Αποστολέας Θέμα: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!  (Αναγνώστηκε 16815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Δηλαδή, δεν ξέρω που θα φτάσει ακόμα αυτη η βλάκεια τους...

Ειδαμε για τα σκυλιά, για τα τρωκτικα με τη γούνα, τωρα αυτο...



στο ψάρι μου ήρθε να σπάσω την οθόνη...


αν εχει βάλει άλλος το θέμα, σβήστε το...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Νταξει, συγκρητικα με τα αλλα που εχουμε δει κατα καιρους, δεν ειναι τοσο τραγικο. Απλα ειναι (για μενα) τελειως βλακωδης ενας τετοιος διαγωνισμος. Τωρα τα ζωα, θα τα μαγειρευαν ουτως η αλλως.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Οντως το ψαρι ακομα και οταν το εγδαρε, το τηγανισε και του ριξε σαλτσα απο πανω ηταν ακομα ζωντανο...  :-\
Λιγη τσιπα ρε παιδια...


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τωρα τα ζωα, θα τα μαγειρευαν ουτως η αλλως.
Δεν είναι έτσι, στη συγκεκριμένη περίπτωση δες απλά τι περνά το ψάρι ενώ είναι ακόμα ζωντανό... :(

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το εχει παρακανει αυτη η ανατολη..τι ωραια εδω στην δυση που την μια μερα το κοτοπουλακι ειναι μιας μερας και κατι γραμμαρια και την επομενη μερα ειναι 6 μηνων και 12Kg...δεν την παλευουν οι κινεζοι
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Είχα την τύχη να ταξιδέψω ανατολικά (Μπαχρέιν και Ταιλάνδη) και να διαπιστώσω πως τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από το εκάστοτε φαιδρό video στο youtube που περιγράφει μια παράξενη συνήθεια ενός λαού.Μην κρίνετε κάτι χωρίς να έχετε ίδια πείρα.
Το να αποκαλούμε τα ήθη-έθιμα κάποιων άλλων βλακεία δείχνει απλώς την αμάθειά μας.
Με την ίδια λογική ένας γιαπωνέζος θα μπορούσε να πεί για μας πως είναι "βλακεία" να κάθεσαι να πίνεις με τις ώρες φραπέ ή να ξαντεριάζεις το καημένο το προβατάκι και να το κάνεις κοκορέτσι  ;)
Οι δυτικοί είμαστε μακράν χειρότεροι στο βασανισμό ζώων.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Τι ειμαστε μωρε οι ανθρωποι....Τι Ανατολη ,τι δυση μου λετε?Εχουμε χασει καθε ιχνος στοιχειωδους ανθρωπιας
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Tραγικο...Η ηλιθιοτητα καθε τετοιου ''παιχνιδιου'' ειτε προερχεται απο Ανατολη ειτε απο Δυση ειναι το ιδιο πραγμα..Εμεις(και αυτοι) φταιμε που τα στηριζουμε βλεποντας τα..
Στην Δυση αντιστοιχες μαλακιες ειναι τα καθε ειδους Survivor,Man versus Wild,Extreme ΣΟΜΕΡ :P κλπ...

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Χωρις καμια διαθεση υποστηριξης του Σομερ πιστευω οτι το παληκαρι με την εκπομπη του δεν εχει σχεση με αυτο το απεχθες θεαμα που παρακολουθησαμε στο παραπανω βιντεο.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος τρόπος μαγειρέματος αποτελεί έθιμο ή παράδοση... αλλά μη μού πείτε ότι δεν έχετε φάει ποτέ στρείδια, κυδώνια ή άλλα θαλασσινά τα οποία τρώγονται ενώ είναι ακόμα ζωντανά (και όσο πιο φρέσκα τόσο το καλύτερο). Και ας σκεφτούμε σε ποιές συνθήκες διαβίωσης μεγαλώνουν τα κοτόπουλα που τρώμε καθημερινά πριν μιλήσουμε για "βασανισμό" ζώων. Ας μην είμαστε πια τόσο υποκριτές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #10 στις: 17/06/09, 19:08 »
αυτο ακριβως που λεει ο Απολλων ηθελα να πω και εγω...και το δικο μας κυνηγι ειναι και αγχολυτικο.και μην ακουσω οτι πεθαινουν αμεσως και δεν βασανιζονται τα ζωα.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #11 στις: 17/06/09, 22:24 »
Παιδια ας μην συζητησουμε για το κυνηγι κλπ γιατι θα χουμε πολλα να πουμε και θα τσακωθουμε :P

