Αποστολέας Θέμα: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs  (Αναγνώστηκε 8575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« στις: 27/11/09, 23:56 »
Ψηφίστηκε διαδικτυακά το καλύτερο κιθαριστικό ριφ όλων των εποχών.

http://news.sky.com/skynews/Home/Showbiz-News/Jimi-Hendrixs-Voodoo-Child-Voted-Best-Guitar-Riff-Ever-By-MusicRadar-Readers/Article/200911415471524?lpos=Showbiz_News_Second_Home_Page_Feature_Teaser_Region_0&lid=ARTICLE_15471524_Jimi_Hendrixs_Voodoo_Child_Voted_Best_Guitar_Riff_Ever_By_MusicRadar_Readers

 8)

Η πρώτη εικοσάδα


Top 20 Best Riffs

1. The Jimi Hendrix Experience - Voodoo Child (Slight Return)
2. Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine
3. Led Zeppelin - Whole Lotta Love
4. Deep Purple - Smoke On The Water
5. Derek and the Dominos - Layla
6. AC/DC - Back In Black
7. Metallica - Enter Sandman
8. The Beatles - Day Tripper
9. Nirvana - Smells Like Teen Spirit
10. The Rolling Stones - (I Can't Get No) Satisfaction
11. Black Sabbath - Paranoid
12. Muse - Plug In Baby
13. Eddie Van Halen - Ain't Talkin' 'Bout Love
14. The Kinks - You Really Got Me
15. The White Stripes - Seven Nation Army
16. AC/DC - Highway to Hell
17. Led Zeppelin - Heartbreaker
18. Black Sabbath - Iron Man
19. Led Zeppelin - Black Dog
20. Michael Jackson - Beat It
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/09, 23:58 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #1 στις: 28/11/09, 01:18 »
Εδώ και το link από το Musicradar που διεξήγαγε και τη δημοσκόπηση:

http://www.musicradar.com/news/guitars/the-top-50-guitar-riffs-of-all-time-50-26-227084

Κατά τη γνώμη μου, θα ήταν πολύ καλύτερα αν αντί για το "Smells like teen spirit" του π@π@ρα του Cobain (έλεος δηλαδή... σιγά το riff) είχαν βάλει κάτι σαν το "Burn" των Deep Purple. Kαι δε λέω τίποτα για το απαράδεκτο γεγονός ότι δεν εμφανίζονται πουθενά ο Stevie και ο Rory.

YΓ: What??? No "Stairway"? Denied!!!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #2 στις: 28/11/09, 04:43 »
Ιδιαιτερη εντυπωση μου κανει η παρουσια των Muse σε αυτη τη λιστα, μαζι με ονοματα θρυλους της ροκ μουσικης και ενω απουσιαζουν ονοματα οπως ο Rory (συμφωνω με την παρατηρηση του Απολλων). Θα πρεπει σιγουρα να αισθανονται κολακευμενοι. ;)


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #3 στις: 28/11/09, 06:27 »
Κάνουν μπαμ οι απουσίες κάποιων πάρα πολύ χαρακτηριστικών riffs όπως ...
ZZTOP- LA GRANGE
DIRE STRAITS-MONEY FOR NOTHING
TOTO-HOLD THE LINE
LYNYRD SKYNYRD-SWEET HOME ALABAMA
THE KNACK-MY SHARONA
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #4 στις: 28/11/09, 14:45 »
Δεν γνωρίζω ιδιαίτερα τους Muse, oύτε και κάποια άλλα συγκροτήματα σε αυτό το Top 50. Και δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η εμφάνισή τους σε αυτή τη λίστα δίπλα σε ιερά τέρατα της μουσικής, γιατί εδώ αξιολογούνται μεμονωμένα κομμάτια ως προς τα κιθαριστικά τους μέρη. Ακόμα και ένα συγκρότημα σχετικά μέτριο ή που δεν έχει καμία αξιόλογη συνεισφορά γενικότερα μπορεί να έχει βγάλει ένα καλό τραγούδι ή να έχει γράψει μια καλή κιθάρα. Εξάλλου ο χρόνος θα δείξει αν αυτά τα κομμάτια έχουν πράγματι κάποια θέση στο πάνθεον των κιθαριστικών δημιουργιών. Το βρίσκω όμως περίεργο να μην θεωρούν ότι έστω και ένα μόνο από τα πολλά αξιόλογα κομμάτια καλλιτεχνών που έχουν γράψει ιστορία στο χώρο της κιθάρας δεν ήταν αρκετά καλό για να συμπεριληφθεί στη δημοσκόπηση. Και καλά ο Danny Gatton ή ο Roy Buchanan που μάλλον είναι άγνωστοι στο ευρύ κοινό. Αλλά ο Rory Gallagher, ο Stevie Ray Vaughn, ο Leslie West, ο Μark Knopfler και μερικοί άλλοι που ξεχνάω σίγουρα άξιζαν να βρίσκονται σε αυτή τη λίστα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #5 στις: 28/11/09, 16:01 »
Όποιος μπορέσει να μου βρει την χρησιμότητα τέτοιων λιστών κερδίζει μια μασαζοκαρέκλα...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #6 στις: 29/11/09, 00:49 »
Απόλλων εγω το είδα λίγο διαφορετικά.
Αν έχω καταλάβει καλά αυτό που μέτρησε σε αυτό το top ήταν το riff και μόνο το riff και η όποια κλασσικότητα-αναγνωρισιμότητα έχει στον πολύ κόσμο.

