Αποστολέας Θέμα: Yamaha FG 800  (Αναγνώστηκε 12172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Yamaha FG 800
« στις: 22/12/17, 22:59 »
Μετά από μια βόλτα σε έναν κοντινό κατάστημα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας και ειδιαιτερα στους νεώτερους παίχτες που ψάχνουν κάτι οικονομικό για να αρχίσουν η όποιον ψάχνει κάτι οικονομικό για να διευρύνει περισσότερο τους ορίζοντες του. Τις προάλλες λοιπόν πήγα στο νακα για να τσεκάρει ένας φίλος μου έναν ενισχυτή που ήθελε και λέω και εγώ δεν πάω να παίξω καμία κιθάρα και εντελώς τυχαία έπεσε στα χέρια μου μια Yamaha μοντέλου 800 και δεν θυμάμαι αν ήταν η FG η FS. Το θέμα ήταν ότι δεν σκόπευα να πάρω καινούρια κιθάρα αλλά μόλις την δοκίμασα μου έκανε τεράστια εντύπωση το ποσό καλοφτιαγμενη και πόσο καλό playability είχε. Ο ήχος ήταν νορμάλ προς αρκετά καλός για την τιμή της, αρκετά εξισορροπημενος και με βάθος.
Πριν μπορώ να πω ότι δεν υποστηριζα καθόλου yamaha, μιας και όσες είχα δοκιμάσει δεν με εντυπωσίασαν αρκετά, αλλά μάλλον στη συγκεκριμένη best selling σειρά η Yamaha έχει αφιερώσει πολύ μεράκι. Εν πάση περίπτωση, μετά από λίγο έρευνα κατέληξα σε δυο παρόμοια μοντέλα το Yamaha FG και FS 820 αντίστοιχα με καλύτερα ξύλα.
Οπότε αναρωτιόμουν υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια από τις δύο στην κατοχή του ?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Yamaha FG 800
« Απάντηση #1 στις: 23/12/17, 16:46 »
Με βάση κάποια μοντέλα από τις σειρές F ή FX, ομολογώ ότι και η δική μου εντύπωση για τις φτηνές ακουστικές της Yamaha δεν ήταν πολύ καλή (ενώ αντίθετα μοντέλα πιο ακριβά όπως της σειράς L είχαν πολύ καλή ποιότητα και εξαιρετικό value for money). Δεν έχω παίξει τη συγκεκριμένη κιθάρα, από μια ματιά στις προδιαγραφές όμως φαίνεται καλύτερη επιλογή. Γενικά μια κιθάρα σε αυτά τα λεφτά (κάτω από 300 Ευρώ) που έχει συμπαγές καπάκι, βελτιωμένο bracing και binding σίγουρα αξίζει τουλάχιστον μια δεύτερη ματιά.

Για άλλες επιλογές στο ίδιο περίπου εύρος τιμής, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τη Recording King RDS-9, την Epiphone Hummingbird, την Cort Earth 70 και την Cort Εarth 100NS, και για λίγο πάνω από 300 Ευρώ, την Takamine GD30 και την Cort MR710F.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yamaha FG 800
« Απάντηση #2 στις: 23/12/17, 17:32 »
Είχα αγοράσει μία ηλεκτρακουστικη yamaha από το Νάκα 190 χιλιάδες δραχμές το 1997, αφού την ξέσκισα σε όλες τις εκδρομές που πήγαινα και την καταχτύπησα παντού γύρω γύρω (κάτι για το οποίο πλέον βέβαια μετανιώνω οικτρά), παίζω ακόμα στο σπίτι και την καταευχαριστιέμαι. Και από ήχο και από playability.


