Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ  (Αναγνώστηκε 8348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« στις: 06/11/07, 22:25 »
Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το metal zone της boss.Τώρα έχω μια πεταλιέρα της digitech,την rp50.Γίνεται να παίζω με την παραμόρφωση του metal zone και να χρησιμοποιώ το noise gate ή καποια εφφέ απ'την digitech?Επισης έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο πετάλι σαν το metal zone?Θέλω ένα distortion με πολύ gain..κάτι σε cob ήχο ;)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #1 στις: 06/11/07, 22:48 »
Φιλε μου λογικα μπορεις να το συνδεσεις με την πεταλιερα σου...αλλα καλυτερα θα ηταν
να παρεις την πεταλιερα και να πας σε ενα σοβαρο μαγαζι και να την συνδεσεις και να το δεις στην πραξη.
Τωρα οσον αφορα για πεταλακι με high gain,θα σου προτεινα αυτο.
Ειμαι και εγω φανατικος fun του Metal Zone και το μονο που μου αρεσε μετα απο αυτο ηταν το παραπανω.
Πραγματικα το gain του θεριζει...στην κυριολεξια ;D!
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #2 στις: 07/11/07, 01:00 »
για να βγάλεις τον ήχο του Laiho δεν θές το distortion του αλλά την παραγωγή του
ο Laiho παίζει με (για εμένα) χάλια distortion αν θες να καταλάβεις τι σημαίνει gain
δοκίμασε αυτό  http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=258
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #3 στις: 07/11/07, 11:06 »
Tο metal zone εχει παρα πολυ ψηφιακο ηχο και αν βαλεις πολυ gain εκατομμυρια τζιτζικια εξαπολυονται ελευθερα απο αυτο!Εισαι σιγουρος πως ψαχνεις ενα τετοιο ηχο?Αν παλι σαρεσει ο τερμα ψηφιακος ηχος τρεξε να το παρεις!

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #4 στις: 07/11/07, 11:10 »
Ψηφιακός?Βασικά το άκουσα και είχε πολύ gain.Απλά δεν ξέρω για άλλα πετάλια παρόμοια.Όσο για την ποιότητα νόμιζα οτι τα boss είναι απ'τα καλύτερα...με μπερδέψατε..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #5 στις: 07/11/07, 11:27 »
Πολυ gain δεν πετυχαινεις μονο με ψηφιακο ηχο-πεταλι..Boss ειναι η σιγουρη και αξιοπιστη λυση..Απο εκει και περα ομως αν εχεις διαθεση να ψαχτεις λιγο παραπανω μπορεις να βρεις σαφως καλυτερα πεταλια οσον αφορα τα distortions-overdrives..Κοιτα μαρκες οπως electroharmonix,mxr που σου προτειναν παραπανω,τα vox ισως,T-rex ακομη και το Rat της pro co..οι επιλογες ειναι παρα πολλες!Μην παιρνεις τα boss σαν πανακεια

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #6 στις: 07/11/07, 11:34 »
Τι ψηφιακό ρε σεις? Αναλογικό δεν είναι το πετάλι? ???

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #7 στις: 07/11/07, 12:11 »
To metal zone ειναι ψηφιακο...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #8 στις: 07/11/07, 12:25 »
To metal zone ειναι ψηφιακο...

 ??? ??? ??? ???
αναλογικοτατο ειναι το metal zone

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #9 στις: 07/11/07, 12:30 »
Παιδες εγω ξερω το αντιθετο..Please αν εχετε καποιο link που πιστοποιει τον ισχυρισμο σας παρακαλω να το παραθεσετε..Παντως ηχητικα ο ηχος του ειναι τερμα ψηφιακος!!

