Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 672945 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2225 στις: 16/12/08, 09:48 »

Λοιπον μιας και ξυπνησα φρεσκος φρεσκος..θα σταθω ακομα σε καποια πραματα που προβληματιζομαι.

Αν δεν απατωμαι ο νομος οριζει οτι ο καθε ανθρωπος που κατηγορειται για κατι θεωρειται αθωος μεχρι να αποδειχτει στο δικαστηριο το αντιθετο.Ερχομαι στην περιπτωση μας...αφηνοντας απ εξω την προσωπικη μου αποψη και τις ισχυρες ενδειξεις αλλα και μαρτυριες που υπαρχουν για το συμβαν της 6/12.

Ο φερομενος ως δραστης δεν εχει καταδικαστει ακομα στο δικαστηριο.Δεν εχει δικαστει καν ακομα.Πολυ πριν ομως..τα καναλια και κατ επεκταση η κοινη γνωμη τον βαφτισε δολοφονο(μαζι και εγω).Ας σταθουμε στα καναλια λοιπον.Απο που και ως που χρησιμοποιησαν αυτο τον ορο οι "επαγγελματιες δημοσιογραφοι"?Καλα ο απλος κοσμος..το δεχομαι.Οι δημοσιογραφοι υποτιθεται πρεπει να ειναι επαγγελματιες και υποτιθεται εχουν και καποια παιδεια..η μηπως την εχουν και την χρησιμοποιουν ευκαιριακα?Αμα δλδ τον οποιοδηποτε κατηγορησουν και υστερα αθωωθει αυτοι θα τον αποζημιωσουν για την ψυχικη οδυνη που περασε(μιλαω γενικα παντα)?

Μηπως ειναι οι ιδιοι δημοσιογραφοι που μας λενε και την μιση αληθεια οπως τους συμφερει?Ας γινω πιο συγκεκριμενος.Κατηγορος Νο 1 ο δημοφιλης δημοσιογραφος Τριανταφυλλοπουλος.Δεν μας ειπε ομως οτι εχει ο ιδιος τουλαχιστον 5 αστυνομικους που τον φυλανε με λεφτα που πληρωνει ο φορολογουμενος πολιτης-ουτε οτι ουδεποτε εχει υπηρετησει την πατριδα του!Κατηγορος Νο 2..ο "Εισαγγελατος..επισης δεν μας παραδεχεται οτι τον φυλανε και αυτον αστυνομικοι.Ωστοσοι και οι 2 καλλιεργουν μια προπαγανδα ως προς τον καθε αστυνομικο..ειτε φταιει ειτε οχι.

Και λεω..περα της λασπολογιας τους..που ακουστηκε η αστυνομια να φυλαει τον δημοσιογραφο?Γιατι ο καθενας μας να πληρωνει φορους και κατ επεκταση τον μισθο ενος αστυνομικου για να φυλαει δημοσιογραφους?Ο απλος πολιτης δεν εχει δικαιωμα να τον φυλανε δλδ..?Γιατι οι αστυνομικοι αυτοι που φυλανε δημοσιογραφους αλλα και βουλευτες(γιατι δεν χρειαζονται ολοι προστασια..η κατ εμε δεν δικαιουνται) να μην πηγαινουν σε περιοχες που υπαρχει αναγκη για περισσοτερες περιπολιες..?Ποιος να φταιει αραγε για αυτο..?Οι απλοι αστυνομικοι..?Μηπως η ηγεσια..?Μαλλον αυτη...

Επανερχομαι στο συμβαν της 6/12...καθως η κοινη γνωμη αναμενει τα αποτελεσματα της λεγομενης βαλλιστικης.Υπαρχει ενας προβληματισμος ως προς την βαλλιστικη και τις μαρτυριες.Οι μαρτυριες μιλανε για ευθεια βολη στο θωρακα του παιδιου..και η βαλλιστικη ανεπισημα λεει οτι οτι η φορα του βληματος ειναι τετοια που αποκλειει τη ευθεια βολη.Αρα αμα επισημα βγει η βαλλιστικη και υποστηριξει οτι δεν ηταν ευθεια βολη..αυτοματως θα υποστηριχτει η αποψη του εξοστρακισμου και η κατηγορια κατα του δραστη θα μετατραπει σε φονο εξ αμελειας.

