Αποστολέας Θέμα: Monitor No Signal  (Αναγνώστηκε 7151 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Monitor No Signal
« στις: 11/09/09, 21:03 »
Λοιπόν ξαφνικά όπως συμβαίνει άλλωστε σε αυτά τα θέματα, το pc όταν ανοίγει δίνει την ένδειξη "no signal" στο monitor.
Κοινώς δεν έχω καθόλου εικόνα. Δοκίμασα το monitor σε άλλο pc και ανοίγει κανονικά.
Παραπέρα, το pc bootarei κανονικά. Δεν έχω εικόνα, αλλά από τα ηχεία ακούγεται ο υπέροχος ήχος των windows.
Αύριο θα ψάξω να βρω καμιά άλλη κάρτα γραφικών να δοκιμάσω (αφού πρώτα βγάλω, καθαρίσω και ξαναβάλω την δικιά μου)
αλλά μπας και είχε αντιμετωπίσει κανείς άλλος παρόμοια προβλήματα?
Τη στιγμή που το μηχάνημα bootarei όλα δείχνουν ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στην κάρτα γραφικών αλλά αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα
ας ειπωθεί;)
thnx
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #1 στις: 11/09/09, 21:12 »
Ελαττωματικό καλώδιο σύνδεσης οθόνης - pc μου "μυρίζει".. Μπορείς να δανειστείς ένα "υγιές" καλώδιο και να ξαναδοκιμάσεις;

Edit: Μόλις τώρα πρόσεξα ότι γράφεις ότι την δοκίμασες την οθόνη σου σε άλλο pc που σημαίνει ότι το καλώδιο δουλεύει.. Ελπίζω να'ναι κάτι απλό ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/09, 21:16 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #2 στις: 11/09/09, 21:23 »
Ναι faser δυστηχώς δεν είναι κάτι τέτοιο.
Τώρα επίσης που πήγα να ξανανοίξω το pc, αφού δίνει το πρώτο beep που και καλά όλα είναι normal,
μετά δίνει ένα δεύτερο επίσης short beep, ο σκληρός σταματά να δουλεύει και το pc κλείνει.
Ελπίζω να είναι η κάρτα γραφικών και να μην τρέχουμε για motherboard γιατί αν ήταν μνήμη ξέχωρα
ότι θα είχε σήμα η οθόνη δεν μπορεί να κάηκαν ξαφνικά και τα 2 dimmakia μαζί.
Αν κάποιος με βάση τα νέα στοιχεία έχει καμιά ιδέα ας την ρίξει.
Thnx again
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #3 στις: 11/09/09, 21:30 »
Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα τι "σημαίνουν" τα 2 short beeps με βάση την μάρκα της mobo σου.. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα να το βρεις αυτό στο google.. Πιστεύω ότι αυτό θα σου κάνει narrow down τον "'υποπτο"..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #4 στις: 11/09/09, 21:31 »
Μου έχει τύχει κι εμένα τις περισσότερες φορές ήταν κάρτα γραφικών που μετά από ένα καθάρισμα στις επαφές, όλα οκ. Μια φορά όταν είχα πάρει τον προηγούμενο μου υπολογιστή με το που έβαζα τους drivers της κάρτας γραφικών όλα πήγαιναν πιο αργά και μετά το reboot έπαιρνα αυτό το μήνυμα από την οθόνη μου. Τελικά ήταν ελαττωματική η υποδοχή της κάρτας και μου άλλαξαν m/b. Σε ένα φίλο τύχαινε αυτό κατα περιόδους και ήταν επειδή είχε τελειώσει η μπαταρία του BIOS!!!!   ::)