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #10 στις: 07/11/07, 12:47 »
το οτι ξυριζει (η αλλιως τζιτζικιζει) στα πριμα δεν σημαινει οτι ειναι κ ψηφιακο
ο πλεον απλος τροπος να το διαπιστωσεις φανταζομαι ειναι να πας στο site της boss στο metal zone και να δεις στα specs αν αναφερει πουθενα για ad/da converters  ;)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #11 στις: 07/11/07, 13:40 »
To metal zone είναι μόνο distortion ή γίνεται να χρησιμοποιείται και πάνω από το gain του ενισχυτή?

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #12 στις: 07/11/07, 13:43 »
αναλογικό είναι το πετάλι, αλλά ο ήχος του παραπέμπει σε ψηφιακό χάος...είναι ο πιο φθηνός και αξιόπιστος τρόπος να πετύχεις high-gain ήχο(...ή απομίμηση αυτού τέλοσπάντων...)...εγώ το είχα αλλά το πούλησα...έβγαλα κάπως καλό ήχο, μόνο σε συνδυασμό με το GE-7(EQ)...αλλιώς ο τζίτζικας είναι πανταχού παρών...

και γω πιστεύω πως ο ήχος του Laiho δεν είναι ανάλογος του παιξίματός του...είναι λίγο απαράδεκτος...σαν να "ξυρίζει" λίγο στα πρίμα και είναι τίγκα στο distortion...

-προς RAZ: είναι καθαρά distortion και όχι booster...τώρα, εγώ το χρησιμοποιούσα στο καθαρό κανάλι του TSL με πολύ pre και λίγο gain και πολύ master volume(στον ενισχυτή)για να ακούγονται και οι λάμπες του poweramp, να κόβει λίγο από το feeling του metalzone...

είχα δοκιμάσει να το βάλω και στο crunch channel για να παίξει το ρόλο του SD-1, αλλά ήταν αποκαρδιωτικό το αποτέλεσμα... ;)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #13 στις: 07/11/07, 14:11 »
Metal Zone = Ένα σμήνος κουνούπια περασμένα από ΠΟΛΥ gain. Αν θες τέτοιο ήχο θα συμφωνήσω με τον jmone και θα σε παραπέμψω στο πετάλι της MXR. Επίσης υπάρχουν κι άλλα πετάλια που θα σου βγάλουν και το gain που θες και δεν θα'ναι τόσο πια ψηφιακοτζιτζικοτά. Δοκίμασε το Turbo RAT παράδειγμα. Αρκετά κοντά στον ήχο που θες πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #14 στις: 07/11/07, 14:16 »
Οκ παιδιά το έπιασα..θα ψάξω να δω κάποιο άλλο πετάλι.Ξέρεται κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που μπορώ να δοκιμάσω τα παραπάνω πετάλια?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #15 στις: 07/11/07, 14:21 »
RAT, VOX και μερικά άλλα μπορείς να τα βρείς στον Τσέλιο στη Ναυαρίνου. Από κεί και πέρα υπάρχει ο Μαυρομουστάκης στην Αγ. Σοφίας, ο Στόλλας προς σφαγεία μεριά, ο Νάκας είναι Μητροπόλεως αλλά δεν θυμάμαι αν έχει πετάλια στο μαγαζί. Υπάρχει και ο Ριχάρδος στην Παπαναστασίου. Αυτά θυμάμαι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #16 στις: 11/11/07, 18:34 »
Εχω να πω ότι διαφωνώ με αυτούς που συνδέουν το Metal Zone με θόρυβο.Μία Φορά στη ζωή μ είχα παίξει με αυτο το πεταλι στο εξης set up. Ibanez rgr321ex(drop c)->boss metal zone->boss eq->boss ds1->boss delay-> boss chorus->κατι ενισχυτες δν θυμαμαι μαρκα, δν ηταν λαμπα παντως, μονο input βισμα θυμαμαι να βρηκα, και παιζει να μην ηταν καν για κιθαρα.Λοιπον απο ολα αυτα ειχα ενεργοποιημένα μονο το metal zone και το eq.
Ισως το eq να έπαιζε τοσο σημαντικο ρολο π να μην καταλαβαινα τπτ.Ηταν για μενα μια απο τις καλυτερες κιθαριστικες εμπειριες.Ειχε απιστευτο γκαζι και σεβαστη χροια ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΑΣΑΡΙΑ.Θα το προτεινα ανεπιφυλακτα αν και  υπαρχουν πολλες ακομα λυσεις και ανωτέρου επιπέδου ισως, όπως electroharmonics, mxr, pro co κλπ.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #17 στις: 11/12/07, 13:41 »
 To MZ είναι ίσως το πιο flat πετάλι που έχω ακούσει... Όπως και να το ρυθμίσεις το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Τζιτζίκια... Ο θόρυβός του πάντως όντως κυμαίνεται σε λογικότατα επίπεδα για το dist που βγάζει. Εάν σου περισσεύουν αγόρασε κάποιο tonebone (μάλλον για hot british σε κόβω) ή το bulldog της vox και θα είσαι ok.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος KaBi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #18 στις: 12/12/07, 20:52 »
Για hi-gain πετάλι μην πάρεις καλύτερα το metal zone. Ακόμα και με EQ ακούγεται πολύ ¨επίπεδο¨. Εγώ το παλεύω χρόνια τώρα, αλλα δεν βγάζει αυτό που θέλω, αν κ έχει κάποιους πολύ καλούς ήχους. Δοκίμασε καλύτερα κάτι σε Digitech Death Metal,Boss MD-2,Warp Factor. Αυτή τη στιγμή όλα πωλούνται στο forum και είναι μια καλή ευκαιρία να τ'ακούσεις. Απείρως περισσότερος όγκος και gain απο το metal zone.

