Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή Mesa Boogie  (Αναγνώστηκε 13221 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Κατασκευή Mesa Boogie
« στις: 02/01/09, 15:40 »
Δείτε αυτό το πολύ ωραίο βίντεο από το εργοστάσιο της Mesa Boogie
http://www.mesaboogie.com/plantTour/spiritofart-highres.html#

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #1 στις: 02/01/09, 15:45 »
 :'( :'( :'( :'( :'(


Δεν έχω να πω κάτι άλλο....!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #2 στις: 02/01/09, 18:24 »
Οι μόνοι ενισχυτές μαζί με τους Cornford που δικαιολογούν τα λεφτά τους.Απλά handmade...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #3 στις: 02/01/09, 18:39 »
Βtw το κλιπακι που ακουγεται ειναι γραμμενο με μαρσαλ ;D

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #4 στις: 02/01/09, 18:56 »
Οι μόνοι ενισχυτές μαζί με τους Cornford που δικαιολογούν τα λεφτά τους.Απλά handmade...

ΟΛα ωραια και καλα , αλλα οχι και τοσο handmande...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #5 στις: 02/01/09, 19:02 »
Βtw το κλιπακι που ακουγεται ειναι γραμμενο με μαρσαλ ;D
Το τραγούδι που ακούγεται είναι το Resolution από τον ομώνυμο δίσκο του Timmons ο οποίος χρησιμοποιεί τον Lonestar και τον Stilletto Deuce.. Τουλάχιστον αυτό πλασάρει στα videos και στα clinics.. Τώρα αν στο studio ηχογραφεί με Marshalls δεν ξέρω..

Απλά ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου σαν πρόσφατος κάτοχος ενός Mesa Boogie Triaxis.. Το αγόρασα από το playback και δυστυχώς ήρθε με ελαττωματικές λάμπες.. Οι 2 από τις 5 δεν άναβαν σχεδόν καθόλου και έτσι τις άλλαξα όλες.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως τους έφυγε στο check αυτό το πράγμα (το checklist της Mesa έχει υπογραφεί σε όλες τις θέσεις).. Anyway, αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί έτσι και αλλιώς εκ των υστέρων έμαθα ότι οι μαμίσιες λάμπες της Boogie δεν είναι και ότι καλύτερο..

Αυτό που μου έκανε άσχημη εντύπωση και ίσως τους πάρω τηλέφωνο για να κάνω μια πρώτη συζήτηση είναι ένας διακόπτης στο rear panel.. Έχει 3 θέσεις (φανταστείτε ένα τυπικό διακόπτη φωτός στο σπίτι μας μόνο που εκτός από τον ON/OFF υπάρχει και μεσαία θέση) ο οποίος είναι και καλά ΟΝ/ΟFF (πάνω-κάτω) και στη μέση είναι ΟΝ αλλά με πατέντα για την καταπολέμηση του hum.. Στο δικό μου Triaxis (το οποίο ξανασημειώνω ότι είναι ολοκαίνουργιο) έχουν σβήσει με μαύρο μαρκαδόρο τα γράμματα που αντιστοιχούν στις άλλες 2 θέσεις του διακόπτη και έχουν αφήσει μόνο την ΟΝ position.. Ας πούμε ότι αποφάσισαν να φτιάξουν μερικά units χωρίς τη μεσαία θέση του διακόπτη ή να την καταργήσουν εντελώς.. Βρε Boogie όμως, μην μου σβήνεις με μαρκαδόρους τα γράμματα και το κάνεις σαν να φαίνεται κινέζικο.. Έλεος..

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #6 στις: 02/01/09, 19:23 »
Απλά ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου σαν πρόσφατος κάτοχος ενός Mesa Boogie Triaxis.. Το αγόρασα από το playback και δυστυχώς ήρθε με ελαττωματικές λάμπες.. Οι 2 από τις 5 δεν άναβαν σχεδόν καθόλου και έτσι τις άλλαξα όλες.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως τους έφυγε στο check αυτό το πράγμα (το checklist της Mesa έχει υπογραφεί σε όλες τις θέσεις).. Anyway, αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί έτσι και αλλιώς εκ των υστέρων έμαθα ότι οι μαμίσιες λάμπες της Boogie δεν είναι και ότι καλύτερο..