Μιλωντας με εναν οπλουργο γνωστο μου συζητησαμε το θεμα εκτενως.Απο οτι φαινεται..αν ενας αστυνομικος πυροβολησει απευθειας απο μικρη σχετικα αποσταση εναν ανθρωπο..δεδομενου της δυναμης του υπηρεσιακου του οπλου η σφαιρα εχει πολλες πιθανοτητες να προκαλεσει τραυμα διαμπερες και να μην σφηνωθει δλδ στο σωμα του θυματος αλλα να εξελθει.Λαβαινοντας υποψη το γεγονος οτι το θυμα ηταν ενα 15χρονο παιδι..αδυνατο και χωρις να χει και ιδιαιτερη σωματικη διαπλαση..κοινως δεν ηταν κανα δεμενο παιδι..θα περιμενε κανεις η σφαιρα να ειχε προκαλεσει διαμπερες τραυμα.Αυτο ερχεται σε συγκρουση με τις μαρτυριες..αλλα και παλι δεν αποτελει απο μονο του αποδειξη αθωοτητας σε καμια περιπτωση.

Επισης ο ιδιος οπλουργος μου ανεφερε περιστατικο οπου αστυνομικος ενω ειχε στρεψει το οπλο του στο εδαφος για να το αφοπλισει εκπυρσοκροτησε και συνεβη το εξης.Γυρω απο τον αστυνομικο ηταν αλλα 2 ατομα.Η σφαιρα η οποια ηταν φθαρμενη καθως χτυπησε στο εδαφος χωριστηκε σε 3-4 θραυσματα τα οποια εξοστρακιστηκαν σε παραπανω απο ενα σημειο.Αποτελεσμα..απο μια εξοστρακισμενη σφαιρα τραυματιστηκαν 2 ατομα(ο ιδιος δεν τραυματιστηκε)..ο ενας στο ποδι και ο αλλος στον θωρακα..ευτυχως χωρις να επιφερουν θανασιμους τραυματισμους.

Ολα αυτα τα παραθετω σαν εναν προβληματισμο γενικοτερα...γιατι σιγουρα στην ολη υποθεση τα στοιχεια συγκρουονται μεταξυ τους.

Υ.Γ.:Συγνωμη για το μεγαλο ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/08, 09:53 από bassman 5χορδος wannabe! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2226 στις: 16/12/08, 10:16 »
ωραίο ποστ bassman
να σταθώ στο σημείο που λες για τους δημοσιογράφους..
τα τελευταία χρόνια επειδή έχουν πάρει χαμπάρι πως αυτός που πουλάει δν είναι ο σωστός και επαγγελματίας δημοσιογράφος αλλά ο "κουσκουσάρης" και αυτός που θα εκφράσει τις σκέψεις του όχλου ώστε μετά κ αυτοί να εκφραστούν ελεύθερα, το χουν γυρίσει οι περισσότεροι...
είδα λίγο τριανταφυλλόπουλο χθες....αυτός τώρα είναι για να κάνει εκπομπή?
για ρεπορτάζ καλός...βρίσκει ένα κάρο στοιχεία....σε πληροφορεί...αλλά στην εκπομπή τι? προσπαθεί να αντιγράψει τον ευαγγελάτο?
τέλος πάντων...πάντως δν βλέπω να κάνουν σωστά τη δουλειά τους οι δημοσιογράφοι για να απαιτείς να δεις και σωστή αντιμετώπιση αυτού του θέματος τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2227 στις: 16/12/08, 10:25 »
Αναρωτιεμαι γιατι είναι τόσο δύσκολο να διαπιστωθούν αμέσως οι συνθήκες του περιστατικού και να δοθούν στην δημοσιότητα τα στοιχεία. Φαντάζομαι ότι τα πρώτα πράγματα που βλέπει κανείς είναι η γωνία εισόδου της σφαίρας στο σώμα, τυχόν πρόσκρουσή της σε οστό, τυχόν παραμορφώσεις της σφαίρας (ζούπηγμα, στράβωμα, γδάρσιμο) λόγω εξοστρακισμού. Ισως περιμενουν να μαζευτουν κι αλλα στοιχεια και να δοθουν ολα συνολικα, αλλά αυτη η αναμονή είναι ενοχλητικη.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2228 στις: 16/12/08, 10:30 »
Για να καθυστερουν...φανταζομαι οτι πιθανον το πορισμα να ειναι εξοστρακισμος και να φοβουνται την αντιδραση του κοσμου.Οποτε μια λογικη εξηγηση θα ηταν να καθυστερησουν το πραμα ετσι ωστε να ηρεμησουν πρωτα τα πνευματα.Ποιος ξερει...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2229 στις: 16/12/08, 11:54 »
Κατι που επισης θεωρω πολυ σωστο..και θα μπορουσε να ισχυει και για τον καθεναν μας ειναι το εξης:οτι αμα θελουμε να αλλαξουμε τον κοσμο ας ξεκινησουμε απο τον εαυτο μας.

