Αποστολέας Θέμα: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;  (Αναγνώστηκε 20293 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Exiled_Archangel

  • Επισκέπτης
Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« στις: 20/07/03, 15:55 »
Θέλω να αγοράσω μπάσο :) αλλά λόγω οικονομικής "στενότητας" δεν μπορώ να πάρω ακόμα ενισχυτή μπάσου :(. Μπορώ βέβαια να χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή της κιθάρας μου, αν παραβλέψω τον "φτωχό" ήχο. Υπάρχει περίπτωση (ιδιαίτερα αν παίζω σε μεσαιο-υψηλές εντάσεις) να χαλάσει ο ενισχυτής μου ???; Τι ενισχυτή μου προτείνετε γυρω στα 40-50 watt (για αργότερα...) ???;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #1 στις: 20/07/03, 18:24 »
Ο ενισχυτής δεν θα χαλάσει, το μεγάφωνο μπορεί!
Καθώς το μπάσο βγάζει πολύ χαμηλές συχνότητες, πιθανόν το μεγάφωνο του ενισχυτή κιθάρας να μην αντέξει να τις παίζει δυνατά και έτσι να σκιστεί.
Χρησιμοποίησε τον ενισχυτή κιθάρας μόνο για μελέτη, δηλαδή σιγά. Μη βγαίνεις με αυτό σε πρόβα με ντραμς κλπ. εκεί, ίσως και ο ενισχυτής μπάσου 40-50W να μην είναι αρκετός.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #2 στις: 20/07/03, 22:58 »
Εχω βαλει πολλες φορες μπασο σε ενισχυτη κιθαρας χωρις προβλημα... τωρα δεν επαιζα ποτε δυνατα...εννοω σε ενταση...τωρα σιγουρα θα χανεις συχνοτητες...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #3 στις: 21/07/03, 12:59 »
opos eipan kai oi alloi, paikse oso thes file alla oxi me entasi. o enisxitis den prokite na xalasei alla to ixeio sigoura. kai an den skistei tha xasei syxnotites.

40-50 watt gia mpaso einai liga. antithetos me tin kithara pou exei ypsiles syxnotes kai akougete poio eykola se xamila watt to mpaso thelei 100 watt oposdipote! tora den ksero pos paizon oi alloi alla emeis stin probes paizoume me ena marshall 100 watt gia kithara peripou sto 4-5 tou volume. o antistixos tou mpasou einai 160w fender kai paizei sto 7 tou volume (an ta paroume panta oti kai ta dyo exoun max volume 10!).
to mpaso thelei watt na ksereis.

ayta.

den mporouses kai esy re aderfe na epezes mpaso kai na itheles na to gyriseis stin kithara? se enisxiti mpasou kithara paizeis poio aneta.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Exiled_Archangel

  • Επισκέπτης
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #4 στις: 21/07/03, 13:17 »
Βασικα το θελω για να παιρνω ηχο μεσω μικροφωνου και να "γραφω" σε υπολογιστη αλλα και για εξασκηση, γιαυτο και δεν θελω πολλα watt. Αντε και σε λιγοτερο απο μηνα θα το παρω το Thunderbird... Μπαντα; Προβες; Για αυτα νομιζω χρειαζονται και αλλα ατομα και εντω ντεν εκει...  :'( Ντεν εκω αυτοκινητο καρντια μου (ασχετο)...

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #5 στις: 24/07/03, 17:00 »
Βασικα το θελω για να παιρνω ηχο μεσω μικροφωνου και να "γραφω" σε υπολογιστη αλλα και για εξασκηση ...

