Αποστολέας Θέμα: Για ποιους 4 λόγους θα φέρνατε στο κόσμο ένα παιδί ?  (Αναγνώστηκε 18700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απευθύνομαι ιδιαίτερα σε όσους, δεν έχουν οικονομική βοήθεια από πουθενά αλλού. Για ένα ζευγάρι που θα έβγαζε κοντά 1600 ευρώ κάθε μήνα. Είτε θα είχε κάποιο σπίτι, είτε θα ήτανε στο ενοίκιο. Άλλος ένας τελευταίος βασικός παράγοντας. Δύο γονείς που θα θέλανε να μεγαλώσουν με τίμιους τρόπους έναν τίμιο άνθρωπο με ουσιαστικά πολιτισμένη συμπεριφορά.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Κατ'αρχάς να πω ότι το θέμα είμαι σίγουρος ότι θα μεταφερθεί στο " Άνθρωπος και ζωή". Συμφωνώ κι εγώ με τον φίλο το Στέργιο ότι σαν ποίημα έχει τα ...χάλια του!  ;D Πως σου'ρθε φίλε Χοληδόχε να το βάλεις εδώ; :D
4 λόγοι λοιπόν να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί, ακόμα και με αυτές τις προυποθέσεις που αναφέρεις...
Να πω ότι οι λόγοι μπορεί να φανούν εγωιστικοί, αλλά τι να κάνουμε και ο εγωισμός είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής...
1) Η ανάγκη της διαιώνισης των γονιδίων. Υπάρχει σε κάθε άνθρωπο, είναι φυσικά ανάγκη και όσο εγκεφαλικός ή επιφανειακός να είναι κάποιος, είναι κάτι που αργά ή γρήγορα το αντιμετωπίζει. Ο άνθρωπος μην ξεχνάμε ότι βασικά παραμένει ένα ζώο, όσο και αν αισθάνεται "ανώτερος" από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο...
2) Η ανάγκη του να δημιουργήσεις έναν άνθρωπο που θα τον αγαπάς απόλυτα, χωρίς συμβιβασμούς και χωρίς προυποθέσεις. Πιστεύω ότι μόνο αυτή η σχέση μπορεί να σε κάνει να βιώσεις την εμπειρία της αγάπης ολοκληρωτικά.Και αυτό είναι κάτι που όλοι το ζητάμε, είτε το λέμε, είτε το παραδεχόμαστε, είτε όχι.
3) Η ανάγκη του να επεκτείνεις τα όρια της σχέσης σου με τον/την συντροφό σου ως εκεί που μπορούνε να φτάσουνε. Το ότι φαντασιωνόμαστε με τη συγκεκριμένη γυναίκα ή άντρα μιά οικογένεια. Ουσιαστικά η ανάγκη της οικογένειας δηλαδή, αυτής της μικρής αγέλης, που είναι δική σου και σου προσφέρει ένα σωρό χαρές και κάποιες  λύπες βέβαια , αλλά και ένα αίσθημα δύναμης και ασφάλειας.
4) Η ανάγκη του να αφήσεις το "στίγμα'" σου σε αυτή τη γή. Μιά μορφή "αθανασίας" λοιπόν που δημιουργείτε με την ψευδαίσθηση, ότι όταν θα έχεις πεθάνει , θα συνεχίσεις να υπάρχεις μέσα από τα γονίδια, αλλά και την ανάμνηση των απογόνων σου.

Ζήτησες 4 λόγους λοιπόν. Θα μπορούσα να γράψω κι άλλους. Ξέρω ότι το σχόλιό σου πιθανότατα ήταν για να ξεκινήσει μιά συζήτηση περί κοινωνικών και οικονομικών παραμέτρων αυτής της ιστορίας που λέγεται τεκνοποίηση. Και υπαρχουν σίγουρα τέτοιοι παράμετροι. Πιστεύω όμως ότι τα ανθρώπινα ένστικτα, τελικά επικρατούν και του χαμηλού εισοδήματος και της όποιας κοινωνικής αδικίας. Κι αυτό φυσικά συμβαίνει για να υπάρχει ο άνθρωπος και για να μην "αυτοκτονήσει", επιλέγοντας κατ'όπιν "ωρίμου σκέψεως" να μην ξαναφέρει κανένα παιδί σε αυτό το "παλιόκοσμο"
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
γιατι