Θα μπορούσες, αγαπητέ bassman 5χορδος wannabe!, να ξεκινήσεις τώρα την εφαρμογή της πρότασής σου. Να δώσεις ένα παράδειγμα ώστε να υποδείξεις και τον τρόπο και την κατεύθυνση της αλλαγής του ενιαυτού.

Και νομίζω ότι θα το χρειαζόσουν, εφόσον κατηγορείς τους άλλους δημοσιο-γράφους για μεροληψία και εμπλοκή στην υπόθεση η οποία είναι ακόμη υπό δικαστική διερεύνηση, και την ίδια στιγμή εσύ ως δημοσιο-γράφος (εφόσον γράφεις δημοσίως) κάνεις ακριβώς το ίδιο!

Άσχετα απ' αυτό γνωρίζω αρκετούς που δεν χρειάζεται να ζητήσουν την συμβουλή οπλονόμου, λόγω του ότι ασχολούνται με τα όπλα από τα γενοφάσκια τους, οι οποίοι ενώ γνωρίζουν πολύ καλά την συμπεριφορά των όπλων σε διάφορες συνθήκες, δεν μιλούν περιμένοντας τα πορίσματα της δικαιοσύνης.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2230 στις: 16/12/08, 13:24 »
Εξακολουθεί όμως να είναι ζήτημα το εξής. Αν όντως η βαλλιστική δείξει εξοστρακισμό, με την πεποίθηση που έχει δημιουργηθεί στον κόσμο από τους αυτόπτες μάρτυρες και τους δημοσιογράφους, άντε τώρα να βγει πόρισμα και να μην γίνει "της Πόπης"...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2231 στις: 16/12/08, 13:30 »
Αναρωτιεμαι γιατι είναι τόσο δύσκολο να διαπιστωθούν αμέσως οι συνθήκες του περιστατικού και να δοθούν στην δημοσιότητα τα στοιχεία. Φαντάζομαι ότι τα πρώτα πράγματα που βλέπει κανείς είναι η γωνία εισόδου της σφαίρας στο σώμα, τυχόν πρόσκρουσή της σε οστό, τυχόν παραμορφώσεις της σφαίρας (ζούπηγμα, στράβωμα, γδάρσιμο) λόγω εξοστρακισμού. Ισως περιμενουν να μαζευτουν κι αλλα στοιχεια και να δοθουν ολα συνολικα, αλλά αυτη η αναμονή είναι ενοχλητικη.
Εγώ πιστεύω ότι είναι περίπλοκη η κατάσταση γι αυτό δεν μπορούν να βγάλουν ασφαλή συμπεράσματα...
Γεγονός είναι ότι η σφαίρα ήταν παραμορφομένη... αυτό μπορεί να έγινε λόγο εξοστρακισμού ή λόγο πρόσκρουσης σε κάποιο οστό γι αυτό και δεν ήταν διαμπερές το τραυμα...
Επίσης το άλλο σημαντικό στοιχείο η γωνία εισόδου ,μπορεί να έχει επίσης δυο εξηγήσεις... Είτε χτυπησε κάπου και άλλαξε φορά είτε το παιδί μόλις άκουσε τον πρώτο πυροβολισμό έσκυψε...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2232 στις: 16/12/08, 15:00 »
Με τη διαφορά οτι η πρόσκρουση στο έδαφος δημιουργεί γωνία απο κάτω προς τα πάνω ενώ, αν το παιδί έσκυψε είναι απο πάνω προς τα κάτω...

Και αμφιβάλλω, με μια επιφύλαξη, αν το κόκαλό απο το στέρνο μπορεί να παραμορφώσει μια σφαίρα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2234 στις: 16/12/08, 15:26 »
Με τη διαφορά οτι η πρόσκρουση στο έδαφος δημιουργεί γωνία απο κάτω προς τα πάνω ενώ, αν το παιδί έσκυψε είναι απο πάνω προς τα κάτω...

