Αποστολέας Θέμα: Η Επανάσταση της Υποκρισίας, η Εξέγερση του Καναπέ  (Αναγνώστηκε 10299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Από το blog http://atuxeisfilosofies.blogspot.com/

Η Επανάσταση της Υποκρισίας, η Εξέγερση του Καναπέ


Πολλοί λένε πως αυτή η γεννιά που βγήκε στους δρόμους, οι 15άρηδες είναι η γεννιά του φραπέ, αλλά να κοιτάξτε τους, ξύπνησαν! Δεν ειναι αυτή η γεννιά του καφέ (αυτή είμαστε εμείς, μη κλέβετε δεν παίζω!) είναι η γεννιά του playstation και των internet cafes και της κακόγουστης μουσικής (μη ξεχνιώμαστε). Και μου τη δίνει που αναφέρεται σε αυτούς η κοινωνία ως "η νέα γενιά". Δηλαδή εμείς οι 25αρηδες τι σκατά είμαστε; Οι Κωλόγεροι;

Αυτά είναι παιδιά, ΠΑΙΔΙΑ, πως να το κάνουμε δηλαδή; Εχουν κηδεμόνες και την ευθύνη τους τη φέρουν αποκλειστικά αυτοί. Εμείς, όμως, η πραγματική ένδοξη γενιά του φραπέ, είμαστε η νέα γενιά. Εμείς τρώμε τη πού**α για την ανευθυνότητα, τη δειλεία, την ανικανότητα, το ξεπούλημα της προηγούμενης(-ων) γενιάς(-ιών). Εμείς θα φτιάξουμε τις καταστάσεις και τις συνθήκες για αυτά τα μαμόθρεφτα. Τα ελάχιστα παιδιά που βγήκαν στις τηλεοράσεις να μιλήσουν παπαγαλίζανε, πιπιλίζανε καραμέλες, παπαγαλίζανε εκφράσεις και λέξεις που ακούνε στις ειδήσεις, και αυτό σε μας τους έκπληκτους μεγαλύτερους μας εντυπωσίαζε. "Κοίτα τι λέει ο πιτσιρικάς! Καλά τα λέει". Εντάξει, ας ηρεμίσουμε. Και εμείς όταν πετάγαμε καμιά ατάκα και γινόμασταν cool οι μεγαλύτεροι μας σνόμπαραν. Έτσι γινόταν πάντα και έτσι θα γίνεται πάντα.

Τώρα, δεν τους κατηγορώ βέβαια που βγήκαν στους δρόμους. Δολοφόνησε ένας μπάτσος, ένα εξουσιόπληκτο γουρούνι με τη μικρή του μπλέ στολή και το πιστολάκι του ένα παιδί. Ότι και αυτό να έκανε, είτε προκάλεσε είτε όχι, το σκότωσε! Και καλά κάνανε τα παιδιά (με τους γονείς τους τα περισσότερα και μπράβο στους γονείς τους για αυτό γιατί αλλιώς θα κλαίγαμε κι άλλους) και βγήκανε στους δρόμους να διαδηλώσουν για αυτή τη κατάσταση.

Ξαφνικά μιλάνε όλοι για τον "Αλέξη". Γιατί Αλέξη; Τον ξέρατε; Σας ήξερε; Τι οικιότητες είναι αυτες; Τι αμερικανιές; Τι μαϊμουδισμοί; Πήγε και ο άλλος ο γελοίος και έκανε ειρηνική δήθεν διαδήλωση με κεριά. Που ζούμε; Στο Αμέρικα; Έτσι εκφράζεται ο Έλληνας; Τι φραγκισμοί είναι αυτοί; Που είναι η πυγμή μας; Που το πάθος μας για την αλήθεια, τη πραγματική δράση; Θόλωσαν όλα αυτά όπως και το μυαλό μας από τα σκατά που μας ταϊζουν στις τηλεοράσεις ως πολιτικά ορθές δράσεις, χάθηκαν όπως και οι ψυχές μας στο κόσμο όπου μας αναγκάζουν να εστιάζουμε τυφλά στο χρήμα, την επιβίωση, τη καλοπέραση, τον υλισμό, στην ΑΝΑΓΚΗ.

Βγήκαν μετά κάποιοι και καπηλεύτηκαν τη μνημη του παιδιού, είτε παίζοντας το πληγωμένοι, λες και χάσανε τον ύπνο τους (ιδίως οι πολιτικοί και οι δημοσιογράφοι) είτε οι κουκουλοφόροι που δεν σταμάτησαν να καίνε και να σπάνε πράγματα ακόμα και κατα τη διάρκεια της κηδείας, τιμώντας έτσι δήθεν το θύμα της κοινωνικής ανευθυνότητας μας. Οι μόνοι που δεν καπηλεύτηκαν ήταν οι διαδηλωτές εργαζόμενοι την μεθεπόμενη μέρα και αυτό επειδή είχαν προγραμματίσει τη πορεία τους αρκετό καιρό πριν το συμβάν.

Σε μεταφορά ...

Εκ μεταφοράς ...
Δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις κύριοι. Και αυτό που έγινε είναι μια γενίκευση. Και δε ζούμε ούτε στη δεκαετία του 70 ούτε σε καμιά καταναγκαστική χώρα. Ζούμε το 2008 και όλοι έχουμε τη ψευδαίσθηση ότι έχουμε εκσυγχρονιστεί, εχουμε εξελιχθεί, έχουμε μεταλλαχθεί σε κάτι καλύτερο. Όπως ακριβώς κάναμε και μετά τη κατάκτηση του Euro, όπως ακριβώς κάναμε και μετά τους "καλύτερους ολυμπιακούς", όπως κάνουμε πάντα, σαν μαϊμούδες που περιμένουμε μετα το σόου να μας πούνε οι ξένοι παρατηρητές μπράβο και να μας πετάξουν το κοκκαλάκι μας υπο τη μορφή του τουρισμού. Και μετά γίνεται κάτι τέτοιο και απογητευόμαστε και πέφτουμε απ τα σύννεφα. Μετά ανεβαίνουν οι φόροι, ανεβαίνει η βενζίνη, ακριβαίνουν τα πάντα (όπως παντού στο κόσμο άλλωστε) αλλά εμείς δεν είμαστε προετοιμασμένοι ψυχολογικά για κάτι τέτοιο. Μέχρι χθές ήμασταν εξελιγμένοι, πρώτοι, γ**άτοι. Μας χειροκρότησαν στο τσίρκο για τη παράστασή μας εξάλλου οι ξένοι τη προηγούμενη νύχτα. Και τώρα αποχαυνωνόμαστε από την δραματική αλλαγή και τα χάνουμε και απογοητευόμαστε και γεμίζουμε ένταση και "οργή" και δυσπιστία. Και ψάχνουμε αφορμή να ξεσπάσουμε. Αλλά επειδή είμαστε κότες περιμένουμε τον από μηχανής θεό να εμφανιστεί να επαναστατήσει, να ΔΡΑΣΕΙ, που έλεγα σε άλλο note, για να βγούμε και εμείς έξω και να δηλώσουμε συμπαράσταση. Όπως οι αμόρφωτοι και άπλυτοι και φοβισμένοι άνθρωποι ακολουθούν τον φαντασμένο τρελό που ακούει φωνές γιατί δεν έχουν να προτείνουν μόνοι τους μια λύση. ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ λοιπόν, ποτέ δε δρούμε. Αν είχε βγεί όλη η Ελλάδα έξω και τα έκαιγε, τα έσπαγε, έδειχνε ότι είναι πράγματι οργισμένος ο Έλληνας, ότι πραγματικά "ως εδώ και μη παρέκει" τότε δε θα λέγαμε "καταδικάζουμε τα γεγονότα". Δε θα υπήρχαν ούτως οι άλλως αυτά τα βγδελιγματα οι δημοσιογράφοι να μας γεμίζουν τα αυτιά με κενές εκφράσεις εντυπωσιακές αλλά που δε σημαίνουν τίποτα. Αν ήμασταν οργισμένοι, θα βγαίναμε όλοι έξω. Αλλά δεν ήμασταν. Είματε απογοητευμένοι από τον εαυτό μας απλά φοβόμαστε να το παραδεχτούμε. Και για αυτό είμαστε παθητικοί. Και για αυτό είμαστε κομπλεξικοί. Και για αυτό φταίνε οι γονείς μας. Και η έλλειψη παιδείας μας.

Εξηγώ...

