Αποστολέας Θέμα: Σύγχρονη Επανάσταση  (Αναγνώστηκε 2252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος γεροντας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Σύγχρονη Επανάσταση
« στις: 09/07/08, 09:35 »
Χωριάτες , δύστυχοι αστοί
Σε μάζωξη πηγαίνουν
Δεσμώτες και επιμηθείς
Χωρίς πνοή, ζωή υφαίνουν

Συνωμοσία κρύφτηκε
Στα κράσπεδα της πόλης
Μυστικισμός ,κρυφή οργή
Εξώλης και προώλης.

Σκουριάζει το σίδερο στη γή
Δεν σκάβει ,δεν σκαλίζει
Οι εργάτες πια σταμάτησαν
Τίποτα δε γυρίζει.

Τρέμουν τα πόδια που πατούν
Στης γής τα μονοπάτια
Είναι πια δύσκολο να βρείς
δρόμο χωρίς αγκάθια .

Δύστυχοι όσοι πιστέψανε
Χωρίς εμάς να πιούνε
Αυτό που η γη μας γέννησε
Ίσα να μοιραστούμε.

Έτσι λοιπόν μην φανταστείς
Στο τζάμπα να μοιράσεις
Αυτό με κόπο που έφτιαξες
Σκύβοντας να χαλάσεις.

Είπανε  κάποτε οι ρωμιοί
Μολών λαβέ αν θέλεις
Μα σήμερα είναι επίκαιρο
Αν τη ζωή γυρεύεις.

Έτσι εργάτες ,αγρότες της ζωής
Το φόβο σας ξεβράστε
Και στον ζυγό που σας πονά
Τις αλυσίδες σπάστε.

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Σύγχρονη Επανάσταση
« Απάντηση #1 στις: 09/07/08, 22:32 »
πολύ καλό
(αν και δεν μου πολύ αρέσει η αριστερίζουσα χροιά που αφήνει)
 ο βασικός κορμός νομίζω ότι έχει πολλά να πει και να μας βάλει σε σκέψης. 
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος γεροντας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Σύγχρονη Επανάσταση
« Απάντηση #2 στις: 10/07/08, 07:45 »
η καταπίεση δεν εχει χρωματική χροιά ...η απαξιωση και εξαθλιωση των στρωμάτων παραγωγής ο εναρμονισμός τους σε σύγχρονους σκλάβους δεν μπορεί να έχει χρωματική χροιά...Οι ανθρώπινες αξίες ,τα ιδανικά,το αίσθημα δικαίου πηγαίνει εκει που μπορεί να βρι το εμφαλτηριο για την αναγγενηση του..Ειναι αριστερό?είναι η πίστη στο θεό? είναι κατι αλλο που θα το υ δώσει τη δύναμη να αποτάξει το συγχρονο ζυγό?Δεν ειμαι σε θέση να το οριοθετήσω παρόλο που στη ζωή μου εχω κλίση προς την αριστερά και ειδικότερα προς το ΚΚΕ. Ο καθένας μπορεί να κρίνει ποιος μηχανισμός ειναι ιδανικός για σβήσει την αδικία και την απαξίωση των αδυνάτων των μη εχοντων και κατεχοντων της κοινωνίας.Ενα μόνο προσδοκώ μέσα στα όνειρα και την πραγματικότητα μου ...Να δω και να ζήσω ανθρώπινες δυνάμεις που θα πηγάζουν απο την καρδιά και με την συνεργασία του εγκεφάλου να καταργήσουν τους ζυγούς  και την δουλεπρέπεια.Να δώ την οσφυοκαμψία να είναι μόνο μια παθολογικής οργανική ασθένεια και όχι εργαλειο ενος συστήματος υποδουλωσης πνεύματος και ψυχών...

