Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694789 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Καλημερα




  ηδη ξεκινησε η κατασκευη του overdrive. Λογικα μεσα στο Σ/Κ θα το εχω τελειωσει. Βλεπω οι τρυπες στο κουτι να με δυσκολευουν!!!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Επιτελους, συγκεντρωσα ολα τα υλικα απο το banzai κι αρχισα τη διαδικασια. Τοποθετησα ολα τα υλικα στην πλακετα. Αυριο λογικα θα κανω και την περιφερειακη καλωδιωση μαζι με το extra mod. Δυστυχως, υπομονη μεχρι την Δευτερα για να το ακουσω λογω...υπηρεσιας!


  Τουλαχιστον, θα εχω να θυμαμαι, πως κατα την θητεια μου, εφτιαξα μερικα πεταλια!  ;) 


 Φωτος:
 



…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
. Βλεπω οι τρυπες στο κουτι να με δυσκολευουν!!!

Αναφέρσου εδώ: Διάμετροι και διαστάσεις για τρύπες Κουτιών για Πετάλια



  Την εχω την φωτογραφια σαν οδηγο αλλα δυστυχως εχω μονο dremel κατι που κανει τα πραγματα δυσκολα, σχετικα με το τρυπημα του κουτιου!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Ένα καλό τρυπάνι εκτός του ότι είναι σχεδόν απαραίτητο σε κάθε σπίτι για πάσης φύσεως δουλειές θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στο τρύπημα μαζί με μια "κουκουνάρα" όπως νομίζω ότι λέγεται την οποία βρίσκεις σε μαγαζιά με βιομηχανικά είδη.

Μεγάλη προσοχή δώσε στους ογκώδης πυκνωτές ειδικά στον C1(αριστερά) βλέπω ότι ο ακροδέκτης είναι πολύ κοντά στον ακροδέκτη του TR1(presence). Καλή επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ikaros αν θέλεις μια συμβουλή, αν δεν έβαλες ακόμα τις διόδους, βάλτες με sockets (βάσεις ώστε να κουμπώνουν-ξεκουμπώνουν χωρίς κόλληση) γιατί -believe me- θα θελήσεις στη συνέχεια να κάνεις το mod του ανδριανού για την εναλλαγή στο clipping. Την πρώτη φορά έχασα το παιχνίδι ακριβώς στο σημείο αυτού του ξε-κολλήματος και το ξανάκανα απ'την αρχή ;D


ΠΣ: Όντως έγκλημα που δεν έχεις τρυπάνι!Βρίσκεις πλέον σε τιμές ξεφτίλα (βλ. από 20 ευρώ)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Εχω παρει εξοπλισμο για 5 πεταλια και μου λειπει το τρυπανι με την κουκουναρα. Θα ειναι η επομενη μου αγορα. Με το dremel μου βγηκε η πιστη να ανοιξω μια τρυπουλα στα 2mm. Το ovedrive ειναι ετοιμο. Θα επισυναψω φωτογραφια συντομα. Ευελπιστω τη Δευτερα που θα κανω τον ελεγχο να δουλεψει με την πρωτη.
  Δυστυχως δεν προλαβα να δω το μηνυμα πριν βαλω τις διοδους. Δεν πειραζει, θα τις ξεκολλησω με την τρομπα ή θα τις κοψω. Rory, χαρα στο κουραγιο σου!!!
 Delus, η φωτογραφια δειχνει να ακουμπαει ο πυκνωτης με τον ακροδεκτη αλλα ευτυχως εχει αποσταση.