Οι τελευταίες τρείς-τέσσερις γεννιές μεγαλώσανε ακουγοντας συνέχεια για το πόσο ηρωική ήταν η γενιά του πολυτεχνείου (οι γονείς τους δηλαδή), πόσο ηρωική ήταν η προηγούμενη γενιά που αντιστάθηκε στο γερμανό, που πολέμησε τον ιταλό (κάποιοι μέσα στη μιζέρια τους είναι υπερήφανοι που συμετείχαν σε έναν εμφύλιο σε οποιαδήποτε πλευρα, τέτοια η ξεφτύλα μας), η ακόμα πιο προηγούμενη γενια είχε και αυτή τους ήρωές της στους Βαλκανικούς και σιγά σιγά φτάνουμε μέχρι τη τουρκοκρατία.Ιδίως η προηγούμενη γενιά χωρίς να ξέρουμε πως και γιατί όλοι τους σχεδόν κάναν αντίσταση κατά της χούντας. (Μη ξεχνάμε ότι αν ρωτήσουμε το κόσμο σε λίγο θα μετρήσουμε πως στο πολυτεχνείο μέσα ήταν ο μισός πληθυσμός του κράτους μας. Τέτοια υποκρισία. Τέτοια ανάγκη για συμετοχή σε κάτι μεγάλο, σε κάτι να έχουμε να λέμε "ήμουν και εγώ εκεί" με υπερηφάνια και σνομπ για αυτούς που δήθεν δεν ήταν). Βλέπουμε λοιπόν έντονο το αίσθημα του "ηρωισμού" του "αγώνα" της "αντίστασης" του "συμμετέχω σε κάτι μεγαλύτερο από τον εαυτό μου" από πατέρα σε γιο και μάνα σε κόρη. Οι τελευταίες γενιές δεν έχουν κάτι τέτοιο. Έχουν όμως μεγαλώσει με αυτές τις ιδέες που πέρασαν από πατέρα σε γιο. Δεν συμβαίνει όμως κάτι μεγάλο. Δεν γίνεται κάποιος πόλεμος. Δεν έχουμε κάποια κατοχή. Δεν έχουμε κάποιον καταπιεστή να αποτινάξουμε το ζυγό του. Δεν έχουμε αιτία να αγωνιστούμε και το σημαντικότερο: ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΥ ΕΝΑΝΤΙΩΘΟΥΜΕ. Οπότε ψάχνουμε αφορμή, ψάχνουμε την αιτία. Για ψύλλου πήδημα (ιδίως αν συγκρίνουμε τις αφορμές με άλλους ξεσηκωμούς) "επαναστατούμε", "αγωνιζόμαστε", "αντιδρούμε", και το αγαπημένο μου "αντιστεκόμαστε". Τη στιγμή που ΕΜΕΙΣ ανεβάζουμε στην εξουσία τα ίδια άτομα, από τους ίδιους κύκλους, από τα ίδια κοινωνικά στρώματα, με τις ίδιες σάπιες απαρχαιωμένες ιδέες. Ξέρουμε κατά βάθος ότι φταίμε εμείς οι ίδιοι αλλά πως να επαναστατήσεις, να αγωνιστείς, να αντιδράσεις και να επαναστατήσεις εναντίον του ίδιου σου του εαυτού; Πρέπει όμως να βρούμε και εμείς κάτι, όπως το οφείλουμε στην παράδοση του έθνους μας να βρούμε ως γενιά ένα γεγονός μεγαλύτερο από εμάς τους ίδιους για να συμμετασχουμε και να έχουμε να λέμε "ήμουνα και εγώ εκεί".Με αυτό το κόμπλεξ κατωτερότητας μεγαλώσανε και τα παιδιά μας.

Σε μεταφορά ...
Εκ μεταφοράς ...

Όταν όμως συμβαίνουν τέτοια γεγονότα, επειδή τα αντανακλαστικά μας είναι σκουριασμένα, δεν το αντιλαμβανόμαστε και δε δρούμε. Ολισθαίνουμε στην αντίδραση. Ολισθαίνουμε σε ηλίθιες μαϊμουδίστικες "αντιδράσεις" χωρίς νήμα, ουσία και αντίκτιπο. Επί μια δεκαετία σφάζανε τους Σέρβους και εμείς το μόνο που κάναμε σαν λαός ήταν πορείες. Επί μια διετία στέλναν στρατεύματα μέσα από τη θεσσαλονίκη και εμείς το μόνο που κάναμε ήταν πορείες και διαμαρτυρίες. Επί 30 χρόνια εκλέγουμε κυβερνήσεις νοθείας που κυβερνούν έχοντας πάντοτε λιγότερο από το 50% της ανοχής του σώματος των ψηφοφόρων. Επί 30 χρόνια ο ανειδίκευτος και αμόρφωτος ανηψιός του βουλευτή παίρνει τη δουλειά σου μέσα από τα χέρια σου. Επί 30 χρόνια σπουδάζεις σε πανεπιστήμια στο εξωτερικό, φτάνεις σε επίπεδο να σου παίρνουν πιπες για να μείνεις εκει και να δουλέψεις για αυτούς και επιστρέφεις στην ελλάδα και δε σου αναγνωρίζουν το πτυχιο σου και την αξία σου επειδή δεν δέχτηκες να συμμετάσχεις στο ΛΟΤΤΟ των πανελληνίων-πανελλαδικών. Επί 30 χρόνια σε καλούν να πας φαντάρος χωρίς να σε πληρώνουν για το χρόνο που σπαταλάς και καις και σαπίζεις κανοντας απολύτως τίποτα το δημιουργικό. Ούτε καν την στρατιωτική εκπαίδευση. Επί 30 χρόνια ανέχεσαι 100 δημοσιογράφους να παίρνουν αφθαίρετα το ρόλο του δάσκαλου, εκπαιδευτή, αναλυτή, πολιτκού, προπονητή, ιατρού, ντετέκτιβ, ιστορικού, μαθηματικού γεννετικού και πάει λέγοντας και εσύ τους ακούς και δέχεσαι χωρίς αντίδραση τη μασημένη τροφή. Επί 30 και βάλε χρόνια γενιές, κράτος, οργανισμοί χρεώνουν τον ιδρώτα τους σε τραπεζικούς λογαριασμούς, και προχωρούν σε μια ανένδοτη δανειοληψεία χωρίς ποτέ να θυμούνται ότι δε χρειάζεσαι το δεύτερο αμάξι, το εξοχικό, τις διακοπές στη μύκονο και όλες τις άλλες υπερυλιστικές παγίδες. Επί 30 χρόνια στέλνετε τα παιδιά σας σε σχολεία που οι καθηγητές, οι δάσκαλοι, οι φροντιστές είναι εκεί όχι για να διδάξουν αλλά για να συμπληρώσουν τις 5 έως 15 ώρες της βάρδιας τους και να τσεπώσουν τον ίδιο μισθό που βγάζει ο οικοδόμος σε 3 μήνες. Επί 30 χρόνια οι πολιτικοί ταγοί, οι ηγέτες, οι φυσιογνωμίες που ανεβοκατεβάζετε στις καρέκλες, σας κλέβουν, σας ληστεύουν, σας κορϊδεύουν και εσείς τους ξαναβγάζατε. Μην νομίζετε ότι μονο οι σημερινοί κλέβουν. Απλά σήμερα τα ΜΜΕ βρήκαν το κόλπο. "Θα μου κάνεις τη χάρη; Όχι; Βγάλε ένα βατοπαίδι στη φόρα". Επι 30 χρόνια με λεφτά δικά μας χτίζουν και φτιάχνουν το εθνικό μας δίκτυο και κάθε χρόνο σκοτώνονται οικογένειες. Ποιανού τα μούτρα σπάσατε για τα παιδιά που σκοτώθηκαν στα Τέμπη; Ποιανού το σπίτι κάψατε για τα παιδιά που σκοτώθηκαν στο Μαλιακό; Για τα ατυχήματα που γίνανε οχι από απροσεξία του οδηγού αλλά από τη κακή ποιότητα του αξίας δισεακτομυρίων οδοστρόματος;

Σε μεταφορά ...
Εκ μεταφοράς ...

Εσείς λοιπόν τι κάνατε; Βγήκατε στους δρόμους και κάνατε πορείες. Κοροϊδέψατε τον εαυτό σας και τώρα κάθεστε στο καναπέ σας βλέπετε τα επισόδεια και κατακεραυνώνετε ή επιδοκιμάζετε. Κάποιοι απο εσάς πάτε και στις πορείες μαϊμουδίζοντας. Επισόδεια τα οποία είχαν μια αφορμή μια δολοφονία ενός παιδιού από έναν μπάτσο. Τον οποίον μπάτσο τον συνέλλαβαν και τον πετάξανε μέσα. Και ας βάλουν 5 Κούγιες να του ελαφρύνουν τη θέση, θα τιμωρηθεί. Δηλαδή η δικαιοσύνη θα αποδωθεί. Αντιδράσατε λοιπόν για έναν λόγο τον οποίο συγκριτικά με όλους του παραπάνω λόγους είναι ασήμαντος. Ναι κύριοι ασήμαντος. Γιατί εσείς εξεγερθήκατε για έναν "Αλέξη" αλλά όλους τους άλλους "Αλέξηδες" τους γράψατε στα αρχ**ια σας. Για αυτό είστε όλοι υποκριτές. Όσοι μυξοκλαίγατε, όσοι φωνάζατε, και φαρισαϊκά διαριγνύατε τα ιμάτιά σας. Επειδή έτσι είναι η σωστή αντίδραση, επειδή έτσι είναι πολιτικά ορθό, επειδή "έτσι κάνουν όλοι", επειδή σαν υποκατάστατο του "και εγώ ήμουνα εκεί" μπορείτε να λέτε "και εγώ στεναχωρήθηκα και εγώ έκλαψα και εγώ συγκλονίστικα". Τι κάνατε; ΑΝΤΙΔΡΑΣΑΤΕ! Δεν ΔΡΑΣΑΤΕ. Και εγώ τους αντιδρώντες, τους ετερόφωτους, τους μαϊμουδιάρηδες, τη μάζα, τις ανίκανες μοναχικές μονάδες τους θεωρώ γλοιώδεις. Και σε αυτή τη γλίτσα ευθύνεται η αποτυχία της "κοινωνίας" μας. Γιατί αντί για κοινωνία που βλέπει το στραβο και το διορθώνει με αλλαγή συμπεριφοράς και πλεύσης, γίναμε όχλος με κανόνες έκφραση και αντίδρασης και όποιος κινείτε διαφορετικά απομονώνεται και εξοστρακίζεται. Και οι κουκουλοφόροι σας είναι οι ήρωες της νέας σας γενιάς, όπως και για εσάς οι συμετέχοντες σε πορείες ήταν οι ήρωές σας, όπως και για τους γονείς σας οι εντός του πολυτεχνείου ήταν οι ήρωές τους. Αλλα όπως και οι γονείς σας έτσι και εσείς αντιδράσατε, σαν προβατάκια δεχτήκατε τη πορεία, την τρομοκρατία του κουκουλοφόρου, σαν αντιδραση "λαθασμένη μεν αλλά αντίδραση που σηματοδοτεί μια νέα εποχή, μια αντίδραση που είναι η αιχμή του δόρατος της οργής του λαού".

