Αποστολέας Θέμα: Πατέντες οργανοποιίας  (Αναγνώστηκε 6034 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Πατέντες οργανοποιίας
« στις: 20/05/18, 17:50 »
http://guitarworks.thestrandbergs.com/products/endurnecktm-information-kit/

βλέπω η strandberg κατοχύρωσε λέει με πατέντα πέρα απο το σχεδιασμό του endurneck (ας το παρει το ποτάμι), ΚΑΙ την ιδέα πίσω απο τον endurneck..... δηλ οτιδήποτε πάς να κάνεις πέρα απο τα κλασικά προφιλ strat/LP/Ibanez ... οτιδήποτε μοιάζει σαν ιδέα, θα βρεις μπροστά σου φάνη μπαστούνι την Strandberg και τους δικηγόρους της ....
και μετά μας φταίει η gibson......
αναθεωρώ.....
και μην μου πει κανένας οτι η πνευματική ιδιοκτησία πρέπει να πληρώνεται.......

(hot_sauce: Η συζήτηση συνεχίζεται από εδώ.)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/18, 19:01 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #1 στις: 20/05/18, 18:02 »
και μην μου πει κανένας οτι η πνευματική ιδιοκτησία πρέπει να πληρώνεται.......
Σε έναν ιδανικό κόσμος, τίποτα δεν θα έπρεπε να πληρώνεται...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #2 στις: 20/05/18, 18:06 »
και μην μου πει κανένας οτι η πνευματική ιδιοκτησία πρέπει να πληρώνεται.......
Γιατί να μην πληρώνεται?
Δεν κάνω πλάκα. Τόσα χρόνια και κανείς δεν το είχε υλοποιήσει. Ήρθε η Strandberg, το δημιούργησε και το πατένταρε. Πού το κακό ή περίεργο?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #3 στις: 20/05/18, 18:50 »
Βασικα ειχα διαβασει την πατεντα του trapezoid neck του ric toone με σκοπο να βρω παραθυρακι για κατι παρομοιο και να μην εχω θεματα ετσι απο πισμα.
Οι περιγραφες στα φιλαδια με τις πατεντες ειναι τοσο λεπτομερεις που το μονο παραθυρακι το βρηκε ο στραντμπεργκ και χοθηκε και μετα εκλεισε και αυτο.
Οποτε και αυτος να μην ηταν,ολα αυτα τα διαφορετικα προφιλ και η ιδεα πισο απο αυτα,ειχαν σχεδον "κλειδωσει"
Τουλαχιστον εχω mail του στραντμπεργκ που μου επιτρεπει να φτιαξω εναν αριθμο τετοιων μπρατσων και να τα πουλισω το οποιο μου εστειλε πριν ακωμα τα κατοχειρωσει (εδω μπαινει emoticon σκρουτζ μακ ντακ με πονιρο υφος να τριβει τα χερια του)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #4 στις: 20/05/18, 18:57 »
Οι περιγραφες στα φιλαδια με τις πατεντες ειναι τοσο λεπτομερεις που το μονο παραθυρακι το βρηκε ο στραντμπεργκ και χοθηκε και μετα εκλεισε και αυτο.
Καλά, μη φανταστείς, υπάρχουν άπειρες τρύπες...
Δες για παράδειγμα το ESP που υπάρχει πλέον σε όλα τα αυτοκίνητα:
https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_stability_control#Product_names
Το ίδιο πράγμα κάνουν όλα, με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν πλέον. Κι όλοι είναι ευχαριστημένοι.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #5 στις: 20/05/18, 19:30 »
Νταξει,οταν κατι εχει να κανει με ασφαλια που την κακια στιγμη μπορει να σωσει ζωες,θα επρεπε να ειναι οχι ελευθερο πατεντας,αλλα υποχρεοτικο να υπαρχει.
Καλα τα γουστα,καλες και οι φασεις που κανουμε,αλλα το ατυχημα ειναι κατι που "απαγορευετε" να συμβει ιδιως απο βλακεια/μαγκεια/εξυπναδα/επιπολεωτιτα κτλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #6 στις: 20/05/18, 21:21 »
Νταξει,οταν κατι εχει να κανει με ασφαλια που την κακια στιγμη μπορει να σωσει ζωες,θα επρεπε να ειναι οχι ελευθερο πατεντας,αλλα υποχρεοτικο να υπαρχει.
Καλα τα γουστα,καλες και οι φασεις που κανουμε,αλλα το ατυχημα ειναι κατι που "απαγορευετε" να συμβει ιδιως απο βλακεια/μαγκεια/εξυπναδα/επιπολεωτιτα κτλ
Πιστεύεις ότι κάποια αυτοκινητοβιομηχανία ενδιαφέρεται πραγματικά για την ασφάλεια σου/μου/του, εν έτη 2018; Ούτε για την ασφάλεια των εργαζομένων της δεν ενδιαφέρεται, απλά δε μπορεί να κάνει αλλιώς...
Σε ένα σάπιο σύστημα ζούμε, απλά δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #7 στις: 20/05/18, 21:57 »
Πιστεύεις ότι κάποια αυτοκινητοβιομηχανία ενδιαφέρεται πραγματικά για την ασφάλεια σου/μου/του, εν έτη 2018; Ούτε για την ασφάλεια των εργαζομένων της δεν ενδιαφέρεται, απλά δε μπορεί να κάνει αλλιώς...