Υ.Γ.: Να ειχα μια ολιγοωρη μια χαρα θα πεταγομουν να το δοκιμασω.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ίκαρε μπράβο, πολύ καλά το πάς!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Παιδια πριν αγορασετε step drill bit(κουκουναρι)δοκιμαστε ενα σετακι καινουργιες μυτες για μεταλλο.Και παντα αργη ταχυτητα οταν τρυπαμε μεταλο...
Εχω π.χ. ειχα ψιλομετανιωση την αγορα του κουκουναριου μου.... ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τα περοσσότερα τρυπάνια χειρός που κυκλοφορούν, παίρνουν max 10mm τρυπάνια οπότε το κουκουνάρι είναι απαραίτητο για τρύπες μεγαλύτερες όπως για τα 3PDT ή την τροφοδοσία, για να μην αρχίσουμε τις πατέντες γυρίζοντας γύρω γύρω με τρυπάνια μικρότερα και καταλήξουμε με τρύπες 8άρια!..  :roll


Και πάντα αρχίζουμε την τρύπα με ένα πολύ μικρότερο τρυπάνι, πχ 2-3mm για να έχουμε ακρίβεια στην θέση και οδηγό, και μετά ανεβαίνουμε διάμετρο τρυπανιών βαθμιαία και ανοίγουμε μέχρι την επιθυμητή διάμετρο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
... για να μην αρχίσουμε τις πατέντες γυρίζοντας γύρω γύρω με τρυπάνια μικρότερα και καταλήξουμε με τρύπες 8άρια!..  :roll

χαχαχα Αυτή η πατέντα παίζει πολύ όταν ανοίγουμε τρύπα μη κυκλική, πχ. για LCD.

Οι στροφές που δίνουμε στο δράπανο εξαρτώνται από τη διάμετρο του τρυπανιού. Για μικρά τρυπάνια πολλές στροφές, μεγάλα τρυπάνια λίγες στροφές. Για να έχουμε ίδια περιμετρική ταχύτητα.

Πιθανόν να υπάρχουν και έτοιμες βάσεις για δράπανα, ώστε να ανοίγουμε τρύπες με ακρίβεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/12, 09:23 από Gant »
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Συγνωμη που διακοπτω παλι την ροη του θεματος... θα γραψουν κατι φιλοι με DI τις κιθαρες για μερικα κομματια τους καθαρες, και θα τους κανω reamp εδω, με τους ενισχυτες μου και με το Torpedo... και θα χρειαστω ενα reamper, ωστε την αντισταση εξοδου line που θα περνω να την κανω πιο κοντα στην αντισταση κιθαρας, να ειναι πιο συμβατη με την εισοδο του ενισχυτη ωστε να εχω σωστοτερη συχνοτικη αποκριση. Αλλα επειδη βλεπω οτι ειναι πολυ ακριβα (π.χ. http://www.thomann.de/gr/radial_engineering_reamp_kit_reamping_kit.htm), αναρωτιεμαι μηπως καποιος απο εσας εχει βρει καποιο αναλογο κυκλωμα, το εχει κατασκευασει και ειναι ικανοποιημενος. Ψαχνω ψυλο στα αχυρα, αλλα ποτε δεν ξερεις... thnx!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
   :D :D :D   Η αναμονη του Σαββατοκυριακου, επιβραβευθηκε με ενα ευχαριστο ηχητικο αποτελεσμα. Μολις πριν λιγο συνδεσα το OD και δουλευει εκπληκτικα. Δυστυχως δε μπορεσα να το ακουσω σε φυσιολογικη ενταση γιατι ειναι πρωι και θα ενοχλησω. Θα επανελθω συντομα με περισσοτερες λεπτομερειες.
 
  Μεσα στην εβδομαδα θα κανω και τις τρυπουλες στο κουτακι και θα ετοιμασω την γραμματοσειρα για τα pots.  ;)

               
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/12, 09:40 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Συγνωμη που διακοπτω παλι την ροη του θεματος... θα γραψουν κατι φιλοι με DI τις κιθαρες για μερικα κομματια τους καθαρες, και θα τους κανω reamp εδω, με τους ενισχυτες μου και με το Torpedo... και θα χρειαστω ενα reamper, ωστε την αντισταση εξοδου line που θα περνω να την κανω πιο κοντα στην αντισταση κιθαρας, να ειναι πιο συμβατη με την εισοδο του ενισχυτη ωστε να εχω σωστοτερη συχνοτικη αποκριση. Αλλα επειδη βλεπω οτι ειναι πολυ ακριβα (π.χ. http://www.thomann.de/gr/radial_engineering_reamp_kit_reamping_kit.htm), αναρωτιεμαι μηπως καποιος απο εσας εχει βρει καποιο αναλογο κυκλωμα, το εχει κατασκευασει και ειναι ικανοποιημενος. Ψαχνω ψυλο στα αχυρα, αλλα ποτε δεν ξερεις... thnx!

Κώστα υπάρχει ένα active re-amping κύκλωμα που βασίζεται σε έτοιμη πλακέτα του Jack Orman και υλοποιείται πολύ γρήγορα και με λίγα parts. Βασίζεται σε αυτή την πλακέτα: http://www.muzique.com/tech/opamp_multi.htm
Γράφει:
"The purpose of this circuit is to provide an interface that can drive a guitar amplifier from a mixing board so that the previously recorded signal can be re-recorded with some of the live sound of the amplifier".
Εάν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου κάνω ΠΜ το αναλυτικό κύκλωμα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
   :D :D :D   Η αναμονη του Σαββατοκυριακου, επιβραβευθηκε με ενα ευχαριστο ηχητικο αποτελεσμα.
Μπράβο, ωραίος!.. :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Εχω πανω απο 1,5 ωρα που ασχολουμαι με τo OD. Πραγματικα, δεν παιζεται!

 Το Level του ακουει εκπληκτικα κι οσο το δυναμωνεις, τοσο αγριευει σε συνδιασμο με το drive του. Παιζει εκπληκτικα ακομη και με ψιλοπεσμενη 9Volt μπαταρια. Αν το δοκιμασετε στα 8/10 της διαδρομης, θα εκπλαγειτε!
 
  Το drive στην αρχη μου ειχε δωσει την εντυπωση οτι ηταν σχετικα λιγο. Οταν ομως εδωσα λιγο απο το Level του πεταλιου και λιγο volume απο τον ενισχυτη, τοτε πηρε τα πανω του. Αν ενω παιζετε, κατεβασετε το vol pot της κιθαρας, το πεταλακι καθαριζει εκπληκτικα καλα! Ειχα αγορασει ενα πακετο με chip για tubescreamer. Θα τα δοκιμασω κι αυτα για να ακουσω διαφορες.
 
  Το tone ειναι καλο αν και θα το ηθελα πιο effective. θα δοκιμασω το Tone mod και θα ξαναγραψω.
 
  Αν πραγματικα λατρεψα κατι, ειναι τα TR, ιδιως του μπασσου και του presence. θα ηθελα να τα κανω pots. Αλλαζουν ολο το πεταλι!
 
Πανω στη χαρα μου εγραψα μεσω κινητου ενα πολυ μικρο κλιπακι. Δεν ειναι οτι καλυτερο ο ηχος, αλλα θα παρετε μια γευση.


  Level: 5
  Drive: 9
  Tone: 4     TR δε θυμαμαι. Ισως θελουν λιγο κοψιμο τα μπασα κι ενα κλικ πανω το presence κι ελαφρως τα μεσαια!


https://rapidshare.com/files/635313595/Ηχογράφηση.m4a


 
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Ειχα αγορασει ενα πακετο με chip για tubescreamer. Θα τα δοκιμασω κι αυτα για να ακουσω διαφορες.

To απόλυτο ΟpAmp για αυτό το κύκλωμα (και πολλά άλλα) είναι το OPA2134 PA Dual Precision Fet της Burr Brown.
Το έχω βάλει και στα δύο εργοστασιακά πετάλια του Barber που έχω, το LTD SR και το Custom Cool και είναι απίθανο.
Ακριβό, αλλά απίθανο!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
..Ειχα αγορασει ενα πακετο με chip για tubescreamer. Θα τα δοκιμασω κι αυτα για να ακουσω διαφορες.

To απόλυτο ΟpAmp για αυτό το κύκλωμα (και πολλά άλλα) είναι το OPA2134 PA Dual Precision Fet της Burr Brown.
Το έχω βάλει και στα δύο εργοστασιακά πετάλια του Barber που έχω, το LTD SR και το Custom Cool και είναι απίθανο.
Ακριβό, αλλά απίθανο!.



 Οπως ακριβως λες, μπορει να ειναι ακριβο αλλα αξιζει. Δε χορταινω σημερα το πεταλι. Κι ακομη δεχω εχω βαλει το tone mod και το clipping mod. Δηλαδη, μετα τι θα κανει το ατιμο???


  Υπαρχουν μικρα pot για να βαλω στις θεσεις των TR? Θα γεμισω τρυπες το κουτι αλλα πιστευω αξιζει να εχουμε ποτενσιομετρα και για αυτα. Full Custom Pedal.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Ίκαρε γιατί δε δοκιμάζεις κάτι τέτοιο;  :

 
Και μάλλον ψάχνεις για μικρά knobs.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Ναι απο τα πλαγια σκεφηκα αν θα μπουν Σταθη... φτιαξε το OD. Θα επανελθω με κλιπ οταν θα κανω το mod.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Υπαρχουν μικρα pot για να βαλω στις θεσεις των TR? Θα γεμισω τρυπες το κουτι αλλα πιστευω αξιζει να εχουμε ποτενσιομετρα και για αυτα. Full Custom Pedal.

H σειρά των 12mm είναι ιδανική για side pots: http://www.banzaimusic.com/Alpha-12mm/ (με συμβατό shaft όπως τα μεγαλύτερα) ..αλλά καλύτερα να βάλεις και μικρά pots: http://www.banzaimusic.com/Mini-Fluted-knob-orange.html
..μπορείς να τα δείς πως τα έχω βάλει/βολέψει εδώ: Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/12, 18:48 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Μαλλον αυτα θα βαλω των 12mm. Θα ψαξω πρωτα στην Ελλαδα μηπως και νρω κατι αλλιως θα τα παραγγειλω απ'εξω.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Παιζει εκπληκτικα ακομη και με ψιλοπεσμενη 9Volt μπαταρια.

Με πεσμένη μπαταρία ακούγεται πολύ καλύτερο!
 
Ωραίος, μπράβο! Δοκίμασε και το tone mod, αλλάζει αρκετά την απόκριση του tone, και άμα μπορείς βγάλε εξωτερικά τα prescence, mid, bass, θα γίνει πολύ ευέλικτο.
 
Και το demo μια χαρά ακούγεται.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Αυριο θα βαλω το κλιπινγκ μοντ + το tone mod. Εξωτερικα pot για τα prescence, mid και bass μπορω να βρω στην Ελλαδα?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Κώστα υπάρχει ένα active re-amping κύκλωμα που βασίζεται σε έτοιμη πλακέτα του Jack Orman και υλοποιείται πολύ γρήγορα και με λίγα parts. Βασίζεται σε αυτή την πλακέτα: http://www.muzique.com/tech/opamp_multi.htm
Γράφει:
"The purpose of this circuit is to provide an interface that can drive a guitar amplifier from a mixing board so that the previously recorded signal can be re-recorded with some of the live sound of the amplifier".
Εάν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου κάνω ΠΜ το αναλυτικό κύκλωμα.


Ευχαριστω για την απαντηση! Ειναι και στερεοφωνικο βλεπω, ωραια!
Υπαρχει μηπως καποιο σχολιο για το συγκεκριμενο κυκλωμα σε αυτη τη χρηση?
Πιστευω μπορω να το κατασκευασω απο το σχηματικο που ειδα, δεν ειναι τιποτα δυσκολο, μονο λιστα με τις τιμες αντιστασεων/πυκνοτων δεν βρηκα  :-\
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)