Λοιπόν, οι επαναστάσεις με και χωρίς εισαγωγικά, ξεκινούν πάντα από κάποιο γεγονός. Το θέμα είναι ποιοι τις καπηλεύονται. Και αυτοί είναι πάντα αυτοί που στο τέλος της ιστορίας κερδίζουν. Όπως και στη γαλλική επανάσταση που έγινε για το λαό και τελικά κατέληξε κράτος τρομοκρατίας που αρκούσε να κοιτάξεις στραβά κάποιον για να χαρακτηριστείς αντικαθεστωτικός και να χάσεις το κεφάλι σου. Όπως και στην ελληνική επανάσταση του 1821, άλλοι πολέμησαν για να κυβερνήσουν άλλοι μετά και να κλείσουν στη φυλακή τον Κολοκοτρώνη.

Έχουμε έλλειψη παιδείας και αυτή η παιδεία δεν ξεκινάει από τα σχολεία, αλλά από τους κομπλεξικούς, ψευτο-δεξιους, ψευτο-αριστερούς, ψευτο-ιδεολόγους γονείς μας, που ξεπουλήσαν το τομάρι τους αμέτρητες φορές με τη δικαιολογία ότι το κάναν για να εξασφαλίσουν εμάς μιλώντας όμως υπερήφανα για την προσωπική τους επανάσταση στο εκάτοτε χουντικο, νεοδημοκρατικο, πασοκικό, μητσοτακικό, σημιτικό ή καραμανλικό κατεστημένο. Και γίναμε όλοι κομπλεξικοί. Και οργισμένοι, χωρίς να έχουμε καλλιεργήσει τη κριτική δυναμη να εντοπίζουμε το πρόβλημα και να το λύνουμε, αλλα πάντοτε κατηγορούμε τον διπλανό μας και ποτέ εμάς ή αυτούς που στηρίζουμε. Όπως κάνουμε με τις αγαπημένες μας ομάδες ποδοσφαίρου, άσχετα αν όλες είναι για το πούτσο εμείς είμαστε ικανοί να σκοτωθούμε για αυτές σε μια συζήτηση.

Σας λέω λοιπόν και το δηλώνω υπεύθυνα πώς όλοι είναι, είστε, είμαστε υποκριτές σε αυτή την ιστορία. Και όσο πιο δυνατά φωνάζουμε αντιδρώντας δήθεν για τη δολοφονία του μικρού παιδιού τόσο πιο υποκριτές είμαστε.

Γιατί ένας τράβηξε το όπλο, αλλά τη σκανδάλη την πατήσαμε όλοι μαζί.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Γενικα εχει καποια σημεια με τα οποια συμφωνω.
Αλλα το υπολοιπο ειναι οτι να ναι πραγματικα.
Λεει οτι ειναι εναντια στις γενικευσεις αλλα γενικευει παντου. "ολοι πατησαμε της σκανδαλη", "ολοι τους ψηφισαμε" κτλ κτλ. Ασε τα περι γονεων και τα λοιπα. Ας δεχτουμε οτι οι γονεις μας μας εκαναν ετσι. Μπαινει εδω το θεμελιωδες ερωτημα λοιπον, ποιοι εκαναν τους γονεις μας οπως ειναι.
Σε τετοιου ειδους κειμενα (εμεις φταιμε, εμεις ειμαστε υποκριτες, εμεις καναμε την κοινωνια οπως ειναι), εγω βλεπω πισω απο τις λεξεις παντα τον συγγραφεα να λεει μεν "εμεις", αλλα να εννοει "εσεις". Οι υπολοιποι της ιδιας καταστασης με αυτον. Αλλιως, πραγματικα, ο εκαστοτε συγγραφεας δεν θα καθοταν να γραφει κειμενα και να κανει αναλυσεις απο το σπιτι του, αλλα θα πηγαινε και μια βολτα απο μια διαδηλωση. Γιατι εχω διαβασει πραγματικα αυτες τις μερες απειρα "βαθυστοχαστα" κειμενα με φοβερα τσιτατα που πριν απο τον συγγραφεα τα ειχαν πει τουλαχιστον 2341475 αλλοι, να κανουν αναλυσεις με βαση γεγονοτα και καταστασεις που αν εστω και 1 φορα κατεβαιναν σε μια πορεια θα ηξεραν οτι πολυ απλα ειτε δεν ισχυουν, ειτε δεν ειναι ετσι οπως τα ξερουν. Βριζουν τα ΜΜΕ αλλα κανουν τις αναλυσεις τους με βαση αυτα που βλεπουν στις τηλεορασεις τους.
Γενικα, για μια φορα ισχυει οτι ειτε ειναι καποιος με τα παιδια ειτε δεν ειναι. Αλλα οποιος λεει οτι ειναι, δεν καθεται σπιτι του η με τους φιλους του στο καφενειο να "υπερασπιζεται" τα δικια των παιδιων. Κανει κατι.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Δηλαδή, επειδή έγραψε ένα κείμενο πάει να πεί οτι κάθεται μέσα και δεν κάνει τίποτα?

Προσωπικά συμφωνώ με το κείμενο, και με την όλη στάση. Αν υπάρχουν σημεία που να διαφέρει η άποψή μου, αυτά θέλουν ψάξιμο...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Δηλαδή, επειδή έγραψε ένα κείμενο πάει να πεί οτι κάθεται μέσα και δεν κάνει τίποτα?

Οχι βεβαια. Μακαρι να κανει και κατι παραπανω. Απλα λεω τι εντυπωση μου εχουν δωσει οι συγγραφεις παρομοιων κειμενων που τετοιες μερες κυκλοφορουν αφθονα.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Δηλαδή, επειδή έγραψε ένα κείμενο πάει να πεί οτι κάθεται μέσα και δεν κάνει τίποτα?

Οχι βεβαια. Μακαρι να κανει και κατι παραπανω. Απλα λεω τι εντυπωση μου εχουν δωσει οι συγγραφεις παρομοιων κειμενων που τετοιες μερες κυκλοφορουν αφθονα.

Μου δείχνεις σε παρακαλώ μερικά γιατί με ενδιαφέρουν ..  :)
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Ανοιξε οποια εφημεριδα θες. Παραδειγμα προχειρο ενος τυπου στα Νεα πριν απο 2 μερες.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Σε τετοιου ειδους κειμενα (εμεις φταιμε, εμεις ειμαστε υποκριτες, εμεις καναμε την κοινωνια οπως ειναι), εγω βλεπω πισω απο τις λεξεις παντα τον συγγραφεα να λεει μεν "εμεις", αλλα να εννοει "εσεις".

Αυτο σημαινει οτι αυτο που λεει δεν σε πειθει, μπορει ομως παρ' ολο οτι δεν πειθουν, τα λεγομενα του να περιεχουν αληθεια, δηλ. να ανταποκρινονται σε πραγματικοτητα, δεν γνωριζω την σημερον ημερα πως μπορει καποιος να πη εμεις και να εννοει εμεις, οταν ακουγεται η λεξη εμεις ο κοσμος ερμηνευει δια του εγω, διοτι αυτη ειναι η επικρατουσα πραγματικοτητα, μονο το εγω ερμηνευεται ορθως ως εχει την σημερον ημερα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Συμφωνώ σε ΟΛΑ όσα λέει το κείμενο και έχω να πω ότι οι 15άρηδες δεν ήταν τίποτα!!! Παιδάκια που παπαγαλίζουν ήταν και μετά
θα πάνε να πάρουν το χαρτζιλίκι τους! Να δείτε τι θα γίνει όταν (και άμα) αποφασίσουν να βγουν στον δρόμο και να αφήσουν
τον καναπέ οι 30αριδες. :o Αυτοί που δεν έχουν δουλειά και δεν μπορούν να ταΐσουν την οικογένεια τους, αυτοί που προσπαθούν
χρόνια να κάνουν οικογένεια και δεν μπορούν, και μένουν ακόμα με τους γονείς τους, αυτοί που απαξιώθηκαν τα πτυχία τους και
δεν ξέρουν αν θα πάρουν ποτέ σύνταξη, αυτοί που δουλεύουν όχι για 700€ αλλά για 500€ και 70 ώρες την εβδομάδα και δεν
έχουν ποια ζωή (και τίποτα να χάσουν)!!
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Αφού δεν κατεβαίνουν στο δρόμο οι χεσμένοι 30ρηδες που συνεχίζουν να ζουν από το χαρτζιλίκι του μπαμπά, θύματα μιας κοινωνίας που δεν προνόησε ποτέ, κι όλοι όσοι δικαίως θα έπρεπε να λειτουργήσουν κατά αυτόν τον τρόπο, ας πάρουν την σκυτάλη όσοι βλέπουν τους πρώτους να κάθονται στ' αυγά τους, ακόμα κι αν τα προβλήματα δεν τους έχουν αγγίξει τόσο άμεσα.