Αυτό που μου έκανε άσχημη εντύπωση και ίσως τους πάρω τηλέφωνο για να κάνω μια πρώτη συζήτηση είναι ένας διακόπτης στο rear panel.. Έχει 3 θέσεις (φανταστείτε ένα τυπικό διακόπτη φωτός στο σπίτι μας μόνο που εκτός από τον ON/OFF υπάρχει και μεσαία θέση) ο οποίος είναι και καλά ΟΝ/ΟFF (πάνω-κάτω) και στη μέση είναι ΟΝ αλλά με πατέντα για την καταπολέμηση του hum.. Στο δικό μου Triaxis (το οποίο ξανασημειώνω ότι είναι ολοκαίνουργιο) έχουν σβήσει με μαύρο μαρκαδόρο τα γράμματα που αντιστοιχούν στις άλλες 2 θέσεις του διακόπτη και έχουν αφήσει μόνο την ΟΝ position.. Ας πούμε ότι αποφάσισαν να φτιάξουν μερικά units χωρίς τη μεσαία θέση του διακόπτη ή να την καταργήσουν εντελώς.. Βρε Boogie όμως, μην μου σβήνεις με μαρκαδόρους τα γράμματα και το κάνεις σαν να φαίνεται κινέζικο.. Έλεος..

Όχι ίσως αδερφέ...να τους πάρεις οποσδήποτε τηλέφωνο για να εξακριβωθεί τι αρκριβώς έχει γίνει.
Και πολύ καλά έκανες και το ανέφερες και εδώ.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #7 στις: 02/01/09, 19:34 »
Θα τους πάρω τη Δευτέρα μάλλον.. Γιατί το mail που τους έστειλα για τις λάμπες, δεν απαντήθηκε ιδιαίτερα ένθερμα και ως εκ τούτου με το τηλέφωνο θα βγάλω περισσότερη άκρη..

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #8 στις: 02/01/09, 21:33 »
Το τραγούδι που ακούγεται είναι το Resolution από τον ομώνυμο δίσκο του Timmons ο οποίος χρησιμοποιεί τον Lonestar και τον Stilletto Deuce.. Τουλάχιστον αυτό πλασάρει στα videos και στα clinics.. Τώρα αν στο studio ηχογραφεί με Marshalls δεν ξέρω..

Aπο αλλο φορουμ με το ιδιο θεμα ομως, το ποστ ηταν του RoyBatty

MPc: You have a great tone on Resolution. Tell us about your guitar sounds on this record.
AT: Almost everything in the studio was vintage Marshall. But now with the Mesa/Boogie amps I’m playing, I’m able to recreate everything I did in the studio spot-on with the Stiletto and the Lone Star. The record was mainly a ‘68 Plexi on one side and a ‘79 JMP on the other. I was mainly using them as clean amps with a Tube Driver in front of them.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #9 στις: 03/01/09, 00:37 »
Το τραγούδι που ακούγεται είναι το Resolution από τον ομώνυμο δίσκο του Timmons ο οποίος χρησιμοποιεί τον Lonestar και τον Stilletto Deuce.. Τουλάχιστον αυτό πλασάρει στα videos και στα clinics.. Τώρα αν στο studio ηχογραφεί με Marshalls δεν ξέρω..

Aπο αλλο φορουμ με το ιδιο θεμα ομως, το ποστ ηταν του RoyBatty

MPc: You have a great tone on Resolution. Tell us about your guitar sounds on this record.
AT: Almost everything in the studio was vintage Marshall. But now with the Mesa/Boogie amps I’m playing, I’m able to recreate everything I did in the studio spot-on with the Stiletto and the Lone Star. The record was mainly a ‘68 Plexi on one side and a ‘79 JMP on the other. I was mainly using them as clean amps with a Tube Driver in front of them.
Το φαντάστηκα ότι κάτι τέτοιο θα συνέβη ;)..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #10 στις: 03/01/09, 01:17 »
καταπληκτικό βίντεο...αλλά η πληροφορία πως το κομμάτι από πίσω δν είναι παιγμένο με αυτούς τους ενισχυτές με ξενέρωσε απίστευτα.... :P

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #11 στις: 03/01/09, 17:40 »
Οι μόνοι ενισχυτές μαζί με τους Cornford που δικαιολογούν τα λεφτά τους.Απλά handmade...