Edit
Αυτά τα δύο beeps σίγουρα τα έχω συναντήσει σε κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις αλλά δε θυμάμαι σε ποια...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #5 στις: 12/09/09, 01:57 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Οι εξελίξεις έχουν ως εξής.
Η m/b είχε ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, οπότε όταν συνέδεσα εκεί την οθόνη όλα δούλεψαν.
Στη συνέχεια όμως, ενώ φορτώνουν τα windows το σύστημα κάνει restart από μόνο του χωρίς να μπει καν στα Windows. Αμέσως μετά το logo δηλαδή. Αυτό όμως κάπου το έχω διαβάσει γιατί συμβαίνει στο ινετ και θα το ψάξω τώρα.
Το θέμα είναι πως αρχίζω να υποψιάζομαι motherboard πλέον και ειδικότερα στη slot της κάρτας γραφικών.
Θα δείξει αύριο (χωρίς να αποκλείω κι εγώ τη μπαταρία του bios).
Συνέχεια αύριο
Thnx και πάλι
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #6 στις: 12/09/09, 11:07 »
Θα βοηθαγε να μας πεις τον τυπο του mobo σου....επισης δοκιμασε απο το BIOS να ορισεις ως primary καρτα την onboard καρτα γραφικων σου καθως επισης και να αφαιρεσεις την υπαρχουσα καρτα απο το slot της.Επισης αν η καρτα παιρνει εξωτερικη τροφοδοσία ρευματος,δες μηπως εχει φυγει το καλωδιο αυτο....Γενικα παντως ειναι 99% καρτα....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #7 στις: 12/09/09, 14:28 »
mace το m/b είναι Asus P5L-MX.
Η κάρτα γραφικών είναι η Nvidia GeForce 7400M και δεν έχει εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος.
Επίσης από το Bios δεν μπορώ να ρυθμίσω ως primary κάρτα την on board.
Το θέμα είναι όμως πως παρ'ότι σήμερα το πρωί την έβγαλα τελείως από το slot την κάρτα γραφικών, το μηχάνημα εξακολουθεί να μην κάνει log on στα Windows και πριν βγάλει την Welcome Screen κάνει reboot (ενώ χθες 3-4 φορές δούλεψε κανονικά και μπήκε Windows με την on-board vga card).
Έβαλα έναν παλιό σκληρό και μπήκε κανονικά όμως στα windows. Με τον παλιό σκληρό και την κάρτα γραφικών στη slot πάλι δεν είχε σήμα το monitor.
Οπότε καταλήγω στα εξής.
Είτε έγινε η σύμπτωση της σύμπτωσης και με τα πολλά restarts τα έφτυσαν και τα windows και θέλουν πάλι setup (θα το δοκιμάσω το απόγευμα), είτε για κάποιο λόγο τα χει παίξει το m/b και δεν μπορεί να δώσει αρκετό ρεύμα (μπορεί και τροφοδοτικό συνεπώς).
Η κάρτα σίγουρα τα χει φτύσει, μένει τώρα να την δοκιμάσω σε άλλο pc να σιγουρευτώ γιατί αν σε άλλο μηχάνημα δουλεύει πάμε για μητρική με χίλια έχω την αίσθηση.
Αν μετά τα παραπάνω έχετε καμιά άλλη ιδέα feel free to post!:)
thnx και πάλι
cu

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #8 στις: 12/09/09, 20:38 »
Δοκίμασε τα παρακάτω, μέχρι να βρεις άκρη...
- "Τελευταίες γνωστές ρυθμίσεις που λειτουργούσαν"
- "Ασφαλή Λειτουργία" (Safe mode) (και ψάξε τις ρυθμίσεις, κλπ)
- Επιδιόρθωση εγκατάστασης windows (boot από το CD, κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #9 στις: 13/09/09, 00:24 »
Βραζίλη το θέμα το έψαξα εξονυχιστικά.
Τα δύο πρώτα που προτείνεις δεν είχαν αποτέλεσμα (reboot και πάλι) και ήταν και τα πρώτα που δοκίμασα από χθες.
Επιδιόρθωση δεν γίνεται, όταν βγαίνω σε repair console μου λέει λάθος administrator password (αν και δεν έχω) ενώ όταν συνεχίζω στο setup δεν έχει "repair" ώστε να περάσουν τα windows πάνω από τον ήδη υπάρχοντα φάκελο, κοινώς να γίνει η επιδιόρθωση.
Προφανώς κάτι φταίει με το cd των windows.
Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν να εγκαταστήσω πάλι τα win αλλά σε άλλο φάκελο για να μπορέσω να κάνω backup.
Το setup έγινε κανονικά. Προφανώς λοιπόν κάηκε η κάρτα γραφικών και με τα πολλά restarts τα φτυσαν και τα win.
Λογικά ο σκληρός δουλεύει κανονικά και μένει τώρα να τοποθετήσω την κάρτα γραφικών σε άλλο pc ώστε να σιγουρέψω πως έχει καεί και δεν φταίει η μητρική. Αν σε άλλο pc δουλέψει τότε σίγουρα το πρόβλημα εντοπίζεται στην μητρική.
Αυτά. Thnx again
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #10 στις: 13/09/09, 02:03 »
Επιδιόρθωση δεν γίνεται, όταν βγαίνω σε repair console μου λέει λάθος administrator password (αν και δεν έχω
Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Έχω ακούσει ότι τα win xp έχουν backdoor και αν πατήσεις 100 φορές το enter με κενό το password μπαίνεις. Δεν έχει τύχει να το δοκιμάσω όμως.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Monitor No Signal
« Απάντηση #11 στις: 13/09/09, 02:12 »
Fteo μετά την τρίτη προσπάθεια σου λέει ότι το μηχάνημα θέλει restart. Οπότε μάλλον αυτό που λες δεν γίνεται.
Τέλος πάντων οψόμεθα:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/07, 11:25
από Αλκιβιάδης
0 Απαντήσεις
1929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/07, 14:25
από Μαργαρίτα Π.
5 Απαντήσεις
4321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:29
από zebric
11 Απαντήσεις
5469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 01:37
από pa...
5 Απαντήσεις
4036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 13:19
από alterego
12 Απαντήσεις
7827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 15:52
από freemind
4 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 14:46
από fstat
0 Απαντήσεις
6137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/14, 10:12
από freemind
7 Απαντήσεις
8456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:49
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/19, 13:16
από Stratos VR