Μπορούμε βέβαια να αναλωθούμε στο ποιος φέρει πρωτίστως το δικαίωμα της εξέγερσης...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Συμφωνω με τα περισσοτερα,αν και σε καποια σημεια με ενοχλει ο τοσο "βαρυγδουπος" λογος.Αλλα νομιζω το ζουμι ειναι εδω:

Ξαφνικά μιλάνε όλοι για τον "Αλέξη". Γιατί Αλέξη; Τον ξέρατε; Σας ήξερε; Τι οικιότητες είναι αυτες; Τι αμερικανιές; Τι μαϊμουδισμοί; Πήγε και ο άλλος ο γελοίος και έκανε ειρηνική δήθεν διαδήλωση με κεριά. Που ζούμε; Στο Αμέρικα; Έτσι εκφράζεται ο Έλληνας;

εδω:

Αντιδράσατε λοιπόν για έναν λόγο τον οποίο συγκριτικά με όλους του παραπάνω λόγους είναι ασήμαντος. Ναι κύριοι ασήμαντος. Γιατί εσείς εξεγερθήκατε για έναν "Αλέξη" αλλά όλους τους άλλους "Αλέξηδες" τους γράψατε στα αρχ**ια σας.

κι εδω

 Δεν έχουμε αιτία να αγωνιστούμε και το σημαντικότερο: ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΥ ΕΝΑΝΤΙΩΘΟΥΜΕ. Οπότε ψάχνουμε αφορμή, ψάχνουμε την αιτία. Για ψύλλου πήδημα (ιδίως αν συγκρίνουμε τις αφορμές με άλλους ξεσηκωμούς) "επαναστατούμε", "αγωνιζόμαστε", "αντιδρούμε", και το αγαπημένο μου "αντιστεκόμαστε". Τη στιγμή που ΕΜΕΙΣ ανεβάζουμε στην εξουσία τα ίδια άτομα, από τους ίδιους κύκλους, από τα ίδια κοινωνικά στρώματα, με τις ίδιες σάπιες απαρχαιωμένες ιδέες. Ξέρουμε κατά βάθος ότι φταίμε εμείς οι ίδιοι αλλά πως να επαναστατήσεις, να αγωνιστείς, να αντιδράσεις και να επαναστατήσεις εναντίον του ίδιου σου του εαυτού;

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αφού δεν κατεβαίνουν στο δρόμο οι χεσμένοι 30ρηδες που συνεχίζουν να ζουν από το χαρτζιλίκι του μπαμπά, θύματα μιας κοινωνίας που δεν προνόησε ποτέ, κι όλοι όσοι δικαίως θα έπρεπε να λειτουργήσουν κατά αυτόν τον τρόπο, ας πάρουν την σκυτάλη όσοι βλέπουν τους πρώτους να κάθονται στ' αυγά τους, ακόμα κι αν τα προβλήματα δεν τους έχουν αγγίξει τόσο άμεσα.

Μπορούμε βέβαια να αναλωθούμε στο ποιος φέρει πρωτίστως το δικαίωμα της εξέγερσης...

Δεν πιστεύω οτι το δικαίωμα της επανάστασης είναι δικαίωμα συγκεκριμένων ατόμων.Στο ίδιο καζάνι δε βράζουμε όλοι? Όμως το να οδηγούν της εξέγερση τα περίφημα 15χρονα σημαίνει 2 πράγματα: Οτι οι περίφημοι 30ρηδες είναι είτε χεσμένοι είτε βολεμένοι αρα και επιβεβαιώνεται ο παραπάνω συγγραφέας, και οτι ναι μεν οδηγούν την εξέγερση, αλλα δεν έχουν τη δυνατότητα να υποκινήσουν άλλους. Το να βλέπεις τα παιδιά αυτά να είναι ανίκανα να εκφράσουν με λόγια αυτό που ξεκινάνε με πράξεις, επαναλαμβάνουν φράσεις που άκουσαν αριστερά δεξιά, και το μόνο που καταφέρνουν είναι να μιλάνε με τον ίδιο ξυλινο λόγο των 300 που μισούμε αλλα ψηφίζουμε...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι πολυ ευκολα κατακρινουμε τα "15χρονα". Δεν ξερω ποσοι πραγματικα απο οσους συμφωνησαν εδω με το κειμενο ηταν πραγματι ολες αυτες τις μερες στο δρομο και τι εντυπωση εχουν οτι γινοταν στο δρομο. Αν θεωρειτε οτι 2 βδομαδες τωρα στο δρομο ειναι μονο πιτσιρικια που επαναστατουν επειδη "ετσι" κανετε μεγαλο, αλλα πολυ μεγαλο λαθος.

και θα δωσω πολυ συγκεκριμενα παραδειγματα.

1)Φοιτητριες/τες σε φοιτητικες πορειες που γινοντουσαν σε πολυ συχνη βαση τις τελευταιες 2 βδομαδες οπως και κατηλειμενες σχολες απο φοιτητικους συλλογους

2)Καταληψη σε ΑΣΟΕΕ/Πολυτεχνειο/Νομικη. Δεν ηταν καταληψεις φοιτητικων συλλογων, μπορειτε να επισκεφτειτε ολοι τα blog των καταληψεων να διαβασετε κειμενα, για το τι συνεβη πραγματικα αυτες τις μερες ( http://katalipsiasoee.blogspot.com/ , http://katalipsisxolistheatrou.blogspot.com/ , http://www.nomikikatalipsi.blogspot.com/ , http://katalipsipolytexneiou.blogspot.com/ )Ηταν καταληψεις απο ατομα ολων των ηλικιων μιλαω για καταληψεις μαζικες που μετρουσαν στις συνελευσεις τους 400-500 ατομα.

3)Καταληψη ΓΣΕΕ ( http://gseefreezone.blogspot.com/ ). Προφανως δεν κανανε μαθητες την καταληψη της ΓΣΕΕ.

Ο Αλεξης ηταν μονο η αφορμη για οσα συνεβησαν αυτες τις 2 εβδομαδες (και συνεχιζουν να συμβαινουν) στην αθηνα αλλα και σε ολες τις πολεις της Ελλαδας. Ειτε αρεσει ειτε οχι ηταν μια κοινωνικη εξεγερση.

Αυτο που λεει το κειμενο οτι εαν ηταν ολη η ελλαδα στον δρομο δεν θα μιολαγανε οι δημοσιογραφοι ειναι απλα ακυρο και ακαιρο. Τι περιμενε δηλαδη? ΑΠολυτη ανοχη? Η καθολικη αποδοχη απο τον κοσμο? Ποια εξεγερση ή ποια επανασταση ειχε καθολικη αποδοχη? Μηπως ειχε το πολυτεχνειο? Μηπως ειχαν οι εξεγερσεις των μεταναστων στην ΓΑλλια?(αλλα ξεχασα αυτο ειναι μακρια απο μας δεν μας ενδιαφερει γιατι το στηριζουμε αναιμακτα οπως εκανε το ΚΚΕ) Μηπως ειχε το 1991 με τον Τεμπονερα? Βρειτε μου ΜΙΑ μονο ΜΙΑ κοινωνικη εξεγερση που να ειχε καθολικη αποδοχη. Ε δεν θα βρειτε. Αυτο τι σημαινει? Οτι πρεπει να εθελοτυφλουμε στα γεγονοτα? Μας φτανει η παραφιλολογια των ΜΜΕξαπατησης.

