Αποστολέας Θέμα: USB vs FireWire!!  (Αναγνώστηκε 9737 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
USB vs FireWire!!
« στις: 05/10/08, 13:39 »
Τι σύνδεση είναι προτιμότερο να έχει μια κάρτα ήχου? firewire ή usb? Ποιά τα πλεονεκτήματα της μιας και ποιά της άλλης? thx!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #1 στις: 05/10/08, 14:01 »
Από άποψη ταχύτητας, ασυζητητί η Firewire.. Το manual της Mackie Onyx αναφέρει ότι το bandwith μιας firewire είναι 30 φορές περισσότερο από μια USB 2.0.. Από την άλλη βέβαια, αν θελήσεις να πάρεις την κάρτα ήχου σου σε κάποιο άλλο laptop/PC το πιο πιθανό είναι να μην έχει firewire σύνδεση (USB όμως θα έχει).. Υπάρχουν και κάποιοι αντάπτορες για να κάνεις τη δουλειά σου αλλά αυτομάτως κάνεις τη firewire σύνδεση USB με ότι αρνητικό συνεπάγεται.. Είναι κάτι σαν τα Mac.. Είναι καλύτερα, πιο user-friendly, πιο σταθερά, λιγότερο επίφοβα σε επιθέσεις ιών αλλά δεν συνεργάζονται όλα τα software με αυτά οπότε αναγκάζεσαι να βάλεις windows για να τρέχεις τα πάντα..

Προσωπική εμπειρία: Προτίμησα firewire διότι η κάρτα ήχου που μου είχε γυαλίσει έβγαινε μόνο σε firewire.. Είχα αρκετά προβλήματα συνδεσιμότητας.. Αναγκάστηκα να αλλάξω θύρα ΙΕΕΕ 1394 για να διαβάσει την κάρτα το laptop μου (όχι μεγάλο κόστος πάντως).. Τέλος καλό όλα καλά, αλλά με συσκευές USB ποτέ δεν είχα τόσο βαρβάτο πρόβλημα συνδεσιμότητας..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #2 στις: 05/10/08, 14:22 »
Χμμμ... Κάπου διάβασα ότι η usb είναι ταχύτερη από τη firewire σύνδεση (480mb/s και 400mb/s αντίστοιχα).. Το bandwith δεν ξέρω τι είναι αλλά απ ό,τι φαίνεται η ταχύτητα εξαρτάται κι από άλλους παράγοντες πέρα από τα mb/s...  ::)
Όσο για τους αντάπτορες που λες... είχα ανοίξει ένα θέμα λίγες μέρες πιο πριν.. Θα βοηθούσες πολύ αν έδινες κάποιο link ή ανέφερες ενδεικτικά κάποια τιμή... :)

Εμένα μου έχουν γυαλίσει 2 firewire κάρτες αυτή τη στιγμή, καθώς και 2 usb... :D
tascam fireone - mackie onyx satellite - m-audio fast track pro - tascam us122l

Έχεις να προτείνεις κάτι?

btw τι κόστος είχε η αλλαγή της θύρας firewire σου?

Τhanks...!!!

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #3 στις: 05/10/08, 15:08 »
Χωρίς να έχω ποτε εξωτερική κάρτα ήχου απλά αναφέρω ότι θεωρητικά η USB είναι ταχύτερη (60 ΜΒ/sec έναντι 50 MB/sec) αλλά στην πράξη οι φάιεργουάιερ πιάνουν ελαφρά καλύτερες ταχύτητες.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #4 στις: 05/10/08, 15:57 »
Όντως το transfer rate της USB 2.0 είναι γρηγορότερο από τη firewire.. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με USB 2.0 και θελήσεις να μεταφέρεις ένα αρχείο από το εξωτερικό σκληρό στο PC σου (one-off procedure), η διαδικασία θα σου πάρει λιγότερο χρόνο απ'ότι με ένα firewire.. Όμως σε περιπτώσεις όπου η μεταφορά δεδομένων είναι continuous (συνεχής) τότε το bandwidth λέει περισσότερα πράγματα για την ταχύτητα απ' ότι το transfer rate.. Εκεί το firewire υπερτερεί.. Ο λόγος είναι απλός.. Η αρχιτεκτονική του firewire είναι κατά κάποιον τρόπο p2p, ενώ του USB master-slave.. Αυτό σημαίνει ότι το firewire μπορεί και αναγνωρίζει τα χαρακτηριστικά των συσκευών που συνδέονται και επιτρέπει την καλύτερη συνεργασία μεταξύ τους σε ισότιμα επίπεδα, ενώ με το USB η μία συσκευή παίζει το ρόλο του master και η άλλη το ρόλο του slave.. Στη μουσική όπου το transfer rate είναι continuous θέλεις υψηλότερο bandwidth.. Άλλο ένα προτέρημα της firewire είναι ότι αν η τελευταία είναι 6-pin τότε η συσκευή παίρνει ρεύμα από τη θύρα και δεν χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία όπως στα USB (εξωτερικές τροφοδοσίες, πολύμπριζα, extra καλώδια --> αύξηση του θορύβου κατά την ηχογράφηση).. Αν η θύρα του laptop σου δεν είναι 6-pin αλλά 4-pin (το πιο πιθανό, αν είναι κάποιο φθηνό μοντέλο) τότε υπάρχουν πάμφθηνα adapters "4-pin to 6-pin" (η Mackie είχε ένα στη συσκευασία)..

