Αποστολέας Θέμα: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!  (Αναγνώστηκε 4207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos7a

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« στις: 19/09/11, 14:37 »
prokeitai na agoraso ki8ara kai eimai metaksy ths epiphone les paul plus pro   http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_plus_profx_hb.htm       kai ths ibanez s570    http://www.thomann.de/gr/ibanez_s570bk.htm
TI PROTEINETE? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???den tis exo dokimasei tis ki8ares gt kanena magazi sthn perioxh mou den tis exei....
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/11, 14:48 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #1 στις: 19/09/11, 15:00 »
Καταρχας γραφε Ελληνικα γιατι τα greeklish απαγορευονται.

Επισης οι 2 κιθαρες που αναφερεις ειναι εντελως διαφορετικες μεταξυ τους και καλο θα ειναι να βρεις καποιο μαγαζι που να τις εχει ωστε να τις δοκιμασεις και να δεις ποια σου αρεσει και σε βολευει περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #2 στις: 19/09/11, 15:03 »
Να προσθεσω πως σε αυτα τα λεφτα παιρνεις πολυ καλυτερες κιθαρες αν το ψαξεις λιγο κι δεν βιαστεις...

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #3 στις: 19/09/11, 16:37 »
Καταρχην πες μας τι ειδος παιζεις και μετα βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #4 στις: 19/09/11, 16:48 »
Σαν κιθαρες, το μονο κοινο που εχουν ειναι η υπαρξη γενικοτερα διπλων μαγνητων και του lock tremolo. Κατα τα αλλα ειναι διαφορετικης σχολης με την Les Paul να ειναι κοντυτερου scale απο την Ibanez με οσα αυτα συνεπαγεται, το σωμα ειναι μεν μαονι και στις 2 , αλλα στις Les Paul το σωμα ειναι πολυ πιο χοντρο, ενω ο λαιμος τους δεν ειναι ενωμενος με bolt on κατασκευη (οπως στην ibanez που παραθετεις) αλλα με κολλητο (set neck). Το μπρατσο στην μια ειναι maple και στην αλλη ειναι μαονι, ενω και το back contour υποψιαζομαι οτι θα ειναι πολυ λεπτο στην ibanez και λιγο πιο χοντρο στην Les Paul (νομιζω εχει 60s profile).
Αν δεν τις δοκιμασεις (ή αν δεν εχεις δοκιμασει τουλαχιστον μια κιθαρα απο καθε "σχολη"), δεν νομιζω να βγαλεις ακρη - περα απο το ποια σου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα.
Παντως αν θες οπωσδηποτε τρεμολο και μαλιστα lock, δεν ειναι αναγκη να κινηθεις σε κιθαρα τυπου les paul εκτος και αν σου αρεσει το σχημα τους (με το μονο cutaway).
Προσωπικα, η Les Paul μου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα και επειδη αυτο το διαστημα ψαχνω για μαονι set neck (βαρυα) κατασκευη με το Les Paul scale, μπορω να πω οτι κι εγω την κοιτουσα...
Τελικα ομως αποφασισα να περιμενω μεχρι να μαζεψω περιπου τα διπλασια και να παω για μια Tokai Les Paul  ;D ;D ;D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος sotos7a

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #5 στις: 20/09/11, 01:13 »
γενικα παιζω rock-funky rock και metal.....και πιστευω πως η les paul μπορει να ανταποκριθει σε αυτα τα ειδη γτ εχει humbuckers που splitaroun και γινονται μονοι...γενικα απ οτι διαβαζα η συγκεκριμενη les paul εχει πιο λεπτο μπρατσο απ οτι οι υπολοιπες epiphone les paul...επισης εχει αυθεντικο floyd rose...απλα δεν ξερω ποση διαρκεια ζωης εχουν τα floyd rose γιατι ακουγονται διαφορα και το συγκεκριμενο ειναι απο τα φθηνα αλλα αυθεντικα floyd rose...για εμενα το μονο μειονεκτημα θεωριτκα απεναντι στην ibanez ειναι η δυσκολη προσβαση στα τελευταια ταστα...επισης ξεκιναει απο 660e και μεσω thomann εχει 500....προτιμω την les paul αλλα δεν ξερω εαν πραγματικα συμφερει...γενικα σε τι αλλο μπορω να παω???μεχρι 500ευρω