Εγω ημουν 2 βδοαμδες σχεδον καθε μερα στο κεντρο τις αθηνας ή σε τοπικες δρασεις. Ειδα και εζησα τα γεγονοτα απο κοντα. Τετοια κειμενα δεν με αγγιζουν ουτε στο ελαχιστο απο ανθρωπους που φαινεται απο αυτα που γραφουν οτι ειδαν την εξεγερση απο τον καναπε τους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Όπως και να το κάνουμε όμως η όλη κατάσταση όσο πάει και φθίνει παρ'όλο που κάποιοι προσπαθούνε να την συντηρήσουνε με κάθε τρόπο. Τρεις βδομάδες τώρα και ακόμα υπάρχουν σε σημεία της Αθήνας μερικές δεκάδες, το πολύ εκατοντάδες άτομα που συνεχίζουνε να κάνουνε φασαρία. Αυτό εγώ δε μπορώ να το δεχθώ γιατί πολύ απλά ακόμα και εάν δικαίως τόσος κόσμος βγήκε στους δρόμους τις προηγούμενες μέρες, αν η όλη κατάσταση είχε πραγματική απήχηση στο λαό, οι 100-150.000 των πρώτων ημερών θα ήταν σήμερα εκατομμύρια έξω από τη Βουλή που θα απαιτούσε να πέσει η κυβέρνηση και δεν θα βλέπαμε απλά σκηνές στο όριο του γραφικού, όπως τη περιφρούρηση του χριστουγεννιάτικου δέντρου στο Σύνταγμα...Είτε μας αρέσει είτε όχι, για την πλειοψηφία του κόσμου απέχουμε πολύ απ'το να πιάσουμε πάτο ως κοινωνία...Χώρια ότι τα έκτροπα που γίνανε παίξανε ρόλο ανασταλτικό και εκφοβιστικό για τον περισσότερο κόσμο, ο οποίος φοβάται να κάνει απλά τη γιορτινή του βόλτα, μπας και φάει καμμιά αδέσποτη πέτρα ή κανένα δακρυγόνο...όχι και να συμμετάσχει κιόλας σε εκδηλώσεις υψηλού κινδύνου (κοινώς να πάει γυρεύοντας...).
 Έχω ξαναπεί παλιότερα πως οι καναπέδες έχουνε την ιδεολογία τους και αν δεν την κατανοήσουμε δεν θα μπορέσουμε να πείσουμε. Μόνο η καταγγελία και η ειρωνία όχι απλά δεν φτάνουν, αλλά έχουνε τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα. Είσαι αριστερός; Άκου τι λέει ο δεξιός καλοπροαίρετα, βγάλε τον φανατισμό σου από τη μέση και την διάθεσή σου να τον κατατροπώσεις στο πολιτικό σου "διάλογο" και προσπάθησε να τον καταλάβεις.Είσαι Δεξιός; Κάνε το ίδιο. Το ίδιο αν είσαι αντι-εξουσιαστής, ή αναρχικός. Από εκεί ξεκινάμε και μετά αλλάζουμε τα μυαλά τα δικά μας ή των άλλων...Ενώ τώρα; Οι αγωνιστές και οι επαναστάτες του καναπέ. Οι διανοούμενοι και οι λαικοί.μαλ**ες κατά την γνώμη μας (ανάλογα από ποιά πλευρά μιλάμε) οι άλλοι και λύθηκε το πρόβλημά μας...Sorry αλλά ούτε λύνονται έτσι τα προβλήματα, ούτε αλλάζει ο κόσμος με το έτσι θέλω της οποιασδήποτε μειοψηφίας, που μάλιστα πάει να επιβάλλει και με τη βία την άποψή της.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/08, 04:35 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Επί 30 χρόνια οι πολιτικοί ταγοί, οι ηγέτες, οι φυσιογνωμίες που ανεβοκατεβάζετε στις καρέκλες, σας κλέβουν, σας ληστεύουν, σας κορϊδεύουν και εσείς τους ξαναβγάζατε.

Δεν μου μοιάζει ότι αναφέρεται και τόσο πολύ στο "εμείς" αυτή η πρόταση....

Όπως και να έχει η συγκεκριμένη εξέγερση ενοχλεί και φοβίζει. Φοβίζει πολύ! Αλλιώς δεν εξηγείται η πληθώρα των αντιφατικών κατά βάση "αναλύσεων" πάνω στο θέμα. Ποιούς φοβίζει? Μα όλους εμάς τους βολεμένους, τους διαπλεκόμενους, οι οποίοι κατακρίναμε την πολιτική του Μπερνάκι και το φόρτωμα στις πλάτες των φορολογουμένων των απωλειών από την κρίση, αλλά τα κάναμε επάνω μας όταν η γερουσία των ΗΠΑ είπε κατ' αρχήν ένα ηχηρό "Όχι" στο "σχέδιο Πόλσον". Όλους εμάς που κατακρίνουμε την κυβέρνηση για την στήριξη που παρέχει στις Τράπεζες και την ίδια στιγμή καταγγέλουμε και τους Τραπεζίτες ως παραδόπιστους επειδή δεν δέχονται το σχέδιο.

Τουτέστιν η αντιφατικότητα έχει γίνει ένα με την φύση μας. Η υποκειμενικότητα και η εξάρτησή μας από την επιφάνεια είναι τέτοιας έκτασης που έχει περάσει και μέσα στα δημόσια έγγραφα και στις εκθέσεις και τα πορίσματα των εξεταστικών επιτροπών της Βουλής! Μέσα σ' ένα τέτοιο κλίμα ασάφειας ηθικής και αξιών που χαρακτηρίζει την παγκοσμιοποιημένη κοινωνία μας, είναι απλά θέμα χρόνου η μετάλλαξη του καθεστώτος. Το μήλο όταν σαπίσει θα πέσει απ' την μηλιά. Ποιά είναι η αιτία....?

Το θέμα είναι ότι εάν θέλει κανείς να προσφέρει, πρέπει να προσφέρει πρώτ' απ' όλα μια σοβαρή και εμπεριστατωμένη ανάλυση. Διότι αναλύσεις του τύπου, ευθύνεται ο καταναλωτισμός, η παιδεία, οι γονείς, οι παππούδες, κλπ. μπορεί να κάνει κι ένα παιδάκι της Τρίτης Δημοτικού, δεν χρειαζόμαστε και πολύ μορφωμένους για τέτοιες προσεγγίσεις!
Το πιο αστείο πάντως είναι να ακούς πολλούς που πριν λίγους μήνες λέγανε ότι η παιδεία μας πάει μια χαρά και τα βάζανε με τους φοιτητές που κατέβαιναν στους δρόμους, τώρα να σκίζουν τα ιμάτιά τους γι' αυτήν την ρημάδα την Παιδεία.

Τέλος θα συμφωνήσω με MACMISIAS. Ο καναπές έχει την δικιά του φιλοσοφία. Και μάλιστα η Επανάσταση του καναπέ, που όλοι λοιδωρούν τώρα τελευταία, είναι από τις πιο σκληρές και βίαιες μορφές επαναστάσεων. Ας ανατρέξουν ιστορικά, όσοι θέλουν, στον τρόπο απελευθέρωσης της Ινδίας και στο σύνθημα του Γκάντι.

Αγαπητέ Ιχνηλάτη, παρακάλα να μην γίνει καμμιά επανάσταση του καναπέ, διότι τότε εσύ θα είσαι αυτός που θα τρέχει στους δρόμους και θα πετάει πέτρες....

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Το θέμα είναι ότι εάν θέλει κανείς να προσφέρει, πρέπει να προσφέρει πρώτ' απ' όλα μια σοβαρή και εμπεριστατωμένη ανάλυση. Διότι αναλύσεις του τύπου, ευθύνεται ο καταναλωτισμός, η παιδεία, οι γονείς, οι παππούδες, κλπ. μπορεί να κάνει κι ένα παιδάκι της Τρίτης Δημοτικού, δεν χρειαζόμαστε και πολύ μορφωμένους για τέτοιες προσεγγίσεις!
Το πιο αστείο πάντως είναι να ακούς πολλούς που πριν λίγους μήνες λέγανε ότι η παιδεία μας πάει μια χαρά και τα βάζανε με τους φοιτητές που κατέβαιναν στους δρόμους, τώρα να σκίζουν τα ιμάτιά τους γι' αυτήν την ρημάδα την Παιδεία.

Συμφωνω. Και αυτη την φορα νομιζω η υποκρισια χτυπησε κοκκινο. Δηλαδη: δεν δεχομαι πραγματικα κανεναν να φωναζει "μου σπασανε οι αλητες το μαγαζι". Μαλλον, για να διορθωσω, το καταλαβαινω αλλα δεν μπορω να καταλαβω εναν ανθρωπο να φωναζει για αυτους που τα σπανε αλλα οταν τον ληστευει η εφορια, οταν πληρωνει τα κερατα του στα φροντιστηρια για τα παιδια του, οταν βλεπει οι παπαδες να εχουν του κοσμου τα λεφτα να μην κανει τιποτα απολυτως και να φωναζει οταν βλεπει να σπανε τα μαγαζια (που τελικα τελικα δεν ξερουμε και ποιος τα εσπασε, πολλα λεγονται). Ας αφησω την υποκρισια περι δημοκρατιας: καταλυεται το πολιτευμα με τις πετρες αλλα δεν καταλυεται με το Βατοπαιδι, ουτε με τα ομολογα, ουτε με τις υποκλοπες, ουτε με τα 700 ευρω στην καλυτερη, ουτε με την διαλυση της παιδειας, ουτε με την ανεργια, ουτε με την καταστολη κτλ κτλ.
Η μαχη υπηρχε, αλλα δινοταν μεσα μας για πολυ καιρο. Τωρα εξωτερικευθηκε. Μπορουμε να παρακαλαμε καποια στιγμη να σταματησουν ολα και να επιστρεψουμε στην καθημερινοτητα μας. Αλλα αυτο δεν λυνει τιποτα απολυτως. Ετσι βαζουμε τα προβληματα κατω απο το χαλι.
Για να τελειωσω, τιποτα δεν τελειωσε. Ισως να τελειωσαν για λιγο τα σπασιματα, αλλα η μαχη συνεχιζεται. Μπορει να μην φαινεται (και αυτο ειναι προβλημα Δημοκρατιας: ετσι τελικα καταλαβαινει η νεα γενια οτι για να ακουστει πρεπει να σπασει οτι βρει) αλλα υπαρχει και συνεχιζεται. Ετοιμαστειτε γιατι τα Χριστουγεννα ειναι μολις 15 μερες...Μετα ανοιγουν οι σχολες και τα σχολεια...
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Και κάτι ακόμα για τους επαναστάτες του καναπέ.Επειδή η φράση "αν δεν σπάσεις αυγά δεν κάνεις ομελέτα" είναι αγαπημένη φράση και της εξουσίας ,αλλά και των "επαναστατών" δείτε αυτό το βίντεο...
  , όπου κότα μπορεί να είναι ο καναπεδόβιος λαός και Σουηδός chef η εξουσία ή όλοι αυτοί που παρακινούνε με το έτσι θέλω τον λαό σε επανάσταση... ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33


Συμφωνω. Και αυτη την φορα νομιζω η υποκρισια χτυπησε κοκκινο. Δηλαδη: δεν δεχομαι πραγματικα κανεναν να φωναζει "μου σπασανε οι αλητες το μαγαζι". Μαλλον, για να διορθωσω, το καταλαβαινω αλλα δεν μπορω να καταλαβω εναν ανθρωπο να φωναζει για αυτους που τα σπανε αλλα οταν τον ληστευει η εφορια, οταν πληρωνει τα κερατα του στα φροντιστηρια για τα παιδια του, οταν βλεπει οι παπαδες να εχουν του κοσμου τα λεφτα να μην κανει τιποτα απολυτως και να φωναζει οταν βλεπει να σπανε τα μαγαζια (που τελικα τελικα δεν ξερουμε και ποιος τα εσπασε, πολλα λεγονται).


