Αποστολέας Θέμα: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo  (Αναγνώστηκε 5405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας για να βρω ενα πεταλάκι το οποίο να χρησιμοποιώ για σόλο κυρίως. Έχω ενα metal planet της Rocktron το οποίο για thrash κτλ
έχει καλό και γεμάτο ήχο αλλά για solo δεν κάνει με τίποτα. Επίσης για κάποιο περίεργο λόγο οι αρμονικές (artificial εννοώ) δεν "ακούγονται" στον ενισχυτή όταν χρησιμοποιώ το rocktron !!?? Σαν να σβήνει ο ήχος. Ενώ με το distortion του ενισχυτή ( Ένας απλός practise amp, της Crate) ακούγονται πολύ ωραία. Ψάχνω ένα πεταλάκι που να έχει "ζεστό"
και "γεμάτο" ήχο για σόλο όπως σε αυτό το βίντεο του zakk wylde που παραθέτω
(μετά το πρώτο λεπτό ! ) ή αυτό του malmsteen
. Κάτι αντίστοιχο.. Γνωρίζω πως θα μου πείτε για ενισχυτή κτλ,  αυτό θα γίνει σε λίγο καιρό, απλά προς το παρόν θέλω ενα πεταλάκι που να χρησιμοποιώ μονο για solo με ήχο σαν αυτο που ακούσατε στα βίντεο. Ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/10, 15:59 από kezzi22 »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #1 στις: 06/12/10, 16:12 »
Συνήθως τα overdrive ή distortion πετάλια επηρεάζονται πολύ από την ποιότητα του ενισχυτή στον οποίο κουμπώνουν, οπότε η αγορά καινούριου ενισχυτή ίσως να πρέπει να σε απασχολήσει. Στο δια ταύτα τώρα, εχω πολύ καλές εντυπώσεις από το plexitone που είναι overdrive και distortion, πολύ versatile και ποιοτικό πετάλι:

http://www.thomann.de/gr/carl_martin_plexitone.htm

και μια πιο οικονομική πρόταση για την οποία έχω ακούσει καλά λόγια:

http://www.thomann.de/gr/vox_satchurator.htm

Βέβαια στην ευρύτερη κατηγορία πεταλιών παραμόρφωσης, καλό θα ήταν να έχεις υπόψη σου τις αγγελίες. Σκάνε συχνά πολύ καλές περιπτώσεις και όπως και να το κάνουμε, το πετάλι είναι κάτι που δύσκολά φθείρεται, οπότε το ρίσκο απόκτησης ενος προβληματικόυ κομματιού είναι σχεδόν μηδενικό θα έλεγα.

Καλές αγορές!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/10, 20:31 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kannenas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #2 στις: 06/12/10, 17:49 »
τα πεταλακια  που εχουν οι ανωτερω κιθαριστες τα χρησιμοποιουν ως boosters και οχι απο μονα τους
για να παρουν τον lead ηχο τους

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #3 στις: 06/12/10, 20:36 »
Aκριβώς όπως τα λέει ο kannenas.Για τα σόλο κυρίως χρησιμοποιείται booster στο ήδη υπάρχων drive.

Είχα παίξει κάποτε με ένα Metal Planet και ομολογώ να πω πως δεν μου άρεσε.Πολύ βαβούρα και τζιτζίκι και να χαλάει τις αρμονικές.Ίσως να δεις για ένα άλλο πετάλι,μάλλον δικάναλο ή με solo-booster.

Πάντως να ξέρεις πως το γκάζι και το distortion που θα πάρει από ενισχυτή κατευθείαν(λάμπα) δύσκολα θα το πάρεις από πετάλι ή θα το πάρεις πολύ δύσκολα και με ακριβά πετάλια.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #4 στις: 07/12/10, 02:31 »
Παιδια μια ψιλοακυρη ερωτηση,αλλα ειναι τζαμπα να ανοιγω θεμα γι αυτο.Τι ειναι τα booster πεταλια και γενικοτερα αυτο το boost που αναφερετε?