"ακουω την αγαπη
και δεν ακουω τις σκεψεις μου"


Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
1) Λόγω του ότι θα είχε τρυπήσει το προφυλακτικό. (Παράνομη σχέση)
2) Λόγω του ότι δεν θα προλάβαινα να τραβηχτώ εγκαίρως. (Νόμιμη σχέση)
3) Λόγω του ότι η φύση μας έχει ως στόχο την αναπαραγωγή οπότε θα εναρμονιζόμουν με το οικοσύστημα.
4) Λόγω του ότι είναι σχεδόν η μοναδική ωφέλιμη πράξη που έχει την δυνατότητα να πραγματοποιήσει η πλειονότητα των ανθρώπων. 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ Argo!

Τις υπόλοιπες απόψεις δεν τις σχολιάζω ακόμη! Περιμένω να γραφτούνε πρώτα διάφορα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Τι να την κανεις την τετραδα λογων, βρες ενα λογο κι αυτο φθανει, αλλα τωρα ενεκα παιχνιδιου βαζω τυχαιως σε σειρα,
1) σου εγινε ενα δωρο ανεκτιμητης αξιας, θησαυρος πολυτιμητος, μη γινεσαι αχαριστος, ανταποδωσε, κανε κι εσυ ενα δωρακι,
2) σε βοηθα να ξεπερνας την φαυλοτητα του εγωισμου και τα ορια της φιλαυτιας, ειναι μια προκληση για τον ανθρωπο να μαθει σιγα-σιγα να αγαπα ανιδιοτελως δηλ. χωρις συμφερον, προυποθεσεις, ορους και υστεροβουλια,
3) αποκτας σκοπο κινησης, γιατι τρεχω ολη μερα, γιατι τα κανω ολα αυτα, γιατι κουραζομαι, γιατι τοσο παθος για το τιποτα, γιατι τοσο βασανο για ενα λακκο, γιατι ολα αυτα ;; τι νοημα εχει να ξυπνω, να κοιμαμαι, να ξυπνω, να κοιμαμαι,
4) οταν γερασεις ποιος θα σε γηροκομισει ;; δηλ. οταν φθαρουν οι δυναμεις σου και σβησει η ματια σου, ποιος θα γυρισει να σε δει ;;

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Μόνο εσείς έχετε λόγους για να φέρνατε ένα παιδί στο κόσμο ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Για να μην γραψω τα ιδια, θα συμφωνησω με τους λογους του Μακη (MacMisias), αλλα αυτο που πρεπει να μας απασχολει περισσοτερο ειναι για ποιους λογους ΔΕΝ θα επρεπε να φερουμε στον κοσμο (αυτο, οπως ειναι τωρα) ενα παιδι.
Εγω παντως το 'φερα και ευχομαι να εχει μια καλη ζωη.

Ισως αν σου περιγραψω τι αισθανομαι οταν βλεπω και παιζω με το αγορακι μου θα μπορεσω να απαντησω στην ερωτηση σου με τα δικα μου λογια.

Οταν μπαινω στο σπιτι μετα απο το γραφειο και βλεπω το μικρο αυτο πλασματακι να μου χαμογελαει και να τρεχει να με αγκαλιασει ξερω οτι χαιρεται που με βλεπει, οτι του ελειψα. Τετοια ειλικρινη χαρα και ανιδιοτελη αγαπη δεν θα την βρεις απο πουθενα αλλου.

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε XoLiDoXoS να σου πω και εγώ τους λόγους μου:

1. Συναισθηματικά: Το παιδί είναι ο καρπός της αγάπης με την/τον σύντροφό μας.
2. Ψυχολογικά: Αν δεν είσαι γονιός δεν υπάρχουν λέξεις για να σου περιγράψω τι νιώθεις κρατώντας στην αγκαλιά σου
    αυτό το πλασματάκι που κάνει τον πατέρα να γίνεται "μάνα" για να του δώσει τρυφερότητα, και την μητέρα να γίνεται "πατέρας"
    για να το προστατεύσει αν χρειαστεί...
3.Ιδεολογικά: Για να πάω κόντρα και να τη "σπάσω" στην εξουσία
4.Δικαίωση: Να κατορθώσω να φέρω σε πέρας την "αποστολή" του να μεγαλώσω ένα παιδί, παρά τις υλικές
   δυσκολίες νικώντας, κατά έναν ελάχιστο έστω τρόπο, τον εξουσιασμό του οποίου η ύλη, ο πλούτος,
   και η δύναμη που απορρέει από αυτά, αποτελούν τα δομικά του στοιχεία...
5. Να προσθέσω εδώ ότι επίσης είναι ένα αναφαίρετο δικαίωμα μας