Αν μέσα σε μιά κατάσταση που σε ληστεύει η εφορία, οι τραπεζες κλπ κλπ όπως λές,
είχες καταφέρει κουτσά στραβά να στήσεις ένα μαγαζί για να ταίσεις την οικογένοιά σου
και ερχόταν κάποιος και σου το έσπαγε - έκαιγε,
και τώρα οι τράπεζες στις οποίες καλώς ή κακώς χρωστάει,
του πάρουν το σπίτι και του βγάλουν τα παιδιά του στο δρόμο,
δεν θα  έλεγες όλα αυτά τα παλαβά.

Αλλά κάποια στιγμή, αυτός ο ανθρωπάκος θα βγει στο δρόμο με το δίκκανο
την επόμενη φορά που θα δεί κουκουλοφόρους,
και τότε θα συμμαζευτείτε.

Θέλεις MACMISIAS να διαμαρτυρηθείς;
Πολύ καλά κάνεις, αλλά να διαμαρτυρηθείς σπάζοντας το δικό σου μαγαζί ή το δικό σου αυτοκίνητο.
Αυτοπυρπολήσου κιόλας αν σε εκφράζει,  ;D αλλά μήν λούζεις τους άλλους με βενζίνη,  >:(
γιατί σύντομα δεν θα βρεθείς αντιμέτωπος με τους μπάτσους
αλλά με Έλληνες πολίτες που δεν γουστάρουν να γίνονται θύματα της τυφλής σου αντίδρασης
ενάντια σε κάτι που τελικά δεν καταλαβαίνεις τι είναι και πως θα το πολεμήσεις. Οκ;

Πάρε και αυτό ...
Αντιγράφω από  http://basiliskalamiotisgr.blogspot.com/2008/12/blog-post_22.html


ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ
Έσβησε χθες -αθόρυβα- 24χρονος αστυνομικός,θύμα κουκουλοφόρων του 2007.

Χθες έσβησε ο αστυνομικός που είχε δεχθεί επίθεση από κουκουλοφόρους σε συναυλία στο Ελληνικό το καλοκαίρι του 2007. Όλο αυτό το διάστημα ήταν ουσιαστικά ζωντανός-νεκρός.

Δεν ήταν αρκετά νέος,ήταν ήδη 24 ετών.

Δεν ανήκε στη γενιά των 700 ευρώ, γιατί έβγαζε 750.

Δεν είχε όνειρα για τη ζωή του, είχε όπλο, κι ας μην το τράβηξε ποτέ για να σωθεί.

Δεν είχε μάνα να τον κλάψει,γιατί ήταν ένας μπάτσος, ένα γουρούνι, ένας δολοφόνος.

Κάποιοι θάνατοι δεν πουλάνε το ίδιο, αλλά μαντέψτε,πονάνε το ίδιο.

Ποιος είναι ο αστυνομικός;Δυστυχώς θυμηθείτε το περιστατικό...."Από το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας ανακοινώνεται ότι την 23.10 ώρα της06/07/2007, δύο (2) αστυνομικοί οι οποίοι βρίσκονταν σε διατεταγμένη υπηρεσίαμέτρων ασφαλείας για αποτροπή κλοπών, επιθέσεων και φθορών ξένης περιουσίας,(σπάσιμο οχημάτων, καταστημάτων ή εγκαταστάσεων κ.α αδικημάτων) όπως έχεισυμβεί κατά το παρελθόν, κατά την διάρκεια συναυλίας συγκροτημάτων μουσικήςστις εγκαταστάσεις του γηπέδου Baseball στο Ελληνικό, δέχθηκαν απρόκληταδολοφονική επίθεση από πλήθος ατόμων του αντιεξουσιαστικού χώρου. Η αναίτια επίθεση έγινε από τριάντα τουλάχιστον άτομα, με ενωμένες δυνάμεις ταοποία διέπραξαν βιαιοπραγίες σε βάρος των δύο (2) αστυνομικών, με γρόνθους,λακτίσματα και υλικά αντικείμενα (σιδηρολοστούς, ρόπαλα, θλώντα όργανα),προκαλώντας σε αυτούς βαρείες σωματικές βλάβες. Ειδικότερα ο ένας αστυνομικός (γεν. 1983), φέρει βαριές κακώσεις κεφαλής,πολλαπλά τραύματα στο σώμα και νοσηλεύεται στη Μ.Ε.Θ. Νοσοκομείου, ευρισκόμενοςσε καταστολή.Η κατάσταση του εγκυμονεί κίνδυνο ζωής. Ο δεύτερος αστυνομικός (γεν. 1972), επίσης νοσηλευόμενος φέρει ρωγμώδες κατάγματα στο αριστερό χέρι και μώλωπες στα πλευρά. Η βάναυση επίθεση συνεχίζει μια σειρά προκλήσεων έναντι της έννομης τάξης και''καταδρομών'' που αποδέχονται με απάθεια το ενδεχόμενο αποτέλεσμα της σωματικής βλάβης και της ανθρωποκτονίας από ''άτομα'' που ασκούνται στη βία, μάλλον ως πρόταση και στάση ζωής και ως ''πολιτική παρέμβαση''. Η Ελληνική Αστυνομία κινείται για την ανακάλυψη των δραστών".

Γι' αυτό το γεγονός όμως, κανένας δημοσιογράφος δε θα φωνάξει, κανένα Ιντυμίντια δε θα γράψει αράδες, κανένας ψευτοδημοκράτης μπλογκερ δε θα αναρτήσει έστω και μία γραμμή.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Θα μου επιτρέψεις Ixnilati να θεωρώ την είδηση θανάτου του αστυνομικού απόρροια της εύσχημης πρόθεσης ορισμένων να προκαλέσουν συμπάθεια για τον τιμημένο αυτό κλάδο, τώρα που βάλλεται από παντού μια και τόσο το Troktiko (το blog που ξεκίνησε την όλη φάση) ακύρωσε την εγκυρότητά της, όσο κι η ΓΑΔΑ δεν προέβη ποτέ σε κάποια σχετική ανακοίνωση, ενώ το έχει πράξει για πλείστες άλλες περιπτώσεις στο παρελθόν και θα είχε κάθε λόγο να το κάνει και τώρα.

Από δε άλλο blog αντιγράφω το εξής:

"H είδηση αυτή είναι λάθος. Ο αστυνομικός ΕΥΤΥΧΩΣ ζει. Ο πατέρας του επικοινώνησε με τα μέσα που τη δημοσίευσαν και τη διέψευσε."

Φυσικά να εκφράσω την ικανοποίησή μου που το παληκάρι παραμένει ζωντανό, ακόμα κι αν δεν επιτυγχάνεται ο αρχικός στόχος.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Και κάτι ακόμα για τους επαναστάτες του καναπέ.Επειδή η φράση "αν δεν σπάσεις αυγά δεν κάνεις ομελέτα" είναι αγαπημένη φράση και της εξουσίας ,αλλά και των "επαναστατών" δείτε αυτό το βίντεο... http://www.youtube.com/watch?v=auXrmn5uqOk  , όπου κότα μπορεί να είναι ο καναπεδόβιος λαός και Σουηδός chef η εξουσία ή όλοι αυτοί που παρακινούνε με το έτσι θέλω τον λαό σε επανάσταση... ;)
IXNILATIS μάλλον δεν κατάλαβες αυτό το post.Για ξαναδιάβασέ το καλύτερα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Αυτή τη στιγμή ετοιμάζεται πορεία στο κέντρο της Αθήνας. Έχει μαζευτεί κόσμος (δεν κατάλαβα το μέρος) και μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά από κάμερα. Βάλτε ένα απο τα παρακάτω λινκ σε Winamp, Windows Media Player, KMPlayer, VLC Player.

http://mfile.akamai.com/61609/live/reflector:50061.asx?prop=e

http://mfile.akamai.com/61609/live/reflector:32322.asx?prop=e

http://mfile.akamai.com/61609/live/reflector:45051.asx?prop=e
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/08, 15:45 από Nickmanak »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος PSofia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
   Νομιζω οτι δεν ειναι καιρος για εσωτερικες αναζητησεις και αμπελοφιλοσοφιες,
αλλα ουτε καιρός για αλληλοκατηγοριες και κριτικες,
κυριως οταν αυτες γινονται απο φιλους θεατες,που πολυ συνειδητα επιλεγουν την ανεση του καναπε,την αξιοπιστια της τηλεορασης και την ειλικρινια της εφημεριδας για να ενημερωθουν και να μπορουν να εχουν μια "ολοκληρωμενη" αποψη.
   Η πραγματικοτητα μας πιεζει να ανοιξουμε τα ματια. Οι κυβερνητικοι εκπροσωποι,τα μιντια και τα καναλια προσπαθουν να μας πεισουν ότι όλα βαινουν καλως.. Ωσπου καποια στιγμη "κατι"χτυπαει" και την δικη μας πορτα και ξαφνικα ξυπναμε..
αρκετα ομως με εισαγωγες..