Ο srv πχ αν και ήταν one of the very best δεν έχει κάποιο τέτοιο πολύ αναγνωρίσιμο riff.

Απο την άλλη riffs σαν το smells like teen spirit ή το seven nation army μπορεί να προέρχονται απο 2 κιθαρίστες που δεν φημίζονται για την τεχνική τους ή την προσφορά τους στην εξέλιξη της κιθάρας ,είναι όμως riffs που είχαν τεράστιο impact στις μεγάλες μάζες.

Δεν νομίζω δηλαδή οτι η πρόθεση του συγκεκριμένου ήταν να μετρήσει την προσφορά κιθαριστών δίνοντας τους ανάλογες θέσεις στο countdown.

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #7 στις: 29/11/09, 04:46 »
Όποιος μπορέσει να μου βρει την χρησιμότητα τέτοιων λιστών κερδίζει μια μασαζοκαρέκλα...

+1...Στην τελικη, η λιστα φτιαχτηκε απο ενα ατομο η μια ομαδα ατομων με υποκειμενικοτητα.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #8 στις: 29/11/09, 10:54 »
Απόλλων εγω το είδα λίγο διαφορετικά.
Αν έχω καταλάβει καλά αυτό που μέτρησε σε αυτό το top ήταν το riff και μόνο το riff και η όποια κλασσικότητα-αναγνωρισιμότητα έχει στον πολύ κόσμο.

Ο srv πχ αν και ήταν one of the very best δεν έχει κάποιο τέτοιο πολύ αναγνωρίσιμο riff.

Απο την άλλη riffs σαν το smells like teen spirit ή το seven nation army μπορεί να προέρχονται απο 2 κιθαρίστες που δεν φημίζονται για την τεχνική τους ή την προσφορά τους στην εξέλιξη της κιθάρας ,είναι όμως riffs που είχαν τεράστιο impact στις μεγάλες μάζες.

Δεν νομίζω δηλαδή οτι η πρόθεση του συγκεκριμένου ήταν να μετρήσει την προσφορά κιθαριστών δίνοντας τους ανάλογες θέσεις στο countdown.

To καταλαβαίνω αυτό και ίσως να έχεις δίκιο. Ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται να εξελίχθηκε η συγκεκριμένη ψηφοφορία. Καταλαβαίνω επίσης (μέχρι ενός βαθμού) ότι κάποιοι μπορεί ουσιαστικά να ψήφισαν ένα τραγούδι ή ένα συγκρότημα αντί για ένα riff (γιατί θεωρώ ότι μάλλον το τραγούδι είχε το όποιο αντίχτυπο και όχι το riff του συγκεκριμένου τραγουδιού). Και φυσικά δεν περίμενα αυτή η λίστα να βασίζεται στη γενικότερη προσφορά και το έργο ζωής ενός κιθαρίστα, αφού μιλάμε για μεμονωμένα riff. Απλά για μένα μια τέτοια λίστα, στην οποία όπως σωστά παρατηρείς θα έπρεπε να μετράει το riff τίποτε άλλο, θα είχε περισσότερη σημασία αν αντανακλούσε την κιθαριστική ικανότητα (τεχνική, μελωδία, συναίσθημα κλπ) και όχι απλά την αναγνωρισιμότητα. Αλλά ακόμα και αν το δούμε από τη δική σου οπτική γωνία, πώς εξηγείς την απουσία του "Stairway to heaven" από αυτή τη λίστα; Γιατί αν μιλάμε για "κλασσικό" και "αναγνωρίσιμο" riff, αυτό πληρεί με το παραπάνω τις προϋποθέσεις και λογικά θα έπρεπε να είναι σίγουρα στα 50 πρώτα, αν όχι στο top 10.