Για τον Σομερ οπως και για τις αλλες εκπομπες το λεω γιατι και εκεινο σε μορφη εκπμπης/παιχνιδιου σκοτωνει ζωα ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.Πραγμα κατ εμε απεχθες.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #12 στις: 18/06/09, 01:55 »
Παράθεση
ή να ξαντεριάζεις το καημένο το προβατάκι και να το κάνεις κοκορέτσι

ζωντανό το "ξαντεριάζεις" ??  δεν νομίζω  :-\

όσο για τον τίτλο και την λέξη βλακεία θα διαφωνήσω, η βλακεία δεν έχει όρια παντού (και στην Ελλάδα), οχι μόνο στην Απω Ανατολή
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/09, 01:57 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #13 στις: 18/06/09, 02:17 »
Παράθεση
ή να ξαντεριάζεις το καημένο το προβατάκι και να το κάνεις κοκορέτσι

ζωντανό το "ξαντεριάζεις" ??  δεν νομίζω  :-\

όσο για τον τίτλο και την λέξη βλακεία θα διαφωνήσω, η βλακεία δεν έχει όρια παντού (και στην Ελλάδα), οχι μόνο στην Απω Ανατολή

πηγαινε σε κατι χωρια φιλε jim.ni που οχι μονο ζωντανα τα ξαντεριαζουν...μη σου πω τι αλλο τους κανουν :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #14 στις: 18/06/09, 02:49 »
Παράθεση
ή να ξαντεριάζεις το καημένο το προβατάκι και να το κάνεις κοκορέτσι

ζωντανό το "ξαντεριάζεις" ??  δεν νομίζω  :-\

όσο για τον τίτλο και την λέξη βλακεία θα διαφωνήσω, η βλακεία δεν έχει όρια παντού (και στην Ελλάδα), οχι μόνο στην Απω Ανατολή

πηγαινε σε κατι χωρια φιλε jim.ni που οχι μονο ζωντανα τα ξαντεριαζουν...μη σου πω τι αλλο τους κανουν :P
Έτσι είναι. Δικαίωμα να γκρινιάζει έχει μόνο όποιος δεν τρώει κρέας. Και στο κάτω-κάτω, το λιοντάρι που τρώει ζωντανή την γαζέλα και την αντιλόπη στις σαβάνες, τι είναι βάρβαρο; Δεν λέω ότι είναι σωστό να σκοτώνεις και να βασανίζεις ζώα για διασκέδαση ή για λόγους πέραν της κάλυψης των διατροφικών αναγκών, το αντίθετο μάλιστα. Αλλά μην είμαστε και τόσο μη μου άπτου για το καθετί. Το αρνάκι που φάγαμε το πάσχα ζωντανό δεν ήταν κάποτε; Ή μήπως φρόντισαν να μην πονέσει; Στην τελική και εμείς ζώα είμαστε και μάλιστα παμφάγα. Για να φάμε κρέας πρέπει να σκοτώσουμε. Απλά πράγματα. Και δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη διαφορά αν το ψάρι πεθάνει μέσα στον κουβά από τον ήλιο και από το λιγοστό νερό που βάλαμε μέσα όταν το πιάσαμε ή αν το καθαρίσουμε ενώ είναι ακόμα ζωντανό.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #15 στις: 18/06/09, 03:31 »
Για μενα το να ριξεις σαλτσα και να σερβιρεις κατι ενω κουνιεται δειχνει ασεβεια προς τη ζωη του και ναι ειναι απεχθες θεαμα.
Ποσοι απο εσας θα το τρωγατε εκεινη τη στιγμη?
Και δε λεω οτι και τα κοτοπουλα βασανιζονται οτι οτι οτι. Εγω για το συγκεκριμενο βιντεο μιλησα.


Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #16 στις: 18/06/09, 09:12 »
Ενώ το να ρίχνεις το αστακό ζωντανό στην κατσαρόλα όπως κάνουμε εμείς δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #17 στις: 18/06/09, 09:19 »
Για μενα το να ριξεις σαλτσα και να σερβιρεις κατι ενω κουνιεται δειχνει ασεβεια προς τη ζωη του και ναι ειναι απεχθες θεαμα.