Σεβόμενος πάντοτε, εννοείται, και αυτούς που για τους δικούς τους απόλυτα σεβαστούς λόγους αποφασίζουν να μην κάνουν παιδί.
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
3.Ιδεολογικά: Για να πάω κόντρα και να τη "σπάσω" στην εξουσία

Πως ακριβως σκοπευεις να το κανεις αυτο?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1.δεν υπαρχει λογος για να φερεις στον κοσμο ενα παιδι...απλα ερχεται και εσυ το χαιρεσαι...ειναι σαν τα gadgets.
2.γιατι οι "γαυροι" ειναι παρα πολλοι και κατι πρεπει να γινει
3.γιατι οι "βαζελοι" ειναι παρα πολλοι και κατι πρεπει να γινει
4.γιατι οι σκυλαδες ειναι παρα πολλοι
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Δυο μέρες σπάω το κεφάλι μου και δε μου έρχεται ούτε ένας λόγος για τον οποίο αξίζει κανείς να φέρει ένα παιδί στον κόσμο (και συγκεκριμένα στη χώρα που ζούμε)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Δυο μέρες σπάω το κεφάλι μου και δε μου έρχεται ούτε ένας λόγος

αυτο παει για πμ...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/09, 14:50 από qrusticks »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Χοληδόχε, μια παρατήρηση για τις προϋποθέσεις του ζευγαριού που αναφέρεις στην εισήγηση: Σε διαβεβαιώ ότι ένα παιδί δεν το ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου πόσα χρήματα βγάζουν οι γονείς του. Το απασχολεί όμως απολύτως το πόση αγάπη βάζουν.

Το τελευταίο νομίζω είναι και η κυριότερη προϋπόθεση για όποιον αποφασίζει να αναθρέψει ένα παιδί.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Συνειδητοποιημένα ή όχι Xolidoxos, όταν κάνεις ένα παιδάκι, θα βρεις ένα, τουλάχιστον, λόγο για τον οποίο το  έκανες ;) Οπότε, ως τότε, ό,τι και να συζητάμε σε αυτό το topic...είναι λίγο άστοχο :) (για μένα  πάντα)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Δυο μέρες σπάω το κεφάλι μου και δε μου έρχεται ούτε ένας λόγος

αυτο παει για πμ...

Μη στεναχωριέσαι, το πρόλαβα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Δυο μέρες σπάω το κεφάλι μου και δε μου έρχεται ούτε ένας λόγος

αυτο παει για πμ...

Μη στεναχωριέσαι, το πρόλαβα...


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
εγω θα κανω ενα γιοκα ιδιο με μενα δηλαδη να εχει τισ ιδιες αποψεις ασχολιεσ και τα λοιπα δηδαλδη εναν lordi 13 jr kai gia toys alloys logoys poy exoyn anaferthei parapano

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Ας απαντήσω κι εγω...

1) Γνωρίζεις πραγματικά τι σημαίνει αυτό, τι αλλαγές θα φέρει στην προσωπική σου ζωή και το επιθυμείς.

2) Έχεις συνζήσει με τον συντροφο σου ένα σοβαρό χρονικό διάστημα, γνωρίζεις πως αντιδρά στα μικρα και μεγάλα προβλήματα που προκύπτουν στην καθημερινότητα, ανταποκρίνεται λογικά σε αυτά και υπάρχει αρμονία, και το επιθυμείς..

3) Είσαι ερωτευμένος με τον συντροφο σου, χωρίς αυτό να σε κάνει να μικροποιείς και να παραβλέπεις πράγματα που θα έπρεπε να σε απομακρύνουν αν δεν είχες τη ερωτοστραβωμάρα σου, και το επιθυμείς.