Και αμφιβάλλω, με μια επιφύλαξη, αν το κόκαλό απο το στέρνο μπορεί να παραμορφώσει μια σφαίρα...

Ναι αλλά υπάρχουν δυο εκδοχες... η μια που λέει ότι εκπυρσοκροτησε το όπλο όταν το έβαζε στη θήκη και η άλλη ότι εξοστρακιστηκε ριχνωντας στον αέρα. Σε αυτή τη περίπτωση (που νομίζω ότι αυτό αναφέρεται στην απολογία τους) δημιουργεί γωνία από πάνω προς τα κάτω ...

Δεν ξέρω για το οστό του στέρνου αλλά καποιος σπόνδυλος κατα πάσα πιθανότητα μπορεί να παραμορφώσει μια σφαίρα...

BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2235 στις: 16/12/08, 15:53 »
Οπως ειπε κι ενας ακροατης της μεσημεριανης Ελληνοφρενειας ( ΣΚΑΙ 100.3 ):

"Ο αστυνομικος πυροβολησε 2 φορες στον αερα..ο Αλεξης επεσε πανω στις σφαιρες"
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2236 στις: 16/12/08, 15:55 »
Ναι αλλά υπάρχουν δυο εκδοχες... η μια που λέει ότι εκπυρσοκροτησε το όπλο όταν το έβαζε στη θήκη

δεν την είχα ακούσει αυτή την εκδοχή...
είναι το νέο patch του Κούγια?

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2237 στις: 16/12/08, 16:07 »
Κατι που επισης θεωρω πολυ σωστο..και θα μπορουσε να ισχυει και για τον καθεναν μας ειναι το εξης:οτι αμα θελουμε να αλλαξουμε τον κοσμο ας ξεκινησουμε απο τον εαυτο μας.

Θα μπορούσες, αγαπητέ bassman 5χορδος wannabe!, να ξεκινήσεις τώρα την εφαρμογή της πρότασής σου. Να δώσεις ένα παράδειγμα ώστε να υποδείξεις και τον τρόπο και την κατεύθυνση της αλλαγής του ενιαυτού.

Και νομίζω ότι θα το χρειαζόσουν, εφόσον κατηγορείς τους άλλους δημοσιο-γράφους για μεροληψία και εμπλοκή στην υπόθεση η οποία είναι ακόμη υπό δικαστική διερεύνηση, και την ίδια στιγμή εσύ ως δημοσιο-γράφος (εφόσον γράφεις δημοσίως) κάνεις ακριβώς το ίδιο!

Άσχετα απ' αυτό γνωρίζω αρκετούς που δεν χρειάζεται να ζητήσουν την συμβουλή οπλονόμου, λόγω του ότι ασχολούνται με τα όπλα από τα γενοφάσκια τους, οι οποίοι ενώ γνωρίζουν πολύ καλά την συμπεριφορά των όπλων σε διάφορες συνθήκες, δεν μιλούν περιμένοντας τα πορίσματα της δικαιοσύνης.

Εγω δεν φερω επισημα την ιδιοτητα του δημοσιογραφου.Δεν ειναι το επαγγελμα μου..οποτε εχω το δικαιωμα να μεροληπτω αν και εφοσον ισχυει αυτο βεβαια..γιατι ειμαι ενας απλος πολιτης- ο δημοσιογραφος παλι οχι.Επισης αν και εχω μερικη γνωση οπλων στο πνευμα του να μην ειμαι απολυτος..ρωταω και καποιον που θεωρω ειδικο..και πιστευω οτι δεν ειναι κακο.

Απο κει και περα..ουδεν επιχειρημα σου αναγνωριζω.Οπως επισης δεν σε εκρινα καν ενω εσυ κανεις το αντιθετο.Προτου αναφερθεις ξανα λοιπον στο προσωπο μου..να ξερεις οτι απλα δεν θα σου απαντησω επειδη σεβομαι τον εαυτο μου...και απαξιω απολυτα οσον αφορα τις αποψεις σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/08, 16:15 από bassman 5χορδος wannabe! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2238 στις: 16/12/08, 16:53 »
δεν την είχα ακούσει αυτή την εκδοχή...
είναι το νέο patch του Κούγια?