Ο ενισχυτής κιθάρας είναι φτιαγμένος για να ανεβάζει στο ίδιο επίπεδο τις συχνότητες που οι μαγνήτες της κιθάρας σου εκ κατασκευής δεν μπορούν να "πιάσουν" καλά (τις χαμηλές και τις υψηλές). Άρα ο ήχος του μπάσου σου θα έχει υπερβολική ενίσχυση σε συχνότητες που αντιστοιχούν στις χαμηλές συχνότητες μιας κιθάρας.
Τεσπα, για να μη το κουράζω, μπορείς να γράψεις το μπάσο στην κάρτα ήχου του υπολογιστή σου μέσω ενός απλού μίκτη, που θα παίζει το ρόλο του προενισχυτή. Έτσι δεν έχεις και απώλειες ποιότητας λόγω μικροφώνου.

μπάσο ----> προενισχυτής (μίκτης) ----> κάρτα ήχου (Line In)

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως!

Γιώργος
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #6 στις: 25/07/03, 08:35 »
nai, ayto pou leei o Gant einai alitheia. Kai ego spiti etsi grafo. Exo enan mikro mikti me 5 kanalia kai apo ekei grafo to mpaso, tin kithara, fonitika kai oti allo thelo. Ta drums ta exo se samples!  :'( dystixos den exo drumer mesa sto spiti gia na ta ixografo.

Protimao na ta akouo zontana stis probes mas.   ;D ;D

An pareis kai kanena programma opos p.x. to Cubase tha kaneis tromerei douleia. Einai poli kalo.

An prospathiseis na ixografiseis me ixeio kai mikrofono tha exeis terasties apolies. den fantazomai na exeis kai kanena kalo mikrofono,e? Protimise ayton ton tropo. ta idia xrimata exei enas miktis me ena mikro ixeio.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Exiled_Archangel

  • Επισκέπτης
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #7 στις: 25/07/03, 16:03 »
Μια ερωτηση: αν χρησιμοποιησω εναν απο τους προενισχυτες που ενσωματωνονται στο ιδιο το οργανο (στα ηλεκτρικα του δηλαδη) λογικα δεν θα χρειαστω τιποτα αλλο, ε; Μπορω να πετυχω ικανοποιητικα αποτελεσματα με την soundblaster Live! 1024 που εχω;

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #8 στις: 25/07/03, 16:54 »
Γεια και πάλι !

Απ' όσο ξέρω (μπορεί να κάνω λάθος) :

οι ενσωματωμένοι προενισχυτές ανεβάζουν την ποιότητα (με φιλτρά?) και *ελαφρώς* τη στάθμη του σήματος. Η εμπέδηση (impendane) του οργάνου (μπάσου, κιθάρας) - μετρώμενη σε Ohms - θα πρέπει να μείνει στα ίδια επίπεδα, για να είναι αποδεκτή από τον ενισχυτή.

Η Line In της κάρτας σου δέχεται συγκεκριμένη στάθμη (1 Vpp) και εμπέδηση (κάποιες δεκάδες kΩ). Από την άλλη, η κιθάρα (ή μπάσο)βγάζει περίπου 100 mV και έχει εμπέδηση το πολύ κάποια kΩ. Άρα δεν μπορείς να τα συνδέσεις και να έχεις αποδεκτά αποτελέσματα στην ποιότητα.

Γιατί δεν ψάχνεις να βρείς έναν φτηνό προενισχυτή/μίκτη με gain, pan και λίγα κανάλια (2-4) ???. Έτσι θα έχεις προενίσχυση σωστή και θα μπορείς να ηχογραφείς 2 ξεχωριστά κανάλια ταυτόχρονα (stereo Line In), πχ. μπάσο και τραγούδι. Ο τετρακάναλος Behringer έχει γύρω στα 70 Euro.

Αυτά, καλή σου συνέχεια !