Ενώ το να βγάλεις το ψάρι από το νερό και να το πετάξεις σε μια γωνιά της βάρκας αφήνοντάς το εκεί να πεθάνει από ασφυξία δείχνει σεβασμό κατά τη γνώμη σου; Σε τελική ανάλυση σεβασμός προς τη ζωή σημαίνει να μη σκοτώνεις, με οποιονδήποτε τρόπο. Τα υπόλοιπα είναι στην καλύτερη περίπτωση αποχρώσεις ασέβειας.

Όσο για την απέχθεια, αυτό εναπόκειται στην ευαισθησία του καθενός. Θα μού επιτρέψεις όμως να πω και πάλι ότι υπάρχει μια μεγάλη δόση υποκρισίας όταν αντιμετωπίζουμε ένα φαινόμενο τόσο μεμονωμένα και επικριτικά, χωρίς να κοιτάμε τη δική μας καμπούρα. Γιατί και η σφαγή ενός ζώου (ακόμα και με τις πιο "ανθρωπιστικές" συνθήκες) ή το σούβλισμά του είναι για κάποιους απεχθές θέαμα. Δεν νομίζω ότι αυτό θα εμποδίσει κάποιον απο εμάς να δοκιμάσει τον οβελία το επόμενο Πάσχα. Απλά είναι κάτι το οποίο εμείς έχουμε συνηθίσει γιατί αποτελεί μέρος της παράδοσής μας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #18 στις: 18/06/09, 09:21 »
Ενώ το να ρίχνεις το αστακό ζωντανό στην κατσαρόλα όπως κάνουμε εμείς δεν είναι;

Σωστός ο φταίω αλλά ρε σεις, δεν νομίζω οτι εχουμε πιάσει το θέμα της συζήτησης...
Το βιντεο ειναι απαίσιο και αισχρό και όποιος διαφωνεί έχει κάποιο πρόβλημα.
Αφήστε τα 'ηθη και τα λοιπά μπαρμπού**αλα.
Κατ'εμέ το πράγμα είναι βαθύτερο.
Το να κόψεις ένα φίδι και να το σερβίρεις ενώ ακόμη κουνιέται (αλιώς βεβαίως βεβαίως χάνεις) όπως επίσης και να τηγανίζεις το ψάρι από τη μια μερία για να κουνιέται το κεφάλι του δεν έχουν καμία σχέση με τα ενστικτα και τα παμφάγα. Σκοτώνω, τρώω. Όχι σκοτώνω, μαγειρεύω σε καυτό λάδι κατά το ήμισυ για να κερδίσω σε διαγωνισμό, τραβάω βίντεο, εκδίδω βίντεο σε δικτυακό τόπο παγκόσμιας θέασης...
Εκεί κολλάω εγώ...

Για μενα το να ριξεις σαλτσα και να σερβιρεις κατι ενω κουνιεται δειχνει ασεβεια προς τη ζωη του και ναι ειναι απεχθες θεαμα.

Ενώ το να βγάλεις το ψάρι από το νερό και να το πετάξεις σε μια γωνιά της βάρκας αφήνοντάς το εκεί να πεθάνει από ασφυξία δείχνει σεβασμό κατά τη γνώμη σου; Σε τελική ανάλυση σεβασμός προς τη ζωή σημαίνει να μη σκοτώνεις, με οποιονδήποτε τρόπο. Τα υπόλοιπα είναι στην καλύτερη περίπτωση αποχρώσεις ασέβειας.

Όσο για την απέχθεια, αυτό εναπόκειται στην ευαισθησία του καθενός. Θα μού επιτρέψεις όμως να πω και πάλι ότι υπάρχει μια μεγάλη δόση υποκρισίας όταν αντιμετωπίζουμε ένα φαινόμενο τόσο μεμονωμένα και επικριτικά, χωρίς να κοιτάμε τη δική μας καμπούρα. Γιατί και η σφαγή ενός ζώου (ακόμα και με τις πιο "ανθρωπιστικές" συνθήκες) ή το σούβλισμά του είναι για κάποιους απεχθές θέαμα. Δεν νομίζω ότι αυτό θα εμποδίσει κάποιον απο εμάς να δοκιμάσει τον οβελία το επόμενο Πάσχα. Απλά είναι κάτι το οποίο εμείς έχουμε συνηθίσει γιατί αποτελεί μέρος της παράδοσής μας.