Νομίζω ότι αυτό το είχε πει ο κατηγορούμενος τις πρώτες μέρες... γι αυτό ακούγεται και η περίπτωση εξοστρακισμού από το πεζοδρόμιο ή το δρόμο... μετά όμως άλλαξαν γραμμη υπεράσπισης και υποστηρίζουν ότι ο εξοστρακισμός έγινε από εκφοβιστική βολή στον αέρα...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2239 στις: 16/12/08, 16:53 »
αυτά ναι...τα ξέρω...αυτό για την εκπυρσοκρότηση ενώ το έβαζε στη θήκη δν είχα ακούσει..

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2240 στις: 16/12/08, 17:05 »

δεν ξερω αν το ειδατε...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2241 στις: 16/12/08, 19:08 »
Προς bassman
Μια δυο διευκρινησεις. Καταρχας γιατι ειναι "φερομενος" ως δολοφονος? Ειτε ειναι εκπυρσοκροτηση ειτε ειναι εξοστρακισμος ειτε ευθεια βολη ο ανθρωπος δεν παυει να σκοτωσε ενα παιδι και το εχει παραδεχτει. Επομενως δεν ειναι οτι τα καναλια τον βαφτισαν δολοφονο (και δεν με νοιαζει και τι λενε και τα καναλια σε τελικη) ο ανθρωπος αυτος ειναι δολοφονος εφοσον βγαζει περιστροφο μπροστα σε παιδια 15 χρονων.

Οσον αφορα αυτα που λες για τους δημοσιογραφους φυσικα δεν θα πρεπε να τους φυλαει αστυνομια αν ειναι ποτε δυνατον.

Τωρα αυτο που ειπες οτι απο σχετικα κοντινη αποσταση το τραυμα θα πρεπε ναιεναι διαμπερες. Ποια ειναι αυτη η μικρη αποσταση? 5-10 μετρα? Γιατι οι αυτοπτες (που πανε να βγουνε και τρελοι απο τον τον αλλον Αλεξη) μιλανε για 30-40 μετρα αποσταση


Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2242 στις: 16/12/08, 20:50 »
Η ορολογια της λεξης δολοφονος απο μονη της υποδηλωνει την εννοια.Αυτος που σκοτωνει απο δολο καποιον.Οταν επισημα καποιος δεν εχει καταδικαστει..θεωρειται αθωος μεχρι να αποδειχτει το αντιθετο.Αν για παραδειγμα ο δραστης απο το δικαστηριο καταδικαστει για φονο εξ αμελειας δεν μπορει να θεωρηθει δολοφονος απο κει και υστερα εκτος και αν υπαρξει εκ νεου δικη και καταδικαστει.Απο την στιγμη που θα καταδικαστει για φονο εκ προθεσεως ειναι και δολοφονος...απο νομικης αποψεως το λεω.Επισημοι φορεις ομως οπως τα καναλια κανονικα δεν εχουν δικαιωμα να μεταχειριζονται τετοιες εκφρασεις γιατι ετσι μεροληπτουν και επηρεαζουν την κοινη γνωμη.

Ο νομος που αναφερεται στο οτι καποιος θεωρειται αθωος μεχρι να αποδειχτει το αντιθετο εχει βγει προφανως για να προστατεψει τον καθε πολιτη που κατηγορειται για κατι..ετσι ωστε αμα αθωωθει να αποφευχθει ο κοινωνικος στιγματισμος του.Το ξαναλεω..οτι στο θεμα βγαζω την προσωπικη μου αποψη για το θεμα.Οσο και αν συμφωνω οτι ο ανθρωπος που παει με ενα οπλο να παιξει τσαμπουκα σε ενα παιδι ειναι και για μενα ενας φονιας..εγω ειμαι ενας απλος πολιτης και οχι καποιος φορεας και μπορω να μεροληπτω.και να εκφραζω την αποψη μου.Αν ομως ημουν δημοσιογραφος ασχετως της αποψης μου που εχω οφειλω να παραθετω αντικειμενικα γεγονοτα απο την στιγμη που δεν υπαρχει μια καταδικη.