ΟΛα ωραια και καλα , αλλα οχι και τοσο handmande...

Σε ποιούς ενισχυτές αναφέρεσαι??

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #12 στις: 03/01/09, 17:44 »
Στους Cornford μαλλον...  ???

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #13 στις: 03/01/09, 17:49 »
Στους Cornford μαλλον...  ???

Χλωμό.....

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #14 στις: 03/01/09, 18:11 »
Βtw το κλιπακι που ακουγεται ειναι γραμμενο με μαρσαλ ;D

Το τραγούδι που ακούγεται είναι το Resolution από τον ομώνυμο δίσκο του Timmons ο οποίος χρησιμοποιεί τον Lonestar και τον Stilletto Deuce.. Τουλάχιστον αυτό πλασάρει στα videos και στα clinics.. Τώρα αν στο studio ηχογραφεί με Marshalls δεν ξέρω..

Απλά ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου σαν πρόσφατος κάτοχος ενός Mesa Boogie Triaxis.. Το αγόρασα από το playback και δυστυχώς ήρθε με ελαττωματικές λάμπες.. Οι 2 από τις 5 δεν άναβαν σχεδόν καθόλου και έτσι τις άλλαξα όλες.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως τους έφυγε στο check αυτό το πράγμα (το checklist της Mesa έχει υπογραφεί σε όλες τις θέσεις).. Anyway, αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί έτσι και αλλιώς εκ των υστέρων έμαθα ότι οι μαμίσιες λάμπες της Boogie δεν είναι και ότι καλύτερο..

Αυτό που μου έκανε άσχημη εντύπωση και ίσως τους πάρω τηλέφωνο για να κάνω μια πρώτη συζήτηση είναι ένας διακόπτης στο rear panel.. Έχει 3 θέσεις (φανταστείτε ένα τυπικό διακόπτη φωτός στο σπίτι μας μόνο που εκτός από τον ON/OFF υπάρχει και μεσαία θέση) ο οποίος είναι και καλά ΟΝ/ΟFF (πάνω-κάτω) και στη μέση είναι ΟΝ αλλά με πατέντα για την καταπολέμηση του hum.. Στο δικό μου Triaxis (το οποίο ξανασημειώνω ότι είναι ολοκαίνουργιο) έχουν σβήσει με μαύρο μαρκαδόρο τα γράμματα που αντιστοιχούν στις άλλες 2 θέσεις του διακόπτη και έχουν αφήσει μόνο την ΟΝ position.. Ας πούμε ότι αποφάσισαν να φτιάξουν μερικά units χωρίς τη μεσαία θέση του διακόπτη ή να την καταργήσουν εντελώς.. Βρε Boogie όμως, μην μου σβήνεις με μαρκαδόρους τα γράμματα και το κάνεις σαν να φαίνεται κινέζικο.. Έλεος..


Σαφώς κι έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι σου ήρθε ελλατωματικό προιόν (εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα πρώτα τον dealer) , όμως σε αυτό που λές για τον μαρκαδόρο θα ψιλο-διαφωνήσω . Ο θρυλικός ΜΚΙΙ C+ ξέρεις πως ξεχωρίζει απο τον απλό? 'Εχει γραμμένο με μαύρο  μαρκαδόρο δίπλα στο καλώδιο του τροφοδοτικού το σύμβολο "+" και τα αρχικά MB (Mike Bendinelli). Δεν νομίζω κανείς να περνάει τον MKIIC+  για κινέζικο...... BTW Στο διακοπτάκι αριστερά στην φωτογραφία  αναφέρεσαι??

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Rackmount-Preamps/TriAxis/Triaxis-close/triaxis-rear-close.html





Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #15 στις: 03/01/09, 18:43 »
yancim, σε αυτόν τον διακόπτη αναφέρομαι.. Απλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν αναφέρεται τίποτε και στο manual που ήρθε μαζί με το Triaxis..

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #16 στις: 06/01/09, 18:51 »
Απλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν αναφέρεται τίποτε και στο manual που ήρθε μαζί με το Triaxis..