 :up
Σε ένα σάπιο σύστημα ζούμε, απλά δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα...
Πως...πως...!  :)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #8 στις: 20/05/18, 22:22 »
Γιατί να μην πληρώνεται?
Δεν κάνω πλάκα. Τόσα χρόνια και κανείς δεν το είχε υλοποιήσει. Ήρθε η Strandberg, το δημιούργησε και το πατένταρε. Πού το κακό ή περίεργο?
θα πω παλι το παράδειγμα με το internet. όλο το tcp/ip stack της microsoft είναι (νόμιμο) copy του FreeBSD. H apple έχει προσαρμόσει στο MacOS όλο του userland του FreeBSD (νομιμα).  Google/amazon χρησιμοιπούν/βασίζονται σε linux (δωρεάν).  Ο μεγαλύτερος web server - apache είναι δωρεάν, Ο νο2 -ngnix - είναι επίσης δωρεάν. Οι 2 δημοφιλέστεροι browsers (mozilla firefox, google chrome) είναι δωρεάν.
Και αν όλος αυτός ο ΠΛΟΥΤΟΣ υψίστης τεχνολογίας αιχμής είναι δωρεάν, τότε για ένα !#$%-enduneck θα έπρεπε να μας πληρώνουν κιόλας ...
το μέγεθος ευφυείας, εργασίας, οράματος, οργάνωσης, 10,000 ανθρώπων με PhD που εργαστηκαν, κοινωνικού αντίκτυπου μεταξυ των τεχνολογιών που ανέφερα και ...... endurneck απέχουν έτη φωτός...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #9 στις: 20/05/18, 22:26 »
Βασικα ειχα διαβασει την πατεντα του trapezoid neck του ric toone με σκοπο να βρω παραθυρακι για κατι παρομοιο και να μην εχω θεματα ετσι απο πισμα.
Οι περιγραφες στα φιλαδια με τις πατεντες ειναι τοσο λεπτομερεις που το μονο παραθυρακι το βρηκε ο στραντμπεργκ και χοθηκε και μετα εκλεισε και αυτο.
Οποτε και αυτος να μην ηταν,ολα αυτα τα διαφορετικα προφιλ και η ιδεα πισο απο αυτα,ειχαν σχεδον "κλειδωσει"
Τουλαχιστον εχω mail του στραντμπεργκ που μου επιτρεπει να φτιαξω εναν αριθμο τετοιων μπρατσων και να τα πουλισω το οποιο μου εστειλε πριν ακωμα τα κατοχειρωσει (εδω μπαινει emoticon σκρουτζ μακ ντακ με πονιρο υφος να τριβει τα χερια του)
πριν το κατοχυρώσει.. και το email μπορεί να είναι forged... δεν μπορείς να αποδείξεις οτι σου το έχει στείλει αυτός (ήταν υπογεγραμμένο? ψηφιακά?) και αν ναι, έχει αναδρομική ισχύ?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #10 στις: 20/05/18, 22:56 »
Τα email ειναι επησημα εγραφα.Εχω δωσει εξουσιοδοτησεις σε τραπεζες και εντολες σε δικαστικο κλητηρα μεσω email χωρις υπογραφη που ανετα μπορουσε να το ειχε στειλει καποιος απο το mail μου χωρις να εχω ιδεα.
Στο αμερικα γινωντε προσληψεις και απολησεις μεσω email
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #11 στις: 20/05/18, 23:12 »
θα πω παλι το παράδειγμα με το internet. όλο το tcp/ip stack της microsoft είναι (νόμιμο) copy του FreeBSD. H apple έχει προσαρμόσει στο MacOS όλο του userland του FreeBSD (νομιμα).  Google/amazon χρησιμοιπούν/βασίζονται σε linux (δωρεάν).  Ο μεγαλύτερος web server - apache είναι δωρεάν, Ο νο2 -ngnix - είναι επίσης δωρεάν. Οι 2 δημοφιλέστεροι browsers (mozilla firefox, google chrome) είναι δωρεάν.
Και αν όλος αυτός ο ΠΛΟΥΤΟΣ υψίστης τεχνολογίας αιχμής είναι δωρεάν, τότε για ένα !#$%-enduneck θα έπρεπε να μας πληρώνουν κιόλας ...
το μέγεθος ευφυείας, εργασίας, οράματος, οργάνωσης, 10,000 ανθρώπων με PhD που εργαστηκαν, κοινωνικού αντίκτυπου μεταξυ των τεχνολογιών που ανέφερα και ...... endurneck απέχουν έτη φωτός...
Το ότι κάποιος (τεχνολογικοί γίγαντες στην προκειμένη περίπτωση) κάνει κάτι (και, λογικά, βάσει επιχειρηματικού πλάνου μιας και, όπως ανέφερες, αποσκοπούσαν να έχουν κέρδος απ'τα "aftersales") δεν υποχρεώνει κανέναν να ακολουθεί τα βήματά τους. Η Strandberg πατένταρε κάτι και δε θέλει να κοινοποιήσει τα σχέδια ή να κάνει τα δικαιώματα δημόσια. Οκ...δεν μας εξυπηρετεί...δεν θα τους την πούμε κιόλας! Πάμε γι άλλα!

