Αποστολέας Θέμα: Οι "λαικοί βάρδοι" δεν θα σταματήσουν ποτέ!!! Πάνος Γεραμάνης...  (Αναγνώστηκε 14226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
ει


5. Κατάλαβε την αγωνία μου. Άμα στηριχτούμε μόνο στους εβδομηντάρηδες γιατί αυτοί -αδιαμφισβήτητα- πρόσφεραν, τότε σε 20 χρόνια θα είμαστε εντελώς μόνοι μας και θα μαζευόμαστε σε καφενεία να προσπαθούμε να θυμηθούμε πώς λέγανε στο μικρό τον Τσετίνη.

Φιλικά πάντα, τον ίδιο στόχο έχουμε.

επειδή έτσι μας βλέπω φίλε Γιάννη σε καμμιά εικοσαριά χρόνια (μακάρι σε 20 κι όχι 10...) , πες μου σε ποιο καφενείο θα είσαστε και θα ρχομαι να σας βρίσκω..... κι αν δεν θυμόμαστε τον Τσετίνη ή τον Περράκη πάλι καλά....

αν ο άνθρωπος κάνει δουλειά, όποια και να είναι τα κίνητρά του, έχει καλώς...στο κάτω κάτω, είτε το θέλουμε είτε όχι αυτοί που παίζανε για την φανέλα τέλειωσαν...
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
επειδή έτσι μας βλέπω φίλε Γιάννη σε καμμιά εικοσαριά χρόνια (μακάρι σε 20 κι όχι 10...) , πες μου σε ποιο καφενείο θα είσαστε και θα ρχομαι να σας βρίσκω..... κι αν δεν θυμόμαστε τον Τσετίνη ή τον Περράκη πάλι καλά....
Δυστυχώς φίλε μου έτσι μας βλέπω. Είναι μαθηματικά βέβαιο, το πράγμα για εκεί πάει. Και δυστυχώς εθελοτυφλούμε, δεν φροντίζουμε όταν πρέπει γιατί σκεφτόμαστε λεπτομέρειες και όχι την ουσία. Δεν απορώ λοιπόν καθόλου, που κανείς συνομήλικός μου (ο οποίος δεν ακούει αυτήν την μουσική) δεν γνώριζε τον Μιχάλη Γενίτσαρη και όταν έλεγα ότι πέθανε ο Γενίτσαρης έπαιρνα απαντήσεις του στυλ "πού πας και τους βρίσκεις". Μόνο όσοι γνωρίζουν την μουσική αυτή, γνώριζαν και τον Γενίτσαρη. Καμία απορία λοιπόν, αυτό προσφέρουμε και αυτό μας ανταποδίδουν. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να καταντήσει το λαϊκό τραγούδι να είναι γνωστό και αγαπητό ανάμεσα σε μια κλίκα λιγοστών ατόμων. Δεν γεννήθηκε γι' αυτό τον λόγο και δεν επιβίωσε έτσι. Υπάρχει για να είναι αγαπητό σε όλους, όχι σε 10 άτομα που γνωρίζουν παραπάνω. Αν τώρα εμείς κοιτάμε πώς θα το περιορίσουμε αντί να το επεκτείνουμεμ, αυτό είναι άλλο.

Λυπάμαι που το θέμα ξέφυγε, αλλά τρελαίνομαι ας πούμε όταν βλέπω συλλέκτες που αντιμετωπίζουν την συλλογή τους σαν περιουσία και "κρύβουν" τα τραγούδια που έχουν λες και είναι αλεύρι στην περίοδο της κατοχής. Αυτοί οι "συλλέκτες" νομίζουν συλλέκτης είσαι για να βγάζεις λεφτά.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος asxhmos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Γιάννη… είσαι «εγκάθετος»!!!  ;D
Σου απάντησα, αναφέροντας (εκτός των γνωστών 50-60αρηδων) και κάποιους (έστω λίγους) από νέους ανθρώπους που, για χρόνια, ασχολούνται με την έρευνα και τη μελέτη του λαϊκού τραγουδιού. Ηλικιακά είναι όλοι από 28 ως 40 χρονών (εεε…δεν τους πήραν ντε και τα χρόνια…). Και είναι μόνον αυτοί που εγώ γνωρίζω.
Ξέρεις, φίλε μου, πόσα νέα παιδιά ασχολούνται σοβαρά με την ελληνική παράδοση; (Δημοτικό, Ρεμπέτικο, Λαϊκό, με μουσικά όργανα, με χορούς, με χορωδίες, με…). Είναι εντυπωσιακό! Επειδή δεν «φωνάζει», σου είναι άγνωστο…
Το τραγούδι (το κάθε καλό τραγούδι) δεν έχει ανάγκη από «σωτήρες». Υπάρχει γιατί «δουλεύει» μόνο, υπογείως και σιωπηλά. Και επιβιώνει και χωρίς εμάς… Εδώ πέρασε από διώξεις και λογοκρισίες (Δικτατορία Μεταξά ’36 και Χούντα ’67), επιδρομή μεταγλωττισμένων, «σκυλοκαταστάσεις» και τόσα άλλα… και επιβίωσε.