Είδα την Epiphone που λέει ο Απόλλωνας και μου έκανε τρομερή εντύπωση η ποιότητα κατασκευής της, με τα bindings και τα όλα της :)


Πλέον έχω ερωτευτεί αυτήν εδώ, που είναι βέβαια πιο ακριβή αλλά έχει και εβένινη ταστιέρα και για κάποιο λόγο ρίξανε την τιμή της που αρχικά ήταν κοντά στο χιλιάρικο
https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Epiphone-Masterbilt-Century-Zenith-Classic-Natural/art-GIT0038921-000


Υπάρχει και με ταστιέρα παλίσσανδρο κανένα κατοστάρικο πιο κάτω. Βέβαια ξεφύγαμε στην τιμή, αλλά την έχω κοιτάξει τόσες φορές τελευταία που ήθελα να το μοιραστώ χεχε.


(Σε κάθε περίπτωση, ποτέ κιθάρα - ειδικά ακουστική θα πρόσθετα - χωρίς δοκιμή, αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό που παραγγγέλνεις)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Yamaha FG 800
« Απάντηση #3 στις: 23/12/17, 18:06 »
Είδα την Epiphone που λέει ο Απόλλωνας και μου έκανε τρομερή εντύπωση η ποιότητα κατασκευής της, με τα bindings και τα όλα της :)

H Hummingbird είναι πράγματι εξαιρετική κιθάρα από πλευράς ποιότητας κατασκευής, ειδικά δεδομένης της τιμής, και πολύ όμορφη (υποκειμενικό αυτό). Είναι και ηλεκτροακουστική. Τα έχει όλα και συμφέρει, όπως έλεγε και μια παλιά διαφήμιση...

Κάποιες κριτικές που έχω διαβάσει κάνουν λόγο για προβλήματα στο setup όπως έρχεται από το εργοστάσιο, αλλά αυτό είναι κάτι που λίγο-πολύ πρέπει να το περιμένει κανείς σε όργανα αυτής της κατηγορίας, καμιά φορά και πιο ακριβά.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/17, 18:12 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yamaha FG 800
« Απάντηση #4 στις: 27/12/17, 20:13 »
Συμφωνώ όντως η Hummingbird φενεται καλό Vfm, θα πρέπει να την βρω να την τεστάρω κάπου κι'αυτα.Ωστόσο σήμερα επέστρεψα για να αναφέρω ότι πήγα στον νακα και δοκίμασα πάλι την FG 800 και 820. Δεν θα αναφέρω πάλι σχόλια γιατί το είχα κάνει ήδη στο προηγούμενο post. Όμως έπαιξα την Sigma GME Natural και ενώ πάλι δεν είμαι φαν της Sigma αλλά έπαθα πλάκα, ενοητε πολύ καλύτερη της Yamaha και τεράστια διαφορά στον ήχο και το playability και 2 φορές πιο βαριά. Γενικά όσο καιρό ασχολούμαι με κιθάρες πάντα είχα Epiphone και Ibanez και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος. Ωστόσο αυτή η Sigma σε σχέση με την Yamaha είχε πολύ πιο δυνατό ηχο, παραπάνω βάθος και πιο μπασατο ήχο. Και εκεί που έπαιζα μου δίνει ενας φίλος μου μια Epiphone των 600€ και ομολογώ ότι η Sigma ακουγόταν πολύ πιο καλύτερα. Είναι η πρώτη φορά που δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια τα αισθήματα μου για αυτή την κιθάρα. Απλά καταπληκτική, αμα πέσει στα μάτια σας δοκιμάστε την δεν θα το μετανιώσετε σίγουρα. Και παρατήρησα ότι δεν είναι καθόλου διαφημισμενη κιθάρα και ακόμα και στο YouTube τα βίντεο είναι ελάχιστα.

Παραθέτω το link από κάτω : http://www.nakas.gr/prd/sigma-gme-ilektroakoistiki-kithara-natural

Πάνω Καπάκι: Μασίφ Έλατο
Πίσω Καπάκι: Μαόνι
Πλαινά:            Μαόνι
Μπράτσο:        Μαόνι
Ταστιέρα:        Indian Rosewood
Nut:                  Bone
Saddle:            Bone
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/18, 11:14 από OhClockMan »
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!