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #6 στις: 20/09/11, 01:55 »
σε ποια περιοχή είσαι..?? ο τρίμμης στο κέντρο την έχει την s570... την κιθάρα την έχω αλλα είναι η πρώτη μου και δεν μπορώ να την συγκρίνω με κάτι άλλο. γενικά είμαι ευχαριστημένος .. !! αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως... εδώ έχω και μερικούς ήχους αν παίζουν κάποιο ρόλο (ο ενισχυτής είναι fender mustang ii).... σορρυ αλλα είμαι λίγο νέος ακόμα και δεν παίζω καλα :D


http://soundcloud.com/luciddream25
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/11, 02:03 από Fearless »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #7 στις: 20/09/11, 07:54 »
Αν σου αρεσει το σχημα LP (singlecut), δες και τις PRS SE... πολυ ποιοτικες και value for money κιθαρες με πιο λεπτο σωμα απο τις κλασσικες LP (δες φωτο πιο κατω) και συνεπως πιο ελαφριες ;) :


http://www.dv247.com/guitars/prs-se-singlecut-korina-electric-gutiar-vintage-amber--71275
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-245-electric-guitar-scarlet-red--82903
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-singlecut-electric-guitar-gray-black--65788 (αυτην εχω εδω και 6 μηνες και ειμαι κατενθουσιασμενος  ;D )

Αλλιως δες και τις Schecter (επισης φοβερες κιθαρες), εδω τις εχει και φθηνοτερες απο πολλα ευρωπαικα καταστηματα:

http://www.guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter/schecter-prices-6strings

Ελπιζω να σε βοηθησα! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/11, 08:58 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #8 στις: 20/09/11, 08:04 »

Προσωπικα, η Les Paul μου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα και επειδη αυτο το διαστημα ψαχνω για μαονι set neck (βαρυα) κατασκευη με το Les Paul scale, μπορω να πω οτι κι εγω την κοιτουσα...
Τελικα ομως αποφασισα να περιμενω μεχρι να μαζεψω περιπου τα διπλασια και να παω για μια Tokai Les Paul  ;D ;D ;D

Johnie (ξανα)γινεσαι Lespaulας?!?  ;) Αληθεια τι απεγινε η Yamaha που ετοιμαζες?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #9 στις: 20/09/11, 09:11 »
O Κosthrash με κάλυψε απόλυτα. Προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν καν την Epiphone όταν υπάρχει η καινούργια PRS SE 245 ή ακόμα και η πιο φτηνή Singlecut. Και οι Schecter που επίσης ανέφερε είναι ποιοτικά σε άλλο επίπεδο σε σχέση με τις αντίστοιχες Ibanez.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #10 στις: 20/09/11, 09:44 »
Μιας και γενικα το φορουμ ειναι κατα των Epiphone,εγω θα παω κοντρα και θα σου πω οτι υπαρχουν πολυ καλες Epiphone και οτι με 630 ευρο που κανει η PRS SE 245 (επισης πολυ καλη κιθαρα) περνεις αυτην http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom.htm και της αλλαζεις μαγνητες και καβαλαρη(βαζεις κοκαλο η tusq) και εχεις ενα πολυ αξιοπρεπες οργανο!
Το βασικοτερο ομως ειναι να δοκιμασεις την κιθαρα που τελικα θα παρεις!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος sotos7a

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #11 στις: 20/09/11, 11:28 »
συγκριτικα και με την prs μου φαινεται καλυτερη η epiphone απο την αποψη οτι εχει πολυ περισσοτερα πραγματα επανω....βασικα κλασσικη les paul δεν θα επαιρνα γτ εχω ενα ταυρακι και εχουν πολλα κοινα χαρακτηριστικα...γι αυτο θελω κατι με floyd rose....δεν ξερω εαν μπορω να βρω κατι αντιστοιχο σε αυτα τα λεφτα γτ οπως ειπα στην ελλαδα κανει 660ευρω ενω απο thomann 500...ειναι μια καλη τιμη...και μην ξεχναμε πως η epiphone ειναι θυγατρικη της gibson και πολλες φορες συμφερει να παρεις μια ακριβη epiphone παρα μια φθηνη gibson...ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΑ FLOYD ROSE?thnx για τις συμβουλες!!!!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #12 στις: 20/09/11, 13:12 »
Δες το βιντεο σαν απαντηση!

Συγκρινει και αλλες αλλες κιθαρες και στο τελος βγαζει και νικητη!  :P :P :P :P
Ολες οι κιθαρες που εχει στη συγκεκριμενη σειρα βιντεο ειναι καλες επιλογες για αυτο που θελεις!
 
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος sotos7a

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #13 στις: 20/09/11, 15:33 »
ναι το εχω δει!!!και απ οτι λεει εχει καλυτερο floyd απο το zr των ibanez....

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s570 ή Epi Les paul plus profx !!!
« Απάντηση #14 στις: 20/09/11, 18:11 »
Εγω φιλε,εχω floyd rose,και μεχρι τωρα μου ειναι μια χαρα  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
8 Απαντήσεις
4546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
5 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
4 Απαντήσεις
3557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
Ibanez TSA

Ξεκίνησε από profsokin Ενισχυτές

4 Απαντήσεις
3102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 13:27
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
1590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 14:11
από dadufi
6 Απαντήσεις
2875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 02:40
από Μητσάκος
26 Απαντήσεις
9429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 11:35
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
4467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 16:47
από Maejima
4 Απαντήσεις
2605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/11, 23:08
από Fearless