Αποστολέας Θέμα: βοήθεια για επιλογή φθηνού λαμπάτου ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 12761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
καλημέρα.θα ήθελα την βοήθεια των φίλων που είναι γνώστες του χώρου των ενισχυτών(και είναι αρκετοί εδώ ευτυχώς),αλλά και οποιουδήποτε άλλου μπορεί να καταθέσει την γνώμη-εμπειρία του.
θέλω σίγουρα νά'ναι δικάναλος γιατί μ'αρέσει να παίζω κατευθείαν (καρφί) στον ενισχυτή.
το χρηματικό όριο είναι μέχρι τα 500Ε.
έχω δει τον παρακάτω,http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Fame-CS60C-Combo-/art-GIT0010474-000,αλλά δεν έχω ιδέα αν αξίζει ή όχι.
υπάρχουν και κάποιοι ακόμα σ'αυτό το όριο το χρηματικό όπως,peavey valveking,ή καποιοί ακόμα bugera κλπ.
θα εκτιμούσα τις γνώμες σας.ευχαριστώ.
(τα ακούσματα ξεκινάνε από blues μέχρι grunge).

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τα χρήματα είναι σαφώς σημαντική επιλογή, όμως τα 500€ ενώ ακούγονται ένας ωραίος στρογγυλός αριθμός, μπορεί από την μία να είναι πολλά για κάποια εφαρμογή, από την άλλη να αφήνουν απέξω έναν ενισχυτή που μπορεί να σου ταιριάζει γάντι..

Για τους λόγους αυτούς, γράψε:

1. Τι είδους μουσική παίζεις (λίγο πιο αναλυτικά..) για να δούμε το ύφος και το gain
2. Τι εφαρμογές έχεις (σπίτι, πρόβες, μικρό live κλπ) για να δούμε και τα watt

..τον Fame προτείνω ξέχασε τον!..
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/10, 15:17 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Mπορεις να βρεις πολλους ενισχυτες με τοσα χρηματα...εισαι σιγουρος οτι θες τοσα πολλα watt?

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
περισσότερο θα τον χρησιμοποιήσω στο σπίτι.θα επιθυμούσα βέβαια να έχει την ικανότητα να με καλύψει και σε πρόβα ή live.
ξέρω τα watt είναι πολλά αλλά είναι εξίσου σημαντικό για μένα να είναι δικάναλος.
περισσότερο ο ήχος που κυνηγάω είναι του στυλ ac-dc,motorhead,αλλά και  blues SRV στυλ.πιο μεγάλες επίσης καταβολές έχω από british style 80's(και λόγω ηλικίας...)
ξέρω πως δεν μπορώ να πετύχω όλους τους ήχους αλλά και τεχνικά δεν μπορώ(δεν είμαι κανένας τρομερός παίχτης).
 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/10, 15:35 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aφου λες οτι τα ακουσματα ειναι απο blues εως grunge να υποθεσω οτι θες κατι σε medium overdrive.Ετσι?


Επειτα θες να ειναι combo ή κεφαλη ή οτι να ναι?

Πχ δες αυτον.Εχω διαβασει παρα πολυ καλα λογια για τον 5αρη της σειρας,παραθετω τον 20αρη με λιγα παραπανω χρηματα απο οσα ειναι το μπατζετ σου

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_combo.htm

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
ναι για combo ενδιαφέρομαι,κι ενδιαφέρον ο blackstar που παρέθεσες.
τώρα για το drive μάλλον medium θα τό'λεγα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
H δικη μου επιλογη: http://www.thomann.de/gr/laney_vc15_110_wh_limited.htm


To παιδι ειπε οτι παιζει χωρις πεταλια και το λεω επειδη ακουγονται πολλα για τα βρωμικα των Laney ??? ???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
περισσότερο ο ήχος που κυνηγάω είναι του στυλ ac-dc,motorhead,αλλά και  blues SRV στυλ.πιο μεγάλες επίσης καταβολές έχω από british style 80's(και λόγω ηλικίας...)


Ο καλύτερος ενισχυτής για το ύφος που περιγράφεις (επειδή ξέρω ακριβώς τι εννοείς, τον έχουμε πάρει και εμείς στο group μου) είναι ο:

Orange Rocker 30w Combo Guitar Amp Combo


Διάβασε λίγο, να καταλάβεις:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Orange+Amplification/Rocker+30+112+Combo/10/1

Λίγο πιο πάνω από τα λεφτά σου, αλλά έτσι είναι τα πράγματα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
H δικη μου επιλογη: http://www.thomann.de/gr/laney_vc15_110_wh_limited.htm


To παιδι ειπε οτι παιζει χωρις πεταλια και το λεω επειδη ακουγονται πολλα για τα βρωμικα των Laney ??? ???