Είπαμε, άλλο ο συλλέκτης και άλλο ο μελετητής (που δεν αποκλείει βεβαίως το ένα το άλλο, βλ. Κουνάδης).
Σου μίλησα για «συλλέκτες» της εργασίας άλλων (βλ. Μπαλαχούτης). Ο συγκεκριμένος «μυρίζει από μακριά» για τούτο… «Επιβιώνει» αναμασώντας (το ξανάπα) τη δουλειά άλλων, χωρίς καν να μπαίνει στον κόπο να πάρει μια τυπική άδεια.
Αν και εσύ θες (να γίνεις Μπαλαχούτης) να γράψεις στα γρήγορα, στα εύκολα (και ανέξοδα) ένα βιβλίο, κάνοντας copy-paste, μη διστάσεις να μου ζητήσεις βιβλιογραφία (παινεύομαι για τη βιβλιοθήκη μου, τη δισκοθήκη μου και το αρχείο μου).

Και ποιος σου είπε πως οι (κανονικοί) συλλέκτες κρατούν για την πάρτη τους το υλικό; Όλα αυτά, που έχουν φτάσει ως τα αφτιά μας, από πού νομίζεις ότι είναι; Έχεις εσύ όλη την ελληνική δισκογραφία -και μάλιστα σε δίσκους 78 στροφών; Όλοι μας, από τον Σχορέλη, τον Χατζηδουλή, τον Κουνάδη, τον Παπαϊωάννου κλπ. τα μάθαμε.
Ναι, σίγουρα θα παίρνουν κάποια χρήματα οι συλλέκτες που δίνουν τις συλλογές τους στις εταιρίες δίσκων (στις πολυεθνικές) για να γίνουν οι επανεκδόσεις. Πώς θα ζήσουν κι αυτοί; Από τα βιβλία που γράφουν κάθε 10 χρόνια; (αυτά ούτε τα έξοδά τους δεν βγάζουν…). Έχεις αγοράσει εσύ έναν 78αρι δίσκο 50.000 δρχ;;; Έχεις «ξοδέψει» το χρόνο των διακοπών σου, σε παντέρημα χωριουδάκια για να αναζητήσεις (και να τα χρυσοπληρώσεις… ως και 7.000 δρχ. το ένα!) δισκάκια 45αρια, απ’ τα τζουκ-μποξ παλιών καφενείων; (αν ναι, μπράβο σου! Κι εγώ το έκανα, όταν είχα φράγκα… για την πάρτη μου βέβαια, για την «αρρώστια» μου).

Για την αγωνία σου: Αν «καταντήσετε» να μαζευόσαστε σε καφενεία, μόνοι σας, και να μονολογείτε για το πού πήγε το λαϊκό τραγούδι, ρίξε μου ένα μέιλ (θα ζω ακόμα… αν και τότε θα μου στείλεις, μάλλον, με οπτικές ίνες το ολόγραμμά σου!!!) και θα φέρω μεγάλη παρέα πιτσιρικάδων να «μας τα ρίξουν».


Συμπέρασμα:
Ο πολιτισμός δεν έχει ανάγκη από «φανφαρονισμούς». Θέλει μόνον την αγάπη, τον σεβασμό και τη φροντίδα μας…



ΤΕΛΟΣ
(δεν ξαναγράφω… μάλλιασαν τ’ ακροδάχτυλά μου!)

"Όταν είμαστε μες στα σκατά ώς το λαιμό, δεν μένει παρά να τραγουδήσουμε" (Σάμιουελ Μπέκετ)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
12926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
52 Απαντήσεις
17967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/07, 18:38
από Αγγέλα
15 Απαντήσεις
10566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
1 Απαντήσεις
3052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 04:58
από ARGIRIS25
39 Απαντήσεις
17398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
6 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 21:00
από s.s.
6 Απαντήσεις
8083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/19, 20:06
από Uriah