Γιώργος
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Winmmisterakias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο Winmmister
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #9 στις: 05/04/05, 19:52 »
εχω ενα Laney 30 ακουστικο αν παρω ενα μπασο και το βαλω θα το αντεξει;;;;
Winmmisterakias ή αλλιως Winstonerakias

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #10 στις: 05/04/05, 20:08 »
αμφιβάλλω πως το ηχείο για ακουστικά όργανα θα βγάλει ικανοποιητικό ήχο για συχνότητες μπάσου..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #11 στις: 05/04/05, 22:07 »
σε συμβουλεύω να μην το δοκιμάσεις, μάλλον θα φθείρεις το ηχείο ανεπανόρθοτα.
Έχω και εγώ τον LANEY αυτόν και το ηχείο του δεν είναι καθόλου για τα watt που δίνει (όχι οτι δεν είναι καλός ενισχυτής).
Τώρα τον έχω ανοίξει και θα τον συνδέσω με εξωτερικό άλλο ηχείο να του δώσω τέρμα γκάζια να δώ τι θα γίνει!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #12 στις: 05/04/05, 23:09 »
Αν παιζεις σιγα, στο σπιτι, για μελετη μονο, τοτε ΟΚ. Αλλα σιγουρα δεν βγαινεις σε προβα/συναυλια με αυτο!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #13 στις: 07/04/05, 10:45 »
Σε Laney ΤF-50 (30W) εχω συνδεσει μπασσο... Βεβαια ουτε κανα διανοια δεν εχω δοκιμασει να το παω πανω απο το 2... Οποτε και κανει μονο για να ακουει κι αλλος ενας περα απο τον μπασσιστα τι παιζει...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #14 στις: 05/02/06, 00:45 »
Οι ενισχυτές μπάσου έχουν ειδικά κυκλώματα στη προενίσχυση κατάλληλα για χαμηλές συχνότητες. Πολλές φορές και ειδικά σε μικρούς ενισχυτές κιθάρας δε μπορούν να αντέξουν μπάσο και το πιο πιθανό είναι να πάθουν σοβαρή ζημιά. Θα σου πρότεινα να μη το επιχειρήσεις για να μη διακινδυνέψεις να καταστρέψεις τον ενισχυτή σου. Πάντως το αντίθετο (κιθάρα σε ενισχυτή μπάσου) γίνεται χωρίς πρόβλημα καθώς οι συχνότητες που καλύπτουν οι χορδές της κιθάρας καλύπτονται από τα κυκλώματα του ενισχυτή μπάσου.

Αποσυνδεδεμένος Winmmisterakias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο Winmmister
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #15 στις: 09/02/06, 12:45 »
κατι αλλο που εχω προσεξει επισης ειναι οτι οταν χτυπησω δυνατα την χορδη ο ενισχυτης προφανος για να προστατευτει κανει ενα fade out και ξαναδινει ηχο μετα απο μερικα δευτερολεπτα... ;D καλο ε??? αρα δεν καιγεται τοσο ευκολα οσο ολοι νομιζουμε!!! 8)


                                                 LANEY for ever........... 8)
Winmmisterakias ή αλλιως Winstonerakias

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #16 στις: 19/05/06, 23:33 »
Έχω ένα μπάσο αλλά δεν έχω ενισχυτή μπάσου. Αντιθέτως, έχω ενισχυτή κιθάρας, πιο συγκεκριμένα έναν Kustom 16άρη RMS. Μπορώ να παίζω(στο σπίτι εννοείται) με τον ενισχυτή αυτόν και αν ναι, πότε γίνονται επικίνδυνα τα πράγματα στην ένταση (1-10). Τα equalizers πρέπει να είναι κάπως ρυθμισμένα μήπως, το reverb? Αν το συνδέσω στον Η/Υ και παίζω με το Guitar Rig 2 θα έχω πρόβλημα?
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #17 στις: 22/05/06, 23:08 »
Το προβλημα, αν υπαρξει, θα ειναι στις μεγάλες εντάσεις... εκεί θα ακούσεις τον ενισχυτάκο να ζορίζεται να αποδώσει τα μπάσα και θα παραμορφώνει... μέχρι που μπορεί να σου σκίσει το μεγάφωνο αν το παρακάνεις... αλλά δεν θα το παρακάνεις ποτέ, έτσι; ;) Άλλωστε αυτά τα ενισχυτάκια είναι μόνο για μελέτη...