H αληθεια ειναι πως τον συγκεκριμενο δν τον εχω ακουσει, αλλα αλλους 2 λαμπατους Laney που εχω παιξει ειχαν πολυ τουμπανο γκαζια!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Δικάναλος, ήχος ac/dc, medium overdrive...και παίζεις καρφί στον ενισχυτή. Έχοντας τις ίδιες ουσιαστικά ανάγκες κατέληξα σε αυτόν και είμαι πολύ ευχαριστημένος:

http://www.dv247.com/guitars/marshall-mhz40c-haze40-all-valve-guitar-amp-combo--63790

Στα λεφτά σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
περισσότερο ο ήχος που κυνηγάω είναι του στυλ ac-dc,motorhead,αλλά και  blues SRV στυλ.πιο μεγάλες επίσης καταβολές έχω από british style 80's(και λόγω ηλικίας...)


Ο καλύτερος ενισχυτής για το ύφος που περιγράφεις (επειδή ξέρω ακριβώς τι εννοείς, τον έχουμε πάρει και εμείς στο group μου) είναι ο:

Orange Rocker 30w Combo Guitar Amp Combo


Διάβασε λίγο, να καταλάβεις:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Orange+Amplification/Rocker+30+112+Combo/10/1

Λίγο πιο πάνω από τα λεφτά σου, αλλά έτσι είναι τα πράγματα..


+1

Επαιζα με εναν τετοιο σε προβες.Καλα καθαρα,ωραιο vintage drive μεχρι και heavy metal distortion
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/10, 16:38 από Rosstrobon »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δες και τον Hughes & Kettner Edition Tube 25th Anniversary, o oποίος είναι ακριβώς στα λεφτά σου και πιστεύω ότι καλύπτει όλες σου τις απαιτήσεις. Είναι δικάναλος, με ισχύ που δεν είναι υπερβολική για το σπίτι αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα αρκεί για μια πρόβα. To καθαρό του κανάλι είναι πολύ καλό και πιστεύω ότι συνεργαστεί καλά με πετάλια (αν στο μέλλον θελήσεις να πειραματιστείς), ειδικά με το FX loop που διαθέτει. Επίσης έχει πολύ ωραίο crunchy overdrive που δεν γίνεται μουντό και δεν λασπώνει όσο ανεβάζεις το gain, αλλά διατηρεί αρκετή διαύγεια και ευκρίνεια. Με το gain στο μέγιστο προσεγγίζεις άνετα ήχους heavy metal, αν και προσωπικά θεωρώ ότι ο ενισχυτής δείχνει τον καλύτερο εαυτό του σε ήχους με ελαφρό overdrive ή medium gain όπως αυτούς που ψάχνεις. Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται για έναν μονοδιάστατο ενισχυτή που θα σού δώσει μόνο έναν καλό ήχο. Στα λεφτά του νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες επιλογές.

Ένας άλλος ενισχυτής που αξίζει να δοκιμάσεις είναι ο Peavey Valve King 112. Eπίσης πολύ ευέλικτος ενισχυτής με ισχύ 50 Watt, ό,τι χρειάζεσαι για πρόβες και live, αλλά με επιλογή να φέρεις την ένταση σε πιο λογικά επίπεδα για το σπίτι με τη ρύθμιση του texture στο πίσω μέρος του ενισχυτή. Αυτός ο διακόπτης αλλάζει το χαρακτήρα του ενισχυτή από τάξη Α/Β (που σού δίνει τη μέγιστη ισχύ των 50 Watt) σε Α (που λειτουργεί σε χαμηλότερη ισχύ). Σού δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις τον ήχο σου σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, καθώς έχει ξεχωριστά EQ για καθένα από τα δύο κανάλια (με επιλογή bright στο καθαρό κανάλι και boost στο lead κανάλι), καθώς επίσης και με το reverb. Διαθέτει και αυτός FX loop. Έχω την αίσθηση ότι το ηχητικό φάσμα του Peavey ίσως να είναι μετατοπισμένο περισσότερο προς τα high gain είδη και πιθανόν να μην είναι τόσο καλός όσο ο Hughes & Kettner στα καθαρά. Ομολογώ όμως ότι δεν τον έχω δοκιμάσει ο ίδιος και δεν μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα. Για 400 Ευρώ πάντως, νομίζω ότι είναι ένας πολύ σοβαρός διεκδικητής για τον τίτλο του καλύτερου ενισχυτή σε αυτή την κατηγορία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
O hughes and kettner 20th anniversary εχει πολυ καλο ηχο ελπιζω να μοιαζει ο 25th. Παρε μια τζουρα.