Τώρα όσον αφορά τα adapters, δεν μπόρεσα να βρω κάποιο καλυτερο link.. Μην σε μπλέκει η ονομασία "USB to IEEE 1394".. Κάνουν και την ανάποδη δουλειά..

Για τις κάρτες που σου αρέσουν μόνο για τις 2 μεσαίες έχω άποψη (την πρώτη την έχω και τη δεύτερη ένας φίλος μου).. H Mackie έχει περισσότερες επιλογές διασύνδεσης, κάποια extra features αρκετά χρήσιμα (όπως talkback, επιλογή να στέλνεις το monitor σε άλλη συσκευή ήχου, 4 όργανα παράλληλα) και φυσικά πολύ καλύτερες προενισχύσεις μικροφώνων (η Mackie φημίζεται για αυτές).. Αν ηχογραφείς με μικρόφωνο (πράγμα το οποίο θα σου πρότεινα) η Mackie είναι σκάλες ανώτερη.. Σε επίπεδο ποιότητας είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.. Με την MM ηχογραφούσα ήχο Petrucci στις ρυθμικές και δεν έχω Mark IV ;D..

Για την ΙΕΕΕ 1394 δεν θυμάμαι ακριβώς το κόστος της.. Ήταν μια PCI κάρτα της σειράς, η οποία πιστεύω ότι δεν ξεπέρασε τα €30.. Μπορεί βέβαια η firewire του PC σου να αναγνωρίσει αμέσως τη κάρτα σου, οπότε να το γλιτώσεις αυτό το έξοδο..

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #5 στις: 05/10/08, 17:36 »
Όντως το transfer rate της USB 2.0 είναι γρηγορότερο από τη firewire.. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με USB 2.0 και θελήσεις να μεταφέρεις ένα αρχείο από το εξωτερικό σκληρό στο PC σου (one-off procedure), η διαδικασία θα σου πάρει λιγότερο χρόνο απ'ότι με ένα firewire..
Λυπάμαι αλλά αυτό είναι αναληθές.Μπορεί το transfer rate να είναι φαινομενικά μεγαλύτερο αλλά στην πραγματικότητα η διαφορά είναι πολύ μικρότερη.Ενδεικτικά,480Μbit/sec=60MB sec και 400Μbit/sec=50MB/sec.
Το firewire είναι γρηγορότερο,όχι λόγω ταχύτητας,αλλά αρχιτεκτονικής.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #6 στις: 05/10/08, 18:04 »
Όντως το transfer rate της USB 2.0 είναι γρηγορότερο από τη firewire.. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με USB 2.0 και θελήσεις να μεταφέρεις ένα αρχείο από το εξωτερικό σκληρό στο PC σου (one-off procedure), η διαδικασία θα σου πάρει λιγότερο χρόνο απ'ότι με ένα firewire..
Λυπάμαι αλλά αυτό είναι αναληθές.Μπορεί το transfer rate να είναι φαινομενικά μεγαλύτερο αλλά στην πραγματικότητα η διαφορά είναι πολύ μικρότερη.Ενδεικτικά,480Μbit/sec=60MB sec και 400Μbit/sec=50MB/sec.
Το firewire είναι γρηγορότερο,όχι λόγω ταχύτητας,αλλά αρχιτεκτονικής.
Roybatty, νομίζω ότι το ίδιο πράγμα λέμε.. Το transfer rate του USB είναι όντως μεγαλύτερο (λιγότερο ή περισσότερο δεν το εξετάζω).. Και εσύ αναφέρεις ότι σε κάθε δευτερόλεπτο, το USB μεταφέρει 10 ΜΒ περισσότερα από ένα firewire.. Για το ότι το firewire υπερτερεί σε θέμα αρχιτεκτονικής το αναφέρω μετά ακριβώς από εκεί που τελειώνει η παράθεση σου στο post μου ;)..