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #5 στις: 07/12/10, 07:40 »
Boost πετάλι είναι το πετάλι το οποίο θα σε βγάλει μπροστά σε ένα σόλο ή θα σου δώσει ένα "κλώτσημα" στον ήχο σου.Απλά "βοηθάει" το ήδη υπάρχων drive σου ώστε να βγεις πιο μπροστά,είτε μόνο σε ένταση είτε και με παραπάνω drive. ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #6 στις: 07/12/10, 12:05 »
Τα καθαρα boost πεταλια, απλα δυναμωνουν τον ηχο σου κατα οσα db θες (και επιτρεπει το πεταλι)... Αυτο σημαινει οτι το σημα της κιθαρας σου μπαινει σε αυτο το πεταλι και χωρις να χρωματιζεται ηχητικα, δυναμωνει οσο εσυ θες και κατοπιν καταληγει στην εισοδο του ενισχυτη.
Το δυνατοτερο σημα στην εισοδο του ενισχυτη, οδηγει πιο πολυ την προενισχυση του ενισχυτη και ετσι ο ενισχυτης κραταει μεν το δικο του ηχοχρωμα αυτουσιο, αλλα με περισσοτερο gain λογω του πιο δυνατου σηματος που δεχεται η προενισχυση του ενισχυτη.
Ετσι, πολλοι το χρησιμοποιουν σαν πεταλακι που μετατρεπει εναν crunch πχ ηχο σε lead, αλλα χωρις να αλλαζει τα ηχητικα χαρακτηριστικα του ενισχυτη. Τετοια πεταλια (που δεν επηρεαζουν τον ηχο του ενισχυτη) τα χαρακτηριζουμε συνηθως "διαφανα" (transparent) ακριβως γιατι δεν αλλαζουν τον βασικο σου ηχο, απλα τον "υπεροδηγουν"...
Τωρα, αν δεν θες να εχεις περισσοτερο gain, αλλα απλα να πηγαινεις απο μια ενταση σε μια αλλη πιο δυνατη ενταση, πχ να πας απο ρυθμικη κιθαρα σε lead που θες πιο πολυ ενταση για να ξεχωρισεις στην μιξη, μπορεις να βαλεις ενα Boost πεταλι στο effects loop του ενισχυτη σου. Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα το πεταλι να δυναμωσει το σημα που ερχεται απο την προενισχυση του ενισχυτη και κατοπιν να το στειλει στο τελικο σταδιο ενισχυσης.
Αυτο με την σειρα του εχει σαν αποτελεσμα να δυναμωνει ο ηχος μονο σε ενταση και οχι σε gain. Ετσι "βγαινεις" πιο μπροστα στην μιξη, ακουγεται το σολο σου και μετα το σολο μπορεις να απενεργοποιησεις το πεταλι για να γυρισεις στην προηγουμενη ενταση.
Τα Boost πεταλια λειτουργουν πολυ καλα με λαμπατους ενισχυτες, μιας και η ιδια η κατασκευη των λαμπατων, δημιουργει τις συνθηκες εκεινες κατα τις οποιες ενα boost πεταλι μπορει να υπεροδηγησει την εισοδο του ενισχυτη (προενισχυτριες λαμπες) και ετσι να σου δωσει περισσοτερη παραμορφωση αλλα χωρις χρωματισμο...
Το ιδιο μπορεις γενικα να κανεις με ενα overdrive πεταλι αν κρατησεις το drive πολυ χαμηλα (που ειναι ας πουμε τεχνητη παραμορφωση) και δυναμωσεις αρκετα το level (που ειναι η ενταση εξοδου του πεταλιου). Απλα συνηθως τα overdrive πεταλια χρωματιζουν τον ηχο και δεν ειναι "διαφανα" που λεγαμε πιο πανω.
Οποτε, για αυτα που ζητας, εγω θα ελεγα οτι αν σου αρεσει το ηχοχρωμα του ενισχυτη σου, αλλα απλα θες περισσοτερο gain, να παρεις ενα καλο boost πεταλι και να το βαλεις μετα την κιθαρα και πριν τον ενισχυτη...
Αν ομως θες να αλλαξεις τον ηχο του ενισχυτη σου ΚΑΙ ταυτοχρονα να εχεις και περισσοτερη παραμορφωση, τοτε θα ηταν καλυτερα να παρεις ενα overdrive πεταλι... Πχ κλασσικη λυση ειναι το tubescreamer της Ibanez που χρησιμοποιουν απειροι καλιτεχνες... Ειναι medium προς low εξοδου πεταλι και χρησιμοποιειται και σαν Booster, αλλα χρωματιζει τον ηχο... Μπορει να βγαλει πολυ γλυκο ηχο αν ψαχτεις λιγο με τις ρυθμισεις του πεταλιου και ενισχυτη...