Αυτο που θα ηθελα απο πλευρας μου να τονισω ειναι οτι εχουμε αυταπατες αν νομιζουμε οτι ο κοσμος που ξεχυθηκε στους δρομους τις τελευταια 15 μερες, το εκανε για τη δολοφονια του αλεξη και μονο. Σιγουρα αυτο το γεγονος συγκλονισε,εξοργισε αλλα παράλληλα αποτελεσε αφορμη και πυροδοτησε μια γενικο κλιμα εντονης δυσαρεσκειας που υπηρχε..

Γιατι η βια και η καταστολη ειναι στην καθημερινοτητα μας..

   Βια δεν ειναι μονο το γκλοπ του μπατσου.. Καταστολη δεν υφισταμεθα μονο όσον αφορα στα δημοκρατικα μας δικαιωματα και τις ελευθεριες μεσω των κατασταλτικων μηχανισμων του κρατους->αστυνομια,ειδικα σωματα ασφαλειας..
Βια βιωνουμε καθημερινα..
Βια ειναι η ανεργια,βια οι περικοπες των συνταξεων,
βια ειναι η καταργηση των συλλογικων συμβασεων,
βια βιωνουν οι ανασφαλιστοι και οσοι δουλευουν εξοντωτικα για να ζησουν.
βια ειναι το χαλι που αντιμετωπιζει η υγεια
Βια βιωνουν οι μαθητες στα σχολεια που εχουν μετατραπει σε εξεταστικα κεντρα,
βια ειναι ο ελευθερος χρονος που συνεχως μειωνεται
βια ειναι η απουσια δημοσιας και δωρεαν παιδειας.
βια είναι η γνώση που μας παρεχεται και που δεν εχουμε λογο σε αυτη
(και δεν θελω να το τραβηξω αλλο)

Η βια δεν ειναι εγγεγραμμενη στο DNA μας, ούτε οι ανθρωποι γεννιούνται βίαιοι..
βίαιαες είναι οι κοινωνικες σχέσεις που εχουν διαμορφωθεί.

Τη Βια γεννα το ιδιο το συστημα..Και το κρατος κατα συνεπεια προκειμενου να  "προστατεύσει" τον ίδιο του τον εαυτο,την ίδια του την υπαρξη οριζει τι θεωρείται νόμιμο και τι παράνομο στα πλαίσια μιας αστικης δημοκρατιας βεβαια..
η "βία" του κρατους ειναι νομιμη και απαραίτητη και "ασπιδα προσπασίας του λαού"..ενω η βια του λαου θεωρείται τρομοκρατία.

Αλλα επειδή η βία γεννά βία..και επειδή "η βία είναι η μαμη της ιστοριας"
Ναι είμαστε με τη βία..Ειμαστε με τη συλλογική αντιβία στη βία του κρατους..
Και δεν βγηκαμε στο δρομο για τον αλεξη, βγηκαμε στο δρομο να υπερασπιστουμε τα δημοκρατικα μας δικαιωματα, να διεκδικήσουμε την παιδεια που θελουμε, την υγεία που θέλουμε ,την εργασιακή προοπτικη που θελουμε.Να διεκδικησουμε αυτα που μας ανηκουν και μας εχουν κλεψει.

Αυτες οι μερες νομιζω οτι ήταν πρωτοφανείς. Δεν ξερω αν ηταν εξεγερση η οχι. Δεν θα βιαστω να το απαντησω..
Ωστοσο αδιαμφησβητητα υπήρχαν εντονα εξεγερσιακά χαρακτηριστικα

Ειναι πολυ διαφορετικο 5 ατομα να καινε ενα αστυνομικο τμήμα η να σπανε μια τραπεζα και πολυ διαφορετικό αυτό να γινεται απο την ιδια την πορεια. Επομενως τετοιες πρακτικες,πρακτικες ριζοσπαστικες που πλαισιώθηκαν απο την πλειοψηφια του κοσμου και εκφραστηκαν με τετοιους μαζικους όρους , αυτες οι πρακτικες νομιμοποιηθηκαν, αυτες οι πρακτικες με τους ορους που εγιναν συνιστουν στοιχειο εξεγερσης.
Δεν υπηρχαν κουκουλοφοροι και μη κουκουλοφοροι.. Ηταν κοσμος γεματος οργή.. Και είναι το λιγότερο αισχρό να κλεινουμε τα ματια μας μπροστα σε αυτη την πραγματικότητα που οπως και να το κανουμε σε θελει και με την πετρα στο χερι!
(αυτο λοιπον για μενα είναι ενα στοιχεια εξεγερσης οσον αφορα στις πρακτικες που χρησιμοποιηθηκαν σε συλλογικο πια επιπεδο και ειχαν μαζικη απευθυνση)

Σιγουρα στο δρομο συναντηθηκαμε εμεις οι φοιτητες, με τους μαθητες, τους εργαζόμενους και πλήθος ανθρώπων που βγήκαν να διαδηλώσουν και αυτοί μαζί μας. Και αυτός ο συντονισμός στο δρόμο μεταφέρθηκε και σε αιθουσες οπου εγιναν συντονιστικά φοιτητων, μαθητων, εργαζομένων.
[i](Και αυτο θεωρώ ότι είναι στοιχείο εξεγερσης, αυτος ο συντονισμος δλδ,που σε βγαζει απο τα στενα όρια του κοινωνικου σου χωρου και αποκτας κοινωνικη και παλλαικη απευθυνση)[/b][/i]

Ωστοσο δεν καταφεραν να βγουν γενικες απεργίες,περα απο απεργίες σωματειων και μεμονωμενων κλαδων, και αυτο είναι σημαντικο κριτηριο  αν θελουμε να προσδιορισουμε καπως το τι ζησαμε

επειδή το αστρο φετος δεν ειναι των Χριστουγεννων,αλλα του αγωνα και των εξεγερμενων

Η ΘΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ Ή ΘΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ
                                                            ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ..
οι ασχημες πολεις, ομορφα καιγονται

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Στο παραπάνω ένα σχόλιο έχω να κάνω που συνοψίζεται στην πρώτη λέξη που ξεκινάει "Νομίζω". Νομίζεις λοιπόν...
Τι πιστεύω εγώ. Εγώ πιστεύω ότι είτε αυτοί που προσπαθούνε να με καθοδηγήσουνε για να κάνω ότι τους βολεύει μέσα από το "σύστημα" (και κάποια στιγμή πρέπει να το προσεγγίσουμε και να το καταλάβουμε επιτέλους ποιό είναι και τι σημαίνει αυτό το σύστημα που όλοι πιπιλάμε), είτε εκείνοι που με μεγάλα λόγια προσπαθούνε να με βγάλουνε στο δρόμο για να επαναστατήσω και οι δύο μάχονται για την διατήρηση ή την απόκτηση της εξουσίας, στην οποία εκείνοι θα είναι εξουσιαστές και εγώ πάλι ο εξουσιαζόμενος. Μάλιστα πιστεύω ότι αν η "συμπεριφορά" μου και οι απόψεις μου σε περίπτωση επικράτησης των δεύτερων δεν συμφωνεί μαζί τους, ακόμα και αυτοί οι "αντιεξουσιαστές" θα με θεωρήσουν "αντιδραστικό" και θα με "καταστείλλουν", με τις δικές τους δυνάμεις καταστολής που θα έχουνε φτιάξει τότε. Το πρόβλημά μου λοιπόν δεν είναι ποιός θα με εξουσιάζει ή ποιός θα με "καταστέλνει". Το πρόβλημά μου εμένα του καναπεδόβιου είναι να ακούσω πέρα από το καταγγελτικό λόγο τον οποίο τον ξέρω και σε πολλά κιόλας συμφωνώ μαζί του την πρόταση του μετά...Προτάσεις έχετε; Και εφ'όσον έχετε το παγκόσμιο περιβάλλον και την εξωτερική πολιτική την έχετε υπολογίσει; Ή μήπως νομίζεται ότι με το να καταγγείλετε και με το να ανατρέψετε τις δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις εκεί έχει τελειώσει το έργο σας; Ακριβώς εκείνη την ώρα αρχίζει κύριοι. Και ο Λένιν έκανε επανάσταση, αλλά είχε και σχέδιο διακυβέρνησης το οποίο το είχε μεταδώσει μέσα από τους ανθρώπους του στους Μπολσεβίκους. Ξέρανε γιατί επαναστατούσαν.Όχι μόνο για να φύγει ο κακός Τσάρος, αλλά και για να εδραιωθεί ο κομμουνισμός. Εσείς τι θέλετε; Πείτε μας και εμάς να ξέρουμε.Ποιά οικονομία; Ποιά εξωτερική πολιτική; Ποιά Παιδεία; Άντε και κάηκε το "μπουρδέλο η Βουλή"...Και;;;; Από εκεί και πέρα τι;
Κατηγορείτε συνέχεια τους πολίτες αυτής της χώρας ότι προτιμούνε να ενημερώνονται από τα κανάλια, ότι δεν βγαίνουνε στους δρόμους να αντιδράσουνε μαζί σας στη καθημερινή βία που όπως είπε και η PSofia έχει πολλές μορφές ακόμα ακόμα γιατί προτιμάνε να γιορτάσουνε τα Χριστούγεννα αντί να σπάνε το Σύνταγμα και να καίνε το δέντρο (με τη συμβολική έννοια μιλώντας) αλλά δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΑΣ. Εσείς πρέπει να βρείτε τους λόγους για τους οποίους  το μήνυμά σας δεν μπορεί να γίνει κατανοητό και να περάσει στο λαό. Αλλά δυστυχώς αντί να κάνετε την αυτοκριτική σας και να αλλάξετε μεθόδους ,σας αρκεί να αυτοικανοποιείστε, θεωρώντας όλους εμάς "καμμένους", "πρόβατα", ανάξια ανθρωπάρια, ενώ εσείς είσαστε τόσο άξιοι και έχετε επιφορτιστεί το δύσκολο έργο της αντίστασης.  Έχω παραπάνω ένα βίντεο από το μάπετ σόου το οποίο ούτε ο IXNILATIS δεν το έπιασε που μάλλον δεν συμφωνεί μαζί σας (άντε καλέ...) .Ο λαός είναι η "κότα" που αντί για το αβγό που εκβιαστικά (με τον ηθικό εκβιασμό και την ηθική παρενόχληση των ενοχών)  του ζητάτε, με την αδιαφορία του σας δίνει βόμβα...Η πλειοψηφία λοιπόν αδιαφορεί για αυτά που λέτε, γιατί δεν έχετε πρόταση αλλά μόνο καταγγελία, γιατί δεν συζητάτε, αλλά υποστηρίζεται τη βία. Το ίδιο κάνουνε κι οι μπάτσοι που κατηγορείτε.Λέτε για τον κοσμάκη η πέτρα που θα φάει στο κεφάλι από τον "αγωνιστή" να πονάει λιγότερο από τη γκλοπιά του μπάτσου; 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/08, 19:38 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος PSofia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σε εμενα απευθυνεται ολο αυτο?
Γιατι αν συμβαινει αυτο,να διαφωνησω....δε νομιζω οτι ολο αυτο που με βαζει μεσα στους "εσεις" μου αναλογει..
Οσο για το νομιζω,φυσικα και νομιζω, προσωπικη αποψη καταθετω..