Ναι, θεωρώ ότι έχεις δίκιο αλλά παραμένει μη σφαιρικό το σχολιο σου. Και όπως είπατε για κατι χωρία που τα βασανίζουν, και ισχύει έτσι υπάρχουν και χωριά στα οποία τα σκοτώνουν ακαριαία για να μην πονάνε πολύ. (ασε που θεωρειται ότι χαλάει το κρέας  :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/09, 09:24 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #19 στις: 18/06/09, 09:46 »
Αν το κατακριτέο για σένα έγκειται στο θέμα του διαγωνισμού και τη δημοσιοποίηση ενός τέτοιου βίντεο, δεν έχω καμία αντίρρηση. Θα μού επιτρέψεις όμως να εκφράσω κι εγώ μια ένσταση όταν βλέπω φράσεις του στυλ "εγώ αυτό πιστεύω και όποιος διαφωνεί μαζί μου έχει πρόβλημα". Κι αν θέλεις να το αναλύσουμε βαθύτερα το θέμα, με πιο "σφαιρικά" σχόλια, μπορούμε να το κάνουμε. Αλλά πιστεύω ότι τελικά το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να μιλάμε για αποχρώσεις βίας, απέχθειας, ασέβειας, αίσχους, ή όπως αλλιώς θέλεις να το δεις. Κανείς δεν κερδίζει τίποτα πέρα από εντυπώσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #20 στις: 18/06/09, 10:31 »
Αν το κατακριτέο για σένα έγκειται στο θέμα του διαγωνισμού και τη δημοσιοποίηση ενός τέτοιου βίντεο, δεν έχω καμία αντίρρηση. Θα μού επιτρέψεις όμως να εκφράσω κι εγώ μια ένσταση όταν βλέπω φράσεις του στυλ "εγώ αυτό πιστεύω και όποιος διαφωνεί μαζί μου έχει πρόβλημα". Κι αν θέλεις να το αναλύσουμε βαθύτερα το θέμα, με πιο "σφαιρικά" σχόλια, μπορούμε να το κάνουμε. Αλλά πιστεύω ότι τελικά το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να μιλάμε για αποχρώσεις βίας, απέχθειας, ασέβειας, αίσχους, ή όπως αλλιώς θέλεις να το δεις. Κανείς δεν κερδίζει τίποτα πέρα από εντυπώσεις.

Τώρα μου τη λες χωρίς λόγο αλλα τες πα. :P Δε θέλω να κερδίσω εντυπώσεις.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν κάποιος δει αυτο το βίντεο και πει ότι του άρεσε, τότε ναι υπάρχει θέμα. Και μιλάω πολύ σοβαρά. Ακόμη και να πεις "δε μου λέει κατι" δηλώνει κατά κάποιο τρόπο μια άποψη. Ενώ το να πεις "μου αρέσει" είναι προβληματικό.
Προτείνω το σφαιρικό γιατί πιστεύω ότι δε θα μαλώσουμε όπως γίνεται σε κάτι τέτοια θέματα στα οποία όλοι συμφωνούμε αλλά πρέπει να τα γεμίσουμε με κακεντρεχή ποστς.
Μάλλον παρεξήγησες το ύφος μου, ισως φταίω κι εγώ γιατί έχω παρακολουθήσει αρκετούς χαζούς καυγάδες σε φόρα τις τελευταίες δυο μέρες και δε θέλω να δω εδώ άλλον έναν.

Η ένσταση σου είναι δεκτή και δεν έχει να κάνει με το αν θα στην επιτρέψω καθότι αφενός δεν είμαι ο Θεός και αφετέρου συζήτηση κάνουμε ;D
Καταλαβαίνω ότι όπως το πα είναι λίγο βάρβαρο και προτίθεμαι να το αλλάξω αν σε ενοχλεί.
Αλλά νομίζω τώρα κατάλαβες τί εννοώ. ε? ;)

edit:ορθογραφικό :P
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/09, 10:33 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #21 στις: 18/06/09, 10:47 »
Ναι, θεωρώ ότι έχεις δίκιο αλλά παραμένει μη σφαιρικό το σχολιο σου. Και όπως είπατε για κατι χωρία που τα βασανίζουν, και ισχύει έτσι υπάρχουν και χωριά στα οποία τα σκοτώνουν ακαριαία για να μην πονάνε πολύ. (ασε που θεωρειται ότι χαλάει το κρέας  :P )