Για να δούμε και τους νέους συσχετισμούς με την έλευση του USB 3.0....
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/08, 18:09 από faser »

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #7 στις: 06/10/08, 00:32 »
Ένας άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας είναι η υποστήριξη της εταιρείας....
Εγώ που έχω την Onyx Satellite έχω να πω πως η Mackie έχει κρεμάσει πολλούς χρήστες που έχουν εξοπλισμό απο αυτήν σε θέματα υποστήριξης....
Περιμένουμε κάτι drivers για vista, για την Onyx Satellite και για αρκετά άλλα μηχανήματα της Mackie, απο τότε που βγήκαν ενώ υπάρχουν αμέτρητες ασυμβατότητες με pc ΚΑΙ mac...
Ψάχνοντας λίγο θα δεις πως θέματα με drivers δεν υπάρχουν σε (κατα πάσα πιθανότητα) ΚΑΜΙΑ άλλη εταιρεία παρά μόνο στη mackie....ακόμα κ σε λιγότερο γνωστες και σεβαστες στο χώρο....
Είναι ειλικρινά τελείως χαζό το ζήτημα καθώς κ εγώ με όσα χρόνια τέλος πάντων και σε όποιο βαθμό έχω ασχοληθεί με τους Η/Υ δεν το έχω ξανασυναντήσει αλλά αποτέλεσμα αυτού είναι ...απλά να μην δουλεύει αυτό που μόλις αγόρασες και να δε μπορείς να κάνεις και τίποτα για αυτό....
Ρίξε μια ματιά στο forum της mackie να δεις το κράξιμο που πέφτει...
Εμένα πάντως η Mackie δουλεύει μια χαρά στα xp (σε vista φυσικά όχι) και είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοση της...
Θα πρέπει όμως να εξετάσεις και αυτή την προέκταση του θέματος....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #8 στις: 06/10/08, 09:58 »
Roybatty, νομίζω ότι το ίδιο πράγμα λέμε.. Το transfer rate του USB είναι όντως μεγαλύτερο (λιγότερο ή περισσότερο δεν το εξετάζω).. Και εσύ αναφέρεις ότι σε κάθε δευτερόλεπτο, το USB μεταφέρει 10 ΜΒ περισσότερα από ένα firewire..

Όχι,εγώ είπα πως το bandwidth του usb φαίνεται πολύ μεγαλύτερο από αυτό του firewire,αλλά στην πραγματικότητα η διαφορά στο transfer rate είναι πολύ μικρή.
@ drakoumel: το ίδιο γινόταν και όταν βγήκαν τα xp,αλλά νομίζω πως το πρόβλημα είναι γενικό,ειδικά σε τόσο εξειδικευμενo κομμάτι του hardware.
Μπορεί το R&D της εταιρίας να έχει την ικανότητα να φτιάξει drivers,αλλά αν το marketing λέει "είναι νωρίς για Vista"...κράτα μικρό καλάθι  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #9 στις: 06/10/08, 12:18 »
Roybatty,

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είσαι ηλεκτρονικός οπότε τα ξέρεις από πρώτο χέρι.. Εγώ απλά γνωρίζω ότι διαβάζω από περιοδικά πληροφορικής.. Επειδή όμως δεν θα ήθελα να μπερδέψουμε το παιδί που άνοιξε το thread, μπορείς να μας πεις εν τέλει, μεταξύ μιας firewire και μιας USB 2.0 σύνδεσης ποια είναι πιο γρήγορη πρακτικά;

Και μια άλλη προσωπικού ενδιαφέροντος ερώτηση: Το latency μιας κάρτας ήχου από ποιους παράγοντες εξαρτάται;