Οσον αφορα τον πυροβολισμο.Η δραστικη εμβελεια ενος οπλου χειρος σαν αυτου που χρησιμοποιει η αστυνομια ειναι περιπου 50 μετρα.Δραστικη εμβελεια ειναι η εμβελεια στην οποια ενα οπλο μπορει να επιφερει την μεγιστη ζημια σε αυτον που δεχεται την σφαιρα.Βεβαια ενα πιστολι μπορει και να σκοτωσει ανθρωπο και στα 70 μετρα..στα 50 ομως αμα μιλαμε για την μεγιστη ζημια.Λοιπον αμα ηταν στα 30-40 μετρα και δεδομενου οτι το παιδι δεν ηταν χοντρο μια ευθεια βολη τετοια θα ηταν μεσα στην δραστικη εμβελεια και θα πρεπε να προκαλεσει και διαμπερες τραυμα.Αυτα απο μια κανονικη σφαιρα..καθως υπαρχουν ανεπισημες πηγες που λενε οτι ο φρουρος ειχε ενισχυμενες σφαιρες στο οπλο του.Κατι τετοιο θα ενισχυε την αποψη του διαμπερες τραυματος αν αποδεικνυοταν και επισημα...γιατι θα μιλαγαμε και για βολη εντος δραστικης εμβελειας αλλα και με πιο δυνατη σφαιρα.

Το ξαναλεω επισης για να μη παρεξηγηθω.Δεν θεωρω αθωο τον ανθρωπο αυτο.Θεωρω οτι ενεργησε 100% λαθος.Και πραγματικα με φοβιζει η σκεψη οτι ενας ανθρωπος σηκωνει οπλο απεναντι σε ενα παιδι και συνειδητα το σκοτωνει..ιδιως οταν ειναι αστυνομικος.Συγχρονως ομως προβληματιζομαι κιολας απο την στιγμη που υπαρχουν εστω και καποια στοιχεια που αμφισβητουν εστω και σε μικρο βαθμο την προθεση στο περιστατικο που εγινε.

Επισης οσον αφορα τον αλλο Αλεξη..οσο και αν με θλιβει αυτο που λεω..πολυ φοβαμαι οτι ξερει καλα τι κανει.Ετσι οπως το βλεπω εγω το πραγμα στοχευει στο να μετατρεψει την κατηγορια σε ανθρωποκτονια εξ αμελειας..εφοσον η βαλλιστικη αποφανθει οτι προκειται περι εξοστρακισμου.Σε αυτη την περιπτωση πιθανον να καταδικαστει για 3-5 χρονια..και στην συνεχεια..(εδω σας θελω)να αθωωθει στο εφετειο.Δεν θελω να το σκεφτομαι καν αυτο το ενδεχομενο.Ελπιζω η δικαιοσυνη να τιμωρησει παραδειγματικα τον ανθρωπο αυτο κ να αποτελεσει αφετερια επιτελους για μια βελτιωση της αστυνομιας.



« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/08, 20:55 από bassman 5χορδος wannabe! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2243 στις: 16/12/08, 21:43 »
Kαλως η κακως ο Κουγιας ειναι ενα λαμογιο. Ο Επαμεινωνδας Κορκονεας (ο μπατσος που σκοτωσε τον Αλεξη) θα αθωωθει οπως αθωωθηκαν και τοσοι αλλοι, απο τους δολοφονους του Τεμπονερα και του Καλτεζα μεχρι τους μπατσους-δολοφονους μεταναστων. Δεν προκειται τωρα να εξυγιανθει ουτε η δικαστικη εξουσια ουτεη αστυνομια. Απλα φαινεται η σαπιλα της.