Αποσυνδεδεμένος psilidis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #18 στις: 10/07/16, 09:23 »
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και καλώς σας βρίσκω.
Έχω ένα Squier J Bass και έχω ξεκινήσει να παίζω εδώ και δύο μήνες. Μαθαίνω με έναν Marshall GTM 30(compo)λαμπάτο. Τελευταία χρησιμοποιώ σαν εξωτερική καμπίνα ενα ηχείο κουτί με ένα woofer 10'' 300watt sens 100db. Εχει βελτιωθεί ο ήχος αλλά όχι όσο θα ήθελα, και ανοίγω παραπάνω την ένταση του ενισχυτή.
Με αυτό το πείραμα υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι ο ενισχυτής ;(η έξοδος του Marshall είναι 8/16 ΩΜ)
Σαν επιλογή και με πιθανή επιβάρυνση 150Ε αξίζει τον κόπο; Αργότερα ,οταν προχωρήσω θα προσπαθήσω να αποκτήσω ενισχυτή μπάσου.
Η χρήση που κάνω είναι για εκμάθηση.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #19 στις: 10/07/16, 17:40 »
Καλως ηρθες.
Οσο χρεισημοποιεις τα συνιστομενα απο τον ενισχυτη Ω τοτε δεν θα παθει τιποτα.
Τωρα για το ηχειο που λε,το 10" λεει μονο την διαμετρο του ηχειου,το 300 βατ λενε το ποσα βατ μπορεις να στειλεις στο ηχειο και το 100db λεει την ευαισθησια του μεγαφωνου.Δηλαδη ΤΙΠΟΤΑ απο ολα αυτα δεν μας λεει αν ειναι για χρηση με μπασο.Μπορω να σου βρω 6" μεγαφωνο που να βγαζει καλυτερο μπασο απο 12".Ειναι κατασκεβαστικο θεμα.Για αυτα τα 150Ε παρε ενα κομπο μπασου και καθαρισες,παρα να κανεις φακιρικα με ενισχυτες κιθαρας κτλ  ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #20 στις: 11/07/16, 22:59 »
τα ηχεία για μπάσο είναι διαφορετικά απο αυτά για κιθάρα επειδή προορίζονται για πιο χαμηλες συχνότητες. αν το ζορίσεις ίσως να του προκαλέσεις ζημιά.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #21 στις: 12/07/16, 01:19 »
Οι 2 πιο πιθανες βλαβες με σειρα πιθανωτιτας κιολας ειναι να χτυπισει το πυνιο στο τερμα του μαγνητη,και να βραχικυκλωσει,να κοπει το χαρτονι απο το μεγαφωνο.
Πιο ακραιο ειναι να βγει το πυνιο απο την θεση του οταν κηνητε προς τα μπρος.
Αυτα συμβαινουν ακομα και σε υψιλης ποιοτιτα σαμπγουφερ.
Θελει προσοχη γενικα καθος και πως να χειριστεις τις χαμηλες συχνοτιτες σε καθε χορο/ενυαση/εξοπλησμο κτλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος psilidis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;
« Απάντηση #22 στις: 15/07/16, 22:36 »
saved και modfori ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Όπως φαίνεται θα κατευθυνθώ σιγά σιγά σε αγορά ενισχυτή μπάσου. Απο ότι βλέπω υπάρχει εδώ στο site αρκετή πληροφορία απο σχετικές κουβέντες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
14 Απαντήσεις
7698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 01:47
από jim.ni
67 Απαντήσεις
17881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
42 Απαντήσεις
86641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 22:59
από cbk
10 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
7 Απαντήσεις
2795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 11:13
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 15:02
από jim.ni
33 Απαντήσεις
9372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 01:48
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
8834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 00:21
από metalmike
3 Απαντήσεις
20103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/13, 11:09
από jsdr