Αν παράξουμε ένα όργανο με την τεχνολογία τους για ερασιτεχνικό σκοπό δε νομίζω να ασχοληθούν καν. Αν το παράξουμε γιατί είδαμε πως πιάνει και θέλουμε να πουλήσουμε...ε ας το σκεφτόμασταν πρώτοι!


Καταλαβαίνω πως ίσως να έχουμε συνηθίσει κάτι...αλλά αν το καλοσκεφτούμε, το να ΜΗΝ δημοσιεύεις τις ευρεσιτεχνίες σου δεν είναι και πολύ παράλογο!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #12 στις: 20/05/18, 23:20 »
Τα email ειναι επησημα εγραφα.Εχω δωσει εξουσιοδοτησεις σε τραπεζες και εντολες σε δικαστικο κλητηρα μεσω email χωρις υπογραφη που ανετα μπορουσε να το ειχε στειλει καποιος απο το mail μου χωρις να εχω ιδεα.
Στο αμερικα γινωντε προσληψεις και απολησεις μεσω email

Αν δεν είναι ψηφιακά υπογεγραμμένο, πολύ χλωμό, όπως είπε κι ο panix...
Ειδικά στην Ελλάδα, που δεν υπάρχει -ακόμα- το νομικό πλαίσιο που θα εξισοροπήσει την φυσική με την ψηφιακή υπογραφή. Τώρα κάτι γίνεται σιγά σιγά με τον Ερμή, αλλά έχει μέλλον ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #13 στις: 21/05/18, 01:58 »
αν κάνουν  αυτοί πατέντα τον στραβό λαιμό θα κάνω και εγώ κάτι στραβές τρύπες που έκανα σε ένα σώμα κιθάρας.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #14 στις: 21/05/18, 11:25 »
αν κάνουν  αυτοί πατέντα τον στραβό λαιμό θα κάνω και εγώ κάτι στραβές τρύπες που έκανα σε ένα σώμα κιθάρας.....
Ο καθένας μπορεί να κάνει αίτηση πατέντας για ό,τι έχει ευχαρίστηση! ;-D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #15 στις: 21/05/18, 11:37 »
Κι ένα ωραίο αρθράκι σχετικό με τη συζήτησή μας:

https://reverb.com/news/headless-guitars-who-makes-them-and-why
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/18, 11:39 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πατέντες οργανοποιίας
« Απάντηση #16 στις: 21/05/18, 11:55 »
Κι ένα ωραίο αρθράκι σχετικό με τη συζήτησή μας:

https://reverb.com/news/headless-guitars-who-makes-them-and-why


ωραίος μαν, αλλά αυτο δεν αρμόζει καλύτερα εδω http://forum.kithara.gr/index.php?topic=91308.0 ?

ρε τι πάθαμε με το πάθος μας για κιθαρόνια!!
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/18, 12:35 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
6315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:50
από ZaranisPetros
0 Απαντήσεις
9161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/11, 04:23
από ΚΕΠΕΜ
7 Απαντήσεις
5081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/13, 20:32
από hmg
0 Απαντήσεις
4019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/14, 20:37
από rmcctr
3 Απαντήσεις
6356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/16, 16:58
από vegos
1 Απαντήσεις
5986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/16, 09:41
από saved
0 Απαντήσεις
5403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 14:16
από saved
0 Απαντήσεις
6615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/18, 18:19
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
3350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/19, 11:07
από saved