Οσο για τους orange επαθα πλακα με αυτο το video που κανει την τελεκαστερ (μια απαισια κιθαρα χα χα) να ακουγεται σα τον καλυτερο GNR ηχο μεχρι shred.

Αλλα για μενα οι EL84 δεν αγγιζονται μεχρι σημερα. Προτιμω 10 φορες κατι τετοιο...



Εκανα αρκετα τεστ σε τελικους με ενα δεδομενο προενισχυτη και καποια κοινα στοιχεια δε μαρεσαν καθολου στις μεγαλες λαμπες (EL34 και 6L6) ακομη και αρκετα τσιτωμενες (σαν ηχητικο χαρακτηρα και οχι ως δυναμη γιατι συχνα αυτο μπερδευεται).  Ωστοσο οπως και οι EL84 ολες εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, και απο αυτες προτιμω συνολικα τις EL84. Γουσταρω να βραζουν τα μεσαια!!! (την περιοχη του μπασσου στον μπασσιστα!). Απο τοτε που βγηκα να παιξω live σε νορμαλ μαγαζια ...ταιριαζουν. Απο μενα ψηφο στον Hughes and kettner γιατι τις εκμεταλλευεται με πολυ καλο τροπο. Επιπροσθετα σχεδον κλειστη καμπινα πολυ καλο μπασο.

Φυσικα δεν ισχυριζομαι οτι ολοι οι ενισχυτες με EL84 μοιαζουν μεταξυ τους η οτι ολοι με 6L6 ακουγονται το ιδιο καμμια σχεση πραγματικα. Απλα καποια κοινα στοιχεια σχεδον τα ακουω. Ακομη και στο live των metallica στη βουλγαρια (απειρο γελιο να αγκαλιαζει ο Mave Dustaine τον Lars και τον Hammett μας ζοριζε η μπυρα με αυτο κοντεψαν να μου φυγουν!) ακουγα καποια χαρακτηριστικα που ελεγα ΩΠ!!! 6L6! Χα χα...


Απολλων ο valveking ειναι μια επιλογη που δεν αναφερεται συχνα και σε παρομοιο forum οι (λογοκρισια...λογοκρισια) εχουν ξεραθει να τον θαβουν.

Συνηθως ομως αποτελει μια καλη λυση, προσιτη οικονομικα και πρωτης ταξεως πειραματισμο για modες (αλλωστε δεν πειραζεις και κανενα θρυλικο μηχανημα να χασει την αξια του).

Ξερεις οτι κατα βαση μοιαζει αρκετα με τον JCM 800 σε σχεδιαση?
http://ultimate-guitar-valveking.wikispaces.com/Amp+Mods+-+Electronics

Εχει και ηχητικα δειγματα (στο JCM 800 mod).

http://www.youtube.com/results?search_query=peavey+valveking+mod+FJA&aq=f

80's gain mods και mesa mods...



Οσο για metal αν παραστει η αναγκη ο ενισχυτης κρυβει πολλες ευχαριστες εκπληξεις ακομη και χωρις πειραγμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απολλων ο valveking ειναι μια επιλογη που δεν αναφερεται συχνα και σε παρομοιο forum οι (λογοκρισια...λογοκρισια) εχουν ξεραθει να τον θαβουν.