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #19 στις: 29/05/10, 00:16 »
Παιδες θελω να δοκιμασω τα εξης distortion πεταλακια, το TS-9 Tubescreamer της Ibanez και το Rat της Proco και για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα ειπα να κανω εδω την ερωτηση.
Ξερει κανεις αν υπαρχει τωρα σε καποιο μαγαζι στη Θεσαλονικη το Rat? Για το 1ο ακουσα οτι υπαρχει στο Ζαχο στη Ναυαρινου.
Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια.

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #20 στις: 16/10/10, 23:06 »
Κανεις δε γνωριζει?

Αποσυνδεδεμένος Dead Inside

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #21 στις: 30/11/10, 11:55 »
εγω παλι θα σου προτεινα αυτο :


ή αυτό




Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #22 στις: 09/12/10, 00:50 »
εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινα το Jackhammer της Marshall, βρηκα και ενα καλο
βιντεακι στο utube
.  Ειναι high gain & heavy, δεν βγαζει τζιτζικια, πιο πολλα μπασα, λιγοτερα μεσαια απο το MZ, ισως εχει λιγοτερο gain αλλα αυτο του δινει πιο φυσικη χροια. Δεν κανει για ντεθιές, αλλα παιζεις απο blues μεχρι thrash. Εχει και διακοπτη distortion/overdrive.   Ειναι απο τα πεταλια που δεν τα πουλας ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙ
« Απάντηση #23 στις: 03/02/11, 22:31 »
φιλος...ενα ειναι το πεταλι για high gain....στειλε μου pm αν σου αρεσει...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
11333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/03, 17:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
27 Απαντήσεις
11575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/04, 20:04
από Sound of Rock
5 Απαντήσεις
10656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 16:43
από gers
19 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 20:04
από delus
9 Απαντήσεις
5785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 16:48
από fenderiarhs
pod xt και πεταλι

Ξεκίνησε από guitarline Εφέ

13 Απαντήσεις
5215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 15:32
από BluesMe
18 Απαντήσεις
8328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 20:47
από groovymood
13 Απαντήσεις
5554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 00:11
από Nikoubis
16 Απαντήσεις
5515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/09, 22:46
από RoyBatty
3 Απαντήσεις
3220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 20:02
από Jezus