Eδώ ολόκληρος διακόπτης για το Red Light και δεν υπήρχε στο manual!!...θυμάσαι;  :D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #17 στις: 06/01/09, 23:59 »
Απλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν αναφέρεται τίποτε και στο manual που ήρθε μαζί με το Triaxis..

Eδώ ολόκληρος διακόπτης για το Red Light και δεν υπήρχε στο manual!!...θυμάσαι;  :D
Χαχά ;D, θυμάμαι.. Το άφηνε στη φαντασία του αναγνώστη.. :D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #18 στις: 08/01/09, 10:15 »
Ένα γρήγορο update για το "πρόβλημα" που ανέφερα σε προηγούμενο post σχετικά με τον AC Power διακόπτη και τον μαύρο μαρκαδόρο.. Λοιπόν έστειλα e-mail γιατί στο τηλέφωνο ήταν λίγο δύσκολο να τους βρω (η κοπέλα στο switchboard, κάποια Deppy, μου ανέφερε ότι όλοι οι τεχνικοί είναι απασχολημένοι >:( και φυσικά δεν μπορούσα να περιμένω στο τηλέφωνο σε υπερατλαντικό τηλεφώνημα και να χρεώνω την εταιρία μου πότε θα είναι κάποιος τεχνικός διαθέσιμος) στο οποίο τους παρουσίαζα τα "ευρήματα" μου και επιπλέον τους ρώτησα για ένα άλλο πρόβλημα που παρατήρησα συγκρίνοντας το Triaxis μου με αυτό ενός φίλου (ο οποίος έχει παλαιότερο μοντέλο)..

Με λίγα λόγια μου είπαν ότι πλέον δεν φτιάχνουνε AC Power Switches 3 θέσεων αλλά 2 και χρησιμοποιούν μαύρα stickers για να καλύψουν τις ονομασίες των άλλων θέσεων.. Σε αρκετά units αντί για stickers χρησιμοποιούν μαρκαδόρο και απλά σβήνουν με αυτό τον τρόπο τα labels.. Τα συμπεράσματα δικά σας..

Όσο για το άλλο θέμα, είχα παρατηρήσει ότι στο κανάλι Ld1 Red (το επονομαζόμενο και Recto mode γιατί προσεγγίζει τον ήχο του Rectifier) με τις ίδιες ρυθμίσεις στις παραμέτρους, το δικό μου unit με Gain 3.5 έπαιζε σαν αμυδρά overdriven ενώ του φίλου μου (επαναλαμβάνω με τις ίδιες ρυθμίσεις) έπαιζε σαν heavy distorted.. Η απάντηση τους ήταν ότι πλέον το συγκεκριμένο κανάλι δεν φτιάχνεται σαν Recto mode και τη θέση του έχει πάρει το original voicing του Triaxis (δηλαδή αυτό που είχε όταν πρωτοφτιάχτηκε κάπου 15 - ίσως και παραπάνω - χρόνια πριν).. Κουβέντα για αυτό στο manual, ούτε λόγος.. Ούτε στο manual που ήρθε μαζί με το Triaxis, ούτε στο manual που είναι διαθέσιμο για download στο site της Mesa (το οποίο φυσικά είναι το ίδιο).. Και πάλι τα συμπεράσματα δικά σας.. Τώρα για το αν θα πρέπει να ψάχνω επί ημέρες στα διάφορα forums για να ανακαλύψω κάτι το οποίο δεν αναφέρεται στο site του ίδιου του κατασκευαστή δεν είναι κάτι που θεωρώ ότι εμπίπτει στις υποχρεώσεις του αγοραστή.. Τον προενισχυτή τον άκουσα στο σπίτι του φίλου μου, μου άρεσε, βασίστηκα σε πληροφορίες από το site και το manual και τον αγόρασα.. Nothing more, nothing less..

