Αποστολέας Θέμα: monitor ή ακουστικα  (Αναγνώστηκε 6866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
monitor ή ακουστικα
« στις: 09/06/13, 20:27 »
Γεία...τι λέει
λοιπον...εχω την m audio c 400 και είμαι στο δίλημμα να πάρω ακουστικά η μόνιτορ...ηχογραφώ με μικρόφωνο απο τον  ενισχυτή και σκέφτομαι οτι αν αγοράσω μονιτρος και ενώ αναπαράγω αυτα που έχω γράψει σε ένα κανάλι και ηχογραφώ ταυτόχρονα σε ένα δεύτερο κανάλι το mic  δεν θα "πιάνει"  τον ήχο απο τα monitors??? ??? ε? για ακουστικά ποια μου προτείνετε αν όντως αυτη είναι η καλύτερη λύση? ευχαριστωωω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #1 στις: 09/06/13, 20:54 »
Για το monitoring κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης χρειαζεσαι απαραιτητως ακουστικα, απο τη στιγμη που εισαι στον ιδιο χωρο με την ηχογραφηση. Χρειαζεσαι σιγουρα κλειστου τυπου, αλλα απο εκει και περα το budget σου θα καθορισει και τι θα αγορασεις!

Για τη μιξη ομως, καλο ειναι να προμηθευτεις ενα ζευγαρι monitor ωστε να κανεις οσο το δυνατον καλυτερη δουλεια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #2 στις: 09/06/13, 20:59 »
ευχαριστω free... τα οικονομικά μου δν μου επιτρέπουν αυτη τη στιγμή να αγοράσω και τα 2...μου εχουν προτίνει τα BEYERDYNAMIC DT 770 M βεβαια δεν ξερω ποια η διαφορα στα 80 και 250 ohm και τα AUDIO TECHNICA ATH-M50. βεβαια αν υπαρχουν καποια άλλα που να είναι πιο φθηνά και εξίσου καλά ακόμα καλύτερα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #3 στις: 09/06/13, 21:34 »
Δε θα την παλέψεις να μιξάρεις αρκετή ώρα με ακουστικά.. Και σε γενικές γραμμές, τα monitors δίνουν καλύτερα αποτελέσματα.

Τι budget έχεις? Γιατί αν είναι 100 ευρώ, οκ, παίρνεις ακουστικά.. Αν όμως είναι 300+ αλλάζει το πράγμα..

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #4 στις: 09/06/13, 21:35 »
σιγουρα οχι 300 στα 150 το πολυ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #5 στις: 09/06/13, 21:44 »
Τα Beyerdynamic ειναι παρα πολυ καλα ακουστικα και θα σου μεινουν για αρκετο καιρο! Ξεκουραστα, με καλη ποιοτητα ηχου και σκυλια!