Υπνοβατης αυτό το "ακαριαία" που λες δεν συμβαίνει πουθενά.Και κανένας δε νοιάζεται αν το ζώο πονάει ή όχι.
Δεν ξέρω αν έχετε δει ποτέ σας να σφάζουν ζώο,αλλά η συνήθης πρακτική είναι να κόβεις την καρωτίδα ή την σφαγιαία αρτηρία για να βγεί το αίμα όσο πιο γρήγορα γίνεται,μιας και το αίμα αυτό είναι που χαλάει πρώτο και μπορεί να χαλάσει και το κρέας εαν μείνει μέσα στις φλέβες-αρτηρίες.
Το ζώο ουσιαστικά δεν πεθαίνει από το χτύπημα,αλλά ψυχορραγεί σιγά σιγά κατά την "αφαίμαξη".
Εαν τώρα νομίζετε πως αυτό είναι λιγότερο βάρβαρο από το να βράσεις ζωντανό ένα ψάρι τότε κάπου τα έχετε μπερδέψει.

Ενώ το να ρίχνεις το αστακό ζωντανό στην κατσαρόλα όπως κάνουμε εμείς δεν είναι;

Σε όλο τον πλανήτη έτσι μαγειρεύεται ο αστακός...μήπως να κάνουμε και ένα σύλλογο για μια πιο ανθρώπινη αστακομακαρονάδα?  :)

Όλα μια ιδέα είναι.Φάτε το κρεατάκι σας-ψαράκι σας και μην το σκέφτεστε.Από την άλλη αν σας ενοχλεί πολύ μπορείτε να γίνετε και χορτοφάγοι (τουλάχιστον μέχρι να διαμαρτυρηθεί κάποιος για τον τρόπο με τον οποίο ξηλώνουμε τις πατάτες από το χώμα).
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #22 στις: 18/06/09, 11:07 »
Το ίδιο πράμα είμαι με το τηγαητό ψάρι.
Είχε δυο τρεις παππούδες στο χωριό μου που ισχυρίζονταν πως είναι κρίμα να κάνεις αυτό που περιγράφεις γι αυτό ακολουθούσαν διαφορετική πρακτική. Μη με ρωτήσεις πραγματικά δεν έχω ιδέα. :P
Επίσης ένας φίλος είχε πει για το δικό του παππού ότι δεν του άρεζε αυτή η μέθοδος και έιχε βρει άλλη πιο άμεση.

Οπότε υπέθεσα ότι κάπου, τουλάχιστον σε δυο μέρη δλδ :P, υπάρχουν και κάποιοι που το σκέφτονται. Τι καταφέρνουν δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #23 στις: 18/06/09, 11:35 »
Παιδια δεν καταλαβετε τι θελω να πω.
Προσωπικα ειμαι φανατικος κρεατοφαγος. Βασικα αν δε φαω κρεας για 2 μερες κατι παθαινω, πειναω ρε παιδι μου (ειτε ειναι κοτοπουλο ειτε ψαρι ειτε μπριζολα κτλ).
Αλλα αν μου το σερβιραν με τον τροπο που σερβιραν το ψαρι δε θα το ετρωγα ποτε.
Εγω το συγκεκριμενο βιντεο σχολιασα. Δεν ανηκω φυσικα σε καμια φιλοζωικη η κατι τετοιο. Ομως πιστευω ειναι αηδια να ριχνεις σαλτσες και αλλα διαφορα σε ζωα που ακομα δεν εχουν ξεψυχησει. Οσο αηδια ειναι και να τα βασανιζουν στις φαρμες και και και...


Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Η βλακεία δεν εχει όρια στην Απω Ανατολή!!!
« Απάντηση #24 στις: 18/06/09, 12:06 »
Μεγάλο ζήτημα ανοίξαμε…

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που διαβάζουμε συχνά στο internet σχετικά με τον τρόπο που μεγαλώνουν τα κοτόπουλα που εκτρέφονται για την KFC. Μιλάνε για κοτόπουλα χωρίς πόδια, χωρίς φτερά, χωρίς τίποτε, στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, που σε 10 μέρες είναι έτοιμα για τηγάνισμα. Ας μου επιτραπεί να αμφιβάλω πολύ για το αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Μάλλον θα το πω αλλιώς: ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι τέτοιο, για τον απλούστατο λόγο ότι αν ήταν εφικτό θα το είχαν εφαρμόσει όλες οι πτηνοτροφικές επιχειρήσεις ανά τον κόσμο. Τελεία.