Όσο για τη χρησιμότητα τέτοιων δημοψηφισμάτων, νομίζω ότι είναι πασιφανής. Μάς δίνει κάτι να συζητήσουμε... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #9 στις: 29/11/09, 11:29 »
Κάθε φορά που δημοσιεύεται μια λίστα γίνεται πάντα το ίδιο.. Κάποιοι θα παραπονεθούν ότι το (ο/η) αγαπημένο (ος/η) τους κομμάτι, solo, riff, κιθαρίστας, drummer, κλπ. λείπει από τη λίστα.. Είναι κάπου φυσιολογικό να λείπουν από λίστες κάποιες προσωπικές μας προτιμήσεις οπότε το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πάρουμε ότι μπορούμε από τη λίστα (π.χ. κομμάτια που δεν ξέρουμε) και μετά να την "παρατήσουμε".. Το να καθόμαστε να σκεφτόμαστε ποια λείπουν και γιατί λείπουν δεν προσφέρει τίποτα.. Όσο για το topic της λίστας συμφωνώ με groovymood001.. Δεν νομίζω ότι ένα καλό riff πρέπει να παίζεται τουλάχιστον σε 32α και σε δισολίες με τον πληκτρά για να περάσει τα standards ενός καλού riff.. Το θέμα είναι (καλώς ή κακώς) η αναγνωρισιμότητα.. Πάρτε για παράδειγμα το riff του "Should I stay or should I go" των Clash.. Σχεδόν μηδενικής τεχνικής riff.. Θα το ακούσετε το όμως από το party στο σπίτι ενός 50άρη μέχρι και το Ten στο Κολωνάκι.. Δεν είναι επομένως επιτυχημένο το riff; (παρεπιμπτόντως λείπει από τη λίστα... :D)

Btw, το Plug in baby είναι απολαυστικότατο riff.. Ειδικά για τον κιθαρίστα και όχι τόσο για τον ακροατή.. Γεμάτο riff.. Δοκιμάστε το :D.. Δεν είχα την εντύπωση όμως ότι έχει γίνει τόσο δημοφιλές.. Times change..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #10 στις: 29/11/09, 12:07 »
Κατ' αρχήν εγώ τουλάχιστον δεν μίλησα βασιζόμενος σε προσωπικές προτιμήσεις. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, αυτά που έγραψα παραπάνω θα περιείχαν πολύ περισσότερους και ίσως παντελώς άγνωστους κιθαρίστες. Και φυσικά δεν έθεσα "standards" τεχνικής, απλά ανέφερα ότι είναι και αυτή μια παράμετρος την οποία ο καθένας κρίνει όπως μπορεί (αν μπορεί). Ας μην φτάνουμε στα άκρα. Εξάλλου αυτά που αναφέρεις (δισολίες, 32α κλπ) μάλλον ισχύουν για solo και όχι για riff. Δεν είναι καθόλου το ίδιο...

Σε τελική ανάλυση, η δική μου άποψη είναι ότι το δημοψήφισμα θα έπρεπε να αφορά το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κιθαριστικό riff, όχι για το πιο αναγνωρίσιμο. Αν είναι έτσι, τότε όπως ανέφερα και πριν δεν υπάρχει καμία λογική εξήγηση για να μην είναι μέσα κομμάτια όπως το "Stairway to heaven", το "Money for Nothing", και πολλά άλλα. Το πώς ψήφισε ο κάθε θαμώνας του Musicradar είναι άλλη υπόθεση...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/09, 12:13 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #11 στις: 29/11/09, 12:15 »
Πέραν από τις αναλύσεις περι αναλύσεων... Θα θελα να σας ρωτήσω, υπάρχει κανείς που να αμφισβητεί την πρώτη θέση της λίστας? Πέραν όλων των άλλων, ποιά η άποψή σας για το νούμερο #1. Συμφωνείτε ή όχι?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #12 στις: 29/11/09, 13:05 »
Κατ' αρχήν εγώ τουλάχιστον δεν μίλησα βασιζόμενος σε προσωπικές προτιμήσεις. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, αυτά που έγραψα παραπάνω θα περιείχαν πολύ περισσότερους και ίσως παντελώς άγνωστους κιθαρίστες. Και φυσικά δεν έθεσα "standards" τεχνικής, απλά ανέφερα ότι είναι και αυτή μια παράμετρος την οποία ο καθένας κρίνει όπως μπορεί (αν μπορεί). Ας μην φτάνουμε στα άκρα. Εξάλλου αυτά που αναφέρεις (δισολίες, 32α κλπ) μάλλον ισχύουν για solo και όχι για riff. Δεν είναι καθόλου το ίδιο...