Συμπερασματικά, και με την όση μικρή βαρύτητα έχει η γνώμη μου, έχω να πω τα εξής.. Ο συγκεκριμένος προενισχυτής είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι στιγμής.. Είναι πολύ ευέλικτος και έχει τον κλασικό ήχο Boogie που επιθυμούσα.. Σίγουρα είναι δύσκολος αρχικά στο να βρεις κάποιον καλό ήχο στα γρήγορα και σίγουρα μέχρι στιγμής στο rack μου τέτοιο ήχο ακόμα δεν έχω βρει.. Όμως στο rack του φίλου μου (που είναι "προσανατολισμένο" στο να αναδεικνύει το Triaxis και με "δουλεμένα" επί έτη patches) ακούγεται σαν χάρμα αυτιών.. Ειδικά με τις καινούργιες λάμπες (JJ) που του έβαλα πραγματικά ακούγεται σαν να έχει το punch κάποιου Mark.. Παρόλα αυτά, θεωρώ τα δύο θέματα παραπάνω fouls από την πλευρά της Boogie.. Όταν δίνεις περισσότερα από € 2000 για ένα μηχάνημα απαιτείς όλα να δουλεύουν και να δείχνουν στην εντέλεια.. Αλλαγές σε modes οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στα manuals και γίνονται κατά κάποιον τρόπο στα "μουλωχτά", προσωπικά δεν μου δίνουν και την καλύτερη εικόνα για μια εταιρία.. Το post αυτό δεν έχει σκοπό να θάψει μια εταιρία η οποία έχει δώσει τα διαπιστευτήρια της επί συναπτά έτη και της οποίας ενός προϊόντος είμαι κάτοχος εξάλλου, αλλά να δείξει και μια εικόνα η οποία μπορεί να μην είναι γνωστή σε κάποιους (σε αυτούς δηλαδή που δεν έτυχε να αγοράσουν κάποιο Boogie), κάτι σαν αντίλογος θα έλεγα.. Επαλαμβάνω ότι θα χαρώ πολύ το Triaxis μου, τώρα αλλά και στο μέλλον, απλά κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομα τους..

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #19 στις: 08/01/09, 11:47 »
Καλημέρα

με τι τελικό και καμπίνα παίζεις??

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #20 στις: 08/01/09, 13:27 »
Καλημέρα

με τι τελικό και καμπίνα παίζεις??
Προσωρινά παίζω με το τελικό στάδιο του Peavey JSX μου και ENGL 212V slanted καμπίνα (Celestion V30).. Στα σκαριά (για όταν πωληθούν τα ανωτέρω) είναι ένας Mesa Boogie 50/50 και μία καμπίνα Mesa 212..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #21 στις: 09/01/09, 12:36 »
Όταν δίνεις περισσότερα από € 2000 για ένα μηχάνημα απαιτείς όλα να δουλεύουν και να δείχνουν στην εντέλεια.. Αλλαγές σε modes οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στα manuals και γίνονται κατά κάποιον τρόπο στα "μουλωχτά", προσωπικά δεν μου δίνουν και την καλύτερη εικόνα για μια εταιρία.. Το post αυτό δεν έχει σκοπό να θάψει μια εταιρία η οποία έχει δώσει τα διαπιστευτήρια της επί συναπτά έτη και της οποίας ενός προϊόντος είμαι κάτοχος εξάλλου, αλλά να δείξει και μια εικόνα η οποία μπορεί να μην είναι γνωστή σε κάποιους (σε αυτούς δηλαδή που δεν έτυχε να αγοράσουν κάποιο Boogie), κάτι σαν αντίλογος θα έλεγα.. Επαλαμβάνω ότι θα χαρώ πολύ το Triaxis μου, τώρα αλλά και στο μέλλον, απλά κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομα τους..

Συμφωνώ απόλυτα και είναι απαράδεκτο για τέτοια ποσά και τέτοιων απαιτήσεων μηχανήματα!
Η άποψη μου η οποία έχει εδραιωθεί από 8 χρόνια μόνιμης διαμονής στην Αγγλία, είναι ότι στο εξωτερικό, ο πελάτης δεν διανοείται να κάνει μόνος του αλλαγές τύπου λάμπες που δεν δουλεύουν και οποιαδήποτε υποχώρηση, ακόμα και για προϊόντα με πολύ μικρότερο κόστος από αυτό.
Μόνο εδώ, που έχουμε μάθει στην μετριότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών και στην προσωπική ανάμειξη για την λύση προβλημάτων, δεχόμαστε τέτοια φαινόμενα. Εδώ που έχουμε μάθει στην προχειρότητα, την έλλειψη υποστήριξης και την επιβίωση με την δική μας πρωτοβουλία.
Οποιοσδήποτε πελάτης στην Αγγλία ή την Αμερική θα είχε "απογειώσει" άμεσα το αντικείμενο προς τον κατασκευαστή του και θα είχε απαιτήση πλήρη, ολοκληρωμένη και καταγεγραμένη υπηρεσία, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Σε μία χώρα όπως η Αμερική, όπου στο ebay φωτογραφίζουν την παραμικρή κουκίδα χτυπήματος και αναφέρουν την κάθε λεπτομέρεια δυσλειτουργίας στα μεταχειρισμένα, είναι απαράδεκτη αυτή η συμπεριφορά σε πελάτη που επενδύει τέτοια ποσά σε καινούργιο μηχάνημα.