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Σύγχρονη Επανάσταση
« Απάντηση #3 στις: 11/07/08, 15:51 »
   Στ' άρματα, στ' άρματα εμπρός στον αγώνα..... Ή προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε...Όλες οι εποχές χρειάζονται τους αγώνες και τις <<επαναστάσεις τους>>....
   Μια παρατήρηση επί της ουσίας, με τον χ-vers βέβαια τα έχουμε ξαναπεί και χωρίς να κινδυνεύω να χαρακτηριστώ τυπολάτρης ή δογματκός.Έχουμε κληρονομήσει τη σπουδαιότερη γλώσσα του κόσμου και μητέρα εκατοντάδων λέξεων που χρησιμοποιούνται από όλον τον κόσμο. Υποτίθεται ότι κι εμείς που γράφουμε (οποιαδήποτε απόπειρα γραφής),ασχολούμαστε με την ελληνική γλώσσα και την προσεγγίζουμε προσεκτικά και με ιδιαίτερο ζήλο. Πιστεύω ότι τόσο ωραίες ιδέες,νοήματα και εικόνες, θα έπρεπε να δίνονται με περισσότερη προσοχή. Ένας έλεγχος (ορθογραφικός,συντακτικός) και μια τάξη στην αταξία (αλλού κεφαλαία,αλλού μικρά,ε-μ-φαλτήριο) θα απέδιδε το όλο νόημα πολύ καλύτερα,η εικόνα των γραπτών θα ήταν αρτιότερη και πιο ελκυστική...Είναι κρίμα να αδικούμε τους κόπους και τις σκέψεις μας...

Αποσυνδεδεμένος γεροντας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Σύγχρονη Επανάσταση
« Απάντηση #4 στις: 14/07/08, 10:21 »
Βασικός κανόνας για να μπορέσει να βγείς απο τη λάσπη ειναι να μην τηρεις ποτε τους κανόνες.Οι αξίες βρίσκονται στις εικόνες που δημιουργεί μια λέξη και οχι η ορθογραφία της.Σίγουρα δεν επιθυμώ την απαλειψη της.Την αποχη της απο την γραφή.Αλλά εαν περίμενα να γράψω με σωτη γραμματική και ορθογραφία θα έχανα χρόνο που ποτε δεν είχα πλεονασμα και μάλλον δεν θα εφτανα στο σημειο να ειμαι εδω σ υατό το site.Η αξία μιας απλής λέξης βρίσκεται στην πηγή της εκφρασης. Η αξία μιας πρότασης είναι το  περιεχομενο της.Δεν μπορείς να αποκλείσεις λάθη.Η αξία αυτών που γράφεις βρίσκεται στον λόγο που τις γράφεις ,στον λόγο ύπαρξης σου σε κοινή θέα (μεσω διαδικτυου), στις κρυφες ανάγκες που βγάζεις ,αφηνοντας τα σημάδια  σου (εστω κι ανορθογραφα) σε απρόσωπες επιπεδες οθόνες ενος pc. Η επανάσταση ξεκίνησε πάντα απο αμόρφωτους Μακρυγιάννηδες και κλέφτες των ελληνικών βουνών που η ορθογραφία ηταν προσκυνητης των ιδεων τους και της δύναμης  των πράξεων τους. Σιγουρα αλλο τριανταφυλλα αλλα γουμαράνγκαθα.... αλλη μυρουδια...αλλα τα πρωτα μόνο τα μυρίζεις ...τα αλλα προσφέρονται και για τροφή σε περιοδους πεινας...Το ζήτημα για τέλος ειναι τι αποζητας απο τα γραφόμενα σου....Τι περιμένεις...τι προσδοκάς...τι σημαδι αφήνουν...κι οχι ευχολόγια και αυτάρεσκες κουβέντες...τι ωραία που γράφεις? Και κανένα λάθος (ας ειναι καλα ο ορθογραφικος ελεγχος του γουορντ)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 10:37
από freemind
1 Απαντήσεις
1986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 19:08
από Aganippi
31 Απαντήσεις
10298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 15:05
από papous
0 Απαντήσεις
1275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 17:56
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/10, 11:19
από veligeo
43 Απαντήσεις
11994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/12, 20:44
από tech21man