Παρολαυτα, ισχυει η κλασσικη ρηση "μη μιξαρεις με ακουστικα", γιατι αφενος μεν δεν θα κανεις σωστες μιξεις, αφετερου...σιγουρα θα κουφαθεις!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #6 στις: 09/06/13, 22:01 »
προς το παρόν θα αναγκαστώ να μιξάρω με ακουστικά γιατί δεν μπορώ να πάρω Monitors..όσον αφοτά τα  ohm τι γίνεται? ποία η διαφορα στα 80 και στα 250?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #7 στις: 09/06/13, 22:51 »
Αν έχεις κανονικό ενισχυτή για ακουστικά, πάρε τα 250. Αν θέλεις να τα δουλεύεις και με πηγές χαμηλότερης ισχύος όπως MP3, iPhones κλπ, πάρε τα 80άρια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #8 στις: 09/06/13, 22:56 »
με τον σνισχυτη θα δουλέψω και την καρτα ήχου...οποτε μάλλον τα 250 ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #9 στις: 09/06/13, 23:25 »
Ναι, 250άρια, θέλουν λίγο περισσότερη ισχύ αλλά η Beyer λέει ότι έχουν πιο φυσικό ήχο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #10 στις: 06/08/13, 00:54 »
Αν αποφασίσεις να δουλέψεις με ακουστικά πάντως, εγώ πρόσφατα (Οκτώβριο 2012) αγόρασα τα Audio Technica ATH-M50 50th Anniversary. Μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και μπορούν και προσδίδουν έναν πολύ ευκρινή ήχο και άφθονη διαύγεια. Με το τελευταίο εννοώ πως ακούς ότι κι αν υπάρχει στο τραγούδι, track που μπορεί να έχεις γράψει άρα και μίξη), ή αυτό που παίζεις στην κιθάρα π.χ. από μια πεταλιέρα (αυτός ήταν και ο λόγος αγοράς τους βασικά γιατί επί ένα χρόνο έμενα σε εστίες, οπότε έπαιζα αθόρυβα). Τα αξιοποίησα και για τους 3 προαναφερθέντες λόγους κι έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν είναι για πολύ υψηλές εντάσεις (ελπίζω να μην έχουν χαλάσει τα δικά μου). Η τιμή τους είναι παρεμφερής με τα γνωστά στο φόρουμ AKG (αν θυμάμαι καλά απ'ότι είχα διαβάσει σε άλλο post, πρέπει να τα έχει ο Ανδριανός τα τελευταία, οπότε ίσως να πει δυο πράγματα παραπάνω γι'αυτά αν έχει όρεξη). Πάντως σε κάποια charts που είχα μελετήσει, συγκρίνοντας τα δύο παραπάνω και τα Sennheiser hd 25 (φοβερά κι αυτά), τα Audio Technica πρόσφεραν κάπως πιο φλατ κι ουδέτερο ήχο (κάτι που είναι επιθυμητό στη μίξη, αλλά ίσως πιο δυσάρεστο στο άκουσμα μουσικής για διασκέδαση) και αυτός ήταν κι ο λόγος που προτίμησα αυτά, συν και της εμφάνισης η οποία είναι κατ'εμέ σαφώς ανώτερη από των άλλων δύο. Τέλος να προσθέσω ότι έχουν πολύ καλή ηχομόνωση από εξωτερικούς θορύβους.

Θα προσπαθήσω να βρω τα charts που ανέφερα και να τα παρουσιάσω! Ελπίζω να βοήθησα λίγο κι εγώ! ;)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: monitor ή ακουστικα
« Απάντηση #11 στις: 06/08/13, 04:01 »
Τα BEYERDYNAMIC DT 770 ειναι πολυ καλα ακουστικα και αυτα (τα pro) προτιμω προσωπικα οταν ηχογραφω (κιθαρες) αναμεσα σε πολλα αλλα που εχω δοκιμασει, αλλα για να κανεις μιξη δεν κανουν.
Εχει καποια ο ηχοληπτης που συνεργαζομαι που κανουν για μιξη, αλλα θυμαμαι οτι ειναι ακριβα και δεν θυμαμαι μοντελο (αν σε ενδιαφερει να τα "ακουμπησεις", να τον ρωτησω)
Φυσικα η καλυτερη επιλογη για μιξη, ακομα και απο σουπερ ακουστικα, ειναι αυτο που λενε τα παιδια πιο πανω. Monitors.
Αν μπορουσες να βαλεις αλλου τον ενισχυτη την ωρα της ηχογραφησης θα σε εσωνε.
Οπως και να εχει ομως θα χρειαστουν και ακουστικα και monitors για να δουλεψεις.

Αν επιλεξεις τα dt770, προτιμησε τα 80ohm,
H διαφορα ειναι τα 80αρια ειναι πιο δυνατα και για καρτα ηχου που δεν εχει δυνατη προενισχυση ακουστικων ειναι πιο καταλληλα.
Όσο μεγαλύτερη η ομική αντίσταση των ακουστικών, τόσο χαμηλότερα ακούγονται.
Αν τα βαλεις σε δυνατη προενισχυση θα τα εχεις χαμηλα για να μη ξεκουφαθεις και να μη τα καψεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/07, 14:25
από Μαργαρίτα Π.
21 Απαντήσεις
7771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:08
από Raz
7 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 17:36
από Wildrek
11 Απαντήσεις
7118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/09, 02:12
από Mistral
4 Απαντήσεις
12395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 01:05
από jim.ni
4 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 14:46
από fstat
11 Απαντήσεις
6511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 00:57
από freemind
1 Απαντήσεις
4453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/13, 11:12
από adr1anos
1 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/13, 20:17
από freemind
7 Απαντήσεις
8406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:49
από Καθόδιος (φλουτσ)