Τα κοτόπουλα που προορίζονται για μαζική κατανάλωση μεγαλώνουν πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο σε όλο τον κόσμο. Μεγαλώνουν μαζικά, σε τεράστια πτηνοτροφεία 1.000, 1.500 m² ή και μεγαλύτερα.
Ερώτηση: πώς μεγαλώνουν τα παιδιά στην Αθήνα, στο Παρίσι, τη Ν. Υόρκη, το Πεκίνο ή στο Ν. Δελχί; Μήπως σε τεράστια οικοδομικά συγκροτήματα και σε πολυκατοικίες ο ένας πάνω από τον άλλο;

Το περιβάλλον στα πτηνοτροφεία είναι απόλυτα ελεγχόμενο. Η θερμοκρασία, η υγρασία, ο φωτισμός, ο εξαερισμός, κλπ., ελέγχονται με υπερσύγχρονα μηχανήματα ώστε να είναι ιδανικά.
Ερώτηση: ποιος έχει στο σπίτι του τέτοια συστήματα; Ούτε σε θάλαμο εντατικής δεν υπάρχουν.
Παρατήρηση (για να μην παρεξηγηθώ): οι εκτροφείς πουλερικών που έχουν αυτά τα συστήματα δεν σημαίνει ότι νοιάζονται περισσότερο για τα κοτόπουλα απ’ ότι για τους εαυτούς τους ή για τα παιδιά τους. Απλά τα συστήματα αυτά τους εξασφαλίζουν μεγαλύτερο κέρδος. Τελεία.

Ας πάμε τώρα στον τρόπο σφαγής. Βάση αυστηρής νομοθεσίας, το ζώο αναισθητοποιείται πριν θανατωθεί. Όλα τα σφαγεία, υποχρεωτικά, έχουν τέτοια μηχανήματα. Πέρα από αυτό γίνεται συνεχώς έρευνα ώστε ακόμη και η αναισθητοποίηση αυτή να είναι πιο "ανώδυνη" και δοκιμάζονται σύγχρονες μέθοδοι με CO2 και άλλα αέρια.
Ερώτηση: τι προτιμάτε, τον παραπάνω σύγχρονο τρόπο ή τον παραδοσιακό όπου αρπάζει ο Ελληνάρας το αρνάκι το Πάσχα, του καρφώνει το μαχαίρι στην καρωτίδα, το γδέρνει ζωντανό και του χώνει τη σούβλα από τον κώλο μέχρι το κεφάλι;

Η ευρωπαϊκή ένωση έχει απόλυτους και αυστηρούς κανόνες για όλα αυτά τα ζητήματα: τον τρόπο που θα μεγαλώσουν τα ζώα, το πόσο πυκνά θα είναι μέσα στους θαλάμους τους, τον τρόπο που θα μεταφερθούν στα σφαγεία, το πώς θα γίνει η σφαγή, κλπ. Οι κανόνες αυτοί εφαρμόζονται γιατί οι έλεγχοι είναι και συχνοί και αυστηροί!

Πριν αρκετά χρόνια οι Smiths τραγουδούσαν "Meat Is Murder". Μήπως εκεί είναι η διαφορά;
Τρώγοντας κρέας, γνωρίζουμε όλοι ότι κάποιος ζωντανός οργανισμός (κοτόπουλο, γουρουνάκι, μοσχαράκι, ψαράκι, κλπ.) θανατώθηκε ηθελημένα και πριν το βιολογικό του τέλος, έτσι ώστε εμείς να απολαύσουμε τη γεύση του. Αν αυτό μας ενοχλεί, γινόμαστε χορτοφάγοι και έχουμε κάθε δικαίωμα να φωνάζουμε και να διαμαρτυρόμαστε. Αν όχι, συνεχίζουμε τη ζωή μας, αλλά ας ξεχάσουμε το τετριμμένο "τι τραβάνε τα καημένα τα ζωάκια". Για την πάρτη μας το τραβάνε!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
23290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/06, 15:57
από wild child
1 Απαντήσεις
1588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/06, 23:02
από Κατερινα_
44 Απαντήσεις
17218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 20:27
από e.t.
30 Απαντήσεις
9287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 22:58
από chorrer
8 Απαντήσεις
3992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 23:36
από morpheas
7 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 19:18
από ilianthos-Kanlis
1 Απαντήσεις
2108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 18:49
από tseug
18 Απαντήσεις
6227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 09:02
από JP.M
0 Απαντήσεις
2072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/18, 00:52
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/22, 11:49
από ivikos