Σε τελική ανάλυση, η δική μου άποψη είναι ότι το δημοψήφισμα θα έπρεπε να αφορά το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κιθαριστικό riff, όχι για το πιο αναγνωρίσιμο. Αν είναι έτσι, τότε όπως ανέφερα και πριν δεν υπάρχει καμία λογική εξήγηση για να μην είναι μέσα κομμάτια όπως το "Stairway to heaven", το "Money for Nothing", και πολλά άλλα. Το πώς ψήφισε ο κάθε θαμώνας του Musicradar είναι άλλη υπόθεση...
Φίλε Απόλλων, όταν έγραφα ότι τις περισσότερες φορές αναλύουμε μια λίστα με βάση τις προσωπικές μας προτιμήσεις δεν αναφερόμουν στo post σου.. Υπάρχει μια γενικότερη διάθεση να πράττουμε έτσι.. Ακόμα και τη λίστα των πιο ισχυρών ανθρώπων του Forbes όπου τα πράγματα είναι λίγο-πολύ δεδομένα, χύνονται τόνοι μελάνης από δημοσιογράφους και μη ανακατατάσσοντας τη λίστα ανάλογα με τις προτιμήσεις τους.. Ότι λείπουν διάσημα riffs είναι αλήθεια.. Απλά επιμένω ότι στην τελική, το καλό riff είναι αυτό που σου μένει και ας παίζεται με 4 νότες (κυριολεκτικά), όπως το Satisfaction ή το Smoke on the water για παράδειγμα..

Υ.Γ. Υπάρχουν riffs που είναι όπως το περιέγραψα πάντως.. Οι Symphony X είναι το πιο χτυπητό παράδειγμα με τον κιθαρίστα τους να παίζει riffs τα οποία είναι εξαιρετικά δύσκολα, ενώ στο μυαλό πρόχειρα-πρόχειρα μου έρχονται και οι Angra (επί εποχής Matos) καθώς επίσης και ο Paul Gilbert και άλλοι..
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/09, 15:00 από faser »

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #13 στις: 29/11/09, 14:00 »
οι Angra (επί εποχής Loureiro)
Τι εννοείς επί εποχής Loureiro φίλε μου; (Btw εκπληκτική μπάντα)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #14 στις: 29/11/09, 14:35 »
Είναι τελείως αστεία η ύπαρξη λιστών "Best of -κάτι καθαρά υποκειμενικό-".

Εν προκειμένω, καλύτερο riff ως προς τι? Το αυτί των συμμετεχόντων? Το αυτί των συντονιστών της ψηφοφορίας?

Πώς γίνεται να μπαίνουν κάποιοι σε διαδικασία βαθμολόγησης/ιεράρχησης μουσικής με απόλυτα αριθμητικά κριτήρια?

Η μουσική γεννά διαφορετικά συναισθήματα σε καθέναν από εμάς, ακούγεται διαφορετικά στο αυτί του. Δεν μπορείς να τη "μετρήσεις" λες και είναι φυσικό μέγεθος.

Μια ματαιότητα και τίποτα παραπάνω τέτοιες κινήσεις
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Jimi Hendrix Tops List Of Best Guitar Riffs
« Απάντηση #15 στις: 29/11/09, 14:48 »
οι Angra (επί εποχής Loureiro)
Τι εννοείς επί εποχής Loureiro φίλε μου; (Btw εκπληκτική μπάντα)
Επί εποχής Matos ήθελα να πω αλλά είχα στο μυαλό μου τα riffs του Loureiro γι'αυτό και έγραψα "Loureiro".. Συμφωνώ ότι είναι εκπληκτική μπάντα, αλλά για να πω την μαύρη αλήθεια ενώ είχα "πεθάνει" από τη στεναχώρια μου όταν άκουσα σε μια εκπομπή του Στασινόπουλου στον 90,2 ότι οι Angra διαλύθηκαν (ίδια εποχή με Crimson Glory) εν τούτοις μετά δεν χάρηκα ιδιαίτερα που ξαναενώθηκαν με διαφορετικό τραγουδιστή και rhythm section.. Άκουσα το Rebirth, δεν μου πολυάρεσε και τους παράτησα.. Όλο λέω να ακούσω κανένα τελευταίο δισκάκι τους, αλλά το κενό του Matos είναι απλά τεράστιο και έτσι μέχρι στιγμής δεν το έχω πάρει απόφαση..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/07, 10:54
από mpamps
43 Απαντήσεις
13918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/08, 20:14
από Baroness
31 Απαντήσεις
9511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/09, 23:37
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 10:18
από Alex_Under
4 Απαντήσεις
5965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 18:42
από studio54
0 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 17:08
από Born To Be Wild
8 Απαντήσεις
3425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 20:50
από Mike Moss
7 Απαντήσεις
3144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/13, 14:12
από Dr Wolf
jimi hendrix pedal digitech

Ξεκίνησε από gvogi Εφέ

0 Απαντήσεις
2765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/13, 19:53
από gvogi
0 Απαντήσεις
1995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/18, 02:48
από davemurrayaris