Τα distortion πεταλια απο την αλλη ειναι εφφεδακια που βγαζουν "μονα τους" την παραμορφωση και αλλαζουν τελειως τον ηχο σου, ειδικα αν δινεις πολυ παραμορφωση απο το πεταλι. ειναι χρησιμα για πιο metal παιξιματα και ειδικα αν θες καποιον συγκεκριμενο ηχο που δεν βγαζει ο ενισχυτης σου με τιποτα...
Τελος, να πω οτι συνηθως τα boost πεταλια δουλευουν πολυ καλυτερα με λαμπατους και οχι τοσο με τρανζιστορ ενισχυτες, ενω τα distortion το αντιθετο... Οπως επισης τα overdrive πεταλια τα χρησιμοποιεις με λιγο drive ή/και level απο το πεταλι + gain απο τον ενισχυτη, ενω τα distortion πεταλια συνηθως ακουγονται καλυτερα αν φτιαχνεις τον ηχο σου μονο απο το πεταλι και εχεις τον ενισχυτη σου σχεδον flat στα eq και με λιγο ή καθολου drive, γιατι με πολυ drive ΚΑΙ απο τον ενισχυτη, μπορει να εχεις πολυ θορυβο, μικροφωνισμους, υπερβολικο κομπρεσσαρισμα, μουντο ηχο κτλ.
Φυσικα καθε πεταλι συμπεριφερεταιι και διαφορετικα, οποτε σιγουρα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να ακουσεις οσα πιο πολλα μπορεις.
Επισης, αλλη μια καλη λυση που μπορει να σου λυσει τα χερια (αν εχεις λαμπατο ενισχυτη) ειναι να παρεις ενα πολυ καλο γραφικο EQ...
Με αυτο μπορεις να ρυθμισεις με μεγαλη λεπτομερεια τον ηχο σου ωστε να τον κανεις πιο ζεστο οπως λες (λιγοτερα πριμα), πιο γεματο (περισσοτερα χαμηλομεσαια και μεσαια) και να σου δινει και περισσοτερη παραμορφωση (αυξανεις την εξοδο του πεταλιου και χαμηλωνεις μονο οποιες συχνοτητες θες να ειναι χαμηλα, πχ πριμα).
Ετσι με ενα πεταλι μπορεις και να boostαρεις το σημα σου για να εχεις περισσοτερο παραμορφωση, αλλα και να αλλαζεις τον ηχο σου...
Με λιγα λογια ειναι σαν να "προσθετεις" αλλο ενα καναλι στον ενισχυτη σου.
Και βεβαια οπως και με τα boost πεταλια, μπορεις ειτε να το χρησιμοποιησεις πριν τον ενισχυτη σου, ειτε στο effects loop με τα ιδια αποτελεσματα οπως ενα boost + την ρυθμιση των συχνοτητων που θα θες να κοψεις ή να ανεβασεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/10, 12:32 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #7 στις: 07/12/10, 12:45 »
για γλυκα γεματα σολο, με διαρκεια, χωρις πολυ βρωμα και τζιτζικια, μονο Big Muff. Δοκιμασε το και αν δεν σου κανει θα ντυθω τσολιας και θα παρελασω στην βουλη.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #8 στις: 07/12/10, 12:54 »
To big muff απο οσο ξερω ειναι fuzz πεταλι, που ειναι κατι μεταξυ distortion και overdrive με vintage χροια... Βεβαια υπαρχουν πολλα μοντελα, αλλα απο οσο ξερω ειναι fuzz πεταλι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #9 στις: 07/12/10, 13:04 »
.. αν δεν σου κανει θα ντυθω τσολιας και θα παρελασω στην βουλη.
Ναι, αλλά είσαι πάνω από 1,85 που πρέπει??.. ή θα σε στείλουμε τσάμπα..
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #10 στις: 08/12/10, 00:15 »
ειμαι 1,81 χωρις τα μαλλια. Αλλα δεν θα με στειλετε τζαμπα γιατι θα κανω show σαν τον Aποστολη της ελληνοφρενιας. Θα ειμαι ανταλλακτικος τσολιας για τις φωτογραφιες των τουριστων.