4) Είσαι εις μιαν ηλικίαν κατά την οποία πασα ένας τις εις αντρας οφείλει να φροντίζει για το μέλλον του. Για το αυριο, το μεθαυριο το παραμεθαύριο και όλα τα αύριο βέβαια. διότι ο αντρας είναι ο ανήρ...και η γυναίκα είναι το θύλι... και ως γνωστόν ο άντρας, κατα τους προιστορικούς πολέμους, τους ιστορικούς πολέμους τους βαλκανικούς πολέμους και όλα αυτα τα ζητήματα εκλογικών καταλόγων και ταμιευτηρίου, τα δι ημων, και δι ευχων των αγίων πατέρων ημών, κυριε Ιησού χριστέ ο θεος, ελέησον και σωσον ημάς, αμην...κύριε Ασωτήρη μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/09, 16:15 από qrusticks »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ευχαριστώ όσους απάντησαν μέχρι τώρα, αλλά η έρευνα συνεχίζεται! Θα ήθελα και οι υπόλοιποι που παρακολουθούν το θέμα να δώσουν μίαν απάντηση!  ;D
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
  Εγώ που είμαι παντρεμένος εδώ και 27 χρόνια και έχω ήδη δύο παιδιά , μπορώ να συμμετέχω στην έρευνα ;

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
  Εγώ που είμαι παντρεμένος εδώ και 27 χρόνια και έχω ήδη δύο παιδιά , μπορώ να συμμετέχω στην έρευνα ;
Ε, αμα είναι τωρα να αρχίσουμε τις δικαιολογίες.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Of course Ipeas! Ένα παραπάνω, για όσους έχουνε και κάποια ανάλογη εμπειρία! Άλλωστε αρκετοί προηγούμενοι που απάντησαν ανήκουν στην δική σου κατηγορία!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Να ρωτήσω πως μπορεί κανείς να εκλογικεύσει τη δημιουργία ζωής?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
 1) "Να ρωτήσω πως μπορεί κανείς να εκλογικεύσει τη δημιουργία ζωής?"
     Φίλε μου πολύ απλά, δεν εκλογικεύεται . Ή το νιώθεις και το κάνεις ή όχι . Φυσικά , όπως λέει και ο Παππούς , δεν έχει να κάνει με μισθούς , σπίτια ,
     βοήθεια και χρήματα .
 2) Στέργιο , άσε και τίποτε να πέσει πάρα πέρα , να βρούμε κι εμείς καμιά "δικαιολογία" να αποφύγουμε "το ποτήριον"... Αστειεύομαι , εννοείται .
  Λοιπόν . έχουμε και λέμε .
α) Δεν  περιγράφονται τα συναισθήματα που νιώθει ένας γονέας , όταν ο γιος του λέει στη μάνα του " να βάλει ένα ποτηράκι κρασί για να κουβεντιάσει
με τον πατέρα του , ότι τον απασχολεί , ή κάτι άλλο γενικώς...
β) Η χαρά που νιώθει ένας πατέρας , όταν η κόρη του τον ρωτάει πώς είναι το άλογό της , και πιο το πρόγραμμα της επόμενης τριήμερης έφιππης εκδρομής
γ) Η ικανοποίηση στο χώρο δραστηριοτήτων των παιδιών - σχολείο,εργασία κλπ ( κύριος , άψογος , εργατικός , λίρα εκατό )
δ) Η χαρά της δημιουργίας . Το να "πλάσεις" έναν άνθρωπο - συγκροτημένο κοινωνικό όν - είναι μεγάλη υπόθεση ...     

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 22:41
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
5 Απαντήσεις
2475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 23:31
από Gregori
57 Απαντήσεις
22072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 16:26
από jkstigma
16 Απαντήσεις
6114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 17:33
από hot_sauce (φλουτσ)
73 Απαντήσεις
19895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 14:47
από hoba
0 Απαντήσεις
1325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 16:44
από Ο Νέος Κιθαρωδός
4 Απαντήσεις
2271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 23:04
από apnea_xaos
11 Απαντήσεις
4255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 12:18
από foulis
11 Απαντήσεις
30437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/14, 15:56
από kyriakos_t
1 Απαντήσεις
5822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 22:20
από Μητσάκος