Και οι δύο ενισχυτές που παρέθεσα δεν είναι από αυτούς που προτείνονται κατά κόρον σε σχετικές συζητήσεις, σε αυτό ή και σε άλλα fora. Συγκεκριμένα για τον Valve King, ειλικρινά δεν ξέρω ποιοί είναι αυτοί που τον θάβουν και που η λογοκρισία δεν σού επιτρέπει να αναφέρεις. Πάντως εγώ προσωπικά όπου βλέπω υπερβολικό έπαινο αλλά και υπερβολικό θάψιμο, αποφεύγω να παίρνω τα σχόλια πολύ στα σοβαρά. Σε πολλά fora, ειδικά Ελληνικά, θα βρεις πάντα μια μερίδα παρωπιδοφόρων που πιστεύουν ότι οι "Χ" κιθάρες ή οι "Ψ" ενισχυτές είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει και είναι έτοιμοι να θάψουν αδιακρίτως οτιδήποτε άλλο. Όταν διαβάζει κανείς κριτικές και σχόλια σε μια μουσική ιστοσελίδα ή ένα forum πρέπει να μάθει να ξεχωρίζει ποιός είναι αυτός που κατέχει το αντικείμενο και ποιός λέει λόγια του αέρα.

Εν πάσει περιπτώσει, για μένα ο Valve King αποτελεί μια ιδανική επιλογή για κάποιον που θέλει ενισχυτή τόσο για το σπίτι όσο και για χρήση σε πρόβες και live. Έχει τις κατάλληλες προδιαγραφές με δύο ξεχωριστά κανάλια, εσνωματωμένο reverb, μεταβαλλόμενο ηχόχρωμα και ισχύ, FX loop, κλπ. Από εκεί και πέρα όλα είναι θέμα γούστου και αυτιού. Ο καθένας μπορεί να αποφασίσει αν τού αρέσει ή όχι ένα μηχάνημα και αν καλύπτει τις ανάγκες του. Η κοινή γνώμη είναι αυτό και μόνο. Μια γνώμη, και μάλιστα κοινή... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Δικάναλος, ήχος ac/dc, medium overdrive...και παίζεις καρφί στον ενισχυτή. Έχοντας τις ίδιες ουσιαστικά ανάγκες κατέληξα σε αυτόν και είμαι πολύ ευχαριστημένος:

http://www.dv247.com/guitars/marshall-mhz40c-haze40-all-valve-guitar-amp-combo--63790

Στα λεφτά σου  ;)



+1... Απο τους ενισχυτες που καλο ειναι να ακουσεις.


Επισης τσεκαρε και τον Peavey Classic 30 που ειναι μια εξαιρετικη επιλογη ανεξαρτητως μπατζετ..!


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Φίλοι μου σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις γνώμες και το ενδιαφέρον σας.
Λίγο-πολύ ψάχνοντας στο net έχω ρίξει μια ματιά σ'όλους τους ενισχυτές που αναφέρθηκαν.
Να συμφωνήσω πως η καλύτερη περίπτωση σύμφωνα με τα συγκεκριμένα δεδομένα είναι ο συγκεκριμένος orange,όμως
η διαφορά τιμής του με τον valveking ή με τον h&k 25th είναι αρκετή.
Όταν είχα αρχίσει την αναζήτηση είχα μία κλήση στον valveking,αλλά 'όπως προαναφέρατε άκουσα τόσα αρνητικά σχόλια που ομολογώ χωρίς νά'χω καμμία εμπειρία στο θέμα επιρρεάστηκα.
Από την άλλη ο h&k αποτελεί μία δελεαστική πρόταση.
Για τον MHZ40 (που επίσης είχα κοιτάξει)με φόβησε λίγο το ότι έχει αρκετά features και δεν ξέρω κατά πόσο ανταπεξέρχεται καλά σ'όλα. Όσον αφορά τους laney από τις γνώμες πού'χω πάρει,μειoνεκτεί στα βρώμικά του αλλά είναι αξιόπιστη πρόταση.
΄Οπως και νά'χει και πάλι ευχαριστώ.
Όταν επιλέξω(ελπίζω σύντομα)θα ενημερώσω σχετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/10, 15:02 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Φίλε JP.M είμαστε στο ίδιο σταυροδρόμι. Από ότι αντιλαμβάνομαι έχουμε τις ίδιες ανάγκες και προδιαγραφές.

Με την λίγη εμπειρία και γνώση που μπορώ να έχω (πειραματίζομαι με έναν modelling ενισχυτή Vox AD50VT) καταλήγω (;) στο εξής:

Θα μπορούσαμε να βρούμε κάποιον σχετικό με τα ηλεκτρικά και να κατασκευάσουμε έναν ενισχυτή με δικές μας προδιαγραφές;
Να έχει ένα πολύ καθαρό κανάλι για να βγάζουμε τους δικούς μας ήχους με μια καλή πεταλιέρα και ένα βρώμικο (;) κανάλι με ήχο γρατσουνιστό (AC/DC, Rory Gallagher κλπ). Χωρίς εφέ, αφού θα μας τα δίνει η πεταλιέρα, με 12άρι μεγάφωνο, με κόφτη ισχύος και με έξοδο για μεγάφωνα και ακουστικά; Ζητάω πολλά; Α!, και με λίγα χρήματα;

Η χαρά του παιδιού!