Edit: Μετά από μια προσεκτικότερη ανάγνωση του manual της Mackie Onyx Satellite, αναφέρεται ότι μια firewire θύρα έχει 30 φορές μεγαλύτερο bandwidth από μια θύρα USB 1.1 και όχι USB 2.0..
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/08, 12:25 από faser »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #10 στις: 06/10/08, 15:40 »
Ένας άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας είναι η υποστήριξη της εταιρείας....
Εγώ που έχω την Onyx Satellite έχω να πω πως η Mackie έχει κρεμάσει πολλούς χρήστες που έχουν εξοπλισμό απο αυτήν σε θέματα υποστήριξης....
Περιμένουμε κάτι drivers για vista, για την Onyx Satellite και για αρκετά άλλα μηχανήματα της Mackie, απο τότε που βγήκαν ενώ υπάρχουν αμέτρητες ασυμβατότητες με pc ΚΑΙ mac...
Ψάχνοντας λίγο θα δεις πως θέματα με drivers δεν υπάρχουν σε (κατα πάσα πιθανότητα) ΚΑΜΙΑ άλλη εταιρεία παρά μόνο στη mackie....ακόμα κ σε λιγότερο γνωστες και σεβαστες στο χώρο....
Είναι ειλικρινά τελείως χαζό το ζήτημα καθώς κ εγώ με όσα χρόνια τέλος πάντων και σε όποιο βαθμό έχω ασχοληθεί με τους Η/Υ δεν το έχω ξανασυναντήσει αλλά αποτέλεσμα αυτού είναι ...απλά να μην δουλεύει αυτό που μόλις αγόρασες και να δε μπορείς να κάνεις και τίποτα για αυτό....
Ρίξε μια ματιά στο forum της mackie να δεις το κράξιμο που πέφτει...
Εμένα πάντως η Mackie δουλεύει μια χαρά στα xp (σε vista φυσικά όχι) και είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοση της...
Θα πρέπει όμως να εξετάσεις και αυτή την προέκταση του θέματος....
Με ψιλοαπογοήτευσες τώρα... Και τη σκεφτόμουν σοβαρα!! :-\

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #11 στις: 06/10/08, 16:44 »
@RoyBatty
Καταρχήν τα vista με το service pack πλεον έχουν περάσει την "δοκιμαστική" περίοδο...δευτερον δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή (εκτός αν κάνω κάπου λάθος) audio interface χωρις drivers για vista.....
Επίσης η παρουσία των vista μπορεί να μην έγινε τόσο αισθητή λόγο των αλλαγών και των προβλημάτων στην αρχή της κυκλοφορίας τους αλλά κυκλοφορούν πλέον τόσο καιρό που η MS έχει ήδη βάλει στα σκαρία τον αντικαταστάτη τους...
Και είμαι 100% πως αν σε ένα χρόνο βγούν οι πρώτες beta του νέου λειτουργικού η Mackie απλά θα αδυνατεί να βγάλει drivers για αυτό....εδώ ισχυρίζεται πως το παλεύει ένα χρόνο για τα vista......
Είναι τελειώς απαράδεκτο περιφεριακό να μην είναι συμβατό με το λειτουργικό σύστημα της εποχής.....και αυτή τη στιγμή είναι τα vista αφού αυτά είναι preinstalled στα συστήματα που κυκλοφορούν ....για να μην μιλήσω για τα mac....
Απλά σκέψου την θέση του επαγγελματία που έχει το mac η vista στο σύστημα του να αγοράζει κάτι και να μην δουλεύει.....
Μήπως είναι υποχρεωμένος να το ξέρει απο πριν? η μήπως είναι υποχρεωμένος να κάνει μετατροπές στο σύστημα του για να δεχτεί κάτι?
Η απάντηση σε όλα είναι η ίδια....απαράδεκτο....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #12 στις: 06/10/08, 19:24 »
@RoyBatty
...δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή (εκτός αν κάνω κάπου λάθος) audio interface χωρις drivers για vista...
Tascam Fireone... :-\