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι προβληματιζεσαι για την προθεση. Ο τυπος γυρισε με σκοπο τι? Να τσαμπουκαλεφτει σε παιδια. ΤΟ πιστολι το ηξερε οτι θα το βγαλει. Οταν ενσυνειδητα τραβας πσιτολι, ξερεις οτι  μπορει και να σκοτωσεις. Αρα λοιπον γιατι προβληματιζεσαι? Οτι ισως να ειχε απλα προθεση να φοβισει? Για μενα δνε τιθεται καν θεμα προβληματισμου οτι κι αν δειξει η (σαπια κατα τα αλλα ακομα και αν το αποτελεσμα της δειξει για ευθεια βολη) βαλιστικη ερευνα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2244 στις: 17/12/08, 00:40 »
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι επιμένενουν κάποιοι να δημοσιεύουν το όνομά του? Μέχρι και SMS μου έχει έρθει,  ενω σε εφημερίδα διάβασα οτι η αλυσίδα των γραπτών μηνυμάτων έφτασε μέχρι και κινητό υπουργού..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2245 στις: 17/12/08, 01:00 »
Τα περι εξοστρακισμου τα 8εωρω μπουρδες. Η πιθανοτητα να εξοστρακιστηκε η σφαιρα ειναι 1 στο εκατομυριο. Το σημειο που εγινε η εκπυρσοκροτηση δεν εχει επιφανειες ωστε να γινει αντανακλαση της τροχιας του βληματος. Η αυτοψια στο χωρο δεν εγινε ποτε (τυχαια?). Τα αποτελεσματα της βαλλιστικης ποιος μας λεει οτι δεν ειναι φτιαχτα? Ο φρουρος παρεβηκε το καθηκον του, αγνοησε τις εντολες των ανωτερων του, και πηγε να λυσει τις διαφορες του. Ειναι καθαρη δολοφονια, οπως και του Καλτεζα πριν 25 χρονια. Φυσικα, δεν περιμενω οτι θα τιμωρηθει.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι επιμένενουν κάποιοι να δημοσιεύουν το όνομά του? Μέχρι και SMS μου έχει έρθει,  ενω σε εφημερίδα διάβασα οτι η αλυσίδα των γραπτών μηνυμάτων έφτασε μέχρι και κινητό υπουργού..
Γιατι θα μας κοψει το ραδιοτηλεοπτικο?

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2246 στις: 17/12/08, 01:04 »
Η αυτοψια στο χωρο δεν εγινε ποτε (τυχαια?).
Αυτό ξανα πες το...

Συμφωνώ και εγώ με το ότι δεν χρειάζεται να γράφουμε ούτε το όνομα του ούτε να δείχνουμε τη φωτογραφία του... γιατί πολύ απλά μόνο σε εκδικητικούς σκοπούς μπορεί να χρησιμοποιηθεί...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/08, 01:06 από sakman »
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2247 στις: 17/12/08, 01:17 »
Κοιτα αυτος τωρα δεν θα τη βγαλει καθαρη. Αυτοι που ηθελαν να τον στοχοποιησουν θα το εχουν κανει, ανεξαρτητως αν βγει στη δημοσιοτητα το ονομα του η οχι.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2248 στις: 17/12/08, 09:14 »
Κοιτα αυτος τωρα δεν θα τη βγαλει καθαρη. Αυτοι που ηθελαν να τον στοχοποιησουν θα το εχουν κανει, ανεξαρτητως αν βγει στη δημοσιοτητα το ονομα του η οχι.
Ενταξει γι αυτον... είτε στη φυλακη είτε έξω θα καταλάβει καλά τι εκανε... απλα γυναικα παιδια κτλ δεν φταινε σε τιποτα...

Βγηκαν και οι ποινες για τη ζαρτινιέρα χθες, για άλλους 2000€ για άλλους 5000€, όσο για τη βιαιη ζαρτινιερα θα τιμωρηθει να στολίζει την αυλη του κορυδαλού...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2249 στις: 17/12/08, 10:23 »
Κοιτα αυτος τωρα δεν θα τη βγαλει καθαρη. Αυτοι που ηθελαν να τον στοχοποιησουν θα το εχουν κανει, ανεξαρτητως αν βγει στη δημοσιοτητα το ονομα του η οχι.
Ενταξει γι αυτον... είτε στη φυλακη είτε έξω θα καταλάβει καλά τι εκανε... απλα γυναικα παιδια κτλ δεν φταινε σε τιποτα...

Βγηκαν και οι ποινες για τη ζαρτινιέρα χθες, για άλλους 2000€ για άλλους 5000€, όσο για τη βιαιη ζαρτινιερα θα τιμωρηθει να στολίζει την αυλη του κορυδαλού...

3 χρόνια εξαγοράσιμη προς 5 ευρώ την ημέρα (Τα δάνεια σου παίρνουν περισσότερα) και φυσικά ελεύθεροι και ακόμα στο σώμα...

Τώρα για την αναφορά που έγινε οτι η σφαίρα μπήκε σε γωνία απο πάνω προς τα κάτω, το σημείο που βρισκόταν ο φονιάς είναι αρκετά ανηφορικό σε σχέση με το σημείο που έπεσε το παιδί.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING