Αποστολέας Θέμα: telecaster υπερ και κατα  (Αναγνώστηκε 6734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FLOYDLAND

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
telecaster υπερ και κατα
« στις: 01/03/08, 14:06 »
Θελω να παρω μια telecaster αλλα επειδη εχω χασει λιγο την επαφη με το τι κυκλοφορει λογω της bc rich που εχω δεν ξερω πια να παρω και τι εκδοση να προτιμησω, αμερικανικη η μεξικανικη?Γενικα ακουω και αλλες προτασεις εκει μεχρι 800ευρωπουλα ομως...

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #1 στις: 01/03/08, 14:13 »
Για ποιον λογο θες να την πάρεις?

κλασσικές λύσεις ειναι της rockinger (http://www.rockinger.com/index.php?list=WG022), lite ash με αλλαγμενους μαγνήτες (http://www.thomann.de/gr/fender_telecaster_lite_ash_natural.htm) και η baja (http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_baja_tele_vb.htm).


Αν θες μια τελεκαστερ παντως μονο και μονο για την πλακα σου ή για κανα καθαρο κομματι στο στούντιο μπορείς να παρεις μια squier affinity, ενα set twang kings και να αλλαξεις τα ηλεκτρικα και θα εχεις μια ΣΟΥΠΕΡ κιθαρα για την τιμή της (θα σου βγει γυρω στα 250-300) με κλασσικό ήχο τελεκάστερ που θα σε βγαλει ασπροπρόσωπο...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #2 στις: 01/03/08, 14:15 »
Μέχρι 800 ευρώπουλα, στείλε ένα ΠΜ στον Ίκαρο να σε διαφωτίσει πλήρως και να έχεις και μια ωραία τελε, όπως τη θέλεις, και κλάσεις ανώτερη από οποιαδήποτε Fender!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος FLOYDLAND

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #3 στις: 01/03/08, 14:25 »
η baja ειναι μεξικανικη??καλη φαινεται...

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #4 στις: 01/03/08, 14:31 »

ξεκολλα με μεξικανικα αμερικανικα κλπ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΚΑΤΙ. η baja εχει φοβερα specs, δεν θα χρειαστει να αλλαξεις τπτ. ΟΜΩΣ απ'οτι ακούγεται χανει αρκετά σε βάρος, μπορεί να πετύχεις κομματια ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ. Εγω θα σου προτεινα αν αγορασεις απο ελλαδα (δεν ξερω αν υπαρχει) να δοκιμασεις πρωτα και αν παρεις απο εξω μπορεις να την επιστρεψεις αν δεν σου κάνει ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/08, 14:33 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος gda

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #5 στις: 02/03/08, 01:34 »
Βουρ για Rockinger ή ακόμα καλύτερα επικοινώνησε με www.guitars.gr (για περισσότερες επιλογές) και τίποτα άλλο! ;)
Tele tele tele tele tele tele. Αχ τα είπα και ησύχασα!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #6 στις: 02/03/08, 12:36 »


Πρέπει να γράψεις για τι μουσική τη θέλεις την Τέλε.... όχι ότι μια Τέλε δεν μπορεί να παίξει οποιοδήποτε είδος μουσικής, αλλά πρέπει να κάνεις τις επιλογές σου. Εγώ θα έβαζα, χωρίς σειρά προταιρεότητας τις παρακάτω επιλογές:

1) Fender Baja
2) Rockinger ή Goeldo partcaster
3) Γιαπωνέζικη Fender Tele (μόνο με παραγγελία στην Ιαπωνία, δυστυχώς)

Και στις 3 περιπτώσεις είσαι κοντά στα 600 ευρώ, διαθέτοντας μια εξαιρετική βάση, στην οποία μπορείς να αλλάξεις ας πούμε μαγνήτες, κλειδιά, γέφυρα, κλπ, στην πορεία, αν δεις ότι χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό. Σαν "outsider" δες και τις Fender Highway (τις βρίσκω ένα κλικ πιο κάτω από αυτές που λέω παραπάνω).

Σε κάθε περίπτωση, καλωσήρθες στον κόσμο της Κιθάρας Για Πραγματικούς Άντρες!  ;D ;D

(κάτσε να βάλω πολλές φατσούλες για να καταλάβουν όλοι ότι αστειεύομαι:  ;D :D ;) ;D ;D ;D :D ;) :P :P :P :P :P ;D ;D)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #7 στις: 02/03/08, 21:19 »
Αν θες αμερικάνα και έχεις την άνεση οικονομικά fender american ash telecaster.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #8 στις: 03/03/08, 01:03 »
Κάνε μια βόλτα στα κιθαρομάγαζα, βρες μια baja που να μην είναι πολύ βαριά (πολύ ελαφριά δεν νομίζω να υπάρχει αφού έχουν σώμα απο nothern ash που είναι βαρύτερο ξύλο απο το southern ash) και χτύπα την...
You can't go wrong!!   ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος t_c_bel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #9 στις: 03/03/08, 01:53 »
Αν μου επιτρέπεις, θα σε προέτρεπα να δοκιμάσεις μια Stratocaster. Μπορείς να βρεις σε αυτά τα χρήματα μια μεταχειρισμένη Αμερικάνικη, αρκεί να προσέξεις το ξύλο να είναι ash και το βερνίκι νιτροσελουλόζη αποκλειστικά και μόνο! Διαφορετικά, καλύτερα να την ξύσεις. Από αυτά που καταλαβαίνω από το post, δεν ψάχνεις για πραγματικά Telecaster-ίσιο ήχο, ο οποίος είναι πολύ ιδιαίτερος και δεν έρχεται σε αυτά τα χρήματα. Αν θέλεις να ακούσεις τι εννοώ, προσπάθησε να παίξεις σε μια Vintage Reissue του '52, με swamp ash σώμα, maple παχύ μανίκι και το vintage wiring (όχι κάποιο από τα μοντέρνα που βρίσκεις, πλέον, στις υπόλοιπες). Θα πάθεις πλάκα, μεν, αλλά είναι μονομπλόκ πράγμα, όχι ευέλικτο, δυο ήχοι στην ουσία, αλλά καθηλωτικοί - η κιθάρα είναι απλά plug and play σε έναν καλό λαμπάτο και δεν θέλεις τίποτα άλλο!
ΟΜΩΣ, αυτό είναι κάτι ιδιαίτερο και πολύ πιθανόν να μην σου κάνει κι όλας. Ενώ με μια καλή Stratocaster έχεις μια πάρα πολύ έυκολη στο παίξιμο και καλοστημένη κιθάρα, με πολλές επιλογές στον ήχο, και αν δεν διαπράξεις το σφάλμα να πάρεις μοντέλο με humbucker στη γέφυρα, ή κάποια μπερδεμένη καλωδίωση από αυτές που πλασάρει η Fender για να προσφέρει και μερικές επιλογές παραπάνω και να ανοίξει τεχνητά τη γκάμα στις κιθάρες τις που είναι στην πράξη κατά βάση σταθερές για πολλές δεκαετίες, θα έχεις και Tele twang με λίγη προσπάθεια.
Πολλοί μπορεί να διαφωνίσουν, και όντως αυτή είναι μια υποκειμενική μου γνώμη, αλλά μια και ρωτάς σου την είπα. Το τι θα κάνεις εσύ το ξέρεις καλύτερα για τον εαυτό σου από όλους τους υπόλοιπους. Δοκίμασε, όμως.
Πραγματικά έχε στο νου σου να αποφύγεις κάποιο ξύλο τύπου basswood πνιγμένο σε μισό πόντο ασφυκτική μπογιά. Τουλάχιστον έχε αυτό στο νου σου.
Κι εγώ για να αποκτήσω άποψη για τον ευατό μου, βρέθηκα ταυτόχρονα με δυο Tele και μια Strato στο σπίτι και έκανα battle of the Fenders, συν αυτά που θυμόμουν έχοντας παίξει και στο παρελθόν με άλλη μια Tele και άλλη μια Strato, όλες αυτές διαφορετικές μεταξύ τους. Και κατέληξα πως παρότι το σχήμα της Tele το λατρεύω, όπως και το κόψιμο του ξύλου της κ.λ.π., ενώ η Stratocaster ποτέ δεν μου είχε γεμίσει το μάτι, αν δεν πας για hardcore Telecaster πράγμα, η Stratocaster είναι πολύ καλύτερη λύση!
Καλή αναζήτηση! :)

Αποσυνδεδεμένος hipy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: telecaster υπερ και κατα
« Απάντηση #10 στις: 06/03/08, 15:45 »
Εγώ θα πρότεινα αυτή

http://www.thomann.de/gr/fender_72_telecaster_thinline.htm

Και κούκλα και all around και humbukers και ελαφριά.Προσωπικά την έχω βάλει στο μάτι και είναι και στα λεφτά που λες
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/08, 00:45 από hipy »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
35339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/06, 12:23
από mtgr
9 Απαντήσεις
4038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:04
από TassosK
2 Απαντήσεις
3042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 08:52
από grmako
1 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 18:41
από ilianthos-Kanlis
2 Απαντήσεις
1820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 23:33
από ivikos
7 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/09, 18:55
από papous
2 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/10, 16:14
από ivikos
1 Απαντήσεις
3329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 17:11
από Harpwood
15 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
5 Απαντήσεις
3146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/17, 16:38
από RedWhite83