Μην κολλας στις ταμπελες περι distortion, fuzz κτλ. Για σολαρισμα, ενα fuzz ειναι κατα την γνωμη μου ειναι μακραν καλυτερο απο τα distortion γιατι φαζαρουν τα μπασα και δινει γεματο και γλυκο ηχο με μεγαλο sustain. Ομως εχουν πολυ intemodulation distortion και μπουκωνουν στις συγχορδιες. Ta distortion καθως εξασθενουν τα μπασα πριν το κλιπαρισμα ειναι ιδανικα για ρυθμικο παιξιμο, ομως στο σολαρισμα ακουγονται λεπτα - τσιγκινα με οξυ ηχο, το αντιθετο απο αυτο που ζητησες. 8)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #11 στις: 08/12/10, 01:32 »
To big muff απο οσο ξερω ειναι fuzz πεταλι, που ειναι κατι μεταξυ distortion και overdrive με vintage χροια... Βεβαια υπαρχουν πολλα μοντελα, αλλα απο οσο ξερω ειναι fuzz πεταλι...

Είναι ένα distortion που fuzzάρει το muff
Αλλά στην προκειμένη περίπτωση συμφωνώ κι εγώ οτι ο φίλος χρειάζεται ένα boost γι αυτό που θέλει.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #12 στις: 08/12/10, 05:21 »
Και κατι ακμ.Τι διαφορα εχουν τα volume pedals με τα boost?Και τα 2 ειδη πεταλιων ενταση δεν αυξανουν?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #13 στις: 08/12/10, 10:31 »
Και κατι ακμ.Τι διαφορα εχουν τα volume pedals με τα boost?Και τα 2 ειδη πεταλιων ενταση δεν αυξανουν?

Τα περισσότερα volume pedals είναι παθητικά και απλά κόβουν ένταση, δεν ενισχύουν, όπως κάνει το Booster.
Κάποια όμως volume pedals έχουν μέσα ενεργητική ενίσχυση και είναι ουσιαστικά Booster με το volume στο πετάλι.
Ενα τέτοιο, έχω φτιάξει και παρουσιάσει εδώ:
Κατασκευή DIY: Ενεργό Volume Πετάλι Booster/Buffer – με φωτογραφίες & περιγραφή
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #14 στις: 09/12/10, 17:55 »
στο σολαρισμα ακουγονται λεπτα - τσιγκινα με οξυ ηχο, το αντιθετο απο αυτο που ζητησες. 8)


Αυτή ήταν η φράση κλειδί!!! Ακριβώς αυτο ΔΕΝ θέλω,να ακούγεται έτσι. Θέλω να είναι οσο πιο γεμάτος γίνεται ο ήχος στο σόλο. Χοντρός αν γίνεται ;D  Το booster θα μου δώσει μια ώθηση αλλά σίγουρα κάνει γιαυτό που ψάχνω? Δοκίμασα το DS -1 της ΒOSS με το overdrive στο 0 και το ανεβασα το level αλλα δεν άλλαξε κατι.. Βέβαια ειναι σε τρανζίστορα ενισχυτή..μάπα.. Θα πάρω άλλον σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #15 στις: 09/12/10, 21:13 »
Δοκίμασα το DS -1 της ΒOSS με το overdrive στο 0 και το ανεβασα το level αλλα δεν άλλαξε κατι.. Βέβαια ειναι σε τρανζίστορα ενισχυτή..

Δοκίμασες το SD-1 (κίτρινο-overdrive) ή το DS-1 (πορτοκαλί-distortion)? Όχι ότι το DS-1 δεν κάνει για booster, απλά συνήθως γι αυτή τη δουλειά είναι καλύτερα τα overdrive..

Σε τρανζιστοράτο πάντως, όποιο booster και να δοκιμάσεις, δε θα δεις αποτέλεσμα.. Ή τουλάχιστον όχι με αυτόν τον τρόπο, δηλαδή με overdrive χαμηλά και τσίτωμα του level.. Αυτός ο τρόπος είναι αποκλειστικά για λαμπάτους όπου το δυνατότερο σήμα που παράγει η αύξηση του level, υπεροδηγεί τις λάμπες και προκύπτει η περισσότερη παραμόρφωση.. Σε τρανζιστοράτο, αν θες αύξηση παραμόρφωσης με boost-o-πέταλο, απλά παίζεις με το gain και ρυθμίζεις το level για την επιθυμητή ένταση και μόνο.. Κι έτσι όμως, το αποτέλεσμα συνήθως δεν είναι ικανοποιητικό...

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλάκι Distortion κατάλληλο μονο για Solo
« Απάντηση #16 στις: 09/12/10, 22:05 »
εχεις δοκιμασει το turbo overdrive με το compressor sustainer??

« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/10, 22:10 από dio21 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
πεταλακι wah

Ξεκίνησε από sanders « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
10322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 01:56
από FatBatz
22 Απαντήσεις
9021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
19 Απαντήσεις
6811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 19:11
από CrippleHorse
1 Απαντήσεις
1620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 13:29
από edgar_jp ♫
3 Απαντήσεις
1898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 13:01
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 12:32
από apostolos ntanis
3 Απαντήσεις
2195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/11, 12:57
από Rosstrobon
19 Απαντήσεις
6034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 23:50
από zeromancer
8 Απαντήσεις
6864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/15, 11:07
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
9680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/16, 15:19
από Ioannis Anastassakis