Τι λένε οι υπόλοιποι;

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Για τον MHZ40 (που επίσης είχα κοιτάξει)με φόβησε λίγο το ότι έχει αρκετά features και δεν ξέρω κατά πόσο ανταπεξέρχεται καλά σ'όλα.

Όσο για τα επιπλέον εφφέ του ενισχυτή, σου λέω με σιγουριά ότι είναι όλα αξιόπιστα. Εκεί που κατά τη γνώμη μου υπάρχει αδυναμία είναι στο ψηφιακό reverb του ενισχυτή. Σίγουρα έχω ακούσει αρκετά που είναι από λίγο εως πολύ καλύτερα.

Ό,τι και να επιλέξεις τελικά, καλόπαιχτος!

Αποσυνδεδεμένος BPLive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • One in a Million ...
    • Προφίλ
I agree about the Orange rocker combo  8)   and also with the Peavey Classic 30/20 ..      Hell even a Fender tube amp of some sort..  Twin reverb... champ. Laney.  All these can play grunge fine.  I'd go for the Orange though !!   :-X as I never owned one.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
κανόνισα για τον peavey valveking.
η τιμή ήταν ελκυστική(399 musicstore) όσο και τα χαρακτηριστικά του.
θα τον συζητήσουμε και με την χρήση του.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
o ενισχυτης απο χθες ειναι στα χερια μου.
πρωτη μου εντύπωση, για τ'αυτιά μου πολύ καλή.
hard rock full.μάλλον λίγο πιο σφiχτός ο ήχος για τα δικά μου αυτιά.
στα καθαρά  αξιοπρεπής.ο ενισχυτής είναι πάρα πολύ παραμετροποιήσιμος,και
για κάποιον που ψάχνει φθηνή λύση πιστεύω πως αξίζει.
η φθήνια του πάντως φαίνεται στην κατασκευή του(οπτικά).
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 08:50 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
...να ενοχλήσω και πάλι τους γνώστες γιατί μου παρουσίασε ένα βόμβο ο ενισχυτής και στα δύο του κανάλια που αυξάνετε όσο αυξάνω την ένταση.όταν παίζω δεν το κάνει.μήπως είναι κάτι απλό και μπορώ να το ελέγξω μόνος ή πάμε για αλλαγή?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Οι βόμβοι συνήθως είναι θέμα τροφοδοσίας και ειδικότερα γείωσης.
Κάποιο ποσοστό θορύβου (hiss) είναι πάντα αναμενόμενο με ενισχυτές με πολύ gain, αλλά ο βόμβος είναι κάτι που πρέπει να προσέξεις.
Μπορεί να προέρχεται και από έξω από τον ενισχυτή, ή από κακή τροφοδοσία του ίδιου του ενισχυτή, ή τροφοδοσία τυχόν πεταλιών που χρησιμοποιείς.
Δοκίμασε πολύ απλούς συνδυασμούς, χωρίς πετάλια, με διαφορετικά καλώδια και αν είναι δυνατόν και κιθάρες, να δείς που επικεντρώνεται το πρόβλημα.
Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να οφείλεται και σε λυχνίες, αλλά για καινούργιο ενισχυτή θα ήταν λίγο δύσκολο, εκτός εάν έχει χτυπηθεί σοβαρά στην μεταφορά. Στην τελική περίπτωση, αν έχεις την δυνατότητα και τις γνώσεις, κάνε και μία αλλαγή με άλλες λυχνίες έστω και προσωρινά, ή δανεικές, να δείς αν το πρόβλημα φεύγει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
4 Απαντήσεις
3110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
8 Απαντήσεις
5000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
9 Απαντήσεις
4900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
26 Απαντήσεις
10314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
20 Απαντήσεις
5328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 00:15
από tech21man
77 Απαντήσεις
20547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 11:55
από adr1anos
15 Απαντήσεις
6142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
40 Απαντήσεις
11712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/15, 18:26
από AnimaPura