Γενικα ωστοσο δεν χρειαζεται να περιμενεις απο καποιον να σου πει γιατι να αγωνιστεις και τι θες να αλλαξεις,τι προταση εχεις. ο καθενας μας ξερει πολυ καλα τι τον πληττει, τι του στερουν και τι μπορει και πρεπει να διεκδικησει ;)
οι ασχημες πολεις, ομορφα καιγονται

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Εγώ μπορώ να αγωνιστώ για δεκάδες πράγματα τα οποία για σένα μπορεί να είναι από αδιάφορα έως και εχθρικά.Το πρόβλημα είναι γιατί δεν αγωνίζομαι με το να βγώ στο δρόμο; Κάθε μέρα, σε κάθε γωνιά της Ελλάδας , άνθρωποι αγωνίζονται παλεύοντας με τη δουλειά τους, με τις αρρώστιες τους, με την αγωνία για το αύριο. Εξοντωμένοι από αυτόν τον αγώνα γυρνάνε στα σπίτια τους και δεν έχουνε όρεξη ούτε να μιλήσουνε.Ένα πιάτο φαί, ένα καλαμπούρι και λίγη ξεκούραση, μόνο αυτά ζητάνε. Αυτοί είναι οι άνθρωποι που κάποιοι επειδή έχουνε περίσσευμα ενέργειας, τους κατηγορούνε σαν πρόβατα. Τα πρόβατα λοιπόν τα ξέρουνε όλα αυτά. Αλλά θέλουνε όραμα για να φύγουνε από τη στάνη του εκμεταλλευτή τσομπάνου και θέλουνε να ξέρουνε και που θα πάνε μετά. Θα τριγυρνάνε άσκοπα στα ρουμάνια μέχρι να τα βρει κανένας λύκος ή υπάρχει καλύτερο μαντρί και ποιό είναι αυτό;
Ξέρω ότι μας σηκώνεται η τρίχα τώρα με τους τσομπάνους και τα μαντριά αλλά είναι ρεαλιστικό να πιστεύουμε ότι δεν υπάρχουνε λύκοι;Σερβία, Ιράκ, Αφγανιστάν,Σομαλία τόσα και τόσα κατεστραμμένα μαντριά (χώρες δηλαδή), από τις βόμβες και τα όπλα των λύκων( "Πολιτισμένος Δυτικός Κόσμος" )μόνο και μόνο γιατί πήγανε να σηκώσουνε το δικό τους μπαιράκι, χωρίς να υπογίζουνε σωστά τους συσχετισμούς .Οπότε ναι έχω την ταπεινοφροσύνη να ξέρω τη θέση μου σε αυτό το κόσμο και αν αγωνιστώ θέλω να ξέρω για ποιά αλλαγή θα αγωνιστώ. Για τους προσωπικούς του αγώνες, ο καθένας ξέρει γιατί αγωνίζεται.Για τους αγώνες της πολιτικής όμως πρέπει οι ηγέτες  να μιλάνε ξεκάθαρα και να λένε τι κόσμο οραματίζονται. Όχι μόνο να καταγγέλουν.
Τέλος φυσικά όλα αυτά δεν απευθύνονται προσωπικά σε σένα αγαπητή μου PSofia. Αυτή είναι μιά πολιτική συζήτηση και ως τέτοια απευθύνεται σε όλους μας.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Στα νιάτα μου κυριαρχούσε το σύνθημα: "Μας γ**ήσατε τους δρόμους, σας γ**άμε εμείς τους νόμους" και καθώς φαίνεται τους παραγ**ήσαμε διότι η σημερινή νεολαία κλείνει τον φαύλο κύκλο με το αντίστροφο σύνθημα: "Μας γ**ήσατε τους νόμους, σας γ**άμε εμείς τους δρόμους".

Δεν ξέρω εάν έχουμε το δικαίωμα να ζητάμε εμείς οι καναπεδάτοι από τους δρομικούς συγκεκριμένες λύσεις όταν παραδεχόμαστε ότι αδυνατούμε να ορίσουμε σε ποιόν εναντιωνόμαστε. Αδυνατούμε να προσωποποιήσουμε την "εξουσία" και "αυτούς που ωθούν τον λαό για επανάσταση". Ποιοί είναι? Δεν έχουν όνομα? Ποιοί είναι η "εξουσία"? Μήπως η χρηματιστική ελίτ που αναφέρει ο Λένιν? Δηλ. εγώ κι ο Αναλόγιο? Μήπως οι πολιτικοί? Ποιοί είναι αυτοί τέλος πάντων? Ας γίνουμε συγκεκριμένοι και μετά ζητάμε κι απ' τους άλλους να γίνουν και αυτοί. Ας εκπληρώσουμε επιτέλους το μότο: "Αν θέλουμε να αλλάξουμε τον κόσμο (δηλ τους άλλους) ας αρχίσουμε πρώτα απ' τον εαυτό μας"!

Προσωπικά πάντως έχω να θέσω μια συγκεκριμένη πρόταση στην αρχηγία της ΕΛ.ΑΣ. ώστε να ξεμπλέξουμε μια για πάντα από τους κουκουλοφόρους τους οποίους ούτε οι καναπεδάτοι ούτε οι δρομικοί, συμπαθούν. Ας ζητήσει την συνδρομή του ΝΑΤΟ και της CIA ώστε με τα στοιχεία που παίρνουν από τις κάμερες να τους βγάλουν ηλεκτρονικά τις κουκούλες, να δούμε όλοι επιτέλους ποιοί είναι. Κι αν αυτό το στοχείο δεν στέκει ως αποδεικτικό στα δικαστήρια, ας το δημοσιοποιήσουν στον Ιχνηλάτη και ξέρει αυτός μετά τι θα κάνει.
Ακόμα θα μπορούσαν να στείλουν πράκτορες μέσα στις τάξεις τους, ώστε να τους βλέπουν και σε φάσεις που δεν θα φορούν κουκούλα και μετά να τους καταδώσουν. Απλά δεν είναι τα πράγματα? Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το κόλημα.! Τόσο πίσω είμαστε σε τακτική?

Εκτός εάν γίνεται ήδη αυτό οπότε όταν θα πυροβολήσει ο Ιχνηλάτης τον κουκουλοφόρο πυροβολήσει άθελά του κάποιον που ασκεί εντεταλμένη υπηρεσία.

Δεν ξέρω τώρα! τα ξεμπέρδεψα ή τα μπέρδεψα χειρότερα? ???
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 10:37
από freemind
4 Απαντήσεις
2253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:21
από γεροντας
1 Απαντήσεις
1992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 19:08
από Aganippi
0 Απαντήσεις
1276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 17:56
από ilianthos-Kanlis
43 Απαντήσεις
11998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/12, 20:44
από tech21man