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #13 στις: 06/10/08, 21:44 »
:P ΟΚ gers...τα ρέστα μου ...χαχα....
Όπως κ να έχει το ζήτημα είναι απαράδεκτο....οπότε και η fireone είναι εκτός.....
Αν δε κάνω λάθος πάντως και εδώ, απο τις εταιρείες ήχου που τα πηγαίνουν καλά με την τεχνολογία και τους υπολογιστές είναι σίγουρα η m-audio.....οπότε ένα + απο εμένα για αυτή..
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #14 στις: 06/10/08, 23:01 »
Roybatty,
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είσαι ηλεκτρονικός οπότε τα ξέρεις από πρώτο χέρι.. Εγώ απλά γνωρίζω ότι διαβάζω από περιοδικά πληροφορικής.. Επειδή όμως δεν θα ήθελα να μπερδέψουμε το παιδί που άνοιξε το thread, μπορείς να μας πεις εν τέλει, μεταξύ μιας firewire και μιας USB 2.0 σύνδεσης ποια είναι πιο γρήγορη πρακτικά;
Πρακτικά γρηγορότερο είναι το firewire,γιατί η αρχιτεκτονική του του επιτρέπει να διατηρεί το bandwidth σταθερό κατα τη διάρκεια μιας εργασίας,σε αντίθεση με το usb που είναι (παραφράζοντας γνωστή ατάκα τηλεπικοινωνιακών φορέων) "έως 480Mbit"  :)
Eλπίζω να βοήθησα.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #15 στις: 10/10/08, 19:22 »
Να κάνω μια ακόμα ερώτηση... Κάποιες κάρτες όπως η e-mu tracker pre ή η e-mu 0404 usb και άλλες (όχι μόνο e-mu) έχουν κοινές εισόδους για mic/hiΖ/line σήματα χωρίς διακοπτάκια για να αλλάζει από line σε hiΖ για παράδειγμα.. Aυτές οι κάρτες πώς αναγνωρίζουν τι σήμα βάζουμε (π.χ. κιθάρας, μικροφώνου, από line out προενισχυτή κλπ)?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #16 στις: 13/10/08, 22:28 »
Εγω εχω μια presonus firepod (την ειχα παρει 730 ευρω οταν ειχε βγει και την βρηκα μετα απο πολυ ψαξιμο, τωρα εχει καπου 400...), firewire.
Γραφω ανετα 10 καναλια ταυτοχρονα, συν τα δυο playback. To firewire εχει σταθερη ροη η οποια ειναι πολυ μεγαλυτερη στην πραξη απο το USB2 (ονομαστικη μεγιστη 480).
Γι'αυτο και παρ'οτι εδω και χρονια υπαρχει το firewire2 (800mbps), ολοι παραμενουν στο 1 γιατι δεν χρειαζονται παραπανω.
Επισης, δοκιμαστε να συνδεσετε μια DV videocomera me PC με την μια και την αλλη συνδεση, να δειτε οτι το φαιργουαιαρ υπερτερει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #17 στις: 14/10/08, 00:20 »
Επειδή αναφέρθηκες στην Tascam US122L ... Πρόσφατα την αγόρασα και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Η αλήθεια είναι οτι έχει μόνο RCA outputs για Monitor κι ένα Line Out για ακουστικά, που δεν κάνει για Μonitors αυτό. Αλλά από θέμα ποιότητας ήχου, ανάλυσης, υποστήριξης σε drivers (και vista, αν και δουλεύω σε xp), είναι άψογη. Επίσης έχει Phantom Power. Πολύ βασικό αυτό. Αυτά  ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #18 στις: 13/11/08, 15:19 »
Να σας ρωτήσω κάτι.. η M-audio Fast Track Pro είναι usb 1.1 ή usb 2.0?

Διάβασα στο forum της M-audio ότι λειτουργεί πλήρως σε 1.1 θύρα αλλά και σε 2.0.. Θα υπάρχει διαφορά αν τη συνδέσω σε 2.0 ή το ίδιο πράγμα? Επίσης, η tascam us-122l που λέει ότι έχει usb 2.0 σύνδεση αλλά λειτουργεί και σε 1.1 έχει καμιά διαφορά με την m-audio σε θέμα συνδεσιμότητας?

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #19 στις: 13/11/08, 17:13 »
Σύμφωνα με όσα γνωρίζω το πρότυπο usb 2.0 είναι πιο γρήγορο από το 1.1 . Οπότε η διαφορά είναι στην ταχύτητα μεταφοράς των δεδομένων :)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #20 στις: 13/11/08, 21:38 »
Έχοντας μια Fast Track Pro και μια Tascam us-122l συνδεδεμένες στην ίδια usb 2.0 θύρα, θα υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα των δεδομένων?

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: USB vs FireWire!!
« Απάντηση #21 στις: 14/11/08, 00:13 »
Πιθανότατα, ο τύπος σύνδεσης να μην είναι ο μοναδικός παράγοντας που παίζει ρόλο. Λογικά, αν κρίνουμε μόνο από αυτό, θα είναι ίδια η ταχύτητα. Από εκεί και πέρα....εγώ, όπως ανέφερα πιο πάνω, έχω την 122L και δεν μπορώ να πω πως με "καθυστερεί". Αν όμως ψάχνεις κάτι γρήγορο (και συνάμα ακριβότερο) κοίταξε κάτι σε firewire.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/07, 18:54
από eleos* (Βάλια πια....)
3 Απαντήσεις
1987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 14:41
από faser
3 Απαντήσεις
2026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 16:17
από Καρχαρίας
7 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 20:27
από Moonchild_
1 Απαντήσεις
2959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 15:09
από Minotaur
2 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 00:19
από Fretwork