....

@nick_ls
σου προσφέρει μια υπηρεσία το εν λόγω μαγαζί....
δεν σου βάζει κανείς το μαχαίρι στο λαιμό να πας και να πληρώσεις...
αν θες πήγαινε σε άλλα που όπως ανέφερες σε άλλο θέμα μπορεί και να μην δεις καν το όργανο που θέλεις...
σε αυτό το μαγαζί που περιγράφεται πληρώνεις με τη λογική να έχεις την ελευθερία να δοκιμάσεις όποιο όργανο προσφέρεται από τον κατάλογο χωρίς να μπορεί να σου πει κανείς τίποτα για τον χρόνο που θα το έχεις νοικιάσει.....

είναι σα να δίνεις λεφτά για να αγοράσεις ένα πουκάμισο και να έχεις δώσει λεφτά για να το δοκιμάσεις.
τα πουκάμισα είναι σαφώς φτηνότερα....(μιλαώ για εξοπλισμό 400-500Ε και πανω)
και τα "κόβεις " πολύ πιο έυκολα από μια κιθάρα...
σου κάνει? σ αρέσει το χρώμα? το πήρες.....

και όσο για την κούραση που είπες....
όταν ξέρεις τι ψάχνεις....ξέρεις και αν είσαι κοντά στο να το βρεις...αν όντως υπάρχει αυτό που ψάχνεις....κτλ
όταν πας απλά για να δεις...και περιμένεις να βρεις το τέλειο...και δεν το βρίσκεις ποτέ...
ε...κάποτε θα ξενερώσεις....
προσπάθησε όταν πηγαίνεις να ξέρεις πάνω κάτω τι περιμένεις να ακούσεις και σε τι μοτίβα ήχου θα κινηθείς...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/10, 14:30 από hot_sauce »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/05, 19:04
από monstermind
1 Απαντήσεις
1744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/05, 18:37
από Μαργαρίτα Π.
6 Απαντήσεις
3538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 23:41
από Frail
5 Απαντήσεις
3708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 13:53
από Rosstrobon
5 Απαντήσεις
2697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 22:37
από gkou
21 Απαντήσεις
7860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 01:13
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
3299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/11, 17:39
από zeromancer
5 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/12, 18:01
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
1604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/18, 12:12
από ivikos
0 Απαντήσεις
964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/20, 10:32
από ivikos