Επίσης, αυτή η περίπτωση λέει πολλά και για το Playback, το οποίο επίσης θέλει ένα χοντρό, πολύ χοντρό ξέχεσμα!
Διότι, ενισχυτής με καμένες λάμπες δεν βγαίνει από κανένα εργοστάσιο του κόσμου, ή σου πούλησε μεταχειρισμένο ενισχυτή για καινούργιο, ή/και δεν ξέρει πως να ελέγχει την ζημιά από τις μεταφορές στα προϊόντα που παραλαμβάνει και μεταπωλεί!

Μπράβο στην Boogie για τον ήχο, αλλα ντροπή και στους δύο για το απαράδεκτο quality control και το κακό customer management.
Στις ιδιαίτερα κρίσιμες εποχές που διανύουμε δεν υπάρχουν περιθώρια για τέτοια φαινόμενα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/09, 18:23 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #22 στις: 10/01/09, 01:35 »
Αδριανέ είχες κάποια παρόμοια άσχημη εμπειρία με το Playback; αν και δεν υπάρχει κάτι για την ώρα το οποίο να μας διαβεβαιώνει ότι το συγκεκριμένο είναι λάθος του retailer.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/09, 01:52 από Serviani »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #23 στις: 10/01/09, 07:26 »
Αδριανέ είχες κάποια παρόμοια άσχημη εμπειρία με το Playback; αν και δεν υπάρχει κάτι για την ώρα το οποίο να μας διαβεβαιώνει ότι το συγκεκριμένο είναι λάθος του retailer.

Όχι, δεν έχω πάρει κάτι από το Playback, και πράγματι όπως σωστά λές δεν υπάρχει κάτι που να βεβαιώνει ότι το αίτιο οφείλεται σε αυτούς.
Δεν ξέρω αν ο ενισχυτής παραλήφθηκε σφραγισμένος ή ανοιχτός, ας μας πει ο faser λεπτομέρειες αν θέλει, αυτό θα έκανε διαφορά στην υπαιτιότητα.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, η τελική νομική ευθύνη προς τον πελάτη για δυσλειτουργίες είναι του πωλητή και όχι του εργοστασίου, ανεξάρτητα από το άν τελικά η εγγύηση παρέχεται μέσω του πωλητή από το ίδιο το εργοστάσιο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Mesa Boogie
« Απάντηση #24 στις: 10/01/09, 15:08 »
Πάντως σε κάθε περίπτωση, η τελική νομική ευθύνη προς τον πελάτη για δυσλειτουργίες είναι του πωλητή και όχι του εργοστασίου, ανεξάρτητα από το άν τελικά η εγγύηση παρέχεται μέσω του πωλητή από το ίδιο το εργοστάσιο.
αυτό ισχύει επειδή ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να ελέγχει τα προιόντα που πουλάει?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
19211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 13:23
από faser
19 Απαντήσεις
8101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 16:17
από RoyBatty
Mesa Boogie Transatlantic

Ξεκίνησε από Possessed « 1 2 3 » Ενισχυτές

63 Απαντήσεις
18596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 13:54
από tech21man
8 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 16:27
από faser
16 Απαντήσεις
5609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 02:23
από Jezus
17 Απαντήσεις
6063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
6 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/13, 23:04
από Stel Andre
16 Απαντήσεις
13484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/16, 22:19
από tech21man
21 Απαντήσεις
10949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 23:07
από theonirvana
17 Απαντήσεις
8652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/17, 14:55
από kkmspm (φλουτσ)